Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2008., 10:54   #1201
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Ja razmišljam o Ortho K tj. noćnim lećama kao opciji operaciji.
Ima netko uvida u tu usporedbu??
Imaš na 42stranici post 1035 već napisano o tome.I ja sam o tome razmišljao,ali nakon svega pročitanog računajući i iskustva na stranim forumima gdje su neki pisali kako se sa tim lećama(kao što piše i u znanstvenim istraživanjima) gubi kvaliteta vida u odnosu na klasične leće i to kroz kontrast i posebno u noćnim uvjetima gdje se mogu javit i prošireni izvori svjetlosti(gash) i uzeći dodatno u obzir visoku cijenu toga,na kraju sam ipak odustao.Imaš na ovom forum topic o kontaktnim lećama,sada imaju meke torične leće(za astigmatizam) od silikon hidrogel matrijala,Air Optix,Acuvue Oasys koje propuštaju 4-5puta više kisika do rožnice od starijih generacija kontaktnih leća,neke imaju dozvolu nošenja 30dana bez skidanja,ipak to je reklamni trik proizvođača,rizik upale rožnice se povećava čak do 5puta ako se leće neskidaju u tako dugom periodu,ali svejedno dozvola nošenja u tako dugom periodu bez skidanja postoji.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 13:36   #1202
Quote:
devilman kaže: Pogledaj post
ovako,ja sam bio na laserskoj operaciji prije 6 mjeseci i jedino sto imam za reci je da mi je super.imao sam -2 dioptrije (bez astigmatizma i takvih problema) i sad imam 0.neznam zasto uopce raspravljate o operaciji u Zagrebu kad je 80% ljudi imalo losa iskustva,skuplje je i ne vidis nista novo.krenuo sam u rusiju sa jedinim ciljem i brigom a to je bila operacia.kada sam upoznao ekipu koja je bila u mom terminu skroz sam zaboravio da idem na operaciju,vise mi se cinilo da idem na neki izlet.to je bilo 5 dana ludnice,ujutro su ti neki pregledi a posljepodne i navecer si slobodan.bolnica se zakljucava u 10 ali samo das par rublji(ruski novac-1 ruska rublja = 0,211645564 hrvatske kune) cuvaru i on te pusti kad god hoces.mislim da u zivotu nisam toliko votke popio.noc prije operacije sam spavao 40-ak minuta(znam,malo neodgovorno od mene ali sta cete pijana budala) pa me operacija malo ali ful malo boljela. nakon operacije smo morali proslaviti pa smo nas troje stresli u pola sata 2 i po boce vodke i jos neke odvratne ruske pive.nakon toga se bas i ne sjecam narednih 5-6 sati(ali pricali su mi).otisli smo u neki disko u tom kvartu,navodno porazbijali ga onda smo sa nekim taksijem otisli do centra(dobrih 1 i po voznje),upoznali nekog rusa koji nas je vodio po nekim kaficima.tamo su me opljackali(dokumenti,mobitel,novac,kartice-samo mi je putovnica ostala u sobi).nakon toga sam igrom slucaja odlucio ostati sam u centru sant petersburga bez novca i mobitela.tada sam vec dosao sebi i nisam bio vise toliko pijan.setajuci tako gradom i razmisljajuci kako da se vratim do bolnice(bilo je rano u jutro a nisam znao kada mi krece avion tog dana) ispitivao sam tako neke ljude po cesti za smjer(kupčinsko se zove naselje di je bolnica).naletio sam tako na nekog dobrog rusa koji mi je kad sam mu signalizirao rukom(jer engleski nije razumio)da idem pjeske do tamo,rekao da sam lud i dao mi nesto rublji za metro.objasnio mi je gdje se ide na metro i ja sam tako otisao.nije bilo lako ni sa metroom doci nazad jer je sve na cirilici ali sam se ja ipak (metodom pitaj ovog pitaj onog,signalizacijom itd.) uspio snaci i sretno se vratiti taman 2 sata prije aviona tako da sam cak mogao 45 min odspavati.ta mi je noc ostala u sjecanju a operacije cu se sjecati tek tako.
Pretpostavljam da se radilo o LASIK-u s obzirom da si isti dan po operaciji tulumario i manje-više vidio gdje hodaš??

Što reći nego bolje pijan pacijent nego pijan kirurg...

Šalu na stranu, zaista si dobro prošao uz tako neozbiljan stav prema nečemu što je vrlo ozbiljna operacija, bez obzira na njenu kratkoću. Ali s obzirom na nisku dioptriju i još k tome bez astigmatizma (=maksimalno iskorištena optička zona lasera) smanjena ti je bila opasnost od aberacija višeg reda. Uz (pretpostavljam) kvalitetan laser s dovoljno širokom optičkom zonom u odnosu na tvoje zjenice, koji su vjerojatno koristili (znaš li koji?), tvoje iskustvo je za sada očigledno pozitivno, dakle rizik ti se isplatio. Kako stojiš s noćnim vidom i vlažnošću očiju?

Inače, problem s odlascima vani je - što ako dođe do komplikacija? Tko te pregledava u Hrvatskoj (i koliko često) i tko ti plaća let te organizira termin za eventualnu dodatnu kiruršku intervenciju (npr. da dođe do značajne podepitelizacije i sl.) Što ako je potrebna hitna intervencija, npr. zbog mehaničke dislokacije poklopca? Za svježe poklopce ne treba velika sila da bi se pomaknuli, zato se i svježe LASIK operiranima ne daje da nose kontaktne leće prvih par mjeseci poslije operacije, čak i ako im zaista trebaju zbog npr. operacijom uzrokovanih iregularnih astigmatizama (dvoslike i sl.). Vrijedi pravilo: meke leće nakon 3 mjeseca, polutvrde nakon 6 mjeseci.

S druge strane odlazak u klinike koje rade s puno više pacijenata nego kod nas ima smisla u tome što je kirurg vjerojatno iskusniji (veći broj pacijenata), a i klinika s vrlo velikim brojem pacijenata može si vjerojatno priuštiti i najnovije lasere i ostalu opremu.

Možeš li nam reći koji dodatni detalj o operaciji (ako se sjećaš išta kroz izmaglicu alkoholnih para...), npr. jesu li koristili mehanički ili laserski mikrokeratom (all-laser LASIK?), koliko su ti debeli poklopac rezali, koliku su ti izmjerili širinu zjenica (jesu li uopće mjerili?), koliko ti je ostalo debljine rožnice pod poklopcem, model lasera ili nešto drugo čega se još sjećaš?

Na kraju, čuvaj svoje (doživotne) LASIK poklopce i...

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 14:54   #1203
Imam problema s vidom pa me zanima mogu li se kako ispraviti. Naime kratkovidan sam i oči mi titraju (lijevo desno) dioptrija mi se povećava (nisam bio na pregledu dosta dugo, ali uglavnom bez naočala ne mogu nikako funkcionirati), pa me zanima može li se to riješiti laserom ili bilo kojim drugim načinom.
dbura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 18:11   #1204
slabo sam ja upucen u te strucne termine,a da ti pravo kazem ja sam na tu operaciju isao zato jer mi je frend pricao da je i on bio(isto ko i ja imao je malu dioptriju i nikakve druge probleme)i prosao je bez ikakvih problema.da istinu kazem,za sve te probleme koji su se mogli desiti nisam ni cuo nego sam tek na ovom forumu procitao.znam samo da je to bila lasik operacija,bitno je i to da sam ja bio te srece(od cjele grupe sam bio sa najmanjom dioptrijom)da sam imao najdeblju roznicu cini mi se 500 mikrona a rekli su da prosjecno ljudi imaju oko 300 mikrona.kad sam se vratio iz rusije imao sam jedan pregled u zagrebu nakon mjesec dana na kojemu je bio prisutan doktor koji me operirao i rekao mi je nakon pregleda karashov(odlicno) i da mi netrebaju nikakvi daljni pregledi tako da sam ja sa svime time zavrsio.a u vezi onoga tko bi platio i gdje bi isao na nekakvu popravnu operaciju(ako je mogu tako nazvat) stvarno neznam posto hvala bogu nisam imao nikakvih problema
devilman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 19:33   #1205
Evo da se javim opet malo, redovito sam na forumu ali izbjegavam se javiti jer prečesto pišete o lošem ishodu lasika, a svaki dobar primjer zaboravljate.

Za koji dan bit če devet mjeseci kako sam bila ajmo reči za neke ovdje na forumu ZASADA uspiješnoj korekciji vida laserom.

Za sada nemam nikakvih problema iliti poteškoča, neosiječam suhoču očiju, nemam floatere, nemam proširene izvore svijetlosti, a vid mi je odličan.

Priznajem da mi je žao što sam napala Tommya i osobno bih ga pohvalila jer divim se načinu na koji nalazi vremena pažljivo svima nama prenjeti i najmanju informaciju, komplikaciju i to je način na koji trebaš nastaviti. Isto tako i Jolcu sve pohvale.....

Privukli bi još veču pozornost kada bi imali što reči i pronači o ljudima koji su zadovoljni lasik operacijom.......

Usmjerite svoju pozornost i u pozitivnom smjeru.......

Ima puno uspiješnih lasik operacija kao i puno loših lasik operacija, tako da se ne usredotočimo samo na loše ishode, naravno ima ih, i to mnogo.

Potrebno je znati i da ima uspiješnih lasik operacija i svjesno usredotočiti pozornost i na njih kako bi postigli maksimalni rezultat informiranosti o lasiku.

Ako pozitivne strane lasika i uspiješne operacije izostavite, moja pohvala Vama neče biti tako učinkovita kao što bi mogla biti.

mikra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 19:43   #1206
Po meni problem i rizici ove operacije su ono teški reklo bi se. Najbolje je kad svi odgovore svaka je operacija rizik. Ok je, ali ovdje izgleda nije nekada ni važno da li je doktor strucan, tj. doktor može korektno odraditi sve, ali svatko od nas je drugciji i kod nekoga ce proci sve ok dok kod drugoga može biti problema.
E sad oči su tako osjetljive i vidimo sa njim, priznajem mene iritira nosanje naocala itd želio bih tu slobodu normalnog ljudskog vida. Ali opet me strah cak i da se neka mizerna greška ako takve uopce ima dogodi, zaboga ovo sa suhim očima mi se cini prilicno neudobno i koma, a kamoli sad još ghosting i dodatni shitovi u oku, znaci vise ne bi bilo stavim cvike i vidim mrlju na cvikama, nego sad bih mogao i sa svojim očima lošije vidjeti. A vjeruje da kad se nekome to dogodi nakon operacije koju hvale reklamei cudesno dobijes vid a ako ode u drugome smjeru tko ce onda pomoci, psihoterapije i antidepresivi, kako se covjek moze osjecati ako ga iritira vlastiti vid, i ako mu naocale više ne mogu ispraviti.
Osjetljiva situacija osjetljiva operacija, naravno da je i sumnjiva operacija i sav taj lasik ako doktori ne govore tocno o rizicima i navedu ih sve, jer ocito im je stalo do novca više.
Sve je dobro i pozitivni komenti i negativni, ali nekako mi izgleda previse rizika i mogucih komplikacija, tj sama pomisao da mi kao laser je tu, al da mi reže poklopac na oku i da on nikada nezaraste skroz, nekako ne znaš šta ti se jos kroz život može dogoditi i kakve ti to probleme može uzrokovati.
Tj dobor je vagati oko ove operacije, ici sa rizikom i prihvatiti sve, iako je to lako reci prije opreacije da ces prihvatiti rizik i posljedice, a šta ako stvarno bude posljedica i tko zna kako ces se sa njom nositi.
Ma uglavnom da ja pitam ovako šta je sa PRK, šta vrše od tog prk kod nas, ima li onaj trans nešta prk bez ikakvih rezanja itd, ili sve laserom?
Zašto je lasik postao bolji? Sa tim rezovima, tj sto rade kod prk-a gledao sam i vidim kao da otapa i struže prednji dio opnu, i ondak laserira. Taj se prednji dio na oku može obnoviti? I koliko sam citao na stranom forumu nekome je prk oporavak jako bolan ili do godinu dana da se sve smiri, a nekome i nakon nekoliko mjeseci sve super. Znaci bolje je ici na stariji sigurniji prk gdje nema rezova, sta je sa tim famoznim zamucenjem vida itd.?
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 22:00   #1207
Quote:
Ok je, ali ovdje izgleda nije nekada ni važno da li je doktor strucan, tj. doktor može korektno odraditi sve, ali svatko od nas je drugciji i kod nekoga ce proci sve ok dok kod drugoga može biti problema.
Ovo je dobar zakljucak i jako tocan zakljucak jer ako netko ima neke genetske predispozicije varijacija dioptrije i ako se npr skine dioptrija sa laserom na 0 i onda opet dodje do promjene dioptrije koja bi se ionako desila i bez lasera ljudi misle da laser nije uspio no on je uspio a genetika je ta koja je dala finalnu rijec i promjenila dioptriju isto tako kao i neke genetski predispozicionirane bolesti roznice...

I PRK se radi sa laserom! Lasik je bolji jer je brzi oporavak i manja je mogucnost infekcije, bolova, nastanka neznatnog oziljka na roznici koji se kod PRK moze razviti no ne utjece znatno na vidnu ostrinu, sa PRK imas prvo pobrusenu povrsinu roznice (skidanje epitela) sa nekom vrstom cetke pa djelovanje lasera pa onda ravnanje roznice te onda zarastanje koje je tek vidljivo nakon 5 dana no traje znatno duze (pacijenti obicno solidno vide vec negdi nakon 7 dana)! Vid se muti i kod PRK i kod LASIK-a no to je normalan postoperativni tijek, nekome se muti vise nekome se muti manje no ta zamucenja nastaju zbog toga sto dolazi do razbijanja suznog filma na oku te onih spuzvica sto ih koriste kod samog zahvata. No ta zamucenja se najcesce primjecuju u prvih 2 mozda 3 tjedna (individualno kod nekih i dulje no ne dulje od mjesec dana)! Zato se kapaju odredjene kapljice koje "poliraju" povrsinu roznice da ona postane glatka te da se pocinje cim prije reepitelizirati...
Rebel Rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 23:08   #1208
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
Po meni problem i rizici ove operacije su ono teški reklo bi se. Najbolje je kad svi odgovore svaka je operacija rizik. Ok je, ali ovdje izgleda nije nekada ni važno da li je doktor strucan, tj. doktor može korektno odraditi sve, ali svatko od nas je drugciji i kod nekoga ce proci sve ok dok kod drugoga može biti problema.
E sad oči su tako osjetljive i vidimo sa njim, priznajem mene iritira nosanje naocala itd želio bih tu slobodu normalnog ljudskog vida. Ali opet me strah cak i da se neka mizerna greška ako takve uopce ima dogodi, zaboga ovo sa suhim očima mi se cini prilicno neudobno i koma, a kamoli sad još ghosting i dodatni shitovi u oku, znaci vise ne bi bilo stavim cvike i vidim mrlju na cvikama, nego sad bih mogao i sa svojim očima lošije vidjeti. A vjeruje da kad se nekome to dogodi nakon operacije koju hvale reklamei cudesno dobijes vid a ako ode u drugome smjeru tko ce onda pomoci, psihoterapije i antidepresivi, kako se covjek moze osjecati ako ga iritira vlastiti vid, i ako mu naocale više ne mogu ispraviti.
Osjetljiva situacija osjetljiva operacija, naravno da je i sumnjiva operacija i sav taj lasik ako doktori ne govore tocno o rizicima i navedu ih sve, jer ocito im je stalo do novca više.
Sve je dobro i pozitivni komenti i negativni, ali nekako mi izgleda previse rizika i mogucih komplikacija, tj sama pomisao da mi kao laser je tu, al da mi reže poklopac na oku i da on nikada nezaraste skroz, nekako ne znaš šta ti se jos kroz život može dogoditi i kakve ti to probleme može uzrokovati.
Tj dobor je vagati oko ove operacije, ici sa rizikom i prihvatiti sve, iako je to lako reci prije opreacije da ces prihvatiti rizik i posljedice, a šta ako stvarno bude posljedica i tko zna kako ces se sa njom nositi.
Ma uglavnom da ja pitam ovako šta je sa PRK, šta vrše od tog prk kod nas, ima li onaj trans nešta prk bez ikakvih rezanja itd, ili sve laserom?
Zašto je lasik postao bolji? Sa tim rezovima, tj sto rade kod prk-a gledao sam i vidim kao da otapa i struže prednji dio opnu, i ondak laserira. Taj se prednji dio na oku može obnoviti? I koliko sam citao na stranom forumu nekome je prk oporavak jako bolan ili do godinu dana da se sve smiri, a nekome i nakon nekoliko mjeseci sve super. Znaci bolje je ici na stariji sigurniji prk gdje nema rezova, sta je sa tim famoznim zamucenjem vida itd.?
Vrše Prk operaciju u svim klinikama,a pouzdano znam da u klinici Svjetlost vrše i transepitalni Prk,što znači da nema čačkanja po oku,kao klasičnim Prkom gdje se površinski sloj(epitel) skida nožićem ili četkicom,kod transepitelnog Prka sam laser ispari epitel,sve radi sam laser,kirurg samo na kraju stavlja zaštitnu leću.Ima čak ljudi koji za nekoliko dana nakon Prk operacije dobiju dobar vid,dok kod nekih to traje i do godine dana,što govori koliko se oči mogu razlikovat.
Površinski sloj(epitel) ima svojstvo obnavljanja,ali između strome i epitela nalazi se Bowmanova membrana,jedan vrlo tanki sloj koji nema svojstvo obnavljanja,ipak u preko 20godina korištenja Prka nisu utvrđene dugotrajne posljedice uklanjanja Bowmanove membrane.
Pitanje zašto je lasik bolji?Ja sam postavio dr. Gabriću,odgovor je bio "Lasik se radi da se spriječi regresija",ali po svim znanstvenim istraživanjima kod kratkovidnosti sa mogućim manjim astigmatizmom tu nema bitne razlike između te dvije metode po tom pitanju,tek ako se radi o dalekovidnosti i visokom astigmatizmu ta njegova izjava ima istinitosti,ustvari nisam dobio odgovor koji se odnosi na moje simptome(kratkovidnost sa vrlo malim astigmatizmom),da neponavljam na stranici 30 sam već pisao o tom razgovoru.
Ipak ima razloga zašto klinike kod nas više preferiraju lasik čak i kod vrlo nisko kratkovidnih ljudi,to je:
Wow efekt pacijenta koji odma dobiva oštar vid i vrlo brzo očaran uspjehom i "jednostavnošću" preporučuje operaciju rođacima i prijateljima(povećava se zarada klinike),kod Prka odmah iza operacije pacijentima je vid znatno slabiji i to može biti problem brzom povratku na posao,povratku noćnoj vožnji,itd. i kad post Prk pacijent daje preporuku mora prijateljima navest taj spori oporavak,a malo ljudi ima vremena za dug oporavak i spominjanje dugog oporavka prividno zvuči kao teža i riskantnija operacija od Lasika(manja zarada za kliniku).To je i razlog zašto masa kirurga kod Prka preferira operaciju oko po oko,kako bi pacijent za to vrijeme sa drugim neoperiranim okom i korekcijom na njega mogao odmah vozit i obavljat svoj posao.Ali sa druge strane operacijom oko po oko pacijent može odustat od druge operacije(manje novaca za kliniku),pogotovo što će masa pacijenata jasnije vidjet razliku u kontrastu i noćnom vidu između neoperiranog(sa korekcijom) i operiranog oka što može biti razlog više za odustajanje od operacije drugog oka,jer kako je pisano veličina prosjećnih zjenica u mraku mlađih ljudi iznose 7mm,a tipična optička zona lasera 6,5mm i zato većina ljudi nakon laserske korekcije doživi neku promjenu noćnog vida,mada unatoč tome rijetko ko od njih izražava zbog toga nezadovoljstvo operacijom.
Nadalje kirurzi se kod Lasika u prosjeku manje moraju maltretirat sa post operativnim pregledima nego kod Prka(pogotovo ako se radi oko po oko) i ako klinike pokušavaju reklamirat Prk metodu tipa "nakon tjedan dana dobar vid" tada se moraju suočit sa vrlo brojnim "gunđanjem" i panikom pacijenata koji nemogu funkcionirat sa nepovraćenim vidom i možda im posao ili važne stvari trpe zbog toga.
Kako se god okrene Prk metoda za klinike nenosi dobru zaradu,trend neinformiranosti kandidata stavlja Lasik operaciju na prvo mjesto profitabilnosti privatnih klinika.
Ali ključno je to da Prk operacija u prosjeku neuzrokuje ni približno tako teške komplikacije kao što to može uzrokovat Lasik operacija.
Po istraživanjima čini se da je Mmc(Mytomicin C) gotovo posve eliminirao rizik zamućenja rožnice kod Prka,čim postoje istraživanja tipa preko 100ljudi srednje kratkovidnosti i da doslovce niko nije dobio zamućenje niti u najmanjem stupnju,ipak kao što je pisano sredstvo je još prekratko u uporabi da bi se znali njegovi dugoročni rizici,ali sredstvo je čini se postalo općeprihvaćeno u gotovo svim klinikama.Lasik je nastao prije početka korištenja Mmca i u vrijeme nastanka mnogi su kirurzi prelazili sa Prka na Lasik zbog tog rizika zamućenja,ali pojavom Mmca stvar se bitno izmjenila.Uostalom da je Lasik tako savršen nebi se razvijale površinske metode tipa epi-Lasik i transepitalni Prk i nebi postojali kirurzi koji preferiraju površinske metode,a van Hrvatske brojni su kirurzi koji preferiraju površinske metode i mnogi su ostavali Lasik kao operaciju koja stoji na prvom mjestu.
U klinici Svjetlost nemjere zjenice u mraku,posljedica toga mogu biti simptomi Gasha,lošijeg vida u slabijim osvjetljenjima,jer kako sam pisao ogroman broj kandidata bi tu otpao kad bi to radili(manja zarada klinike),a pacijenti potpisuju da se slažu sa takvim vidom.
Prema iskustvima nekih ljudi koji su se bili javili za operaciju u toj klinici u startu kažu da pacijent nemože birat metodu,međutim mislim da može,samo treba razgovarat sa doktorom Gabrićem(kako sam ja to učinio),oni koriste transepitalni Prk za pacijente kojima je rožnica pretanka za lasik.Ostale operiraju lasikom.
Neznam da li koriste Mmc,ali gotovo sam uvjeren da koriste.
Njihova preporučena pauza nošenja leća prije operacije iznosi 2dana,što je smiješno malo i jako opasno za pacijente pogotovo još ako ih nezanima da li se radi o polutvrdim lećama,neki kirurzi uzimaju čak 3tjedna pauze,svašta se čini da se neotjera mušterije(zarada klinike),jer mnogi će kad čuju za dulju pauzu nenošenja leća odgodit operaciju i nakraju možda odustat ili se operirat negdje drugdje.

Zadnje uređivanje Jolac : 04.11.2008. at 00:30.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 23:28   #1209
sad ce bit 3 mjeseca od operacije, u srijedu idem na pregled.
bio sam na pregledu za posao a usput i za vozački, i sada sam dobio vozačku za stalno, dakle bez ograničenja, a isto tako i za posao.
jedino mi smeta malo suhoća, a to je više izraženo ako sam za kompjuterom ili vozim.kapi stavim samo kad osjetim potrebu.
javim kako je bilo na pregledu.
inače je bila dioptrija -3 na lijevom oku (desno oko bilo OK)

pozdrav i sretno svima koji se odluče na zahvat
zeljkomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 00:18   #1210
Quote:
Rebel Rider kaže: Pogledaj post
Ovo je dobar zakljucak i jako tocan zakljucak jer ako netko ima neke genetske predispozicije varijacija dioptrije i ako se npr skine dioptrija sa laserom na 0 i onda opet dodje do promjene dioptrije koja bi se ionako desila i bez lasera ljudi misle da laser nije uspio no on je uspio a genetika je ta koja je dala finalnu rijec i promjenila dioptriju isto tako kao i neke genetski predispozicionirane bolesti roznice...

I PRK se radi sa laserom! Lasik je bolji jer je brzi oporavak i manja je mogucnost infekcije, bolova, nastanka neznatnog oziljka na roznici koji se kod PRK moze razviti no ne utjece znatno na vidnu ostrinu, sa PRK imas prvo pobrusenu povrsinu roznice (skidanje epitela) sa nekom vrstom cetke pa djelovanje lasera pa onda ravnanje roznice te onda zarastanje koje je tek vidljivo nakon 5 dana no traje znatno duze (pacijenti obicno solidno vide vec negdi nakon 7 dana)! Vid se muti i kod PRK i kod LASIK-a no to je normalan postoperativni tijek, nekome se muti vise nekome se muti manje no ta zamucenja nastaju zbog toga sto dolazi do razbijanja suznog filma na oku te onih spuzvica sto ih koriste kod samog zahvata. No ta zamucenja se najcesce primjecuju u prvih 2 mozda 3 tjedna (individualno kod nekih i dulje no ne dulje od mjesec dana)! Zato se kapaju odredjene kapljice koje "poliraju" povrsinu roznice da ona postane glatka te da se pocinje cim prije reepitelizirati...
Uglavnom se negovori u povratku dioptrije jer se to i nesmatra kao neki ozbiljan rizik za nezadovoljstvo nakon operacije,a statistika i matematika opovrgava mogućnost da se radi o slučajnosti,tj. da bi bolesti svejedno nastale.Čak ni kirurzi kod nekih ozbiljnih komplikacija nepokušavaju podvalit da se radi o bolesti koja bi svejedno nastala.
Infekcija je drugo ime za zamućenje rožnice,a ožiljak je drugo ime za trajno zamućenje rožnice koje se nije uspjelo povući pod djelovanjem stereoidnih kapi.Ipak taj problem je prije koju godinu prestao biti previše aktuelan pošto sada postoji sredstvo zvano Mmc(Mitomycin C) opisano u mom prethodnom postu.
Uzrok lošijeg vida dugo nakon Prk operacije leži u tome što zarastajući epitel još nema toliko jednoliku debljinu.Ova povremena zamućenja zbog kapljica suza na rožnici(suho oko) je nešto skroz drugo i vezano je više za lasik operaciju.
Kirurzi govore o konačnom dnevnom vidu nakon Lasika nakon 3mjeseca i konačnom noćnom vidu nakon 6mjeseci i često pacijenti bilježe promjene nakon mjeseca posebno kod Prk operacije gdje neki dostižu konačan vid tek nakon godine dana.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 13:04   #1211
Dakle, za mene sa -2 i 0,5 astigmatizmom bi najbolja metoda bio Lasek?
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 16:07   #1212
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Dakle, za mene sa -2 i 0,5 astigmatizmom bi najbolja metoda bio Lasek?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18053901
ovdje su navedena neka istraživanja prema kojim je T-Prk(transepitalni Prk) ima prednost po kvaliteti vida nad ostalim metodama i kod manje i kod veće kratkovidnosti,ipak Lasek nudi nešto brži oporavak i manju postoperativnu bol,ali prema ovim istraživanjima čini se da kod kratkovidnosti ipak nedaje u prosjeku toliku kvalitetu vida kao transepitalni Prk.Na kraju istraživanja je navedeno da Lasik metoda uzrokuje najveće komplikacije.
Kad se radi o kvaliteti vida Lasek metoda ima neki utjecaj na sprječavanje zamućenja rožnice,ali ako se koristi mmc šansa zamućenja je vrlo niska kod obje metode pa dolaze do izražaja druge prednosti transepitalnog Prka: sve radi sam laser,a možda je moguće i finije zaraštavanje ako se epitel pusti da skroz iznova izraste(što je slučaj kod T-prka)?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 18:43   #1213
Pa onda je trenutacno t-prk najbolji tj. manji rizik od lasika. Može li se u svjetlosti tražiti taj t-prk makar i nakon pregleda ako odgovore daje rožnica ili štagod dovoljno debelo za lasik, tj. može li se inzistirati na tom t-prk. ista cijena?
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 22:11   #1214
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
Pa onda je trenutacno t-prk najbolji tj. manji rizik od lasika. Može li se u svjetlosti tražiti taj t-prk makar i nakon pregleda ako odgovore daje rožnica ili štagod dovoljno debelo za lasik, tj. može li se inzistirati na tom t-prk. ista cijena?
Ako se radi o dalekovidnosti ili visokom astigmatizmu tada Lasik ima prednost što se tiče manje ostatne dioptrije,za sve ostale slučajeve nema.
Nije da ikog nagovaram na operaciju,ali mislim da je transepitalni Prk sa mmcom manje zlo od lasika,ali i ta metoda nije posve bezazlena,a dugotrajni rizici korištenja mmca još se neznaju,da neponavljam isto pisano je već puno o tome.Ako imaš srednju ili veliku minus dioptriju rizik zamućenja rožnice bez mmca je velik.Neki kirurzi koriste mmc već za dioptrije veće od -2.
Ipak postoji mogućnost da u klinici Svjetlost ne koriste mmc,pročitaj stranicu 34,gdje se javila već jedna operirana u istoj klinici tom metodom.
Cijena Prka je tamo manja i iznosi 8000kn,dok je cijena Lasika 10000kn,to je ustvari psihološki trik da pacijent koji se odluči za operaciju misli da sebi i svojim očima čini bolje ako da malo više novaca.Vjerojatno se može isposlovat Prk operacija i to upornim traženjem da se popriča sa doktorom Gabrićem,jer se preko sestara ili doktorica koje se javljaju na telefon teško može išta razgovarat,jer one će tjerat samo po instrukcijama koje su dobile od dr. Gabrića,ipak znam da su neki zainteresirani čak i bez pregleda za operaciju uspjeli dogovorit susret i popričat sa dr. Gabrićem.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 09:48   #1215
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18053901
ovdje su navedena neka istraživanja prema kojim je T-Prk(transepitalni Prk) ima prednost po kvaliteti vida nad ostalim metodama i kod manje i kod veće kratkovidnosti,ipak Lasek nudi nešto brži oporavak i manju postoperativnu bol,ali prema ovim istraživanjima čini se da kod kratkovidnosti ipak nedaje u prosjeku toliku kvalitetu vida kao transepitalni Prk.Na kraju istraživanja je navedeno da Lasik metoda uzrokuje najveće komplikacije.
Kad se radi o kvaliteti vida Lasek metoda ima neki utjecaj na sprječavanje zamućenja rožnice,ali ako se koristi mmc šansa zamućenja je vrlo niska kod obje metode pa dolaze do izražaja druge prednosti transepitalnog Prka: sve radi sam laser,a možda je moguće i finije zaraštavanje ako se epitel pusti da skroz iznova izraste(što je slučaj kod T-prka)?
Ovo istraživanje je statistički upitno jer nisu zahvaćeni isti poduzorci ispitanika sa vrstama operacija. No, to nije sad bitno.
Dakle, kod T- prka mi se najgore može desiti zamućenje rožnice, jel to trajno stanje il je rješivo?
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 12:56   #1216
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Ovo istraživanje je statistički upitno jer nisu zahvaćeni isti poduzorci ispitanika sa vrstama operacija. No, to nije sad bitno.
Dakle, kod T- prka mi se najgore može desiti zamućenje rožnice, jel to trajno stanje il je rješivo?
Slažem se,mada je rađena usporedba (Bcva prije operacije)/(Ucva nakon operacije) za svakog pacijenta pojedinačno i da se na taj način ispitalo više tisuća ljudi za svaku skupinu nebi imalo veze što nisu isti poduzorci,jer je gotovo nemoguće da statistika na tolikom broju elemenata nema pouzdanost,ova statistika je rađena na svega 57ispitanika T-Prka.
Ali ovako je uz ovo istraživanje samo donekle vjerojatno da T-prk ima prednost po tom kriteriju,ipak ako ga kirurzi u klinici Svjetlost kad rožnica nije dovoljno debela za Lasik biraju kao prioritet pred Lasekom čak kad nekoriste mmc,unatoč nešto sporijem oporavku i većoj postoperativnoj boli od Laseka,tada vjerovatnost da ova metoda ima tu prednost dodatno raste.

Za dioptriju koju imaš -2 šansa zamućenja koje bi se odrazilo na kvalitetu vida je gotovo nikakva i velika većina kirurga tu ni ne koriste mmc,obično se mmc koristi kada je dubina korekcije dublja od 75mikrometara(otprilike dioptrija -5 do -6 ili veća).
Mada postoje neki izrazito oprezni kirurzi koji mmc koriste za svaku dioptriju veću od -2,ali koliko sam čitao to je rijetko.
Zamućenje se može podjelit na 4stupnja i 0stupanj kojeg nazivaju "trace"(vrlo maleno zamućenje),zamućenje 1stupnja navodno je vidljivo na mikroskopu,ali navodno još nenastaje gubitak redaka slova na tabli koji se mogao vidjet sa najboljim mogućim naočalama prije operacije,mada je vrlo vjerojatno da se problem ipak primjeti kroz kontrast.Kod zamućenja 2stupnja,navodno postoji razlika u čitanju slova na tabli,ali još uvijek uz najbolju moguću korekciju većina pacijenata mogu vidjet liniju 20/20(100postotan vid),mada su mnogi prije operacije vidjeli i 20/15(130postotan vid) sa svojim najboljim mogućim naočalama,kontrast je upitan,kirurzi se uglavnom nebave takvim istraživanjima.Tek 3 i 4stupanj zamućenja uzrokuju gubitak van okvira 20/20 na tabli.Za srednju kratkovidnost je kod Prk operacije postojala prije šansa zamućenja 2stupnja ili veća,ali razvojem visokofrekventnih lasera i pojavom mmca sada već postoje istraživanja koja kazuju da za srednju kratkovidnost do -6 uz mmc niko od preko 80ispitinaka nije dobio zamućenje nitu u najmanjem stupnju.Dok za visoku kratkovidnost postoji šansa zamućenja i uz mmc,ali navodno po istraživanjima ne premašuje 1stupanj.
Zamućenje se često javlja nakon operacije,ali se pod djelovanjem stereoida povlači,ali ponekad se odbija povući do kraja i ostaje trajan ožiljak.
Kad ostane zamućenje većeg stupnja postoji operacija zvana PTK operacija koja laserom jednoliko skine dio površinskog zamućenog tkiva rožnice i zatim se stavi Mmc,nakon čega slijedi oporavak identičan kao nakon Prk operacije.
Međutim koliko sam čitao rezultat ovakve operacije uglavnom nije vraćanje na BCVA prije prve operacije Prkom.
Postoje još neki rizici Prk operacije:
2.Loš vid u slabijim osvjetljenjima(Gash) zbog optičke zone lasera,prevelike širine zjenica u mraku i dubine korekcije,već je puno pisano o tome pa da neponavljam
3.Aberacije višeg reda(iregularni astigmatizam)

Sam loš vid u slabijim osvjetljenjima može se stavit u kategoriju aberacija višeg reda,samo sam odvojio točke,jer se uzrok pod točkom 2. može spriječit pravilnim predoperativnim mjerenjem zjenica,što klinike često nerade jer bi previše kandidata otpalo(zarada klinike).Da neko nemisli da se radi o malom postotku evo sljedeći tekst:

http://www.revophth.com/index.asp?page=1_13817.htm
Mada je istraživanje za lasik operaciju nevjerujem da se ni kod Prka previše razlikuje statistika,jer je isti problem sa optičkom zonom lasera.
Znači ako se radi o dubokoj korekciji(visoka kratkovidnost) čak 64posto pacijenata izjavljuje da im je noćni vid nakon operacije postao lošiji od onog što su prije operacije postizali sa korekcijom,unatoč tome 72posto visokokratkovidnih pacijenata izjavljuje da je ipak zadovoljno operacijom.
Da recimo o klinici Svjetlost uvedu kao pravilo mjerenje zjenica to bi značilo eliminaciju ogromnog postotka kandidata i možda bi to značilo nemogućnost financijskog opstanka,jer ipak treba plaćat kredite na laser,opremu,prostor,zaposlenike i normalno odvojit za sebe.

Nastanak aberacija višeg reda koje nisu uzrok nepodudarnosti optičke zone lasera,širine zjenica i dubine korekcije moguć je kod Prk operacije unatoč korištenju Wavefronta(kod lasika je taj rizik znatno više izražen),čak i kad se radi o maloj dioptriji,to se može odrazit kroz ghosting(duple slike),član Dubrovnik je to opisao prije koju stranicu.Ovdje imaš forum gdje se može čuti o iskustvima pacijenata http://www.lasermyeye.org/forums/forumdisplay.php?f=45 ,tu sam naišao na primjere trajnog ghostinga(kod oporavka je normalna pojava) unatoč Prku,Wavefrontu i maloj korekciji,sad nebi znao u kolikom se postotku to javlja.

Zbog svega navedenog ukljućujući i normalnu funkciju ako dođe do sporog oporavka,mislim da je najbolje operirat oko po oko,jer su moguće posljedice kasnije lakše rješive nego da se unerede oba oka istovremeno.
I naravno zaštita od sunca sunčanim naočalama koje je u doba oporavka opasno za nastanak ili porast zamućenja.Neki kirurzi smatraju da se tek dve godine nakon operacije rizik vraćanja zamućenja zbog sunčevog zraćenja posve anulira,mada mnogi savjetuju puno kraće razdoblje zaštite.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 15:39   #1217
Jolac hvala
trebam još malo razmisliti al mislim da ću se okuražit.
jednimo me brine što se tjedan dana ne vidi, misli da ću spalit na živce..
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 16:13   #1218
Kod nas još nitko ne koristi intralasik zar ne, znaci jos uvijek je mehanicko rezanje flapa u svjetlosti npr? Ako se itko odlucuje za lasik nekako cak bolje cekati da više dr. gabric drmne taj laser na kredu i da sa laserom reže flap a ne sa onim ručnim mehanickim vragom.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 17:26   #1219
Visumed

Vidim da su pojačali reklamnu kampanju: "dani otvorenih vrata", "nova dijagnostička oprema"... zna li tko što su to novo nabavili? Usput, ima li tko iskustva s klinikom u Novoj Gorici? Čitajući forum čini se da to nije loš izbor, ali nigdje nisam našao feedback od pacijenata...
i da, hvala najaktivnijim članovima na trudu, vjerojatno ću se zlaserirat, ali bez njihova doprinosa bi otišao ko ovca, ovako znam što pitat.
Doh! is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 21:21   #1220
http://www.operationauge.de/

Za forumaše kojima njemački jezik ne predstavlja veći problem - evo link na odličan forum s iskustvima pacijenata iz Njemačke, koji su operacije obavili u Njemačkoj ili u inozemstvu:

http://augenlaser.operationauge.de/

Forum je zaista bogat informacijama, od usporedbe različitih tehnika, klinika i kirurga do, naravno, svjedočanstava o iskustvima i rezultatima operiranih pacijenata - kako pozitivnih tako i negativnih.

Dakle, ako se snalazite s njemačkim i želite proširiti svoje izvore informacija o laserskoj korekciji vida, toplo preporučam.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.