Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2006., 15:02   #1
Question Doživotno stanarsko pravo

ovako je stanje : starica ima stan u kojem ima doživotno stanarsko pravo, stan je u vlasništvu fizičke osobe(za vrijeme komunizma mu oteto) e sad mene zanima, znam da je u izradi zakon kome ce ić taj stan, navodno su 2 opcije ili vlsaniku stana stan, a starici novi stan ili pare, ili starici taj stan, a vlasniku pare, zna li ko što o tome?

p.s. dobivaju li sto njeni nasljednici, ako ona umre dok se ne donese taj zakon

hvala
__________________
God Was In Good Mood
On The Day He Made Me
leeloo_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 22:28   #2
sigurno ne...
TRED is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 22:32   #3
Stanarsko pravo nema, jer više ne postoji.

Ima status zaštićenog najmoprimca, kojeg u nekim slučajevima može "naslijediti" prvi nasljedni red (mislim da netko od kolega zna detaljnije), ali onda nema dalje - stan se vraća vlasniku na korištenje. Čiji i jest bio cijelo vrijeme.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 10:17   #4
Quote:
Vojky kaže:
Stanarsko pravo nema, jer više ne postoji.

Ima status zaštićenog najmoprimca, kojeg u nekim slučajevima može "naslijediti" prvi nasljedni red (mislim da netko od kolega zna detaljnije), ali onda nema dalje - stan se vraća vlasniku na korištenje. Čiji i jest bio cijelo vrijeme.
krivo sam se izrazila, ali sad je navodno u pripremi novi zakon, koji omogućuje ili otkup najmoprimcu ili vec sam navela gore, za 'nasljeđivanje' sam i pretpostavila da ce bit tako nesto
__________________
God Was In Good Mood
On The Day He Made Me
leeloo_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 10:40   #5
zaštićeni najmoprimac ima i sada pravo prvokupa a nasljednici ga stječu ako su i oni navedeni u ugovoru o najmu, ne znam baš kako bi izgledalo da sad nekim zakonom oduzmu stanove vlasnicima, zvuči mi dosta nevjerojatno iako sam i ja čuo za to...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 10:48   #6
Moguće je da će se takav zakon i donjeti ali odredbe o pravu otkupa stana u korist zaštićenog najmoprimca prema fizičkoj osobi sigurno neće biti jer bi takva odredba bila u suprotnosti sa ustavno zajamčenim pravom o nepovredivosti vlasništava.

S druge strane stanovi u vlasništvu države i tjela lokalne samouprave i uprave mogli bi se prodavati zaštičenim najmoprimcima jer su oni u vlasništvu države i ona s njima može slobodno raspolagati.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 10:49   #7
Quote:
leeloo_5 kaže:
krivo sam se izrazila, ali sad je navodno u pripremi novi zakon, koji omogućuje ili otkup najmoprimcu ili vec sam navela gore, za 'nasljeđivanje' sam i pretpostavila da ce bit tako nesto
Ništa ne brani sada najmoprimcu da se javi vlasniku stana i pita ga hoće li prodati taj stan...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:18   #8
Zaštićeni najmoprimac nema pravo prvokupa

Quote:
dr. Szmola kaže:
zaštićeni najmoprimac ima i sada pravo prvokupa a nasljednici ga stječu ako su i oni navedeni u ugovoru o najmu, ne znam baš kako bi izgledalo da sad nekim zakonom oduzmu stanove vlasnicima, zvuči mi dosta nevjerojatno iako sam i ja čuo za to...
Zaštićeni najmoprimac nema nikakvo pravo prvokupa, a njegovi nasljednici koji su članovi njegovog domaćinstva ukoliko su navedeni u ugovoru o najmu stana mogu steći status zaštićenog najmoprimca.
xvx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:26   #9
Quote:
xvx1 kaže:
Zaštićeni najmoprimac nema nikakvo pravo prvokupa, a njegovi nasljednici koji su članovi njegovog domaćinstva ukoliko su navedeni u ugovoru o najmu stana mogu steći status zaštićenog najmoprimca.
koliko znam ovo još vrijedi, iako je USRH ukidao neke odredbe, pa nisam ful siguran, najjači je rok iz 45/3 po tome bi svaki zaštićeni najmoprimac morao svakih 6 mjeseci provjeravati zk stanje...

Zakon o najmu stanova

Članak 38.
(1) U slučaju smrti zaštićenog najmoprimca ili kada zaštićeni najmoprimac napusti stan, prava i dužnosti zaštićenog najmoprimca iz ugovora o najmu prelaze na osobu navedenu u ugovoru o najmu stana, ovisno o sporazumu tih osoba.
(2) U slučaju spora, najmoprimca će odrediti najmodavac.
(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka dužna je od najmodavca u roku od 60 dana od dana nastale promjene zatražiti sklapanje ugovora o najmu.
(4) Najmodavac je dužan s osobom iz stavka 1. ovoga članka sklopiti ugovor o najmu stana na neodređeno vrijeme, s pravima i obvezama zaštićenog najmoprimca.
...
Članak 44.
(1) Najmodavac koji namjerava prodati stan dužan je preporučenim pismom ili podneskom preko suda taj stan ponuditi na prodaju zaštićenom najmoprimcu i priopćiti mu cijenu i uvjete prodaje.
(2) Ako zaštićeni najmoprimac u roku od 30 dana od dana kada je ponuda učinjena ne izjavi da ponudu prihvaća, najmodavac može stan prodati drugoj osobi, ali samo pod istim uvjetima ili za višu cijenu.
(3) Kada se prema ponuđenim uvjetima cijena ima u cjelini ili djelomično isplatiti u gotovu, izjava o prihvaćanju ponude može imati učinak samo ako zaštićeni najmoprimac kojem je ponuda učinjena položi u roku iz stavka 2. ovoga članka najmodavcu, kod nadležnog suda ili kod javnog bilježnika, cijeli iznos koji se prema ponudi ima isplatiti u gotovu.

Članak 45.
(1) Ako najmodavac proda stan, a zaštićenom najmoprimcu koji u tom stanu stanuje ne stavi ponudu u smislu odredbi članka 44. ovoga Zakona, zaštićeni najmoprimac može sudski zahtijevati da se prodaja poništi i da najmodavac njemu pod istim uvjetima proda taj stan.
(2) Tužba zbog povrede prava prvokupa može se podnijeti u roku od 30 dana od dana kada je zaštićeni najmoprimac koji ima pravo prvokupa saznao za prodaju i uvjete prodaje.
(3) Tužba zbog povrede prava prvokupa ne može se podnijeti nakon isteka šest mjeseci od dana izvršnog prijenosa u zemljišnim knjigama.
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:33   #10
Quote:
leeloo_5 kaže:
krivo sam se izrazila, ali sad je navodno u pripremi novi zakon, koji omogućuje ili otkup najmoprimcu ili vec sam navela gore, za 'nasljeđivanje' sam i pretpostavila da ce bit tako nesto
Taj zakon se piše već godinama. Po zadnjem prijedlogu koji sam vidio (za vrijeme SDP-a), zaštićenom najmoprimacu bi u slučaju da se iseli i vrati stan država platila 25% tržišne vrijednosti novog stana, oslobodila ga od poreza na promet (šro već funkcionira), a za ostatak (75%) bi dobio kredit. Pretpostavka je da bi i od vlasnika dobio barem 20% te bi mogao kupiti stan gotovo upola jeftinije na kredit. Pretpostavljalo se da bi se na taj način prepolovio broj zaštićenih stanara. Taj prijedlog zakona sa obrazloženjem sabornicima se može pronaći na internetu.

No to su bile SDP-ove ideje, HDZ će tu sigurno napraviti bitne izmjene.

Oduzimanja stanova nema, jer bi to bilo protivno Ustavu, a i sud u Strasbourgu je već presudio "Stanarsko pravo je zaštićena najamnina, a ne vlasništvo"
xvx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:41   #11
Quote:
dr. Szmola kaže:
koliko znam ovo još vrijedi, iako je USRH ukidao neke odredbe, pa nisam ful siguran, najjači je rok iz 45/3 po tome bi svaki zaštićeni najmoprimac morao svakih 6 mjeseci provjeravati zk stanje...


Članak 45.
(1) Ako najmodavac proda stan, a zaštićenom najmoprimcu koji u tom stanu stanuje ne stavi ponudu u smislu odredbi članka 44. ovoga Zakona, zaštićeni najmoprimac može sudski zahtijevati da se prodaja poništi i da najmodavac njemu pod istim uvjetima proda taj stan.
[/I]
E jebiga u pravu si, smetnuh s uma da je Ustavni sud to pravo ukinuo bivšim vlasnicima nacionaliziranih stanova, a ne zaštićenim najmoprimcima.
xvx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:09   #12
Quote:
johnny_b_good kaže:
Moguće je da će se takav zakon i donjeti ali odredbe o pravu otkupa stana u korist zaštićenog najmoprimca prema fizičkoj osobi sigurno neće biti jer bi takva odredba bila u suprotnosti sa ustavno zajamčenim pravom o nepovredivosti vlasništava.
Teoretski bi to mogli proglasiti interesom Republike Hrvatske (mada ga ja baš i ne vidim), te izvlastiti vlasnike. No tih stanova ima oko 6000, ako im je vrijednost u prosijeku 850000 eura, to bi RH morala vlasnicima isplatiti više od pola milijarde eura. Prodajom stanova zaštićenim najmoprimcima po cijenama koje oni žele platiti RH bi dobila max. 100 mil. eura. Dakle jedini interes RH koji ja vidim je u oslobađanju državne blagajne za minimalno 400 mil. eura.
xvx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 13:57   #13
Quote:
xvx1 kaže:
Taj prijedlog zakona sa obrazloženjem sabornicima se može pronaći na internetu.
Imas mozda link? Thanks
Synodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 22:11   #14
Quote:
Synodo kaže:
Imas mozda link? Thanks
http://www.vlada.hr/Download/2003/07/03/052-05.pdf
xvx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 22:29   #15
bravo, dobro za znati...ako i kada prođe naravno
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 09:22   #16
hvala Vam najljepše, skontala sam neke stvari, ali uglavnom, dok se džava ne odluči nema ništa od svega toga!!
__________________
God Was In Good Mood
On The Day He Made Me
leeloo_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 17:29   #17
ja ovo što čitam više mi ništa nije jasno
ima li ova materija ikakve veze s zakonom o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugosl. komun. vladavine
nije li tim zakonom predviđem način obeštećenja vlasnika

hvala
rambo ct is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.