Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2011., 17:12   #121
Pozdrav!
Imam par pitanja na koje mi je tesko naci odgovore pa bih molio za pomoc. Otvorili bi turisticku agenciju koja bi radila iskljucivo online a bavili bi se iznajmljivanjem jedrilica. Znaci cisto kao posrednici. Eh sad, ima nas troje osnivaca i osnovali bi d.o.o. Jedan od nas, koji je ujedno i nezaposlen ima polozen tecaj i sve uvjete za voditelja poslovnice. Naravno, s novcima smo jako slabi pa bi izbjegli moguce troskove.

Moje pitanje je: Da li mozemo imati agenciju sa voditeljem poslovnice ali da on ne bude zaposlen, odnosno postoji li nacin da izbjegnemo placanje doprinosa za njega? A i ako ih moramo placati, jel postoji neki nacin da dobijemo te novce natrag? Tipa, uzimamo gorivo za aute na OIB od firme i sl. Neki putni nalozi ili sto li vec?

Takoder, agencija makar se bavi poslovanjem iskljucivo online, vidim da mora imati radno vrijeme u kojem voditelj poslovnice mora biti ali nije odredeno koje to tocno radno vrijeme mora biti. Mozemo li mi staviti radno vrijeme poslovnice recimo samo 1.1. da radi od 08,00 do 9,00 sati, odnosno 1 sat godisnje?

Hvala unaprijed.
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 03:23   #122
re:voditelj

[/QUOTE]Moje pitanje je: Da li mozemo imati agenciju sa voditeljem poslovnice ali da on ne bude zaposlen, odnosno postoji li nacin da izbjegnemo placanje doprinosa za njega? A i ako ih moramo placati, jel postoji neki nacin da dobijemo te novce natrag? Tipa, uzimamo gorivo za aute na OIB od firme i sl. Neki putni nalozi ili sto li vec?[/QUOTE]

Koliko je meni poznato MORA biti zaposlen kao voditelj kod vas. Što se tiče plaće, stvarno sve zavisi od slučaja do slučaja. Ja sam imao primjera da su recimo u uredu za gosp. tražili točni bruto po godinama staža..i dr (npr za VSS je morao ići bruto nekih 7tis kn). al mislim da je o ovoj temi nabolje pitati nekog knjigovođu ili na forumu ili uživo. A opet moglo je proći i na minimalac...
Jer, ako ste vi prijatelji, dogovorite s njim plaću...(znači on dobiva 0 kn) firma ne ostvari nikakav promet ili dobit, (0 kn), Vi njemu svejedno morate platiti obaveze (doprinose).

[/QUOTE]Takoder, agencija makar se bavi poslovanjem iskljucivo online, vidim da mora imati radno vrijeme u kojem voditelj poslovnice mora biti ali nije odredeno koje to tocno radno vrijeme mora biti. Mozemo li mi staviti radno vrijeme poslovnice recimo samo 1.1. da radi od 08,00 do 9,00 sati, odnosno 1 sat godisnje?Hvala unaprijed.[/QUOTE]

Nema teoretske šanse. Pa šta misliš da su u državnom inspektoratu glupi? Pa znaju ljudi moji, oni sve te fore. I sa satnicama, i s voditeljima.
Gledaj, dođe inspekcija..napravi zapisnik - svaku stranicu potisuje Voditelj...
U čemu je stvar...voditelj je odgovorna osoba (znači odmah ispod direktora, vlasnika...), u Zakonu o tur. dj. Jasno piše kolike su kazne za prekršaje voditelja (i do 100k kn), tak da bolje je ne hajebavat se puno oko toga.

lp
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 12:30   #123
Da, ali ni u jednom zakonu ne pise koliko radno vrijeme mora biti. Pise da mora biti naznaceno radno vrijeme i da unutar tog vremena voditelj mora biti u poslovnici. A Zakon o radu kaze Članak 34.

(1) Ako dnevni i tjedni raspored radnoga vremena nije određen propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, o rasporedu radnoga vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom.

(2) Poslodavac mora obavijestiti radnike o rasporedu ili promjeni rasporeda radnog vremena najmanje tjedan dana unaprijed, osim u slučaju hitnog prekovremenog rada.
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 21:27   #124
re:agencija

Quote:
funkster kaže: Pogledaj post
Da, ali ni u jednom zakonu ne pise koliko radno vrijeme mora biti. Pise da mora biti naznaceno radno vrijeme i da unutar tog vremena voditelj mora biti u poslovnici. A Zakon o radu kaze Članak 34.

(1) Ako dnevni i tjedni raspored radnoga vremena nije određen propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, o rasporedu radnoga vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom.

(2) Poslodavac mora obavijestiti radnike o rasporedu ili promjeni rasporeda radnog vremena najmanje tjedan dana unaprijed, osim u slučaju hitnog prekovremenog rada.
Piše. U zakonu o turističkoj djelatnosti.
Prvo mali komentar, a onda par izvoda iz Zakona.

Ti dobiješ dozvolu rada, na osnovu onog što ti kaže u uredu za gosp., a istu izgubiš ili dobiješ ogromnu kaznu, zato što inspektor ima neko svoje mišljenje...

Moja preporuka:
otići direkt u Inspektorat i pitati njih, šta se kažnjava, šta se traži...meni su puno pomogli.
Vjeruj, svaka županija ima drugačiju spiku i to ti hebena stvarnost u HR-u. Zakon o turizmu je dosta nedorečen i svaka strana ga drugačije interpretira.
Ovo pod 1) i pod 2), možeš obrist mačku o rep - već sam ti rekao - moraš imati voditelja u punom radnom vremenu, to ti jednostavno neće proći u uredu za gospodarsvo i komisija kad ti izađe za MTU i da dobijate ID (voditelj mora biti normalno uposlen, - nikakve fore na 1 sat godišnje!)...mislim da ne dužim sada već sam pisao o tome. (pogledaj postove unazad)
Čovječe, ja vidim da si proputovao pola svijeta, vjerojatno si dobro upućen u kreiranje aranžmana i dobre zarade, ali hebiga voditi agenciju iako izgleda superiška, vjeruj mi nije lako - bar ne u RH.

Malo iz Zakona:

[B]ZAKON O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU....[/B
[I]Članak 11.
Zahtjev za izdavanje rješenja iz članka 10. stavka 3. ovoga Zakona sadrži:
1. tvrtku i sjedište turističke agencije,
2. rješenje o upisu u trgovački ili obrtni registar,
3. popis usluga koje će pružati,
4. dokaz o pravu korištenja poslovnice, odnosno poslovnog prostora,
5. podatke i dokaze glede uređenja i opremljenosti poslovnice, odnosno poslovnog prostora,
6. podatke o voditelju poslovnice i dokaze o ispunjavanju uvjeta za voditelja poslovnice, odnosno o osobi koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, sukladno odredbama ovog Zakona, ako turistička agencija pruža usluge neposredno korisniku usluge,
7. dokaze o ispunjavanju uvjeta, sukladno posebnom propisu, bez kojih, prema tom propisu, Ministarstvo ili nadležni ured ne može izdati rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti.
Članak 12.
(1) Rješenje iz članka 10. ovoga Zakona sadrži:
1. tvrtku i sjedište turističke agencije,
2. usluge turističke agencije i identifikacijski kôd turističke agencije,
3. mjesto, ulicu i kućni broj poslovnice, odnosno poslovnog prostora turističke agencije, ako se usluge pružaju neposredno korisniku usluge,
4. ime i prezime, datum i mjesto rođenja te adresu voditelja poslovnice, odnosno osobe koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, ako se usluge pružaju neposredno korisniku usluge.
(2) Svaku promjenu podataka iz stavka 1. ovoga članka turistička agencija dužna je prijaviti nadležnom uredu u roku od osam dana od dana nastale promjene.

(3) O promjeni podataka iz stavka 1. ovoga članka nadležni ured donosi rješenje koje se upisuje u Upisnik iz članka 10. stavka 4. ovoga Zakona.
(4) Ministar pravilnikom propisuje oblik i sadržaj identifikacijskog kôda turističke agencije.
Članak 13.
Pored obveza propisanih člankom 4. ovoga Zakona, turistička agencija dužna je:
1. na ulazu u poslovnicu, odnosno poslovni prostor vidno izložiti natpisnu ploču na kojoj je istaknuta tvrtka i sjedište turističke agencije,
2. na ulazu u poslovnicu, odnosno poslovni prostor vidno istaknuti radno vrijeme i pridržavati se istaknutog radnog vremena,
6. Voditelj poslovnice

Članak 21.
(1)Turistička agencija koja neposredno pruža usluge mora u svakoj poslovnici imati najmanje jednog zaposlenog voditelja poslovnice, a ukoliko nema poslovnicu najmanje jednu zaposlenu osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, u punom radnom vremenu.
(2) U slučaju opravdane spriječenosti (bolovanje, rodiljni dopust, prestanak radnog odnosa i sl.) voditelja poslovnice, odnosno osobe zaposlene u turističkoj agenciji sukladno stavku 1. ovoga članka, turistička agencija može privremeno, ali ne duže od 6 mjeseca u tri godine, za vršitelje tih poslova odrediti osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice...
(3) Voditelj poslovnice odgovoran je za rad u poslovnici sukladno ovom Zakonu.

(4) Osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka odgovorne su za rad u turističkoj agenciji kao i voditelj poslovnice..
X. KAZNENE ODREDBE

Članak 63.
(3)(1) Novčanom kaznom od 6.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
...a u svakoj poslovnici nema najmanje jednog zaposlenog voditelja poslovnice, a ukoliko nema poslovnicu najmanje jednu zaposlenu osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, u punom radnom vremenu, te u slučajevima iz članka 21. stavka 2. ovoga Zakona duže od 6 mjeseci u tri godine za vršitelja poslova voditelja poslovnice koristi osobu bez stručnog ispita za voditelja poslovnice (članka 21. stavak 1. i 2.)....
Članak 67.
(1) Za prekršaje utvrđene člankom 61. do 64. ovoga Zakona počinjene drugi put u roku od dvije godine od pravomoćnosti prvog rješenja o prekršaju, uz novčanu kaznu, izreći će se pravnoj ili fizičkoj osobi i zaštitna mjera zabrane pružanja usluga u trajanju od tri mjeseca do godine dana.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, zabrana pružanja usluga za turističku agenciju koja ima više poslovnih prostora, odnosno poslovnica izreći će se zabrana pružanja usluga samo u poslovnom prostoru, odnosno poslovnici u kojoj su prekršaji izvršeni.
(3) Pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka izreći će se zabrana pružanja usluga voditelju poslovnice odnosno osobi iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice u trajanju od jednog do šest mjeseci.....[/I]

Kažem, zakon o turizmu je dosta nedorečen, ali ima stvari koje se ne podudaraju s Zakonom o radu idr...
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 20:14   #125
Porezni sustav u tur.agenciji

Molim vas, ako itko zna, prilikom izdavanja računa od strane agencije domaćem putniku za put u inozemstvo, koje usluge su oporezive i po kojim stopama?
(odnosno jesu li oporezive inozemne usluge ili samo usluga prijevoza autobusom na kilometražu koju prijeđe u HR).
I ako mi netko može navesti Zakon ili Pravilnik gdje bih mogla saznati sve o oporezivanju u tur. agecijama?
Znači, za inozemne goste u RH, za agencije iz inozemstva, za domaće turiste u inozemstvo itd...)
Ne mogu pronaći nigdje a ni u poreznoj upravi ni u TEB-u mi nisu baš pomogli
Hvala
anca123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 20:44   #126
Smile

htjela bi položiti ispit za voditelja tur. poslovnice,te me zanima ako je netko polagao već taj ispit na fakiltetu u Iki?kako je koncipiran ispit?čitala sam da se na kraju piše nekakav seminar sa kojim navodno manje-više svi imaju problema...kakav je to seminar?
bajsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 21:57   #127
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Piše. U zakonu o turističkoj djelatnosti.
Prvo mali komentar, a onda par izvoda iz Zakona.

Ti dobiješ dozvolu rada, na osnovu onog što ti kaže u uredu za gosp., a istu izgubiš ili dobiješ ogromnu kaznu, zato što inspektor ima neko svoje mišljenje...

Moja preporuka:
otići direkt u Inspektorat i pitati njih, šta se kažnjava, šta se traži...meni su puno pomogli.
Vjeruj, svaka županija ima drugačiju spiku i to ti hebena stvarnost u HR-u. Zakon o turizmu je dosta nedorečen i svaka strana ga drugačije interpretira.
Ovo pod 1) i pod 2), možeš obrist mačku o rep - već sam ti rekao - moraš imati voditelja u punom radnom vremenu, to ti jednostavno neće proći u uredu za gospodarsvo i komisija kad ti izađe za MTU i da dobijate ID (voditelj mora biti normalno uposlen, - nikakve fore na 1 sat godišnje!)...mislim da ne dužim sada već sam pisao o tome. (pogledaj postove unazad)
Čovječe, ja vidim da si proputovao pola svijeta, vjerojatno si dobro upućen u kreiranje aranžmana i dobre zarade, ali hebiga voditi agenciju iako izgleda superiška, vjeruj mi nije lako - bar ne u RH.

Malo iz Zakona:

[B]ZAKON O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU....[/B
[I]Članak 11.
Zahtjev za izdavanje rješenja iz članka 10. stavka 3. ovoga Zakona sadrži:
1. tvrtku i sjedište turističke agencije,
2. rješenje o upisu u trgovački ili obrtni registar,
3. popis usluga koje će pružati,
4. dokaz o pravu korištenja poslovnice, odnosno poslovnog prostora,
5. podatke i dokaze glede uređenja i opremljenosti poslovnice, odnosno poslovnog prostora,
6. podatke o voditelju poslovnice i dokaze o ispunjavanju uvjeta za voditelja poslovnice, odnosno o osobi koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, sukladno odredbama ovog Zakona, ako turistička agencija pruža usluge neposredno korisniku usluge,
7. dokaze o ispunjavanju uvjeta, sukladno posebnom propisu, bez kojih, prema tom propisu, Ministarstvo ili nadležni ured ne može izdati rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti.
Članak 12.
(1) Rješenje iz članka 10. ovoga Zakona sadrži:
1. tvrtku i sjedište turističke agencije,
2. usluge turističke agencije i identifikacijski kôd turističke agencije,
3. mjesto, ulicu i kućni broj poslovnice, odnosno poslovnog prostora turističke agencije, ako se usluge pružaju neposredno korisniku usluge,
4. ime i prezime, datum i mjesto rođenja te adresu voditelja poslovnice, odnosno osobe koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, ako se usluge pružaju neposredno korisniku usluge.
(2) Svaku promjenu podataka iz stavka 1. ovoga članka turistička agencija dužna je prijaviti nadležnom uredu u roku od osam dana od dana nastale promjene.

(3) O promjeni podataka iz stavka 1. ovoga članka nadležni ured donosi rješenje koje se upisuje u Upisnik iz članka 10. stavka 4. ovoga Zakona.
(4) Ministar pravilnikom propisuje oblik i sadržaj identifikacijskog kôda turističke agencije.
Članak 13.
Pored obveza propisanih člankom 4. ovoga Zakona, turistička agencija dužna je:
1. na ulazu u poslovnicu, odnosno poslovni prostor vidno izložiti natpisnu ploču na kojoj je istaknuta tvrtka i sjedište turističke agencije,
2. na ulazu u poslovnicu, odnosno poslovni prostor vidno istaknuti radno vrijeme i pridržavati se istaknutog radnog vremena,
6. Voditelj poslovnice

Članak 21.
(1)Turistička agencija koja neposredno pruža usluge mora u svakoj poslovnici imati najmanje jednog zaposlenog voditelja poslovnice, a ukoliko nema poslovnicu najmanje jednu zaposlenu osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, u punom radnom vremenu.
(2) U slučaju opravdane spriječenosti (bolovanje, rodiljni dopust, prestanak radnog odnosa i sl.) voditelja poslovnice, odnosno osobe zaposlene u turističkoj agenciji sukladno stavku 1. ovoga članka, turistička agencija može privremeno, ali ne duže od 6 mjeseca u tri godine, za vršitelje tih poslova odrediti osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice...
(3) Voditelj poslovnice odgovoran je za rad u poslovnici sukladno ovom Zakonu.

(4) Osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka odgovorne su za rad u turističkoj agenciji kao i voditelj poslovnice..
X. KAZNENE ODREDBE

Članak 63.
(3)(1) Novčanom kaznom od 6.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
...a u svakoj poslovnici nema najmanje jednog zaposlenog voditelja poslovnice, a ukoliko nema poslovnicu najmanje jednu zaposlenu osobu koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice, u punom radnom vremenu, te u slučajevima iz članka 21. stavka 2. ovoga Zakona duže od 6 mjeseci u tri godine za vršitelja poslova voditelja poslovnice koristi osobu bez stručnog ispita za voditelja poslovnice (članka 21. stavak 1. i 2.)....
Članak 67.
(1) Za prekršaje utvrđene člankom 61. do 64. ovoga Zakona počinjene drugi put u roku od dvije godine od pravomoćnosti prvog rješenja o prekršaju, uz novčanu kaznu, izreći će se pravnoj ili fizičkoj osobi i zaštitna mjera zabrane pružanja usluga u trajanju od tri mjeseca do godine dana.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, zabrana pružanja usluga za turističku agenciju koja ima više poslovnih prostora, odnosno poslovnica izreći će se zabrana pružanja usluga samo u poslovnom prostoru, odnosno poslovnici u kojoj su prekršaji izvršeni.
(3) Pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka izreći će se zabrana pružanja usluga voditelju poslovnice odnosno osobi iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice u trajanju od jednog do šest mjeseci.....[/I]

Kažem, zakon o turizmu je dosta nedorečen, ali ima stvari koje se ne podudaraju s Zakonom o radu idr...

tražim sve informacije vezane uz otvaranje turističke agencije, pročitala sam SVEE postove, Legaos - svaka čast i hvala na iscrpnim tekstovima

s obzirom da su postovi postariji,a nisam se informirala o izmjenama i dopunama zakona,dali itko zna dal se nešto promijenilo u međuvremenu?i dalje trebaš poslovnicu/sjedište,voditelja sa položenim ispitom itd..da ne ponavljam detalje..
sad me zanima isto, dali vlasnik obrta/agencije može istovremeno biti voditelj u agenciji, te dali se pod one dvoje godine staža (koje su uvjet)ubraja staž općenito ili baš u turizmu?
može li taj isti voditelj poslovnice biti i pratitelj na putovanjima?
__________________
.Audiautur et altera pars.
womanwhisper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 23:39   #128
Quote:
womanwhisper kaže: Pogledaj post
tražim sve informacije vezane uz otvaranje turističke agencije, pročitala sam SVEE postove, Legaos - svaka čast i hvala na iscrpnim tekstovima

s obzirom da su postovi postariji,a nisam se informirala o izmjenama i dopunama zakona,dali itko zna dal se nešto promijenilo u međuvremenu?i dalje trebaš poslovnicu/sjedište,voditelja sa položenim ispitom itd..da ne ponavljam detalje..
sad me zanima isto, dali vlasnik obrta/agencije može istovremeno biti voditelj u agenciji, te dali se pod one dvoje godine staža (koje su uvjet)ubraja staž općenito ili baš u turizmu?
može li taj isti voditelj poslovnice biti i pratitelj na putovanjima?
1.) sve isto...
2.) i 3.) da, vlasnik obrta agencije može biti voditelj (ukoliko ima položen ispit i 2 god staža u TURISTIČKOJ AGENCIJI !)
3.) može biti pratitelj ukoliko ima položen ispit za pratitelja ili dozvolu za istog (ne ulazim kako je do nje došao..)

btw kud ćeš u agencije, vidiš da i veliki propadaju, ako nemaš strane partnere da te pune, ev. objekat sa par apt u najmu...nema ti tu kruha bez puno ulaganja u reklamu, u stranicu, itd, itd, itd...
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 11:28   #129
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
1.) sve isto...
2.) i 3.) da, vlasnik obrta agencije može biti voditelj (ukoliko ima položen ispit i 2 god staža u TURISTIČKOJ AGENCIJI !)
3.) može biti pratitelj ukoliko ima položen ispit za pratitelja ili dozvolu za istog (ne ulazim kako je do nje došao..)

btw kud ćeš u agencije, vidiš da i veliki propadaju, ako nemaš strane partnere da te pune, ev. objekat sa par apt u najmu...nema ti tu kruha bez puno ulaganja u reklamu, u stranicu, itd, itd, itd...

dakle stvaarno se mora imati dvije godine staža u tom poslu?

mislila sam agenciju sa organizacijom putovanja,orijentiranu dosta na eko i edukativni turizam i ne ova popularna odredišta na koja svi pucaju, dakle ne samo npr.vikend u Rovinju sa Spa tretmanom,već i tura po samostanima u crnoj gori što bi uključilo i naravno obalu, pa recimo obilazak eko imanja i kroz to promocija domaćih eko proizvoda - hrv,bosna.. ima zanimljive ponude po svuda koja nije plasirana. Što se partnera tiče, nađe se kombinacija po svuda,ljude koji imaju hotele i apartmane i ljude kojima treba promocija..po meni je bitno zavrtiti krug da se pokrene klijentela..

sad me scimalo ovo sa dvije godine staža,nevolim ovisiti o nekome,a očito bez nekoga tko to ima nebi mogla pokrenuti ništa..lako za ispite,to se sve riješi
__________________
.Audiautur et altera pars.
womanwhisper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 11:46   #130
Quote:
womanwhisper kaže: Pogledaj post
dakle stvaarno se mora imati dvije godine staža u tom poslu?

mislila sam agenciju sa organizacijom putovanja,orijentiranu dosta na eko i edukativni turizam i ne ova popularna odredišta na koja svi pucaju, dakle ne samo npr.vikend u Rovinju sa Spa tretmanom,već i tura po samostanima u crnoj gori što bi uključilo i naravno obalu, pa recimo obilazak eko imanja i kroz to promocija domaćih eko proizvoda - hrv,bosna.. ima zanimljive ponude po svuda koja nije plasirana. Što se partnera tiče, nađe se kombinacija po svuda,ljude koji imaju hotele i apartmane i ljude kojima treba promocija..po meni je bitno zavrtiti krug da se pokrene klijentela..

sad me scimalo ovo sa dvije godine staža,nevolim ovisiti o nekome,a očito bez nekoga tko to ima nebi mogla pokrenuti ništa..lako za ispite,to se sve riješi
frendici su tražili 2 godine rada u turizmu, napravila je preslik radne i nitko nije provjeravao je li bila voditelj agencije ili konobarica, tako da mi se opet čini da je sve to od službe do službe. svaki zapne za nešto drugo. njih u biti i ne zanima vrsta aranžmana, jednostavno se drže svojih propisa.
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 12:10   #131
Bubamaro,
meni je problem što moja struka ni radno iskustvo nema veze s turizmom,samo moja osobna strast prema putovanjima i tom poslu

ulg,pada mi na pamet jedino tražiti osobu za suradnju koja te uvijete zadovoljava,ili neku vezu za fiktivne kombinacije

__________________
.Audiautur et altera pars.
womanwhisper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 12:27   #132
da, nema druge, naći osobu koja odgovara uvjetima. fiktivne kombinacije- to je već igranje sa zakonom i velike kazne, u što ne bih htjela ulaziti.
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 16:51   #133
Pozdrav!

Mene zanima dal ja nakon položenog tečaja za voditelja poslovnice mogu sama odmah otvoriti turističku agenciju, ili mi treba radni staž 2 godine?
MM237 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 01:47   #134
radni staž 2 godine!

Quote:
MM237 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Mene zanima dal ja nakon položenog tečaja za voditelja poslovnice mogu sama odmah otvoriti turističku agenciju, ili mi treba radni staž 2 godine?
Da, moraš imati min. 2.god. radnog staža u turističkoj agenciji ili u srodnim poslovima u turizmu iako je ovaj dio sa srodnim poslovima kretenski definiran ... npr: ako si bio/la konobar/ica 2god. to će ti priznati dok npr: ako si radila na recepciji neće priznati. Totalni idiotizam.

Postoje neke naznake da će se zakon oko 2god. upisanog radnog staža promijeniti u 2god. radnog staža ali neće morati biti upisan u radnu knjižicu nego će se morati dokazivati putem ugovora o djelu, studentskih ugovora i slično ali to je samo još nešto o čemu se priča i pitanje da li će se uopće prihvatiti taj prijedlog.

Povežite malo tko je tko u turizmu, turističkim udrugama i turističkim agencijama pa će vam sve biti malo jasnije... po meni, direktni sukob interesa!
i4you is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:59   #135
Pozdrav,
kao i većina ljudi ovdje imam želju otvoriti turističku agenciju, a u zadnje vrijeme se informiram što je sve potrebno. Pomoću Googla sam došao do zakona (za koje nisam siguran da su aktualni -odnosno da ne postoje nove izmjene i dopune. Zgodno je sabrano ovdje.

Ono što me muči je da nigdje ne vidim odredbu o minimalno 2 godine iskustva u turizmu:
Voditelj poslovnice treba ispunjavati sljedeće uvjete:
da je državljanin RH (domovnica)
da ima prebivalište u RH (preslika osobne iskaznice)
da je poslovno sposoban (Centar za socijalni rad)
da ima najmanje srednju stručnu spremu (svjedodžba)
da aktivno zna najmanje jedan svjetski jezik i poznaje još jedan (izjava)
da ima položen stručni ispit za voditelja poslovnice
da mu pravomoćnom presudom ili Rješenjem o prekršaju nije izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna mjera zabrane obavljanja poslova voditelja poslovnice- dok ta mjera traje.

Pa me zanima postoji li dopuna zakona, ili je to u nekom pravilniku? Molim da me uputite gdje se može naći ta odredba?
Imprenditore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 17:30   #136
Pozdrav...
Molim Vas jednu informaciju ako netko zna: da li poslovni prostor turističke agencije (ne poslovnica) mora imati wc?
__________________
Remember if people talk behind your back, it only means you are two steps ahead
Ivana_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 02:50   #137
Quote:
Imprenditore kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
kao i većina ljudi ovdje imam želju otvoriti turističku agenciju, a u zadnje vrijeme se informiram što je sve potrebno. Pomoću Googla sam došao do zakona (za koje nisam siguran da su aktualni -odnosno da ne postoje nove izmjene i dopune. Zgodno je sabrano ovdje.

Ono što me muči je da nigdje ne vidim odredbu o minimalno 2 godine iskustva u turizmu:
Voditelj poslovnice treba ispunjavati sljedeće uvjete:
da je državljanin RH (domovnica)
da ima prebivalište u RH (preslika osobne iskaznice)
da je poslovno sposoban (Centar za socijalni rad)
da ima najmanje srednju stručnu spremu (svjedodžba)
da aktivno zna najmanje jedan svjetski jezik i poznaje još jedan (izjava)
da ima položen stručni ispit za voditelja poslovnice
da mu pravomoćnom presudom ili Rješenjem o prekršaju nije izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna mjera zabrane obavljanja poslova voditelja poslovnice- dok ta mjera traje.

Pa me zanima postoji li dopuna zakona, ili je to u nekom pravilniku? Molim da me uputite gdje se može naći ta odredba?
Sama odredba da moraš imati položen ispit za voditelja poslovnice sugerira potrebno radno iskustvo. Naime, ispit za voditelja možeš polagati tek nakon 2 godine staža...
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 18:39   #138
Quote:
Avilu kaže: Pogledaj post
Sama odredba da moraš imati položen ispit za voditelja poslovnice sugerira potrebno radno iskustvo. Naime, ispit za voditelja možeš polagati tek nakon 2 godine staža...
hvala na odgovoru, nisam to znao i veoma je korisna informacija


To pak znači da jednom kada imam položen ispit nitko više neće pitati (opet) za te dvije godine iskustva? Uglavnom, kada riješim situaciju ću naknadno objaviti što i kako je prošlo.

Opcije su otvaranje agencije na moje ime, na tuđe ili otvaranje agencije u inozemstvu. Sigurno neću ići uzgajati puževe (iako sam čuo da je to odličan biznis) zato što netko misli da nisam sposoban/podoban baviti se turizmom.
Imprenditore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 21:52   #139
Zanima me da li mi može tko objasniti razliku između turističke agencije i agencije posrednika?
Znači koje su usluge i rad agencije posrednika, i da li za to isto treba voditelj poslovnice?


Hvala!
MM237 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 21:12   #140
Nacrt prijedloga Zakona o pružanju usluga u turizmu

Evo malo novosti vezano za turizam, poslovanje turističkih agencija, poslovnica...
NAPOMENA: Ovo je nacrt zakona, znači nije još u cijelosti prihvaćen!

Zagreb, studeni 2012.

PRIJEDLOG ZAKONA
O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU
Članak 4.

- Turistička agencija je trgovačko društvo, trgovac pojedinac, obrtnik ili njihova organizacijska jedinica koji pružaju usluge organiziranja putovanja ili posredovanja usluga vezanih uz putovanje i boravak turista.
- Neposredno pružanje usluga turističke agencije je pružanje usluga u izravnom kontaktu (u poslovnici ili putem interneta) s korisnicima tih usluga.
- Internet agencija je turistička agencija koja pruža usluge neposredno korisniku usluga isključivo putem interneta.

Članak 10.

(1) Zahtjev za izdavanje rješenja iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona treba sadržavati:
1. tvrtku, sjedište i osobni identifikacijski broj turističke agencije,
2. rješenje o upisu u trgovački ili obrtni registar,
3. dokaz o pravu korištenja poslovnog prostora odnosno poslovnice ukoliko turistička agencija ima poslovnicu,
4. podatke o voditelju poslovnice i dokaze o ispunjavanju uvjeta za voditelja poslovnice ako turistička agencija ima poslovnicu,
5. dokaze o ispunjavanju uvjeta sukladno posebnom propisu, bez kojih, prema tom propisu, Ministarstvo ili nadležni ured ne može izdati rješenje o ispunjavanju uvjeta za obavljanje djelatnosti.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, zahtjev za internet agenciju treba sadržavati navedeno u stavku 1. točki 1. i 2. ovoga članka, te podatke i dokaze o osobi koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice sukladno odredbama ovoga Zakona.

Članak 11.

(1) Rješenje iz članka 9. ovoga Zakona sadrži:
1. tvrtku i sjedište turističke agencije, i naznaku „internet agencija“ kada se radi o internet agenciji,
2. mjesto, ulicu i kućni broj poslovnice ukoliko turistička agencija ima poslovnicu,
3. ime i prezime, datum i mjesto rođenja te adresu voditelja poslovnice ukoliko turistička agencija ima poslovnicu, odnosno osobe koja ispunjava uvjete za voditelja poslovnice ako se radi o internet agenciji.
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.