Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2015., 18:29   #101
Sutra završavam zadnji (četvrti) dim za tanke kobasice.
Onda iz salamure vadim meso, pa u vodu da se malo "odsoli" i onda na 6 dimova--vratovi, pečenice, mišići od šunke, a kosti i rebra manje, dovoljno je da zamirišu pa ravno u kupus ili u grah
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 11:10   #102
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@samting hvala za ovo.

Ako ti nije problem napisati koliko traje jedan "dim"? Dakle naložim vatru sa suhim drvima, i upalim štopericu kad da je ugasim?

Koliko po tvome dimova ide za špek/pancetu?
Dim kako je već pisano treba biti hladan. Naravno koliko je to moguće. Znači skroz laganu vatru paliti i na vrh staviti bolje okruglice od grana da sporije/teže izgore. E sad, to je opcija kada postoji klasična pušnica, a vatra je direkt ispod mesa (naravno poklopljenja nečim da nejde izravan plamen). U tom slučaju se tako zapali laganija vatra, i onda za pol sata, sat ovisno koliko izgori do žeravice se još jednom podeblja sa drvima. Sve skupa to traje neka dva, do tri sata. Da se izbjegne vrućina kod mene je uvijek mali propuh. (na dnu pušnice izbijene dvije cigle, na vrhu malo više i stavljena mrežica) Jest da će tako se manje odimiti u jednom navratu, no kako velim za meso je sigurnije i bolje rješenje.

Netko ima sprovedeno ložište na drugo mjestu, dosta udaljenije od samog mesa, i on može da se igra sa vatrom i bude "neoprezniji" jer ionako dok dim dođe do mesa se rashladi. Opet netko ima primjerice sprovedeno na tavanu pa samo otvori na dimnjaku prozorčić kada želi odimiti. Tu također dolazi već prohlađen dim, pogotovo šta se miješa prije sa hladnim zrakom na cijelom tavanu. U takvim opcijama može se dimiti laganije na više puta i bez bojazni da se meso zatvori vrućim dimom ili da se predimi. Po meni je to idealno.

Za broj dimova pancete/slanine/špeka, napisah u onom postu da prakticiram oko šest dimova. No nebojte se omirisati to meso kada je pušnica proluftana od zadnjeg dima (računajte da se 30-50% dima izgubi sušenjem), probati zaključiti koliko je odimljeno, koliko bi voljeli da bude jer će se tako steći praksa koja će biti najbolji pokazatelj odimljenosti. Ovako mi kažemo koliko tko dimi, no tu su varijacije od vanjske temperature, jačine prvog dima (prvi dim uvijek slabiji), veličine komada mesa, (meso obavezno dobro ocijeđeno kroz 24-48 sati iz paca), izvedenosti pušnice pa do same vatre, načina loženja i trajanja te tako može ispasti da četiri dima kod štefa budu jednaka šest, sedam dimova kod nekog drugog.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 13:34   #103
@samting hvala na trudu

Ove godine sa starim radim špekove/pancete iz trgovačkih centara, a iduće godine bi mogli i ovo ostalo čitaj ubit kakvu krmaču od 250kg, ove godine samo pripremam teren.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 18:35   #104
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@samting hvala na trudu

Ove godine sa starim radim špekove/pancete iz trgovačkih centara, a iduće godine bi mogli i ovo ostalo čitaj ubit kakvu krmaču od 250kg, ove godine samo pripremam teren.
Nakon par godina odustao sam od toga... Jednostavno je nemoguce napraviti postenu slaninu od carskog iz trgovine...

Nista dok ne zatuces krokodila od minimalno 150 kg....

Al ajde, kao nekakva vjezba... Bude slanina ok za kuhanje....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 22:27   #105
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Nakon par godina odustao sam od toga... Jednostavno je nemoguce napraviti postenu slaninu od carskog iz trgovine...

Nista dok ne zatuces krokodila od minimalno 150 kg....

Al ajde, kao nekakva vjezba... Bude slanina ok za kuhanje....
Ma znam, ali ono narodni običaji, da mi bar u kiselom kupusu (domaćem) zamiriši "domaća" panceta bez nitirita. To je bila ideja.

A i imo sam blagdanski popust!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 23:19   #106
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Ma znam, ali ono narodni običaji, da mi bar u kiselom kupusu (domaćem) zamiriši "domaća" panceta bez nitirita. To je bila ideja.

A i imo sam blagdanski popust!
Je, za to moze... Takva tanka i vodenasta sklona je povuci dosta soli, treba pazit kod kuhanja (a jos i kupus...)...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 12:37   #107
Pripremih par kila domaćih kobasa bez dimljenja s plemenitom Penicillium plijesni koja se već prilično dobro razvila. Nemrem nikak dočekat da se osuše pa da krenem u akciju.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 13:56   #108
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Pripremih par kila domaćih kobasa bez dimljenja s plemenitom Penicillium plijesni koja se već prilično dobro razvila. Nemrem nikak dočekat da se osuše pa da krenem u akciju.
Može malo više detalja?

Zadnje uređivanje L3go : 16.12.2015. at 17:19. Reason: img
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 14:18   #109
@ Tunjica : zamoliš u nekoj većoj trgovini da ti sačuvaju crijevo/kolagen od neke "bijele" salame poput zimske. U 2 dl mlačne vode rastopiš kavenu žličicu šećera i u toj otopini okupaš crijevo/kolagen da se ispere bijela plijesan. Ostaviš preko noći na sobnoj temperaturi i drugi dan namažeš kobasice kistom prije stavljanja na sušenje. Plijesan iz roda Penicillium štiti sadržaj kobasice/salame od nepoželjnih događanja uzrokovanih eventualnim porastom temperature zraka u vrijeme sušenja a uz to im daje specifičan okus poput fiorentinskih ili južnotirolskih suhomesnatih uradaka.
Ako buš probal tako raditi javi bar kako je uspjelo. Ako imaš koji kulen viška probaj na njemu.
Usput, ako i lagano podimiš neće smetati za razvoj plijesni samo će ići nešto sporije.
Pojavi li se slučajno pokoja točkica nepoželjne zelene plijesni umoči prst u ocat i dodirni svako "zeleno" žarište.
Želim ti uspjeh u pripravi "slavonskih bijelih".
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 17:44   #110
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
@ Tunjica : zamoliš u nekoj većoj trgovini da ti sačuvaju crijevo/kolagen od neke "bijele" salame poput zimske. U 2 dl mlačne vode rastopiš kavenu žličicu šećera i u toj otopini okupaš crijevo/kolagen da se ispere bijela plijesan. Ostaviš preko noći na sobnoj temperaturi i drugi dan namažeš kobasice kistom prije stavljanja na sušenje. Plijesan iz roda Penicillium štiti sadržaj kobasice/salame od nepoželjnih događanja uzrokovanih eventualnim porastom temperature zraka u vrijeme sušenja a uz to im daje specifičan okus poput fiorentinskih ili južnotirolskih suhomesnatih uradaka.
Ako buš probal tako raditi javi bar kako je uspjelo. Ako imaš koji kulen viška probaj na njemu.
Usput, ako i lagano podimiš neće smetati za razvoj plijesni samo će ići nešto sporije.
Pojavi li se slučajno pokoja točkica nepoželjne zelene plijesni umoči prst u ocat i dodirni svako "zeleno" žarište.
Želim ti uspjeh u pripravi "slavonskih bijelih".
Uf, puno posla a trenutno sam u gužvi da ne znam di mi je gu.... a di glava. Bojim se da ću morati tradicionalnim putem.
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 11:03   #111
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@samting hvala na trudu

Ove godine sa starim radim špekove/pancete iz trgovačkih centara, a iduće godine bi mogli i ovo ostalo čitaj ubit kakvu krmaču od 250kg, ove godine samo pripremam teren.
Nema na čemu.




Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Nakon par godina odustao sam od toga... Jednostavno je nemoguce napraviti postenu slaninu od carskog iz trgovine...

Nista dok ne zatuces krokodila od minimalno 150 kg....

Al ajde, kao nekakva vjezba... Bude slanina ok za kuhanje....
Nebih se složio, zadnjih par godina radim tako iz inih razloga.
Krokodil od 150kg se nađe i u trgovačkim centrima kada kupuješ solo špek. Tabla može težit 7, a može 13kg. Ako se dobro uradi pac i dimljenje garantiram da se neće skužiti razlika. Barem meni redovno ne skuže ljudi koji su već u starijim godinama i oduvijek su radili isključivo domaće i to još dok je domaće bilo više domaće no danas da se tako izrazim.
Za kobasice neću ni pričat, nisu prosto vjerovali da je meso iz trgovačkog, a znalo je ispasti da im bude bolje od vlastitog i to domaćeg da je u njihovom domu othranjeno i to ne na koncentratima i samo šrotu, već i krumpiru, zelenjavi, kuhanome..
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 11:52   #112
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Nebih se složio, zadnjih par godina radim tako iz inih razloga.
Krokodil od 150kg se nađe i u trgovačkim centrima kada kupuješ solo špek. Tabla može težit 7, a može 13kg. Ako se dobro uradi pac i dimljenje garantiram da se neće skužiti razlika. Barem meni redovno ne skuže ljudi koji su već u starijim godinama i oduvijek su radili isključivo domaće i to još dok je domaće bilo više domaće no danas da se tako izrazim.
Za kobasice neću ni pričat, nisu prosto vjerovali da je meso iz trgovačkog, a znalo je ispasti da im bude bolje od vlastitog i to domaćeg da je u njihovom domu othranjeno i to ne na koncentratima i samo šrotu, već i krumpiru, zelenjavi, kuhanome..
Ovo za slaninu štima a kobaje pretpostavljam da se dugo ne suše jer sigurno brže kaliraju??
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 13:43   #113
Quote:
samting kaže: Pogledaj post

Krokodil od 150kg se nađe i u trgovačkim centrima kada kupuješ solo špek. Tabla može težit 7, a može 13kg. Ako se dobro uradi pac i dimljenje garantiram da se neće skužiti razlika. Barem meni redovno ne skuže ljudi koji su već u starijim godinama i oduvijek su radili isključivo domaće i to još dok je domaće bilo više domaće no danas da se tako izrazim.
Za kobasice neću ni pričat, nisu prosto vjerovali da je meso iz trgovačkog, a znalo je ispasti da im bude bolje od vlastitog i to domaćeg da je u njihovom domu othranjeno i to ne na koncentratima i samo šrotu, već i krumpiru, zelenjavi, kuhanome..
Nonsens !!! I to jedan od većih na ovom pdf-u !

Na žalost, ovo što si napisao je tužna istina. Ja ti vjerujem da ni ti ni ovi tvoji "stariji" ne razlikujete K+ od tzv "domaćeg" mesa kad pod "domaćim" mesom smatrate sve svinje koje su pojele malo "ostataka od stola" tj. napoja i furene koprive s krumpirom. Jednostavno, ne znate što je kvalitetno svinjsko meso koje nazivate "domaćim".

U svim TC-ima kupujete meso pietrena ili njegovih križanaca s jednim od landrasa, a to je više od 90% BMV meso (blijedo-mekano-vodnjikavo) s lošim SVV-om. Najgore u ponudi TC-a je uvozna svinjetina iz Danske i Nizozemske jer to su mahom PIC hibridi (Pig improvement Company) najveće internacionalne kompanije koja proizvodi genetski superiorne svinje. Na žalost već su velike farme i kod nas počele s linijama GGP, GPi PIC 410.

Svinje uzgojene u današnjim farmskim uvjetima u stalnom stresu, uz hranidbu naglašeno proteinskim smjesama nikada neće dati kvalitetno meso, a pogotovo ove pasmine i hibridi selekcionirani na što brži prirast i što manju konverziju. BMV je najmanja greška njihovog mesa ali dovoljna da je isto nepodobno za sušenje i preradu u kobasice i druge naše tradicionalne proizvode.

Naš seljak više ne pozna velikog jorkšira i duroka, crnu slavonsku i turopoljsku i zato tovi pietrena, od njega radi nekvalitetne proizvode, a onda ti i on zajedno mislite da zbog par kila kopriva i trave jedete domaću svinjetinu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 14:44   #114
Pelle prosvjetitelju, "ubijo" si raspravu

he he ovo je super, tnx
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 20:25   #115
Je, al ima praf
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 20:51   #116
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Ovo za slaninu štima a kobaje pretpostavljam da se dugo ne suše jer sigurno brže kaliraju??
To ovisi o veličini šajbe i komada koji ulaze u mašinu. Ako se masnoća/špek jače prošlajfa onda bolje umasti meso te lako učini kobasu takvom da ju ne možeš presušit, ili ako je kontra slučaj (primjerice gdje vole po starinski rezat masnoću) onda pak mesni dijelovi lako ostaju poput gume jer ih nema šta štitit od isušivanja i posuše se za mjesec ili manje. (naravno tu su sad varijacije vrste mišića, starosti i veličine) Po vlastitom iskustvu sam svakako primjetio da je idealno kada se masnoća bolje protisne (ja ju meljem zajedno sa mesom izmješanu). Postigne se sočnost, bolja prožetost začina i osjećaj mekanog pod zubima, a ne tvrdo/guma kombinacija. (i svakako kad napišem bolje protisne ne mislim na malu šajbu, već tipa 12mm ali krupnije rezano (sa malom imamo paštetu ili čajnu))
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 21:07   #117
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Nonsens !!! I to jedan od većih na ovom pdf-u !

Na žalost, ovo što si napisao je tužna istina. Ja ti vjerujem da ni ti ni ovi tvoji "stariji" ne razlikujete K+ od tzv "domaćeg" mesa kad pod "domaćim" mesom smatrate sve svinje koje su pojele malo "ostataka od stola" tj. napoja i furene koprive s krumpirom. Jednostavno, ne znate što je kvalitetno svinjsko meso koje nazivate "domaćim".

U svim TC-ima kupujete meso pietrena ili njegovih križanaca s jednim od landrasa, a to je više od 90% BMV meso (blijedo-mekano-vodnjikavo) s lošim SVV-om. Najgore u ponudi TC-a je uvozna svinjetina iz Danske i Nizozemske jer to su mahom PIC hibridi (Pig improvement Company) najveće internacionalne kompanije koja proizvodi genetski superiorne svinje. Na žalost već su velike farme i kod nas počele s linijama GGP, GPi PIC 410.

Svinje uzgojene u današnjim farmskim uvjetima u stalnom stresu, uz hranidbu naglašeno proteinskim smjesama nikada neće dati kvalitetno meso, a pogotovo ove pasmine i hibridi selekcionirani na što brži prirast i što manju konverziju. BMV je najmanja greška njihovog mesa ali dovoljna da je isto nepodobno za sušenje i preradu u kobasice i druge naše tradicionalne proizvode.

Naš seljak više ne pozna velikog jorkšira i duroka, crnu slavonsku i turopoljsku i zato tovi pietrena, od njega radi nekvalitetne proizvode, a onda ti i on zajedno mislite da zbog par kila kopriva i trave jedete domaću svinjetinu.

Zna se šta znači domaće uzgojeno, a šta pitanje pasmine svinja, a šta kvalitetno te nijedan od tih pojmova nije istoznačan. Primjeri ljudi koje sam spominjao su stariji od pojave piatrena i landrasa na "našem selu" iako sam se referirao i na današnje vrijeme te bez obzira kad govorim o primjeru ukusnosti kobasica i spominjem te ljude tada govorim o dobi 70/80 godina koji su eto može biti totalno subjektivni..

Po vašem domaće kao takvo nije nikada ni postojalo jer križanje i genetsko usmjeravanje je poznato od kad je čovjeka budući da i sam na isti način gleda kakve će potomke stvoriti birajući adekvatnog partnera. Domaće zapravo ne može ni da postoji zato šta evolucija po sebi prirodnim slijedom vrši modifikacije, a svatko imalo pametan tko se je bavio ikada uzgojem stoke je valjda gledao da bira zdravijeg/manje masnog/većeg mužjaka za rasplod. Po tome svakih sto, dvjesto godina se izbriše "domaće" budući je stvorena zapravo nova pasmina. Razumijem što hoćete reći, no domaće unatoč umjetno manipuliranom genetskom materijalu i dalje podrazumijeva nešto šta je othranjeno u vlastitom domu, bila to svinja, krava ili kopriva.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 09:18   #118
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Zna se šta znači domaće uzgojeno, a šta pitanje pasmine svinja, a šta kvalitetno te nijedan od tih pojmova nije istoznačan.
Ne, nisu sinonimi ali za kvalitetan proizvod mora se poštivati i pasmina i hranidba i adekvatni zoohigijenski uvjeti života svinje. Bez ovoga nema kvalitetnog mesa, posljedično ni suhomesnatog proizvoda.

Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Po vašem domaće kao takvo nije nikada ni postojalo jer križanje i genetsko usmjeravanje je poznato od kad je čovjeka budući da i sam na isti način gleda kakve će potomke stvoriti birajući adekvatnog partnera.
Nije točno.
Seljak uzgaja ono što može može prodati po povoljnoj cijeni. Zašto bi uzgajao nešto što na tržištu nema prođu. Problem nastaje kad prije nekoliko desetljeća nutricionističkom propagandom svinjetina i svinjska mast postaju glavni krivac za masu bolesti od povišenog kolesterola, dijabetesa, koronarnih oboljenja i prerane smrtnosti. Da svinju ne bi izbacio iz prehrane čovjek stvara nove, nemasne pasmine koje seljak mora prihvatiti jer starinske nije mogao prodati. Averzija prema svinjskoj masti postaje tolika da mesari od sedamdesetih do početka devedesetih godina 90% viška masti prodaju Plivi po smiješnoj cijeni, tek da je se riješe, dok devedesetih godina Pliva u izradi reznih krema ne napušta svinjsku mast kao sirovinu i prelazi na masti biljnog porijekla. Od tada, stotine tona masti završava u kafileriji Agroproteinke na uništavanju.

Quote:
samting kaže: Pogledaj post

Domaće zapravo ne može ni da postoji zato šta evolucija po sebi prirodnim slijedom vrši modifikacije, a svatko imalo pametan tko se je bavio ikada uzgojem stoke je valjda gledao da bira zdravijeg/manje masnog/većeg mužjaka za rasplod.
Ovo nema veze s evolucijom nego visokom selekcijom u strogo zadanim okvirima koje diktira tržište tj. potražnja, tj. nutricionističkim lažima izmanipulirani potrošači.

Zašto se danas seljak vraća uzgoju starih pasmina ? Vrlo jednostavno. Gastronomsko-nutricionistički osviješteni potrošač vraća se kvaliteti i nije mu žao potrošiti koju kunu više da istu dobije. Zato se kod nas sve više seljaka okreće uzgoju crne slavonske i turopoljske, a u Srbiji i Mađarskoj slobodnom uzgoju mangulice, kraljice svinja koju su odmah prepoznali Amerikanci i trenutno uzgajaju najveći broj grla.
Da li ćete svoje suhomesnate proizvode raditi od ovih svinja i ovakvog mesa ili ćete odabrati K+ hibride, vama na volju, samo nemojte tvrditi da između tih proizvoda nema razlike.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 11:16   #119
@Pellaprat - Vrlo je jasno šta sam htio reći, da sumiram: kako je moguće imati nešto ukusno i sa ka-plus mesom kako nazivate te da imam određene indikatore toga pozivajuć se na vlastito iskustvo i iskustvo drugih ljudi. Svjestan da to nije objektivno mjerilo, ali i svjestan da istoga na forumu nema, a često ni u životu, no pozivajuć se na povjerenje koje čovjek može dati drugom čovjeku. Ne očekujem da mi itko vjeruje na riječ, nego da sam provjeri. To je sve šta sam rekao, a vi ste počeli o pasminama gdje je riječ o domaćem, vi ste spomenuli kvalitetno gdje je riječ o ukusnom, vi ste rekli nemoguće, ja sam reko moguće i zašto. To je sve.

Skoro sve šta ste napisali stoji (vjerojatno, jer nemam znanja kao vi za određena područja), ali stoji "za sebe". Moj komentar koji je spomenut od vas je takav i dalje, niti mu ijedna riječ od vas umanjuje na istinitosti. Rekao sam forumašu da se pošten špek može uraditi, i rekao sam šta kažu određeni ljudi. Riječ domaće je korištena u određenom kontekstu i u istom stoji i dalje. Naravno iz mog ugla, ne i vašeg ili nečijeg drugog, te iako se to podrazumijeva da je moje mišljenje ponekad je potrebno dodatno naglasiti. Dopustite mi da griješim i da nisam sposoban sagledati unatoč volji.

Koliko je stvarno štetna genetski modificirana hrana, šta je uistinu hibridno stvoreno, šta je stvarno kvalitetno, a šta je samo ukusno su dobra pitanja, a izuzev ovog zadnjeg nigdje nije bila riječ o ostalima na koje ste se zapravo referirali. Tako da ovime želim reći kako neću barem za sada dok se ne vidi korist i dobra namjera od vaše strane odgovarati na upise, kao šta nisam ni na ovaj zadnji iako bi se "imalo šta reći". Ili možda samo do momenta gdje unatoč tome uvidim potrebu da kažem nešto.

Unatoč nekim nepotrebnim, suvišnim objašnjenjima od moje strane vjerujem da ćete to vidjeti kao znak pozitivne namjere.

Budite pozdravljeni i želim vam svako dobro.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 12:26   #120
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post

Na žalost, ovo što si napisao je tužna istina. Ja ti vjerujem da ni ti ni ovi tvoji "stariji" ne razlikujete K+ od tzv "domaćeg" mesa kad pod "domaćim" mesom smatrate sve svinje koje su pojele malo "ostataka od stola" tj. napoja i furene koprive s krumpirom. Jednostavno, ne znate što je kvalitetno svinjsko meso koje nazivate "domaćim".

U svim TC-ima kupujete meso pietrena ili njegovih križanaca s jednim od landrasa, a to je više od 90% BMV meso (blijedo-mekano-vodnjikavo) s lošim SVV-om. Najgore u ponudi TC-a je uvozna svinjetina iz Danske i Nizozemske jer to su mahom PIC hibridi (Pig improvement Company) najveće internacionalne kompanije koja proizvodi genetski superiorne svinje. Na žalost već su velike farme i kod nas počele s linijama GGP, GPi PIC 410.

Svinje uzgojene u današnjim farmskim uvjetima u stalnom stresu, uz hranidbu naglašeno proteinskim smjesama nikada neće dati kvalitetno meso, a pogotovo ove pasmine i hibridi selekcionirani na što brži prirast i što manju konverziju. BMV je najmanja greška njihovog mesa ali dovoljna da je isto nepodobno za sušenje i preradu u kobasice i druge naše tradicionalne proizvode.

Naš seljak više ne pozna velikog jorkšira i duroka, crnu slavonsku i turopoljsku i zato tovi pietrena, od njega radi nekvalitetne proizvode, a onda ti i on zajedno mislite da zbog par kila kopriva i trave jedete domaću svinjetinu.
Domaće meso ili svinja iz domaćeg uzgoja je ona koja je hranjena isključivo hranom koja nema dodataka raznih proteina, hormona, stereoida i sličnih sranja. Nebitno koje je pasmine svinja, ako je hranjena domaćom hranom karakteristično je sljedeće:

- spor prirast mase
- meso kvalitetnijeg okusa

Osobno me boli briga koje je svinja pasmine dok god se drži neki normalan omjer masnoće i mesa, puno je važnije da meso ne smrdi i da ne završim na toxikologiji na testiranjima. Ako je svinja uzgojena ovako kako sam naveo i osobe koje se bave preradom znaju što se i kako radi, proizvod će biti kvalitetan. Meso iz raznih TC-a je nekvalitetno zato što su životinje hranjene smjesama i drugom lošom i nezdravom hranom, a uz to uvjeti smještaja životinja su loši. Kad to zbrojiš dobiješ govno.

Svinja hranjena smjesama nakon par mjeseci 100 kg, a iz istog legla na domaćoj hrani 60 kg.
Dok sam bio na selu imali smo raznih zvijeri, između ostalog i svinje. Jelovnik je bio:
Kuhani napoj koji se sastoji od krumpira, šrota, mljevenog ječma, zobi, pšenice već čega ima od žitarica, djetelina dok god je ima, razno opalo voće koje se ne troši za ništa drugo (jabuke, šljive...), bundeve i tome slično.
To utječe na kvalitetu, a križanje pasmina samo utječa na količinu masti.

Imali smo i krave, u sezoni grožđa svaka bi dobila po jedan grozd navečer Ne zato što im treba, nego zato što sam mogao dati.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.