Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2011., 19:07   #1061
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Jel' ovo onaj Kilibarba koji je doveo Arkana na Ct c ciljom zastititi "ugrozeno srpstvo" od "cetinjskih ustasa" a sada brani "ugrozeno crnogorstvo" od ruskih bogatasa i srpskih "paradaiz-turista"? Izgleda kao sto je vrlo ...vrlo posten i doslijedan covjek!
Isto kao i vec Djukanovic koji je bio veci Srbin od Seselja i kome se zgadio sah zbog sahovnice pa onda poslije promjenio "plocu". Ako cemo o postenju i doslijednosti
M0ssad is offline  
Old 28.02.2011., 20:07   #1062
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Isto kao i vec Djukanovic koji je bio veci Srbin od Seselja i kome se zgadio sah zbog sahovnice pa onda poslije promjenio "plocu". Ako cemo o postenju i doslijednosti
Slazem se ...
Ivan Grozny is offline  
Old 28.02.2011., 21:42   #1063
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Slazem se ...
Nazalost politika i doslijednost ne mogu zajedno, tacnije doslijedni politicari ne traju dugo. Ne kazu dzabe politika je kurva.
M0ssad is offline  
Old 28.02.2011., 21:43   #1064
Zanimljiva priča na fejsbuku o identičnim toponimima u Lužici i u Crnoj Gori, pod naslovom:
Quote:
Лужички Срби су остали "ПЕДИГРИРАНИ"
Ceo tekst se može pogledati logovanjem na FB i preko traženjem ovog naslova na pretraživaču.

Quote:
Почело деобом браће

Под сталним франачким притиском, Срби су почели да се исељавају према Југу. Овде почиње нова историјска енигма. Када су, како и којим путем преци данашњих Срба стигли на Балкан? Угледни научник др Реља Новаковић уложио је готово цěо свој научни век и објавио неколико књига и научних радова да би доказао да су наши преци управо ови северни, Полапски, Лужички Срби. И не само он. Велики део научне јавности Лужичких Срба, па и Немаца, данас то не спори. И данас ће вам Лужани са тугом испричати прастару легенду о деоби двојице синова моћног бодричког кнеза Дервана.

Одлуче дакле браћа да се оделе. Један са народом остане у Полабљу, а други се са половином народа одсели далеко на Југ.

Легенду од речи потврђује Порифирогенит. Он балканске Србе сматра потомцима другог брата, а народ се, према цару и писцу, населио на великом простору Неретве, Захумља, Требиња, али нарочито Зетске долине и данашњих црногорских Брда. Бејаше то некад плодна земља, са богатим римским градовима попут Дукље. Тако су Лужани, у ствари, населили језгро будуће србске државе.

Све то потврђују налази србске етнологије, нарочито Јован Ердељановић и Петар Шобајић. У својим монографијама о племенима Пиперима, Бретоножићима, Белопавлићима, и Плешивцима, обојица износе мноштво података да је прво србско становништво овог појаса било велико досељеничко племе Лужана.

Досељени овде у тако давно доба одржали су се као компактно становништво (Стари свет) све до доласка Турака. Друга србска племена населила су Јужни Банат и Браничево (Бодрићи), одатле Лужницу у истичној Србији и коначно Косово, Лужане код Самодреже цркве и реку Лаб, којој су дали име према својој незаборавној Лаби, мада се њихов ход у сеоби може пратити и даље на Југ.
.....

Quote:
Имена места, река и брда у долини Зете и Брдима запањујуће одговарају данашњој топонимији Горње и Доње Лужице у Немачкој: Лужичка средишта у Пиперима – Црнци (у Лужици Черниц и Черневалд), Стијена (Штајнсдорф), Гробовље (Грабендорф), Ступа (Столп), Студено (Студениц), где је становао бан лужански, Радовче (Радавич), Врба (Вербен), Тријебач (Трјебин-Трабендорф), град Девич (Дјевин-Грос Дубен), Пискава (Бисков), Букови До (Буквиц), Луково (Лукау), Дубрава (Дубрау), Дубравица (Дубравка-Фрауендорф), Брањевина (Браниц), и др.

У Братоножићима: Лутово (Лутол-Лојтен), Дријење (Дрјејце-Древиц), Црквице (Керквиц-Керкојце), Корјен (Корјениц) и др.

У Бјелопавлићима: Јеленак (Гелау), Рошци (Рузиц), Горица (Гориц), Глизица (Глајзиц), Бањкове Луке (Панков-Лукау), као и лужичка прěстоница, Гостиље (Грос Гастрозе-Гастераз), итд.

У Пјешивцима: Стубица (Стоплипц), Копетињ (Копац), Будошка Градина (Будишин), Острог (Острау- Остриц), и Борков До ( Боркови), као и стара братства Бембреци (Бамберг) и Кукаљи (Кукау)!

Чак су и географски положаји и растојања између ових места и епонима подударни. Сумње нема: населивши углавном долину Зете и Брда, Лужани су из прапостојбине донели и двоја имена. Још у Херцеговини и Црној Гори (али и у Лужици) живе потомци лужичких Миловића, Дучића, Луковића, Минића, Мировића, Поповића, Бабића, Рашовића…
Ostatak teksta, koji je takođe intersantan, nisam kopirao jer je dugačak.
aleksije radicevic is offline  
Old 01.03.2011., 21:17   #1065
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Zanimljiva priča na fejsbuku o identičnim toponimima u Lužici i u Crnoj Gori, pod naslovom:....
Ceo tekst se može pogledati logovanjem na FB i preko traženjem ovog naslova na pretraživaču....
Ostatak teksta, koji je takođe intersantan, nisam kopirao jer je dugačak.
Sve je OK, samo što ništa nije tačno. Nit je Konstantin pisa ovo što mu ođe pripisuju, nit su ovi toponimi u Lužicu, već u pokrajinu Meklenburg koja je śeverno od Berlina prema Baltiku, a Lužice su južno.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 01.03.2011., 21:20   #1066
Quote:
Pućko kaže: Pogledaj post
Vaske je iz Trebinja.
Ali ga je za svetca proglasila naša, Crnogorska crkva jer je bio njezin svještenik.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 01.03.2011., 21:50   #1067
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
slusajte 'armadilo', ne zelim dalje sa vama diskutovati i gubiti vrijeme...
Ti si tvoje vrijeme već izgubio, naodit ga više nećeš.

Quote:
preporucujem vam da umjesto blacenja naseg velikog njegosa (cije pjesme se cak usudjujete nazvati 'cobanskijem') i vasim nebulozama o jeziku kojim se govori u crnoj gori pogledate ovaj program o jos jednom velikom crnogorcu koji je napravio profesor kilibarda za koga se ne moze reci da je nekakav velje-srbin...
Blaćenje? Poznat mi nešto taj vokabular... A, to obično koriste srboljubci...
Njegoš jest velik pjesnik, ali samo kad se bavi univerzalnijem temama i problemima postojanja čoeka i svijeta. Kad gođ bi se spuštio na političke teme ( a to su one đe spominje Srbe i srbstvo) zvuči ka narodni pjesnik Radovan Bećirović, tvorac sintagme "krnovske legende" i perjanik čobanske poezije. I nije to do mene.
Što se tiče jezika kojijem zbore Crnogorci spomenuti profesor najbolje śedoči svojijem pripovjedkama, u kojijema svi njegovi junaci zbore crnogorskijem narodnijem jezikom, a sve mnogo prije no su vlasti odlučile "objavit" naš jezik. Inače, Kilibarda je svoju političku karijeru započeo baš ka velji Srbin, da bi danas bio velji Crnogorac. Jedino ne znam koja je veza ovoga videa i teme ođe?
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 01.03.2011., 21:57   #1068
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
imate pravo u vezi kilibarde i sto se njegovih politickih ubjedjenja tice - medjutim on sada nije 'velje-srbijanac'...

link je dat da bi se pokazalo 'armadillu' da profesor knjizevnosti kilibarda, koji se vratio crnogorskoj naciji, ne govori nekakvim nakaradnim 'crnogorski(je)m' jezikom kao on.
Ako ima što nakaradno to je srbski jezik ijekavskoga izgovora, jer to je sintetički jezik koji nema svoje izvorne govornike, a kojijem zbori i spomenuti profesor, jer zaboga snima ga kamera! A, doma privatno (a znamo se) zbori crnogorski dosljednije no ja pošto je odrasta za ovcama i što je cio svoj profesionalni angažman posvetio upravo "nepostojećem" crnogorskome narodnome jeziku.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 01.03.2011., 23:33   #1069
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
...A, doma privatno (a znamo se) zbori crnogorski dosljednije no ja pošto je odrasta za ovcama ...
Ovo, Armadilo, vrlo ružno zvuči. Vjerujem da ti nije namjera bila reći da je odrastanje sa ovcama nužan preduslov za dobro razumijevanje i upotrebu crnogorskog jezika.
Stradi is offline  
Old 01.03.2011., 23:50   #1070
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Sve je OK, samo što ništa nije tačno. Nit je Konstantin pisa ovo što mu ođe pripisuju, nit su ovi toponimi u Lužicu, već u pokrajinu Meklenburg koja je śeverno od Berlina prema Baltiku, a Lužice su južno.
Pretpostavljam da je to deo šireg područja na kome su stari Srbi živeli, koji se kasnije sveo samo na Lužicu. Ako oni odgovaraju toponimima u Zeti i ako su slovenski, onda ih sigurno Germani nisu doneli na Balkan.

Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Njegoš jest velik pjesnik, ali samo kad se bavi univerzalnijem temama i problemima postojanja čoeka i svijeta. Kad gođ bi se spuštio na političke teme ( a to su one đe spominje Srbe i srbstvo) zvuči ka narodni pjesnik Radovan Bećirović, tvorac sintagme "krnovske legende" i perjanik čobanske poezije. I nije to do mene.
Baš i nije tako. U Posveti Prahu Oca Srbije, Njegoš svrstava Karađorđa u red velikih ljudi toga vremena:

U nj se osam blizanacah u jedan mah iznjihaše
iz kolevke Belonine, i na zemlji pokazaše:
Napoleon, Karlo, Bliher, knez Velington i Suvorov.
Karađorđe, bič tirjanah, i Švarcenberg i Kutuzov.


a Srbe naziva velikim narodom u kojem se geniju gnijezdo vije:

Iz grmena velikoga lafu izać trudno nije,
u velikim narodima geniju se gnj'jezdo vije
aleksije radicevic is offline  
Old 02.03.2011., 03:45   #1071
HTV otkupio CG seriju "Rat za Dubrovnik" i zanimljivo kak se Crnogorci ograđuju i da oni nemaju veze s tim - ko Talijani
manchild is offline  
Old 02.03.2011., 04:30   #1072
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Ali ga je za svetca proglasila naša, Crnogorska crkva jer je bio njezin svještenik.
Jel to ova Dedajićeva ?
Pućko is offline  
Old 02.03.2011., 15:00   #1073
Quote:
Stradi kaže: Pogledaj post
Ovo, Armadilo, vrlo ružno zvuči. Vjerujem da ti nije namjera bila reći da je odrastanje sa ovcama nužan preduslov za dobro razumijevanje i upotrebu crnogorskog jezika.
Nema ničesa grdnoga u čuvanju ovaca, daleko bilo, samo sam šćeo reć da je on odrasta s čistijem crnogorskijem narodnijem jezikom, dok sam se ja mora opirat najezdi srbskoga sa svijeh strana što nije moglo ne ostavit traga na moje poznavanje crnogorskoga jezika.
Nije nužan preduslov, ali je prednost, jer ka i sve što se od malijeh noga uči teže se zaboravlja.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 02.03.2011., 17:46   #1074
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je to deo šireg područja na kome su stari Srbi živeli, koji se kasnije sveo samo na Lužicu. Ako oni odgovaraju toponimima u Zeti i ako su slovenski, onda ih sigurno Germani nisu doneli na Balkan.
Tipično veljesrbski. Rekoh da tijeh toponima nema u Lužice (Brandenburg) no u Meklenburg. I niko liše tebe još ne reče da su tamo igda živjeli Lužički i bilo koji Srbi.

Quote:
Baš i nije tako. U Posveti Prahu Oca Srbije, Njegoš svrstava Karađorđa u red velikih ljudi toga vremena:
Ja bih naglasak metnuo na ono "Oca Srbije"! Pozovite se na Njegoša kad vremenski locirate nastanak Srbije.
A, moglo bi se ukazat na fakat da Vijenac zbori o borbi Crnogoraca za slobodu još u vrijeme vladike Danila, a Srbi se probudiše tek u vrijeme Karavoga Đorđija. U tome smislu rečena posveta mogla bi bit tumačena ka dobro skriveni sarkazam. Kad bolje razmislim to i jest najvjerovatnije. Nije Njegoš bio glup, a umio se posprdivat.
Ako nije to, onda je taj panegirik Karađorđu samo politički motivisan flyer smišljen da podstakne borbu Srba za oslobođenje od Turaka. Ne vjerujem da Njegoš nije zna da je Đorđije običan trgovac krmadima.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 02.03.2011., 17:52   #1075
Quote:
Pućko kaže: Pogledaj post
Jel to ova Dedajićeva ?
Razumije se, koja drugo? Već stoljećima imamo svoju, Crnogorsku crkvu, uz kraće periode mirovanja. Sve naše svetce kanonizovala je upravo naša crkva. Ova okupatorska ih je samo prisvojila, liše Sv.Ivana Crnojevića, ali tek pošto je uz pomoć državne prisile ukinula Crnogorsku crkvu.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 02.03.2011., 17:57   #1076
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Nema ničesa grdnoga u čuvanju ovaca, daleko bilo, samo sam šćeo reć da je on odrasta s čistijem crnogorskijem narodnijem jezikom, dok sam se ja mora opirat najezdi srbskoga sa svijeh strana što nije moglo ne ostavit traga na moje poznavanje crnogorskoga jezika.
Nije nužan preduslov, ali je prednost, jer ka i sve što se od malijeh noga uči teže se zaboravlja.
e vala aferim za to sto ste se uspjesno 'oprli najezdi srbskoga jezika' za razliku od velikoga njegosa...

cuvanje ovaca pomaze cuvanju jezika i vi ste vala najbplji primjer...

ako se u skolama jos i danas predaje na nekakvim ne-crnogorskim jezicima e onda je, da *ebe oca ocinjskoga (ili ocinjskega) bolje cuvati koze, ovce goveda i divlje veprove...

profesor, kako vi kazete, 'zbori crnogorski dosljednije no ja pošto je odrasta za ovcama', a onda hocete njegosevu poeziju dovesti na 'cobanski' nivo poezije radovana becirovica...

mora da ste drmnuli koju ljutu...

samo da vas zamolim da kazete je li se jezikom kojim se vi sluzite govori u zeti ili na bjelasici ili na primorju...
serafim is offline  
Old 02.03.2011., 19:08   #1077
Koji si ti davež!
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
e vala aferim za to sto ste se uspjesno 'oprli najezdi srbskoga jezika' za razliku od velikoga njegosa...
Mi se jesmo oduprli najezdi srbskoga jezika i želimo za standard proglasit upravo crnogorski jezik Njegošev! A, vi srboljubci činite što znate, no ne znate što činite! Sprdate se našemu jeziku, a Njegošev jezik proglašavate srbskijem! A, naš jezik i Njegošev jezik jedan je te isti - crnogorski!

Quote:
cuvanje ovaca pomaze cuvanju jezika i vi ste vala najbplji primjer...
Da jesam čuva ovce vjerujem bi i moj crnogorski bio bolji, jer ko je čuva ovce spasio se srbizacije putem škola i medija.

Quote:
ako se u skolama jos i danas predaje na nekakvim ne-crnogorskim jezicima e onda je, da *ebe oca ocinjskoga (ili ocinjskega) bolje cuvati koze, ovce goveda i divlje veprove...
Sad viđu da ti pojma nemaš o Crnoj Gori, s toga razloga i mrsiš ovoliko. Do juče je službeni jezik u Crnu Goru bio srbskohrvatski, kojega je Brkova vlast prekrstila u srbski jezik ijekavskoga izgovora, što i jest tačno. Crnogorski je jezik naprosto bio zabranjen. E, čobanima ga nijesu mogli nametnut.

Quote:
profesor, kako vi kazete, 'zbori crnogorski dosljednije no ja pošto je odrasta za ovcama', a onda hocete njegosevu poeziju dovesti na 'cobanski' nivo poezije radovana becirovica...
Opet mrsiš. Nije sva Njegoševa poezija čobanska, već samo oni dio koji se bavi srbovanjem. Njegoš je veliki pjesnik kad se bavi univerzalnijem temama i problemima, a kad se bavi srbstvom ne razlikuje se od Radovana Bećirovića.

Quote:
mora da ste drmnuli koju ljutu...
Ne znam što ti je ljuta na pameti? Imaš loša izkustva?

Quote:
samo da vas zamolim da kazete je li se jezikom kojim se vi sluzite govori u zeti ili na bjelasici ili na primorju...
Gramatički absolutno da, leksički najvećijem dijelom (liše nekoliko lokalizama). Jer, gramatika je ista u sve krajeve Crne Gore, a leksičke razlike se putem sinonima lako prevladavaju.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 02.03.2011., 19:41   #1078
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Tipično veljesrbski. Rekoh da tijeh toponima nema u Lužice (Brandenburg) no u Meklenburg. I niko liše tebe još ne reče da su tamo igda živjeli Lužički i bilo koji Srbi.
Postoji teorija po kojoj su Srbi naseljavali to šire područje, uostalom, ne znam zašto se vataš rasprave o tome da li se toponimi nalaze u Lužici ili par kilometara severno, kad je reč o tome da su ti toponimi slovenski i da su identični onima u Zeti.

Quote:
Ja bih naglasak metnuo na ono "Oca Srbije"! Pozovite se na Njegoša kad vremenski locirate nastanak Srbije.
A, moglo bi se ukazat na fakat da Vijenac zbori o borbi Crnogoraca za slobodu još u vrijeme vladike Danila, a Srbi se probudiše tek u vrijeme Karavoga Đorđija. U tome smislu rečena posveta mogla bi bit tumačena ka dobro skriveni sarkazam. Kad bolje razmislim to i jest najvjerovatnije. Nije Njegoš bio glup, a umio se posprdivat.
Ako nije to, onda je taj panegirik Karađorđu samo politički motivisan flyer smišljen da podstakne borbu Srba za oslobođenje od Turaka. Ne vjerujem da Njegoš nije zna da je Đorđije običan trgovac krmadima.
Ti, kao da si Njegošev psihijatar, čas je mislio jedno, čas je mislio drugo, samo nije mislio ono što je pisao.

Borba Srba u CG za slobodu je počela ranije nego borba onih u Šumadiji, ali to ne menja činjenicu da se radi o delovima nekada jedinstvenog Carstva Dušanovog i o jednom srpskom narodu.

Zadnje uređivanje aleksije radicevic : 02.03.2011. at 19:51.
aleksije radicevic is offline  
Old 03.03.2011., 06:38   #1079
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
HTV otkupio CG seriju "Rat za Dubrovnik" i zanimljivo kak se Crnogorci ograđuju i da oni nemaju veze s tim - ko Talijani
Kao i Njemci danas kad se ogradjuju od nacizma koji je uzurpirao vlast, ali ipak placaju odstetu zbog te vlasti. Svaka cast i idemo dalje u bolja vremena
__________________
Oppressed by the weak
Flanker_27 is offline  
Old 03.03.2011., 06:43   #1080
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Postoji teorija po kojoj su Srbi naseljavali to šire područje, uostalom, ne znam zašto se vataš rasprave o tome da li se toponimi nalaze u Lužici ili par kilometara severno, kad je reč o tome da su ti toponimi slovenski i da su identični onima u Zeti.



Ti, kao da si Njegošev psihijatar, čas je mislio jedno, čas je mislio drugo, samo nije mislio ono što je pisao.

Borba Srba u CG za slobodu je počela ranije nego borba onih u Šumadiji, ali to ne menja činjenicu da se radi o delovima nekada jedinstvenog Carstva Dušanovog i o jednom srpskom narodu.
Nevezano za Njegosa.. znaci svi u Dusanovom carstvu su bili Srbi (??) i morali su ostati Srbi do danas. Barem nisi jos rekao da i ta teritorija danas mora biti Srbija.. cekaj, mozda i jesi
__________________
Oppressed by the weak
Flanker_27 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.