Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2012., 23:35   #81
Kumek Pozdrav

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Aj ja ću prvi,

Bitola
Pešadija KoV
Najbolje se slažeš sa sebi sličnima, uglavnom nema veze nacionalnost. Ja sam se najbolje slagao s ljubljančanima i beograđanima uz zagrebčane
Nije
Hrana...prava vojnička, ovisna o kuharu..OK načelno
Ne
Ja sam bio u Bitoli 86/87 Septembar
pomocnik nisandjije na BST-u .. inace svirao sam u Domu kulture u kasarni a i u Oficirskom domu u gradu Bitoli......

Najbolji dani.... da mi neko kaze ajde jos jednu godinu tako....sutra odmah...najbolje prijatelje sam sreo tamo sa kojima sam jos u kontaktu
Pozdrav
Azeemooth is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 11:05   #82
87/88, majska klasa, 4 mjeseca Novi Sad, vojarna S.P. Paja, maljutkaš, 8 mjeseci Beograd, VMA, (preko puta Rad-ovog stadiona) vod za zaštitu VMA, dok sam bio u N. Sadu na poligin smo izašli 3 puta, jednom smo vježbali puzanje i ostale pješadijske gluposti, jednom smo išli ukopavati rakete i jednom su nam pokazivali savladavanje vodeni prepreka, ostalo vrijeme nismo izlazili iz kabineta (i kantine), na VMA 8 mjeseci prijavnice i patrole oko i po zgradi te pokoji put pratnja novca za plaće zaposleni (hebo te nisam nikad do tad mislio da lova može biti teška).
PO-top is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 13:35   #83
Quote:
Azeemooth kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u Bitoli 86/87 Septembar
pomocnik nisandjije na BST-u .. inace svirao sam u Domu kulture u kasarni a i u Oficirskom domu u gradu Bitoli......

Najbolji dani.... da mi neko kaze ajde jos jednu godinu tako....sutra odmah...najbolje prijatelje sam sreo tamo sa kojima sam jos u kontaktu
Pozdrav
Hej, ja sam bio 4519/22 isto 86/87 protuoklopni vod kao i ti......da nismo bili skupa? Ili si bio u prvom bataljonu?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 14:28   #84
ja sam bio u Prištini..artiljerijsko raketne jedinice PVO..klasa jun 89
dpbro se slagao sa svima, naravno da sa nekim bolje a s nekim manje bolje..
najbolji kompići..jedan sarajlija i jedan beograđan
inspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 18:37   #85
Inače ljudi, jesu istine glasine da su u JNA 60% vojnih pilota bili Hrvati ?

Inače kad malo pratim listu gubitaka JNA aviona 91-95 sa foruma "avijacijabezgranica" na kojima su većinom tada letjeli Srbi pošto su gotovo svu zrakoplovnu tehniku ukrali zanimljivo je kako su se lako gubili avioni. Npr u masi slučajeva sam pročitao npr

http://www.avijacijabezgranica.com/

"5.10.1991 - Srboslav Milošević pilot - razlog udesa - zakačio dalekovod"

Pogledajte tu listu, isto tako veliki broj je poskidan od strane naše PZO koja je tada ipak bila smiješna - većinom trupna PZO sa projektilima kraćih ili većih kalibara od ZSU-a do BOV sa 30 mm itd te jediina raketna tehnika Strele na toplinsko navođenje.

To kad razmišljam logički nekako ukazuje na to da su Srbi očito koristili čak i neobučene ljude koji su sjedali u avione i išli u borbu. Ili su možda u jako kratkom roku prešli nekakvu obuku, a da je prije toga bio kamiondžija jbg ga.

Dok s druge strane, mi nismo imali veliki broj padova od 91-e, većina naših pilota tada je bila iz JNA ,a avijaciju smo izgradili od 0. Čak je nekoliko naših pilota napravilo lukave i profesionalne prebjege, a da nisu bili oboreni - a u ratu 91-95 sa minimalnim gubicima su radili štetu neprijatelju na profesionalan način za razliku od Srba koji su već u prvoj godini rata na smiješne načine izgubili valjda više od 50 letjelica...

Sve mi to govori da su Hrvati ipak bili bog i batina po pitanju pilota i letačke elite u JNA.

Ja sam to baš pitao jednog vojnika na danu OSRH ove godine , on je reko "pa ne znam ti odgovor na to pitanje, ali veoma je moguće da si u pravu, to je bilo zato što valjda čobani iz onih drugih republika nisu bili dovoljno pametni i inteligentni da završe takve škole kao što su one za vojne pilote" i onda se počeo smijat heh...
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 13:34   #86
Negdje do prelaza 60tih na 70te netko se sjetio nacionalnog ključa. Tako su se u mornaricu punili kadrovi koje su more vidjeli sam na slikama. Slično je petpostavljam bilo i u avijaciji, pa nisu prolazili najkvalitetniji ljudi ukupno, već 'najbolji' iz republika. Ako malo kombiniraš možeš doći do zaključka da je godišnje moglo otpasti desetak ponajboljih. Negativna selekcija na djelu.
Išli su sa tim nacionalnim ključem do najbanalnijih stvari npr srednja muzička (vojna) u Sarajevu je birala na jednak način. Teoretski mogao si biti Šulić ili Hauser, ako je ispunjena kvota iz Hrvatske primili bi nekoga iz druge republike kome je slon prdnia na uvo.
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 17:31   #87
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Inače ljudi, jesu istine glasine da su u JNA 60% vojnih pilota bili Hrvati ?

...
Ne znam je li ih baš bilo 60% (moguće), ali od '45 do '90 načelnici i zamjenici RV i PVO (dakle prvi i dugi čovjek) su bili Hrvati skoro svo vrijeme (zbrajao sam po jednoj monografiji - Hrvati su bili načelnici 39 od tih 45 godina). Službeno se prodavalo bratstvo i jedinstvo, ali Tito je tu ipak imao malo drugačiji stav kome vjeruje.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 18:12   #88
Drugi dio istine je u tome da su većinom letjeli na Jastrebovima i Galebovima, dakle primarno školskim avionima nikakve zaštite, jednomotorcima koji bi max performanse postizali "uz zalet i na nizbrdici", te MiG-21 u jurišnim zadaćama (improvizacija poput naše, otprilike kao da koristiš Formulu 1 u taxi službi). Mig-29 sam vidio samo jednom, iznad Stona 1991.g., Orla nikada (možda je bio intenzivnije korišten u ravničarskim krajevima?).

Uglavnom, što je kod nas srušeno, to su uglavnom oni gore nabrojani, i to uz veliku pomoć službi koje bi najavljivale njihov nailazak.

Nadalje, nitko ne spominje da je bilo i mačaka koji su s tim kantama ponekad dobro prcali naše: i dalje mislim da bi dobar Galeb zadao mnogima probleme na brdovitom dijelu Zagore (uvjetno, uz tehniku kakvu smo tada imali), gledao sam kad je došao od Sunca, zavukao se uz padine kotline i izvukao uz drugu padinu, jest da nije puno štete napravio jer je više bio posvećen praćenju terena, nego li djelovanju, ali je i otprašio praktično bez metka s naše strane.
A 21-ce su kod izvlačenja znale preletjeti preko položaja "spremne" PZO, pa ovi nisu stigli reagirati. Jednostavno su bili prebrzi za zastarjelu tehniku (raketa je bilo jako malo, uglavnom 12,7 do Boforsa...) i flegmatične posade...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:27   #89
Quote:
inspirator kaže: Pogledaj post
ja sam bio u Prištini..artiljerijsko raketne jedinice PVO..klasa jun 89
dpbro se slagao sa svima, naravno da sa nekim bolje a s nekim manje bolje..
najbolji kompići..jedan sarajlija i jedan beograđan
maršalka ili aerodrom?
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 14:26   #90
Ja sam služio zanimljiv rod vojske u bivšoj jna,bio sam aviooružar .
Obuku završio u Somboru,iz Sombora ne nosim Bog zna neko lijepo sjećanje,rad rad i samo rad,klasičan zatvor,samo što se tako ne zove,slobode nikakve,doktor ti da poštedu od vanjskih aktivnosti,bolestan,imaš temperaturu a stariješina uopšte ne gleda mišljenje doktora,hrana solidna,bande svakojake,tučnjave česte,svađe....UŽAS

prekomanda Podgorica(tada Titograd),nešto malo drugačije ali opet stroga disciplina,hrana vrlodobra,izlasci u grad vrlo rijetki,alkohol strogo zabranjen,nema piva,logički,rad oko aviona i avio tehnike ne ide uz pivo

u početku je zanimljivo oko aviona,kasnije se navikneš i danas imam slab sluh na lijevo uho od jake buke aviona

Rad na aerodromu je kao u svakoj firmi,poslije doručka na radno mjesto i piči,nekada se produži i noću

Uglavnom da skratim,po meni služba u jna je zanimljivo životno iskustvo ali nije niti blizu kako o tome neki govore,po meni jedan klasičan zatvor na godinu dana,s tim da od tih godinu kod kuće provedeš oko mjesec dana.
Misterxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 01:11   #91
Bio u Kninu 85/86,rod inzinjerija. Bilo 15 mjeseci pa dobili skracenje 45 dana.
Vecinom Srbi,Albanci I Bosanci,Jako malo Hrvata a pogotovo Dalmatinaca,
a i to malo sto je bilo doslo vecinom preko veze. Hrana klasicna ,najveca nagrada kao inzinjercu bi bila ako bi isao na teren radit ceste,vodovode i sl.
Na nacionalnost se nije puno gledalo ali posto je bilo Srba i Albanaca
najvise znali bi se grupirat . Posto sam puno vremena proveo po terenu u obliznjim selima oko Knina mogu reci da nikakve razlike u mentalitetu i dijalektu tih
ljudi nije bilo osim sta su u vecini sela bili pravoslavni a u manjini katolici.
alfista12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 09:19   #92
O Knin!
Služio u onoj kasarni van grada. Izviđači-Komandna baterija! Meni sve odgovaralo. Pod šatorom, na Suhom polju proveo 72 dana
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 09:33   #93
Pješadija
Pirot ( 6 mj. ) pa Surdulica, može li gore.
freddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 23:26   #94
Quote:
freddie kaže: Pogledaj post
Pješadija
Pirot ( 6 mj. ) pa Surdulica, može li gore.
Ta Surdulica je bila navodno neka kažnjenička kasarna. Meni se prijetilo prekomandom po kazni tamo nakon jednog sranja u kasarni u Kikindi...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 21:55   #95
Quote:
alfista12 kaže: Pogledaj post
Bio u Kninu 85/86,rod inzinjerija. Bilo 15 mjeseci pa dobili skracenje 45 dana.
Vecinom Srbi,Albanci I Bosanci,Jako malo Hrvata a pogotovo Dalmatinaca,
a i to malo sto je bilo doslo vecinom preko veze. Hrana klasicna ,najveca nagrada kao inzinjercu bi bila ako bi isao na teren radit ceste,vodovode i sl.
Na nacionalnost se nije puno gledalo ali posto je bilo Srba i Albanaca
najvise znali bi se grupirat . Posto sam puno vremena proveo po terenu u obliznjim selima oko Knina mogu reci da nikakve razlike u mentalitetu i dijalektu tih
ljudi nije bilo osim sta su u vecini sela bili pravoslavni a u manjini katolici.
I ja sam bio u Kninu 85/86, kasarna Slavko Rodić.
Najprije bestrzajni topovi, pa nakon toga artiljerija Zis.
Čini mi se VP 1318/9.
zeljko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 13:51   #96
Quote:
freddie kaže: Pogledaj post
Pješadija
Pirot ( 6 mj. ) pa Surdulica, može li gore.
Može. Rujan 89, Surdulica pa u siječnju 90, prekomanda u Kosovsku, tada Titovu Mitrovicu do rujna 90. U osam mjeseci Kosova samo jedan normalan izlazak u grad zbog vanrednog stanja (Vlasi je bio glavna vijest) Bojevi borbeni komplet zadužili odmah po dolasku na Kosovo i razdužili kad i pušku. Jedine aktivnosti straža i fizički rad ( istovar u utovar hrane i opreme). Ima toga još.
stari spori is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 13:56   #97
Thumbs up Bar

Kasarna "Pero Ćetković" Bar VP 6330-20/6

1986/87 cijela godina dana, VES 11104, bestrzajac
ikonjev6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 20:23   #98
Quote:
ikonjev6 kaže: Pogledaj post
Kasarna "Pero Ćetković" Bar VP 6330-20/6

1986/87 cijela godina dana, VES 11104, bestrzajac
Ako si bio rujanska klasa, a najvjerovatnije jesi, onda smo se mogli sresti negdje na prijavnici, ja sam bio 87/88 i bio sam /4. Jel 20/6 bila protuoklopna četa ?
mobberzg is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 23:24   #99
da bio sa u POČ, kod Ganije Vučetovića i Jovana Markovića (poručnici), rujanska klasa, razdužio se 1. rujna 1987.
ikonjev6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 13:32   #100
Zemun VP 2370 2/4 19.9.1990. - 3.9.1991.
Pomoćnik nišanđije PM 7,9mm
Najbolje se slagao sa dečkima iz grada, bilo nas je nekoliko Zagrepčana, Zadranin, Zeničanin, Sarajlija, Kruševčanin, Subotičanin, Gradačačan...
Kada je večina otišla u prekomandu ostali u bližem okruženju Zeničanin, Subotičanin, Gradačačan a u širem okruženju uglavnom dečki iz Hrvatske.
Između ostalog radio neko vrijeme u džuboksu, kao magacioner, kao vodić službenih pasa, obukao sam još 3 generacije nakon moje.
Tereni: 1x Orešac 3x Pasuljanske livade. Davao stražu u vojnim skladištima između Miljakovca II i Rakovice cca 90dana ukupno.
Sretno se skinuo nakon tri dana "vojne vežbe" 3.9.1991. i Čazmatransovim busom redovnom linijom doputovao u Zagreb...
nenadmedex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.