Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2015., 14:51   #2861
Molim pomoć.
Od 19.05.2014. imamo osobu na stručnom usavršavanju bez zasnivanja radnog odnosa, ugovor na 2 dvije godine jer se radi o obrtničkom zanimanju.
Osoba je bila bez evidentiranog mirovinskog staža i nismo obračunavali doprinose na plaću u prvoj godini. Od 19.05. ove godine uredno smo obračunavali i plaćali doprinose na plaću i sad mi je rečeno da su takve osobe oslobođene plaćanja doprinosa na plaću za cijelo vrijeme trajanja ugovora o SOR-u.
Koji je postupak sa JOPPD obrascem, da li se to može promjeniti i vratiti si novce jer se radi o cca 1500,00 kn nepotrebno uplaćenog novca.
she is is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 16:10   #2862
Quote:
she is kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.
Od 19.05.2014. imamo osobu na stručnom usavršavanju bez zasnivanja radnog odnosa, ugovor na 2 dvije godine jer se radi o obrtničkom zanimanju.
Osoba je bila bez evidentiranog mirovinskog staža i nismo obračunavali doprinose na plaću u prvoj godini. Od 19.05. ove godine uredno smo obračunavali i plaćali doprinose na plaću i sad mi je rečeno da su takve osobe oslobođene plaćanja doprinosa na plaću za cijelo vrijeme trajanja ugovora o SOR-u.
Koji je postupak sa JOPPD obrascem, da li se to može promjeniti i vratiti si novce jer se radi o cca 1500,00 kn nepotrebno uplaćenog novca.
Možeš napraviti ispravke joppd-a za ta razdoblja i automatski će ispravcima biti pretplata. A onda ili ćeš zatražiti povrat ili najvjerojatnije prebijanje, ili ćeš u slijedećim mjesecima za toliko manje uplaćivati daljnje doprinose. Jedino ćeš onda morati preko SNU povezati uplate sa joppd obrascima jer zadužit ćeš slijedeće plaće normalno,a uplaćivati manje za onu pretplatu,pa ti se neće povezati.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 19:06   #2863
Molim za pomoć, krivo smo uplatili za jednog radnika mirovinsko . Obračunali smo samo 1.stup 20 %, a trebali je ići prvi 15% 1.stup i 5% II.stup, potom smo ispravili obrasce nakon upozorenja porezne, ali je uplata ostala samo za I,stup u iznosu od 20%.
I to se dogodilo na 4 JOPPD obrasca, jer su 3 bila za neisplaćene plaće, a jedan za isplaćene plaće i doprinose za tekući i prošle mjesece.
Ne mogu tražiti pod 4 povrat više uplaćenog iznosa obvezniku tj da prebacim taj višak iz I. u II.stup jer piše za povrat na žiro račun moraju biti povezani svi JOPPD obrasci i mislim da imam i nekih kamata 14kn, pa me zanima kako da to riješim , otkud na počnem??

Itko???
jasna65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 20:18   #2864
Quote:
jasna65 kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć, krivo smo uplatili za jednog radnika mirovinsko . Obračunali smo samo 1.stup 20 %, a trebali je ići prvi 15% 1.stup i 5% II.stup, potom smo ispravili obrasce nakon upozorenja porezne, ali je uplata ostala samo za I,stup u iznosu od 20%.
I to se dogodilo na 4 JOPPD obrasca, jer su 3 bila za neisplaćene plaće, a jedan za isplaćene plaće i doprinose za tekući i prošle mjesece.
Ne mogu tražiti pod 4 povrat više uplaćenog iznosa obvezniku tj da prebacim taj višak iz I. u II.stup jer piše za povrat na žiro račun moraju biti povezani svi JOPPD obrasci i mislim da imam i nekih kamata 14kn, pa me zanima kako da to riješim , otkud na počnem??

Itko???
Pa ako je to i dalje samo na I.stupu za tog radnika mislim da treba pravilno korigirati obrazac i opet poslati ispravak,znači nulirati redak gdje je taj radnik preko ispravka,pa preko dopune unijeti ispravne iznose i pod I. i pod II.stup za tog radnika i automatski će i na pk kartici biti ispravno zaduženje,i onda će SNU pokazati da doprinosi za II.stup nisu plaćeni, pa bi trebao dozvoliti da ideš na prebacivanje tog iznosa iz I. na II.stup po svakom tom joppd-u gdje je greška. Po meni mislim da je tako najlakse,no meni danas bogme mozak više baš i ne radi... A kamate budeš mogla riješiti tek kad se povežu sve te nepovezane uplate tj.obrasci,prije mislim da nista ne možeš s kamatama.
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 20:35   #2865
Meni nije jasno kako su 4 joppd obrasca mogla otić krivo,bez poruke da treba ići i II stup?
Kužim da jedan joppd može otić krivo, al 4, to mi nije jasno?

Meni se svaki put javi poruka ako je slučajno kadrovska krivo unijela podatke o I i II stupu. Doduše, iskustvo me naučilo da uvijek prvo šaljem joppd na punu provjeru, a tek onda vršim plaćanja.

bilo kako bilo, moraš ispraviti joppd obrasce (a to si napravila), a onda dalje preko SNU ideš s preknjiženjima.
Samo imaj na umu da I i II stup kontrolira HZMO i da će za SNU po tim doprinosima trebati nešto duže za provedbu, jer dok HZMO ne blagoslovi, porezna neće povezati.

Al da budeš sigurna sto posto, nazovi referenta u PU i savjetuj se.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 21:04   #2866
To se ne radi cetvorkom nego vrstom zahtjeva 3.
Ovo sto ti je Darsey rekla za trajanje obrade SNU-a u kojem su dop.za mirovinsko je nazalost tocno. Meni su zahtjev za kamate za mio1 obradjivali od 19.03. do 31.07. Tako da je najbolje nazvati referenta i vidjeti koliko bi to moglo trajati. Ne zaboravi da se tebi na mio2 cijelo vrijeme nakupljaju zat.kamate za koje ces morati napraviti poseban joppd.
Moj savjet, ako saznas da sve to jos uvijek dugo traje, rijesiti brzo ali malo "skuplje". Plati dug za doprinos na mio2, posebno plati zat.kamate i za njih napravi joppd, a preplatu na mio1 rijesi tako sto ces kod placanja slijedecih doprinosa umanjiti uplatu za iznos preplate. Onda preko SNU povezi preplatu i dug na novom obrascu, to ide brzo.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 22:47   #2867
Quote:
jasna65 kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć, krivo smo uplatili za jednog radnika mirovinsko . Obračunali smo samo 1.stup 20 %, a trebali je ići prvi 15% 1.stup i 5% II.stup, potom smo ispravili obrasce nakon upozorenja porezne, ali je uplata ostala samo za I,stup u iznosu od 20%.
I to se dogodilo na 4 JOPPD obrasca, jer su 3 bila za neisplaćene plaće, a jedan za isplaćene plaće i doprinose za tekući i prošle mjesece.
Ne mogu tražiti pod 4 povrat više uplaćenog iznosa obvezniku tj da prebacim taj višak iz I. u II.stup jer piše za povrat na žiro račun morajiu biti povezani svi JOPPD obrasci i mislim da imam i nekih kamata 14kn, pa me zanima kako da to riješim , otkud na počnem??
Potrebno odabrati uplatu I.stup i prebaciti ju na II.stup kroz vrstu posla 3 na ta 4 JOPPD-a...
ecija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 22:17   #2868
Quote:
ecija kaže: Pogledaj post
Potrebno odabrati uplatu I.stup i prebaciti ju na II.stup kroz vrstu posla 3 na ta 4 JOPPD-a...
jel netko od vas to već radio?
jer ja imam obrnuti problem, joppd sam odmah ispravila na 20% ali sam isplatila mio1 i mio2 i iz mirovinskog me zvala bezobrazna teta da to moram hitno napravit sama preko snu-a i ići na vrstu posla 4 povrat više uplaćenog iznosa obvezniku, još sam ju baš pitala (jer sam imala problem s porezom 1880 sam morala prebaciti na 1945) je li to radim isto preko vrste posla 3, ona kaže ne nego preko 4 (i opet bezobraznim tonom mi slovka - povrat više uplaćenog iznosa) i onda mi žena iz porezne isto to potvrdila, zato i čekam sad ko budala 2 mjeseca da mi obrade i povežu obrasce da mogu to riješit
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 08:28   #2869
Napravi kako su ti rekli iz mirovinskog i porezne i čekaj.
A načekat ćeš se. Sve SNU transakcije vezane za mirovinsko idu užasno sporo.
To izluđuje i referente u poreznoj, al ne mogu ništa po tom pitanju napravit.
Čekaj da se mirovinsko smiluje i odobri tvoj SNU, a onda će porezna u roku keks to odraditi do kraja.

Meni zbilja nije jasna ta fora s doprinosima za mirovinsko i bezobrazna sporost HZMO-a.
Zar zbilja nema načina da porezna natjera HZMO da to riješe u nekom normalnom roku (npr. tjedan dana) ?
Jedino objašnjenje mi je da se HZMO nije tehnički pripremio za tako nešto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 17:35   #2870
Baš sam išla probat na vrsta posla 3 - i ima mi logike to što vi ovdje govorite (čak mi i sam nudi vrstu prihoda 8168 jer je tamo nepovezano) nije mi jasno zašto recimo ako imam problem s porezom (sa 1880 na 1945 radim sa oznakom 3) a ovo je takoreć isti slučaj pa moram sa 4 i zašto mi pod poziv na broj piše 9283 umjesto 2283

jedino ne mogu unijeti broj računa za povrat, možda zato jer mi nisu povezani obrasci
možda je razlika kod poreza što to sve radi porezna pa oni sami prebacuju a ovo je vezano uz mirovinsko pa moramo mi sami prebacivat tj. unijeti broj računa za povrat



Poslat ću im upit pa ću vidjet (da imam napismeno), nema mi druge ovako mogu čekat do kraja godine
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:07   #2871
Quote:
Mrs. T kaže: Pogledaj post
Baš sam išla probat na vrsta posla 3 - i ima mi logike to što vi ovdje govorite (čak mi i sam nudi vrstu prihoda 8168 jer je tamo nepovezano) nije mi jasno zašto recimo ako imam problem s porezom (sa 1880 na 1945 radim sa oznakom 3) a ovo je takoreć isti slučaj pa moram sa 4 i zašto mi pod poziv na broj piše 9283 umjesto 2283

jedino ne mogu unijeti broj računa za povrat, možda zato jer mi nisu povezani obrasci
možda je razlika kod poreza što to sve radi porezna pa oni sami prebacuju a ovo je vezano uz mirovinsko pa moramo mi sami prebacivat tj. unijeti broj računa za povrat


Poslat ću im upit pa ću vidjet (da imam napismeno), nema mi druge ovako mogu čekat do kraja godine
Pokušat ću pomoći...
zaista treba to napraviti kroz vrstu posla 3, krivo vam govore referenti, znači ako se prebacuje s 1880 na 1945 kroz 3, onda isto tako prebaciti treba i 9283 na 8168, znači nadodajte dolje 4 zahtjeva za 4 obrasca i to je to...
Da načekat će te se jer ih ima samo 20 ljudi, poreznjaka ima 150 pa ide kod njih brže...
povrat 4 se inače radi na IBAN od firme ako su povezani svi obrasci i ako su podmirene sve naplaćene kamate kroz 5 i ako na porezno knjig. kartici nema nigdje dugovanja...onda se to može inače ne...
9283 = 2283 račun 9283 je račun iz evidencija regosa i označava 2283, tako da to gledajte kao da piše 2283 nema razlike...
Sretno!
ecija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:30   #2872
Znači da radim kroz vrstu posla 3 + upišem broj računa za povrat jer se lova treba vratiti sa mio2 na mio1?

I to mi dozvoljava ako imam neplaćene kamate (iako su mi one zbog nepovezanih uplata došle) sve je plaćeno u roku

ili moram prvo kamate zatvorit?

a uostalom vidjet ću kada mi povežu ova zadnja dva obrasca ako će mi dozvoliti da tako napravim -već sanjam ovu eporeznu
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:48   #2873
Quote:
Mrs. T kaže: Pogledaj post
Znači da radim kroz vrstu posla 3 + upišem broj računa za povrat jer se lova treba vratiti sa mio2 na mio1?

I to mi dozvoljava ako imam neplaćene kamate (iako su mi one zbog nepovezanih uplata došle) sve je plaćeno u roku

ili moram prvo kamate zatvorit?

a uostalom vidjet ću kada mi povežu ova zadnja dva obrasca ako će mi dozvoliti da tako napravim -već sanjam ovu eporeznu
1) da vrsta posla 3 prvo ide, broj računa ne treba pisati, piše se samo kad sebi vraćaš lovu
2) kad se povežu obrasci i obrade zatvoriti kamate kroz vrstu posla 5
3) kad se to obradi (za kamate treba 1 dan) onda si vratiti lovu kroz vrstu posla 4 ako je ostalo nepovezanih uplata onda se tek upisuje račun
ecija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 20:21   #2874
Jel netko slao JOPPD obrazac poštom ako šalje samo za 3 osobe?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 08:46   #2875
Kaj još to postoji? Ne znam ja sam prije izvješća nosio poreznom referentu ...
PowerZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 09:02   #2876
Pozdrav! Molim pomoć oko SNU obrasca...

Radim povezivanje uplata... Za svaku nepovezanu uplatu mi stoji "Uplata je veća od zaduženja po tom obrascu", a razlog tome je da smo stvarno preplatili po tim doprinosima zbog toga što prvo napravimo obračun plaće i uplatimo pa nam naknadno ne prođe JOPPD i do sada je evo uvijek bio slučaj da smo obračunali više nego što smo trebali.

Problem je sljedeći; kod povezivanja uplate, kada izaberem nepovezanu uplatu, ne prihvaća mi vrstu zahtjeva posla 1 (ispravak oznake izvješća unutar iste vrste prihoda-ne postoji nepodmireno dugovanje po toj vrsti prihoda) i 4 (povrat više uplaćenog iznosa-nisu povezani svi JOPPD obrasci). U ovom slučaju vrsta posla 2 (ispravak OIB-a) nije rješenje, vrsta posla 5 (zatvaranje naplaćenih kamata) isto nije rješenje jer neću imati kamate u tolikom iznosu.

Jedino što mi je logično i što mi dopušta je vrsta posla 3 (promjena vrste prihoda ili općine iste vrste prihoda) s time da kod odabira vrste prihoda mogu odabrati samo 1880 (porez i prirez na dohodak) i onda kasnije eentulano biranje općine na koju želim da se prebace iznosi. E sad, zanima me iz kojeg razloga mi daje da se tamo pretplatim, a ne dozvoljava pretplatu na nekom doprinosu? Da li da ja svu tu pretplatu koju imam po svim doprinosima prebacim na 1880 pa onda kod sljedeće uplate umanjujem za te iznose? Ili da kod sljedećeg JOPPD obrasca prvo se zadužim pa onda eventualno da vidim što će mi davati kao mogućnosti gdje da prebacujem ondosno uplaćujem te nepovezane uplate?
walter_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 09:14   #2877
Quote:
walter_1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Molim pomoć oko SNU obrasca...

Radim povezivanje uplata... Za svaku nepovezanu uplatu mi stoji "Uplata je veća od zaduženja po tom obrascu", a razlog tome je da smo stvarno preplatili po tim doprinosima zbog toga što prvo napravimo obračun plaće i uplatimo pa nam naknadno ne prođe JOPPD i do sada je evo uvijek bio slučaj da smo obračunali više nego što smo trebali.

Problem je sljedeći; kod povezivanja uplate, kada izaberem nepovezanu uplatu, ne prihvaća mi vrstu zahtjeva posla 1 (ispravak oznake izvješća unutar iste vrste prihoda-ne postoji nepodmireno dugovanje po toj vrsti prihoda) i 4 (povrat više uplaćenog iznosa-nisu povezani svi JOPPD obrasci). U ovom slučaju vrsta posla 2 (ispravak OIB-a) nije rješenje, vrsta posla 5 (zatvaranje naplaćenih kamata) isto nije rješenje jer neću imati kamate u tolikom iznosu.

Jedino što mi je logično i što mi dopušta je vrsta posla 3 (promjena vrste prihoda ili općine iste vrste prihoda) s time da kod odabira vrste prihoda mogu odabrati samo 1880 (porez i prirez na dohodak) i onda kasnije eentulano biranje općine na koju želim da se prebace iznosi. E sad, zanima me iz kojeg razloga mi daje da se tamo pretplatim, a ne dozvoljava pretplatu na nekom doprinosu? Da li da ja svu tu pretplatu koju imam po svim doprinosima prebacim na 1880 pa onda kod sljedeće uplate umanjujem za te iznose? Ili da kod sljedećeg JOPPD obrasca prvo se zadužim pa onda eventualno da vidim što će mi davati kao mogućnosti gdje da prebacujem ondosno uplaćujem te nepovezane uplate?
A zašto idući mjesec ne uplatite za toliko manje te doprinose,pa onda povežeš sve?
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 09:47   #2878
Pa tako će vjerojatno i bit... Onda će mi vjerojatno dat i ostale doprinose na popisu a ne samo porez i prirez... Bunilo me to što dozvoljava da se na porez i prirez može otići u pretplatu a na ostale doprinose ne...
walter_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 12:58   #2879
Zanima me treba li nam opet nadogradnja modula Plaće. Imam jednog zaposlenog djelatnika pa mi se ne isplati. Na internet stranici tvrtke od koje kupujem program piše da nije nužno isounjavati IP obrazac za radnika pod uvjetom da se plaća radniku isplaćuje na pravovremeno. Piše ovako:

"Obrazac IP1
Najvažnije svojstvo novog IP1 obrasca je da on više nije obvezan za primjenu. Dakle, ako redovito isplaćujete plaće,
više ne morate raditi IP1 obrazac, a umjesto njega ponovno možete koristiti dokument Obračunska lista."
Elizabeth007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 10:52   #2880
Synesis? Mijenja se samo NP obrazac u slucaju ne ispalte cijele place tak da ti to nije potrebno!
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.