Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2012., 12:04   #1
Astronomija u velikom gradu

Zdravo svima! Ja živim u Sofiji, glavnom gradu Bugarske s 1.270 mln. stanovnika. Mislim da su skoro nemoguće astronomske opservacije iz tako velikog grada: ja nemam teleskop i mogu promatrati iz Sofije golim okom samo Sunce, Mjesec, najsjajnije planete i zvijezde (s magnitudom <2-3) zbog užasnog svjetlosnog zagađanja, a teleskop može pokazati neke detalje na Mjesecu ili nekim planetima ili neke planetske satelite (takve opservacije nude ljudi s teleskopima na nekim oživljenim javnim mjestima i naplaćuju male takse za to).

Htio bih vas pitati:

1. Jesu li tako ograničene mogućnosti za promatranje neba u velikom gradu? Može li se vidjeti nešto od tzv. "dubokog neba"?
2. Koliko daleko od grada moraš ići da bi proširio mogućnosti za opservacije.
3. Planina Vitoša je 10-15 km južno od Sofije i visoka je 2290 m. Ako penjem na njezin najviši vrh, bit će li to korisno?

Hvala unaprijed!
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 13:11   #2
1. U Sofiji je prisutan jaki LP i cak sa velikim Newton teleskopima ces tesko imat iole dobar pogled na bilo koji DSO,no uz dobar teleskop promatranje planeta ce bit ok.
2. Po nekim procjenama barem 50-100km daleko od gradova,za imalo ozbiljnija promatranja.
3. Tesko,jer ce LP iz Sofije i dalje bit ogroman,a i vjetar koji je vrlo jak i cest na tim visinama onemogucit ce normalno promatranje.

Sve ovo su jako grube procjene,i uvelike ce ovisit o instrumentu kojeg koristis,stanju atmosfere,itd. Po meni,trebao bi ulozit u neki dobar refraktor ili Maksutov,i orjentirat se na planetarna promatranja.
Ozzy Smb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 13:01   #3
Potpisujem sve osim ovo pod 3. jer možda se može desiti da u nizini bude malga ili ljetna izlaglica koja će dosta smanjiti svjetlosno onečišćenje. Ponekad se sa Sljemena kod Zagreba (cca 1000m) mogu sasvim solidno vidjeti deep sky objekti bez obzira na blizinu Zagreba.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 09:36   #4
Quote:
Ozzy Smb kaže: Pogledaj post
1. U Sofiji je prisutan jaki LP i cak sa velikim Newton teleskopima ces tesko imat iole dobar pogled na bilo koji DSO,no uz dobar teleskop promatranje planeta ce bit ok.
2. Po nekim procjenama barem 50-100km daleko od gradova,za imalo ozbiljnija promatranja.
3. Tesko,jer ce LP iz Sofije i dalje bit ogroman,a i vjetar koji je vrlo jak i cest na tim visinama onemogucit ce normalno promatranje.

Sve ovo su jako grube procjene,i uvelike ce ovisit o instrumentu kojeg koristis,stanju atmosfere,itd. Po meni,trebao bi ulozit u neki dobar refraktor ili Maksutov,i orjentirat se na planetarna promatranja.
Hvala na odgovoru, Ozzy Smb! Zanimaju me neke stvari koje sam primjetio u tvom odgovoru:
1. Imaš li osobno iskustvo sa Sofijom i ovdašnjim uvjetima za astronomska promatranja? Pišeš kao da si zbilja živio u Sofiji i bavio si se astronomijom u našem glavnom gradu.
2. Jesi li iz Australije (na što ukazuje tvoj nick) i izvorni engleski govornik? Ja sam razumio engleske skraćenice koje si koristio, ali nisam siguran da treba pisati tako u hrvatskom tekstu.

@Astrobobo: koliko je veliki Zagreb? Mislim da je nekako manji od Sofije, ali to nije bitno u kontekstu ove teme i uvjeti za promatranja su isto tako loši.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 11:15   #5
Zagreb je manji od Sofije, ali oba su dovoljno velika da mogu imati jednako loše nebo tako da je potpuno svejedno da li je granična magnituda 3.0 ili 3.5.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.