Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2013., 23:07   #1
Crna rupa promjera planckove duljine

Dakle, kada bi postojala neka jako mala crna rupa, recimo promjera planckove duljine. I kada bi ju smjestili na sredinu mog dnevnog boravka te kada bih se ja zatrčao i prošao tijelom kroz nju. Bi li me ona tada povukla unutra, budući da sam prošao kroz horizont, ili je ipak premala da bih uopće povukla molekule od kojih sam građen? Bi li ona uopće stajala mirno u zraku ili je ipak toliko mala da bi ju sila teže privukla?
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 21:16   #2
Pitanje je dali može postojati tako mala crna rupa. Radi se o promjeru koji je 10^-20 manji od promjera protona, a u taj prostor moraš ugurati 6,53 * 10 ^18 protona da bi uopće nastala crna rupa!

Ako bi mogla postojati, definitivno ne bi stajala na mjestu, već bi pala na Zemlju, ili bi Zemlja pala na nju i onda bi ona propala kroz površinu Zemlje - točnije, i Zemlja i crna rupa bi se pomakle (međusobno privukle, osim ako je sredina tvojeg dnevnog boravka u orbiti oko Zemlje), a točka susreta bi se nalazila između početne pozicije Zemlje i početne pozicije crne rupe, ovisno o omjerima masa.

Naravno, ne bi baš dugo ostala tako mala.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 01:42   #3
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Pitanje je dali može postojati tako mala crna rupa. Radi se o promjeru koji je 10^-20 manji od promjera protona, a u taj prostor moraš ugurati 6,53 * 10 ^18 protona da bi uopće nastala crna rupa!

Ako bi mogla postojati, definitivno ne bi stajala na mjestu, već bi pala na Zemlju, ili bi Zemlja pala na nju i onda bi ona propala kroz površinu Zemlje - točnije, i Zemlja i crna rupa bi se pomakle (međusobno privukle, osim ako je sredina tvojeg dnevnog boravka u orbiti oko Zemlje), a točka susreta bi se nalazila između početne pozicije Zemlje i početne pozicije crne rupe, ovisno o omjerima masa.

Naravno, ne bi baš dugo ostala tako mala.
Razumijem i hvala ti na odgovoru, ali mene još uvijek zanima: Da li bi me ta izmišljena crna rupa privukla kada bih protrčao kroz nju. Možda ne ja jer se krećem brzinom od nekoliko m/s. Ali na primjer kada bi automobil brzinom 100m/s zaletio u tu jako malu crnu rupu, bi li prošao kroz nju. Znam da jednom kada pređemo horizont događaja nema povratka nazad( osim u SF filmovima gdje putuju warpom ) ali bi li ta mala crna rupa djelovala jednako kao one ogromne, odnosno bi li uspijela zaustaviti jureći automobil bez obzira na svoju masu?
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 10:32   #4
Crne rupe isparavaju, s tim da cim su manje tim brze isparavaju. Kad bi protrcao kroz tu crnu rupu, mozda bi ti pocela privlaciti poneku molekulu iz tijela, ali lako moguce da bi isparila prije nego bi se neka od tvojih molekula znatnije pomaknula.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 23:30   #5
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Crne rupe isparavaju, s tim da cim su manje tim brze isparavaju. Kad bi protrcao kroz tu crnu rupu, mozda bi ti pocela privlaciti poneku molekulu iz tijela, ali lako moguce da bi isparila prije nego bi se neka od tvojih molekula znatnije pomaknula.
Isparila bi prije nego što bi je itko uspio opaziti, a kamoli dok bi on počeo trčati
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 23:36   #6
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Isparila bi prije nego što bi je itko uspio opaziti, a kamoli dok bi on počeo trčati
Znam za vrijeme evaporacije i za Hawkingovo zračenje, no mene zanima bi li takva crna rupa imala dovoljnu silu da zaustavi jureći automobil, ako uzmemo da ona neće ispariti?
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 14:02   #7
Izracunaj gravitacijsko privlacenje ovako male crne rupe. Recimo, na udaljenosti od 0.1 mikron, sto su nekakve tipicne stanicne udaljenosti, gravitacijska sila je oko 150 000 slabija nego sto nas Zemlja privlaci, a na udaljenosti meduatomskih veza bi privlacenje ovako male crne rupe bilo usporedivo s privlacenjem Zemlje. S obzirom da Zemlje od nas ne otkida molekule i atome, efekt crne rupe bi bio beznacajan. I da, samo bi proletjela kroz nas.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 23:35   #8
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Izracunaj gravitacijsko privlacenje ovako male crne rupe. Recimo, na udaljenosti od 0.1 mikron, sto su nekakve tipicne stanicne udaljenosti, gravitacijska sila je oko 150 000 slabija nego sto nas Zemlja privlaci, a na udaljenosti meduatomskih veza bi privlacenje ovako male crne rupe bilo usporedivo s privlacenjem Zemlje. S obzirom da Zemlje od nas ne otkida molekule i atome, efekt crne rupe bi bio beznacajan. I da, samo bi proletjela kroz nas.
OK, ali i dalje možemo pričati o tome kolika je vjerojatnost da nekom atomu u našem tijelu usisa subatomsku stanicu i postoji li mogućnost da je takvi susreti dovoljno nahrane da naraste do malo opasnijih dimenzija.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.