Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2017., 12:13   #61
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Di će vam duša? Odete u trgovinu, isprobate opremu i onda ju kupite na internetu. To je kao da trebi platite večeru, a ona poslije ode s drugim.
Sve ovisi o tome kakvo imam iskustvo s trgovinom.

Ako dođem u trgovinu i tražim da isprobam uređaj prije kupnje, onda ipak očekujem neke stvari koje se nazivaju uslugom.

Očekujem bilo kakav objektiv na tijelu i napunjenu bateriju, jer želim okinuti fotku, proći kroz menije, vidjeti što aparat nudi.

Očekujem da me prodavač upozna s novostima / prednostima i stvarima po kojima je proizvod specifičan / bolji od drugih

Očekujem da mi prodavač predloži objektive i dodatnu opremu koji odgovaraju mojim potrebama.

Očekujem da mi se netko posveti kao kupcu, kako bih imao razlog ostaviti svoj novac tamo i znati da sam ga ostavio na pravom mjestu.

Radio sam za Apple nekoliko godina, i ovo nabrojano je samo dio user experiencea koji se kupcu pruža ulaskom u trgovinu i to je obavezno ponašanje od strane trgovca koje se i redovno kontrolira i to sve apsolutno podržavam. Ok, radi se o premium brandu i premium usluzi, ali i foto oprema bi to trebala biti, pogotovo kad se radi o brandovima čiji modeli i oprema ipak ulaze u takav cjenovni razred.
Trenutna situacija u trgovinama je kao da sam došao u konzum po radio budilicu.

Dobar dan, želio bih kupiti fotoaparat.
Evo, tu su vam na policama
Hvala, doviđenja

Stoga, ako me se u trgovini ignorira i ne dobijem uslugu, kakvu mislim da zaslužujem kao kupac koji ostavlja veliku količinu novaca i kupuje nešto specifično, a samo želi informacije... zbogom.
Nije problem reći "ne znam", pa se potruditi na licu mjesta naći odgovor na pitanje, ali ako mi prodavač na pitanje koje bi trebao znati, slegne ramenima, okrene se i ode, isto radim i ja.

Hvala lijepa, potrudit ću se sam istražiti, a onda kupiti gdje mi je najjeftinije i najjednostavnije za naručiti. Vrijeme je novac

Ako gazdama nije u interesu podići razinu kvalitete usluge u trgovini na prihvatljivu razinu, kad tad će ih strani web dućani pojesti. Izgleda da je teško zaposliti ekstra par ljudi, provuć iz kroz edukacije o određenoj grupi proizvoda i imati sposobnu osobu koja može čovjeku objasniti što je najbolje za njega.

Zadnje uređivanje 1v@n : 29.11.2017. at 12:26.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 12:58   #62
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Ne bi čekao 48h, jer je apsolutno sve što si ikad poželio kupiti bilo dostupno na lageru domaće trgovine? Pa tinte za printer sam ovdje znao čekati po tjedan dana... Nitko normalan ne drži skupe (i velike) stvari na lageru, nego vuče s regionalnih skladišta po potrebi, a transport bude jednom tjedno ili jednom u dva tjedna. Domaće trgovine bi trebale imati skladišta veličine prosječnog sela, da uspiju zadovoljiti svakog kupca s isporukom unutar 48h. Foto oprema nije vešmašina, pa da svatko ima po 2 komada istog modela na lageru.

Prvi DSLR sam kupio na slijepo u domaćoj trgovini...jer sam bio glup.

Drugi DSLR sam kupio u Americi, jer sam tamo radio. Isprobao sam aparat u trgovini i van nje, ali sam kupio preko Amazona, jer za njega nije vrijedio američki porez (sales tax) koji je u državi u kojoj sam bio trenutno iznosio 10-ak %.
Dakle, uštedio sam 10-ak % i još sam mogao otić van piti nakon posla s ekipom, jer nisam morao nositi kutiju sa sobom. Iduće jutro je došao UPS s dostavom.

Treći DSLR sam kupio preko njemačkog Amazona. Otišao sam do domaćeg zastupnika, isprobao raspakirani, tj. "demo" primjerak u trgovini, s 2% baterije, na metar od blagajne. Nisam ni uspio detaljnije proći kroz menije, baterija se već ugasila. Pitao za cijenu tog demo uređaja koji je prošao kroz tko zna koliko ruku kupaca i domaćih portala koji su ga testirali...
Ispalo je 200€ više nego novi novcati iz Njemačke. Naravno da sam ga uzeo s Amazona. Uštedio 200€ za 48 sati čekanja.

Četvrti..mirrorless...sam opet kupio u Americi. Uštedio skoro 5000 kn. Oko garancije mi je svejedno, jer ipak ne koristim ni Canon ni Nikon

Razlika u cijeni postoji kod nas. Svaka domaća trgovina ima više cijene za plaćanje karticama zbog provizije koju moraju plaćati banci na svaku transakciju.

Foto oprema nije jeftina, smatram da je jedini opravdani razlog kupnje u domaćim trgovinama mogućnost plaćanja na rate. Pošto nikad nisam ništa kupio na rate, onda biram jeftiniju opciju, a to je...kupovina vani. Ako nemam novaca za kupiti ono što mi treba / ono što želim bez korištenja rata, onda mi to ne treba i neću kupiti... točka.

Da, važi bilo gdje u svijetu, zato i kupujem bilo gdje u svijetu, a ne kod nas. Javi dojmove nakon što pokušaš kod nas napraviti bilo kakav povrat ili zamjenu nekog komada elektronike u okviru cijena 5000 kn pa na više.

Ja nebi DSLR kupio da mi je zivot u pitanju. Samo analogno i nista drugo. Za mene dati tolike pare za DSLR kad moze kupiti tkz. kombi tj. mobitel koji isto slika je smjesno. Uslikas s onim pre-set na sve i jednoj digitalnoj kameri tj. DSLR i svaka fotografija je ista. Onda imas obavezan post-proces tj. photo-shop. Lakse je izabrati film po izboru nabiti filter ako hoces i fotografiraj, jos ti forsira kreativnost jer imas samo odredjen broj slobodnih fotografija da napravis dobro s njima.

Ja i dan danas dobijem od 20 - 25 upita mjesecno da ljudima fotografiram na analog od djece, zabave porodicne, krstenja, rodjendana, vjencanja, cak i od opcine traze mene a ne tkz. DSLR profesionalne fotografe koji su pri novinarskim agencijama. I ako nemam vremena i 90% doslovno moram odbiti. Ja cu odgovorno tvrditi da ces s DSLR maks postici kao sto si nekad s polaoridom mogao proci. Pocni samo od velicine mogucnosti neki 32 x 48 tj. pomnozi isto s 2,54 cm sve preko te mjere digitalna fotografija postaje slabija i slabija. Ja na velikom formatu napakujem 20 nosaca negativa x 2 tj. 40 slika. Svaku povecajemo u nekoliko metara x metara. Na srednjem formatu sm pritano ljudima fotografiju 2 x 2 u metru tj. ca. 78,8 x 78,8 u standardno americkim mjerama. 2.000 s 2.000 px mozes u vrh glave 20 x 20 cm printat da i dalje ima kvalitet iz bliza i daleka, sve preko samo iz daleka pokusaj 2.000 x 2.000 pintat na 40 x 40 cm.

Ono sto ljudi blage nemaju je da DSLR je nista drugo nego mali format chrome analoga. Da sad potrosis 7-8.000 kuna na DSLR kameru koja ce u najboljoj rezoluciji slikati cca. 5200 x 3500 px to je nesto jace od A0 formata tj. cca. 90 x 130cm inace A0 je cca. 84 x 119 cm na negativ od 135mm mozes cca. 16x20 tj. ca. 41 x 51 cm na chrome mozes komotno duplo tj. 82 x 102 cm i opet da pomnozis s 2 chrome ce bolje izgedati nego digitalna po rezoluciji koja je opisana a rijec je o 135mm film a da ne pricam o 120mm fimlu. 4.5x6 negativ chrome sam nedavno printao u velicini 4,5 m duzine x 2.8 m visine rezana fotografija za zid jednog lokala.

Tako da ima na lageru ili nema nije bitno strpis se i nako svaka mis danas ima DSLR pa cemu zurba. Da si jedini s pojma nemam cime i da slikas c/b film ili na chrome ili cak da pises kodaku da ti spreme nekoliko metara filmskog filma pa ok razumio bi. Na ovaj nacin zbog DSLR ces unistiti lokalni razvoj, jer ti tesko strpiti se koji tjedan da dodje na lager?

Nije ovo nista licno nate, molim da me ne razumijes pogrensno nego opceniti sam govorio. U svakom datom trenutku sam misljena da treba lokralni razboj podrazti pa ako treba i za koju paru vise, jer kad sve umre oko trebe onda i ono sto imas nece imati vrijednost.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 14:00   #63
@Ambientt, kakve veze ima analogija vs digitalija sa ovom temom?

@1v@n, nemoj se sad izvlačit. Riječi su napisane.
Zadnjih nekoliko stvari koje sam kupovao uzeo sam kod nas jer baš nisam primijetio da su vani niže cijene. Možda su čak i bile više.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 15:20   #64
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
@Ambientt, kakve veze ima analogija vs digitalija sa ovom temom?

@1v@n, nemoj se sad izvlačit. Riječi su napisane.
Zadnjih nekoliko stvari koje sam kupovao uzeo sam kod nas jer baš nisam primijetio da su vani niže cijene. Možda su čak i bile više.

Meni ima jer analogne ne mozes racunati da ces ih naci u lokalnom butiku foto opreme, no digitalne mozes, pa reko nije vise tako popularno slikati digitalno i cekati na komentrare i like na razno raznim web-stranicama, jer digitalna fotografija je dostupna skoro svakoj osobi bilo to kroz DSLR ili neku drugu manje digitalnu kameru ili mobitel nije bitno.

Danas je analogna fotografija veci prestiz nego sto je ikad bila. Slican hiper status je imala digitalna na samom pocetku kad su pocele DSLR kamere polako da stizu na trziste, znaci ne govorim o Sony modelima na diskete iz cca. 1998 godine.

I naravno time sam samo zelio reci, da ako nije nesto posebno, sto i nije tj. digitalno onda zasto ne podrzati lokano trziste i razvoj.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 15:24   #65
Izvlačiti? Iz čega?

Priča je o narudžbi izvana vs narudžbi ovdje...

A volio bih vidjeti ovog gore analognog genijalca kako u vrijeme digitalnog marketinga dođe odraditi neki od foto poslova koje recimo ja trenutno radim (koncerti i eventi) i kako u roku 48 sati isporučuje album s izrađenim fotkama i poglede klijenata koji pitaju...a kako da to objavimo na netu?

Karikiram, ali analogija se danas koristi za sasvim druge stvari. Bilo kakva komercijalna upotreba je jako ograničena, osim ako nije striktno tražena.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 15:54   #66
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Izvlačiti? Iz čega?

Priča je o narudžbi izvana vs narudžbi ovdje...

A volio bih vidjeti ovog gore analognog genijalca kako u vrijeme digitalnog marketinga dođe odraditi neki od foto poslova koje recimo ja trenutno radim (koncerti i eventi) i kako u roku 48 sati isporučuje album s izrađenim fotkama i poglede klijenata koji pitaju...a kako da to objavimo na netu?

Karikiram, ali analogija se danas koristi za sasvim druge stvari. Bilo kakva komercijalna upotreba je jako ograničena, osim ako nije striktno tražena.
Nebi to radio da me ne znam koliko placas. Kao prvo ja imam firmu, fotografija je samo hobi. Ali kao sto sam rekao od 25 cca. ponuda mjesecno prihvatim do 10% i to je to. To brzo slikanje gdje ljudi pijani urlicu u lensu kamera i izvode neke folove i sl. to je za pocetnike u danasnje doba bi rekao. Nista licno opet. Ja mogu doci na event ili koncet, i napraviti nekoliko filmova slika. Razlika izmedju mojih film slika i tvojih digitalnih, moje ce prirodnije izgledati i vise liciti pravoj fotografiji u fizickom stanju. Tvoja digitalna ce odgovarati vremenu i biti ce sto ja licno smatram hladna. Time nije receno da ne netko los fotograf, vec smao da digitalna slika je hladna, bar moje odgovorno misljenje.

Tako da moja cijena ce biti mozde i 7, 8 puta veca ali ona nije problem ja cu mu prodati pricu u koju ce se on zaljubiti i para nece biti problem. Iste slike ce moci koristiti za mnogo sto vise. A ovo slikanje jooj vidi nas pijani tipa sad si vidio u sutra si zaboravi da postoji ta ista slika jer je ista tek toliko vrijedila paznje. To su za mene djecija posla, slikanje za omladinu i sl.

Za mene je fotografija samo fotografija koja je tiskana odnosno printana i ima negativ ili dia koji je prati.

I opet tvrdim danas svatko moze fotrografirati digitalno, jel na mobitel ili kameru nije bitno. Proces je isti. No kad je proces isti i kad svatko skoro ima u dzepu medium s kojim digitalno moze slikati cemu zurba. Kao fotograf ti isti prodavac moze jednog dana zatrebati a u datom momentu jel za neku neophodu sitnicu ces opet cekati 48, 72, 96 uri da ti dospije posiljka preko Amazona? Tad ces reci da je sad lokalni butik.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 16:37   #67
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Nebi to radio da me ne znam koliko placas. Kao prvo ja imam firmu, fotografija je samo hobi. Ali kao sto sam rekao od 25 cca. ponuda mjesecno prihvatim do 10% i to je to. To brzo slikanje gdje ljudi pijani urlicu u lensu kamera i izvode neke folove i sl. to je za pocetnike u danasnje doba bi rekao. Nista licno opet. Ja mogu doci na event ili koncet, i napraviti nekoliko filmova slika. Razlika izmedju mojih film slika i tvojih digitalnih, moje ce prirodnije izgledati i vise liciti pravoj fotografiji u fizickom stanju. Tvoja digitalna ce odgovarati vremenu i biti ce sto ja licno smatram hladna. Time nije receno da ne netko los fotograf, vec smao da digitalna slika je hladna, bar moje odgovorno misljenje.

Tako da moja cijena ce biti mozde i 7, 8 puta veca ali ona nije problem ja cu mu prodati pricu u koju ce se on zaljubiti i para nece biti problem. Iste slike ce moci koristiti za mnogo sto vise. A ovo slikanje jooj vidi nas pijani tipa sad si vidio u sutra si zaboravi da postoji ta ista slika jer je ista tek toliko vrijedila paznje. To su za mene djecija posla, slikanje za omladinu i sl.

Za mene je fotografija samo fotografija koja je tiskana odnosno printana i ima negativ ili dia koji je prati.

I opet tvrdim danas svatko moze fotrografirati digitalno, jel na mobitel ili kameru nije bitno. Proces je isti. No kad je proces isti i kad svatko skoro ima u dzepu medium s kojim digitalno moze slikati cemu zurba. Kao fotograf ti isti prodavac moze jednog dana zatrebati a u datom momentu jel za neku neophodu sitnicu ces opet cekati 48, 72, 96 uri da ti dospije posiljka preko Amazona? Tad ces reci da je sad lokalni butik.
I ja imam firmu i stalni posao i fotografija mi je nešto što volim i što mi je dodatni izvor prihoda, a gdje mogu birati što želim i za koga raditi.

Pod event ne smatram snimanje pijanih budala i njihovih izlazaka, jer to ne radim sve dok mi netko ne osigura glavu i kompletnu opremu i plati sve moje duševne boli uzrokovane takvim poslom (što se nikad neće dogoditi).

Pod eventima smatram konferencije, predavanja, izložbe, predstave itd. na normalnim mjestima u normalnim uvjetima organizirane od strane ozbiljnih ljudi.

Dobro, dođi na event ili koncert i napravi nekoliko filmova fotki. Onda mi se javi kad prekoračiš rok isporuke, jer takav događaj traži brz marketing.

Stav moderne firme koja ovisi o marketingu je takva da to što tebi treba tjedan dana da isporučiš 300 fotografija određenog događaja, nije njihov problem. Moraju imati nešto za pokazati publici unutar što kraćeg vremena. Moj rok za koncerte je unutar 24 sata. Sam si ga postavljam, makar radio cijelu noć. Iduće jutro su sve fotografije spremne za objavu.

Kad su fotografije spremne za objavu, izlaze uz članak. Što sam ja brži, to je brži portal za kojeg radim, što njima znači veću čitanost i gledanost, a što je u današnje doba najvažnija stvar.

Za evente koji trebaju fotografije za vlastitu bazu ili dokaze matičnoj firmi za nastale troškove i koji nisu u žurbi, dostavljam sve fotografije unutar 48 sati.

Svaka čast na poslovanju s analognom fotografijom, imaš svoju nišu, svoje klijente, ali oni su sasvim drugi svijet od mojih fotografija.

Moram u svakom trenu imati fotografiju koja se može iskoristiti u bilo kakvoj vrsti marketinga. Hoćeš online, hoćeš fizičkom (printanom). Kako god da okreneš, digitalna fotografija tu caruje. Čak i da ne postoje druge prednosti, neograničena mogućnost manipulacije u kratkom vremenu je adut pred kojim analogija nema šanse u tom poslu.

Zadnje uređivanje 1v@n : 29.11.2017. at 16:51.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 20:54   #68
Glupo je uopće u digitalno doba pričati o prednosti analogne tehnologije. Mjerilo kvalitete nije novac, broj klijenata, itd. već kvaliteta proizvoda.
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 00:45   #69
Quote:
mrki69tua kaže: Pogledaj post
Glupo je uopće u digitalno doba pričati o prednosti analogne tehnologije. Mjerilo kvalitete nije novac, broj klijenata, itd. već kvaliteta proizvoda.

Analogna fotografija je i dan danas jaceg kvaliteta od digitalne. To ce ti svi fotografi svijeta potvrditi. Prednost digitanlne je samo u dostupnostu.

Najdi mi tako reci 1 na prema 1 digitalnu kameru koja moze zamjeniti veliki format gdje je negativ 9x12.



Ivan:

To je drugo ako ides na tkz. konferencije. Ja kad imam vremena prodajem analognu fotografiju u smislu fotografiram analogno po svjetskim gradovima kad se u istim nadjem. Zarim od izfotografrinaih 20-30 rolni 135mm filma izaberem 10 - 15 fotografija iste uvelicam u odredjenu velicinu, uraminm i potom izlozim a nato i prodam. Imam kontakt s nekoliko galerija. Mogao bi ja i festival fotografirati ali bi organizator morao pistati na moje mogcnosti i uslove.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 07:42   #70
Kao da je mala stavka dostupnost, od manipulacije fotpgrafijom do finalnog proizvoda, u današnje vrijeme gdje je vrijeme uistinu novac, gdje osoba kao ja, totalni hobist i amater, nemam vremena za bakćanje, mogu misliti kako je profesionalcu. Pa sad ako se nešto u tom procesu zeznex piši propalo, a u digitalnom obliku odmah imaš okviran pregled svoga rada, to je neusporedivo.
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 10:40   #71
Aha, a jeste li se igrali na bilo koji način sa 645 Pentaxom digitalnim i ko amateru ne baš početniku dajte mi recite što i kako bi mogao napraviti bolje sa analognim K1000 Pentax ili Super 10 Ricohom - oba analogni ff sa npr.28/2,8 ili 50/1,7 ili 70-200/4 lečama iz tog doba nego sa ff K1 ili spomenutim 645 sa lečama namijenjenih za te aparate ili čak sa lečama sa spomenutih analognih na spomenutim digitalnim a da 99,99% krajnjih korisnika to uoči i ne bi bila zadovoljna uradkom, pogotovo u današnje vrijeme kad ne radim za svoj gušt nego za potrebe tih 99,99% korisnika,jako sam znatiželjan ko amater koji svoj amaterizam ponekad naplati a koristio sam sve spomenute aparate a 3 posjedujem i nikad nisam isporučio fotku/poster veči od a2 niti imao uopče upita za veči format ,živo me zanima

Zadnje uređivanje mbukal : 30.11.2017. at 10:53.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 03:56   #72
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Izvlačiti? Iz čega?

Priča je o narudžbi izvana vs narudžbi ovdje...

A volio bih vidjeti ovog gore analognog genijalca kako u vrijeme digitalnog marketinga dođe odraditi neki od foto poslova koje recimo ja trenutno radim (koncerti i eventi) i kako u roku 48 sati isporučuje album s izrađenim fotkama i poglede klijenata koji pitaju...a kako da to objavimo na netu?

Karikiram, ali analogija se danas koristi za sasvim druge stvari. Bilo kakva komercijalna upotreba je jako ograničena, osim ako nije striktno tražena.
U roku 48 sati mozes razviti 15 recimo rolni negativa bilo u boji negativ, chrome ili c/b. tj. 15 x 36 je 540 fotografija. Izarebers odgovarajuce i eto. skeniras ih. I posaljes klijentu. Bez sto licno, no mislim da ti nisi dovoljno u godinama da se sjetis doba kao odtastao covjek kad je sve islo mujeviti brzo i bez digitalizacije. Omladina danas misli da je nekad sve islo tako usporeno. Nije. No vi niste zivili odrastao zivot kad digitalizacije i e-maila nije bilo.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 12:49   #73
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ja nebi DSLR kupio da mi je zivot u pitanju. Samo analogno i nista drugo. Za mene dati tolike pare za DSLR kad moze kupiti tkz. kombi tj. mobitel koji isto slika je smjesno. Uslikas s onim pre-set na sve i jednoj digitalnoj kameri tj. DSLR i svaka fotografija je ista.
.
Gledaš previše egoistično, iz osobne perspektive.

Ni da ti je život u pitanju, zar ne? Da si kojim slučajem sportski fotoreporter i da od toga živiš da li bi snimao na filmove ili mobitelom?


Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
I opet tvrdim danas svatko moze fotrografirati digitalno, jel na mobitel ili kameru nije bitno. Proces je isti. No kad je proces isti i kad svatko skoro ima u dzepu medium s kojim digitalno moze slikati cemu zurba.
A na što snimaš? Imaš staru kodak idiot kameru na film? Medij i proces su isti kao u svoj drugoj analogiji. S time snimaš te ekskluzivne fotke i imaš toliko posla da 90% moraš odbaciti a imaš cijene 7-8 puta veće? Nije loše, investicija u takav film kompakt je samo pedesetak kn, a proces je isti kao na medium formatu.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 15:42   #74
@Ambient, iako cijenim svačije mišljenje i ne mislim da ovo ima veze s godinama, jer sam i ja odrastao u analogno doba, smatram kako ti ovdje nema puno argumenta koji će potvrditi tvoju priču. Dakle od Commodorea sam s računalima i jedno znam, ako se ne prilagodiš na vrijeme, vrijeme te prigazi. Ne kažem da vi radite nešto loše ili krivo (niti ću ocijeniti nečiji rad ili ukus u fotografiji), ali to su načini i procesi koji uzimaju dosta vremena.
mrki69tua is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 16:00   #75
Treba početi od početka.

U vrijeme analogije je cijenu fotografije u većem dijelu određivao faktor uloženog vremena i materijala da se fotografija izradi. Zaboravi trenutno na klasu fotoaparata i pogledaj samo medij... Koliko je samo različitih filmova bilo, razvijača i ostalih kemikalija, vrsta papira... Sve je utjecalo na konačan proizvod i njegovu cijenu. O mogućnostima i energiji potrebnoj za "obradu" te iste fotografije je bolje ni ne pričati.

Što imaš danas? Fotoaparat i memorijsku karticu. Istu fotografiju ćeš dobiti koristio ti 4 GB "običnu" memorijsku karticu za 50 kn ili 64 GB SanDisk Extreme Pro za 500 kn. Klijenta nije briga jer rezultat dobiva digitalno. Nigdje ne vidi na koji je medij pohranjena, nit ga to briga. Želi finalni rezultat u digitalnom obliku u određenom vremenu i to mora dobiti.

Imam 4 analogna aparata i u svakom je film. Jedan koristim za koncerte i unutra je Fuji Superia 1600. U zadnjih 6 mjeseci sam okinuo 10-ak fotki s njim i koristim ga samo za posebne koncerte i prilike. Analogija mi je nešto posebno, dok mi je digitalija nešto potrošno. Bitno mi je da sam što prije gotov s poslom i da imam što više vremena za sebe. Tu mi analogija ne upada u priču.

Na analogiji se vidi znaš li što radiš ili ne. Može se i dalje koristiti za sve, ali značajno komplicira isporuku i upotrebu.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 01:42   #76
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Gledaš previše egoistično, iz osobne perspektive.

Ni da ti je život u pitanju, zar ne? Da si kojim slučajem sportski fotoreporter i da od toga živiš da li bi snimao na filmove ili mobitelom?



A na što snimaš? Imaš staru kodak idiot kameru na film? Medij i proces su isti kao u svoj drugoj analogiji. S time snimaš te ekskluzivne fotke i imaš toliko posla da 90% moraš odbaciti a imaš cijene 7-8 puta veće? Nije loše, investicija u takav film kompakt je samo pedesetak kn, a proces je isti kao na medium formatu.

Nebi sebe nikada doveo u situaciju da ovisim od necega sto mi ne lezi. Ja nisam osoba koja ide na kompromise po bilo semu u zivotu. Kod mene postici kompromis je gubljenje cistog vremena. Time nije receno da ne postujem tudja misljenja, itekako ih postujem, samo me u biti ne zanimaju. Jer tudja misljenja su drugi planet.

Imam nekoliko prijatelja koji rade u vodama dizajna revija, reklama na print, promocija materijala, imate vec ideju o cemu je rijec. Dosta godina sam se bavio ulicnom, dokumentarnom i humanom fotografijom kad sam putovao jako puno po svijetu. Primarno sam slikao na 6x6 120mm a kako kad i na 135mm. Vise tisuca rolni 120 i nekoliko stotina 135mm sve skupa, cca. 80% c/b. To su bili razni pojekiti kojim sam davao imena. Neki od projekata su bili u New Yorku, pa je bilo na Kubi, Bolivija, apartheid u Juznoj Africi, nacizam u Namibiji, Kirgistan, disko i dorgerasi Berlina dok je jos podjeljen bio. Cak na dan rusenja zida sam ispucao 71 rolnu na 120mm. I imam nesto u vlastitoj arhivi slika od drugih fotografa iz 40ih, 50ih godina pretezno iz USA, koje sam na razne moguce nacine nekako doabio. Neke od istih sam printao te u ram stavio. I tako kako sam koga u zivotu upoznavao i tko je kod mene doma zavrsio na veceri i druzenju, tako su ljudi vidili, dokumentarne, ulicne, humane fotografije. I tako sam poceo dobivati ponude po nardujbi. Najludje su bile odnosno spomenuti prijatelj, je jedne veceri, ima blizu 13 godina upitao da li imam slucajno sliku gdje bijelac kao sluga otvara vrata limuzine arapu. Jer sliku koju je on imao gdje crnac otvara vrata je bila za neku reviju u Saudiskoj Arabiji ponizavajuca, jer crnci kao ljudi nemaju vrijednost u Saudiskoj. Prvo sam rekao da nemam, onda je upit glasio da li bi mogao tako nesto napraviti, pa sam rekao ocigledno ne, jer nemam limuzinu, niti arapa i vozaca pri ruci. Onda je islo pa oni ce sve platiti vrlo im je bitno. Pa sam lupio cijenu tako ne realnu time nebi prijatelja odbio. Ludi arapi su pristali. Ne tako puno poslje tocnije dvije godine sam isto preko istog prijatelja dobio upit, da li bi na yahti iz 60ih godina u Monaku mogao slikati c/b analogno retro party, gdje je ambient koncem 60 godina tako je htjeo vlasnik i ogranizator to za neku promociju. Prvo sam isto odbio i reko nemam vremena a zatim se u jednu ruku malo prehitio, pa sam pristao, jer sam imao ideju da svaka druga fotografija bude da ih ismijavam kako izgledaju kao pigs koji ne da jede vec zderu i tako gdje imaju grimase da se najezis. Da im ono sto su trazili uzeo pare. Sebi ostavio sve najbolje gdje izgledaju ko zadnji krs. Dan danas imam ponuda kao da dodjem na skup dansko-americkog prijateljstva u jedan konac Danske gdje je dosta emigriralo u USA, gdje je cak i nasljedstvo danca bilo koji je izumio tako reci burger u USA i prvi prodao. Tako da nekoliko faktora igra ulogu, para nije vazna ali volim gdje je moguce lupiti ne realnu cijenu i gdje tisuce i tisuce eura nisu pitanje. Onda ideja mora biti kao dobar film iz 40-60ih i unutar iste ideje ako ima prostora za moj hobi kao primjer s jahtom jos bolje. Da netko sad ponudi 10.000 eura da fotrografiram neki muzicki event nebi pristao. Osim da u nekom dvoristu je koncert gdje je medju godstima Marylin Manson koji sjedi na plasticnoj stolici, pije pivu dok oko njega je 60 godina stara striptizeta ili tako nesto totalno odvratno i van svake percepcije.

No da ne idemo s teme. Opet sam 100% koncentriran da podrzim lokalnu fizicku trgovinu nego kupnju preko interneta. Izuzetak moze biti analogni foto-aparat, jer zivimo u dobu u kojem zivimo i ako ga kategoricki odbacujem maksimalno po idealima svojima. Banalan primjer za mail. Da mi ga napises ja cu samo odgovoriti s svojim tlf. bojem, da me nazove s i da opet se potrosis da mi sve objasnis sto zelis od mene, da bi ti na kraju rekao najvjerovatnije ne hvala i spustio slusalicu. Ovo sto sam na forumu napisao je vise teksta nego u zadnjih godinu dana na e-mail s strankama itd.

Zadnje uređivanje Ambientt : 02.12.2017. at 01:53.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 02:00   #77
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Primarno sam slikao na 6x6 120mm a kako kad i na 135mm. Vise tisuca rolni 120 i nekoliko stotina 135mm sve skupa, cca. 80% c/b.
Stekao si status jer si radio s pravom opremom. Zato je tvoja ranija tvrdnja da nikad ne bi uzeo DSLR jer se sve to može i s kompaktom malo nedosljedna.

Da si koristio idiot kompakte 35mm vjerojatno ne bi bio tu gdje si danas. Pa stoga pusti profesionalcima da biraju svoj DSLR i objektive a mobitel možeš koristit za zabavu.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:22.