Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2017., 21:50   #1
Lightbulb Kamere u mobitelima koje iskrivljuju sliku uz rubove kadra i kako to rješiti?

Evo ovako, ne znam kak jednostvno objasniti, no vidim da na novijim mobitelima kamere postaju sve jadnije u smislu da uz rub kadra slika bude izobličena, najbolji primjer za objasniti je kad slikam auto npr. vodoravno, s time da su kotači jel skroz lijevo i skroz desno te dotični kotači nisu okrugli nego elipsasti. Drugi primjer, slikam zvučnik i ako se membrana nađe uz rub kadra, također bude jajasta/elipsasta, izobličena ukratko rečeno.

Zbog čega je to tako? Pretpostavljam zbog leće i tko zna kojih još sastavnih dijelova, zar su počeli tako jako škrtarit na mobitelskim kamerama da se to onda događa?

Rijetko mijenjam mobitele i to mi se nije događalo prije npr. na Samsung Galaxy S2 (2012g), dok npr. Alcatel Idol Alpha 6032X (skup i elegantan model Alcatela iz 2015g) je bio taj slučaj, kao i na zadnjem mobitelu koji sada imam [(Galaxy A5 2016) koji ima poprilično lošiju kameru od spomenutog Alcatela] i znači ista stvar, distorzija slike uz rub kadra, wtf?!

Kako skužiti koji mob nema tu manu? Po otvoru blende možda? -na gsm areni piše da A5 2016 ima otvor blende f/1.9, 28mm, e sad, jel se može po tome skužit jel će slika bit normalna ili sa izobličenim rubovima?

Volio bi to riješiti pa kad budem mijenjao mobač za cca godinu dana da točno znam koji ću kupiti.
__________________
Tesla je umro, Einstein isto, a i meni nešto nije dobro :-)
Remixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 22:19   #2
Takvo izoblicenje ovisi iskljucivo o zarisnoj duljini lece i kvaliteti iste. Znaci sto je manje milimetera leca to ce biti siri vidni kut (ukoliko je senzor iste velicine) ali ce i vise izobliciti sliku.

Konkretno, 28mm ce vise izobliciti od 32mm. Iako je sada fora da novije kamere imaju siri vidni kut kako bi se uhvatilo sto vise u fotografiju. Cak i kod dslr fotoaparata sirokokutne lece izoblicavaju. Protiv fizike se ne moze.
Ivan-VU is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 20:31   #3
Upravo tako - nema teoretske šanse drugačije, to je jedini način za dobiti tanki mobitel. Alternativa bi bila optika koja proviruje iz tijela mobitela par centimetara, što nikome nije opcija.

Quote:
Remixer kaže: Pogledaj post
Evo ovako, ne znam kak jednostvno objasniti, no vidim da na novijim mobitelima kamere postaju sve jadnije u smislu da uz rub kadra slika bude izobličena, najbolji primjer za objasniti je kad slikam auto npr. vodoravno, s time da su kotači jel skroz lijevo i skroz desno te dotični kotači nisu okrugli nego elipsasti. Drugi primjer, slikam zvučnik i ako se membrana nađe uz rub kadra, također bude jajasta/elipsasta, izobličena ukratko rečeno.
Pričaš o geometrijskim izobličenjima objektiva kratkih fokala.

Quote:
Remixer kaže: Pogledaj post
Zbog čega je to tako? Pretpostavljam zbog leće i tko zna kojih još sastavnih dijelova, zar su počeli tako jako škrtarit na mobitelskim kamerama da se to onda događa?
Što kraća fokala, to veća izobličenja. Što je manji senzor, to je potrebna kraća fokala da bi se postigao širi vidni kut. No, bez obzira na veličinu senzora/medija, širokokutni objektivi uvijek distorziraju, pogotovo ako su fizički malih dimenzija - a u mobitelima su redovito i mali senzori, i vrlo sićušni objektivi.

Quote:
Remixer kaže: Pogledaj post
Rijetko mijenjam mobitele i to mi se nije događalo prije npr. na Samsung Galaxy S2 (2012g)
Događalo se, samo nisi primjetio.
S druge strane, S2 je mobitel par klasa više od A5, pa je i za očekivati da će se u top-end modelu naći kvalitetnija optika.

Quote:
Remixer kaže: Pogledaj post
Kako skužiti koji mob nema tu manu? Po otvoru blende možda? -na gsm areni piše da A5 2016 ima otvor blende f/1.9, 28mm, e sad, jel se može po tome skužit jel će slika bit normalna ili sa izobličenim rubovima?
Svi imaju, bez iznimke. Potencijalno neki modeli možda ispravljaju to softverski - vjerojatno jači modeli, koji imaju viška procesorske snage još i za to.

Također, niti jedan mobitel nema objektiv fokale 28mm - jer niti jedan mobitel nema senzor s 43mm dijagonale, ekvivalentan standardnom filmu 135 formata. Svi koriste do (generalno) naviše 1/2.3" senzore - 7.6mm dijagonale. Tih 28mm je samo 28mm-ekvivalentno, realne fokale tih objektiva su ~5.2mm.

Quote:
Remixer kaže: Pogledaj post
Volio bi to riješiti pa kad budem mijenjao mobač za cca godinu dana da točno znam koji ću kupiti.
Kupi top-of-the-line mobitel, dobiti ćeš najbolju moguću optiku, generalno najskuplji modeli nude i najbolje kamere.

Ali zapravo, pomiri se s tim, nema varanja fizike. Ili, ak te to smeta, koristi pravi fotić, a ne mobitel.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 02:30   #4
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Upravo tako - nema teoretske šanse drugačije, to je jedini način za dobiti tanki mobitel. Alternativa bi bila optika koja proviruje iz tijela mobitela par centimetara, što nikome nije opcija.


Pričaš o geometrijskim izobličenjima objektiva kratkih fokala.


Što kraća fokala, to veća izobličenja. Što je manji senzor, to je potrebna kraća fokala da bi se postigao širi vidni kut. No, bez obzira na veličinu senzora/medija, širokokutni objektivi uvijek distorziraju, pogotovo ako su fizički malih dimenzija - a u mobitelima su redovito i mali senzori, i vrlo sićušni objektivi.


Događalo se, samo nisi primjetio.
S druge strane, S2 je mobitel par klasa više od A5, pa je i za očekivati da će se u top-end modelu naći kvalitetnija optika.


Svi imaju, bez iznimke. Potencijalno neki modeli možda ispravljaju to softverski - vjerojatno jači modeli, koji imaju viška procesorske snage još i za to.

Također, niti jedan mobitel nema objektiv fokale 28mm - jer niti jedan mobitel nema senzor s 43mm dijagonale, ekvivalentan standardnom filmu 135 formata. Svi koriste do (generalno) naviše 1/2.3" senzore - 7.6mm dijagonale. Tih 28mm je samo 28mm-ekvivalentno, realne fokale tih objektiva su ~5.2mm.


Kupi top-of-the-line mobitel, dobiti ćeš najbolju moguću optiku, generalno najskuplji modeli nude i najbolje kamere.

Ali zapravo, pomiri se s tim, nema varanja fizike. Ili, ak te to smeta, koristi pravi fotić, a ne mobitel.


Joj što ne volim engleski jezik pomiješan s našim (fokala = žarišna duljina)

-imam Sony-ev digitalac DSC-T2 (sad je star 9 godina) i on ima f/2.5 i na njemu nema tih problema, ali slike su loše kvalitete, vani je još vrlo dobro, ali unutra su jako loše i zrnaste, današnji mobiteli imaju bolju sliku, no eto, onda zeznu stvar s tim širokokutnim lećama.
Kad bude love planiram kupiti neki entry level DSLR fotić, a do tad ću morati trpit ove poluproizvode od kamere u mobitelima sa kratkim/lažnim žarišnim duljinama.

Tu je sve lijepo objašnjeno: http://fotografija.hr/objektivi-od-a-do-z-dio-1/ pa ću si to staviti u bilješke i čitat više puta da zapamtim
__________________
Tesla je umro, Einstein isto, a i meni nešto nije dobro :-)
Remixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:04   #5
Naletih, pa ću se samo kratko osvrnuti. Problem imaš kako god okreneš. Ako koristiš mobitel slike će biti loše ili prosječne. Tu i tamo se dogodi -a to je više slučaj nego pravilo - kvalitetna fotografija. Ako uzmeš dobar fotoaparat, ili neki prosječan, ali malo veći [recimo ja imam (pra)stari Sony DSC H2] onda ga tegliš i natežeš do mjere da počne bopliti vrat ako visi oko vrata cijeli dan, ili ga svakih par sekundi spremaš i vadiš iz "torbice". Torbica je pod navodnicima zato što je "torbica" sa punjačem i rezervnim baterijama za H2 dugačka skoro 25 cm, a široka i vioska cca 15 cm. Znači to čudo opet moraš objesiti oko vrata, pa tegliš još više. Opcija 2 je ruksak, ali onda moraš svakih par sekundi stajati, skidati ruksak, vaditi fotić... Nekad sam znao ići šetati sa fotićem, pa sam prolazio po 20-ak km u recimo 6 do 7 sati sa fotićem obješenim na desnoj ruci. Omotam remen od aparata oko ruke na način da mogu samo jednim prstom pridržavati fotić, a da pri tome ne padne.
Onda nekad rađe ne uzmem aparat, nego snimam mobitelom. Ali prokleto je to i ja sve češće gledam neki DSLR, iako i ovaj više stoji nego što radi

Sretan i blagoslovljen Uskrs svima
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:27   #6
Dobro, ja nisam fotograf ni profesionalac, ali volim kad nešt uslikam (auto, krajolik i slično) da to onda bude savršeno. Za sada me još uvijek samo novci dijele od nekog 'pravog' fotića, ali nadam se da će i to bit uskoro.
Dovoljan mi je kako sam već naveo - entry leve DSLR bez objektiva, npr 4000-5000kn i mislim da bi bio zadovoljan. Ipak je takav puno bolji od kompakata, a da ne spominjem mobitele
Što se tiče baterije, danas je to već bolje, nije im problem dopunjavanje, nisu teške...
__________________
Tesla je umro, Einstein isto, a i meni nešto nije dobro :-)
Remixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 20:22   #7
Entry level do 5000 kn. Zakleo bih se da sam u Austriji vidio sa objektivom za te novce

Saturn doduše ovaj je saturn.de, ali ima saturn i u Grazu. Obzirom da nisam siguran gdje si točno na planetu zemlji reći ću samo da Samoborček u Graz vozi za 100 kn.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:06   #8
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Entry level do 5000 kn. Zakleo bih se da sam u Austriji vidio sa objektivom za te novce

Saturn doduše ovaj je saturn.de, ali ima saturn i u Grazu. Obzirom da nisam siguran gdje si točno na planetu zemlji reći ću samo da Samoborček u Graz vozi za 100 kn.
Cijenu sam bubnuo jer ne pratim fotoaparate, mislio sam da je to minimum. Još bolje onda
Dizajn mi nije bitan, samo da radi kvalitetne fotke i možda pokoji video u FullHD-u
Što se tiče marke, ne bi više Sony, mada znam da su odlični... ali radje bi Nikon, Canon, Olympus...
-bio sam u Saturnu u Klagenfurtu prije 2g, ima izbora, svega... Bolje da nisi stavio link, sad ću samo slinit
-iz slavonije sam.
__________________
Tesla je umro, Einstein isto, a i meni nešto nije dobro :-)
Remixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 22:49   #9
Kupi ovog i riješio si se svih briga


Sent from my iPhone using Tapatalk
bojan56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 23:12   #10
Nije mi još vrijeme za kupnju, trenutno tek ispitujem teren i upoznajem se s nekim tehničkim detaljima.
__________________
Tesla je umro, Einstein isto, a i meni nešto nije dobro :-)
Remixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 09:04   #11
Quote:
Remixer kaže: Pogledaj post
Joj što ne volim engleski jezik pomiješan s našim (fokala = žarišna duljina)
Generalno više koristim engleski nego hrvatski, sve informacije na netu su na engleskom. Germanizmi, anglizmi, taksvejedno, ak ima smisla - zašto ne.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 20:15   #12
Quote:
Remixer kaže: Pogledaj post
Cijenu sam bubnuo jer ne pratim fotoaparate, mislio sam da je to minimum. Još bolje onda
Dizajn mi nije bitan, samo da radi kvalitetne fotke i možda pokoji video u FullHD-u
Što se tiče marke, ne bi više Sony, mada znam da su odlični... ali radje bi Nikon, Canon, Olympus...
-bio sam u Saturnu u Klagenfurtu prije 2g, ima izbora, svega... Bolje da nisi stavio link, sad ću samo slinit
-iz slavonije sam.
Hmm, dobro, malo ti je dalje za potegnuti, ali vjerujem da se i to isto da riješiti. Sad imaš malo za razmišljanje
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:10   #13
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Naletih, pa ću se samo kratko osvrnuti. Problem imaš kako god okreneš. Ako koristiš mobitel slike će biti loše ili prosječne. Tu i tamo se dogodi -a to je više slučaj nego pravilo - kvalitetna fotografija. Ako uzmeš dobar fotoaparat, ili neki prosječan, ali malo veći [recimo ja imam (pra)stari Sony DSC H2] onda ga tegliš i natežeš do mjere da počne bopliti vrat ako visi oko vrata cijeli dan, ili ga svakih par sekundi spremaš i vadiš iz "torbice". Torbica je pod navodnicima zato što je "torbica" sa punjačem i rezervnim baterijama za H2 dugačka skoro 25 cm, a široka i vioska cca 15 cm. Znači to čudo opet moraš objesiti oko vrata, pa tegliš još više. Opcija 2 je ruksak, ali onda moraš svakih par sekundi stajati, skidati ruksak, vaditi fotić... Nekad sam znao ići šetati sa fotićem, pa sam prolazio po 20-ak km u recimo 6 do 7 sati sa fotićem obješenim na desnoj ruci. Omotam remen od aparata oko ruke na način da mogu samo jednim prstom pridržavati fotić, a da pri tome ne padne.
Onda nekad rađe ne uzmem aparat, nego snimam mobitelom. Ali prokleto je to i ja sve češće gledam neki DSLR, iako i ovaj više stoji nego što radi

Sretan i blagoslovljen Uskrs svima


Ja koristim Samsung Galaxy S7 i jako sam zadovoljan kamerom, a i kod njega su primjetna blaga izoblicenja (distorzije) po rubovima.
Nista strasno i dramaticno s cime se ne moze zivjeti.
Ono sto je najbitnije je da taj mob (kao uostalom i svi bolji) ima manualni mode, ali mu je auto mode toliko dobar da gotovo nikada ne koristim manualni jer nikada ne dize ISO bez potrebe i opceniti odabere dobre postavke u 99% situacija.
S7 je pravi istinski P&S aparat, a uz to snima i zaista detaljan i odlican 4K video.
Prekjucer sam se vratio iz Munchena u koji smo isli turisticki i nosio sam uz S7 jos i Lumix GX80 sa par objektiva i na kraju mi se nije dalo fotkati Lumixom...da stvar bude gora taj aparat nije velik sto znaci da bi sa DSLR aparatom fotkao NIKAD pa ni onda...jednostavno mobiteli su za turisticke svrhu postali toliko dovoljno dobri da sve vise gubim zanimanje za koristenjem aparata i sve sam blizi opciji da se vratim na nesto skroz malo poput Lumixa LX10...Sony mi ne dolazi u obzir.

Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Entry level do 5000 kn. Zakleo bih se da sam u Austriji vidio sa objektivom za te novce

Saturn doduše ovaj je saturn.de, ali ima saturn i u Grazu. Obzirom da nisam siguran gdje si točno na planetu zemlji reći ću samo da Samoborček u Graz vozi za 100 kn.
Bas sam bio u Saturnu prije 3-4 dana u Munchenu...e da kod nas ima takav ducan elektronikom.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:43   #14
https://flic.kr/p/SJ6ZCs

https://flic.kr/p/SJ6ZGf

https://flic.kr/p/TLEcCU

Evo par primjera za sto mi je S7 sasvim OK...na takvom mjestu bi me aparat sputavao (pogotovo ako je veci), a S7 je stalno u djepu i uvijek spreman...ima dobru foru da dvostrukim brzim klikom na HOME tipku ulazi odmah u kameru pa je spreman okinuti fotku doslovno unutar 2 sec.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 14:31   #15
Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
https://flic.kr/p/SJ6ZCs
https://flic.kr/p/TLEcCU
Evo par primjera za sto mi je S7 sasvim OK...

Vrlo dobro, nemam prigovora!

Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
na takvom mjestu bi me aparat sputavao (pogotovo ako je veci)
Zato postoje manji fotići. Npr. Panasonic GM5.

Osobno, prestao sam fotkati s mobitelom otkad imam GX7, dovoljno je mali da me ne smeta, wifijem si prebacim fotke na mob koje me zanimaju, a značajno je brži i sposobniji od bilokojeg mobitela, pogotovo s Leicom 25/1.4.
A cijenom S7 nije baš puno jeftiniji (ako uopće!) od kombinacije GX7 + Leica 25 + Panasoinc 14.

Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
S7 je stalno u djepu i uvijek spreman...ima dobru foru da dvostrukim brzim klikom na HOME tipku ulazi odmah u kameru pa je spreman okinuti fotku doslovno unutar 2 sec.
To imaju svi Android uređaji još Androida 5, neki su to imali i prije (npr. za Sony znam iz prve ruke, još na 4.4.2). Jako koristan fičr ako te prilika ulovi nespremnog, nema dileme!
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 14:40   #16
Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
S7 je pravi istinski P&S aparat, a uz to snima i zaista detaljan i odlican 4K video.
Prekjucer sam se vratio iz Munchena u koji smo isli turisticki i nosio sam uz S7 jos i Lumix GX80 sa par objektiva i na kraju mi se nije dalo fotkati Lumixom
Mene usability mobitela na duže rute ubije u pojam, nije mi ni približno brz za fotkati ko proper fotić.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:30   #17
Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
https://flic.kr/p/SJ6ZCs

https://flic.kr/p/SJ6ZGf

https://flic.kr/p/TLEcCU

Evo par primjera za sto mi je S7 sasvim OK...
Odlične fotke, stvarno su dobre. Moja Lumia ne može ni približno tako dobre fotke snimiti, neovisno je li auto ili manualni mod.

Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Mene usability mobitela na duže rute ubije u pojam, nije mi ni približno brz za fotkati ko proper fotić.
12 do 15 sekundi za pokretanje kamere, a onda još i dvije do tri za okidanje. Znači, realno 20 sekundi ukupno, zaboravi bilo koju spontanu i ludu fotku.
Sony DSC H2 se digne za cca 3 sekunde, a okida instantno.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:39   #18
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Mene usability mobitela na duže rute ubije u pojam, nije mi ni približno brz za fotkati ko proper fotić.

Jesi tu uracunao i vrijeme dok ga primis u ruku ili izvadis iz necega, maknes lens cap...
Mob je toliko mali i nenametljiv da ga mogu stalno drzati u ruci bez da mi smeta, a ovim dvoklikom ga imam spremnog trenutno...u teoriji tako moze biti i sa pravim foticem, ali mene praksa svaki puta demantira...jednostavno zivot mi je laksi sa S7.
Lumix mi je vise za neke druge situacije kada mi njegova velicina ne predstavlja problem...na putovanjima mi mob nema alternativu...vjerojatno bi najblizi tome bio LX10 odnosno 15...koji je vec naziv za EU.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 09:51   #19
Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
Jesi tu uracunao i vrijeme dok ga primis u ruku ili izvadis iz necega, maknes lens cap...
Pa ako sam došao ufotkati makar i samo jednu-dvije-tri fotke, onda nit ne ispuštam fotić iz ruke, nit imam lens cap na objektivu.
A držati mobitel spreman u ruci je daleko neugodnije iskustvo nego držati fotić u ruci. I još fotić mogu hendlati jednom rukom bez imalo problema.

Očito imamo drugačili use-case i drugačije hendlamo fotiće/mobitele, meni je mobitel definitivno značajno sporiji za hendlati, nema apsolutno nikakve dileme kaj mi je korisnije u praksi. Tolko mi je fotić praktičniji, da više nit ne fotkam s mobitelom, osim ak baš stvarno nemam fotić sa sobom.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 10:48   #20
Mislim da se nismo razumjeli.
Ja mislim na putovanje i tamo mi je najugodnije ako nemam nista za tegliti.
Evo konkretno situacija, usao sam u muzej automobila i ostavljao stvari u garderobi i mislim si da uzmem fotic ili ne i na kraju sam ga ipak ostavio u ormaricu, stavio S7 u djep i nisam pozalio.
Opalio sam tamo dosta slika i hodao muzejom gotovo 3 sata nesputan, povremeno izvucem iz djepa mobitel, kliknem dvostruki klik HOME tipke i u kameri je za 1 sec, opalim fotku i nazad u djep ili ga drzim neko vrijeme u ruci...dodatna prednost je ta koju sam vec gore naveo da mu automatika zbilja dobro radi da se manualnim postavkama uopce nisam bavio.
Moje iskustvo sa mirrorless-ima je takvo (Sony i Panasonic) da oni nemaju tako dobar auto mode (nerjetko dizu ISO na 1600-3200) i da ih uglavnom koristim na PASM modovima i da povremeno ipak traze naka dodatna podesavanja sto isto oduzima vrijeme na putovanjima.
U situacijama kada sam doma i trebam ipak nesto kvalitetniju fotku onda nema dileme sto cu koristiti...za putovanja meni mobitel nema alternativu...eventualno bi mozda uzeo u obzir Panasonic LX10.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.