Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2017., 10:54   #221
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ni slučajno. Moja je teza drugačija, i to je jasno i iz mog komentara i iz članka Sobolevskog. Žao mi je što pišeš odgovor, a da to nisi ni pročitao.

Taj komentar je o četničkim snagama i djelatnosti, na osnovu jednog znanstvenog rada, a s druge strane imamo podatke o komunističkim snagama i djelatnosti.

To da su "ustanak digli četnici a komunisti se prikrpali" nije tvoja teza, nego formirana u četničkoj emigrantskoj literaturi objavljivanoj u doba FNRJ/SFRJ. Više tih knjiga dostupne su na netu i spomenuo sam ih u jednom ranijem komentaru. Često je međutim očito da pričaju fantazije.

Ustanak je izbio masovno, jer je i teror ustaša bio masovan. Pojavljuju se ad-hoc lokalni vođe i organizacijski oblici. Lidera ima malo, jer su ustaškim sustavnim terorom u prethodna tri mjeseca bili pobijeni, zatočeni ili protjerani mnogi uglednici (oficiri, trgovci, bogatiji seljaci, učitelji, svećenici, predratni političari), kao i mnogi članovi KP. Sobolevski kaže, a mislim da to stoji, da se tek s vremenom iz tih kaotičnih prvih ustaničkih odreda odvajaju četničke organizacije, a s druge strane stvaraju se partizanske, pod kontrolom komunista. Polarizacija je na dva pitanja: kako se odnositi prema Hrvatima i prema Talijanima.

O ostatku tvog posta neću ovdje.
Znam koja je tvoja teza i ne slažem se s njom. Jedini koji su imali masovnu organizaciju i oružje bili su četnici. Komunisti su, doduše, skupljali oružje ali ne za borbu protiv nijemaca već za revoluciju. Da nije Hitler napao SSSR oni bi čmrljili i čekali bolje dane a možda bi se i pridružili ustašama. Uostalom, i sam navodiš:
"Međutim, iako je na području Banovine Hrvatske uoči rata djelovalo više od tisuću četničkih udruženja (str. 275), autor ističe: »Da taj pokret nije poprimio masovnije oblike u Lici, treba zahvaliti činjenici da je znatan broj viđenijih Srba pripadao SDS-u [Samostalna demokratska stranka, koja okuplja Srbe prečane te je još od 1927. u koaliciji s HSS-om kao "Seljačko-demokratska koalicija - op. Z.O.], te je u sklopu koalicijske suradnje s HSS-om aktivno djelovao na konstituiranju Banovine Hrvatske.« (str 274)"
Tisuću četničkih udruženja na teritoriju Banovine Hrvatske od kojih je svako moralo imati barem dva člana inače nije udruženje. Dakle, na terenu imamo barem 2000 obučenih četnika uključujući onog Šiblova nesretnika u žutoj košulji. Što se masovnosti četničkog pokreta tiče treba malo pročitati i memoare Save Zlatića pa vidjeti da su neki malo bili ovo a malo ono. Nikad ne znaš što su, četnici ili partizani.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 13:16   #222
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Znam koja je tvoja teza i ne slažem se s njom. Jedini koji su imali masovnu organizaciju i oružje bili su četnici.
Moja teza slaže s onim što pišu relevantni znanstvenici do danas. Ti međutim nisi pročitao čak ni članak od Sobolevskog, nego samo iz mog komentara, u kojem su neki citati, čupaš onaj dio, koji ti se sviđa. Daj probja jednom, pročitaj bar taj znansteni rad, pa malo sjedni i razmisli prije nego pišeš!

Quote:
Tisuću četničkih udruženja na teritoriju Banovine Hrvatske od kojih je svako moralo imati barem dva člana inače nije udruženje. Dakle, na terenu imamo barem 2000 obučenih četnika
Ljudi je možda i bilo, ali nije bilo vodstva, da ih poveže. O tome je i Sobolevski vrlo jasan, a mislm da ni drugi, koji su kompetentno pisali o tom vremenu, ne kažu drugačije. Drugo su četničke bajke iz emigracije koje spomenuh, gdje se npr. navodi kako je već u lipnju bila golema četnička snaga u Velebitu i da su uništili cijelu jednu ustašku bojnu - o čemu nigdje ni slova u nekom dokumentu NDH, Talijana ili Nijemaca - da su u napadu na Srb zarobili dva oklopna vozila isl..

Bilo je oko 3.000 predratnih članova KPH, te iako su do srpnja imali dosta gubitaka, tu su i SKOJ-evci, kandidati za članstvo (posebna kategorija u KP) i simpatizeri.

Quote:
uključujući onog Šiblova nesretnika u žutoj košulji.
Taj Šiblov "nesretnik" bio je od početka u partizanima, na Baniji, gdje četnika nije ni bilo. Partizani su ga strijeljali, jer je pri napadu na jedno hrvatsko selo naredio da se sve kuće spale i pobiju svi muškarci iznad 16 godina (što, po Šiblu, borci nisu poslušali, neke su kuće spalili, ali ljude su pustili da pobjegnu). Sad, ako ti misliš da to nije u redu da su nesretnika streljali, molim, tvoje pravo.

Quote:
Što se masovnosti četničkog pokreta tiče treba malo pročitati i memoare Save Zlatića pa vidjeti da su neki malo bili ovo a malo ono. Nikad ne znaš što su, četnici ili partizani.
Slažem se. Uzmo pa pročitaj, zanimljivo je! (Mada su Šiblovi memoari književno bolje pisani). On opisuje situaciju na Kordunu. U početku je nejasno, ustanička masa u kojoj ima raznih "elemenata", kasnije se polarizijrau na dvije vojske, a bilo je zaista i prelazaka iz jedne u drugu kasnije i "Kordunaški proces", o kojem se i mnogo kasnije diskutiralo. U svakom slučaju, njegovi zapisi također ne potkrjepljuju tezu četničke emigracije, koju podržavaš, da su četnici započeli ustanak a komunisti se tek kasnije priključili.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 20:20   #223
Tamo na ozemlju Bihaća-Bišća i okolice ustaše su odmah krenuli sa zločinima nad Srbima i sve je kulminiralo rušenjem pravoslavnog hrama u Bihaću na Vidovdan 1941.godine. Čak su Talijani spašavali Srbe i Židove iz Bihaća, odveli su ih baš u Kulen Vakuf i onda je tamo dosta Srba stradalo, dio je premješten iz KV u Bosanski Petrovac i poslat u Srbiju. Pisali smo prije ovdje na forum.hr o utjecaju svih tih zločina oko Kulen Vakufa na razvoj rata 1942.godine, kako su partizanska rukovodstva poduzela mjere da se sličaj KV više ne ponovi.

__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 20:28   #224
Zanimljivo je da je bišćanski župnik velečasni Vinko Šakić upozorio na dimenzije zločina nad Srbima i otišao u Zagreb 11. rujna 1941. žaliti se vlastima NDH. Ante Pavelić onda je povukao velikog župana Ljubomira Kvaternika iz Bihaća.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 21:52   #225
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Tamo na ozemlju Bihaća-Bišća i okolice ustaše su odmah krenuli sa zločinima nad Srbima i sve je kulminiralo rušenjem pravoslavnog hrama u Bihaću na Vidovdan 1941.godine. Čak su Talijani spašavali Srbe i Židove iz Bihaća, odveli su ih baš u Kulen Vakuf i onda je tamo dosta Srba stradalo, dio je premješten iz KV u Bosanski Petrovac i poslat u Srbiju. Pisali smo prije ovdje na forum.hr o utjecaju svih tih zločina oko Kulen Vakufa na razvoj rata 1942.godine, kako su partizanska rukovodstva poduzela mjere da se sličaj KV više ne ponovi.

Mene zanima logistička strana cijelog tog "otpora". Ustanici dakle nisu imali vlast no ipak su imali kapacitet za ubijanje tisuća ljudi, civila očito. Otkud im oružje, tko ih je organizirao, hranio, oblačio?

Primijeti dalje da ovaj autor ne navodi ustaške pokolje nego pljačke? Nadalje, zašto su baš u Bihaću dirane pravoslavne crkve a ne u ostalim dijelovima NDH, da nije riječ o nekoj odmazdi?
izgubiovozacku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 22:46   #226
Quote:
izgubiovozacku kaže: Pogledaj post
Mene zanima logistička strana cijelog tog "otpora". Ustanici dakle nisu imali vlast no ipak su imali kapacitet za ubijanje tisuća ljudi, civila očito. Otkud im oružje, tko ih je organizirao, hranio, oblačio?

Primijeti dalje da ovaj autor ne navodi ustaške pokolje nego pljačke? Nadalje, zašto su baš u Bihaću dirane pravoslavne crkve a ne u ostalim dijelovima NDH, da nije riječ o nekoj odmazdi?
Sam sebi odgovaram

Našao sam zanimljiv članak Zvonimira Despota na VL. Ne znam da li je autor po volji moderaturi?

Sudeći prema ovom tekstu, četnički pokret je bio svojevrsna paravojna formacija osnovana davno prije WW2 a čije se postojanje očito toleriralo od strane tadašnjih jugoslavenskih vlasti.


Quote:
Udruženje je imalo već 1935. u zemlji 430 četničkih podobora s 213.210 članova, da bi se taj broj do 1938 g. povećao na oko 1000 četničkih pododbora s preko 500.000 članova.
To bi dakle objasnilo i logističku stranu "ustanika" barem što se tiče organizacijskog aspekta. Oružje? Otkud im? Postoji li u tom periodu i neka jasna distinkcija između tih "ustanika" i "četnika" ili baš i ne postoji jasna razlika?

Ono što upada u oči za područje za konkrektan primjer Kulen Vakufa je slabost tadašnje NDH da zaštiti stanovništvo u srcu svoje "države" i to na području gdje Srbi i nisu većina. Čini se da se tih prvih dana ustaška vrhuška bavila konsolidiranjem vlasti i da nisu imali niti ljudstva niti oružja da spriječe ove masovne pokolje.


Quote:
Tako su npr. četnički odjeli, koji su se nalazili u redovitoj vojsci Kraljevine Jugoslavije i bili namijenjeni za “specijalne akcije”, ili pojedini zapovjednici četnici u vojsci pri povlačenju, ubili su kraj Dervente od 11. do 13. IV. 1941. 17 civila Hrvata, od kojih je i 5 žena (nakon čega se četnički bataljun preko Doboja prebacio u Sarajevo gdje je razoružan od njemačke vojske, a četnici upućeni u zarobljeništvo u Njemačku) a na području Čapljine od 13. do 15. IV. ubili su 20 Hrvata i 5 Muslimana i zapalili 40 kuća te kraj Mostara 15. IV. ubili 5 civila Hrvata, od kojih 1 žena, i zapalili sela Cim i Ilići, nastanjena Hrvatima, a takvih ubojstava bilo je u još nekim mjestima, kao početak i nagovještaj onoga što će ubrzo uslijediti.
https://blog.vecernji.hr/zvonimir-de...-1941-1945-997
izgubiovozacku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 23:14   #227
Quote:
izgubiovozacku kaže: Pogledaj post
Oružje? Otkud im?
U danima poslije okonjčanja Aprilskoga rata podosta pješadijskoga naoružanja (Prvenstveno puške i puškomitraljezi.), se nalazilo razbacano uz puteve kojima se povlačila poražena vojska Kraljevine Jugoslavije. Podosta toga naoružanja je završilo u rukama lokalnoga civilnoga stanovništva, koje ga je prikupljalo dijelom na neorganiziran ali i na organiziran način.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 23:27   #228
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
U danima poslije okonjčanja Aprilskoga rata podosta pješadijskoga naoružanja (Prvenstveno puške i puškomitraljezi.), se nalazilo razbacano uz puteve kojima se povlačila poražena vojska Kraljevine Jugoslavije. Podosta toga naoružanja je završilo u rukama lokalnoga civilnoga stanovništva, koje ga je prikupljalo dijelom na neorganiziran ali i na organiziran način.
Nekako mi je ovo teško vjerovati. Oružje je prevrijedna stvar da bi se bacalo. Zašto bi netko bacao oružje? Koji je motiv tako nečega?

Čitao sam da su nakon kapitulacije Italije talijanskim vojnicima u Dalmaciji doslovce iz ruku otimali oružje a nekima i oružjem prodavala propusnica do brodova koji su ih prevozili nazad.
izgubiovozacku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 23:32   #229
Quote:
izgubiovozacku kaže: Pogledaj post
Sudeći prema ovom tekstu, četnički pokret je bio svojevrsna paravojna formacija osnovana davno prije WW2 a čije se postojanje očito toleriralo od strane tadašnjih jugoslavenskih vlasti.
Malo si surfao i našao neke osnovne informacije o četničkim organizacijama koje su djelovale za vrijeme KSHS/KJ. Nemoj sad zamišljati, da mi iskusniji forumaši ovdje to nismo znali. Ima o tome dosta i po ovom podforumu. Nadam se da ćeš prihvatiti da nas ima koji znamo više od tebe.

Quote:
To bi dakle objasnilo i logističku stranu "ustanika" barem što se tiče organizacijskog aspekta.
Zapravo, ne. Prema svim prikazima, predratna četnička organizacija je u razdoblju od travnja do srpnja 1941. bila uspješno razbijena. Ne spominje se, kao organizacija, kao organzator ili sudionik ustanka. Komunisti su stvarno ostali kao jedina organizirana snaga. Ustaški režim je naravno zabranio djelovanje svih ne-ustaših organizacija, mnogo je članova četničkog pokreta bilo zarobljeno za Travanjskoga rata i poslano u zarobljeničke logore van Jugoslavije, mnogi su ubijeni u pokoljima koje je ustaški režim organizirao (uz masovno istrebljenje cijelih sela, ciljano su hapsili i slali u logore i ubijali sve lidere - oficire, učitelje, bogate trgovce, popove idr.), drugi su pobjegli. Organizacija je razbijena, ali su naravno neki njeni predratni članovi preživjeli i kasnije sudjelovali u ustanku i kasnijim zbivanjima, kad se ustanici polariziraju na partizane i četnike. Ovi novi "četnici" nemaju organizacijske veze s predratnom organizacijom.

Quote:
Oružje? Otkud im?
Nešto lovačkih pušaka, nešto oružja još iz 1SR, nešto sačuvano nakon kapitulacije vojska KJ, nešto oteto ustašama i Talijanima od početka ustanka 27. srpnja.

Quote:
Postoji li u tom periodu i neka jasna distinkcija između tih "ustanika" i "četnika" ili baš i ne postoji jasna razlika?
Ne postoji jasna distinkcija u ustaničkim masama, o tome vidi gore. Za vodstvo nad ustanicima borile su se dvije struje, komunisti i - da kažemo generalno, rojalisti. One su se brzo počele sukobljavati, ali su i dalje surađivale. Do otvorenog raskola je u Sjevernoj Dalmaciji došlo već početkom rujna 1941. (četnici iz Knina propuštaju bez borbe Talijane koji idu na Drvar), u drugim krajevima slijedećih mjeseci, konačni raskol svuda je bio do svibnja 1942. (kad četnički odredi počinju sklapati sporazume s ustaškim režimom).

Quote:
Ono što upada u oči za područje za konkrektan primjer Kulen Vakufa je slabost tadašnje NDH da zaštiti stanovništvo u srcu svoje "države" i to na području gdje Srbi i nisu većina. Čini se da se tih prvih dana ustaška vrhuška bavila konsolidiranjem vlasti i da nisu imali niti ljudstva niti oružja da spriječe ove masovne pokolje.
Da, nova vlast je bila slaba. Ali se uvelike bavila upravo masovnim pokoljima. O tome nešto gore.

Quote:
izgubiovozacku kaže: Pogledaj post
OK, postoji li razlog zašto autor ne opravdava ubojstvo 2000 civila ustšakim zločinima nego spominje pljačke?

Nisam pročitao kompletna rad, prenosim ono što piše u članku.
Pročitaj rad ili knjigu. Tvoje je pitanje besmisleno - prije svega, ništa Bergholz ne "opravdava". A itekako spominje ustaške pokolje.

Quote:
izgubiovozacku kaže: Pogledaj post
Nekako mi je ovo teško vjerovati. Oružje je prevrijedna stvar da bi se bacalo. Zašto bi netko bacao oružje? Koji je motiv tako nečega?
Neki su ga bacali i nastojali svući uniforme i naći neko civilno odjelo, da bi izbjegli zarobljavanje. Bilo im je stalo samo dočepati se kuće. Drugi su nosili oružje sa sobom, nek se nađe. Nemoj se pouzdavati u ono što se tebi čini.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2019., 14:35   #230
Quote:
izgubiovozacku kaže: Pogledaj post
Sudeći prema ovom tekstu, četnički pokret je bio svojevrsna paravojna formacija osnovana davno prije WW2 a čije se postojanje očito toleriralo od strane tadašnjih jugoslavenskih vlasti.
Nije, to su bile prave vojne formacije vojske KJ namjenjene gerilskom ratu. Ovdje je u PDF rad "Četničke jedinice VKJ u Aprilskom rat" http://istorija20veka.rs/wp-content/...03_Zivotic.pdf
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2019., 13:03   #231
Quote:
izgubiovozacku kaže: Pogledaj post
Nekako mi je ovo teško vjerovati. Oružje je prevrijedna stvar da bi se bacalo. Zašto bi netko bacao oružje? Koji je motiv tako nečega?
zato da te neprijatelji ne uhvate sa oruzijem u ruci
MC16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2019., 02:02   #232
https://standard.rs/wp-content/uploa...8/03/Crkva.jpg
Pravoslavna crkva u Bihaću, porušena 1941. godine, a desno je muslimanska medresa koja je teško oštećena u ratu, a porušena poslije rata.

Na Vidovdan 1941. počelo je rušenje pravoslavnog Sabornog hrama u Bihaću, posvećenog Svetoj Trojici, koji je završen 1894. g. (25 sa 15,5 metara, visina 30 metara). Prvog dana je skinut križ, srušena kubeta i skinut krov, sutradan su je porušili eksplozivom. To je bila prva srušena crkva u NDH. Na njenom mjestu sagrađena je poslije rata zgrada općine, a u njoj se sada nalazi i sjedište Unsko-sanskog kantona. Od 1941. u Bihaću nije bilo pravoslavne liturgije 71 godinu (1941-2012).

Medresa je teško oštećena bombardiranjima 1943. i 1944. g. Komunistička vlast je poslije rata srušila tu teško oštećenu medresu, koja je bila najljepša zgrada u Bihaću i najljepša medresa u Bosni i Hercegovini. Nije obnovljen ni pravoslavni Saborni hram Svete trojice, niti katolička crkva Svetog Ante, koju su saveznički bombarderi porušili na Cvjetnicu 1944. godine, pri čemu je stradao veliki broj vjernika, a od crkve je ostao samo toranj, koji je danas jedan od vizuelnih simbola Bihaća. Ova tri vjerska objekta nalazila su se jedan do drugog u samom središtu Bihaća.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2019., 02:14   #233
Kao što je gore rečeno, Talijani su organizirali sa 24 svoja kamiona prebacivanje preživjelih bihaćkih Srba i Židova u Kulen Vakuf. Iz Kulen-Vakufa Židovi su prebačeni u Bosanski Petrovac, a odatle u Prijedor. Kotarski predstojnik iz Bihaća dao je Židovima dozvolu da mogu ići gdje god žele, samo ne u Bihać. Oni su se razišli po raznim mjestima gdje su imali poznate i rodbinu. Većina je ostala u Prijedoru. Nakon prvog oslobođenja Prijedora u svibnju 1942. godine mladi su stupili u partizane i otišli na Kozaru i Grmeč. Nakon povlačenja partizana, Židovi koji su ostali u Prijedoru odvedeni su u logor zajedno sa prijedorskim Židovima i pobijeni. Židovi koji su otišli u Cazin vraćeni su u Bihać. Svi su pobijeni u selu Žegar, blizu Bihaća. Od ukupno predratnih 168 Židova Bihaća, rat je preživjelo 25. Poginulo je 143, što u NOB-u, što pobijeno u logorima.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2019., 15:00   #234
u ruci držim knjigu
anto orlovac
procvat propast obnova
monografija župe bosanski petrovac-drvar 1906-2006.

strahote se mogu pročitati, zaobiću ubojstvo svećenika, bogoslova jer je njih "malo" u odnosu na laike

npr str 69...citat nekog arhiva Grga Blažević: U isto vrijeme je u drvaru ubijeno oko 350 katolika i 200 muslimana koji su dan prije amo došli iz živinica kod tuzle da rade u pilani i celilozi drvar jer srbi više nisu dolazili na posao. U drvaru nema muslimana inače (...) ubijani su katolici i slovenske, češče, poljske narodnosti a ne samo hrvati. Više vjerska nego nacionalna mržnja.


str 135
odmah nakon izbijanja ustanka tri katoličke župe su zbrisane s lica zemlje: bos.petrovac-drvar; krnjeuša kod bos petrovca te bos grahovo.
veoma okrutno su ubijena sva tri župnika tih župa
uništenjem tih triju župa praktički je nestalo Katoličke crkve na ogromnom području od bihaća do mrkonjić grada od sanskog mosta do knina

i ono što šokira od međunarodne zajednice... a ne tiče se izravno ovog topika... str 8 uvodnik
kad se krenulo u ideju obnove crkve u drvaru (nakon što su se tu naselili katolici 1995.)
biskupu komarici su došli najprije britanski pa američki diplomat s prosvjedom zašto traži da se izgradi crkva u mjestu "gdje nikad nije bilo katolika"
kad im je biskup pokazao slike... zašutili su..., ali se nisu ispričali
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2019., 16:36   #235
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
u ruci držim knjigu
anto orlovac
procvat propast obnova
monografija župe bosanski petrovac-drvar 1906-2006.

strahote se mogu pročitati, zaobiću ubojstvo svećenika, bogoslova jer je njih "malo" u odnosu na laike

npr str 69...citat nekog arhiva Grga Blažević: U isto vrijeme je u drvaru ubijeno oko 350 katolika i 200 muslimana koji su dan prije amo došli iz živinica kod tuzle da rade u pilani i celilozi drvar jer srbi više nisu dolazili na posao. U drvaru nema muslimana inače (...) ubijani su katolici i slovenske, češče, poljske narodnosti a ne samo hrvati. Više vjerska nego nacionalna mržnja.
A piše li on nešto i o ubijanju Srba odnosno pravoslavaca koje se događalo u tim krajevima u tri mjeseca prije ustanka? Radi kompletne slike, na kojoj smo nastojali od početka u ovom topicu? Radi, najzad, kršćanskih načela da razmišljamo i o "svojim" ("našim") grijesima, ne samo o tuđima?

Quote:
odmah nakon izbijanja ustanka tri katoličke župe su zbrisane s lica zemlje: bos.petrovac-drvar; krnjeuša kod bos petrovca te bos grahovo.
veoma okrutno su ubijena sva tri župnika tih župa
uništenjem tih triju župa praktički je nestalo Katoličke crkve na ogromnom području od bihaća do mrkonjić grada od sanskog mosta do knina
A spominje li se kako su prije toga prošli pravoslavni svećenici?

To je bila sitaucija koju smo ovdje opisivali: nakon masovnih pokolja Srba u razdoblju od svibnja do kraja srpnja 1941., Srbi, koji su u tim krajevima većina stanovništva a pogotovo van gradova, dakle mogu pokriti i većinu teritorije, masovno su u zbjegovima. U relativnoj sigurnosti šuma i planina, a ljeto je pa mogu preživjeti relativno lako, počinju se organizirati za protunapad. I onda ustaška vlast shvaća koliko su slabi, da ne mogu nadgledati teritorij, nego samo pokušati braniti nekoliko enklava, a i to na kraju uglavnom ne uspjeva. Spominjali smo Kulen Vakuf - oružane snage ustaškoga režima više od mjesec dana nisu sposobne probiti obruč oko njega. Mir mogu donijeti jedino Talijani, a oni imaju svoju računicu, naravno. Dolazi do raskola među ustanicima u pogledu dva strateška opredjeljenja (prema Hrvatima i prema Talijanima), te, začudo, u tim krajevima prevladava u zimu i proljeće 1942. ona struja koja je za rati i protiv Talijana i protiv ustaša, te protiv osvete nad svim Hrvatima i muslimanima.

Srpski ustanici obrušili su se tada i na snage ustaškoga režima (ustaše, domobrane, oružnike i druge) i na lokalne Hrvate i muslimane najčešće vrlo surovo i izvršili neka uistinu masovna ubojastva i niz manje masovnih. Sve je to bilo užasno, svirepost s obje strane, moja generacija je učila o tome, vjerovali smo da se ne može ponoviti, ali eto ponovilo se. I svi su izgledi da će se ponovo dogoditi, ne sutra, ali stavio bih novac na to da će se novi pokolj dogoditi manje od 47 godina poslije prethodnoga, kako se zadnji put dogodilo.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2019., 10:09   #236
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
I svi su izgledi da će se ponovo dogoditi, ne sutra, ali stavio bih novac na to da će se novi pokolj dogoditi manje od 47 godina poslije prethodnoga, kako se zadnji put dogodilo.
Tocno. Jedino se moze desiti da nema ko da se kolje jer ce pomenute oblasti biti ispraznjene emigracijom u EU. Tako ce i Srbi i Hrvati, nesposobni za dogovor, suzivot i razum, svoje oblasti prepustiti nekom drugom, mozda migrantima.
MC16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2019., 10:12   #237
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post

biskupu komarici su došli najprije britanski pa američki diplomat s prosvjedom zašto traži da se izgradi crkva u mjestu "gdje nikad nije bilo katolika"
kad im je biskup pokazao slike... zašutili su..., ali se nisu ispričali
zasto bi se ispricali?
prvo katolici kolju pravoslavne (do ustanka) , pa pravoslavni katolike (nakon ustanka) , pa onda opet i opet se sve to ponavlja.

zasto se ispricati neciviliziranim plemenima koja su samo malo odmakla od ljudozdera. Zapravo radi se o jednom istom plemenu sa dvije religije.
MC16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2019., 11:04   #238
ispricati za laz da nikad nije bilo katolika u drvaru kad su ga dosli na noge u njegovu kucu napasti zasto trazi crkvu kad tu nikad nije bilo katolika ( do 1995.)
da... nije ih bilo od 1945

ostric je napisao istinu 100%

samo način na koji je napisao nimalo nije korektan i uopće neću ulaziti u raspravu o tome
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2019., 08:35   #239
Exclamation

Niz postova, u kojem se pisalo i diskutiralo o napadu na Kulen Vakuf u rujnu 1941 i pokolju koji je uslijedio prebacio sam u novi topic Napad ustanika na Kulen Vakuf, rujan 1941. (i događaji u okolici prije i kasnije). Iako se naravno uklapaju u ovu širu temu, to je isti kraj, s obje strane Une (Donji Lapac, Srb, Boričevac, Kulen Vakuf, Drvar…), i događaji su jako povezani.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2019., 14:11   #240
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Bio je to bez imalo sumnje, znanstveno dokazano cetnicki pokolj na bazi etnicke i vjerske pripadnosti
Evo znanstvenika koji tvrdi drugačije;

Franjo Tuđman; Stvaranje socijalističke Jugoslavije; NAPRIJED; Zagreb, 1960.
stranica 21.

citiram:

" Dvadeset sedmi mart predstavlja historijsku pobjedu demokratskih i revolucionarnih narodnih snaga, koje su pod vodstvom KPJ, ne samo prepriječile put daljoj fašizaciji zemlje, već i zadale prvi ozbiljan udarac reakcionarnoj vladavini domaće buržoazije.
Zbog toga demokratski i revolucionarni pokret od Dvadeset sedmog marta znači historijsku prekretnicu u političkom životu Jugoslavije i ustvari obilježava početak jugoslavenske narodne, socijalističke revolucije."
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.