Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2017., 13:37   #1
Dslr vs mobitel

Pozdrav,
zamolio bi iskusne fotografe za mišljenje.

Imam starog Canona 300d iz 2003.g sa objektivom 18-55mm koji je dosta zastario.
Kako imam i mobitel Samsung S7 edge, zanima me što je bolje upotrebiti za fotografiju?
Da li prednost ipak ima stari DSLR, zbog objektiva ili su mobiteli toliko napredovali da nema potrebe za ovim starim fotićem?

Hvala!

https://www.dpreview.com/reviews/canoneos300d
https://www.canon.hr/lenses/ef-s-18-...-6-is-ii-lens/
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s7_edge-7945.php
PravnikPutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 14:28   #2
Nisam iskusan fotograf i nemam takav fotić, ali imam Sony DSC H2 (znači ništa u usporedbi s tvojim) i taj Sony napravi brutalne fotografije u odnosu na aktualni mobitel (Lumia).
Prednost mobitela je što ga možeš držati u džepu za razliku od fotoaparata, a sve ostalo je na strani aparata. I naravno, broj megapixela je sporedan, bitniji je objektiv.

__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 10:37   #3
S obzirom da ti ni kamera ni objektiv nisu nesto, reko bih da je jedina razlika to sto s canonom imas opticki zoom, a na samsungu digitalni.

Ne vjerujem da sa tim kit zoomom mozes postic bilo kakvu separaciju subjekta od pozadine. Dapace rekao bih da ga nema smisla vuc sa sobom i da je mobitel bolji izbor u svakom slucaju.

Da imas kakve bolje objektive mozda bi i bilo nekog razloga, ali ovako stvarno nema

Stari canon mozda nekom pocetniku posluzi za uvod u fotografiju, s obzirom da ima vise kontrola i opcija od bilo kojeg mobitela, koje se do danas i nisu puno promijenile.
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 12:53   #4
Koliko god mobiteli napredovali uvijek će imat mali senzor i veliku gustoću pixela pa će DSLR fotke biti čišće.

300D je za dlaku prestar. Već naredni model 350D reagira na komande trenutno dok 300D ima shutter lag oko 135 ms. To je opet puno bolje od mobitela. Za S7 edge nema podatka o shutter lagu, znači da im to nije podatak za pohvalit se.

Što to znači u praksi? Često vidim turiste kako mobitelima pokušavaju uhvatit skok. Teško da će pogodit trenutak. S DSLR-om to nije problem, čak ni sa "sporim" 300D. Predfokusiraš sa shutterom do pola, okineš trenutak ranije i lako se možeš izjvežbat za ulovit pravi trenutak neke akcije.

Može se postić zamućenje pozadine s 300D i kit objektivom (na 55 mm kad je blenda otvorena a pozadina udaljena), puno jače nego na bilo kojem mobitelu. Na efekat zamućenja naime utječe i veličina senzora a tu je 300D u velikoj prednosti pred mobitelom.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 13:43   #5
evo par rijeci oko toga, posto sam odbacio kompakt aparate u korist mobitela koji postaju sve bolji iz dana u dan po tom pitanju..
inace sa dslr-om u nekom vremenskom periodu napravim 100 slika, dok sa mobitelom 1100 u tom istom periodu, prvi i osnovni razlog - uvijek je uz mene. fotic je uz mene samo kad su neke priredbe ili kad se ide ciljano fotkat.

tehnicki gledano svaki dslr je bolji od mobitela. za sada. tu nema rasprave.
sto je sasvim normalno, stvoren je za fotkanje, sa druge strane mob je mob, fotkanje mu je sporedna stvar. fizicki ne mozes u njega strpati veliki senzor, postenu optiku itd., dok ne smisle nesto potpuno novo..

sve ovisi sto zelis dobiti, sto slikas, kada, u kojim uvjetima, sto je za tebe prihvatljiva kvaliteta fotke, a sto nije.

posto imas tog starog canona i s7edge (kao i ja), probaj iste stvari u istim uvjetima slikati pa pogledaj sto je tebi "bolje" i sto te zadovoljava.

ako radis point-and-shoot na automatici u dosta slucajeva ce ti mob napraviti bolju ili jednako dobru fotku. ima auto hdr, spaja vise slika u jednu itd..
ako se zelis igrati malo vise po postavkama, iako s7e ima pro mode, spremanje u raw i dosta postavki, dslr je tu naravno kod kuce i moze se puno vise s njim.

ovo sve vrijedi za fotkanje u dobrim svjetlosnim uvjetima, kada udes u malo mracnije uvjete e onda mobiteli s tim malim senzorima padaju na koljena polako.. iako se u zadnje vrijeme i to dosta popravlja na mobitelima..

opet ponavljam, ako mislis koristiti samo auto postavke, onda se nemoj zamarati sa vucaranjem dslr-a, osim optickog zooma, to zaboravi na mobitelu, bilo kakav zoom..
taj mob ima nekih prednosti koje mozda znas ili ne znas, ima autofocus tako brz i tocan u svim uvjetima da je to bolesno, nikad neces dobiti mutnu ili krivo fokusiranu sliku, ima fore za pracenje odredenog objekta (samo njega drzi u fokusu bez obzira koliko se priblizava ili udaljava), ima odlican 4k video, slowmotion, timelapse i vjerojatno je baterija/memorija na strani mobitela..
i jos jedna recimo prednost, mozes odmah obraditi sliku/video na mobitelu, postoje besplatni programi tipa snapseed koji su nesto kao lightroom, ne sa svim opcijama, ali jako puno toga se moze, i naravno odmah podijeliti, poslati..
opcenito za amatersko fotografiranje i obradu, mob je sasvim ok, moze se dosta izvuci..
za bilo sto vise / ozbiljnije naravno dslr.
ovisi sto zelis i ocekujes.

https://www.youtube.com/watch?v=4A5sl0TksZo

https://www.youtube.com/watch?v=B9BkQHlFoWo

https://youtu.be/abYRr33VMSM

https://www.youtube.com/watch?v=sAIqJx5Lk9k

https://www.youtube.com/watch?v=RChEgcyO8Ww

https://www.youtube.com/watch?v=ZVwkQIxAtP8

imas tih usporedbi koliko zelis, pa pogledaj ako te zanima.. barem okvirno mozes dobiti neku sliku stanja izmedu ta dva svijeta

edit: @fotoguru taj mob ima opciju shutter speed-a do 1/24000, s tim da naravno mora biti puuuno svjetla...

a za zamucenje ili bokeh efekt nije problem s tim mobom, ako je objekt jako blizu bit ce veliko zamucenje, a cak postoji opcija "umjetnog" fokusa za objekte do metar udaljenosti, kada uslika vise fotki pa spoji u jednu, kasnije se moze odabrati fokus na vec spremljenoj fotki.. naravno sve je to li-la naspram pravog objektiva.. za ovako neku zajebanciju je ok

@fotoguru, s ovim mobom nije problem uhvatit trenutak, gotovo da ni nema shutter laga, a i da ima, samo stisnes i drzis okidac, on izroka 20-30 fotki u sekundi, i roka dok god drzis, kasnije odaberes koja ti odgovara, ostale odbaci sam, ili napravis animaciju od svih njih, ili svaku posebno spremis..

Zadnje uređivanje Digitall : 22.08.2017. at 14:03.
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 15:46   #6
Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
posto imas tog starog canona i s7edge (kao i ja), probaj iste stvari u istim uvjetima slikati pa pogledaj sto je tebi "bolje" i sto te zadovoljava.
To je najbolji savjet.


Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
taj mob ima nekih prednosti koje mozda znas ili ne znas, ima autofocus tako brz i tocan u svim uvjetima da je to bolesno, nikad neces dobiti mutnu ili krivo fokusiranu sliku...

a za zamucenje ili bokeh efekt nije problem s tim mobom, ako je objekt jako blizu bit ce veliko zamucenje...
Ovo su vezane stvari. Mali senzor, malo zamućenje pozadine, jednostavno je napravit dobar AF (jer je skoro sve u fokusu).

Zamućenje pozadine: može ga se dobit sa S7 ali na DSLR-u bit će jače zbog velikog senzora. A može se stavit objektiv f1.8 za dodatno pojačavanje efekta.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 15:59   #7
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
To je najbolji savjet.



Ovo su vezane stvari. Mali senzor, malo zamućenje pozadine, jednostavno je napravit dobar AF (jer je skoro sve u fokusu).

Zamućenje pozadine: može ga se dobit sa S7 ali na DSLR-u bit će jače zbog velikog senzora. A može se stavit objektiv f1.8 za dodatno pojačavanje efekta.
da, naravno, slazem se.
mislim da ima bar nekoliko primjera upravo takvih usporedbi u ovim linkovima sto sam gore stavio
stavio sam par videa i s8 jer je u biti mizerna razlika izmedu njega i s7e kojeg pokretac teme ima
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 08:35   #8
https://www.phonearena.com/news/Gala...ce-off_id94035

evo isto jedan zanimljiv clanak kog zanima
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 12:10   #9
Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
https://www.phonearena.com/news/Gala...ce-off_id94035

evo isto jedan zanimljiv clanak kog zanima
Ne mogu se oteti dojmu da je članak pristran u korist mobitela. Meni primjeri Panasonica i Nikona sa npr. dpreviewa izgledaju puno bolje. Ipak, čak se i tu na 100% vidi koliko grub noise reduction radi mobitel i koliko "plastično" izgleda takva fotka a i softver daje previše oštrine pa nastaju ružni rubovi.

Dovoljno je pogledati detalje broda i pozadine i prirodnost slike na ovim linkovima: https://i-cdn.phonearena.com/images/...e/-DSC0030.jpg
https://i-cdn.phonearena.com/images/...513-204322.jpg

Fotku uvijek kasnije možeš nabrijati ali detalje koji nisu snimljeni ne možeš naknadno stvoriti.Isto tako, imam S7 i Canon 80D i iz primjera iz svakodnevnog života vidim da je razlika drastično u korist Canona. Ne dobivam ni približno sličan rezultat, a ne vjerujem da je baš S8 revolucionaran u odnosu na S7. Prednost mobitela je to što je lagan, uvijek ga imaš sa sobom i ima puno brži workflow (od okidanja do prezentiranja fotke na Internetu). I to je to.

Za bavljenje fotografijom ti je potreban fotoaparat. Hodanje okolo i okidanje na automatici i softver koji sam nabrije fotku da izgleda privlačno nije bavljenje fotografijom.

Eventualno možeš naučiti nešto igrajući se sa "professional" modom na mobitelu, ali to jednostavno nije to. Svatko tko ima i "dedicated" fotić i mobitel će vjerojatno reći isto.

U svakom slučaju, ako naučiš rukovati sa DSLR aparatom, popravit će ti se i fotke s mobitelom. Nisam siguran da vrijedi obratno.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.

Zadnje uređivanje FranKrsto : 24.08.2017. at 12:23.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 12:38   #10
Mobitel radi čisto dobre fotke za onoga koga to zadovoljava. Svatko tko ima mobitel ima mogućnost fotografirati. OK. Fotke su dobre i ako te fotografija ne zanima više od toga, nema problema.

Danas svi imaju mobitel s fotićem kao što svi imaju noge. Zamislite sad da ljudi s nogama na forumu Atletika otvore temu "Trčanje za tramvajem". Uz argument, trening nema smisla, mogu trčati za tramvajem i bez da treniram 8 sati dnevno. Naravno da možeš ali nisi atletičar, to nije atletika.

Nemojte me krivo shvatiti, ne zalažem se da se fotkanje mobitelom izbaci s foruma, naprotiv. Forum i je zato da onaj koga fotografija zanima više od toga dobije prave informacije i da mu se pomogne kod izbora.

Čak i stari fotić bolji je od mobitela zato jer je osmišljen za fotografiju i potiče učenje. Zato onaj tko ramišlja o kupnji fotoaparata i tko ga želi nositi unatoč tome što fotkati može i mobitelom, treba ga nabaviti jer su mogućnosti puno veće i na putu je da postane fotograf.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 12:50   #11
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Ne mogu se oteti dojmu da je članak pristran u korist mobitela. Imam S7 i Canon 80D i iz primjera iz svakodnevnog života vidim da je razlika drastično u korist Canona. Ne dobivam ni približno sličan rezultat, a ne vjerujem da je baš S8 revolucionaran u odnosu na S7. Prednost mobitela je to što je lagan, uvijek ga imaš sa sobom i ima puno brži workflow (od okidanja do prezentiranja fotke na Internetu). I to je to.

Za bavljenje fotografijom ti je potreban fotoaparat. Hodanje okolo i okidanje na automatici i softver koji sam nabrije fotku da izgleda privlačno nije bavljenje fotografijom.

Eventualno možeš naučiti nešto igrajući se sa "professional" modom na mobitelu, ali to jednostavno nije to. Svatko tko ima i "dedicated" fotić i mobitel će vjerojatno reći isto.

U svakom slučaju, ako naučiš rukovati sa DSLR aparatom, popravit će ti se i fotke s mobitelom. Nisam siguran da vrijedi obratno.
slazem se, nigdje nisam rekao nista suprotno tome.. i sam imam oboje i vec sam nekoliko puta napisao da mob nema sta trazit pored dslr-a. prednost mu je sto ga vec imam iovako ionako i uvijek je uz mene i jedini alat za uhvatit nesto u tom trenutku.

za taj odredeni clanak ti je objasnjeno zasto i koje postavke su koristene na foticima.. sve je kristalno jasno.. fotic moze izvuci jos pet puta vise od toga kad nije u auto mode...
mob odmah softverski dotjera sliku da izgleda malo atraktivnije, sto budimo iskreni svi koji se bave fotografijom rade u photoshopu i lightroomu... ono jebiga trazi se da fotic hvata stvarne boje, kontrast, ovo, ono, da bi na kraju to svi mi malo "poboljsali" u postprocesu, da bi ta slika bila vise "woow", jer su inace slike onako.. meh.. dull, flat, kako bi preveo nemam pojma..

poanta je do kud su dosli fotici na mobitelima u zadnjih par godina, koliki je to napredak, i koliko se kome isplati kupovati skupi fotic ako vec ima dobar mob u depu i fotka okolo na nacin: point-and shoot (ako se ne bavi fotografijom profesionalno)

mozda su neki krivo shvatili, ali poanta nije u tome da mob zamjeni fotic u profesionalnom bavljenju fotografijom..
osobno mi se svida u kojem smijeru i kojom brzinom ide razvoj fotica na mobitelima, jer volim imati upotrebljiv fotic u depu u svakom trenutku..

takoder, onaj tko zna nesto o fotografiji i ima nekog iskustva u snimanju boljim foticima, moze napraviti puno bolje fotke losijim mobitelom od nekoga tko nema pojma o tome a ima bolji mobitel/fotic
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 13:00   #12
Ma nemam ja ništa protiv nabrijavanja, samo je stvar redoslijeda. Ja isto nabrijem za Instagram jer je to trendy i prolazi, ali je poanta da naučiš više o fotografiji i obradi kad radiš cijeli proces sa DSLRom, dok na mobitelu naučiš malo ili ništa jer je proces pretežito automatiziran.

Ja sam shvatio temu u smislu da bi se osoba bavila fotografijom pa pita što je bolje. Tak da je kratki odgovor: DSLR..

Mobiteli su jako napredovali ali tehnološki napreduju i fotoaparati. Recimo 40D i 80D su nebo i zemlja u smislu kvalitete/ISO i toga da na 80D mogu izvući podeksponiranu fotku koja bi na 40D stvorila nepodnošljivo vidljivi banding.
A da ne govorim o dual pixel tehnologiji
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 13:07   #13
ma sve 5, potpuno se slazem

ako je tema u smislu da bi se osoba bavila fotografijom pa pita sto je bolje, tu onda ni nema rasprave, i daba ovo sve
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 13:44   #14
Usporedba dslr i mobitela je kretenska. Uspoređuješ dvije stvari koje imaju apsolutno različitu filozofiju korištenja.
Ali usporedba mobitela i idiota, e to već ima nekog smisla.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 21:07   #15
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Koliko god mobiteli napredovali uvijek će imat mali senzor i veliku gustoću pixela pa će DSLR fotke biti čišće.

300D je za dlaku prestar. Već naredni model 350D reagira na komande trenutno dok 300D ima shutter lag oko 135 ms. To je opet puno bolje od mobitela. Za S7 edge nema podatka o shutter lagu, znači da im to nije podatak za pohvalit se.

Što to znači u praksi? Često vidim turiste kako mobitelima pokušavaju uhvatit skok. Teško da će pogodit trenutak. S DSLR-om to nije problem, čak ni sa "sporim" 300D. Predfokusiraš sa shutterom do pola, okineš trenutak ranije i lako se možeš izjvežbat za ulovit pravi trenutak neke akcije.

Može se postić zamućenje pozadine s 300D i kit objektivom (na 55 mm kad je blenda otvorena a pozadina udaljena), puno jače nego na bilo kojem mobitelu. Na efekat zamućenja naime utječe i veličina senzora a tu je 300D u velikoj prednosti pred mobitelom.

Ovo za hvatanje momenta mobitelom...pa ukljucis burst i pogodit ces moment...evo ti jedan moj primjer gdje sam pokusavao uhvatiti udar vala:

https://flic.kr/p/W8WsLf

https://flic.kr/p/VakaGx

Bez problema sam postigao to sa HTC 10...evo i nekakav bokeh efekt sa istim mobom.
Samo se treba pribliziti dovoljno...neki mobiteli cak sada imaju i SW to rijeseno i rade to dosta dobro (recimo Xiaomi MI6).

https://flic.kr/p/We1oRo

https://flic.kr/p/WrC2AJ

https://flic.kr/p/V7qqR9

HTC 10 nema te fake bokeh trikove i ovo je rezultat samog senzora koji je nesto veci od ostalih mobitela tipa Galaxy S8 ili LG G6.
Sto se tice tog mobitela zadovoljava 80% mojih potreba za fotkanjem...ovo ljeto sam ga koristio kao primaran aparat i nisam uopce nosio pravi aparat.
Evo i cijela galerija sa tim mobom...

https://www.flickr.com/gp/91060809@N05/i0J41B
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 21:36   #16
Probaj izraditi fotku 9x13 cm s mobitela i tog 300D i javi nam se ovdje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 21:44   #17
Sto zelis time reci?
9x13 mozes raditi sa jednim i drugim fotke i bit ce dobre...pa ne pricamo o jumbo plakatima.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 21:47   #18
Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
Sto zelis time reci?
9x13 mozes raditi sa jednim i drugim fotke i bit ce dobre...pa ne pricamo o jumbo plakatima.
Ono što sam rekao. Probaj, pa ćeš vidjeti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 21:52   #19
Imao sam uvijek top modele mobitela koji su imali dosta dobre kamere, a i medju samim mobitelima ima poprilicnih razlika u IQ pa nije bas dobro ni generalizirati.
Uostalom vidi gore moju galeriju sa HTC 10...fotke su usporedive sa nekim boljim kompaktom...tko zeli bolje od toga moze dobiti bolje eventualno sa kamerama koje imaju 1 inch (npr. Lumix LX10 ili RX100) senzore ili vise (m4/3)...za 9x13 slike je HTC 10, Galaxy S8 ili Huawei P10 sasvim dobri.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 21:56   #20
Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
Imao sam uvijek top modele mobitela koji su imali dosta dobre kamere, a i medju samim mobitelima ima poprilicnih razlika u IQ pa nije bas dobro ni generalizirati.
Uostalom vidi gore moju galeriju sa HTC 10...fotke su usporedive sa nekim boljim kompaktom...tko zeli bolje od toga moze dobiti bolje eventualno sa kamerama koje imaju 1 inch (npr. Lumix LX10 ili RX100) senzore ili vise (m4/3)...za 9x13 slike je HTC 10, Galaxy S8 ili Huawei P10 sasvim dobri.
Imam iPhone SE koji ima jednu od boljih kamera na tržištu i opet se referiram na svoju prvotnu poruku.

Je, lijepo to izgleda kao mala fotka na ekranu. Probaj isprintati, pa nam javi kako je ispalo.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:06.