Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2005., 08:03   #281
ja sam ih oročio. za 6 mj 600 eura više. nije nešto al čovjeka veseli.

Nemam pojma kaj s njima nakon toga.

Još mi neće trebati do kraja godine tih 20 000 eura.

ima netko bolju ideju od ovog oročenja a da je ziheraška?

Ziheraška znači da ne izgubim ništ tj da se tih 20 000 ne umanji.
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 22:50   #282
Quote:
kaskader kaže:
Ja bi - zna se - ulozio u nekretninu.
Govoriš moj jezik.
Kupi dva stana u Sarajevu. Za par godina zaradit ćeš duplo.
Sarajevo je metropola, glavni grad, a cijene su povoljne, i sigurno će ići gore. Stanove možeš i iznamljivat, a ako ti je tlaka natezat se, prodaš ih kroz par godina i uduplaš lovu.
Za dodatne info-šalji pm
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2005., 20:19   #283
pa

pa nista, stavi ih u stek i razmisljaj ne sta ces s parama nego sta ti mozes da napravis koji posao, bas ti i koji posao bas za tebe; kad pronadjes upotrebi novac da to ostvaris. vaznije je imati ideju i znati sta raditi nego imati novac
andrei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 10:25   #284
1000 kuna mjesečno?

Dakle kad poplaćam sve živo i neživo. mogu mjesečno izdvojiti još kakvih 1000 kuna u nekakvu štednju/ulaganje/štogod. Novac bih trebao za 5-6 godina, za prebijanje dijela stambenog kredita ili novi auto, ovisno o situaciji.

To mora biti sigurna stvar sa garantiranom dobiti, znači dionički fondovi i slično ne igra. Da li ima išta jače od stambene štednje (dobit oko 11% godišnje)? Čule su se neke priče o ukidanju državnih poticaja, to bi drastično skresalo dobit, ima ko kakvih info o tome? Ima li šta isplativije kod osiguranja, otvorene štednje u bankama, nešto treće?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 11:28   #285
Stambena štednja je daleko najjača, a poticaji će se možda ukinuti samo za nenamjensko korištenje - npr. kupnju auta.

Nitko nije ni spomenuo ukidanje za stambene svrhe, a i predviđeni su u projekciji Državnog proračuna za naredne tri godine.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 11:50   #286
Stambenu stednju, ako si solo, se isplati uplacivati do 5000 kn godisnje, jer tako ostvarujes pravo na max. drzavna poticajna sredstva.

Vojky, kakva su tvoja misljenja/iskustva o investiranju te iste svote (dakle cca 1000 kn mjesecno) u investicijske fondove?
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 12:39   #287
Quote:
Prolaznica kaže:
Stambenu stednju, ako si solo, se isplati uplacivati do 5000 kn godisnje, jer tako ostvarujes pravo na max. drzavna poticajna sredstva.

Vojky, kakva su tvoja misljenja/iskustva o investiranju te iste svote (dakle cca 1000 kn mjesecno) u investicijske fondove?
Moje mišljenje je da je tu svotu bolje uplaćivati na stambenu (tj. dvije štednje u obitelji), jer teško da će ti neki fond dati prinos veći od DPS. A pogotovo ako čovjek može iskorisiti tu lovu za prelomiti stambeni kredit - kao u ovom slučaju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 14:22   #288
OK, znači stambena je zakon. Uostalom zaraditi 11% godišnje bez ikakvog rizika, teško je tome konkurirati.

Međutim, kad bolje razmislim, moj stambeni je neka vrsta povlaštenog kredita (firma sudjeluje u kamatama) tako da mene kamata dođe oko 4.5%. Bilo bi malo blesavo prebiti dug sa takvom kamatom novcima koji nose 11% godišnje, zar ne? Znači ako postoji solidna vjerojatnoća da će se ukinuti poticaji za nenamjenski potrošenu stambenu štednju, onda mi SŠ nije toliko atraktivna.

Dakle, ako je tko pratio problematiku, što se događa s tom pričom o ukidanju?? Fakat je budalasto da HR iz svog tankog proračuna trpa ljudima ekstra-profit u džep. Da li se može u slučaju ukidanja poticaja, zbog bitno promijenjenih okolnosti, raskinuti ugovor o SŠ i povući dotad zarađene kamate i poticaje?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 10:03   #289
Quote:
bankei_ri kaže:
Međutim, kad bolje razmislim, moj stambeni je neka vrsta povlaštenog kredita (firma sudjeluje u kamatama) tako da mene kamata dođe oko 4.5%.
Nije valjda da razmišljaš na način da ćeš za 5-6 godina (koliko ti neće trebati lova ili koliko traje spora tarifa štednje) još uvijek biti u istoj firmi, uz iste benefite???
Pa danas se posao mijenja svakih nekoliko godina, pogotovo za nekoga tko ima želju ići gore i upustiti se i u poneki rizik. Ok, druga je stvar ako si u nekom tipu državne institucije i misliš se tamo skrasiti do mirovine...
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 10:06   #290
a evo i nešto konstruktivno...
ako imaš blizu 45 god. dobra ti je opcija dobrovoljna mirovinska štednja, također s dps-om, ali i poreznom olakšicom i mogućnošću isplate nakon 50-te godine, bez obzira na radni status.
do sada je iskustvo pokazalo da možeš računati i s nekakvih 7-8% godišnjeg prinosa
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 13:02   #291
Quote:
bobica kaže:
Nije valjda da razmišljaš na način da ćeš za 5-6 godina (koliko ti neće trebati lova ili koliko traje spora tarifa štednje) još uvijek biti u istoj firmi, uz iste benefite???
Pa danas se posao mijenja svakih nekoliko godina, pogotovo za nekoga tko ima želju ići gore i upustiti se i u poneki rizik. Ok, druga je stvar ako si u nekom tipu državne institucije i misliš se tamo skrasiti do mirovine...
U 10 godina staža sam promijenio pet firmi i sad bih se malo komodao A i ne izgleda dobro u CVu Mislim da imam dosta dobru kombinaciju, dobro plaćen posao u državnoj firmi i privatnu "igricu" sa strane. Pošto radim da živim, a ne obrnuto, onda mi se zbog neke dodatne siće i službenog auta ne da natezati s ambicioznim poduzetnicima željnim ekspanzije

I nemam još blizu 45, tako da mirovinsko ne igra.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 10:14   #292
Moze li mi tko pojasniti zasto je ovaj treci mirovinski stup pogodniji za osobe koje imajo oko 45 godina?
peepman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2005., 14:04   #293
Quote:
peepman kaže:
Moze li mi tko pojasniti zasto je ovaj treci mirovinski stup pogodniji za osobe koje imajo oko 45 godina?
Ma to je samo zato što nećeš taaako dugo čekat na lovu, nema smisla da u takav fond ulaže 30godišnjak kad lovu može izvući tek za 25-30 godina. Tj, ima smisla, ako mu se čeka toliko
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 13:09   #294
Unhappy Kuda uloziti

Obzirom na situaciju, kamo uloziti trenutno 15000 kn, na cca 1-2 god ?
Kamo uloziti 50000 na 3-5 god ?
Stambene vec imam. Zivotno mi s aspekta stednje nije interesantno.
Znam da su inace dionice dobar izbor (uz uvjet edukacije). Medjutim, koliko pratim, trenutno stanje na hrvatskom trzistu kapitala je prilicno neizvjesno.
Sad bih mogao i preformulirati moje pitanje:
Kuda uloziti novac za ovo vrijeme dok se na burzama ne iscita jasniji trend ?
Makita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 14:31   #295
...savjetuj se sa nekim brokerom i uloži u dionice,to je definitivno najbolji izbor... uglavnom sve dionice na period od god.dana ili više donose profit...pogledaj burzu u proteklih godinu dana-malo koja dionica je pala!No ako baš i nemaš neku sklonost prema riziku raspitaj se malo o fondovima(obveznički,dionički,mješoviti)...možeš uzeti dosta dobru lovu na 2god...samo pazi da ti voz nebi pobjegao!?
shichich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 08:02   #296
Burza u zadnjih godinu dana je bila prilicno specificna i svi bolji poznavatelji se slazu da se tako nesto nece tako brzo ponoviti.
U svakom slucaju stoji da su dionice najbolji deal, samo me zanima dal moze neko prepoznati trend ?
Gotovina i nepocetak pregovora su nas malo zabremzali, neki veliki igraci (strani fondovi) su izasli (vjerojatno neovisno o Gotovini) pa mi treba neki znalac da kaze kud sve to ide.
Osobno nisam poptpuno "in", ali smatram da obzirom da svakako idemo prema EU dugurocno bi fundamentalno kvalitetne dionice trebale napredovati.
Any comment ?

Imam nesto u fondovima, ali ako burza doslovno ne "cvate", nema neke vajde od njih (troskovi, provizije, inflacija...)
Makita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 09:53   #297
Quote:
shichich kaže:
... uglavnom sve dionice na period od god.dana ili više donose profit...
Joj, ne navodi ljude na krive puteve.
I ne zaboravi da sve ono sto je otislo prema gori se mora spustiti i prema doli.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 11:15   #298
Quote:
Makita kaže:
Burza u zadnjih godinu dana je bila prilicno specificna i svi bolji poznavatelji se slazu da se tako nesto nece tako brzo ponoviti.
U svakom slucaju stoji da su dionice najbolji deal, samo me zanima dal moze neko prepoznati trend ?
Gotovina i nepocetak pregovora su nas malo zabremzali, neki veliki igraci (strani fondovi) su izasli (vjerojatno neovisno o Gotovini) pa mi treba neki znalac da kaze kud sve to ide.
Osobno nisam poptpuno "in", ali smatram da obzirom da svakako idemo prema EU dugurocno bi fundamentalno kvalitetne dionice trebale napredovati.
Any comment ?

Imam nesto u fondovima, ali ako burza doslovno ne "cvate", nema neke vajde od njih (troskovi, provizije, inflacija...)
Pred kraj prosle godine je vecina poznavatelja rekla da je trziste jako naraslo, i da ce se 2004. tesko ponoviti.

Dok mi pricamo Hr trziste raste, dionice uglavnom rasu, jedan ERNT je od 1850 prije par dana dogurao do 2100, ADRIS sa 4000 na 4600, Tehnicka analiza pokazuje pozitivne trendove, strani fondovi su se prestali iskrcavati, i vjerovatno krenuli ukrcavati.
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 15:49   #299
Osobno ulažem u Sporttip i kladionicu Hrvatske lutrije. Ulaganja su kratkoročna(samo jedan dan), a kamata je 30% za jedan dan, to nema nigdje, sigurnost ulaganja je izuzetno velika.
Streljnikov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 16:18   #300
Quote:
Makita kaže:

Imam nesto u fondovima, ali ako burza doslovno ne "cvate", nema neke vajde od njih (troskovi, provizije, inflacija...)
mozes li mi malo pojasniti za fondove. meni ove godine istjece orocena u banci pa bi htjela veci povrat. radi se o prilicnoj svoti.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.