Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2009., 23:46   #41
moj djed je bio casnik,sve vrijeme rata je bio u nekom stozeru u zagrebu....
imam i njegovu sliku iz tog vremena,ima tri zvijezdice na vratu.....ali,buduci da je bio vrlo mlad tada,neznam koji je cin to mogao imati
__________________
pisem pismo tinta mi se proli,daleko je onaj tko me voli
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 00:32   #42
jako zanimljiva tema i morat ću pitati starce da li znaju šta o tome.......

a evo što ja znam.......

od mog tate djed i stric su sa zadnjim brodom iz trsta otišli u ameriku(živjeli u gorskom kotaru)......pametni ljudi
spock2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 01:01   #43
moj sukundeda medjimurski seljak se moral ic borit i zarobili su ga boljsevici, pustili su ga nakon par godina valjda, ne znam tocno pa su ga onda na granici zgazili konjima jer im je bil sumnjiv
Asin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 01:02   #44
a od susjede deda se sakril za vrijeme neke bitke i jedini ostal ziv pa je od cara dobil medalju
Asin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 02:26   #45
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Moj pradjeda je završio u Rusiji u zarobljeništvu. Iz koje se četiri godine pješke vraćao, a od imovine je sa sobom donio samo žlicu
Moj je donio komunizam .

Kako sam cuo, Hrvati su bili "koristeni" samo na prvim crtama , i velik ih je broj poginuo, bas sam planirao ovih dana podici knjigu o Hrvatima u A-u vojsci.
DrugDalmatinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 23:10   #46
Zanimljiva vam je ova tema!

Da se i ja uključim!

Moj pradjed je bi u austrougarskoj vojsci na talijanskom bojištu gdje je ranjen, navodno ga je zatrpala granata u rovu i završio u talijanskoj bolnici, tamo je od jedne sestre iz naših krajeva saznao da će sve zarobljenike-ranjenike jednu noć pokupiti i odvesti u obližnju šumu gdje se već neko vrijeme odvijaju smaknuća i on se te noći, kad su došli po njih u bolnicu, iskrada iz bolnice i u pola zime u alpama u bolničkom haljetku cijelu noć smrzava u obližnjoj šumi. To mu spašava život, vraća se u bolnicu i uz pomoć gore navedene sestre jedan ga doktore uzima pod svoje i moj pradjed mu postaje pomoćnik, odnosno bolničar, s tim doktorom radi ostatak rata i nakon rata se vraća kući. Doktor ga je naučio djelomično njemački i talijanski tako da je moj pradjed bio najpismeniji čovjek u selu nakon rata !

Također iz rata donosi punu škrinju osobnih stvari,knjiga i uspomena (e, da mi je to vidjet ) koja je nažalost izgorila u ovom ratu, skupa s kućom, majku im četničku !

Tu ne završava saga o mom pradjedu, u drugom svjetskom ratu prilikom napada partizana na selo, majku j**** i njima , pradjed je ranjen u ruku kroz zid svoje kuće na krevetu u snu u noći; toliko o partizanskom junaštvu......i naravno zapalili su i oni selo !

P. S. Deda mi se borio u drugom svjetskom ratu, (on ima svoju sagu), u domobranima a tata se borio u Domovinskom ratu!

Nadam se da mene neće dopasti niti jedan rat!
Dirk Pitt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 09:00   #47
...

moj pradid je bio poslan najprije na rusko boište (gdje su ih po njegovoj priči poslali u bitku koja je trajala 3 dana sa municiom za 6 sati, pa su se večinu vremena boli bajunetama), nakon toga su poslani u italiju gdje je esplozija granate zakopala jednog tipa sa iža, moj pradid ga je otkopao (i pritome mu slučajno otkinuo uho lopatom ) njih dvoje su postali vječni prijatelji sve dok ižanin nije poginuo u partizanima na jedan bizarni način - moj pradid opet izvuko živu glavu kraj rata je dočekao u rumunjskoj - odakle je morao pješke doči doma u dalmaciju... specjelitet za kraj; 3 fotke sa izložbe "23. dalmatinska (zadarska) pješačka pukovnija Lacy i 23. domobranska pukovnija u Prvom svjetskom ratu 1914. - 1918.":



__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 17:55   #48
Bas sam se sada malo raspitao

Moj pradjed sa mamine strane bio u mornarici i vratio se ziv,stara mi nezna na kojem brodu je bio,nezna nista vise...

A sa tatine strane jos moram pitat,on ce imat zanimljive price,on voli te stvari
_GrGa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 18:37   #49
Pradida s očeve strane je bia na Soči, a znam samo anegdotu da ga je u Tirolu (skupa sa 3 kolege) zatrpala lavina i on se jedini uspia izvuć. Nakon rata otiša u SAD, vratia se pun dolara, pokupova sve njive u selu...
Nažalost ništa više ne znam, dida mi je odavno pokojan, a staroga nikad nisu zanimale priče dide ni pradide..
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 18:50   #50
sada sam pitao tatu za točnije informacije o njegovima u ww1 i samo mi je rekao da su svi muški koji su mogli u vojsku,pobjegli u ameriku
spock2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 18:53   #51
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Moj pradjeda je završio u Rusiji u zarobljeništvu. Iz koje se četiri godine pješke vraćao, a od imovine je sa sobom donio samo žlicu
Moj jedan pradjeda je bio u Austro-Ugarskoj a ovaj drugi u Talijanskoj valjda
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 14:22   #52
.....vidis...zanimljiva tema i jos zanimljiviji odgovori

ja znam za pradjeda da je pogino kod Soče...kako?kad?..pojma nemam

djed je osto siroce i franjevci su ga prebacili iz hercegovine u slavoniju i da je i on pogino u 2.svjetskom ratu u staljingradu....

stari se borio u Domovinskom....

ja?...pa nadam se nigdje ali sudeci po proslosti ostajem ovdje jer se moji neprovedu dobro kad odu van


jel ima igdje na netu da se moze o temoe ista procitat...nista nigdje nisam nasao?
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 16:04   #53
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Da li je bilo kakvo bojište u Africi a da su tamo bile austro-ugarske trupe?
Moj pokojni nono je tamo zaradio malariju negdje 1914-1915 ali ne znam po kojoj osnovi se tamo nalazio a nitko u familiji ili nije više živ ili ne zna zašto je on tamo bio.
istrijan, je tako?

istra je tada bila dio italije, a istrijani u talijanskoj vojsci, a talijani su ratovali u africi
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 18:48   #54
Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
istrijan, je tako?

istra je tada bila dio italije, a istrijani u talijanskoj vojsci, a talijani su ratovali u africi
Istra je tek 1920. potpala pod Italiji,ok de facto odmah 1919.,ali tokom rata je bio u Austriji...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:11   #55
Quote:
lo-li-ta kaže: Pogledaj post
istrijan, je tako?

istra je tada bila dio italije, a istrijani u talijanskoj vojsci, a talijani su ratovali u africi
???? Što to pričaš? Istra je bila dio austougarske, Pula je bila velika austrougarska vojna luka. Inače sasvim nebitno pošto je djed je živio na Sušaku (danas je Sušak spojen s Rijekom).

Nono u pjesmi od Šajete je bio u Africi va rove ali radi se o drugom svjetskom ratu.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 12:26   #56
Quote:
povjesnicar kaže: Pogledaj post
U to vrijeme poznat je bio "Zeleni kadar", naime, Hrvatima baš i nije bilo do ratovanja u Galiciji, Italiji i kojekakvim vukojebinama pa je došlo do masovne pojave dezertera koji su se skrivali po šumama kako ne bi morali u rat.
Nije li situacija bila obratna. Ljudi su masovno dezertirali po galiciji i prema srbiji, ali na soći su imali puno veći moral.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:36   #57
"Od istaknutijih generala tu je feldmaršal Svetozar Borojević koji se istaknuo na talijanskom bojištu gdje je nanosio velike gubitke Talijanima"

Pa nije on nanosio gubitke, imao strategiju u najamnju ruku čudnu?
Nas ima više nego vas.
Janos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:59   #58
Moj pradjed je u bio 9 godina u Austrougarskoj mornarici. Nije se borio u ww1 jer tada više nije ni bio u vojsci, ali je bio u Kini većinu tog vremena i tamo je sudjelovao u gušenju Boxerskog ustanka.
Trotilrdx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:50   #59
bas sam tia zapocet ovu temu,zanimaju me priče i činjenice....al eto nabasa san i zelia bi da se opet malo aktivira....
Mog pranonota je spasila demejana crnog vina nakon sta je izgubia nogu na soči....
kako su mi ispričali:.... taktika je bila u prelasku preko nicje zemlje trebalo je trčati od kratera do kratera gdje je netom udrila granata,al zajeb kako se ipak radi o nesposobnim talijanima udrili su dva put na isto misto i nazalost moj pranono se nasa bas tu....prica se nastavlja u nekoj bolnici mislim nasoj, gdje mu neka časna pokušava udovoljiti na samrti,nakon sto je izgubio nogu nakon pada granate i izgubio mnogo krvi nisu mu davali šanse da ce docekati jutro..u takvoj situaciji dolazi neka časna koja ga pita za posljednu želju,pomalo smjesno a njegova posljednja zelja je pak bila demejana crnog vina i tako on popije to vino(neznam tocnu kolicinu) i sutradan umisto da ga ukopaju njemu se stanje znatno pocelo poboljšavat.....i nakon rata nagluh i bez noge dozivi duboku starost,a fala bogu dobro je i zivia od austrijske penzije.Nisam ga nikad upoznao,a po prici nonota mislim da su se ipak s velikim žarom borili protiv talijana, jel nakon izgubljenog 1. svjetskog rata nono mi je dobro okusia torturu talijana i fašista,tako da imam mišljenje iako smo se borili za cara i monarhiju to je bia i nas rat...
los macičos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 14:04   #60
23. dalmatinska (zadarska) pješačka pukovnija Lacy i 23. domobranska pukovnija u Prvom svjetskom ratu 1914. - 1918.":imali tko vise slika ili informacija o ovim jedinicama?
los macičos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.