Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2011., 21:01   #61
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Bokelji katolici su Hrvati, ali oni starosjedioci koji su pravoslavci su Srbi, nešto kao i u ostatku Dalmacije.

E sad oni što su sišli sa Brda u prošlom stoljeću su Crnogorci, ali Boka se punila i iz istočne Hercegovine, a to nisu Crnogorci.

Zapravo podjela je vidljiva ako se gleda granica mletačkih posjeda u Boki. Onaj dio koji Turci nisu uzeli je ostao većinski katolički i hrvatski, a danas je crnogorski zbog doseljavana iz zaleđa. Tu treba dodati i Tivar gdje su Hrvati još prije 30-ak godina držali relativnu većinu. Tu je doseljena masa izbjeglica i vojnih lica tako da su i tu ojačali Srbi. Tivat je relativno mala općina sa 7-8 000 stanovnika tako da 1500-2000 doseljenika može podosta izmijeniti etničku sliku.

Nekakav bastion srpstva u CG, po mom sudu nisu toliko sjeverna područja CG nego upravo Herceg Novi.

Vjerujem da će po novom popisu Crnogorci imati jaku većinu na području općine Kotor, a da će drugi po brojnosti biti najvjerovatnije Hrvati s tim da će broj katolika u općini Kotor svakako biti veći od broja onih koji su se izjasnili Srbima. Općina Tivat je tricky... Imati će najveći udio Hrvata od svih općina Boke, ali lako je moguće da Srba bude više, zbog razloga koje sam naveo. Herceg Novi će imati jaku srpsku većinu, vjerovatno preko 60%...
Ovo su besmislice. Tak od ujedinjenja Boke sa maticom Crnom Gorom trend se mijenja u korist pravoslavaca, na štetu katolika. Cijelo razdoblje mletačke vlasti cijelo se vrijeme pravoslavci prekrštavaju u katolike zbog državnih službi, posjeda i sl, kao što se u Bosni prelazi u islam, Venecija gradi katoličke crkve, mnogi iz Crnogorskih brda koji mijenjaju identite zbog krve osvete čine to uz pomoć katoličkog klera, itd.
Evo ti primjer Ozane Ozane Kotorske koja je bila pravoslavka i koja s e konvertira u katoličanstvo.
Ili recimo pape Siksta V.
Ili obitelji katoličkih biskupa Zmajevića koji su u orginalu Srbi pravoslavci.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 22:22   #62
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ovo su besmislice. Tak od ujedinjenja Boke sa maticom Crnom Gorom trend se mijenja u korist pravoslavaca, na štetu katolika. Cijelo razdoblje mletačke vlasti cijelo se vrijeme pravoslavci prekrštavaju u katolike zbog državnih službi, posjeda i sl, kao što se u Bosni prelazi u islam, Venecija gradi katoličke crkve, mnogi iz Crnogorskih brda koji mijenjaju identite zbog krve osvete čine to uz pomoć katoličkog klera, itd.
Evo ti primjer Ozane Ozane Kotorske koja je bila pravoslavka i koja s e konvertira u katoličanstvo.
Ili recimo pape Siksta V.
Ili obitelji katoličkih biskupa Zmajevića koji su u orginalu Srbi pravoslavci.
Je. Isto tako su i Paštrovići pokatoličavani i onda je šačica tih koji su prešli na katoličanstvo morala bježati, a neki su čak bili i ubijeni. Od pokatličavanja Paštrovića nije bilo ništa.

Ja ti rekoh, a ti pogledaj malo bolje. Ono što je Venecija držala u Boki je bilo većinski katoličko sve do druge polovice 20. st..

E sad ti očito ne znaš da Venecija nije držala čitavu Boku nego tek dio i da se čitave dočepala tek potkraj 17. st.. Pogledaj onaj ostatak koji joj je preostao u doba najvećih turskih osvajanja i usporedi sa karta di su Hrvati/katolici bili u Boki kroz povijest većina.

Ozana Kotorska nije bila Bokeljka nego je rođena u Relezima, selu u Lješanskoj nahiji.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 22:31   #63
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
zanimljivo, ne znam ni jednog bokelja koji se smatra Hrvatom, dapače...a znam ih dosta... Gdje samo nađeš takve?
Ah da, zaboravih, u Zagrebu
A da malo prošetaš do Boke, nije ti palo na pamet?
Njemu je i kotorski biskup najprije bio pravoslavac
Sad kad ste otjerali gotovo sve Hrvate iz Boke treba pokazivati koliko je Hrvata u njoj?
Pametnjakoviću, moja ujna je iz Krašića, Hrvatica je, kao i čitava njena familija, a od bratove žene otac je iz Prčnja, također su Hrvati.

Iz nekog "svetosavskog" razloga više ne žive u Boki, kao ni pola njihove rodbine.

Znam još jednog Prčanjca koji je bio prisiljen "mijenjati" kuću sa nekim čejenom iz Šibenika, nije valjda da je čeda izbacio svog sunarodnjaka katolika iz kuće.

Ali, nećete dugo uživati, ionako su Rusi i Englezi sve pokupovali
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 16:10   #64
u Prcnju je bilo do kraja 50-tih godina 80% Hrvata..sad ih ima u Prcnju oko 5-8%.
Ili Perast..ima 25 katolickih crkvi. Sluzbeno je ostalo samo 50 Hrvata, a prije je bilo nekoliko tisuca njih u Perastu. itd itd.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 18:13   #65
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Je. Isto tako su i Paštrovići pokatoličavani i onda je šačica tih koji su prešli na katoličanstvo morala bježati, a neki su čak bili i ubijeni. Od pokatličavanja Paštrovića nije bilo ništa.

Ja ti rekoh, a ti pogledaj malo bolje. Ono što je Venecija držala u Boki je bilo većinski katoličko sve do druge polovice 20. st..

E sad ti očito ne znaš da Venecija nije držala čitavu Boku nego tek dio i da se čitave dočepala tek potkraj 17. st.. Pogledaj onaj ostatak koji joj je preostao u doba najvećih turskih osvajanja i usporedi sa karta di su Hrvati/katolici bili u Boki kroz povijest većina.

Ozana Kotorska nije bila Bokeljka nego je rođena u Relezima, selu u Lješanskoj nahiji.
Gjde i kada su to proganjani Hrvati? Prvi glas.
Venecija "tek" od 17. st držala cijelu Boku? Zar je to tek? Pa to su stotine godina, sa svim dovoljno da ostavi značajan trag na stanovništvo.

Bitno je ono što iz svega toga slijedi, da katoličanstvo u Boki nije nikakvo hrvatsktvo , niti hrvatski identitet, nego trag, tj utjecaj vlasti katoličke Venecije.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 19:12   #66
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Njemu je i kotorski biskup najprije bio pravoslavac
Sad kad ste otjerali gotovo sve Hrvate iz Boke treba pokazivati koliko je Hrvata u njoj?
Pametnjakoviću, moja ujna je iz Krašića, Hrvatica je, kao i čitava njena familija, a od bratove žene otac je iz Prčnja, također su Hrvati.

Iz nekog "svetosavskog" razloga više ne žive u Boki, kao ni pola njihove rodbine.

Znam još jednog Prčanjca koji je bio prisiljen "mijenjati" kuću sa nekim čejenom iz Šibenika, nije valjda da je čeda izbacio svog sunarodnjaka katolika iz kuće.

Ali, nećete dugo uživati, ionako su Rusi i Englezi sve pokupovali
Pročitaj si malo o porijeklu Zmajevića.
Moji su po ocu iz Boke Kotorske, i ja ti ne znam baš o nekom Hrvatstvu u Boki, o katoličanstvu. Još manje sam čuo da su se katolici iz Boke tjerali.
Ako se neko iz Boke tjerao, onda su se to 45. tjerali četnici.
A što se tvoje babe tiče; što se babi tilo, to joj se i snilo
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 19:15   #67
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ovo su besmislice. Tak od ujedinjenja Boke sa maticom Crnom Gorom trend se mijenja u korist pravoslavaca, na štetu katolika. Cijelo razdoblje mletačke vlasti cijelo se vrijeme pravoslavci prekrštavaju u katolike zbog državnih službi, posjeda i sl, kao što se u Bosni prelazi u islam, Venecija gradi katoličke crkve, mnogi iz Crnogorskih brda koji mijenjaju identite zbog krve osvete čine to uz pomoć katoličkog klera, itd.
Evo ti primjer Ozane Ozane Kotorske koja je bila pravoslavka i koja s e konvertira u katoličanstvo.
Ili recimo pape Siksta V.
Ili obitelji katoličkih biskupa Zmajevića koji su u orginalu Srbi pravoslavci.
s obzirom da je cijela duklja incijalno kristijanizirana u latinskoj, zapadnoj crkvi i da je pravoslavlje došlo naknadno, ovaj proces u mletačkoj boki bi mogli promatrat i kao re-katolizaciju.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 19:17   #68
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
s obzirom da je cijela duklja incijalno kristijanizirana u latisnkoj, zapadnoj crkvi i da je pravoslavlje došlo naknadno, ovaj proces u mletačkoj boki bi mogli promatrat i kao re-katolizaciju.
O čemu ti pričaš? Kakva "cijela Dulja katolička". Nemoj molim te o tezi o Crvenoj Hrvatskoj.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 19:21   #69
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
O čemu ti pričaš? Kakva "cijela Dulja katolička". Nemoj molim te o tezi o Crvenoj Hrvatskoj.
ja nisam gtovorio o crvenoj hrvatskoj, već da je duklja kristijanizirana prvotno u zapadnoj crkvi.
i stefan nemanja je kršten kao KATOLIK i to je bio dok nije postao raški veliki župan. sa vlašću nemanjića počinje se širiti pravoslavlje u duklji, dok su vojisavljevići bili katolici.
o brojčanom odnosu katolika i pravoslavnih u vrijeme nemanjića je teško govoriti, no pravoslavlje definitivno prevladava za vrijeme crnojevića. balšići su bili posljednja katolička dinastija koja je vladala zetom.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 20:37   #70
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Pročitaj si malo o porijeklu Zmajevića.
Moji su po ocu iz Boke Kotorske, i ja ti ne znam baš o nekom Hrvatstvu u Boki, o katoličanstvu. Još manje sam čuo da su se katolici iz Boke tjerali.
Ako se neko iz Boke tjerao, onda su se to 45. tjerali četnici.
A što se tvoje babe tiče; što se babi tilo, to joj se i snilo
A ti pročitaj malo o porijeklu 90% današnjeg stanovništva Herceg Novog i njegove okoline.

Kažeš da su tvoji po ocu iz Boke, samo nisi naveo iz kojeg mjesta.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 21:44   #71
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
A ti pročitaj malo o porijeklu 90% današnjeg stanovništva Herceg Novog i njegove okoline.

Kažeš da su tvoji po ocu iz Boke, samo nisi naveo iz kojeg mjesta.
Znam da je dosta njih deseljeno u okolicu Herceg-Novog iz istočne Hercegovine. Otac mog djeda je tako došao u Boku kao pravoslavac, a majka po djedu je iz katoličke obitelji, vjerojatno najpoznatije pomorske obitelji iz tog kraja, a siguran sam da ćeš i znati o kojoj se to obitelji radi ako ti kažem da su o mom pretku kapetanu otpjevane narodne pjesme i da se dan danas održavaju priredbe njemu u čast.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 23:04   #72
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Moji su po ocu iz Boke Kotorske, i ja ti ne znam baš o nekom Hrvatstvu u Boki, o katoličanstvu. Još manje sam čuo da su se katolici iz Boke tjerali.
Ako se neko iz Boke tjerao, onda su se to 45. tjerali četnici.
nakon 1945. nije bilo tjeranja silom ali bilo je tjeranja na druge nacine..mogla bih sad drviti o tome sada ovdje koje su to sve bile metode tjeranja na finjaka..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 23:44   #73
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
nakon 1945. nije bilo tjeranja silom ali bilo je tjeranja na druge nacine..mogla bih sad drviti o tome sada ovdje koje su to sve bile metode tjeranja na finjaka..
Puno puta bio u Boki. Nikad čuo za tako nešto. A znam i za Hrvvate (katolike) koji su osamdesetih i devedesetih doselili dolje, i to u pravoslavna mjesta.
Znam i za pravoslavce koji su poslije 45 odeselili u Hrvatsku....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 23:45   #74
to sto si bio puno puta nista ne znaci. treba znati naci izvore, naci kompetentne ljude upucene u povijest raznih mjesta itd..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 23:57   #75
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
to sto si bio puno puta nista ne znaci. treba znati naci izvore, naci kompetentne ljude upucene u povijest raznih mjesta itd..
je li, a tvoji rođaci su bolji izvori od mojih rođaka, susjeda, prijatelja.......?

Osim toga, ni vi niste navodili bolje izvore od "Moja baba rekla..." ili "Upozno jednu curu u Zagrebu....", "Ima Bokelja katolika u Zagrebu, što znači da su protjerani iz Boke..." ... itd...
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 00:06   #76
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
je li, a tvoji rođaci su bolji izvori od mojih rođaka, susjeda, prijatelja.......?

Osim toga, ni vi niste navodili bolje izvore od "Moja baba rekla..." ili "Upozno jednu curu u Zagrebu....", "Ima Bokelja katolika u Zagrebu, što znači da su protjerani iz Boke..." ... itd...
Ti si reka da ti je did doselija u crnu goru, znaci nisi crnogorac po caci, a po materi si katolik, znaci moguce hrvat, talijan ili arbanas
Živci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 00:31   #77
Quote:
Živci kaže: Pogledaj post
Ti si reka da ti je did doselija u crnu goru, znaci nisi crnogorac po caci, a po materi si katolik, znaci moguce hrvat, talijan ili arbanas
Ne, otac mog djeda je doselio u Crnu Goru. Majka mu je katolikinja iz BK. Majka od mog oca je nešto sa svim treće... iz Slovenije.....a za majku neću ni spomnijat jer je to već nešto sedmo, osmo, itd...

Al ne skrećimo s tebe, jer tema nisam ja
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 00:46   #78
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ne, otac mog djeda je doselio u Crnu Goru. Majka mu je katolikinja iz BK. Majka od mog oca je nešto sa svim treće... iz Slovenije.....a za majku neću ni spomnijat jer je to već nešto sedmo, osmo, itd...

Al ne skrećimo s tebe, jer tema nisam ja
A sta mu je majka, znaci tvoja prababa, po narodnosti
Živci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 01:38   #79
Quote:
Živci kaže: Pogledaj post
A sta mu je majka, znaci tvoja prababa, po narodnosti
Ne znam, mislim da se nikad nije ni izjašnjavala, što mislim da u to vrijeme nije ni bilo nacionalnog identiteta.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 09:51   #80
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Njemu je i kotorski biskup najprije bio pravoslavac
Sad kad ste otjerali gotovo sve Hrvate iz Boke treba pokazivati koliko je Hrvata u njoj?
Pametnjakoviću, moja ujna je iz Krašića, Hrvatica je, kao i čitava njena familija, a od bratove žene otac je iz Prčnja, također su Hrvati.

Iz nekog "svetosavskog" razloga više ne žive u Boki, kao ni pola njihove rodbine.

Znam još jednog Prčanjca koji je bio prisiljen "mijenjati" kuću sa nekim čejenom iz Šibenika, nije valjda da je čeda izbacio svog sunarodnjaka katolika iz kuće.

Ali, nećete dugo uživati, ionako su Rusi i Englezi sve pokupovali
Govoris neistine. Procitaj popis stanovnistva Boke 1991 i 2003 i vidjeces da je apsolutna vecina Hrvata ostala u Boki,poneko jeste 90-ih zamjenio kucu za Hrvatsku , a o nekom masovnom tjeranju nema govora. Mozda si mislio na Srbe u Hrvatskoj pa si malo pomjesao teze.
Petrasin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.