Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2011., 10:21   #61
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
A tko uopće kaže da bi HV i ABiH udarali glavom o nakovanj ko JNA 1991.

Tako mogu reči da sam 99% siguran da nam i je i dopušten nastavak operacija protiv tzv RS u BiH, Banjaluka bi se stavila pod nadzor topništva HV i ABiH, te bi se malo stalo na loptu. VRS navukla pojačanja? Pa što? HV je u maesrtalu angažirao 2 od 5 gardijskih brigada koliko ih nije bilo angažiranu u operacijam na području istočne Slavonije. Dakle i na našoj (HV) strani su postojali vojni efektivi za pojačanje pritiska, a o tome što je bilo u tom trenutku na raspolaganju u HVO i ABiH nemogu raspravljati jer mi nije poznato, ali sigurno je da su i oni imali znatnih rezervi, obzirom na stanje na bojištima.
O ovome sam upravo pisao u prijasnjem postu (ovima). Topnistvo koje je HV imala je moglo dosta "stresti" BL. Ljudi vjerujte mi, kad vam svake minute padne granata blizu, koji je to sok! E sad, koliko su Srbi bili psihicki spremni da im svake minute (ili svakih 30 sec) padne granata, nisam bas siguran. Uglavnom, u mom slucaju, oni su stalno ispaljivali... Sta bi se desilo u suprotnom... volio bih vidjeti! A najbolje Armijske jedinice (ukljucujuci i sve specijalne postrojbe), uopce nisu sjedile. Mi smo imali drugi cilj , i bilo bi svasta da nije stalo. Stanje kakvo je bilo (front od Gradacca do Bihaca), uz Franjinu podrsku... Uzeli bi oni S. Most nazad i to bi bilo posljednje..., "pukli bi negdje drugo", a to bi bio i kraj RS.
__________________
Das ist Valter!
BiH is offline  
Old 03.12.2011., 10:28   #62
Sto se tice Sanskog Mosta, malo morgen sto si Slobo rekao. 7. korpus je poceo pristizati i ARBiH se spremala da ponovo krene u ofanzivu.
BL isto malo morgen za dva dana, ne bi vise imali dvije brigade pred sobom nego nekih 12. Da je HV krenula, ARBiH bi profitirala.

Inace logicki ne mogu razumiti Aliju, ako '93, kada je bilo biti ili ne biti, nije pristao na onaj plan sa Invincibla zasto je '95 pristao na Deyton. Jer bilo je jasno da dugorocno Srbi gube, od kraja '93 nisu imali strateski uspjeh.

VRS je pocetak 95 docekala sa 135 000 vojnika, ARBiH sa 230 000, HVO je imao 50 000 ali je pola demobilizovao.
NikadIzvini is offline  
Old 03.12.2011., 10:37   #63
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
i nebi li slanje bilo kakvog pojačanja oslabilo linije toliko da bi se cijela rs urušila kao kula od karata?.
Dobar sahista uvjek je spreman zrtvovati kraljicu, kako bi uzeo protivnickog kralja! Slanje velikog broja postrojbi VRS na BL i na Armiju BiH i HV u Krajinu je bilo pozeljno. Zrtva S. Mosta (eventualno i Kljuca) bi bila prihvatljiva (kraljica), ali bi protivnicki kralj (RS), bio matiran! Na kraju bi ostali samo u Podrinju...
Opet cu reci, samo uz zajednicko djelovanje HV(O) i ABIH je moglo doci do rusenja RS! Svaki moj zemljak koji misli suprotno je ili previse hrabar, optimistican, ili mu se bas i ne zivi!
__________________
Das ist Valter!
BiH is offline  
Old 03.12.2011., 13:12   #64
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Možda ja ne znam kad sam ušao u Drvar. I možda ja nisam bio na Oštrelju kad ste stigli.
Znam osobno čovjeka koji je prvi ušao u Drvar.
hajduk1911st is offline  
Old 03.12.2011., 13:14   #65
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Znam osobno čovjeka koji je prvi ušao u Drvar.
Jesu li se vodile kakve borbe oko samog grada, ili su naši samo ušetali ?
DoggTagg is offline  
Old 03.12.2011., 13:20   #66
Quote:
BiH kaže: Pogledaj post
Dobar sahista uvjek je spreman zrtvovati kraljicu, kako bi uzeo protivnickog kralja! Slanje velikog broja postrojbi VRS na BL i na Armiju BiH i HV u Krajinu je bilo pozeljno. Zrtva S. Mosta (eventualno i Kljuca) bi bila prihvatljiva (kraljica), ali bi protivnicki kralj (RS), bio matiran! Na kraju bi ostali samo u Podrinju...
Opet cu reci, samo uz zajednicko djelovanje HV(O) i ABIH je moglo doci do rusenja RS! Svaki moj zemljak koji misli suprotno je ili previse hrabar, optimistican, ili mu se bas i ne zivi!
Ima ona poznata izjava generala Gotovine kada su se Armija BIH i HV zakačili.Mislim da je izbio neki nesporazum,Armija je topništvom ubila mislim dvojicu vojnika HV,general Armije se hvalio da ima 5000 boraca,a Gotovina mu uzvrati izjavom da ako se još jednom nešto slično ponovi da će imati 5000 mrtvaca,a da će on bit 5001.Molim one koji malo bolje znaju o ovoj izjavi i događaju da malo detaljnije opiše gdje je to bilo.

Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Jesu li se vodile kakve borbe oko samog grada, ili su naši samo ušetali ?
Naši su se praktički ušetali u grad jer su ovi bili u bežaniji.Grad je zatečen praktički prazan.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.12.2011. at 10:38. Reason: spajanje
hajduk1911st is offline  
Old 03.12.2011., 13:52   #67
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Naši su se praktički ušetali u grad jer su ovi bili u bežaniji.Grad je zatečen praktički prazan.
Vodile su se borbe prije, 11. su Srbi odbili prvi napad dosta slabijih HV snaga.
NikadIzvini is offline  
Old 03.12.2011., 15:34   #68
Quote:
NikadIzvini kaže: Pogledaj post
Vodile su se borbe prije, 11. su Srbi odbili prvi napad dosta slabijih HV snaga.
Dobro,pričam o danu kada je HV zauzeo Drvar.Toga dana borbi nije bilo.Sada jeli negdje bilo nekog manjeg puškaranja to ne mogu potvrditi.Već kada smo kod Banja luke smatram da smo trebali par godina poslije rata držati barem hidroelektrane na Vrbasu da ih držimo u šah mat poziciji.Po meni je Hrvatska katastrofalno odigrala svoju ulogu u BIH.Umjesto da mi,koji smo bili pobjednici i koji smo tog trenutka diktirali stvari na terenu,govorimo kako će se daljnji događaji odvijati,mi na kraju ispali totalni luzeri.To se najbolje vidi upravo sada,16 godina nakon rata.
hajduk1911st is offline  
Old 03.12.2011., 15:40   #69
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Dobro,pričam o danu kada je HV zauzeo Drvar.Toga dana borbi nije bilo.Sada jeli negdje bilo nekog manjeg puškaranja to ne mogu potvrditi.Već kada smo kod Banja luke smatram da smo trebali par godina poslije rata držati barem hidroelektrane na Vrbasu da ih držimo u šah mat poziciji.Po meni je Hrvatska katastrofalno odigrala svoju ulogu u BIH.Umjesto da mi,koji smo bili pobjednici i koji smo tog trenutka diktirali stvari na terenu,govorimo kako će se daljnji događaji odvijati,mi na kraju ispali totalni luzeri.To se najbolje vidi upravo sada,16 godina nakon rata.
Da vjerovatno ti je prijatelj iz 7. gardijske, oni su poslati poslje Jajca da pomognu OG jug da zauzme Drvar. Tako da nije ni mogao znati da li je bilo sta ranije.

Hrvatska je ostvarila svoje interese, i poprilicno svjesno ztvrovala Bosanske Hrvate. Da li je bio takav dogovor prije Oluje, niko ne zna.
NikadIzvini is offline  
Old 03.12.2011., 15:48   #70
Sela oko Drvara branila su isključivo ljudi iz tih sela,selo sa 5,6 kuća branilo bi možda troje ljudi i naravno kad bi došao HV brzo bi pala.To samo pokazuje koliko su Srbi bili razbijeni i nemotivirani braniti mjesta.
Quote:
NikadIzvini kaže: Pogledaj post
Da vjerovatno ti je prijatelj iz 7. gardijske, oni su poslati poslje Jajca da pomognu OG jug da zauzme Drvar. Tako da nije ni mogao znati da li je bilo sta ranije.

Hrvatska je ostvarila svoje interese, i poprilicno svjesno ztvrovala Bosanske Hrvate. Da li je bio takav dogovor prije Oluje, niko ne zna.
Ne,nije iz 7.brigade.Ta brigada nije bila jedna od profesionalnih.Kako misliš da je ostvarila svoje interese?Nemamo svoj entitet,nemao svoje medije,TV,nemamo ništa.Imamo samo ljude koji jedva čekaju da se dočepaju RH i Europe.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.12.2011. at 10:39. Reason: spajanje
hajduk1911st is offline  
Old 03.12.2011., 16:16   #71
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Ne,nije iz 7.brigade.Ta brigada nije bila jedna od profesionalnih.Kako misliš da je ostvarila svoje interese?Nemamo svoj entitet,nemao svoje medije,TV,nemamo ništa.Imamo samo ljude koji jedva čekaju da se dočepaju RH i Europe.
Interese Republike Hrvatske, za koju su zrtvovani interesi Bosanskih Hrvata. Kao pijuni. Mada je to u domenu spekulacije. Herceg Bosna je ugasena, konfederaciju niko vise nije spominjao i to bi to.
NikadIzvini is offline  
Old 03.12.2011., 16:19   #72
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Ne,nije iz 7.brigade.Ta brigada nije bila jedna od profesionalnih.Kako misliš da je ostvarila svoje interese?Nemamo svoj entitet,nemao svoje medije,TV,nemamo ništa.Imamo samo ljude koji jedva čekaju da se dočepaju RH i Europe.

imamo drzavu. ljudi zaboravaljuju u kakvoj smo poziciji bili 1990 i 91. nikad nemos izvuc sto posto.

a ovo o medijima , ekonomiji i sl. - to nema veze s vojnim akcijama. to je politika mogla rjesit drukcije od 1997 nadalje.


sta se tice entiteta tu opet smatram da je dobro sta je dejton zaustavija rat a da se politicki moze postic entitet. ali opet ovisi o politici: npr jandrokovic je dobija pohvale iz washingtona zato jer je dobro smirija hrvate u bih, sanader je podilija hdz na dvoje u bosni, a mesic je branija interese muslimana a ne hrvata. čak i kad je jedna vesna pusic (sic!) spomenila hrvatski entitet u bih i da je dejton neodrziv mesic se pobunija.
ako je rat nastavak politike drugim sredstvima, kad je rat zavrsija RH je prekinila i s ikakvom suvislom politikom. sta je greska.
bigboom is offline  
Old 03.12.2011., 17:05   #73
Čekaj malo.Mi govorimo o ratovanju nakon Oluje. Tada (prije 16 godina ) situacija je bila da se okonča rat. lako je sad lamentirati s kauča preko interneta koji tada nitko od nas nije imao.
Hrvatska jest sve svoje ciljeve ispunila.Druga je stvar što se odigralo nakon 16 godina.
Br. 1 nije mogao znati da od 2000-te mi nemamo nikavu politiku prema BiH.
Izdajnik ,br.2 (demokratski zabran čak 2 puta od hrvatskog puka -što je tragedija bez usporedbe) nikad u dva mandata nije posjetio Hrvate u BiH a došao je na vlast pričom protiv Hercegovaca (koja je bila generalna priča u HR medijima) koji su za sve krivi i da će vratiti do tada pokradene milijarde dolara za koje on zna di se nalaze.
Ista matrica informacijskog ratovanja vrti se i danas samo su pojavni oblici drugačiji.

U takvim okolnostima nije nikakvo čudo da su Hrvati u BiH tu di jesu.
Tko očekuje od br.3 da će učinit nešto konkretno da se položaj Hrvata u BiH popravi , može slobodno jedriti u klasi Optimist.
Dakle iz perspektive 1995. konfederacija pa federacija Muslimana i Hrvata bila je dobra matrica i odraz stanja stvari ali se sadržaj od 2000-te potpuno poremetio jer je isključivo hrvatska politika odjebala Hrvate u BiH.
Od kokošara i miševa očekivati sprovođenje nacionalnih interesa i provođenje ustava je nerazumno.
pp5d6 is offline  
Old 03.12.2011., 17:31   #74
Quote:
bigboom kaže: Pogledaj post
imamo drzavu. ljudi zaboravaljuju u kakvoj smo poziciji bili 1990 i 91. nikad nemos izvuc sto posto.

a ovo o medijima , ekonomiji i sl. - to nema veze s vojnim akcijama. to je politika mogla rjesit drukcije od 1997 nadalje.


sta se tice entiteta tu opet smatram da je dobro sta je dejton zaustavija rat a da se politicki moze postic entitet. ali opet ovisi o politici: npr jandrokovic je dobija pohvale iz washingtona zato jer je dobro smirija hrvate u bih, sanader je podilija hdz na dvoje u bosni, a mesic je branija interese muslimana a ne hrvata. čak i kad je jedna vesna pusic (sic!) spomenila hrvatski entitet u bih i da je dejton neodrziv mesic se pobunija.
ako je rat nastavak politike drugim sredstvima, kad je rat zavrsija RH je prekinila i s ikakvom suvislom politikom. sta je greska.
Ako si u poziciji da možeš tražiti treći entitet onda ga traži,a mi smo tu poziciju imali 1995 tako da to itekako ima veze sa ratnim događajima.Tako je uvijek bilo u hrvatskoj povijesti.Imali smo dobre vojnike,ali ne i političare.
hajduk1911st is offline  
Old 03.12.2011., 19:48   #75
Pala vam je Krajina, bez da su braća iz Bosne ili Srbije pomogla.
Ulazili smo u Bosni gdje smo htjeli i kako smo htjeli, opet vam braća nisu pomogla.
I ušli bismo gdje god je trebalo, o tome ne treba raspravljati.

Koliko čovjek može biti zadojen i glup da nakon ovih činjenica još uvijek sanja o tome kako bi se Banja Luka obranila? Pa koji kurac tim snagama niste branili sve ono što je palo prije, ako ste već mogli.

Bajke su na prvom katu djeco.
mwm is offline  
Old 03.12.2011., 20:06   #76
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Naši su se praktički ušetali u grad jer su ovi bili u bežaniji.Grad je zatečen praktički prazan.
Nevjerojatno. Srbi niti jedan jedini veći grad od Oluje nisu branili. Niti jedan jedini. Nebitno što su onda bili puno slabiji. Nisu ni pokušali. Ili su oni pičke ili je sve dogovoreno, nema trećeg objašnjenja. Prosto nevjerojatno, po toj logici smo mi 91. trebali kapitulirati za 3 dana.
DoggTagg is offline  
Old 03.12.2011., 22:29   #77
"Ili je nemir ili je strah.."
pp5d6 is offline  
Old 04.12.2011., 00:00   #78
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno. Srbi niti jedan jedini veći grad od Oluje nisu branili. Niti jedan jedini. Nebitno što su onda bili puno slabiji. Nisu ni pokušali. Ili su oni pičke ili je sve dogovoreno, nema trećeg objašnjenja. Prosto nevjerojatno, po toj logici smo mi 91. trebali kapitulirati za 3 dana.
Zapravo, nije nevjerojatno. Ali to je više psihologija nego vojna taktika. Ako pogledaš strukturu stanovništva koje je do 91-e živjelo na tim prostorima, makneš sve one prognane neSrbe, ostaje ti prilično mali broj "domaćih" ratnika koji zapravo ratovali i nisu (izuzetak je Maslenica kao veća akcija, a u kojoj opet nisu djelovali sami) nigdje već ih je većina (po vlastitom priznanju) bila "kuhara".

Uvjeti u kojima su živjeli i način života koji su vodili u godinama imanja svoje RSK bili su sve samo ne normalni i nikome nije ni padalo na pamet da takvo "stanje" trajno živi i brani. IMHO, bez pomoći Miloševića "RSK" ne bi opstala (gospodarski a ni politički) ni 2 godine a kamoli te 4.

Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
"Ili je nemir ili je strah.."
Pretpostavljam da je ovaj citat zapravo Štulićev... pa čisto da ga ispravim - ili je nemir, ili je strast... a ti "ratnici" su bili strastveni jedino i samo tamo gdje su se osjećali nadmoćnima (a to su IMHO definitivno prestali biti nakon uspjeha akcije Maslenica koja je bila preduvjet za Oluju).

IMHO, HV je bio puno iskusnija vojska što se tiče ratovanja od protivnika, ponajprije zahvaljujući južnom bojištu 92-e odakle su se i "stvorile" gardijske brigade.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Old 04.12.2011., 04:37   #79
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Ima ona poznata izjava generala Gotovine kada su se Armija BIH i HV zakačili.Mislim da je izbio neki nesporazum,Armija je topništvom ubila mislim dvojicu vojnika HV,general Armije se hvalio da ima 5000 boraca,a Gotovina mu uzvrati izjavom da ako se još jednom nešto slično ponovi da će imati 5000 mrtvaca,a da će on bit 5001.Molim one koji malo bolje znaju o ovoj izjavi i događaju da malo detaljnije opiše gdje je to bilo.
I sta je onda bilo... Svih 5000 boraca pobjeglo glavom bez obzira natrag u Bihac od straha... Ove price se pricaju djeci, a ne odraslim, prvenstveno ljudima koji su ratovali. U pravu si. Bio je nesporazum, na Ostrelju, prvenstveno radi ne isticanja obiljezija i nepoznavanja terena, a ne zbog samog htjenja. Bila je utrka, ko ce brze i vise. Vjerujem da je mwm najvise upucen sto se tice "razmjene vatre". I nisu poginula samo dva vojnika HV, nego i tri ABiH.

Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno. Srbi niti jedan jedini veći grad od Oluje nisu branili. Niti jedan jedini. Nebitno što su onda bili puno slabiji. Nisu ni pokušali. Ili su oni pičke ili je sve dogovoreno, nema trećeg objašnjenja. Prosto nevjerojatno, po toj logici smo mi 91. trebali kapitulirati za 3 dana.
Ja cu opet ponoviti sto sam vec jednom napisao. Otpor VRS prema ABiH odnosno kretanju ABIH je bio mnogo jaci, veci, bolji, organizovaniji. Svaki pedalj su branili do zadnjeg, ne samo u Krajini! Uzimanje B. Petrovca, Kljuca, S. Mosta je poslijedica neoorganizovanosti i bjeznaja. No oni su se pregrupisali i krenuli u kontraofanzivu. Gotovo da bi sve vratili... Pitanje je zasto nisu poduzimlai kontraofanzive na Sipovo, M. Grad, Drvar... Jucer je VP VRS sam rekao da je ogromna kolicina MTS-a sa ljudstvom bila spremna na udar linijom Prijedor - S. Most - Kljuc, da se ABiH spremalo crno. Pri tome HV je na ulazu u BL! Ne moze se reci da VP VRS govori neistinu, jer mi je poznato da je bio spreman udar, i sta su gore imali. E sad je pitanje zasto ta MTS i ljudstvo nije upotrebljeno za odbranu BL ili zaustravljanje /usporavanje pravca kretanja HV(O). Jusu li se oni zaista toliko bojali HV i njezine opremljenosti i u isto vrijeme znali da mogu sa ABiH kako hoce... Meni bi bilo logicnije upotrebljavati jaca sredstva (ljustvo + tehnika) protiv jaceg protivnika, a slabija protiv slabijeg.
__________________
Das ist Valter!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.12.2011. at 10:41. Reason: spajanje
BiH is offline  
Old 04.12.2011., 12:08   #80
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
Zapravo, nije nevjerojatno. Ali to je više psihologija nego vojna taktika. Ako pogledaš strukturu stanovništva koje je do 91-e živjelo na tim prostorima, makneš sve one prognane neSrbe, ostaje ti prilično mali broj "domaćih" ratnika koji zapravo ratovali i nisu (izuzetak je Maslenica kao veća akcija, a u kojoj opet nisu djelovali sami) nigdje već ih je većina (po vlastitom priznanju) bila "kuhara".

Uvjeti u kojima su živjeli i način života koji su vodili u godinama imanja svoje RSK bili su sve samo ne normalni i nikome nije ni padalo na pamet da takvo "stanje" trajno živi i brani. IMHO, bez pomoći Miloševića "RSK" ne bi opstala (gospodarski a ni politički) ni 2 godine a kamoli te 4.



Pretpostavljam da je ovaj citat zapravo Štulićev... pa čisto da ga ispravim - ili je nemir, ili je strast... a ti "ratnici" su bili strastveni jedino i samo tamo gdje su se osjećali nadmoćnima (a to su IMHO definitivno prestali biti nakon uspjeha akcije Maslenica koja je bila preduvjet za Oluju).

IMHO, HV je bio puno iskusnija vojska što se tiče ratovanja od protivnika, ponajprije zahvaljujući južnom bojištu 92-e odakle su se i "stvorile" gardijske brigade.
Malo sam moram o stvaranju GBR.
Južno bojište 92?
Sinko te brigade su ratovale širom lijepe naše i šire, više od polovice 91. i cijele 92. Ne zaboravite da su prve oslobodilačke operacije bile još krajem 91. na području Zapadne Slavonije, a neke su brigade provodile prilično uspješne operacije (napadno-obrambene) u posavini tijekom ljeta 92. godine.

Prednost HV je bila prije svega u puno boljoj obuci i moralu, te načinu uporabe snaga.

Vojska pobunjenih srba u RH i BIH se temeljila na mitologiji koju srbi furaju i dan danas o nekoj njihovoj superiornosti i nadmoći (koju su uistinu i imali 91 i 92, prije svega u opremi, a djelomično i u ljudstvu dok je bilo mobilizacije u Srbiji, odnosno dok su nošeni tim mitovima dobrovoljci jurišali u pomoć ugroženoj braći diljem ex juge). Kasnije kada su se HV, HVO i ABiH posložili i opremili, bez obzira na neke nesuglasice među njima, nema više uspjeha, nego samo pušiona. Prvo malo po malo, a onda 95 totalni raspad sistema i da međunarodna zajednica nije zaustavila vojsku 95, RS bi se svela na istok Bosne i možda neko manje područje oko BL. U stvari to što je međunarodna zajednica napravila samo je temelj za daljnje oružane sukobe i svađe, prije svega u Bosni jer ludim narodima ne možeš dokazati koliko su ludi sve dok ih ne potučeš do kraja, kao što se desilo Njemcima 45.

Zadnje uređivanje Grga-os : 04.12.2011. at 12:33.
Grga-os is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:53.