Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2012., 17:38   #81
Pa ovo pitanje "gdje su" i nije tako komplicirano.Prvo,reći da je život u svemiru rijetka pojava je u najmanju ruku ignorantna izjava jer to ne mozemo znati.No,ono sto znamo jest da se zivot na Zemlji (prvi jednostanicni organizmi) razvio za nekih 400-600 bilijuna godina (ako ne racunamo period u kojem je Zemlja jos uvijek bila bombardirana te su uvjeti za razvoj bilo kakvog oblika zivota bili nemoguci),a 400-600 bilijuna godina je u kozmickom vremenu nista,zanemarivo malo vremena.Mislim,posto se da primijetiti da mnogi ovdje dolaze od pretpostavke da smo mi posebni,ili da je Zemlja posebna.Pet najzastupljenijh elemenata u svemiru su helij (koji je reakcijski inertan),vodik,ugljik,kisik i dusik.Mi smo posebni? Od cega smo mi građeni? Koja je najzastupljenija molekula u ljudskom tijelu? Voda-H20,molekulu vode cine vodik i kisik.Ustvari,ako poredamo elemente koji su najzastupljeniji u ljudskom tijelu,to bi islo ovako:vodik (odgovara svemiru),kisik (odgovara svemiru),ugljik,odgovara svemiru),dusik (odgovara svemiru).Mislim da smo naucili ne samo da mi postojimo u svemiru,vec da svemir postoji u nama (ovi elementi se rasprostranjuj prilikom ekspolozija zvijezda,koje sviju bogatu unutrasnjost razlijevaju po svemiru i tvore sljedecu generaciju zvijezda okruzenih planetima i moguce zivotom,zato smo mi zvijezdana prasina,u najvisem smislu te fraze).Da sadrzimo neki rijetki izotop,onda bi imali argumenta za reci da smo posebni.Pa jesmo li sami u svemiru? Nacinjeni smo od nacescih,najzastupljnijih kemijskih elemenata u svemiru,nasa kemija se temelji na ugljiku,a ugljik je najreaktivniji kemijski element.Bilo bi kranje egocentricno reci da smo sami u kozmosu.Postoji vise zvijezda u svemiru,nego zrnaca pijeska na svim plazama Zemlje.Istina,nismo nasli zivot izvan Zemlje zasada,ali trazimo,gledamo,nismo pogledali bas daleko,ali trazimo.Prostor do kojeg smo dosada dosli je toliko malen,tesko je to opce opisati,dobra analogija bi bila (ako smatrate da je zivot razvijen jedino na Zemlji),uzmete čašu,zagrabit tom čašom u ocean,izvadite je van,i na temelju toga ustvrdite da u oceanu nema kitova.To je idiotski.Mislim,pogledajte samo nas "radio bubble"-sfera oko zemlje,otprilike nekih 70 svjetlosnih godina,to je najveca udaljenost do koje su stigli nasi radiovalovi,a saljemo ih tek nekih 12 godina,s tom odredenom namjerom jos i manje.Zivot je ekstremna ekspresija slozene kemije.Tako da,sve sto smo do sada doznali upucuje na to da zivot u svemiru nije rijetka pojava.Poanta ovoga,zivot se ne Zemlji razvio relativno brzo,s najcescim elementima u svemiru.

Inteligencija,da to je druga stvar.Inteligencija se ocito u svemiru pojavila dosta kasno.Mi sebe definiramo kao inteligentne.Okej,pogledajte genom.Uzmimo naprimjer cimpanzu,naseg relativno bliskog rodaka,imamo 98%-99% identican genom.Znaci razlika od 1%.A cimpanze ne grade naprimjer Hubble teleskop,ne skladaju simfonije.Znaci onda moramo smatrati da sve sto smatramo da nas cini inteligentima se nalazi u tih 1%.Ali preokrenite to pitanje,ako je genetska razlika izmedu ljudi i cimpanza toliko mala,mozda je i razlika u nasoj inteligenciji jednako mala? Uzmite naprimjer neki drugi oblik zivota i dodajte tih jedan posto u istom vektoru za koji se mi razlikujemo od cimpanza,ta bica bi onda prikazivala nase najpametnije primjerke pred svojim humanolozima.Naprimjer,doveli bi Hawkinga i rekli,gledajte,ovaj je nesto pametniji od ostalih jer moze izracunati astrofizicke proracune u svojoj glavi.Za njih bi to bio fundamentalni postupak (kao za nas slaganje kutija da bi dosli do banane,znaci kao sto to cimpanze rade),mislim,ovo sa slaganjem kutija mogu mala djeca napraviti bez problema.Zato,da li bi mi bili blebetajuci idioti u prisutnosti vrste koja je iole trivijalno pametnija od nas? Dakle,tko smo mi da uopce konstatiramo da smo inteligenti na razini kozmosa? Mi smo inteligentni i trazimo one koji su barem inteligentni kao mi,da bi razgovarali s njima.Btw,da li na Zemlji postoji bilo koja druga vrsta s kojom mozemo pricati? Mozemo li pricati s cimpanzom koja ima gotovo identicni DNK? Ne.Ali ipak mislimo da cemo moci komunicirati s "alienom" s neke druge planete,koji i ako je baziran na DNK,je vjerojatno potpuno drugaciji od nas.Mislim,pitam se,vjerojatno ste u zadnje vrijeme prosli pokraj crva koji je bas "ispuzal" iz Zemlje.Sumnjam da ste se pitali:"Uh,bas me zanima kaj taj crv misli"? Jednostavno vas nije bilo briga.Crv nema blage veze o tome da se vi smatrate inteligentim,vi ste samo ta "stvar" koje je prosla pokraj njega.Sad zamislite vrstu koja ima toliko visoku inteligenciju,da je ideja komuniciranja s nama jednostavno od nikakvog interesa za njih.I oni produ pokraj nas,a njihova inteligencija je na toliko visokoj razini da je mi ni ne prepoznajemo kao inteligenciju.

Tako da,svemir bi prema svemu sto znamo,trebao biti pun zivota.Inteligentog zivota,nesto manje,barem u sadasnjem trenutku.Mislim,90% svih vrsta koje su ikad zivjele na Zemlji je izumrlo.90 posto,to je puno.Kozmos je stvarno neprijateljski nastrojeno mjesto:Pokusava nas ubiti na mnogo nacina,stvarno,pogledajte crne rupe,supernove,"ispucavanja" gamma zracenja,asteroide,nestabilne orbite,i tako dalje.
__________________
"When routine bites hard, and ambitions are low. When resentment rides high, but emotion won't grow...and we're changing our ways, taking different roads. Love will tear us apart."
Jon Stark Snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 16:16   #82
Quote:
Jon Stark Snow kaže: Pogledaj post
Sad zamislite vrstu koja ima toliko visoku inteligenciju,da je ideja komuniciranja s nama jednostavno od nikakvog interesa za njih.I oni produ pokraj nas,a njihova inteligencija je na toliko visokoj razini da je mi ni ne prepoznajemo kao inteligenciju.
Od cijele dizertacije jedino ovaj dio je on-topic

Dakle, ovdje razmatramo zašto ne vidimo nikakve naznake inteligentnog života na drugim mjestima, a ne da li smo mi posebni i da li u svemiru općenito ima života osim ovoga kojeg mi poznajemo. Po mnogim kalkulacijama (ako si pročitao link koji sam dao u prvom postu), naša galaksija bi trebala imati još mnoge civilizacije. E pa - gdje su?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 17:37   #83
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Od cijele dizertacije jedino ovaj dio je on-topic

Dakle, ovdje razmatramo zašto ne vidimo nikakve naznake inteligentnog života na drugim mjestima, a ne da li smo mi posebni i da li u svemiru općenito ima života osim ovoga kojeg mi poznajemo. Po mnogim kalkulacijama (ako si pročitao link koji sam dao u prvom postu), naša galaksija bi trebala imati još mnoge civilizacije. E pa - gdje su?
evo,ja ti se duboko ispricavam,nisam znao da se ne smije dati neke edukativne cinjenice kao uvod u poantu price,ali okej,uopce necu u to ulaziti.

Svemir je ocito,izrazito "hostile" mjesto,ako si upoznat s Drakeovom jednadzbom,onda znas da je jedna od varijabli duljina trajanja civilizacije (vremenski period koji civilizacija prode prije nego li je unistena),tako da mozemo reci da i nije bas tako jednostavno kao sto se to navodi u uvodnom postu,odnosno onom clanku,ne? Postoji dobra mogucnost da je u nekom odredenom trenutku civilizacija koja je postojala u blizini Zemlje,unistena.Takoder,kao sto sam naveo u svom totalno off-topic postu,inteligencija se u svemiru ocito javlja relativno kasno.Takoder,u ovom trenutku,koliko znamo,brzina svjetlosti je najveca brzina u kozmosu,a cak i tim isitm kvantima (fotonima) svjetlosti trebaju milijarde godina da prevale vece udaljenosti u svemiru.
__________________
"When routine bites hard, and ambitions are low. When resentment rides high, but emotion won't grow...and we're changing our ways, taking different roads. Love will tear us apart."
Jon Stark Snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 08:26   #84
Naša galaksija ima promjer od cca 100.000 svjetlosnih godina. To je vrlo malo vremena ako se uzme u obzir da je Sunce nastalo prije 4.5 milijardi godina. Nije teško zamisliti da bi mogla postojati civilizacija par stotina tisuća godina starija od nas...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 10:42   #85
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Naša galaksija ima promjer od cca 100.000 svjetlosnih godina. To je vrlo malo vremena ako se uzme u obzir da je Sunce nastalo prije 4.5 milijardi godina. Nije teško zamisliti da bi mogla postojati civilizacija par stotina tisuća godina starija od nas...
Istina,definitivno se slazem,mogla bi postojati,par stotina tisuca godina je nista u kozmickom vremenu,tu se slazemo.Ipak,uzmimo u obzir da bi takva civilizacija bila mnogo naprednija od nas,tu dolazi u igru faktor nase "posebnosti",zasto bi oni htjeli imati bilo kakvog posla s nama i zasto mislis da bi uopce mogli komunicirati s njima? Mislim,gle,ja bi bio najsretniji kada bi se tako nesto dogodili,to bi bilo nevjerojatno,i stvarno navijam za takav rasplet dogadaja

Da,inače,saznali smo također da čak ni zvijezda tipa Sunce nije potrebna za odrzanje tekuce vode na nekom planetu,jedino je bitna temperatura,pa tako Europa (Jupiterov satelit) ima tekucu vodu,ne zbog Sunca,vec zbog topline koju emitira Jupiter.Takoder,treba uzeti u obzir da se mi nalazimo u relativno hladnom dijelu galaksije/svemira.
__________________
"When routine bites hard, and ambitions are low. When resentment rides high, but emotion won't grow...and we're changing our ways, taking different roads. Love will tear us apart."
Jon Stark Snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:36   #86
Quote:
Jon Stark Snow kaže: Pogledaj post
Istina,definitivno se slazem,mogla bi postojati,par stotina tisuca godina je nista u kozmickom vremenu,tu se slazemo.Ipak,uzmimo u obzir da bi takva civilizacija bila mnogo naprednija od nas,tu dolazi u igru faktor nase "posebnosti",zasto bi oni htjeli imati bilo kakvog posla s nama i zasto mislis da bi uopce mogli komunicirati s njima? Mislim,gle,ja bi bio najsretniji kada bi se tako nesto dogodili,to bi bilo nevjerojatno,i stvarno navijam za takav rasplet dogadaja

Da,inače,saznali smo također da čak ni zvijezda tipa Sunce nije potrebna za odrzanje tekuce vode na nekom planetu,jedino je bitna temperatura,pa tako Europa (Jupiterov satelit) ima tekucu vodu,ne zbog Sunca,vec zbog topline koju emitira Jupiter.Takoder,treba uzeti u obzir da se mi nalazimo u relativno hladnom dijelu galaksije/svemira.
Na Europi vjerojatno ima tekuće vode ali ne zbog topline Jupitera, nego zato što ga Jupiter gravitacijom gnječi. Čak se smatra da je na površini Europe debeli sloj leda koji je tvrd kao kamen. Ispod tog leda bi bio ocean...
Uostalom u svemiru ima najviše vodika i helija pa onda tek na red dolazi ostalo. Vodik i helij su nastali kad se svemir počeo hladiti i to je to. Sve poslije toga je tek u zvijezdama nastalo i zbog toga ga je puno manje. Ti teži elementi nisu ravnomjerno u svemiru raspodjeljeni, pa tako ni u našoj galaksiji.
Težih elemenata ima naravno više u centru galaksije a manje na rubovima. U centru međutim vladaju nepovoljni uvjeti za razvoj života. Na rubu isto tako jer nema teških elemenata. Mi smo pak neki najpovoljniji slučaj. Naš sunčev sistem ima i više tih teških elemenata nego bi trebao, a opet smo u povoljnom dijelu galaksije.
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 18:24   #87
Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Na Europi vjerojatno ima tekuće vode ali ne zbog topline Jupitera, nego zato što ga Jupiter gravitacijom gnječi. Čak se smatra da je na površini Europe debeli sloj leda koji je tvrd kao kamen. Ispod tog leda bi bio ocean...
Uostalom u svemiru ima najviše vodika i helija pa onda tek na red dolazi ostalo. Vodik i helij su nastali kad se svemir počeo hladiti i to je to. Sve poslije toga je tek u zvijezdama nastalo i zbog toga ga je puno manje. Ti teži elementi nisu ravnomjerno u svemiru raspodjeljeni, pa tako ni u našoj galaksiji.
Težih elemenata ima naravno više u centru galaksije a manje na rubovima. U centru međutim vladaju nepovoljni uvjeti za razvoj života. Na rubu isto tako jer nema teških elemenata. Mi smo pak neki najpovoljniji slučaj. Naš sunčev sistem ima i više tih teških elemenata nego bi trebao, a opet smo u povoljnom dijelu galaksije.
Gravitacija,koliko znamo,nema svojstvo gnječenja,Europa je zbog svoje interakcije s Jupiterom dobila inducirano magnetsko polje.I da,pod tom "korom" leda se najvjerojatnije nalazi slani ocean.
__________________
"When routine bites hard, and ambitions are low. When resentment rides high, but emotion won't grow...and we're changing our ways, taking different roads. Love will tear us apart."
Jon Stark Snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 06:38   #88
Quote:
Jon Stark Snow kaže: Pogledaj post
Gravitacija,koliko znamo,nema svojstvo gnječenja,Europa je zbog svoje interakcije s Jupiterom dobila inducirano magnetsko polje.
Zapravo ima svojstvo gnječenja, a to su plimne sile zbog kojih je unutrašnjost Europe dovoljno topla da ispod leda bude vode u tekućem stanju. Vidi najbliži Jupiterov satelit, Io - to je vuklanski najaktivnije mjesto u cijelom Sunčevom sustavu, upravo zbog plimnih sila koje ga "gnječe"
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 15:51   #89
Pročitao prve dvije stranice i rekoh da dam svoje mišljenje. Mislim da malo krivo razmišljamo u globalu.
Zašto bi netko slušao radijske i tv signale odnosno elektromagnetske ako je na višem nivou inteligencije?
Netko je napisao kako je ograničeno brzinom svjetlosti! Opet krivo razmišljamo. Mi mislimo da je to nešto najbrže u svemiru, a što ako nije. Nismo još možda na tom stupnju inteligencije ili nismo otkrili nešto brže od toga. Po nama je to ograničenje, po onima koji putuju kroz svemir to možda i nije neko ograničenje.
Koliko zapravo znamo o svemiru i o zakonima koji vladaju u njemu osim o onim zakonima koje mi tumačimo ispravnima i koji vladau na zemlji i uspoređujemo ih sa zakonima u svemir. Što ako postoje još neke stvari koje mi nismo dokučili a drugačije su nego mi mislimo.
Što ako su znanstvenici iz CERN-a bili upravu s mjerenjem (kao i Tesla) pa brzina svjetlosti ipak nije nešto najbrže u svemiru. Puno još toga neznamo i možda smo samo zanimljivi njihovim antropolozima i istraživačima koji nas prate u nekoj tajnosti.
I na kraju a tko kaže da nisu stupili s nama u kontakt ali si to neki pojedinci nemogu priznat iako je malo previše toga na razno raznim snimcima da barem jedan nije istinit kako su oni već tu odavno no to je tema neka druga.
Zanimljivi smo im kao gorile samo što nam se populacija povećava rapidno a svemirom se ne krećemo uopće tako da ....
Livan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 20:19   #90
Quote:
Livan kaže: Pogledaj post
Pročitao prve dvije stranice i rekoh da dam svoje mišljenje. Mislim da malo krivo razmišljamo u globalu.
Zašto bi netko slušao radijske i tv signale odnosno elektromagnetske ako je na višem nivou inteligencije?
Netko je napisao kako je ograničeno brzinom svjetlosti! Opet krivo razmišljamo.
Razmišljamo kako je jedino moguće. U skladu s onim što sad znamo. Ne možemo razmišljati u skladu s onim što još ne znamo, a jedan da bi mogli znati

Volio bi vidjeti kako bi ti vodio SETI. Dobiješ neki novac, recimo 10 milijuna dolara i sad ga trebaš potrošiti u istraživanje možebitinih izvanzemaljskih tehnoloških civilizacija.

Kako ćeš to konkretno učiniti? Samo ćeš govoriti da još dosta toga ne znamo ?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 13:09   #91
Samo se nemoj ljutit odmah kažem samo nekako logički. Znamo da razmišljamo u okvirima zakona fizike kojih poznajemo no mislim da još dosta toga neznamo.

Gledam to malo drugačije. Uvjerena sam da su tu, imaš tonu video snimaka, nekih isinitih neki ne, imaš hrpu iskaza, razno razne institucije koje kriju nešto, razne vojne baze i slično. Po meni očito je da su prisutni odnosno da se pojavljuju s vrijemena na vrijeme. Možda i nešto njihove tehnologije posjedujemo ali u tajnosti koje običnom čovjeku i znanstveniku nisu dostupne. Po meni dakle su tu i posječuju nas ali običan čovjek sa radio teleskopima i raznim sistemima komunikacije ne uspijeva stupit u kontakt s njime.

Po meni postoje dvije opcije, ili im je zabranjeno odnosno dogovoreno da se nesmije komunicirat ili ne komuniciramo snjima na odgovorajući način glede tehnološkog smisla.

Tako ja to gledam, znači nije upitno dali postoje ili ne, upitna je vrsta komunikacije.

Moje mišljenje samo
Livan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 20:10   #92
Quote:
Livan kaže: Pogledaj post
Samo se nemoj ljutit odmah
Možda tako 'zvuči', ali ne ljutim se..Valjda nemam stila pa ružno ispada


Quote:
kažem samo nekako logički. Znamo da razmišljamo u okvirima zakona fizike kojih poznajemo no mislim da još dosta toga neznamo.
To znamo svi. Uključujući SETI-evce i astrobiologe. Nisi nam rekla ništa novo. Svejedno, kako sam rekao, istražuje se kako se može i kako se zna. To se ne da poboljšati. Ako misliš da može - reci kako. Što tražiti i na koji način?



Quote:
Gledam to malo drugačije. Uvjerena sam da su tu, imaš tonu video snimaka, nekih isinitih neki ne, imaš hrpu iskaza, razno razne institucije koje kriju nešto, razne vojne baze i slično
.

Žalostan sam što tako misliš. To dovoljno govori o tvom nepoznavanju problematike. Da sad krenem objašnjavati, pošlo bi u dugo

Učini nešto za nas oboje i pogledaj ovaj 10- minutni video:

http://www.youtube.com/watch?v=NSJElZwEI8o

Ovo je dr. Neil deGrasse Tyson, jedan od (medijski) najpoznatijih astrofizičara današnjice. Neka te ne zavara njegov teatralni scenski nastup. Riječ je o pravom stručnjaku.

Nakon što pogledaš video (ako engleski nije problem) reć ćeš mi što misliš o tome što je on rekao.


Quote:
Po meni postoje dvije opcije, ili im je zabranjeno odnosno dogovoreno da se nesmije komunicirat ili ne komuniciramo snjima na odgovorajući način glede tehnološkog smisla.

O teorijama urote ćemo drugi put
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 20:36   #93
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
...Ovo je dr. Neil deGrasse Tyson...
LOL
Baš ti hvala na ovom linku, nasmijao sam se do suza, lik je izvanredan!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 06:50   #94
Quote:
Livan kaže: Pogledaj post
Pročitao
Mijenjaš spol u postovima

Quote:
Zašto bi netko slušao radijske i tv signale odnosno elektromagnetske ako je na višem nivou inteligencije?
Zato jer koliko sad znamo, život, a naročito inteligentan život je u svemiru vrlo rijedak.

Quote:
Netko je napisao kako je ograničeno brzinom svjetlosti! Opet krivo razmišljamo. Mi mislimo da je to nešto najbrže u svemiru, a što ako nije. Nismo još možda na tom stupnju inteligencije ili nismo otkrili nešto brže od toga. Po nama je to ograničenje, po onima koji putuju kroz svemir to možda i nije neko ograničenje.
Pa onda gdje su?

Quote:
Što ako su znanstvenici iz CERN-a bili upravu s mjerenjem (kao i Tesla) pa brzina svjetlosti ipak nije nešto najbrže u svemiru.
Nisu bili u pravi, pronađen je krivac, voditelji projekta su dali otkaze..

Quote:
Livan kaže: Pogledaj post
Gledam to malo drugačije. Uvjerena sam da su tu, imaš tonu video snimaka, nekih isinitih neki ne, imaš hrpu iskaza, razno razne institucije koje kriju nešto, razne vojne baze i slično. Po meni očito je da su prisutni odnosno da se pojavljuju s vrijemena na vrijeme. Možda i nešto njihove tehnologije posjedujemo ali u tajnosti koje običnom čovjeku i znanstveniku nisu dostupne. Po meni dakle su tu i posječuju nas ali običan čovjek sa radio teleskopima i raznim sistemima komunikacije ne uspijeva stupit u kontakt s njime.
Molim ovakve stvari ostaviti za podforum alternativa.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 12:38   #95
Quote:
Livan kaže: Pogledaj post
Uvjerena sam da su tu, imaš tonu video snimaka, nekih isinitih neki ne, imaš hrpu iskaza, razno razne institucije koje kriju nešto, razne vojne baze i slično.
imaš tonu lažnih podataka na internetu i nijedan validan. to je sve što imaš.
ne postoji ni jedan dokaz da izvanzemaljci postoje ili da su bili na zemlji.

@Wand_1 je napisao zanimljive stvari na ovoj temi, pa pročitaj njegove postove za bolje shvačanje svemira i života oko nas...
barbarian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 15:48   #96
Greška u tipkanju. Muško sam. Možda vama te neke snimke nisu bitne kao ni meni neke vaše snimke nekih doktora. I onda iza tog vašeg doktora vidiš tonu komentara a najzanimljivi su na stranici 2 i 3. Možda je on nekog obmanio a takvih ima koliko hoćeš ali ako me Papa i Crkva nisu uvjerili u svoje pa teško da ću i on. Toliko imate u povijesti dokaza, crteža, snimaka a vi će te tvrditi da su to meteorološki baloni. Taj komentar je meni bitan a ne neki dr. Tyson. Bez uvrijeda ali samo jedna snimka da je istinita i sva vaša teorija pada u vodu. No to spada u alternativu koja je alternativa vašim odgovorima. Ja osobno nemogu vjerovat da smo najinteligentnija vrsta u svemiru i da postoje granice u evoluciji (sad mi nemojte dat link onog japanca koji će reći kako čovjek više ne evoluira) i mijenjaju zakona fizike.

Prvi ostaci čovjeka datiraju od 1.8 milijuna godina pr. Kr i zadnjih 150 g. smo se mi kao nešto mrdnuli a dotle smo gurali kotače. Ma daj. To pričaj nekom drugom

Malo me čudi (a znate više o svemu tome od mene) da razmišljete tako u nekim granicama. Tako su u prošlosti razmišljali kako je zemlja ravna i da se svemir okreće oko zemlje i nisu dali u svojim glavama dalje od toga. Ograničeno razmišljenje. Ne kažem da znam kako stupiti u kontakt s njima a UVJEREN SAM DA POSTOJE ali očito nešto radimo krivo. Cijelo vrijeme gledaju čimpanze kako se igraju bananama, za čimpanze značajno a za njih je to komedija možda.

Eto toliko, mislio sam se priključiti temi ali vidim da to nije baš bilo pametno. Bavit se astronomijom i vjerovat kako smo sami ili da možda negdje postoji ali da je rijetko je apsurd. Pored toliko zvijezda, galaksija i evo iz dana u dan vidimo da otkrivaju nove planete vjerovat da smo jedini inteligentni je pomalo i sebično. Ali čitat ću i dalje pa možda me vi nečem višem naučite.

Pozz

Zadnje uređivanje Livan : 03.05.2012. at 16:34.
Livan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 20:40   #97
Quote:
Livan kaže: Pogledaj post
Eto toliko, mislio sam se priključiti temi ali vidim da to nije baš bilo pametno. Bavit se astronomijom i vjerovat kako smo sami ili da možda negdje postoji ali da je rijetko je apsurd. Pored toliko zvijezda, galaksija i evo iz dana u dan vidimo da otkrivaju nove planete vjerovat da smo jedini inteligentni je pomalo i sebično. Ali čitat ću i dalje pa možda me vi nečem višem naučite.
Nisam siguran da si shvatio poantu teme. raspravljamo upravo o tome, "gdje su?", odnosno sa tolikom brojem svjetova u našoj galaksiji mi (još uvijek?) nigdje ne nalazimo na nedvojbeni dokaz o postojanju inteligencije. Obrati pažnju da se traži nedvojbeni dokaz, ne spekulacije. Takvog dokaza trenutno nema.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 20:43   #98
Livan, moraš razumjeti da su metodologija i pozitivizam vrlo bitni u znanosti i sreća da je tako. I ja sam sklon maštanju, SF-u, kao vjernik sklon sam i iracionalnoj strani ljudskog bića, sve je to OK, ali moramo imati jedan racionalan sustav postavljen na čvrstim strogo provjerljivim temeljima. Nema u tome ništa loše, dapače, kao civilizaciji nam je krenulo tek kad su postavljeni takvi temelji moderne znanosti. Nepostojanje valjanih dokaza znači upravo to i ništa više, to ništa ne govori o istinitosti ili neistinitosti tvrdnje. Bez tako postavljenog sustava teško bi se probijali kroz pravu šumu teorija, hipoteza, "dokaza" i "svjedočanstva". Predavanje na koje je linkao wand_1 je izvrsno, sve je rečeno. I apsolutno mogu bar jednu stvar potvrditi iz tog predavanja na osnovu svojeg programerskog iskustva - svjedočanstvo i opis korisnika programa o nekom problemu je u 99% takvo da će te prije odvući na krivu stranu. Ljudski mozak jednostavno čudno funkcionira na razini detalja, badava!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 22:21   #99
Ali čekaj malo a koje bi vi dokaze? Da se spuste i rukuju s vama, i onda bi neki rekli da su samo sanjali ili da su na LSD-u. Da dođu pred nas sve, je jedina opcija. Zamisli kako bi svijet reagirao? Zbunjeno, panično. Ja baš vidim sve razloge zašto da se ne pojave. Ako su nas imalo promatrali, što su dobrog i vrijednog mogli zaključiti? Ja vama postavljam pitanja kad ste veći znalci od mene pa vi to meni objasnite!

Ajmo malo razmišljat kao oni ili ti se staviti u njihovu poziciju (ako je to moguće). Recimo da smo u stanju putovati kroz svemir nekim razumnim brzinama i da nam netrebaju tisuće godina do prvog zvjezdanog sustava, nego nešto razumnije. I dođemo u orbitu, pohvatamo sve te famozne tv i radio signale i koji zaključak možemo donijeti o rasi ili vrsti koja je na tom planetu a ponaša se kao mi. Ja se prvi nebi spustio nego pratio s neke distance majmune kako prave pizdarije oko drveta banana (karikiram) ili bi čak produžio i rekao apsolutno neinteresantno.

U svakoj kulturi koja je živjela prije više tisuća godina imate neke skulpture, crteže i slično. I kakav bi vi sad dokaz? Jednostavno neće da se druže s nama (budalama s mog stajališta) jer tko je svladao te zakone fizike (zemlja nije ravna nego okrugla - dakle nepoznamo svemir još toliko da bi se busali u prsa kako je brzina svjetlosti najbrža) neće se s nama bakčati koji smo 3x prošetali po mjesecu i poslali tonu sondi po raznim planetima i satelitima a oni to obiđu sve za 2 sata što smo mi napravili u zadnjih 50g.

Mestar a koji su to čvrsti temelji u tvojoj vjeri ili dokazi? Što bi rekao dr. tyson slika iz Photoshopa puj pik nevaži

Wand1 post 8. "Kurtzweil smatra da inteligentne tehnološke civilizacije u Svemiru, ako postoje nisu trajne.

Jer da jesu, ne bi im trebalo dugo da koloniziraju svemir. tehnološka 'evolucija' nije kao biološka. Biološka je užasno spora. Tehnološka ide jako brzo, geometrijskom progresijom."

Samo ljudima možda pada na pamet da nešto otmu ili koloniziraju. Možda druga bića u svemiru nemaju tih želja a ako su naprednija možda su kroz svoju evoluciju shvatili brže gospodina Drake pa se nisu dali uništit.

Nema dokaza dok ne dođu a možda neće doći jer su shvatili tko smo i dokle smo dogurali a možda spremaju kako opako oružje da nas ogule jer smo preopasni i kolonizatori

Zadnje uređivanje Livan : 03.05.2012. at 22:31.
Livan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 01:24   #100
Quote:
Livan kaže: Pogledaj post
Ajmo malo razmišljat kao oni ili ti se staviti u njihovu poziciju (ako je to moguće). Recimo da smo u stanju putovati kroz svemir nekim razumnim brzinama i da nam netrebaju tisuće godina do prvog zvjezdanog sustava, nego nešto razumnije. I dođemo u orbitu, pohvatamo sve te famozne tv i radio signale i koji zaključak možemo donijeti o rasi ili vrsti koja je na tom planetu a ponaša se kao mi. Ja se prvi nebi spustio nego pratio s neke distance majmune kako prave pizdarije oko drveta banana (karikiram) ili bi čak produžio i rekao apsolutno neinteresantno.
OK, to je sasvim u redu mišljenje, ali se ne mogu složiti s time da bi produžili dalje. Prema onome što do sada znamo, ovaj svemir nije Star Trek da na svakom drugom sustavu imamo planete pogodne za život, a kamoli za inteligentni život

Quote:
neće se s nama bakčati koji smo 3x prošetali po mjesecu i poslali tonu sondi po raznim planetima i satelitima a oni to obiđu sve za 2 sata što smo mi napravili u zadnjih 50g.
A zašto ne? Pitam čisto radi rasprave jer to pokušavamo saznati - dakle uz pretpostavku da ima razvijenijih civilizacija od naše, zašto se ne javljaju?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.