Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2012., 14:41   #21
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
@BiH
Da sam admin, trajni ban bez razmišljanja...
Ali nisi, inače, kad mogu istočni susjedi pisati može i jedan Sarajlija reći svoje vlastito iskustvo...
__________________
Yodais;Srpske novine ne lažu
Tenedor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 14:59   #22
Quote:
plejer_as kaže: Pogledaj post
da li je ikomu pala na pamet usporedba opsade Sarajeva i Vukovara ?
Meni se čini da , ako usporedim , su sarajlije imali jedan uzor neviđen na prostoru bivše Jugoslavije di su ipak mogli zaključiti - ako su vukovarci mogli protiv svih , pa možemo i mi protiv srba i njijovih jataka
Ima nekoliko zanimljivih sličnosti.

U oba grada, većinski narod je imao većinu u samom gradskom naselju, ali su okolna sela imala Srpsku.

U oba grada JNA je naoružala Srbe do zuba,dok lokalci nisu imali mnogo oružja.

Oba grada imaju oblič "čilea",dakle idu u dužinu više nego u širinu,što po mom mišljenju otežava obranu.

Sarajevo je imalo veći broj ljudi naravno, i mislim da je najveći problem Srbima bilo,čak i da ga pokušaju zauzeti,koliko bi to košta,bi li imali vojničke snage za to.

Jer,jedno je držati grad u okruženju i bombardirati ga iz čistog bolesnog zadovoljstva, drugo bi bilo čistiti kuću po kuću,kat po kat, mislim da to ne bi mogli sve da i nije bilo organizirane obrane grada,nego smao nekoliko naoružanih civila
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!

Zadnje uređivanje Kyle Reese : 07.04.2012. at 15:06.
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 16:22   #23
Quote:
BiH kaže: Pogledaj post
Ovdje puno ljudi komentira stvari o kojima nemaju pojma! Mozed zamisliti kad bi se sad ja upustio u polemiku kako je branjen Zadar ili Sibenik!? Ako su se "muslimani" kako nas ti nazivas (napisi ABIH) ponijeli bezobrazno prema hrv. braniteljima u Sarajevu, morao je postojati razlog za to... Ne zelim ulaziti u diskusiju, zbog cega, sta i kako, ali zu hrvatski branitelji u Sarajevu vrlo lose branili linije koje su drzali. To mogu iskreno napisati jer su linije koje je HVO drzao u Sarajevu vrlo cesto popustale, i onda smo mi (i Laste) uskakali i pokusavali popraviti sto se popraviti moglo... I vjeruj mi nije bilo jednostavno! Najbolji primjer je Otes gdje se HVO simple povukao, bez naseg znanja. Srbi nam gotovo dosli u centar grada sa tenkovima! U 4 godine rata 67 vojnika HVO poginulo... ABiH 100x vise.
Kad pisete o Sarajevu, malo vise informiranosti bi bilo pozeljno.
Mene zanima taj Otes. Da li je HVO napustio položaje nakon šta je krenula srpska ofenziva na taj dio grada ili prije? Koliko mi je poznato taj dio ratišta je bio kao klin. Navodno je ofenziva bila toliko jaka da bi to palo samo po sebi, bez obzira na povlačenje HVO.

evo i par linkova na blogove o ratu u Sarajevu...
http://zbsg.blogger.ba/arhiva/2009/01/26/2028535
http://boreokoociju.blogger.ba/arhiva/2005/03
bilo ih je još dobrih(DIV, vikicevac) al ih trenutno nemrem nać
rejects is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 17:33   #24
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
sidrun@- pošto vjerujem kako si upučeniju u tematiku od mene dozvoljavam da si nedvojbeno u pravu,podatak sam izvukao čitajuči knjigu,koja baš očito nije autentična sa brojkama.

(..nego,kada gledam post od BiH, navedene brojke izbačenih iz stroja,plus civili u brojkama,te kad to sve odokativno zbrojimo,dolazimo približno do te brojke? ..ne bih inače,niti volio da ispadne ..kak sad branim svoju tezu,ma pod svaku cijenu).
Vidiš i sam da post od BiH nema nikakve logike.
Svih 11 000 poginulih navodi kao civile.A gdje su vojnici,branitelji Sarajeva?

Također piše kako je HVO skoro dopustio Srbima ulazak u grad,a pripadnik HVO iz Sarajeva piše ovako:
pricati o obrani Otesa, Dogloda, Azica, i dijela Stupa moze samo neko ko pojma nema o situaciji. To je bilo starteski neobranjivo, to zna i najveci glupan i samo je bilo pitanje kad ce to pasti.
To se malo podrucje okruzeno sa tri i pol strane moglo odrzati jedino nekakvim dogovorom o nenapadanju sa Srbima i toga je bilo svjesno i nase vodjstvo. I to je bilo tesko ostvarljivo ali se barem pokusalo.
Medjutim muslimansko vodjstvo i Sefer Halilovic posebno, to nisu mogli gledati i poslalli su svoje postrojbe da tamo zestoko zakuvaju sa Srbima. Rezultat se zna, Srbi su to poklopili bez vecih problema a hrvatski zivalj je tu stradao ili izbjegao.
Tako da danas lijepo muslimanska vlast u tu vec bivsu hrvatsku enklavu naseljava svoje stanovnistvo, gradi zgrade i mijenja etnicku strukturu sto im je i cilj bio oduvijek i ne samo tu.
Pricati price kako je sarajevski HVO trebao ovo ili ono su smijesne u svjetlu cinjenice da HVO nigdje u tim podrucjima niti je ostavljen na miru niti mu je od muslimanske politike dopuisteno da bilo sta uradi samostalno.
Nas 5% nismo tu mogli nista. Svuda smo imali iza sebe muslimanske postrojbe jer smo optuzivani za nekakve kolaboracije sa Srbima sto je stara muslimanska taktika. I onad imas situaciju kad padne Otes da je kao krivac optuzen lokalni HVO u jacini jedne satnije, a muslimani sa 700 ili 800 vojnika koji su i izazvali sukob pa onda redovito dobijali od Srba po tamburi, e oni nisu kivi ni za sta. I tako kroz cijeli rat.
I nismo nikada ni htjeli ni mogli da izazivamo sukob sa muslimanima pa smo svejedno napadnuti.
Nase vodjstvo je od pocetka dalo do znanja da nece sudjelovati u muslimanskim samoubilackim akcijama vodjene od raznih nazovi-zapovjednika mesara i tesara i lokalnih besposlicara i kriminalaca, a pogotovo u situaciji kad ne znas je li ti veci neprijatelj onaj preko puta ili ovaj iz ledja.
Zasto da bez veze ginemo za njihove interese. Kao u Konjicu - Hrvati prvi organizirali obranu, omogucili muslimanima da se naoruzaju i ojacaju, a kao zahvalu dozivjeli opci pogrom i pokolj.
Jednom shvatite, u gradovima poput Sarajeva nama je bilo primarno da opstanemo na bilo koji nacin, a kako to izvesti u situaciji u kojoj smo se nasli, tu je bilo jako tesko naci rjesenje. Znam samo da je najgluplje bezglavo srljati na Srbe u unaprijed izgubljene bitke i ginuti bez veze. A to su muslimani radili sve dok i sami nisu shvatili da rade besmislicu.

Tamo gdje je trebalo i bilo opravdano drzati linije prema Srbima to se i radilo. A tamo gdje je bilo jasno da sukob sa Srbima znaci propast za nas narod i nase enklave - Stup, Azice, Otes , Doglode i ostalo, pokusalo se ne ulazeci u sukobe sa Srbima pa ako uspije uspije, jer je bilo jasno da se to ne moze obraniti, u sto su se kasnije i sami muslimani uvjerili.

ps,nemoj zaboravit da se Hrvati u Sarajevu brzo shvaćajuć situaciju nisu htjeli boriti ni za srpsko ,ni za muslimansko Sarajevo,nego su jedino htjeli izvuć živu glavu,što i ovaj bojovnik navodi.
sidrun is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 17:44   #25
Quote:
BiH kaže: Pogledaj post
Ovdje puno ljudi komentira stvari o kojima nemaju pojma! Mozed zamisliti kad bi se sad ja upustio u polemiku kako je branjen Zadar ili Sibenik!? Ako su se "muslimani" kako nas ti nazivas (napisi ABIH) ponijeli bezobrazno prema hrv. braniteljima u Sarajevu, morao je postojati razlog za to... Ne zelim ulaziti u diskusiju, zbog cega, sta i kako, ali zu hrvatski branitelji u Sarajevu vrlo lose branili linije koje su drzali. To mogu iskreno napisati jer su linije koje je HVO drzao u Sarajevu vrlo cesto popustale, i onda smo mi (i Laste) uskakali i pokusavali popraviti sto se popraviti moglo... I vjeruj mi nije bilo jednostavno! Najbolji primjer je Otes gdje se HVO simple povukao, bez naseg znanja. Srbi nam gotovo dosli u centar grada sa tenkovima! U 4 godine rata 67 vojnika HVO poginulo... ABiH 100x vise.
Kad pisete o Sarajevu, malo vise informiranosti bi bilo pozeljno.
Sa istog foruma:
Ne mogu se točno sjetiti dali je u 8. i 9.om mjesecu 1992 (mislim da je bilo prije pada Dogloda ali nisam siguran) upali su armijaši u Vojnu policiju HVO-a u Otesu i razoružali sve koje su našli u prostoriji. Sa njima je bio i Hamdo Šašić, koji je jednom od naših (da ne govorim ime) opalio šamar jer su ga dan ranije zaustavili na punktu na ulazu u Otes (most na rijeci Dobrinji).

Otes je pao 04.12.1992 kada su srpski tenkovi ušli u njega.

Na pocetku rata je bila rezervna policija i razne bande pod kontrolom ,Alije i SDA.Stari grad je drzao Sakib Puska,dio pod Trebevicu Caco,Kosevsko brdo CELO, Marijin dvor neki drugi Celo2,od televizije je vladao Juka,i postojale su zelene beretke Svrakica

Da li je ovo istina?

Zadnje uređivanje sidrun : 07.04.2012. at 18:07.
sidrun is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 18:31   #26
Jbt promaklo mi ,od prebrzoga čitanja (a,nemoš sve te teme pohvatati) izjava od ovoga trolčine koja me u startu raznjupa pa se nerijetko i zaleijćem bespotrebno(srečom nisam sad zbog toga..ali sinko?)..,koji kaže kako su Hrvati slabo,sramotno morti branili grad SA.
Ma,Znam ljude imenom i prezimenom (baš,ih neču spominjati iz poštovanja i pijeteta spram njih i njihovih bližnjih..) ,koji su dragovoljno čak svoje živote ostavili,a Hrvati iz Zg-a.Isto tako se sječam i buseva koji su dragovoljno u ZG dolazili,kod kasarne stare "Maršalke" po ispomoć za pomoći ..svoju narodnost.
Kaj pušaka,nije bilo dostatno,dok su ih naši biće po tome navjerojat.pračkama napucavali,dok čejeni nisu centrirali okulare na snajperu?
Jbt nabacit takovu izjavu, samo-tako nergumentirano,je perfidno-suptilna provokacija i ništa više.
Zna li sinko,bar ime Hrvata koji je znatno-tehnološki, ubrzao bar kopanje "tunela-spasa" ispod grada,koje je unijelo svijetla u mnoge živote?

(sidrune-ok. ka da čitam sedam knjiga paralelno,pa sve radnje pohvatati moram odjednom,(premda mnogo manje piskaram)).
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 18:41   #27
Bih @-bilo bi lijepo da nam objektivno kažeš,koliko su te tkzv.propusne linije ,bile brojčano različite od ABIH ,od naoužanja pa nadaljeg rasporeda..ako uopče znatnije i jesu?
Jesi li,to samo ti vidio ,pa je to tvoje subjektivno mišljenje,ili više Vas?
Znaima me,još u %-ima ako znaš,koliko se domačeg pučanstva odzvalo dragovoljnome odzivu u obranu grada?
Hvala!
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 20:03   #28
evo malo čitam ( dok je trajala opsada Sarajeva , na sreću bio sam nekoliko 100 km van Sarajeva ) ali tamo sam 1985 služio JNA (u Lukavici - Slobodan Princip ) a imam i bratića koji je Sarajlija i tri god je bio i branio taj grad . On je , naravno Hrvat i bio je u Policiji , a ne HVO ( Položaj negdje između elektre i hotela Bristol ) Koliko sam uspio shvatiti od svih postova , izgleda da je samo tu jedan koji je branio Sarajevo ( nije Valter , i on vjerovatno zna o čemu pišem , Elektra-Bristol ) Iako Hrvat . bratić nikada nije imao nikakvih probleme sa muslimanima. Tako da ne treba generalizirati odnosi Hrvata i Muslimana u Sarajevu .Pišu i djeca o opsadi Sarajeva , koja se nisu ni rodila u to vrijeme . Ni ja ne znam puno , ali evo od bratića iz druge ruke .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 20:41   #29
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
evo malo čitam ( dok je trajala opsada Sarajeva , na sreću bio sam nekoliko 100 km van Sarajeva ) ali tamo sam 1985 služio JNA (u Lukavici - Slobodan Princip ) a imam i bratića koji je Sarajlija i tri god je bio i branio taj grad . On je , naravno Hrvat i bio je u Policiji , a ne HVO ( Položaj negdje između elektre i hotela Bristol ) Koliko sam uspio shvatiti od svih postova , izgleda da je samo tu jedan koji je branio Sarajevo ( nije Valter , i on vjerovatno zna o čemu pišem , Elektra-Bristol ) Iako Hrvat . bratić nikada nije imao nikakvih probleme sa muslimanima. Tako da ne treba generalizirati odnosi Hrvata i Muslimana u Sarajevu .Pišu i djeca o opsadi Sarajeva , koja se nisu ni rodila u to vrijeme . Ni ja ne znam puno , ali evo od bratića iz druge ruke .
Nisi hercegovce spomenio u postu po običaju.
Bojovnici sarajevskog HVO spominju i Hrvate koji su ih razoružavali,da priupitaš bratića nešto o tome?

Ovdje mnogi pišu o nečemu što su čuli od nekoga a ne o onome što znaju sa sigornošću, osim nekolicine. Zbog čega su pripadnici HVO napustili crtu obrane i predali se u srpske ruke znaju oni sami, i oni trebaju da kažu o tome a ne oni koji su bili u ABiH.
Priča se o nekim spiskovima pripadnika HVO u Sarajevu a nitko ne kaže da je taj spisak napravljen sredinom 1993 godine. O svima onima koji su bili prije toga, poslije pada Dogloda i Otesa većina je napustila Sarajevo na razne načine, nitko ne govori i njih nema na spisku. Veliki dio njih ni do danas ne mogu dokazati da su bili u HVO jer ih nema na tom spisku. Jedino je sarajevska HVIDR-a nešto mogla da uradi ali samo za ranjene i poginule, što su i učinili.
Sramotno je da se ovdje javljaju pojedinici koji se čak i hvale da su razoružavali HVO i koji pišu razne idiotarije. Sjećam se jednog malog šupka koji nas je razoružavao u Otesu i koji je rekao da je u HVO-u sa Mejtaša. Eto, volio bih da se sretnemo jednom uživo pa da se 'prisjetimo' tih dana, jer nije tada bilo lako onima koji su bili sa oznakama HVO.
Otes je pao 04.12.1992 kada su srpski tenkovi ušli u njega a ne 07.og kako je netko prije napisao.
Zrinski, možemo pričati o stupskom HVO a oteškom pogotovo, samo reci, ali možemo pričati i o muslimanima koji su izlazili kao i Hrvati, i o sastancima u Delminijumu ne samo HVO nego i ABiH sa srpskom stranom, o napadima na Ilidžu iz Otesa, o krađi ABiH po Otesu i o mnogo čemu, ali samo o onome što znam iz prve ruke. O onima koji su bili kao HVO Mejtaš bolje da ne govorim, iako je možda i kod njih bilo izuzetaka.

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...7k-lBvIPrFNSPQ




Kaže Valter kako je HVO bio nepouzdan jer je puštao Srbe u centar Sarajeva ,1993 mu brani centar grada.

Početkom '93. godine Brigada preuzima zonu odgovornosti prema Grbavici duž rijeke Miljacke od Vrbanje mosta do zgrade Elektroprivrede. Iz sastava Brigade na području Stupa u zoni odgovornosti Treće motorizirane brigade ABiH u obrani tog područja sudjeluje u jačini dvije satnije, a na Dobrinji iz sastava Druge bojne u zoni Četvrte motorizirane brigade ABiH djeluje jedna satnija. Druga, Treća i Četvrta bojna su uglavnom angažirane u našoj zoni odgovornosti. Iako u izuzetno teškim uvjetima HVO i brigada „Kralj Tvrtko“ besprijekorno obavljaju svoje zadaće u obrani Sarajeva o čemu svjedoče izvješća Prvog korpusa ABiH, koji je imao zonu odgovornosti obrane Sarajeva. Dotadašnja odlična suradnja polako se narušava širenjem sukoba HVO-a i ABiH izvan Sarajeva. Pritisak da uđemo u sastav ABiH pojačavao se iz dana u dan i kulminirao 06.11.'93. kad je izvršen napad ABiH i MUP-a BiH na postrojbe HVO. Saznavši za planirani napad vodstvo HVO-a je pokušalo na sve načine to spriječiti jer osim političkog nije bilo razloga za ukidanje HVO-a Sarajevo.

Na naše zahtjeve su se oglušili i tadašnji članovi Predsjedništva BiH Stjepan Kljujić i Ivo Komšić jer su dali svoju suglasnost za tzv. transformaciju, odnosno, napad na HVO Sarajevo. S obzirom da nismo uspjeli spriječiti akciju, vodstvo HVO-a je pripremilo predaju želeći izbjeći oružani sukob u čemu se potpuno uspjelo jer prilikom zauzimanja naših položaja od strane ABiH i MUP-a BiH nije sa naše strane ispaljen niti jedan metak niti je itko stradao.

Riječ: Kako poslije razoružavanja djeluju bojovnici i njihove obitelji.

Zelić: Posljedice ovog nezakonitog i nepotrebnog napada su bile teške i dugotrajne po sarajevske Hrvate.

Zapovjedništvo HVO-a je bilo zatočeno i suđeno, a dvije satnije su se zbog neprihvaćanja novih okolnosti preko Miljacke predali Srbima. Bili su zatočeni 6 mjeseci u zatvoru na Kuli, izvodili najteže radove pri čemu su trojica poginula, 11 ranjena, a 75 su ostali trajni invalidi. Među sarajevskim Hrvatima je zbog izostanka bilo kakve fizičke zaštite zavladao strah i nesigurnost. Mnogi su na sve načine pokušavali napustiti Grad
sidrun is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 22:45   #30
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Nisi hercegovce spomenio u postu po običaju.
Bojovnici sarajevskog HVO spominju i Hrvate koji su ih razoružavali,da priupitaš bratića nešto o tome?
A budem ga pitao . Kakvi jebeni hercegovci u Sarajevu ? HVO u Sarajevu , bar po meni nema ( osim naziva , sa junacima iz hercegovine ) Nemam informacija , osim iz druge ruke , tako da mogu samo rekla-kazala . A što se tiče razoružavanja , isto to je HVO napravio u Prozoru .

PS kakav je to boojovnik koji dobrovoljno predaje oružje ? Ili je zarobljen ili bježi sa položaja ...
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 22:54   #31
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
A budem ga pitao . Kakvi jebeni hercegovci u Sarajevu ? HVO u Sarajevu , bar po meni nema ( osim naziva , sa junacima iz hercegovine ) Nemam informacija , osim iz druge ruke , tako da mogu samo rekla-kazala . A što se tiče razoružavanja , isto to je HVO napravio u Prozoru .

PS kakav je to boojovnik koji dobrovoljno predaje oružje ? Ili je zarobljen ili bježi sa položaja ...

Da li je prije bilo razoružanje HVO Stup od strane Armije BiH ili sukob Hrvata i muslimana u Prozoru?
sidrun is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 23:03   #32
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Da li je prije bilo razoružanje HVO Stup od strane Armije BiH ili sukob Hrvata i muslimana u Prozoru?
Ne sjećam se i ne znam . Hoću reći da su se radile glupe i nepotrebne stvari . Pa nismo , ko mala djeca "Ko je prvi počeo " Kud je u Sarajevu bilo jebeno , tzv. saveznici su si i sami zakomplicirali život . Iako vjerujem da nije bilo nekakve mržnje među ljudima ne položaju , već je po običaju maslo usranih političara .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 14:29   #33
Sta je ovo, napises post, glavu izgubiti, ko u Rajvosa 1992-1995! Sta vam je ljudi, ohladite se malo. Gotovo da lici na linc, od prjedloga trajnog banovanja (guma ili felga) do trolanja itd. Sve cisti branioci Sarajeva iz Splita, Zagreba, Vinkovaca, Hercegovine! Pa ima li ovdje ijedan da je iz Sarajeva, pa da ako nista malo razmjenimo poglede. Ovako, nasli nekih knjiga, serija i sl. i sve znaju . Osim toga, sto rece neko gore, svako ima svoje vidjenje, i tako. Necu se osvrtati na "znalacke" predhodne postave, ali se moze vidjeti da je tema totalno upropastena. Tema je trebala biti opsada Sarajeva i stardanje Sarajlija, nagon za prezivljavanje (to u Hrv mogu jedino znati Vukovarci) a ne HVO Sarajevo, ucesce HVO-a u odbrani Sarajeva ili razoruzavanje HVO. Svaki topic otvoren na ovom Forumu zavrsava sa "sta i kako je HVO radio".
HVO u Sarajevu je bio organiziran u brigadi Kralj Tvrtko, 5000 vojnika, aktivnih koji su isli na prvu liniju mozda 1500. Nisu nikad ucestvovali u ofanzivnim akcijama, i vise su imali izgled domobranske brigade. U prilog tome govori vrlo mali broj poginulih pripadnika HVO-a, 67. Iskreno gledajuci, mi u SP Bosna nismo nikad imali doticaja sa njima. Po mojoj procjeni (moj pogled!) bile su dvije struje, jedna probosanski orjentirana (oni su vise naginjali HOS-u), smjestena u Novom Sarajevu, i druga prohercegbosanski orjentirana (oni su dobijali naredbe iz Hercegovine), smjestena na Stupu. Ovi na Stupu su bili "problematicni". Dosta ih je izaslo preko srpske teritorije za Kiseljak , predvođeni zapovjednikom V. M. U Sarajevu sve preuzima stozer iz Novog Sarajeva, te se formiraju bojne Novi grad, Novo Sarajevo, Stup, Mejtas i Pofalici. Liniju su prvo drzali na Otesu, nakon pada Otesa pomicu se na Azice, pucaju na Azicima i povlace se na Pijacnu, i to gube i povlace se na Stup, gdje smo mi i Laste uskakli (puno nas je ranjeno u toj akciji, sve se zaustvilo se na Stupu kod hladnjace i onda se drzala linija na cijeloj duzini Miljacke prema Grbavici). Dvojica iz HVO-a su bili borci za 10-ku! Jedan je Ivica Stanic, koji je poginuo na Stupu (pokoj mu dusi), a drugi je zapovjednik stupske bojne, ime mu ne znam, zvali su ga Arkan (kasnije je nazalost presao preko Miljacke Srbima, koji su ga razmjenili, zavrsio je u Zadru ili Sibeniku).
Kraj prvog dijela...
__________________
Das ist Valter!
BiH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 16:14   #34
Quote:
rejects kaže: Pogledaj post
Mene zanima taj Otes. Da li je HVO napustio položaje nakon šta je krenula srpska ofenziva na taj dio grada ili prije? Koliko mi je poznato taj dio ratišta je bio kao klin. Navodno je ofenziva bila toliko jaka da bi to palo samo po sebi, bez obzira na povlačenje HVO.
Sve je zapravo pocelo kada je Juka sa vukovima napao polozaje VRS na Doglodama. Dok to nije uradio, HVO borci sa tog i podrucja Otesa, koji je vecinom bio naseljen Hrvatima, su imali dobru suradnju sa ABiH ali i sa snagama VRS (vrlo dobri "gospodarski odnosi"). Odgovor srpskih snaga je bio totalno destruktivan pjesadijsko oklopnomehanizovan, vracaju Doglode a zatim i pocetkom decembra 1992 uzimaju Otes. Moram navesti da je puno dobrih boraca HVO-a sa podrucja Dogloda i Otesa je poginulo braneci svoj kućni prag i svoje podrucje grada Sarajeva. Neka im je pokoj dusi.
__________________
Das ist Valter!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.04.2012. at 18:08.
BiH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 16:17   #35
Quote:
BiH kaže: Pogledaj post
Sta je ovo, napises post, glavu izgubiti, ko u Rajvosa 1992-1995! Sta vam je ljudi, ohladite se malo. Gotovo da lici na linc, od prjedloga trajnog banovanja (guma ili felga) do trolanja itd. Sve cisti branioci Sarajeva iz Splita, Zagreba, Vinkovaca, Hercegovine! Pa ima li ovdje ijedan da je iz Sarajeva, pa da ako nista malo razmjenimo poglede. Ovako, nasli nekih knjiga, serija i sl. i sve znaju . Osim toga, sto rece neko gore, svako ima svoje vidjenje, i tako. Necu se osvrtati na "znalacke" predhodne postave, ali se moze vidjeti da je tema totalno upropastena. Tema je trebala biti opsada Sarajeva i stardanje Sarajlija, nagon za prezivljavanje (to u Hrv mogu jedino znati Vukovarci) a ne HVO Sarajevo, ucesce HVO-a u odbrani Sarajeva ili razoruzavanje HVO. Svaki topic otvoren na ovom Forumu zavrsava sa "sta i kako je HVO radio".
HVO u Sarajevu je bio organiziran u brigadi Kralj Tvrtko, 5000 vojnika, aktivnih koji su isli na prvu liniju mozda 1500. Nisu nikad ucestvovali u ofanzivnim akcijama, i vise su imali izgled domobranske brigade. U prilog tome govori vrlo mali broj poginulih pripadnika HVO-a, 67. Iskreno gledajuci, mi u SP Bosna nismo nikad imali doticaja sa njima. Po mojoj procjeni (moj pogled!) bile su dvije struje, jedna probosanski orjentirana (oni su vise naginjali HOS-u), smjestena u Novom Sarajevu, i druga prohercegbosanski orjentirana (oni su dobijali naredbe iz Hercegovine), smjestena na Stupu. Ovi na Stupu su bili "problematicni". Dosta ih je izaslo preko srpske teritorije za Kiseljak , predvođeni zapovjednikom V. M. U Sarajevu sve preuzima stozer iz Novog Sarajeva, te se formiraju bojne Novi grad, Novo Sarajevo, Stup, Mejtas i Pofalici. Liniju su prvo drzali na Otesu, nakon pada Otesa pomicu se na Azice, pucaju na Azicima i povlace se na Pijacnu, i to gube i povlace se na Stup, gdje smo mi i Laste uskakli (puno nas je ranjeno u toj akciji, sve se zaustvilo se na Stupu kod hladnjace i onda se drzala linija na cijeloj duzini Miljacke prema Grbavici). Dvojica iz HVO-a su bili borci za 10-ku! Jedan je Ivica Stanic, koji je poginuo na Stupu (pokoj mu dusi), a drugi je zapovjednik stupske bojne, ime mu ne znam, zvali su ga Arkan (kasnije je nazalost presao preko Miljacke Srbima, koji su ga razmjenili, zavrsio je u Zadru ili Sibeniku).
Kraj prvog dijela...
Zašto opet lažeš?
Loše ti išla matematika u školi?
Koje ste vi to uspješne ofenzivne akcije napravili pa njima nešto zamjerate? Od čega su ovi umrli kad nisu ratovali,od gladi?

Na ovom su popisu pripadnici Hrvatskog vijeća obrane grada Sarajeva (njih 84), poginuli do razoružavanja brigade, od strane I. korpusa Armije BiH, 6. studenog 1993.

ALILOVIĆ (Drago) STJEPAN (1973.-1993.), ANČIĆ (Drago) ŽELJKO (1956.-6.2.1993.), ARAPOVIĆ (Ladislav) ZORAN (1967.-17.1.1993.), AZINOVIĆ (Ivica) ANTONIO (1970.-20.4.1993.), BABIĆ (Jozo) VINKO (1943.-1992.), BAGARIĆ (Vice) BOŽO (1941.-1992.), BAGARIĆ (Božo) ZDRAVKO (1969.-1992.), BAJKUŠA (Karlo) NIKOLA (1945.-1992.), BITENC (Roman) BARBARA (1961.-2.10.1992.), BOŠNJAK (Berislav) IGOR (1972.-1993.), BRADARA (Marko) ANTO (1946.-1992.), BRADARIĆ ( Ivan) MARKO (1939.-1992.), BRKIĆ (Franjo) IVAN (1966.-1992.), BUŠIĆ (Mato) ZVONKO (1961.-1992.), CENČIĆ (Josip) IVAN (1946.-17.1.1993.), CETIN (Stanislav) VILIM (1945.-1993.), ČAVARA (Jozo) IVO (1941.-1993.), ČEFERIN (Zvonimir) ERNEST (1973.-1992.), ČOLO (Mato) PREDRAG (1977.-1992.), DEMIR (Hasib) RASIM (1947.-1992.), DILBEROVIĆ (Miloš) MILAN (1967.-13.11.1992.), DOŠLIJEVSKI (Goce) ZORAN (1970.-1992.), DOZELENČIĆ (Feliks) RADOSLAV (1948.-1992.), DUGANDŽIĆ (Zlatko) NENAD (1969.-1993.), ĐUKIĆ (Dušan) MLADEN (1964.-1992.), ELPEZ (Ivica) OLIVER (1970.-1992.), EMERŠIĆ (Janoš) KLAMAN (1931.-1994.), FERLAN (Josip) TONČI (1952.-27.2.1993.), FRANKIĆ (Vinko) RANKO (1952.-1993.), FRANKOVIĆ (Marko) BRUNO (1938.-7.4.1993.), GRGIĆ (Ante) VJEKOSLAV (1942.-1993.), ILIĆ (Pavo) IVAN (1942.-1993.), ILIĆ (Stipe) IVO (1968.-1992.), JAKOVLJEVIĆ (Mirko) MATO (1957.-1992.), JORDANOVIĆ (Amir) SAMIR (1974.-1993.), JURIČIĆ (Zvonko) DARIO (1974.-1993.), JURIĆ (Bosiljko) KORNELIJA (1972.-9.10.1992.), JURIŠIĆ (Antun) ANTO (1951.-1992.), JURIŠIĆ (Marko) MARKO (1945. -1992.), JURJEVIĆ (Nikola) JOSIP (1934.-1992.), KARLOVIĆ (Vlado) NINO (1972.-1992.), KAVAZIĆ (Uzeir) NEZIR (1966. -1992.), KLEMO (Ivan) MARINKO (1962.-1993.), KRASNIĆ (Mehdi) HARIS (1971.-1992.), KREŠO (Jure) DRAGAN (1956.-1992.), KRIJEŠTORAC (Vehbija) MIRALEM (1967.-1992.), KRIŽIĆ (Petar) NIKOLA (1943.-1992.), KULIŠ (Drago) MLADEN (1975.-1992.), KULO (Hasan) EDIS (1974.-1993.), LOVRIĆ (Vinko) RONALD (1972.-1992.), LUKIĆ (Nikola) MIROSLAV (1958.-1992.), MAČAK (Fadil) EDINA (1963.-1993.), MAČOROVIĆ (Duško) SILVIO (1941.-1993.), MAĐURA (Ivica) VLADIMIR (1953.-1992.), MAĐURA (Ivica) RADISLAV (195.-1992.), MIHALIĆ (Ivan) PAVAO (1944.-1993.), MILIŠIĆ (Nikola) RAJKO (1939.-1992.), MISIĆ (Pero) TOMO (1958.-1992.), MORIĆ (Vilim) ZDRAVKO (1954.-1993.), MOSOĆI (Albin) VLADIMIR (1951.-1993.), MUJANOVIĆ (Bego) ALBINKO (1955.-1992.), MUSA (Petar) IVAN (1941.-1992.), NIKOLIĆ (Franjo) ZORAN (1958.-1992.), PERIĆ (Anto) JOSIP (1954.-1993.), PJANIĆ- LAUŠ (Anto) JAKOV (1942.-1992.), POCRNJIĆ (Sretko) IVO (1961.-1992.), POKRKLIĆ (Ahmet) ALMIR (1974.-1993.), PRIMORAC (Vladimir) ZDENKO (1969.-8.2.1993.), RADOŠ (Pero) JOZO (1967.-1993.), RAGUZ (Zdravko) LADISLAV (1974-9.10.1992.), RAHMANOVIĆ (Ibrahim) ADMIR (1968.-1993.), RAMADANI (Salih) ENVER (1970.-1993.), RAŠIĆ (David) NENAD (1953.-1992.), RAZDRIĆ (Mato) PERO (1948.-1992.), RUPČIĆ (Josip) MIRKO (1947.-1993.), SEJADIN (Fuad) ANIS (1975.-1993.), SLAVIČEK (Ivan) GORAN (1970.-1993.), SOLDO (Zlatko) DENIS (1972.-1993.), SPAJIĆ (Ivan) VINKO (1955.-1992.), STANIĆ (Jozo) IVICA (1972.-1993.), ŠIMUNIĆ (Berislav) NINOSLAV (1972.-1992.), ŠIMUNOVIĆ (Ivica) MARIN (1960.-1992.), ŠKRABA (Marko) VJEKOSLAV (1960.-29.9.1992.), ŠUTALO (Ivo) MIRKO (1955.-1992.), TAHIROVIĆ (Ramiz) SEJFO (1970.-1992.), TROGRLIĆ (Stjepan) DANKO (1940.-1993.).
sidrun is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 16:23   #36
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ne sjećam se i ne znam . Hoću reći da su se radile glupe i nepotrebne stvari . Pa nismo , ko mala djeca "Ko je prvi počeo " Kud je u Sarajevu bilo jebeno , tzv. saveznici su si i sami zakomplicirali život . Iako vjerujem da nije bilo nekakve mržnje među ljudima ne položaju , već je po običaju maslo usranih političara .
Kad nije bilo mržnje u Sarajevu,zašto se ne napravi spomenik toj brigadi u Sarajevu sa povijesnim hrvatskim grbom kao što ga je bridgadfa imala cijeli rat?
Njen predstavnik, Mladen Rudež, kaže da je u svom sastavu ova Brigada evidentirala oko 5.600 boraca, da su 102 branioca poginula, od čega 13-torica "nehrvata". Držali su linije na Otesu i Stupu, kao i u Vilsonovom šetalištu, u razdvajanju sa Grbavicom.

Danas traže izgradnju spomen obilježja poginulim pripadnicima ove Brigade, navodno i da imaju saglasnost Kantona Sarajevo da spomenik podignu uz pravoslavnu crkvu Presvetog Trojstva u Pofalićima, jer se tu svake godine okupljaju na godišnjicu formiranja Brigade, ali im Općina Novo Sarajevo osporava namjeru, obzirom da bi bila istaknuta šahovnica na tom spomen-objektu.

http://dnevnik.ba/novosti/bih/fa%C5%...anilo-spomenik
sidrun is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 16:48   #37
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Bih @-bilo bi lijepo da nam objektivno kažeš,koliko su te tkzv.propusne linije ,bile brojčano različite od ABIH ,od naoužanja pa nadaljeg rasporeda..ako uopče znatnije i jesu?
Jesi li,to samo ti vidio ,pa je to tvoje subjektivno mišljenje,ili više Vas?
Znaima me,još u %-ima ako znaš,koliko se domačeg pučanstva odzvalo dragovoljnome odzivu u obranu grada?
Hvala!
Sve sto pisem je moj pogled u odbrani grada u kojeme sam sam sudjelovao. Evo pokusat cu da odgovorim na par tvojih pitanja. No prvo moram navesti da smo kao pripadnici specijalne policije bili drugacijeg statusa nego regularna vojska, ABiH. Sto se tice HVO-a, oni su brojcano imali 5000 vojnika, medjutim samo 1500 je stvarno ratovalo, ostali su uglavnom bili starija generacija, sa ne bas puno zelje za borbom. Bilo je tu i Srba i Bosnjaka, koji su u HVO-u vidjeli priliku za prezivljavanje. HVO je vrlo lose bio nauruzan, nisu imali teskog oruzija, uglavnom pjesadijsko sa oskudnom municijom (ni ABiH nije bila nesto bolja). Brojcano mislim da su bile 4 bojne, iskljucujuci bojnu HOS-a (oni su druga prica, njih znam, 101 bojna Do Drine, zajebana raja pravo, mada ih je bilo samo oko 150, borili su se momacki gdje god su bili, zapovjednik im je bio Mate Matasin. Nisu imali nikakvu zasebnu oznaku, već uobicajenu oznaku HOSa, baza im je bila u skoli Blagoje Parovic. Kamo srece da su svi bili ko HOSovci). Armijske jedinice i brigade su bile puno vece, organizovanije, HVO su bile manje, razine bojnih.
Kad je rijec o dragovoljnoj odbrani grada, kao prvo niko nije vjerovao da ce biti rat, svi su mislili da ce Tito izac iz slike i reci Srbima ta izkuliraju. Prvi branioci su bili Specijalna policija (Vikicevci), MUP, i, pomalo smjesno, prijeratni kriminalni milje. Svaki krimo je imao svoju malu grupicu koja je izrastala u vecu grupu i tako. Zato si imao milin nekih komdanata ala Juka, Caco, Celo, drugi Celo... (ima ona pjesma, Ismet, Djelo, Celo i Topa Sarajevo ima sto nema Europa ). U normalnim vremenima takve bi hapsili, u ratu smo sa takvim ratovali. Malo mi je tesko izraziti se u %, jednostavno Sarajevo je imalo skoro 15% ljudi koji su se izjasnjavali kao Jugosloveni i nakon starta rata.
__________________
Das ist Valter!
BiH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 16:59   #38
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Zašto opet lažeš?
Loše ti išla matematika u školi?
Koje ste vi to uspješne ofenzivne akcije napravili pa njima nešto zamjerate? Od čega su ovi umrli kad nisu ratovali,od gladi?

Na ovom su popisu pripadnici Hrvatskog vijeća obrane grada Sarajeva (njih 84), poginuli do razoružavanja brigade, od strane I. korpusa Armije BiH, 6. studenog 1993.
Vidim da si ti dobar skolarac, googlanje ti ide dobro! Mada, malo vise kulture bi ti dobro doslo. Najgore je kad se o ratu Srajlija i dogadjanjima u Sarajevu raspisu tipovi koji ne znaju gdje je Sarajevo na mapi!
Osim toga nemam se ja sta s tobom raspravljati. Volio bih da si bio u Sarajevu da te pitam o ofanzivama. 4 godine ubijanja, krvi, gladi... Drzi se Gruda i Sirokog, prodji se nas ziv bio. Ova 84 momka (meni je poznato 67) neka im je pokoj dusi.
__________________
Das ist Valter!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.04.2012. at 18:09.
BiH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 17:14   #39
Quote:
BiH;

[B
kaže:
Vidim da si ti dobar skolarac,[/B] googlanje ti ide dobro! Mada, malo vise kulture bi ti dobro doslo. Najgore je kad se o ratu Srajlija i dogadjanjima u Sarajevu raspisu tipovi koji ne znaju gdje je Sarajevo na mapi!
Osim toga nemam se ja sta s tobom raspravljati. Volio bih da si bio u Sarajevu da te pitam o ofanzivama. 4 godine ubijanja, krvi, gladi... Drzi se Gruda i Sirokog, prodji se nas ziv bio. Ova 84 momka (meni je poznato 67) neka im je pokoj dusi.
A vidi tko mi piše o kulturi.
Svaki tvoj post sam te uhvatio u laži (u jednome svih 11 000 sarajevskih žrtava stavljaš u civile,dok ovde umanjuješ broj poginulih pripadnika HVO) ,a što se tiče školarca,dok sam ja protiv Srba ratovao ti si vika kako nije tvoj rat i nosa titine slike.
Pretpostavljam da nisi kao dosta tvojih sunarodnjaka i oficira Armije ratovao protiv ustaša 1991 u Pakracu,Lipiku...

I kakvi su ti to argumenti Grude, Široki? Nešto su ti napeta ta dva grada?
Ja sam mislio da vi želite Neum i Ploče.
sidrun is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 17:44   #40
sidrun i BIH, prvo upozorenje!
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.