Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2019., 22:03   #1
Afganistan

https://www.vecernji.hr/vijesti/amer...istana-1342617

Dakle, sve je izvjesnije povlačenje nATO-a iz Afganistana.
Kakve će biti posljedice, kako u Afganistanu, tako i u svijetu?
U Afganistanu talibani vjerojatno preuzimaju vlast.
U svijetu , a posebice u Europi njihova pobjeda može im dati krila. Većina migranata su Pakistanci, zemlja odakle talibani izvorno potječu.

Poraz SAD?
Da poraz!
U vojsci pobjednik je onaj koji kontrolira teritorij, a oni gube svaku kontrolu i ostaje im samo nada da će se talibani držati sporazuma. Bumo vidli, ali mislim da neće.

Kako Rusi nižu uspjehe u Siriji to će ojačati njihovu moć. Mnogi Europljani militantni islam smatraju najvećom prijetnjom svome i svjetskom miru. Rusij ase sada pojavljuj ekao čimbenik koji im s emože suprotstaviti. To bi moglo dovesti do približavanjem zemalja, posebno onih koje su prve na udaru Rusiji.

Ukratko. Posljedice mogu biti velike.
Kakvo je vaše mišljenje, koj eće biti posljedice američkog i NATO poraza u Afganistanu?
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2019., 22:05   #2
Pobijedili su pa se sad povlače
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2019., 22:10   #3
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Pobijedili su pa se sad povlače
LIkovanje je slobodno.
I meni se gade.
Samo mi nije drago što su oni na neki način reprezent zapadne civilizacije i svaki njihov poraz je poraz čitave te civilizacije.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2019., 22:13   #4
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Svi su oni isti, Lincoln, Obama, Trump, Ford, Rusvelt...
Mislim da je ovo offtopic..
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2019., 22:19   #5
Nema se tu što reći. Svi se slažemo da je u tijeku brutalno sramoćenje američana i veliki poraz.
Rusi ako su pametni, odjebat će sve one koji su se pridružili sankcijama i koji ih bezrazložno crne po medijima a koji zatraže njihovu pomoć

Quote:
miggyd1967 kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo offtopic..
Ok, obrisah taj post.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2019., 22:59   #6
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Pobijedili su pa se sad povlače
Ne razumijes ti to.
To je genijalni potez stabilnog genija.
10 rundi pregovora je odrzano. Odrzace se jos 10 u roku godinu dana. Zatim ce se potpisati sporazum o povlacenu sa rokom 2-3 godine. Odmah ce se povuci pola americkih vojnika, a Tramp ce reci da je ispunio obecanje.
To sto ce natjerati saveznike da povecaju broj vojnika pravice se da nije njegov problem.
Nakon izbora naci ce razlog da podere ugovor kao sto je poderao i ostale.

Pazi: Sad se ne smije povuci iz Avganistana. Ako se povuce ceka ih sudbina SSSR.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2019., 23:07   #7
Quote:
Betteridge's law of headlines is an adage that states: "Any headline that ends in a question mark can be answered by the word no"

https://en.wikipedia.org/wiki/Better...w_of_headlines
Dakle, ne
__________________
Exorbitant Prices Must Diminish
narog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 01:13   #8
Povuci ce se tako da ce zapravo ostati. Ko i u Siriji.
Resurrected is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 01:42   #9
Quote:
Resurrected kaže: Pogledaj post
Povuci ce se tako da ce zapravo ostati. Ko i u Siriji.
Pa nije bas isto.
U Siriji su i rusi koji ne dozvoljavaju napad na njihove vojnike. 12 puta su ulozili veto na raketiranje Tanfa. Ko ce talibanima lupiti veto?
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 06:07   #10
Povlačenje? nema šanse - možda smanjenje vojske i to je to.... oni se mogu povući samo ako dogovore s talibanima nastavak hiperprodukcije maka....

tu je još jedan problem, a to je put svile - iako vjerujem da će kašmir biti puno problematičnija stvar od afganistana.....

da povlačenje...
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 12:45   #11
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Povlačenje? nema šanse - možda smanjenje vojske i to je to.... oni se mogu povući samo ako dogovore s talibanima nastavak hiperprodukcije maka....

tu je još jedan problem, a to je put svile - iako vjerujem da će kašmir biti puno problematičnija stvar od afganistana.....

da povlačenje...
Najoptimalnija stvar koju mogu uraditi je zapaliti Pakistan i napraviti od njega novi Avganistan. To bi bila dovoljna prijetnja (70-80 nuklearnih bombi koje mogu pasti u ruke islamistima) da natjeraju saveznike iz NATO na veliku intervenciju i okupaciju Pakistana. Tako bi zadrzali svoju dominaciju.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 17:25   #12
Ako su Ameri izgubili tko je dobio?
Brain32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 17:29   #13
Kuda se povlače, na Balkan?
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 17:37   #14
Quote:
Brain32 kaže: Pogledaj post
Ako su Ameri izgubili tko je dobio?
Talibani.

Sama činjenica da jedna "supersila" pregovara s njima o, de facto, uvjetima djelomične kapitulacije 8SAD, ne talibana, da se razumijemo) je njihov veliki uspjeh.

Ipak Afganima svaka čast. Sredili Britance, sredili Ruse, sad i Amere....Jesmo li mi ono podrijetlom iz tih krajeva... ili su nas samo otjerali da ih ne sramotimo.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 18:11   #15
Davno sam čitao da su neki američki generali bili mišljenja da im treba 300 000 vojnika za rat u Avganistanu i da je taj manjak glavni problem.
Bar Talibane ne pomaže niko sa pretjerano modernim naoružanjem kao što su to radili raznorazni demokratski nastrojeni saveznici Mudžahedina&Co tokom 80ih godina.

Tek bi onda bio urnebes.

NATO je u suštini zauzeo bivše kote i baze Sovjeta i tu se priča završava, nakon 18 godina ratovanja.
__________________
Nema potpisa.
dado_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 18:22   #16
Quote:
miggyd1967 kaže: Pogledaj post

Ipak Afganima svaka čast. Sredili Britance, sredili Ruse, sad i Amere....Jesmo li mi ono podrijetlom iz tih krajeva... ili su nas samo otjerali da ih ne sramotimo.
Nismo.
Oni su naseg porijekla.
Aleksandar kad je putovao na istok dotle je dosao, a onda napravio zaokret. Tu je ostavio dio jedinica koje su mu bile u spicu da ga cekaju kad ponovo krene u novi pohod (to je kao kad bi danas ostavio izvidjacko-desantne jedinice). Na zalost mucki je ubijen, do pohoda nije doslo, a najelitniji vojnici su se pozenili i okucili na tom podrucju. Zato su njihovi potomci tako nezgodni.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2019., 20:59   #17
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Nismo.
Oni su naseg porijekla.
Aleksandar kad je putovao na istok dotle je dosao, a onda napravio zaokret. Tu je ostavio dio jedinica koje su mu bile u spicu da ga cekaju kad ponovo krene u novi pohod (to je kao kad bi danas ostavio izvidjacko-desantne jedinice). Na zalost mucki je ubijen, do pohoda nije doslo, a najelitniji vojnici su se pozenili i okucili na tom podrucju. Zato su njihovi potomci tako nezgodni.
Ja sam Hrvat. Postoji teorija o iranskom podrijetlu Hrvata po kojoj su Hrvati porijeklom Horuati - narod ko0ji je pred oko 2,5 tisuća godina živjeli u Afganistanu.

Ti si Srbin. Postoji teorija da je Aleksandar bio Srbin.
https://www.youtube.com/watch?v=XSoSg5zub-M
znači hočeš reći da mi nismo bili dostojni biti talibanima pa nas oćeraše, a vas kao dostojne prihvatiše.

Ako se ovo pokaže istinitim i Ameri podviju rep u Afganistanu imate puno pravo da slavite najveću pobjedu u istoriji Srba.
Ako me pozoveš na vešalicu na veliku proslavu pobede na Ušću dolazim.
(Može i u Banja Luku na čevape sa krmetinom)
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 03:24   #18
Quote:
miggyd1967 kaže: Pogledaj post
Ja sam Hrvat.
Nisi.
Ti si zapadni makedonac.

Kad se oslobodis lazi engleskih i germanskih istoricara lakse ces razmisljati.
Aleksandar nije bio grk. Jeste usput pokupio grckih jedinica, ali oni su bili sporedne jedinice.
Makedonci (i jos neke pomocne jedince) su pobjedile persijance koji su tad bili najveca vojna sila (kao sto je SAD). Perzija je bila ogromna napredna drzava, imali su autoputeve i internet. Za Makedoniju kazu da je bila mala drzavica oko Soluna koja je ratovala sa ostalim grckim drzavicama. Pa kako to da malobrojni makedonci pobjedise tadasnju velesilu?
Kud su prosli na okupiranim podrucjima su ostavili okupacionih vojnika. Zato sad u stanovima mozes cuti hrvatskih rijeci i naici na stare hrvatske obicaje. A onda su neki tu cinjenicu iskoristi pa rekli da su se hrvati doselili i Perzije (a ko dosljaci nemaju sta traziti na tudjoj zemlji).

Da li ti je sad jasnije? Ako i dalje mislis da su hrvati doselili iz Irana, nastavi putovanje i pakuj kofere za Irsku. Ako shvatis da su potomak zapadnih makedonaca, da Aleksandar nije mogao mobilisati dovoljno vojnika u drzavici koju zvanicna istoriografija pominje vec da je pokrenuo i sjeverne i zapadne makedonce u veliki pohod na istok onda mozemo nastaviti diskutovati.

PS. u BL cevapu nema svinjetine. To stavljaju u sarajevski.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 12:10   #19
Quote:
Resurrected kaže: Pogledaj post
Povuci ce se tako da ce zapravo ostati. Ko i u Siriji.
I ja mislim. Jer gdje oni svoju čizmu spuste, oni odatle ne idu osim onako ko u Vijetnamu.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 12:37   #20
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Nisi.
Ti si zapadni makedonac.

Kad se oslobodis lazi engleskih i germanskih istoricara lakse ces razmisljati.
Aleksandar nije bio grk. Jeste usput pokupio grckih jedinica, ali oni su bili sporedne jedinice.
Makedonci (i jos neke pomocne jedince) su pobjedile persijance koji su tad bili najveca vojna sila (kao sto je SAD). Perzija je bila ogromna napredna drzava, imali su autoputeve i internet. Za Makedoniju kazu da je bila mala drzavica oko Soluna koja je ratovala sa ostalim grckim drzavicama. Pa kako to da malobrojni makedonci pobjedise tadasnju velesilu?
Kud su prosli na okupiranim podrucjima su ostavili okupacionih vojnika. Zato sad u stanovima mozes cuti hrvatskih rijeci i naici na stare hrvatske obicaje. A onda su neki tu cinjenicu iskoristi pa rekli da su se hrvati doselili i Perzije (a ko dosljaci nemaju sta traziti na tudjoj zemlji).

Da li ti je sad jasnije? Ako i dalje mislis da su hrvati doselili iz Irana, nastavi putovanje i pakuj kofere za Irsku. Ako shvatis da su potomak zapadnih makedonaca, da Aleksandar nije mogao mobilisati dovoljno vojnika u drzavici koju zvanicna istoriografija pominje vec da je pokrenuo i sjeverne i zapadne makedonce u veliki pohod na istok onda mozemo nastaviti diskutovati.

PS. u BL cevapu nema svinjetine. To stavljaju u sarajevski.

Moram priznati da mi nije jasan post, tko je povukao koga, tko je osvajao gdje tko je kojeg porijekla.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.