Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2013., 22:11   #221
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Nije taj slučaj, osim u dijelu obračuna poreza i prireza, jer uzima u obzir prethodnu isplatu u mjesecu.

Ovaj dio teksta je presmiješan:
Tijek postupka:
A) Obračunava zaostalu plaću za siječanj 2014.
- ne obračunava doprinose jer su već obračunati prema stvarnoj plaći i uplaćeni u roku
- 8. ožujka daje banci naloge za uplatu poreza i prireza i neto plaće na tekući račun te predaje Poreznoj upravi Obrazac JOPPD


Tko od nas obračunava zaostale plaće, naknadno i bez doprinosa, nakon što ih je već obračunao prema stvarnoj plaći?
Kakve su to kategorije?
Tko piše ovakve upute?
Koliko godina iskustva s obračunavanjem plaća ima?
Zar stvarno misli (Marsijanac?) da će obračunati doprinosi, prilikom neisplate plaće, biti i plaćeni?

Mislim da će se moći obračunavati plaće dva puta mjesečno, i da će se moći upisati interval vremena pola mjeseca za prvi obračun i pola mjeseca za drugi obračun.
Međutim, obračunavati, a ne akontirati (zbog upisa sati rada).

Sve ovo su pretpostavke, dok ne budemo bili u mogućnosti isprobati sustav predaje obrasca.
I napomena za kraj: savjetici ga nikad neće predavati pa ćemo mi njima tumačiti, uskoro, što se može provesti, a što ne. Stvarnost je ipak deblja knjiga od jednog Pravilnika.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 14:04   #222
Meni ne radi ovaj testni JOPPD... konkretno, disable-an mi je gumbić za odabir XML datoteke...

Klasična ePorezna radi kako treba i tu nema nikakvih problema...

Jel imao netko takav problem i kako to rješit?

Browser je Google Chrome...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 18:12   #223
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Meni ne radi ovaj testni JOPPD... konkretno, disable-an mi je gumbić za odabir XML datoteke...

Klasična ePorezna radi kako treba i tu nema nikakvih problema...

Jel imao netko takav problem i kako to rješit?

Browser je Google Chrome...
I ja sam buljio u to jedno pet minuta, a onda sam skužio da browser (IE) pita za dopuštenje da pokrene neki dodatak, što li, nisam previše čitao, nego sam mu dopustio pa mi je "enable-ao gumbić"
BTW, obrazac mi nije prošao...
Razlog? Sume svih doprinosa na plaću sa stranice A ne odgovaraju zbrojevima na stranici B. Otkad se petljam u plaće svi su tražili da se doprinosi na plaću za pojedini obračun izračunavaju tako da se zbroji bruto osnovica za doprinose svih zaposlenika, pa se od sume reže 13, 0.5, 1.6 i 0.1 % za pojedini doprinos. I, koliko znam, do JOPPD-a nije postojao nijedan obrazac u kome su se doprinosi NA plaću iskazivali po svakom radniku. Eto, sad se i to mora mijenjati, dakle ukupni iznos svakog doprinosa NA plaću mora se zbrajati iz posebno izračunatog iznosa doprinosa po svakom radniku, zaokruženom na lipe.
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 21:42   #224
Čitaj, ovako sad piše u Zakonu o doprinosima:


Članak 23.
(1) Obveze doprinosa obračunavaju se pojedinačno – za svakog osiguranika i prema plaći za svaki mjesec ili dio mjeseca u kojemu je radnik bio u radnom odnosu, odnosno prema svakom pojedinačno isplaćenom ostalom primitku.
(2) Poslodavac koji je, sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, obveznik posebnog doprinosa za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom taj doprinos obračunava prema osnovici iz stavka 1. ovoga članka.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 21:57   #225
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Čitaj, ovako sad piše u Zakonu o doprinosima:


Članak 23.
(1) Obveze doprinosa obračunavaju se pojedinačno – za svakog osiguranika i prema plaći za svaki mjesec ili dio mjeseca u kojemu je radnik bio u radnom odnosu, odnosno prema svakom pojedinačno isplaćenom ostalom primitku.
(2) Poslodavac koji je, sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, obveznik posebnog doprinosa za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom taj doprinos obračunava prema osnovici iz stavka 1. ovoga članka.
A što reći - hvala na pojašnjenju i argumentaciji.
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 09:07   #226
Question

Molim hitno ogovor na obično pitanje: isplata plaće za studeni u prosincu- šaljem klasični id obrazac u siječnju jer imam
60 radnika za ukucavanje podataka a programer još nije riješio da ih joppd pokupi automatski.
Nakon toga imam isplatu plaće u naravi za jednog radnika i to bi poslala na testnom obrascu joppd.
Dali porezna obrađuje taj obrazac u stvarnosti ili plaću u naravi moram iskazati i na zasebnom rs-u i skupnom id obrascu
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 09:07   #227
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Molim hitno ogovor na obično pitanje: isplata plaće za studeni u prosincu- šaljem klasični id obrazac u siječnju jer imam
60 radnika za ukucavanje podataka a programer još nije riješio da ih joppd pokupi automatski.
Nakon toga imam isplatu plaće u naravi za jednog radnika i to bi poslala na testnom obrascu joppd.
Dali porezna obrađuje taj obrazac u stvarnosti ili plaću u naravi moram iskazati i na zasebnom rs-u i skupnom id obrascu
JOPPD ide za sve isplate od 01.01.2014....

upravo platila ponudu Pupili za JOPPD.....
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 09:29   #228
Jasno mi je za isplate nakon 01.01.2014., al mene zanima dali moram na id obrascu za prosinac koji šaljem u siječnju uključiti i podatke koje sam poslala ne testnom obrascu joppd u prosincu za prosinac konkretno plaća u naravi za prosinac.????
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:16   #229
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Jasno mi je za isplate nakon 01.01.2014., al mene zanima dali moram na id obrascu za prosinac koji šaljem u siječnju uključiti i podatke koje sam poslala ne testnom obrascu joppd u prosincu za prosinac konkretno plaća u naravi za prosinac.????
Mislim da testni obrazac trebaš zaboraviti, to je sve imaginacija.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:55   #230
Da,al na stranicama porezne uprave stoji da se u testnom obrascu šalju relevantni podaci, al ako ga zanemarim onda mogu izmislit bilo kog radnika s bilo kojim podacima?????
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 12:03   #231
Kako se sad predaje , u kojem obrascu i kada je rok za predaju obrasca za porez i prirez na kapital za isplate akontacije dobiti ukroz 2013?

Prošle godine se predavao rok 31.01.2013 ID-1.

Jel sad taj isti obrazac treba predat 31.01.2013 i onda nastavit sa JOPPD-om za isplate u prosincu pa nadalje?
Zbunjena sam.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 12:18   #232
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Da,al na stranicama porezne uprave stoji da se u testnom obrascu šalju relevantni podaci, al ako ga zanemarim onda mogu izmislit bilo kog radnika s bilo kojim podacima?????
Nije dobro izmišljati radnike jer će javiti grešku, npr.neispravan oib......
Ja sam slao testni obrazac JOPPD, doduše javili su mi da je neispravan,
datum obrasca i broj obrasca nisu se podudarali.
Uostalom pogledaj si kartice u e-poreznoj, vidjet ćeš da tamo nema podataka iz testnog obrasca.U protivnom
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 13:59   #233
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Kako se sad predaje , u kojem obrascu i kada je rok za predaju obrasca za porez i prirez na kapital za isplate akontacije dobiti ukroz 2013?

Prošle godine se predavao rok 31.01.2013 ID-1.

Jel sad taj isti obrazac treba predat 31.01.2013 i onda nastavit sa JOPPD-om za isplate u prosincu pa nadalje?
Zbunjena sam.

Za sve šta si isplatila ove godine idu standardni obrasci koji su na snazi do 31.12. 2013. Prema tome ID-1.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 15:00   #234
Molim pomoć oko poduzetničke plaće. Ako sam dobro razumjela, može se poslati samo jedan JOPPD obrazac dnevno. Da li i dalje podnosimo posebno obrazac za plaće djelatnika i posebno za poduzetničku plaću? Ako je to točno znači li da istog dana ne mogu isplatiti plaće djelatnicima i poduzetničku plaću jer ne mogu poslati dva JOPPD obrasca s istim datumom?
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 20:56   #235
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Da,al na stranicama porezne uprave stoji da se u testnom obrascu šalju relevantni podaci, al ako ga zanemarim onda mogu izmislit bilo kog radnika s bilo kojim podacima?????
"Relevantni podaci" označava ispravne podatke o djelatnicima i OIB-u podnositelja da bi uopće mogli napraviti kontrolu podataka, a sve što ćemo raditi na testnom serveru se ne računa "za stvarno".

I nadam se sutra početi sa testiranjem! Valjda ću dobiti licencu od Pupille. (Ako mi petak ipak ne bude miliji i predstojeći vikend, također).

Zadnje uređivanje apis16268 : 12.12.2013. at 21:05.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 21:55   #236
JOPPD

Plaća za 11.mj, ID u 12 mj- saljem do 15.01.2014.( za isplate u 12.mj.)
plaća za 12.mj, za isplate u 1. mj, JOPPD odmah po isplati ili ako nema isplate onda do 30.1.2014.

JEL TAKO??

onda u 1. mj.2014. saljem ID i JOPPD?

Zadnje uređivanje latica7 : 12.12.2013. at 21:56. Reason: nadopuna
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 23:58   #237
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
upravo platila ponudu Pupili za JOPPD.....
koliko si platila? Da vidim da li mi se isplati uzimati JOPPD za Tehno kojega toliko hvale
vespazijan69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 23:59   #238
Quote:
vespazijan69 kaže: Pogledaj post
koliko si platila? Da vidim da li mi se isplati uzimati JOOPD za Tehno kojega toliko hvale
375 kn
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 00:12   #239
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
375 kn
sto sve radi? JOPPD u Tehno navodno uvlaci sve podatke iz placa i honorara i radi xml za eporeznu. Jel netko probao i kakva su iskustva?
vespazijan69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 15:09   #240
ma ja sam se zapetljala....

da li u JOPPD stavljam i iznose koje isplaćujem/refundiram radniku iz blagajne po računu za kupljeni uredski materijal za potrebe obrta, gorivo (ne za službeni put nego za obavljanje redovne djelatnosti prijevoza) i sl?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:18.