Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2015., 06:54   #1
Njemačka - topic za početnike

Ovo je topic za sva pitanja o emigraciji na koja NE MOZETE naci odgovore u prijasnjoj temi.

Ako vam na pitanje nije odgovoreno, nemojte ga postavljati ponovno jer cete biti kartonirani.
Ako postavljate pitanja na koja postoje odgovori koji se mogu naci trazilicom, bit cete kartonirani.
Ovo NIJE chat topic.

Topic o Njemackoj na Dijaspori NIJE topic za tehicka pitanja.
Ovdje mozete postaviti tehnicka pitanja na koje NE POSTOJE odgovori.

Uzivajte.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 21:03   #2
Bok svima!

Zanima me kako ide polaganje vozackog ispita u Njemackoj ako je moguce uopce. Situacija je slijedeca:

B kategoriju sam polozio u RH i sad bi polagao A kategoriju pa ne znam mogu li gore polagati ili se moram vratiti u RH poloziti vozacki.

Ako je moguce, dobro bi dosla i informacija o cijenama te moram li polagati testove opet (jer u RH ne bi morao testove polagati, samo voznju).

Hvala.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 22:13   #3
Pravila su ista, pa obadvije drzave su u EU.

Odes u autoskolu i oni ce ti sve reci.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 22:18   #4
Pozz, inace sam soc.radnik po struci,VSS, gledam gore mogu raditi kao bas to ili socijalni pedagog...cak i erzieher...padagogische fachkraft tako nekako....dosta poslova s djecom u vrticima, domovima i sl., zna netko reci kakve su place i jel se isplati ici gore? Mislim decko se dvoumi dal da ide radi mene, on je sss, i posao ga vec ceka ako zeli u jednoj tvornici, s tim da njemacki ne zna bas.Ja njemacki znam ono, tipa b1 razinu al vise razumijem nego bas pricam mislim, cistila bi za pocetak
I da, radi se o Minkenu
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 23:17   #5
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post
Pozz, inace sam soc.radnik po struci,VSS, gledam gore mogu raditi kao bas to ili socijalni pedagog...cak i erzieher...padagogische fachkraft tako nekako....dosta poslova s djecom u vrticima, domovima i sl., zna netko reci kakve su place i jel se isplati ici gore? Mislim decko se dvoumi dal da ide radi mene, on je sss, i posao ga vec ceka ako zeli u jednoj tvornici, s tim da njemacki ne zna bas.Ja njemacki znam ono, tipa b1 razinu al vise razumijem nego bas pricam mislim, cistila bi za pocetak
I da, radi se o Minkenu
Pa sad, ako je vjerovati ovome, nisu plaće loše.

http://www.gehalt.de/einkommen/suche...hung+allgemein

i ovdje: http://www.gehalt.de/einkommen/paeda...hkraft/1436506

s time da je München skuplji što se stanova tiče (od 800€ na gore) i trebat ćete sve staviti na papir. Ne znam točno koju razinu znanja ztaže za soc. radnika, znam da je meni moja prof. njemačkog rekla da je za odgojitelja dovoljno položeni B2, a za učitelja u školi C2.

ovo ti je i brutto-netto računalo:

http://www.brutto-netto-rechner.info/
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 08:39   #6
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
wow,bas ti hvala za ove linkove!

sto god vise uporedjujem irsku/njemacku sve vise sam sigurna da se trebam sto prije preseliti u DE.. u irskoj za 160 sati rada mjesecno dobijem 1500€ i to nije mi placeno minimalac na sat nego solidno a jednosoban stan sa rezijama me kosta preoko 1100€ mjesecno..nemam ni zdravstveno,ma nista.. odes kod doktora on te i ne pogleda i naplati 55€ ili sad kao bice besplatno za djecu mladju od 6god doktor ali drzava ce traziti od penzioniranih doktora da rad taj posao sto se tice djece.. Boze me sakloni..

jos dok sam u IE planiram u dublinu poloziti B2 njemackog jezika na Goethe-Institut jer toliko njemacki znam za sad ali sa certifikatom bice mi jos bolje i lakse za naci posao
mare-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 08:48   #7
Quote:
mare-82 kaže: Pogledaj post
wow,bas ti hvala za ove linkove!

sto god vise uporedjujem irsku/njemacku sve vise sam sigurna da se trebam sto prije preseliti u DE.. u irskoj za 160 sati rada mjesecno dobijem 1500€ i to nije mi placeno minimalac na sat nego solidno a jednosoban stan sa rezijama me kosta preoko 1100€ mjesecno..nemam ni zdravstveno,ma nista.. odes kod doktora on te i ne pogleda i naplati 55€ ili sad kao bice besplatno za djecu mladju od 6god doktor ali drzava ce traziti od penzioniranih doktora da rad taj posao sto se tice djece.. Boze me sakloni..

jos dok sam u IE planiram u dublinu poloziti B2 njemackog jezika na Goethe-Institut jer toliko njemacki znam za sad ali sa certifikatom bice mi jos bolje i lakse za naci posao
U Njemackoj su place dakako vece nego u Irskoj, ali i zivot je drugaciji.
Nauciti jezik je sigurno tvoj najbolji potez.
I sto se tice "Erzieher" oni su stvarno trazeni. Ali nemoj zaboravit da ovdije kreces ispocetka (kao da igras covjece ne ljuti se pa ti netko pojede figuricu...), nemas nista moras si sve organizirati (stan, namjestaj....) niti koga poznas.
Na papiru Njemacka sigurno pobjedjuje, ali sto se ljudi i medjuljudski odnosa tice ti sigurno nece biti lakse.
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 11:28   #8
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Pa sad, ako je vjerovati ovome, nisu plaće loše.

http://www.gehalt.de/einkommen/suche...hung+allgemein

i ovdje: http://www.gehalt.de/einkommen/paeda...hkraft/1436506

s time da je München skuplji što se stanova tiče (od 800€ na gore) i trebat ćete sve staviti na papir. Ne znam točno koju razinu znanja ztaže za soc. radnika, znam da je meni moja prof. njemačkog rekla da je za odgojitelja dovoljno položeni B2, a za učitelja u školi C2.

ovo ti je i brutto-netto računalo:

http://www.brutto-netto-rechner.info/
Hvala ti!
Da, neto placa bi mi bila oko 1800-2000 € zavisno gdje bi radila, ali ne znam kolike su place u tvornicama, za obicne radnike? Radi se o jednoj dosta poznatoj tvornici koliko sam guglala.

Inace...kako gore do posla tipa cistacice ili neceg gdje ne treba toliko znati jezik? Znam ga ali ne jos toliko da bi radila u struci, mislim da mi treba jedno pola godine makar da sam gore i da to usavrsim.
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 11:35   #9
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post
Inace...kako gore do posla tipa cistacice ili neceg gdje ne treba toliko znati jezik? Znam ga ali ne jos toliko da bi radila u struci, mislim da mi treba jedno pola godine makar da sam gore i da to usavrsim.

To je jako dobro pitanje; kako mislis ici na razgovor ako neznas jezik, kako ces se predstaviti poslodavcu (moras barem znati kako pricati na telefonu da napravis termin za razgovor...). Ako neznas jezik tesko ce ti biti s nekim se dogovoriti makar se samo radi o mjestu cistacice (tesko ces uopce nesta naci, jel moras znati sto pise u oglasu). Pogotovo racunaj na to da te netko lako moze "preveslati" ako ne znas jezik (mislim na radni ugovor itd.). Dobiti ces ono sto zakonski mora biti i to je to. Za zivot premalo (kao cistatica sigurno nemas 1800 EUR!!!! Bilo bi dobro da imas i 1200 ali vjerovatno nemas jel rijetko koji poslodavac ima cistatice za puno radno vrijeme). Vecina ih radi í Nebenjob.....
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 11:40   #10
Znam ja dosta dobro pricati osnovne stvari (mozda ne gramaticki najkorektnije) , isla sam na testiranje nedavno u jednu skolu stranih jezika gdje su mi na temelju testa rekli da mogu upisati B2.1 odnosno 7.stupanj. Dakle nije bas da sam pocetnik mislim da bih najbolje savladala ako odem gore i "bacim se u vatru". Imam gore tetu kod koje mogu zivjet za pocetak, al kazem, trebala bih negdje i raditi, imati kontakt s ljudima kako cu inace nauciti

Ne tih 1800 je za moju struku sozialarbeit to kad dode do toga
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 11:56   #11
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post
Znam ja dosta dobro pricati osnovne stvari (mozda ne gramaticki najkorektnije) , isla sam na testiranje nedavno u jednu skolu stranih jezika gdje su mi na temelju testa rekli da mogu upisati B2.1 odnosno 7.stupanj. Dakle nije bas da sam pocetnik


Pa to je dovoljno za cistacicu ( bas i nisi onda pocetnik)
Samo dogovori sa tetkom unaprijed koliko dugo mozes ostati kod nje i potrudi se da sto prije nadjes svoj stan /sobicu da ne visis njoj na ledjima. a ako mislis ostati kod nje duze od mjesec dana dogovori odma koliko joj trebas placati ili kako ces joj se oduziti za vrijeme koje boravis kod nje. Svakako pitaj ti sama pa ako ti kaze da netrebas nista platit pokusaj se sto vise prilagoditi njoj i ne kritiziraj dok boravis kod nje. I ne stvaraj joj neugodnosti tipa vodi me tamo, trebam mi ovo... i bit ce vam lijepo.
Pokusaj vec sada citati novine i ako mozes ugovor vec nesto pa onda dodi.
Kao cistacica ces slabo nauciti jezik, upisi odma kurs Njemackog kada dodes.

Zadnje uređivanje novaugradu : 10.06.2015. at 12:08.
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 13:40   #12
Pa bas zato sto nisam skroz pocetnik htjela bi raditi nesto konkretnije od cistacice samo ne znam koliko je to moguce
Radim na CV-u trenutno (imam sestricnu u Svicarskoj pa ce mi ona to dotjerat kao i molbu) pa sam mislila nesto slat odavde da vidim kakve cu odgovore dobivat. S tim da bih, naravno navela u molbi da sam trenutno na razini B1.
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 15:59   #13
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post
Pa bas zato sto nisam skroz pocetnik htjela bi raditi nesto konkretnije od cistacice samo ne znam koliko je to moguce


jedino gdje imas sanse su brzi restorani (tu svakako brzo popravila jezik) ili kao ispomoc u hotelskim kuhinjama. Place su tu relativno niske.

Svakako ti je najbitnije da nadjes sto prije posao i da si samostalna.
I dakako da otpocetka marljivo ucis Njemacki (znam dosado je opet ici u skolu pogotovo kada si taj dan radila).
Imaj uvijek na umu da ne dolazis na godisnji odmor nego na rad, to ce na pocetku cesto znaciti ujutro u skolu poslijepodne radit.

I da kako mislis da ces doci kod tetke sa deckom? Jesi ju pitala dali je to za nju OK.?
Nebi od tebe bilo u redu da ocekivas da stanujete kod nje za dzabe....
Imala sam takav slucaj i bolje da ti ne pricam kako je zavrsilo.....
Vazno je sto ti mislis koliko dugo je za tebe "mogla bi za pocetak kod tetke stanovati" i pogotovo sto ona misli koliko dugo je "za pocetak". Velika je razlika dali joj dolazis sama na mjesec dana ili ces prvo biti 3 mjeseca i onda jos i decka kod nje dovesti?
Jesi spremna stanovati jedno vrijeme i sama?
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 16:22   #14
Ne, on ide kod rođaka svog živjeti i njegovih, oni su ga i pozvali i našli mu posao pa kad oboje nešto uštedimo ili on pošto on već počinje raditi ove godine, neki manji stančić za oboje.

Kolike su cijene tih tečajeva njemačkog u Volkschule i da li se nauči tamo išta? Mislim na te integrationkurs.

Inače, baš u mojoj struci na dosta oglasa sam vidjela da nude i smještaj uz posao (što odbijaju od plaće naravno) ali da bi počela s tim moram šprehati dosta dobro
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 20:47   #15
Dečko i ja smo kao sobari u hotelu imali prvo ugovor na 6 mjeseci pa smo dobili još jedan ugovor na godinu dana koji nam istječe u 11. mjesecu. Kakva je procedura dalje: dali nam mogu opet produžiti ugovor na godinu dana ili moraju dati za stalno? Kada se u Njemačkoj mora dati po zakonu ugovor za stalno?
*Josipa* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 05:51   #16
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post
Hvala ti!
Da, neto placa bi mi bila oko 1800-2000 € zavisno gdje bi radila, ali ne znam kolike su place u tvornicama, za obicne radnike? Radi se o jednoj dosta poznatoj tvornici koliko sam guglala.

Inace...kako gore do posla tipa cistacice ili neceg gdje ne treba toliko znati jezik? Znam ga ali ne jos toliko da bi radila u struci, mislim da mi treba jedno pola godine makar da sam gore i da to usavrsim.
Eto kako se ljudi razocaraju...

Koliki si bruto stavila da bi ti sa Steuer klasom 1 (kazes da imas decka, znaci da nisi udana) ispao neto od 1800-2000 EUR?
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 08:02   #17
Quote:
Penika kaže: Pogledaj post
Eto kako se ljudi razocaraju...

Koliki si bruto stavila da bi ti sa Steuer klasom 1 (kazes da imas decka, znaci da nisi udana) ispao neto od 1800-2000 EUR?
Zašto kažeš da se razočaraju? Jesi li čitao što je gore napisala? Pogledja ovu tablicu pa izračunaj:

http://www.gehalt.de/einkommen/paeda...hkraft/1436506

Ok, to je plaća nekoga tko ima 49 godina (brutto). Moram pitati ovdje: koliko ljudi (među njima i ti) očekuju? Što to znači dovoljno? Odgovor na to pitanje nije isto ako imaš djecu i slično. Ja sam npr. sama pa mi puno ne treba. Osobno nisam odlazila jer sam očekivala veliku plaću nego bilo kakav posao budući da bih doma (u RH) odapela čekajući da netko ili ode u penziju ili umre da bi se otvorilo jedno radno mjesto.
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 08:21   #18
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Zašto kažeš da se razočaraju? Jesi li čitao što je gore napisala? Pogledja ovu tablicu pa izračunaj:

http://www.gehalt.de/einkommen/paeda...hkraft/1436506

Ok, to je plaća nekoga tko ima 49 godina (brutto). Moram pitati ovdje: koliko ljudi (među njima i ti) očekuju? Što to znači dovoljno? Odgovor na to pitanje nije isto ako imaš djecu i slično. Ja sam npr. sama pa mi puno ne treba. Osobno nisam odlazila jer sam očekivala veliku plaću nego bilo kakav posao budući da bih doma (u RH) odapela čekajući da netko ili ode u penziju ili umre da bi se otvorilo jedno radno mjesto.
Ja ne ocekujem nista jer znam kako stvari stoje. U Njemackoj sam zivjela dugo godina i preselila sam se u zemlju gdje je puno manji porez sto se na mojoj placi i te kako osjeti


Bez radnog iskustva ili posla u visoko placenoj bransi za pocetak je 1800-200 EUR koliko je ona navela nerealno i ne bi na tome trebala graditi financijsku konstrukciju.

Na prvom linku za 22 godisnjeg djelatnika je placa cca 25000EUR. Steuer klasa 1, vani dobijes 1400. Sa 30000 EUR dobijes 1620 EUR.

Zato sam pitala sto je uzela kao poreznu klasu pri izracunu jer mi nije jasno kako je dobila 1800 - 2000 EUR.

Ne odgovaram nikoga samo poticem ljude da malo vise razmisljaju i bolje racunaju
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 08:42   #19
Quote:
*Josipa* kaže: Pogledaj post
Dečko i ja smo kao sobari u hotelu imali prvo ugovor na 6 mjeseci pa smo dobili još jedan ugovor na godinu dana koji nam istječe u 11. mjesecu. Kakva je procedura dalje: dali nam mogu opet produžiti ugovor na godinu dana ili moraju dati za stalno? Kada se u Njemačkoj mora dati po zakonu ugovor za stalno?
sve zavisi sto ces se desiti 01.07., ako stvarno ukinu ogranicenja biti ce lakse.

Neznam dali to vrijedi za hotelsku bransu aki kod mene je tako da ti mogu do 2 godine dati ugovor na ordedjeno vrijeme i tek nako te 2 godine moraju te ili prihvatiti za stalno ili te otpustiti (cesto se to desi da onda prvo cekaju da ti istekne ugovor, onda jedno vrijeme ne radis da bi opet ugovor dobila na odrijedjeno vrijeme da te nebi morali primit za stalno...)

Zadnje uređivanje novaugradu : 11.06.2015. at 08:54.
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 08:54   #20
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post

Kolike su cijene tih tečajeva njemačkog u Volkschule i da li se nauči tamo išta? Mislim na te integrationkurs.

Cijene se krecu tako u rasponu od 100 do 200 EUR, zavisi o Kursu.
Uvijek je bolje ako prvo sama platis jer mozes odma krenuti na kurs, svi Integrationskurse koje placa grad su prepuni pa se mora cekati (i nemora znacit da ce ti ga odobriti). Najbolje je prvo sama platiti pa kada bude povrat poreza dobijes taj iznos nazad (druge godine).

Meni su Intensivkurse najbolji i dobro se nauci. Dobro malo ovisno o toga kakva ti je motivacija, ako si ionako pricljiva lakse ce ti pasti i brzo ces nauciti. Ako si miran tip malo duze obicno traje.
Ali posto imas vec dobar temelj nebi ti to trebalo biti problem, pogotovo ti ne pricas samo u skoli nego i u slobodno vrijeme. S tvojim predznanjem (ako si stvarno na B1 razini) bi trebala to vec za nekih pol godine dovesti na dobar nivo.
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.