Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2016., 08:41   #1
S čime i kako su fotkali naši stari?

Koja i kakva se fotografska oprema koristila od prvih početaka fotografije do danas? Koje su sve tehnike i materijali upotrebljavani pri izradi fotografija i koje su fotografske tehnike korištene i još se aktivno koriste u drugim umjetničkim i tehničkim područjima?

Tema je otvorena u cilju iznošenja osobnih iskustva iz prve i druge ruke, zanimljivosti i spoznaja, u cilju moguće primjene te razvijanja naših kreativnih potencijala u tom vrlo širokom i intrigantnom području u sadašnjosti...
__________________
- Ernest Hemingway to Irving Penn: ?"Your photos are really good. What camera do you use?"?*
- Irving Penn to Ernest Hemingway: ?"Your novels are excellent. What typewriter do you use?"?
* D3; 20/2.8D; AF-s 35/1.8G; 35-70/2.8D; AF-s 50/1.8G; 50/1.8D; Af-s 70-200/4.0G VR; SB400
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 12:00   #2
MOJ ŽIVOT S KAMEROM - I DIO

Rođen sam sam u srcu Zagreba, prije više od 60 godina. Odrastao sam u blizini stare "Džamije", u kojoj je u to vrijeme bio smješten Muzej Revolucije, u prostranom stanu na prvom katu četverokatnice sagrađene tridesetih godina prošlog stoljeća, s klasičnim grijanjem plinom, strujom i telefonom, čije je posjedovanje u ono doba predstavljao ogroman luksuz. Telefonske linije sprovodile su se u to vrijeme nadzemnim "zračnim" putem, bilo je premalo parica u zastarjelim centralama pa su mnogi imali dvojnike. Mi nismo, tako da linija nikada nije bila mrtva, što se drugima često događalo u vremenu u kojem su svoj telefon rabili njihovi lajavi dvojnici. Od ostalih rijetkih električnih naprava, osim starog, crnog bakelitnog Siemensovog telefona, koji je stajao na počasnom mjestu u ujakovoj sobi, posjedovali smo dva stara radioaparata s magičnim okom za precizno podešavanje signala, od kojih je onaj mamin bio marke Gretz, peglu, fen, termofor i nekakvu smiješnu napravu za pečenje kolača, s visokom kupolom od vatrostalnog stakla. Ujak je posjedovao i električni aparat za brijanje, dok je tata više preferirao klasični obred guljenja žiletima. O kupnji televizora nismo ni razmišljali pa sam na "Mendu i Slavicu" često znao odlaziti prijatelju i susjedu Dadeku, s kojim sam pohađao isti razred osnovnoj školi u Križanićevoj ulici, koja je u drugoj polovini šezdesetih preseljena u Laginjinu ulicu.

Moja prva, mutna sjećanja, dopiru u kasne pedesete i početak šezdesetih godina, kada su odlasci u kina, kazališta i na druge priredbe bili vrlo rijetki, a pohođenje malobrojnih restauranta ogroman luksuz. U tim uvjetima najveća zabava moje bake bila je gledanje kroz prozor, uz često opsežno komentiranje poznatih i nepoznatih prolaznika. Očito se osjećala trajno uskraćenom za kakvo kućno dvorište i plot, uz koji bi blebetala s drugim babama.

Moja mama je uz spomenar iz djetinjstva posjedovala i brižno čuvala nekoliko lijepih, tematski posloženih albuma s fotografijama. Jedan od njih je obuhvaćao predratne fotografije sa starim članovima obitelji, od kojih mnogi više nisu bili na ovome svijetu, drugi njezino djetinjstvo i mladost, treći, najkičastiji, crveni, u obliku licitarskog srca, bio je posvećen njenoj ljibavnoj epizodi s mojim tatom, a četvrti samo meni. U njega je pomno ulagala rijetke fotografije s početka mojeg života, na čije bi poleđine, starim nalivperom Pelikan, prethodno uredno napisala mjesto i datum i još poneku opasku. Bile su to mahom minijaturne, nevješto snimljene, starinske crno bijele fotkice, s bijelim, nazubljenim rubovima, često kontaktno napravljene direktno s roll filmova. Pa ipak, za mene su te sličice predstavljale cijeli jedan drugi, tajanstveni svijet. Često sam molio mamu da "gledamo slike" i potom uživao u njenim pričama o nastanku svake od njih, o ljudima i prigodama što su na njima bili zaleđeni u dijeličku vremena. Već u to najranije doba poželio sam i ja na taj način aktivno bilježiti svoje uspomene. Maštao sam o tome kako ću kada porastem fotografirati za svoju dušu sve što poželim i što mi se prohtije.

Mama je posjedovala stari, predratni fotoaparatić na mijeh, "prestižne" marke Ikonta. Sklopljen, bio je veličine današnjih najmanjih džepnih kompakata, jer je koristio već tada arhaični roll film formata "4 x 6" (centimetara), koji se proizvodio do početka sedamdesetih godina i bio napravljen po identičnom konceptu kao i veći roll filmovi formata "6 x 9" (takozvani 120 i 220), koji se sve rjeđe ipak mogu nabaviti još i danas. Ti filmovi su bili u zeleno bijelim kutijama, omotani debelim mat crnim papirom, a kalemovi na koje su bili namotani izrađeni od drva, s bakelitnim ili aluminijskim kružnim rubnicima. Fotokemika, čiju sam upadljivu svijetleću reklamu s likom fotografa oblikovanog raznobojnim, savinutim neonskim svijetlećim cijevima često i rado promatrao kao svog istinskog idola, osovljenu visoko na krovu jedne od zgrada na sjevernoj strani tadašnjeg Trga Republike, proizvodila je u to vrijeme, koliko se sjećam po licenci Duponta, vrlo kvalitetne i cijenjene crno bijele filmove, bogate srebrom, relativno mekog kontrasta, ali vrlo suptilno izdiferencirane skale sivih tonova, osjetljivosti 17 i 21 DIN, odnosno 40 i 100 ASA (današnji ISO 40 i 100).

Za tadašnje pojmove, filmovi su bili relativno skupi, kao i sam proces njihovog razvijanjan i izrade fotografija u fotografskim radnjama pa su kupovani samo za bilježenje rijetkih i važnih prigoda te često mjesecima ostajali zarobljeni u fotoaparatima, dok se ne ispucaju do kraja. Samo rijetki znalci upuštali su se u krajnje neizvjesnu avanturu snimanja, a amateri, koji su sami razvijali filmove i izrađivali fotografije, mogli su se nabrojati na prste. Zato su javna mjesta često bila vrlo dobro "pokrivena" službrnim fotografima i uličnim profesionalcima, koji su besramno nametljivo nudili svoje usluge, primjerice na glavnoj maksimirskoj šetnici i na jugozapadnom dijelu Tomislavovog trga, u blizini Glavnog kolodvora, gdje se najduže u gradu održala "foto" Meri.

Zanimljivo je da je "foto" Meri, navodno, bila gotovo slijepa te je uspijevala razaznavati tek mutne obrise i siluete, no usprkos tome hrabro je snimala nebrojene likove i grupe putnika i namjernika te dokonih zagrepčana željnih uspomene na neki lijepi, sunčani dan, sa Starčevićevim domom ili slavnim konjičkim spomenikom prvom hrvatskom kralju, u nadahnutoj umjetničkoj interpretaciji Roberta Frangeša Mihanovića i monumentalnim Umjetničkim paviljonom, skladno okruženim drvoredima stoljetnih platana, u pozadini. Šuškalo se da je ta još uvijek prikladno i ukusno odjevena, ljubazno nasmješena, atraktivna plavuša, srednjih godina, u vrijeme II. Svjetskog rata bila zaručena i živjela s momkom koji je u svojstvu pričuvnog domobranskog časnika često boravio na terenu. Prigodom jednog njegovog iznenadnog povratka kući, zatekao je lijepu Meri u postelji s nekim njemačkim časnikom. Uzavrijela mu junačka hrvatska krv te se namah mašio samokresa. Nijemac je ostao ležati u postelji u lokvi krvi, na mjestu usmrćen, dok je Meri preživjela direktni pogodak u glavu, ali joj je kao trajna posljedica zaostao gotovo potpuni gubitak vida. Njenog ljubomorka, poduzetni Nijemci streljali su, lege artis, već sljedećeg jutra, po žurnom postupku, dok je poluslijepa Meri svoju ljubavnu romansu s narodnim neprijateljem ispaštala tijekom ostatka svog dugog života.

Čovjek za koga se zlosretna Meri poslije udala, odlučio je pokrenuti fotografski bussines te ju koristiti kao foto egzekutora, odnosno, kao još uvijek donekle privlačni, cjelodnevni živi mamac za njihove foto mušterije. Nakon ekspresne obuke, Meri je stalno radno mjesto dobila na pločniku. Rano ujutro njen suprug bi na radiju poslušao prognozu vremena za taj dan te nakon provjere stvarnog stanja kratkim, znalačkim pogledom kroz prozor u nebo, pažljivo namjestio ekspoziciju na starom, isluženom Merinom fotoaparatu, uz što manji otvor zaslona, kako bi se ostvarila što veća oštrina po dubini pa je junakinji naše priče preostalo samo nasumično, iskustveno kadriranje, uz grubu procjenu udaljenosti od objekta u prvom planu te potom pažljivo škljocanja i prematanja filma. Po cijele dane,doslovno od zore do sumraka, šetkala je uboga Meri Tomislavcem, u krugu od svega nekoliko metara, svesrdno i ljupko nagovarajući bezbrojne siluete prolaznika na ovjekovječivanje u njenoj majstorskoj izvedbi.

Nastavak slijedi...
__________________
- Ernest Hemingway to Irving Penn: ?"Your photos are really good. What camera do you use?"?*
- Irving Penn to Ernest Hemingway: ?"Your novels are excellent. What typewriter do you use?"?
* D3; 20/2.8D; AF-s 35/1.8G; 35-70/2.8D; AF-s 50/1.8G; 50/1.8D; Af-s 70-200/4.0G VR; SB400

Zadnje uređivanje ferdinandmax : 23.09.2016. at 12:37.
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 21:08   #3
Danas uz kavicu zapeo za oko maleni članak. Poznata lica i gola tijela u objektivu poletaraca:"Mirko Ilić,Nenad Polimac,Pero Kvesić,Mio Vesović,Andrija Zelmanović,Fedor Vučemilović,Ivan Posavec,Jasmin Krpan, ima tko ovdje da se pozna,zanimljiv članak u današnjoj dnevnoj tiskovini,kad već pričamo o "starini"
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 01:42   #4
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Danas uz kavicu zapeo za oko maleni članak. Poznata lica i gola tijela u objektivu poletaraca:"Mirko Ilić,Nenad Polimac,Pero Kvesić,Mio Vesović,Andrija Zelmanović,Fedor Vučemilović,Ivan Posavec,Jasmin Krpan, ima tko ovdje da se pozna,zanimljiv članak u današnjoj dnevnoj tiskovini,kad već pričamo o "starini"
S polimcem i Vučemilovićem ne sjećam se da sam se družio. Ostale dečke sam dobro poznavao, a neke od njih često viđam i danas....
__________________
- Ernest Hemingway to Irving Penn: ?"Your photos are really good. What camera do you use?"?*
- Irving Penn to Ernest Hemingway: ?"Your novels are excellent. What typewriter do you use?"?
* D3; 20/2.8D; AF-s 35/1.8G; 35-70/2.8D; AF-s 50/1.8G; 50/1.8D; Af-s 70-200/4.0G VR; SB400
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 19:19   #5
Bilo je jučer na RTL-u emisija o Polaroidima i tome kako su ponovo pokrenuli proizvodnju na originalnim strojevima
http://www.sada.rtl.hr/dokumentarci/...9/galileo-247/
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 13:26   #6
Od straog roditelji koji su emigrirali u USA davnih dana su imali dvije foto-kamere i jednu film kameru 8mm.

Te dvije kamere su bile -

Leica modela ne pamtim jedino znam da je imala 50mm lensu. I imali su Rolleiflex 6x6 iz 1955 godine.

S mamine strane su imali samo jednu kameru Nikon F 1960/61 godiste.

Moji su imali isto 8mm kameru. Za film je stari imao Nikon F krajem 60ih model. Te Hasselblad koju je dobio na polkon kad je bio u Svedskoj.

Ja sam slikao na Nikon FM koji i dan danas ima te na Nikon F dok sam putovao. Kasnje sam presao slikati s Hasselblad.

Bilo je polaroioda isto ali to je mati vise fotografirala nas po kuci i vani krajem 70ih / pocetkom 80ih.

Danas slikam kako kad. Nikon za 135mm, 120mm na Hasselblad koji sam ponovo kupio, ili na Rolleiflex ili na Pentax 6x7 koji cu prodati, jer je jednostavno preteska i kabasta.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2018., 09:13   #7
Quote:
ferdinandmax kaže: Pogledaj post
Koja i kakva se fotografska oprema koristila od prvih početaka fotografije do danas? Koje su sve tehnike i materijali upotrebljavani pri izradi fotografija i koje su fotografske tehnike korištene i još se aktivno koriste u drugim umjetničkim i tehničkim područjima?

Tema je otvorena u cilju iznošenja osobnih iskustva iz prve i druge ruke, zanimljivosti i spoznaja, u cilju moguće primjene te razvijanja naših kreativnih potencijala u tom vrlo širokom i intrigantnom području u sadašnjosti...
U početku ja mislim large format kamera i kontakt print te fotogrami. Tehnike se sve i danas, pogotovo u renesansi "retra" koriste. Zanimljiv je rani kolor proces autochrome. Više o svim procesima ima na netu.

Ja sam osobno nakratko radio gum bicromate i gum oil print (slični su), negativ je bio print na foliju. Arapska guma u kombinaciji sa sensetizerom (kalijev dikromat), se nanosi u tankom sloju na papir i onda se osvjetljava pod uv svjetlošću to jest na suncu. Ako se dodaje boja u sensetizer onda se koliko se sjećam koristi negativ, i to je gum bichromate, a ako se samo nanosi guma i sensetizer i osvljetljava uz pomoć pozitiva onda je gum oil print. Kod gum oil printa se na osvijetljeni papir sa emulzijom nanosi uljana boja, pa se čeka da papir upije te se onda sa spužvom struže, ugl dosta prljav proces. Sa gum bichromat printom je moguće raditi kolor separacijom kanala. To je samo ukratko na netu ima sve detaljno objašnjeno. Kasnije više nisam radio te printeve, mada imam sve potrebno za te tehnike iz razloga što ne mogu dobiti kvalitetan print negativa na foliju, pa evo ako netko zna to može izvesti. Fotokopirne radnje to relativno loše izvedu.
idosen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.