Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2008., 18:18   #41
M.Dupor - Ne vjerujte, provjerite

Mnogi su ovu knjigu navodili kao temeljnu za proučavanje astrologije...
Ja sam se tek nedavno dočepala te knjige (preko ovog foruma sam je skinuli i isprintala) tako da je tek sada proučavam...
Inače imam druge astrološke knjige, ali ni jedna mi nije tako "negativna" kao ova... gdje god pipnem u svom horoskopu, samo loše stvari... čak mi se i one dobre nekako izgube... Recimo Mars na vrhu 8.kuće, pa još u opoziciji sa Saturnom u 2. i kvadratu s Venerom u 12. djeluje - prema Dupori - ravno užasu.... Algol na Mjesecu - smrt gušenjem, a zbog tog istog Marsa - nasilna smrt (??)... Venera u 12.donosi samoću, a Saturn u 2. siromaštvo...
Ovo zvuči gore nego što u stvari jest...
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 20:56   #42
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Mnogi su ovu knjigu navodili kao temeljnu za proučavanje astrologije...
Ja sam se tek nedavno dočepala te knjige (preko ovog foruma sam je skinuli i isprintala) tako da je tek sada proučavam...
Inače imam druge astrološke knjige, ali ni jedna mi nije tako "negativna" kao ova... gdje god pipnem u svom horoskopu, samo loše stvari... čak mi se i one dobre nekako izgube... Recimo Mars na vrhu 8.kuće, pa još u opoziciji sa Saturnom u 2. i kvadratu s Venerom u 12. djeluje - prema Dupori - ravno užasu.... Algol na Mjesecu - smrt gušenjem, a zbog tog istog Marsa - nasilna smrt (??)... Venera u 12.donosi samoću, a Saturn u 2. siromaštvo...
Ovo zvuči gore nego što u stvari jest...
ma pusti ti tog Dupora..poznat je on crnjak.
ali ima i neke dobre savjete i zna bit koristan.
inače je poznato da čovjek pretjeruje, tj. pretjerivao je.
osim toga zna se da za sve u astrologiji (i za smrt gušenjem) treba više toga da se poklopi u datom trenutku..
zamisli samo koliko ljudi ima mjesec u biku na tom stupnju gdje je algol pa šta bi se svi trebali podavit. koješta.
__________________
"Bogatstvo je kao morska voda: što više piješ, sve si žedniji."
Schopenhauer
white_yellow_pink is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 22:06   #43
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Mnogi su ovu knjigu navodili kao temeljnu za proučavanje astrologije...
Ja sam se tek nedavno dočepala te knjige (preko ovog foruma sam je skinuli i isprintala) tako da je tek sada proučavam...
Inače imam druge astrološke knjige, ali ni jedna mi nije tako "negativna" kao ova... gdje god pipnem u svom horoskopu, samo loše stvari... čak mi se i one dobre nekako izgube... Recimo Mars na vrhu 8.kuće, pa još u opoziciji sa Saturnom u 2. i kvadratu s Venerom u 12. djeluje - prema Dupori - ravno užasu.... Algol na Mjesecu - smrt gušenjem, a zbog tog istog Marsa - nasilna smrt (??)... Venera u 12.donosi samoću, a Saturn u 2. siromaštvo...
Ovo zvuči gore nego što u stvari jest...
Dupor je izuzetan pisac, astrolog i čovjek "iz naroda". Kako je posjedovao šira znanja iz raznih područja od medicine i fizike do metafizike, koja nadilaze vremena u kojima je živio i radio ...njegova djela je preporučljivo pokušati sagledati u širem kontekstu od pukih aspekata. Čak i pri čitanju njegove najpoznatije knjige koju si navela u ovom primjeru i koja je pisana udžbenički treba napraviti svojevrstan odmak.

Njegova natalna karta pokazuje jak utjecaj scorpio znaka, te ne sjeda svima njegov mračan i pomalo fatalistički stav. Ako k tome uzmeš u obzir da je živio u vrijeme rata kada je Evropa kuhala sa svih strana, a trend u astrologiji i inače bio obojan "sudbonosnijim" bojama...dobiješ Dupora.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:06   #44
Jeste li citali mozda P.P.Globa ? (U pitanju je ruski astrolog) Na pocetku knjige malo prica bas pocetnicku pricu, ali kasnije je suuuper. Ima neki drugaciji pristup tumacenju i meni se dopada
venera80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 18:54   #45
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Dupor je izuzetan pisac, astrolog i čovjek "iz naroda". Kako je posjedovao šira znanja iz raznih područja od medicine i fizike do metafizike, koja nadilaze vremena u kojima je živio i radio ...njegova djela je preporučljivo pokušati sagledati u širem kontekstu od pukih aspekata. Čak i pri čitanju njegove najpoznatije knjige koju si navela u ovom primjeru i koja je pisana udžbenički treba napraviti svojevrstan odmak.

Njegova natalna karta pokazuje jak utjecaj scorpio znaka, te ne sjeda svima njegov mračan i pomalo fatalistički stav. Ako k tome uzmeš u obzir da je živio u vrijeme rata kada je Evropa kuhala sa svih strana, a trend u astrologiji i inače bio obojan "sudbonosnijim" bojama...dobiješ Dupora.
Odmah mi je lakše
Inače imam i knjigu M. Lončarić - ona kao da je citirala Duporu!
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 21:07   #46
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Odmah mi je lakše
Inače imam i knjigu M. Lončarić - ona kao da je citirala Duporu!
Ti si bila pristojna pa napisala "citirala" ....ali u realnosti je ona njega kompletno pokrala.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 02:18   #47
Mislim da ne postoji jedna "knjiga nada knjigama" iz koje se astrologija moze nauciti, zato sto mnogo zavisi od nacina na koji autor pristupa tumacenju.

Slazem se da je Dupor bio strasno "mracan" i on je uticao na celu jednu generaciju astrologa na prostorima ex-YU, pa svi misle da ako kukaju i naricu postizu bolji efekat.

Medjutim, ni knjige poput Merion Merc i njene koautorice McEvers nisu bas za preporuciti, jer su preterano "pozitivisticke". Kod njih je sve dobro i sve moze da se sredi i uredi, sto nije bas uvek slucaj. Uostalom, ko ima knjigu neka pogleda kako su odradile horoskop princeze Dajane, koja je, u prkos njihovim prognozama zavrsila uzasno i prerano.

Ne znam da li sam dobro pogledala sve odgovore ali cini mi se da niko ne pominje knjige od Fransis Sakojan i Luisa Akera. Meni su oni prilicno kompletni, mada im je sinastrija prilicno tanka.
Asteri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 02:53   #48
Ma OK su March&McEvers i slicni, i za pocetnike i za one kojime treba podsjetnik. Dobro su navele osnove, a sto se tice samih tumacenja......ako netko ima smisla za Astrologiju, uzeti ce to kao primjer i usmjerenje vlastitog tumacenja. Isto tako, stekne se ugrubo dojam najkoristenijih znacenja, a njih ne treba uzimati zdravo za gotovo nego ih iskoristiti u svrhu pravilnih asocijacija i, naravno s vremenom, prosiriti i nadopuniti.

Naravno da nije navedeno nigdje sve u potpunosti, ali neke knjige bi mogle biti od vise pomoci nego druge. Osobno Dupora ne bih preporucila ni juniorima ni seniorima. Nije za baciti, ali da se moze bez njega, moze se. I bez njega i bez njegovih fantazija. Malo je previse uzdizan, s obzirom da je "nas", a i nije mu neka konkurencija ovdje bila.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 10:18   #49
Quote:
Asteri kaže: Pogledaj post
Slazem se da je Dupor bio strasno "mracan" i on je uticao na celu jednu generaciju astrologa na prostorima ex-YU, pa svi misle da ako kukaju i naricu postizu bolji efekat.
Ovo si genijalno napisala. Fascinantno je kako su njega ljudi ovdje percipirali...to s kuknjavom i naricanjem.

Premda se sam nikada nije niti slično izražavao, pače kako veli pisac odličnog članka o Duporovu životu: "Iako je često bio žrtva tuđih predrasuda, nije bio kontaminiran gorčinom i mržnjom. Umjesto toga, u njegovim ćemo bilješkama pronaći blagost i dosta humora na vlastiti račun."
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 22:32   #50
Ma jeste, ovde imas astrologe koji su Bog zna kako cenjeni i koji svoje "javne radove" (godisnje horoskope i slicno) pocinju ko da recituju Hasanaginicu.

O tumacenju natala da i ne govorim.

A, ovo stoji da Dupor sam uopste nije bio u tom fazonu. To sam i ja cula iz vise izvora, licno iskustvo naravno nemam.
Asteri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:18   #51
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ti si bila pristojna pa napisala "citirala" ....ali u realnosti je ona njega kompletno pokrala.
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 16:53   #52
Dvije sasvim solidne knjige o astrologiji izašle prošle godine:
Astrologija-čovjek i nebo I- povijest astrologije, mitovi i simboli, osnove uglavnom.
Astrologija-čovjek između neba i zemlje II
- kuće, aspekti, osjetljive točke, prognostika, itd.
autorica: Dora D'Alo Grakalić

-neke dijelove iz ove knjige možete pročitati u Prognostička Astrologija -Tranziti Jupitera, Tranziti Saturna.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 17:23   #53
Za ucenje Astrologije dobra knjiga je Cristian Astrology-William Liliy.Naj bolje je poceti sa Horarnom astrologijom,zatim izradjivati elekcione horoskope,sto je obrnuti horar.Sa tim znanjem krenuti utumacenje natala.
-Tumacenje natalnog horoskopa-Abu Ali al-Hajat,podsjeca na Dupora jasnocom objasnjenja,bez nepotrebnog vrludanja.Knjiga sadrzi izmedju ostalog mnostvo formula za izracunavanje Arapskih tocaka.
-Vivian E.Robson-Fixne zvijezde i sazvijezdja u astrologiji,nezamjenjiva standardna knjiga za ovu oblast astrologije.
Imsiragic,dobar dok ne pocne sa psiholoskim portretima.
Milekic,cista poezija.bez kraja i pocetka
Andrijicka slatka ruzicasta,idealna za zaljubljene,cista pozitiva.
Ako ste vodenjak i volite citati hvalospjeve o svom znaku
onda nabavite nesto od Maje Loncaric.
__________________
Vi ste vazni.Ljudi vas ne razumiju u potpunosti.Vasi poroci su u biti vrlo dragi.
AnsticiaGrande is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 20:28   #54
ja sam prehaaapy jer sam uspjela naci i skinuti sve knjige od dupora, to jest astromedicinu, NVP i zvijezde,ljubav i seks. Ful puno knjiga iz knjiznice sam si kopirala, ono vaznije. A doma jos imam puno kopiranog materijala s goruma dvije njemacke knjige i od maje loncaric, s kojom sam i usla u astrologiju. Sa 6 =) Dobro da sam tako rano pocela s cituckanjem kad mi je dosadno jer moj retrogradni merkur nekako sporo hvata stvari, pa se cudim da mi uopce ide =)
didona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 20:37   #55
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Imate li kakav prijedlog koje su knjige dobre za početnike (i napredne)?
S kojim ste knjigama vi krenuli?
Možeš početi, recimo, sa ZDENKOM ADNRIJIĆ i njenim Astrološkim rječnikom.

Nakon toga ti preporučujem relativno cool i laku za iščitavanje
knjigu JULIANE WATTERS Suvremena astrologija.

Nakon toga uzmi alfu i omegu ovih područja - Milu Dupora
(knjige Ne vjerujete - provjerite i Astromedicina, zvijezde, ljubav, seks).

Sretno!
__________________
Toleriram sve osim gluposti i nepravde. Zovite me netolerantnom.
Ewa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 20:41   #56
Quote:
Suspirium kaže: Pogledaj post
Od današnjih autora svakako je tu Liz Green, od naših Imširagić i Jovetić, itd.
Jovetić za sad nije izdao ni jednu knjigu.
Pisao je uglavnom tekstove u Novom listu itd.
__________________
Toleriram sve osim gluposti i nepravde. Zovite me netolerantnom.
Ewa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 20:46   #57
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Inače imam druge astrološke knjige, ali ni jedna mi nije tako "negativna" kao ova... gdje god pipnem u svom horoskopu, samo loše stvari...Ovo zvuči gore nego što u stvari jest...
Dupor je vrlo fanatičan u svome spisateljskom pristupu astrologiji,
ali ga treba znati čitati između redaka.
Otprilike kao i Bibliju
__________________
Toleriram sve osim gluposti i nepravde. Zovite me netolerantnom.
Ewa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 20:57   #58
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
"Iako je često bio žrtva tuđih predrasuda, nije bio kontaminiran gorčinom i mržnjom. Umjesto toga, u njegovim ćemo bilješkama pronaći blagost i dosta humora na vlastiti račun."
I ne samo to.
Čovjek se nikad nije veličao.
Neke od aspekata za koje navodi da su loši za bavljenje astrologijom,
kao npr. kvadrat Marsa i Venere,
ili Mjesec u Blizancima
posjedovao je on sam.
Fascinantno.
To je samo dokaz koliko se aspekti i natalne planete mogu kontrolirati.
__________________
Toleriram sve osim gluposti i nepravde. Zovite me netolerantnom.
Ewa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 15:57   #59
Quote:
Ewa11 kaže: Pogledaj post
I ne samo to.
Čovjek se nikad nije veličao.
Neke od aspekata za koje navodi da su loši za bavljenje astrologijom,
kao npr. kvadrat Marsa i Venere,
ili Mjesec u Blizancima
posjedovao je on sam.
Fascinantno.
To je samo dokaz koliko se aspekti i natalne planete mogu kontrolirati.
Mile Dupor je stvarno bio genijalac, ali mislim da je on ipak malo pretežak za početnike. Mene je "izmučio i prestrašio" u prve dvije godine bavljenja astrologijom, i sva sreća da sam tada bio na tečaju kod Damira Jovetića, pa smo Duporovu knjigu dosta komentirali inače mislim da bi skrenuo! Previše je fatalističan,pa mislim da je za početnike bolje da počnu sa lakšom literaturom, npr.: sve knjige od Silvije Čolić(ne znam nazive), zatim Maja Egzeta: "Astrologija-sudbina iz svemira", odlična je Lana Kindij, ali ipak malo prenapredna za početak. Slažem se za Zdenku Andrijić,piše lagano i gušt ju je čitati. Za malo naprednije preporučam Karen Hamaker Zondag: "Aspekti i osobnost",odlična knjiga isključivo o aspektima. Za još naprednije koji se bave barem par godina preporučam Stephen Arroyo: "Astrologija,karma i transformacija" i "Tumačenje astrološke karte"-koja može i za malo naprednije početnike(prva nikako,preteška je za početak). Maju Lončarić svakako preskočite, žena je sve prepisivala od Dupora, za kojeg dajem zeleno svjetlo, ali tek nakon što pročitate sve ove knjige(ili barem većinu), onda će vam Mile biti i dubok i zabavan i neobičan, ali se sigurno nećete prestrašiti!
zvjezdoznanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 10:15   #60
Quote:
zvjezdoznanac kaže: Pogledaj post
Za malo naprednije preporučam Karen Hamaker Zondag: "Aspekti i osobnost",odlična knjiga isključivo o aspektima.
Apsolutno, ta mi je bila najbolja što se tiče učenja o aspektima

a Zdenka Andrijić je definitivno naj za početak.
* Kali * is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.