Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2012., 14:07   #201
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Da je barem moja ideja ....ja samo samo uspješno iskopirala Minimalista koji je prvi počeo pisati o no-knead kruhu i pečenju u poklopljenoj zdjeli.
Ajde prepravit ću se - otkrila si nama


Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
koji nacin?recite i meni
Evo

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ovaj je posljednji:

400 gr integralnog brašna
200 gr crnog tip 1100
100 gr raženog
vrhom žličica soli
1/4 tbs suhog kvasca
400 ml vode
starter od 50 gr bio bijelog brašna i 250 ml vode napravljenog dan ranije, nakon vađenja iz hladnjaka treba doći na sobnu temperaturu
šaka suncokretovih i nešto manje bučinih sjemenki
Dizanje oko 12 sati, nakon toga dodano sjemenje i presložena smjesa, dizanje još jedno sat i pol, pečenje u zagrijanoj zdjeli na max temperaturi pola sata i još pola sata izvan zdjele na 180 ventilirano.
Kruh je božanstvenog okusa, prekrasne hrskave korice, ali ne i tvrde, unutrašnjost mekana kako treba, ali ne i vlažna kao što to zna biti s raženim i integralnim kruhom ... ponovit ću recept s više raženog brašna jer upravo za raženi tražim idealni omjer.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 14:12   #202
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
koji nacin?recite i meni
Zagriješ inox ili emajliranu zdjelu (rajnglu ili lonac) s poklopcem (bez plastičnih dijelova koji bi se mogli otopiti) na max temperaturu pećnice i kada se zagrije u tako ugrijanu prebaciš dignutu smjesu, poklopiš i pečeš pola sata na najjačoj temp. a poslije otkopiš i pečeš još pola sata na 180-200 ovisi o pećnici.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 16:51   #203
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Zagriješ inox ili emajliranu zdjelu (rajnglu ili lonac) s poklopcem (bez plastičnih dijelova koji bi se mogli otopiti) na max temperaturu pećnice i kada se zagrije u tako ugrijanu prebaciš dignutu smjesu, poklopiš i pečeš pola sata na najjačoj temp. a poslije otkopiš i pečeš još pola sata na 180-200 ovisi o pećnici.
Često radim domaći kruh, barem jednom tjedno, ali nisam još nikad probala na ovaj način s vrućom zdjelom. Moraće i ovo vrlo brzo na dnevni red, baš me zanima učinak.
Stonožica Bosica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:10   #204
može pomoć jer sam početnik u pečenju kruha:

radila sam kruh od 500 g brašna (pola raženo pola bijelo) i jedna vrećica kvasca, dizanje 2 sata, digo je se ali ne previše, previše mi je vlažan kruh poslje pečenja, više je kao pogača nego kao kruh
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:12   #205
Koliko si vode stavila? KOliko si dugo pekla?

Inače kod raženog ništa čudno da se ne digne kao obični bijeli i da bude nešto vlažniji.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:14   #206
Quote:
Stonožica Bosica kaže: Pogledaj post
Često radim domaći kruh, barem jednom tjedno, ali nisam još nikad probala na ovaj način s vrućom zdjelom. Moraće i ovo vrlo brzo na dnevni red, baš me zanima učinak.
Probaj, sigurno će te oduševiti! Otkako sam čula za no knead i pečenje u posudi, samo na taj način pečem kruh - obični, integralni, kukuruzni, sa sjemenkama... Predobar je.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:15   #207
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Koliko si vode stavila? KOliko si dugo pekla?

Inače kod raženog ništa čudno da se ne digne kao obični bijeli i da bude nešto vlažniji.
znam da treba biti malo vlažniji ali ovo je bilo previše, pekla sam na 200, 35 min.
vode ne znam točno koliko sam stavila, onako da mi bude tijesto dobro kao i kad radim tijesto za pizzu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:22   #208
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Probaj, sigurno će te oduševiti! Otkako sam čula za no knead i pečenje u posudi, samo na taj način pečem kruh - obični, integralni, kukuruzni, sa sjemenkama... Predobar je.
Posudu ne treba s ničim mazati ni oblagati (ulje, papir za pečenje)? Samo presložim tijesto i ubacim u vrući inox lonac?
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:24   #209
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Zagriješ inox ili emajliranu zdjelu (rajnglu ili lonac) s poklopcem (bez plastičnih dijelova koji bi se mogli otopiti) na max temperaturu pećnice i kada se zagrije u tako ugrijanu prebaciš dignutu smjesu, poklopiš i pečeš pola sata na najjačoj temp. a poslije otkopiš i pečeš još pola sata na 180-200 ovisi o pećnici.
ja ga pečemu vatrostalnoj zdjeli s poklopcem

Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Posudu ne treba s ničim mazati ni oblagati (ulje, papir za pečenje)? Samo presložim tijesto i ubacim u vrući inox lonac?
ne treba mazati ničim, bitno je da je jako ugrijana zajedno s poklopcem
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 17:25   #210
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Posudu ne treba s ničim mazati ni oblagati (ulje, papir za pečenje)? Samo presložim tijesto i ubacim u vrući inox lonac?
Ma ne treba, samo ugriješ posudu i onda ubaciš u nju kruh. Ja čak većinom pečem i bez poklopca.

Link na NYT
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:01   #211
Za sve koji su zainteresirani za pečenje u zagrijanoj zdjeli evo LINK na temu o kruhu koji se ne mijesi. Na toj temi smo pokazali i "obradili" tehniku.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:07   #212
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
ja ga pečemu vatrostalnoj zdjeli s poklopcem

ne treba mazati ničim, bitno je da je jako ugrijana zajedno s poklopcem
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Ma ne treba, samo ugriješ posudu i onda ubaciš u nju kruh. Ja čak većinom pečem i bez poklopca.

Link na NYT
Hvala na odgovorima. Pečem ga ovaj vikend samo ne znam još u kojoj kombinaciji brašna / sjemenki.

Dok nisam pročitala ovaj članak, nisam ni znala koja je ovo revolucija u pečenju kruha.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:10   #213
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima. Pečem ga ovaj vikend samo ne znam još u kojoj kombinaciji brašna / sjemenki.

Dok nisam pročitala ovaj članak, nisam ni znala koja je ovo revolucija u pečenju kruha.
Ako već nisi, pročitaj malo i postove na ovoj temi. Za neka brašna je potrebno dodavati više tekućine. Ima dosta Donatinih i Justinovih postova o raznim kombinacijama koje su isprobavali.


Ujutro pečem kukuruzni.

Uglavnom kruh ostavim da se diže preko noći i ispečem ga kad se probudim.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:29   #214
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
znam da treba biti malo vlažniji ali ovo je bilo previše, pekla sam na 200, 35 min.
vode ne znam točno koliko sam stavila, onako da mi bude tijesto dobro kao i kad radim tijesto za pizzu
Kao prvo, vrijeme pečenja kruha ti je prekratko ... općenito se čudim kada vidim da ljudi vade kruh već nakon pola sata i tvrde da je gotov ...
Do sada, svaki put kad sam radila s raženim i integralnim brašnom, najprije sam ga močila, tako da bih uzela manju količinu vode od one potrebne za kruh i onda stavila sloj brašna, malo podlila, opet sloj brašna, opet malo vode .... tako bih ga ostavila jedno 15 minuta i tek onda krenula mijesiti kruh uz dodatak kvasca, soli i ostatka tekućine. Kada ideš mijesiti kruh s integralnim i raženim brašnom, vodu treba postepeno dodavati, inače se lako dogodi da te tijesto traži više nego objektivno treba za dobar rezultat.

Za vikend planiram peći raženi sa tangzhong starterom, pošto se integralni pokazao više nego savršen. Čim ispečem objavit ću rezultat i recept ako bude čemu

Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Ujutro pečem kukuruzni.

Uglavnom kruh ostavim da se diže preko noći i ispečem ga kad se probudim.
Koji postotak kukuruznog brašna stavljaš? Koje brašno uz kukuruzno?

Moja baka je pekla domaći kruh u kombinaciji crnog pšeničnog, raženog i kukuruznog, na žalost više je ne mogu pitati u kojem omjeru, ali svako malo eksperimentiram u nastojanju da ispečem nešto slično po okusu.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:39   #215
a koliko dugo bih trebala peći i na koliko stupnjeva
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:05   #216
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Kao prvo, vrijeme pečenja kruha ti je prekratko ... općenito se čudim kada vidim da ljudi vade kruh već nakon pola sata i tvrde da je gotov ...


Moja baka je pekla domaći kruh u kombinaciji crnog pšeničnog, raženog i kukuruznog, na žalost više je ne mogu pitati u kojem omjeru, ali svako malo eksperimentiram u nastojanju da ispečem nešto slično po okusu.
za pšenični, bijelo brašno sigurno je sasvim dovoljno!


tvoja baka je pekla tzv. "zmijesni" i vjerojatno je imala i pravu kuruzu...danas je toga sve manje i manje
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:17   #217
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Zagriješ inox ili emajliranu zdjelu (rajnglu ili lonac) s poklopcem (bez plastičnih dijelova koji bi se mogli otopiti) na max temperaturu pećnice i kada se zagrije u tako ugrijanu prebaciš dignutu smjesu, poklopiš i pečeš pola sata na najjačoj temp. a poslije otkopiš i pečeš još pola sata na 180-200 ovisi o pećnici.
e bas cu probat ovako i to sutra vjerojatno
a reci mi ja ga pecem vidjela si po starinski u plehu,tepsiji kako cu nju poklopit?nekako sam se naucila tako peci,imam vatrostalnu ali mi nema poklopac.a isto stavis posudu sa vodom ispod kad peces? koji kvasac stavljas suhi ili u kocki svjezi?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:26   #218
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
za pšenični, bijelo brašno sigurno je sasvim dovoljno!
Ne znam što bih ti rekla, ja sam i bijeli kruh na standardni način pekla 40 minuta na temp. 180 prethodno ugrijane pećnice, a kruh nije bio posebno veliki, od 400 gr brašna.

Kada pečem u poklopljenoj zdjeli obavezno je na najjačoj temperaturi moje pećnice od 250 ° prvih pola sata, i sljedećih 20 minuta do pola sata na barem 180 ventilirano (za pećnicu vulgaris koju imam u Hr temperature su malo drugačije). Do sada još niti jedan kruh nisam prepekla ili zagorila, ali istina je da volim kruh dobro pečene korice. Ono čemu ja težim je hrskava korica i kruh koji se lijepo raspukne pri pečenju, što sličniji kruhu iz krušne peći.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:36   #219
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
e bas cu probat ovako i to sutra vjerojatno
a reci mi ja ga pecem vidjela si po starinski u plehu,tepsiji kako cu nju poklopit?nekako sam se naucila tako peci,imam vatrostalnu ali mi nema poklopac.a isto stavis posudu sa vodom ispod kad peces? koji kvasac stavljas suhi ili u kocki svjezi?
Gle, ako pečeš kako sama veliš po starinski, onda ti je bolje rješenje probati recept s tangzhong starterom - bijeli kruh s tim starterom najnormalnije možeš peći u plehu; od startera sa 50 gr brašna i 250 ml vode možeš umijesiti kruh od 700 gr bijelog brašna.

Što se kvasca tiče ovdje sam objasnila, koristim suhi kvasac, kupim u Lidlu paket od 10 vrećica za 1 euro, nemam ništa protiv svježeg, ali kako koristim minimalne količine svježi uvijek na kraju bacam.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 23:25   #220
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Gle, ako pečeš kako sama veliš po starinski, onda ti je bolje rješenje probati recept s tangzhong starterom - bijeli kruh s tim starterom najnormalnije možeš peći u plehu; od startera sa 50 gr brašna i 250 ml vode možeš umijesiti kruh od 700 gr bijelog brašna.

Što se kvasca tiče ovdje sam objasnila, koristim suhi kvasac, kupim u Lidlu paket od 10 vrećica za 1 euro, nemam ništa protiv svježeg, ali kako koristim minimalne količine svježi uvijek na kraju bacam.
a recimo da i taj pleh pokrijem nekako sa sva poklopca npr i tako pecem pola sata? i onda otvorim pa nastavim bez
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.