Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2012., 21:31   #1001
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
1.Nepostoje tipovi GERD-a,već stupnjevi.
2.Prepišite nalaz EGD i ev. rađenog PHD
3.Bolovi se smanju/pojačavaju na jelo?,doba dana?,stolica?,prehrana?
Joj da, radila sam gastroskopiju prije 2god, zaboravila sam što točno piše.

Ezofagoskopija: na kardiji gerb II st.
gastroskopija: sluznica želuca u antralnom dijelu točkasto hiperemična- gastritis, uzet bioptički uzorak
duodenoskopija: bulbus i silazni dio duodenuma uredni.
PHD: histološka slika odgovara blagom kroničnom superficijalnom gastritisu uz pozitivan H. pylori.

Čini mi se da me jače boli kada sam gladna, nisam primjetila da je vezano uz doba dana. Stolica uredna. Prehrana kao i inače- ne jedem ono što mi smeta i što ne smijem jesti, većinom jedem kuhano povrće i piletinu.
__________________
When you lose small mind you free your life

Zadnje uređivanje awia : 27.03.2012. at 22:22.
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 21:48   #1002
kakvo je stanje grla kod gerba?
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 21:50   #1003
Mislim da to zavisi od jačine. Prije nego mi je dijagnosticiran znala mi je kiselila spaliti grlo tako da bi tjedan dana bila promukla i bolnog grla.
Kakav problem s grlom imaš?
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:46   #1004
Quote:
awia kaže: Pogledaj post
Mislim da to zavisi od jačine. Prije nego mi je dijagnosticiran znala mi je kiselila spaliti grlo tako da bi tjedan dana bila promukla i bolnog grla.
Kakav problem s grlom imaš?
mislim da su psihićki,bila sam nedavno i kod ORL-a za sinuse pa mi je rekao da mi je i grlo malo crvenije,pa me zanima da li oni skuže da je to od refluksa ili nešto dr.
da li ti tu kiselinu osjetiš u ustima ili samo skužiš po grlu?
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 14:03   #1005
Quote:
goga1809 kaže: Pogledaj post
mislim da su psihićki,bila sam nedavno i kod ORL-a za sinuse pa mi je rekao da mi je i grlo malo crvenije,pa me zanima da li oni skuže da je to od refluksa ili nešto dr.
da li ti tu kiselinu osjetiš u ustima ili samo skužiš po grlu?
Kiselinu ne osjetim kao kisel okus nego kao užasno žarenje kroz jednjak i grlo.
Ne mogu ti na ORL skužiti od čega je grlo crveno, može biti upalica, viroza, ma svašta.
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 16:49   #1006
Quote:
awia kaže: Pogledaj post
Hej GERB-aši, dugo nisam pisala ovdje ali sad imam problemčić pa trebam vaše mišljenje...
Dakle samo da ponovim svoje probleme: GERB na kardiji tip 2, gastritis, puno h. pylori koja je (valjda) istrijebljena trojnom terapijom... u obitelji imam čireve na dvanaesniku i želucu.
Zadnja 2 dana me jako probada u želucu i stalno na istom mjestu. Što mislite jel moguće da mi se razvio čir kako ja sumnjam? Čudno mi je to što stalno na istom mjestu i controloc ne pomaže. Užasavam se ponovne gastroskopije
Jesi se riješila bakterije? To je dosta žilava sorta ali dok se ne iskorijeni nećeš imati mira. Vjerojatno ti kola u obitelji. Svi bi se trebali testirati. Za to nije potrebno ponavljati gastroskopiju, već se može na testirati na izdisaj, koliko sam ja informirana.
Nemoj se s njom zezati jer se iz dugogodišnjih oštećenja u jednjaku i želucu mogu razviti neoplazme!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 19:38   #1007
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Jesi se riješila bakterije? To je dosta žilava sorta ali dok se ne iskorijeni nećeš imati mira. Vjerojatno ti kola u obitelji. Svi bi se trebali testirati. Za to nije potrebno ponavljati gastroskopiju, već se može na testirati na izdisaj, koliko sam ja informirana.
Nemoj se s njom zezati jer se iz dugogodišnjih oštećenja u jednjaku i želucu mogu razviti neoplazme!
Ne znam, pila sam 2 tj trojnu terapiju, ali me doktor nije nakon toga poslao na nikakvu kontrolu. Morati ću to zahtjevati.
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 19:57   #1008
Quote:
awia kaže: Pogledaj post
Ne znam, pila sam 2 tj trojnu terapiju, ali me doktor nije nakon toga poslao na nikakvu kontrolu. Morati ću to zahtjevati.
Obavezno traži kontrolu, jer često puta nije dovoljno provesti jednu terapiju, ali obavezno i ostali članovi obitelji trebaju obaviti testiranje na h.p. jer đaba liječenje, ako bakterija kola među vama.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 14:20   #1009
Nakon što je jedan od modova obrisao moj prethodni post, mislio sam odustati od svega ali mi je previše stalo do ljudi koji pate od istog problema da bih to učinio...

Ovog puta ću malo preformulirati svoju poruku, da ne zvuči da "navodim" ljude na "krive" metode.

Imam 21 godinu i patim od GERB-a već dobre 3 godine, a na Controlocu sam bio od 2010 do prije mjesec dana (20mg/dnevno). Kad god bih pokušao prestati s terapijom, nakon 2 dana osjećaj kiseline u jednjaku je bio jednostavno neizdrživ, tako da sam se vratio odmah isti dan...

Nakon što sam slučajno naišao na neke podatke o nuspojavama dugotrajnog korištenja PPI-ova (Controloc, Aciphex, itd.), kao što su maldigestija i rezultirajući deficit minerala (kalcija, magnezija,itd) i vitamina (B12) koji su neophodni za normalno funkcioniranje organizma, odlučio sam poduzeti nešto po tom pitanju. (ako koga zanimaju detalji o nuspojavama, neka googla "ppi long term side effects).

Ne želim pljucati po farmaceutskim kompanijama, ali svi znamo da lijekovi poput Controloca liječe simptome, a ne uzrok. Vjerovali ili ne, kiselina ima vrlo bitan značaj u našem organizmu, i ne služi samo zato da zbog nje imamo refluks...

Nadalje sam saznao da dugotrajnim suzbijanjem kiseline u organizmu dolazi do pretjeranog povećanja hormona "gastrina" u krvi, što je navodno vrlo opasno jer može dovesti do raka. To je još jedan uzrok zašto sam prestao s Controlocom.

Naime, postoji alternativa...

Kad shvatite da glavni problem u većini slučajeva nije višak nego manjak kiseline, onda ste već na pola puta prema ozdravljenju. Manjak kiseline omogućuje okolinu u kojoj "loše bakterije" mogu nesmetano stvarati svoje kolonije u vašem gastro sustavu, pritom stvarajući "plinove" koji najčešće rezultiraju refluksom zbog olabavljenog donjeg ezofagalnog sfinktera (LES). Ono što je važno da shvatite je da je vrlo teško razlikovati simptome pretjeranog i preslabog lučenja kiseline, jer su jako slični!

Ukratko, moji simptomi su bili:

- konstantna žgaravica
- vraćanje kiseline u jednjak (refluks)
- teško mi je bilo zaspati noću zbog boli
- refluks bi se pojavio za sve što bi konzumirao (pa čak i vodu)

Danas, nemam skoro nikakvih simptoma, ne koristim Controloc ni nikakve antacide zbog prije spomenutih nuspojava. Ono što koristim su probavni enzimi, suplement hidroklorne kiseline i probiotici.

Nakon što sam prestao višegodišnju terapiju Controloca prije mjesec dana (što ne savjetujem svima, ovisi od slučaja do slučaja), ponovo sam osjetio onu staru poznatu bol u želucu i jednjaku. Ubrzo sam saznao da je jedan od razloga za povećano lučenje kiseline nakon prestanka uzimanja PPI-ova tzv. "acid rebound" - guglajte, tj. pojačano lučenje kiseline zbog visoke razine gastrina u krvi.

Tzv "acid rebound" zna trajati od par tjedana do par mjeseci, ovisno o individualcu, ali je svakim danom sve slabiji i slabiji.

Odmah prvi dan krenuo sam s eliminacijom hrana koje su sigurno pogoršavale stanje. Uz to sam koristio probavne enzime (za probavu ugljikohidrata, masti i bjelančevina) kod svakog jela i probiotike (koji uključuju lactobacilus acidophilus) 2 put dnevno.

Već nakon tjedan dana osjetio sam ogromnu razliku. Priznajem, prvih par dana bili su katastrofa. Sada je prošlo već mjesec dana, a refluks dobijem možda jednom u 3 dana, i to vrlo blagi u usporedbi s onim prije! - Nemogu vam opisati koliko sam sretan...

Ovako izgleda moja dnevna rutina:

- Svako jutro na prazan želudac 2 kapsulice probiotika uz čašu vode (dobre bakterije koje obnavljaju crijevnu floru i pomažu pri probavi hrane)
- Doručak - pola čašice zrnatog sira (cottage cheese) i malo kruha s probavnim enzimima koji se mogu kupiti u svakoj ljekarni
- Ne pijem vodu s jelom ni 3 sata poslije jela jer mi pouzdano stvara refluks. Vodu mogu piti tek nakon što je hrana u potpunosti razgrađena. Mislim da je to zato što voda ima tendenciju da neutralizira kiselinu ali nisam siguran.
- Za ručak obično kokošja prsa i manistru/kumpir/rižu - variram , te, naravno, probavne enzime. Znam dodati i blitvu, tikvice i slicno povrće (voće izbjegavam).
- Neposredno prije večere pobično popijem pola litre vode i uzmem još 2 kapsulice probiotika
- Za večeru obično pojedem ili ostatke od ručka ili dovršim zrnati sir od jutros, naravno opet uz probavne enzime

Napomena: probavni enzimi koje koristim sadrže dodanu HCL (hidroklornu kiselinu) koja se prirodno nalazi u vašem želucu i služi za razgradnju hrane

Naravno, do ovog sam došao metodom pokušaj-pogreška, i ne tvrdim da će svakome odgovarati ali iskreno se nadam da će bar netko pronaći spas u ovome kao što sam ja pronašao.

Ako tko ima kakvih pitanja, rado ću odgovoriti preko privatne poruke na forumu ili e-maila: [email protected]

(modovi nadam se da je ovo sad okej)

Pozdrav!

Zadnje uređivanje delux13 : 29.03.2012. at 14:50.
delux13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 22:35   #1010
Quote:
awia kaže: Pogledaj post
Joj da, radila sam gastroskopiju prije 2god, zaboravila sam što točno piše.

Ezofagoskopija: na kardiji gerb II st.
gastroskopija: sluznica želuca u antralnom dijelu točkasto hiperemična- gastritis, uzet bioptički uzorak
duodenoskopija: bulbus i silazni dio duodenuma uredni.
PHD: histološka slika odgovara blagom kroničnom superficijalnom gastritisu uz pozitivan H. pylori.

Čini mi se da me jače boli kada sam gladna, nisam primjetila da je vezano uz doba dana. Stolica uredna. Prehrana kao i inače- ne jedem ono što mi smeta i što ne smijem jesti, većinom jedem kuhano povrće i piletinu.
Kako je već savjetovano potrebno je učiniti kontrolu H.p. statusa.


A što se tiče posta iznad mojeg/delux13/ neću uopče komentirati,niti ispravljati jer jednostavno nema smisla. Stav zacratan i točka.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 22:37   #1011
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Kako je već savjetovano potrebno je učiniti kontrolu H.p. statusa.
Mislite da me od H.p. boli samo jedna točka na želucu?
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 22:41   #1012
Quote:
awia kaže: Pogledaj post
Mislite da me od H.p. boli samo jedna točka na želucu?
Moguće da se radi o ulkusnoj bolest koja može lil nemorabiti posredovana Helicobacter pylorii , iako sumljam.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 18:24   #1013
obavljena gastroskopija

evo mene opet...uglavnom obavila sam gastroskopiju, nalaz slijedeći:

Ezofagoskopski nalaz: uredna stijenka. Kardija slabije brtvi. Z linija pravilna.
Gastroskopski nalaz: reljef i peristaltika uredni. Mrljasta hiperemija antropilorično. Uradi se biopsija za PH.
Duodenskopski nalaz: uredan bulbus i postbulbarni segment.
Dijagnoza: Insuff. cardiae
gastritis chronica

terapija: Nexium 1x1 (rekla mu da već koristim Pantroprazol pa je rekao da onda nastavim sa tim..)
Preporuke: kontrola pp.

Eto, molim da mi netko rastumači... Po Ph nalaz idem za 10ak dana...
dea1238 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 19:29   #1014
Quote:
dea1238 kaže: Pogledaj post
evo mene opet...uglavnom obavila sam gastroskopiju, nalaz slijedeći:

Ezofagoskopski nalaz: uredna stijenka. Kardija slabije brtvi. Z linija pravilna.
Gastroskopski nalaz: reljef i peristaltika uredni. Mrljasta hiperemija antropilorično. Uradi se biopsija za PH.
Duodenskopski nalaz: uredan bulbus i postbulbarni segment.
Dijagnoza: Insuff. cardiae
gastritis chronica

terapija: Nexium 1x1 (rekla mu da već koristim Pantroprazol pa je rekao da onda nastavim sa tim..)
Preporuke: kontrola pp.

Eto, molim da mi netko rastumači... Po Ph nalaz idem za 10ak dana...
Sfinkter ti ne dihta (prijelaz iz želuca u jednjak), i zato ti se kiselina iz želuca diže.
Ova mrljasta hiperemija označava neko gomilanje krvi u krvnim žilama i vjerojatno označava neki poremećaj, pa se tu uzima komadić tkiva za PH analizu da se vidi o čemu se točno radi. Kad dobiš nalaz, znati ćeš nešto više.
Pazi što jedeš i kad jedeš i spavaj na poviženom. Isto tako pazi na držanje, jer pogrbljeno držanje može biti čak i uzrok problema.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 20:52   #1015
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Sfinkter ti ne dihta (prijelaz iz želuca u jednjak), i zato ti se kiselina iz želuca diže.
Ova mrljasta hiperemija označava neko gomilanje krvi u krvnim žilama i vjerojatno označava neki poremećaj, pa se tu uzima komadić tkiva za PH analizu da se vidi o čemu se točno radi. Kad dobiš nalaz, znati ćeš nešto više.
Pazi što jedeš i kad jedeš i spavaj na poviženom. Isto tako pazi na držanje, jer pogrbljeno držanje može biti čak i uzrok problema.
Gomilanje krvi u krvnim žilama??? Isuse Bože..jel može bit ono najgore...?? Kad sam ga pitala jel to može bit ono najgore...rekao je da bi mi to onda rekao i poslao me na hospitalizaciju...u stilu da doktor uvijek kaže kad je nešto zabrinjavajuće a kao kod mene nije... majko moja ali kad si mi ti sad napisala ovo...frka me...
dea1238 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:11   #1016
Quote:
dea1238 kaže: Pogledaj post
evo mene opet...uglavnom obavila sam gastroskopiju, nalaz slijedeći:

Ezofagoskopski nalaz: uredna stijenka. Kardija slabije brtvi. Z linija pravilna.
Gastroskopski nalaz: reljef i peristaltika uredni. Mrljasta hiperemija antropilorično. Uradi se biopsija za PH.
Duodenskopski nalaz: uredan bulbus i postbulbarni segment.
Dijagnoza: Insuff. cardiae
gastritis chronica

terapija: Nexium 1x1 (rekla mu da već koristim Pantroprazol pa je rekao da onda nastavim sa tim..)
Preporuke: kontrola pp.

Eto, molim da mi netko rastumači... Po Ph nalaz idem za 10ak dana...
PHD će se dobiti dublji/mikroskopski/staničnični uvid u oštećenje. Inače nalaz nije nipošto zabrinjavajuć,niti nepopravljiv,dapače vrlo je čest. Radi se o antralnom gastritisu / superficijalnom vrs./Nešto slabija kardija,ali bez refluxnih oštećenja.


Quote:
dea1238 kaže: Pogledaj post
Gomilanje krvi u krvnim žilama??? Isuse Bože..jel može bit ono najgore...?? Kad sam ga pitala jel to može bit ono najgore...rekao je da bi mi to onda rekao i poslao me na hospitalizaciju...u stilu da doktor uvijek kaže kad je nešto zabrinjavajuće a kao kod mene nije... majko moja ali kad si mi ti sad napisala ovo...frka me...
Najobičniji gastritis kakvog ima hrpa Hrvata.
Jedino treba vidjeti dali se u podlozi radi o H.p. infekciji.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:12   #1017
Quote:
dea1238 kaže: Pogledaj post
Gomilanje krvi u krvnim žilama??? Isuse Bože..jel može bit ono najgore...?? Kad sam ga pitala jel to može bit ono najgore...rekao je da bi mi to onda rekao i poslao me na hospitalizaciju...u stilu da doktor uvijek kaže kad je nešto zabrinjavajuće a kao kod mene nije... majko moja ali kad si mi ti sad napisala ovo...frka me...
čuj ti si ista ja moje prvo pitanje je bilo jel to nakaj opasno,ali znaš mene,to ti je najvjerojatnije gastritis to sam ti i ja imala,hiperemična sluznica je upaljena sluznica,to ćeš s nexiumom riješiti koji piješ 20 ili 40 mg.
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:14   #1018
kad sam pisala prijašnji post hrvoje nije još odgovorio i nisam prepisala odgovor od njega.

dr.hrvoje kad ste tu niste nam odgovorili na našu nedoumicu da li se stanje kardije može popraviti,ne operacija,nego ishrana i sl.
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:24   #1019
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
PHD će se dobiti dublji/mikroskopski/staničnični uvid u oštećenje. Inače nalaz nije nipošto zabrinjavajuć,niti nepopravljiv,dapače vrlo je čest. Radi se o antralnom gastritisu / superficijalnom vrs./Nešto slabija kardija,ali bez refluxnih oštećenja.



Najobičniji gastritis kakvog ima hrpa Hrvata.
Jedino treba vidjeti dali se u podlozi radi o H.p. infekciji.
Ajme puno vam hvala... H.p. infekcija je ona famozna h. plyori bakterija?? Ja sam vam totalna neznalica pa sorry ako moje pitanje zvuči bedasto...
dea1238 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:24   #1020
Quote:
goga1809 kaže: Pogledaj post
kad sam pisala prijašnji post hrvoje nije još odgovorio i nisam prepisala odgovor od njega.

dr.hrvoje kad ste tu niste nam odgovorili na našu nedoumicu da li se stanje kardije može popraviti,ne operacija,nego ishrana i sl.
Promaklo mi
Stanje kardije je varirajuće.kao i intraabdominalnih tlakova.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.