Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2007., 22:13   #81
Quote:
...ska kaže: Pogledaj post
Idemo u offtopic, zestoko. Sorry Tyndall.
Ma sve OK. Konstruktivni kratki OT, nema frke.

Quote:
Iskreno, sumnjam da je snimanje helikoptera kazneno djelo. Nisam siguran da je rijec o kaznenoj istrazi, te mislim da se ta tragedija istrazuje kao nesreca, a to je velika razlika koliko ja znam.
Nije snimanje samog helikoptera kazneno djelo, već objava iste. Iskreno, sve se pitam da li da ostavim link na youtube film sa strganim Mi-8 ili ne. Vidjet ću još sa stručnijima od sebe.

Što se tiče MiG-29M, nema šanse. Drugi najgori izbor između onih navedenih u tekstu JL (odakle im Mirage F1?).

Da lagano uđem u domenu SF-a, nabavka rabljenih Miragea 2000, ako se radi o 2000-5 standardu ima svojih prednosti. Zamišljam HRZ Rafalea...
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 09.09.2007., 22:17   #82
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Što se tiče MiG-29M, nema šanse.
Zbog politike, Mig ima 2 motora, uskoro AESA radar, nove bezotkazne agregate

Zadnje uređivanje Kontraktnik : 09.09.2007. at 22:50.
Kontraktnik is offline  
Old 09.09.2007., 22:17   #83
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Bi li bilo kazneno djelo da npr. novinar objavi identitet zaštićenog svjedoka,dok istraga o npr. ubojstvu još traje?

Ako se snimka srušenog helikoptera tretira kao vojna tajna(a pretpostavljam da tretira kad vojna policija čuva srušeni helikopter),za odavanje vojne tajne netko mora kazneno odgovarati
Ne vjerujem da se tretira kao vojna tajna. Mislim, da postoji sumnja na terorizam, sabotazu li neko slicno kazneno djelo, onda ok. Ali ne vjerujem da je to slucaj, pretpostavljam da se istraga vodi kao nesretni slucaj.

Objavljivanje identiteta zasticenog svjedoka je npr. u svakom slucaju kazneno djelo,radi se o djelu ciji se pocinitelj goni ex officio, jer je navedena radnja ekplicitno odredjena kao kazneno djelo u KZ-u, sto sa sobom povlaci brojne procesnopravne posljedice.

Ovdje to najvjerovatnije nije slucaj, ali ponavljam, to ne umanjuje barem moralnu odgovornost pocinitelja, s obzirom na to da je (najvjerovatnije) djelatnik MORH-a, te se kao takav mora ponasati u skladu s odjedjenim pisanim i nepisanim pravilima... Ako u zakonu nije predvidjena adekvatna kazna, onda je na MORH-u da, vodeci se svojim internim aktima, pokrene disciplinski postupak protiv te ili tih osoba i odstrani ih iz sluzbe, te eventualno uputi kaznenu prijavu nadleznim organima ukoliko za to postoji osnov.
...ska is offline  
Old 09.09.2007., 22:18   #84
Na članku u Jutarnjem su najjači komentari-kidao sam se od smijeha
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 09.09.2007., 22:18   #85
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Na snimci "Grga gari tenkna poligonu" nije niti Degman niti M-84 s ERA oklopom,već najobičnija blatnjava M-84orka,dakle nikakva tajna

Što se tiče srušene Mi-8ice tu je već druga priča.Istraga o padu helikoptera još traje,te je objavljivanje snimke kazneno djelo
ma da je prazan kancelariski stol
zakaj to stavljat na net

npr. ovog bi ja odma u zatvor
pogledajte profil korisnika
pise na ovoj temi
JoZ@ is offline  
Old 09.09.2007., 22:19   #86
Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
Zbog politike, Mig ima 2 motora, uskoro AESA radar, nove bezotkazne agregate
Koji qrac su bezotkazni agragati?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 09.09.2007., 22:25   #87
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ma da je prazan kancelariski stol
zakaj to stavljat na net

npr. ovog bi ja odma u zatvor
pogledajte profil korisnika
pise na ovoj temi
poznat mi je taj lik s još jednog foruma(jugo-nostalgičarski forum BTW)
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 09.09.2007., 22:28   #88
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Koji qrac su bezotkazni agragati?
Možda bezdimni. RD-33 ostavlja prekrasan trag iza sebe.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 09.09.2007., 22:29   #89
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Koji qrac su bezotkazni agragati?
Oni koji imaju povećanu pouzdanost, i period između remonta

Nisam mislio na motore, nego, na kompresore, generatore...

RD-93 ima bezdimnu gorivnu komoru

@ Tyndall, ima li Gripen radar sa el. skaniranjem
Kontraktnik is offline  
Old 09.09.2007., 22:38   #90
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Možda bezdimni. RD-33 ostavlja prekrasan trag iza sebe.
Istini za volju, ni to nije uvijek slucaj. Pocetkom 1992, jedna pilot 29tke me je pocastio bliskim susretom. Letio je na nekih 25 metara visine, a prosao je 30tak metara od nas. Bio sam na zgradi, tako da je otprilike prosao u istoj visini. Nismo ga ni primjetili dok nije dosao na par stotina metara, mi genijalci gledali u nebo, a lik leti nap of the earth kroz jebeni grad. Sjecam se nitni na krilima i usisnicima, pilotske kacige, ali dima skoro da nije ni bilo.

Sad kad pogledam snimke 29tki u letu i vidim onaj silni dim... Nikako mi se ne uklapa u moje sjecanje. Ili adrenalin ili je srpska RV/PVO koristila neko super cisto eko gorivo.

Jos uvijek me usi zabole kad pomislim na tu scenu.
...ska is offline  
Old 09.09.2007., 22:44   #91
Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
@ Tyndall, ima li Gripen radar sa el. skaniranjem
Ne.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 09.09.2007., 22:48   #92
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
poznat mi je taj lik s još jednog foruma(jugo-nostalgičarski forum BTW)
trebalo bi saznat ko je i prijavit ga
JoZ@ is offline  
Old 09.09.2007., 22:51   #93
Pogledao sam ove srpske linkove sa slikama degmana i ostalog,to je i za hrvatsku i za srbiju dalek san...nemamo mi lovu..a najveća istina je to da je teško ostvariti rentabilnost proizvodnje...nismo dovoljno jaki da to sve izvedemo u stvarnost...vidjećemo šta će biti sa ovom licencnom proizvodnjom patrie ili austrijskog vozila,to bi moglo upaliti jer oni bi valjda osigurali još kakvo tržište osim našeg...a što se tiče tenkova ...sva sreća pa sam ih uvijek samo čuo kako turiraju i poslije pucaju na nas....blaženo slavonsko blato oko osijeka....a bome i rijeka drava...jedino sam se namučio kada je poslije vježbe trebalo pomagati tenkistima na poligonu nabrđe da operu ta svoje željezna govna....blata ko u priči a nema kući dok se sve ne opere...i mrzim ih zato što stalno smrdiš na naftu...nekoliko puta su u nabrđu tenkovske granate dobile rikošet...bilo je projektila i u okolnim selima...
maystor1 is offline  
Old 09.09.2007., 23:58   #94
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Možda bezdimni. RD-33 ostavlja prekrasan trag iza sebe.
a tek dim koji proizvodi An-32 i nešto više od 10 000 konja
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 10.09.2007., 00:21   #95
Quote:
...ska kaže: Pogledaj post
Medjutim, meni mrski pojam "globalizacija" je mnogo veci problem.
Granica izmedju odbrambene i vojne tehnologije postaje sve tanja. GPS imamo u mobitelima, a Rusi i EU ce svoj Glonass i Galileo takodjer nuditi komercijalnim korisnicima..
Upravo tako. Ameri su se malo prekasno sjetili da Kinezi rutinski kopiraju komercijalne komponente na kojima se zasnivaju i civilni i vojni sustavi.


Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...lovac,89397.jl
Razočarali me rusi koliko su naivni, nemaju šanse
»U Lockheed Martinu su bili nemalo iznenađeni informacijom da Hrvatska želi kupovati zrakoplove jer su procijenili da je to za našu zemlju preskupo i kako je bolje da nam nebom patrolira neka od članica NATO-a.»


Ovo me ne čudi. Razoružavanje je odavno na djelu.


Po mom skromnom mišljenju, nabaviti Gripene, a od Rusa uzeti S-300. Starije verzije – PMU-1 ili V mogle bi se nabaviti dosta povoljno.

Enigma je što Francuzi nude. No, sjećam se da su nekad davno Grci bili ljuti na njih jer im na Mirage 2000 nisu htjeli prodati RDI radar, nego samo RDM. Davna prošlost, sad je ionako RDY-2, ali, hm, jedan loš znak. Trebat će imati na umu dostupnost i integraciju oružja.

Što se Gripena tiče, Mađari su puni hvale. I za pouzdanost aviona (Mig 29B s kojim imaju iskustva znamo koliko ima lošu prosječnu ispravnost), i za odnose s proizvođačem, i za offset.
Manaslu11 is offline  
Old 10.09.2007., 01:10   #96
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Ameri su se malo prekasno sjetili da Kinezi rutinski kopiraju komercijalne komponente na kojima se zasnivaju i civilni i vojni sustavi.
Kako moj poznanik rece:"Kinezi ne poznaju copyright, kod njih je sve copywrong."

Ali Kinezi su samo vrh brijega. Neki dan sjedim s par tehnicara i slusam njihove alkoholicarske price. Jedan od njihovih scenarija: tehnologija je postaje tako jeftina i dostupna da ce svako moci sastaviti UAV ili neki ubojitiji projektil koji će moci, putem mobilnog telefona opremljenog GPS-om i Wireles LAN ili HSDPA tehnologijom, navoditi na cilj.

Sjedim, slusam, i sve mi to zvuci smijesno, ali kad razmislim, sva tehnologija je vec tu. Potrebne usluge su komercijalno dostupne i vec sad ih je skoro nemoguce onesposobiti ili kontolirati, barem ne na vrijeme da se sprijeci napad. U konvencionalnom ratu da, ali koliko se takvih ratova sada vodi u svijetu, a koliko je asimetricnih sukoba ?

Na netu mozes kupiti dzepne kineske GPS jammere dometa nekoliko desetina metara. Ako to na netu prodaju njihovi prodavaci MP3 playera od 5 $, sta onda tek nude vojsci... Za 50 $

Mislim da ce dobar dio (pre)skupe konvencionalne tehnologije za par decenija, ako ne i manje, postati tehnoloski dinosaurusi, jer ce ih moci ozbiljno ugroziti improvizirani sustavi dostupni skoro svima.

BTW, evo i nesto za djecicu...

http://www.engadget.com/2007/08/10/d...ag-flashlight/
...ska is offline  
Old 11.09.2007., 13:39   #97
Novi prilog o stanju u HRZu

http://www.slobodnadalmacija.com/20070911/novosti01.asp
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 11.09.2007., 15:54   #98
Eh ja mislim da je hrvatska vojska loše opremljena.Stanje svake vojne grane hrvatske vojske:

HRZ-Mig 21 i ostali avioni i helići se moraju zamijeniti(znate za tragediju Mi 8) a HRZ govori da su avioni odlični i u dobrom stanju.
Kupnja:ODMAH!!!!Ili da napravimo nešto svoje,no MORH je tvrdoglav i ostaje na kupnji.

HRM-Zasad je u dobroj situaciji,ali naša flota ima premalo brodova i dosta slabe klase.Raketna topovnjača najjači brod u HRM?!?!?!Užas!Čitao sam u novinama da Kraljevica počinje s izgradnjom brodova,i to ratnih i da bar stave razarač ili krstaricu za najjači i glavni brod,ne raketnu topovnjaču.

HV-Vojnici su i dalje naoružani slabim i nepreciznim oružijem.Kad će Degman i ona nova jurišna puška ući u vojnu akciju.Mislim da je sve to bacanje novca.Ali sve to nadoknađuje odličan trening vojnika,mnogo veterana u vojci i minimalna smrtnost vojnika.Svaka čast!
__________________
Meine Ehre heißt Treue
Old Abe is offline  
Old 11.09.2007., 16:42   #99
Budite zadovoljni ovim sto imate.Ima drzava u dosta goroj situaciji od vase
Mislim da bi najpametnije bilo pocet proizvodnju domaceg naoruzanja kao sto je M85 te domace jurisne puske(zaboravih joj naziv PS.izgleda jako mocno ) ,te naravno nabavit F-16 koji se imaju u planu.Mislim da je opremanje mornarice te kopnene vojske sa nekakvim "pusakrama" kao sto je npr. G36 ili nekim modernim tenkom bezpotrebno bacanje love.
musmulja is offline  
Old 12.09.2007., 12:14   #100
Quote:
Old Abe kaže: Pogledaj post
Čitao sam u novinama da Kraljevica počinje s izgradnjom brodova,i to ratnih i da bar stave razarač ili krstaricu za najjači i glavni brod,ne raketnu topovnjaču.
razarač ili krstarica?!

ako budemo imali korvetu ili fregatu možemo se tuč nogama u guzicu od sreće...

ni JRM nije imala razarač (4 VPB-a nisu razarači, tako smo im samo tepali), a kamoli da će HRM.
__________________
a mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama,
...lipa naša silovana...
US marines is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.