Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Pogledaj rezultate ankete: Biste li se vjencali sa osobom druge vjere
Da 287 65.83%
Ne 149 34.17%
Glasovatelji: 436. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2009., 18:56   #41
Dobro je ono rečeno o "vjeri i religiji".
Osobno nemam problema sa vjernicima, ali definitivno imam problema sa zatucanima i bolesnim fanaticima, religioznim frikovima i sl.
Tu je bilo par puta pomenuto "što ako netko počne tjerati da se pređe amo ili vamo". Ne znam kako vi, ali ja sa takvom osobom ne bih mogao uopće ni biti. Općenito nasilnici i nasilnice mi nisu dragi, a da sam u vezi sa istom sigurno bih i ranije primjetio netolerantan karakter.
Ovo što je pomenula "Pretty In Scarlet" je po meni jedini ispravni put. Uči klince o obje vjere, slavite i poštujte jedno i drugo, a klinci će sami vidjeti da li osjećaju potrebu za time ili ne. Ja sam prošao cijeli put - vjeronauk i zanimanje za to, pa totalni neinteres za crkvu, pa averzija ka istoj poradi nekih svećenika više ili manje eksponiranih u javnosti, a sada - kao stariji - skroz drugačije gledam na vjerovanja i religiju. Potpuno svjesno i neopterećeno. Ali sve dalje što bih rekao bi pripadalo na podforum "religija".
__________________
... Living in Chaos
ban_cici is offline  
Old 03.01.2009., 19:01   #42
Quote:
depresivna past kaže: Pogledaj post
ajd mi pokaži pravu hrvaticu pravoslavne vjere.nemožeš ju pokazat jer ne postoji,osim ako nije mješana.kada je koji katolik prešao na poavoslavstvo??????????nikada!!!!!!!



plus toga,ja kao HRVAT nikada ne bih dozvolio da mi se dijete zove Jovan,Srboljub,Mirsad ,Đemail ili Safeta.Uz toliko lijepih hrvatica,da uzimam nekakvu četnikušu ili baliju za ženu,nema šanse

Ovakvo vrijeđanje ljudi drugih nacionalnosti i vjere zaslužuje bar brisanje ako ne i ban.
Cordelia is offline  
Received Warning
Old 03.01.2009., 21:56   #43
[QUOTE=Roly;17950992]a što kad bi ti partner pokušao nametnuti svoju vjeru ili jednostavno tražiti od tebe da se odrekneš svoje vjere i da djecu odgajate isključivo prema njegovoj vjeri?
mislim da nije sve tako divno i bajno što se toga tiče,osim naravno ako su oba partnera to raspravila prije braka i usuglasila se sa time.
ali što ako se vjenčate,a partner usprkos vašem dogovoru okrene priču?

ne može mi nametnuti svoju vjeru jer niti ja njemu ne bi nametala svoju,
uostalom oko nekih stvari bi se prije dogovorili...i ne,nije sve tako bajno
jer smo još uvijek jako konzervativno društvo,a i katolička zemlja tako da.....
a ako okrene priču...pa i jedan katolik,tj čovjek koji je u početku bio po svim
mjerilima idealan partner,okrene priču....

ali mi je zanimljivo vidjeti kad se netko uda,ili oženi strancem..nitko ne pita
za vjeru....a u Hrvatskoj je to jako bitno....
emily_ is offline  
Old 03.01.2009., 22:04   #44
Zato što smo primitivci. I mislimo da intimno treba biti javno. I narod smo koji je dovoljno nekulturan, pa da si daje za pravo postavljati uopće tako intimno pitanje kao što je vjeroispovijest. Pa to mi je u rangu pitanja o frekventnosti i položajima unutar mog seksualnog života.
HAL3 is offline  
Old 03.01.2009., 22:09   #45
cemu sluzi svada s baniranom osobom? primijetit cete da sam pobrisao neke postove koji se ne ticu teme
ZgSash is offline  
Old 03.01.2009., 22:25   #46
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
cemu sluzi svada s baniranom osobom? primijetit cete da sam pobrisao neke postove koji se ne ticu teme

A zašto nisi baniranoj osobi koja vrijeđa pobrisao post?
babaluj is offline  
Old 04.01.2009., 09:40   #47
Quote:
Roly kaže: Pogledaj post
a što kad bi ti partner pokušao nametnuti svoju vjeru ili jednostavno tražiti od tebe da se odrekneš svoje vjere i da djecu odgajate isključivo prema njegovoj vjeri?
mislim da nije sve tako divno i bajno što se toga tiče,osim naravno ako su oba partnera to raspravila prije braka i usuglasila se sa time.
ali što ako se vjenčate,a partner usprkos vašem dogovoru okrene priču?

nažalost ima ovoga o čemu pričaš jako puno.
moja prijateljica je muslimanka i doselila je ovdje na studij iz ujedinjenih arapskih emirata,i ima dosta neugodnosti što se tiče toga da je druge vjere.
uz prezime joj na fakultetu znaju napisati da je terorist,kad smo jednom došle u birc konobar nas je ignorirao i nije nas htio poslužiti.
morala je prestati nositi maramu na glavi (ne znam kako se to točno zove),jer su ju zamalo istukli.
jadno...

da se meni to desi na faksu, zapamtili bi me jednako kako bi zapamtili oni koji slično teroriziraju dijete u osnovnoj
dakle, bullying
birc - knjiga žalbe, razgovor sa šefom, slučaj (ime birca) u medije - pa nek vidi gazda šta mu je negativna reklama
ako mi padne na pamet nosiću gnijezdo na glavi, ako me se tko usudi fizički napasti sa izgovorom ''gnijezdo'' - prvo će imati posla sa elektičnim šokerom a zatim policijom
the end of story
Yellammadevi is offline  
Old 04.01.2009., 10:28   #48
Jednom davno u moje (katoličko) selo dečko je doveo za ženu pravoslavnu vjernicu iz Bosne. (Bio čovjek tamo u vojsci, zaljubio se...). Žena nepismena, ali pobožna, a pravoslavne crkve desetke kilometara u krug nigdje- otišla ona kod seoskog svećenika i pita ga što da radi. Dakle, njih su dvoje - seoski svećenik i nepismena žena - zaključili tj. složili se u činjenici da je Bog samo jedan i da ona može ako želi doći u seosku katoličku crkvu. Reče ona njemu: stati ću pozadi: reče on njoj, ne Boso, stani u prvi red da te vidim.
Eto, a što se tiče njenog braka - pa još uvijek traje, već ima i unuke naravno.
rintintina is offline  
Old 04.01.2009., 10:35   #49
već jesam
gnki2000 is offline  
Old 04.01.2009., 11:53   #50
Čini mi se da ste svi nekakvi običajni vjernici...
__________________
Za domaćicu spreman/ Perun i Hrvati! Zadrt sam
Napoleon Bonaparte is offline  
Old 04.01.2009., 13:28   #51
ZA OSTALE VJERE NE ZNAM JEDNO VELIKO MMMMOŽDA ALI ZA MUSLIMANA, NIKAD...ONOG PRAVOG ZAGRIŽENOG MUSLIMANA. KOLIKA GOD TO LJUBAV BILA...KAD TAD ĆE ŽENA NAJE... IMAM I PRIMJER PRIJATELJICE KOJA SE SAD PITA GDJE JOJ JE BILA PAMET.. A BILA JE JAKOOO ZALJUBLJENA...
JA NISAM NEŠTO ZAGRIŽENA U VJERU TJ. KATOLIK SAM AL ONAKO BOG JE SVUDA OKO NAS..U CRKVI BAŠ NISAM ..POMOLIM SE I TAKO..NE PSUJEM BOGA..JEDNA LAGANA MJERA KATOLIKA REKLO BI SE...ODUVIJEK IMAM U SEBI TO DA NE BI ZA NEKOG DRUGOG NE ZNAM ZAŠTO..ZA PRIJATELJE NEMA PROBLEMA, AL ZA BRAK???.....MISLIM DA PORED SVIH ŽIVOTNIH PROBLEMA MI NE BI TREBALO JOŠ I NADMETANJE U VJERI..DOSTA JE NAS KATOLIKA ..VALJDA ĆE MI JEDAN PASAT ............to je samo mišljenje ne kažem da nema uspješnih takvih brakova i sl. na kraju sve ovisi od čovjeka do čovjeka ( to treba biti dvoje zbilja krasnih ljudi)
just1girl is offline  
Received Infraction
Old 04.01.2009., 13:28   #52
Quote:
Napoleon Bonaparte kaže: Pogledaj post
Čini mi se da ste svi nekakvi običajni vjernici...
hoćeš reći,praktični vjernici?

ja čak nisam niti to....nastojim biti dobra osoba,a iden u crkvu kad osjetim potrebu,a ne kad se to od mene očekuje....
na kraju krajeva....što znači prakticirati vjeru?to su samo običaji,a oni su
različiti.....uostalom zar se mora otići u crkvu da bi bio vjeran Bogu...
a zar se Bog može iznevjeriti ako oženiš osobu druge vjere,misliš li da bi osudio
bilo koga?ja mislim da ne!
emily_ is offline  
Old 04.01.2009., 16:23   #53
Quote:
just1girl kaže: Pogledaj post
ZA OSTALE VJERE NE ZNAM JEDNO VELIKO MMMMOŽDA ALI ZA MUSLIMANA, NIKAD...ONOG PRAVOG ZAGRIŽENOG MUSLIMANA. KOLIKA GOD TO LJUBAV BILA...KAD TAD ĆE ŽENA NAJE... IMAM I PRIMJER PRIJATELJICE KOJA SE SAD PITA GDJE JOJ JE BILA PAMET.. A BILA JE JAKOOO ZALJUBLJENA...
JA NISAM NEŠTO ZAGRIŽENA U VJERU TJ. KATOLIK SAM AL ONAKO BOG JE SVUDA OKO NAS..U CRKVI BAŠ NISAM ..POMOLIM SE I TAKO..NE PSUJEM BOGA..JEDNA LAGANA MJERA KATOLIKA REKLO BI SE...ODUVIJEK IMAM U SEBI TO DA NE BI ZA NEKOG DRUGOG NE ZNAM ZAŠTO..ZA PRIJATELJE NEMA PROBLEMA, AL ZA BRAK???.....MISLIM DA PORED SVIH ŽIVOTNIH PROBLEMA MI NE BI TREBALO JOŠ I NADMETANJE U VJERI..DOSTA JE NAS KATOLIKA ..VALJDA ĆE MI JEDAN PASAT ............to je samo mišljenje ne kažem da nema uspješnih takvih brakova i sl. na kraju sve ovisi od čovjeka do čovjeka ( to treba biti dvoje zbilja krasnih ljudi)
Ja sam bila u vezi sa zadrtim muslimanom i ne bi nikad vise a kamoli brak!Inace,odgojena sam u katolickoj vjeri koje se ne drzim i mogla bi biti u braku s osobom bilo koje vjere ako mi ta ista osoba ne bi nametala svoju vjeru sto s "mojim" muslimanom nije bio slucaj...Brak moze opstati ako ima uzajamne tolerancije i postovanja no to je ono sto najcesce nedostaje!
__________________
6.5.2009. Moja sreca je tu!
Lady_dawn is offline  
Old 04.01.2009., 18:18   #54
Quote:
emily_ kaže: Pogledaj post
hoćeš reći,praktični vjernici?

ja čak nisam niti to....nastojim biti dobra osoba,a iden u crkvu kad osjetim potrebu,a ne kad se to od mene očekuje....
na kraju krajeva....što znači prakticirati vjeru?to su samo običaji,a oni su
različiti.....uostalom zar se mora otići u crkvu da bi bio vjeran Bogu...
a zar se Bog može iznevjeriti ako oženiš osobu druge vjere,misliš li da bi osudio
bilo koga?ja mislim da ne!
Ne, htio sam reći običajni. Ono, idete na polnoćku, inače vas nema u crkvi, prakticirate sex prije braka, svejedno vam je jesu li djeca krštena... Ponašate se kao ateisti samo tu i tamo odete u crkvu i jedete jaja za Uskrs.
Krivo je koncipirano pitanje. Što to znači "različite vjere"? Jedan partner vjeruje u Jahvea a drugi u Zeusa i kompaniju? Jer ako je netko npr. katolik onda mu djeca MORAJU na vjeronauk, primiti sakramente, vjenčanje u crkvi... Ako je netko musliman onda on želi da mu žena bude prekrita maramom, možda da ima i više žena, ona je ispod muškarca, ne želi da mu djete ide na katolički vjeronauk...
Vi ste "vjernici" pa vam je lako prijeći preko tih glupih običaja i trivijalnosti, ali da ozbiljno shvaćate vjeru to ne bi bio slučaj.
Prema razmišljanju u citiranom postu ti nisi katolik. Jebiga što ti to ja moram reći (dobro, možda znaš već). Jer katolik slijedi učenje KC...
__________________
Za domaćicu spreman/ Perun i Hrvati! Zadrt sam
Napoleon Bonaparte is offline  
Old 04.01.2009., 19:37   #55
Nedavno smo imali vrlo kvalitetnu raspravu na temu religije, stoga molim da ovdje ne idemo u širinu, nego se držimo ankete i konkretnih odgovora.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Old 04.01.2009., 21:01   #56
Quote:
gel za kosu kaže: Pogledaj post
Bise li se vjencali sa osobom druge vjere
Ma koje crne druge vjere? Bar 90% forumasa je bez ikakve vjere.
Pitanje bi eventualno imalo smisla: "Biste li se vjencali sa pripadnikom bilo koje vjere?".
__________________
Mein Leben ist eine Achterbahnfahrt
bingooo is offline  
Old 05.01.2009., 00:56   #57
U Europi vjerski isključivih ljudi skoro uopće da nema.Očigledno su Hrvatska i Balkan tu mnogo primitivniji od razvijenog svijeta.Kada su isključivi maloljetnici i omladina to još razumijem jer nemaju dovoljno životnog iskustva,ali kada čujem odrasle ljude da je vjera jedan od bitnih faktora za pronalaženje bračnog partnera to je žalosno.Podsjećaju me na muđahedine!
babaluj is offline  
Old 05.01.2009., 01:11   #58
Quote:
babaluj kaže: Pogledaj post
Očigledno su Hrvatska i Balkan tu mnogo primitivniji od razvijenog svijeta.
Mislim da je to samo posledica rata. Naime, obično ljudi nemaju nikakvih problema kada je u pitanju brak sa osobama drugih veroispovesti, ako nisu sa Balkana, ali ako jesu, onda već nastaju 'nepremostive razlike'. Tako će se cura iz Srbije, recimo, bez problema udati za Francuza ili Italijana, bez obzira na to što su oni tradicionalno katoličke vere, ali ako je dečko Hrvat, odmah je različita crkva ogroman problem. Udajom za Francuza ili Italijana nijedna ne smatra da se odrekla sebe, svoje nacionalnosti ili religije, ali udajom za Hrvata - kao da je potpuno izgubila sopstveni i preuzela drugi identitet. Takav će najčešće biti i stav okoline prema njoj. Stoga ljudi često i zaziru od takvih veza i odnosa, a obično su i sami odgajani u takvom duhu.
Enchantress is offline  
Old 05.01.2009., 08:36   #59
Bila sam udata za fundamentalističkog katolika, i skoro me ubio u pojam. Tada sam rekla - više nikad fundamentalist u mom životu. I toga se držim.
Bitno je da je dvoje ljudi neke umjerene struje, onako - ljudske. I doista ne vidim zapreku dobrom funkcioniranju. Pa niti kada se rode djeca. Iz svog vlastitog primjera (sada drugog mješanog braka) znam da je to sasvim izvedivo.
HAL3 is offline  
Old 05.01.2009., 22:16   #60
apsolutno nebitna stvar za odabir životnog partnera

samo da nije neki mahniti sotonjara
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.