Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2011., 23:21   #1
Arrow Paradoksi

Zašto postoje paradoksi? Da li uopće postoje?

Možda je bolje pitati da li postoje u "realnom" svijetu ili samo u našim glavama zbog nemogućnosti shvaćanja stvarnosti?

Da li je logika pogrešna?

Što mislite?

Evo popisa nekih paradoksa:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_paradoxes
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 23:45   #2
paradoks je ljudska ideja nemogućeg
IpMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 00:01   #3
Quote:
IpMan kaže: Pogledaj post
paradoks je ljudska ideja nemogućeg
ne znam da li sam shvatio što želiš reći, ali neki paradoksi dokazuju da je nešto moguće a "zdrav razum" kaže da nije moguće, evo primjer:

http://en.wikipedia.org/wiki/Three_cards_problem

točan rezultat je i 1/2 i 2/3 u istom trenutku, a to baš i nema smisla
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 09:50   #4
Paradoks se javlja kod krive postavke logičkog problema.

Logika nije pogrešna, samo iskorištena na krivi način. Logika je alat i dio uma. Um postavlja problem logičkom aparatu da ga riješi. Ako se problem postavi na krivi način aparat javi grešku, tj. paradoks. Paradoks se treba "nadići" dodatnom ili smanjenom količinom ulaznih podataka.

Um nastoji opisati/simulirati stvarnost, ali je istovremeno i dio stvarnosti. Jel to znači da može simulirati i samog sebe? Naravno, to se zove mišljenje o samom sebi. (Može li mišljenje o samom sebi imati mišljenje? )

Ovo sa kartama npr. uopće nije paradoks. Nego opis krivog shvaćanja problema aposteriori(?) vjerojatnosti.

Kvaka-22 jest logički paradoks, a javlja se u prirodi ako te netko želi je*** u zdrav mozak... Cirkularni argument?

IMHO
__________________
Svaka fufa ima svoje mišljenje, ali nije pozvana podijeliti ga s ostalima.
IgorKr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 10:17   #5
Paradoks

Pozdrav svima. Nedavno sam čuo jedno pitanje, koje je po meni zanimljiv paradoks.

"Ako je Bog svemoguć, da li je u stanju napraviti kamen toliko težak da ga ni on sam ne može podići"...


P.S. - primjer nema nikakvu vjersku konotaciju, niti mi je namjera uvrijediti bilo kojeg vjernika. Ovo je samo zanimljiv primjer.
vyper is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 10:20   #6
Quote:
IgorKr kaže: Pogledaj post
Paradoks se javlja kod krive postavke logičkog problema.

Logika nije pogrešna, samo iskorištena na krivi način. Logika je alat i dio uma. Um postavlja problem logičkom aparatu da ga riješi. Ako se problem postavi na krivi način aparat javi grešku, tj. paradoks. Paradoks se treba "nadići" dodatnom ili smanjenom količinom ulaznih podataka.

Um nastoji opisati/simulirati stvarnost, ali je istovremeno i dio stvarnosti. Jel to znači da može simulirati i samog sebe? Naravno, to se zove mišljenje o samom sebi. (Može li mišljenje o samom sebi imati mišljenje? )

Ovo sa kartama npr. uopće nije paradoks. Nego opis krivog shvaćanja problema aposteriori(?) vjerojatnosti.

Kvaka-22 jest logički paradoks, a javlja se u prirodi ako te netko želi je*** u zdrav mozak... Cirkularni argument?

IMHO

Paradoks: kada žabi otkinemo sve 4 noge i pljesnemo rukama iznad nje, ona neće poskočiti. Zašto? Jer kada žabi otkinemo sve 4 noge - ona OGLUŠI

Quote:
vyper kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Nedavno sam čuo jedno pitanje, koje je po meni zanimljiv paradoks.

"Ako je Bog svemoguć, da li je u stanju napraviti kamen toliko težak da ga ni on sam ne može podići"...


P.S. - primjer nema nikakvu vjersku konotaciju, niti mi je namjera uvrijediti bilo kojeg vjernika. Ovo je samo zanimljiv primjer.
Da li svemogući Bogo može dekretom reći: od sutra je 1 + 1 jednako 5

Zadnje uređivanje krena : 16.04.2011. at 10:31.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 10:37   #7
Quote:
IgorKr kaže: Pogledaj post
Paradoks se javlja kod krive postavke logičkog problema.

Logika nije pogrešna, samo iskorištena na krivi način. Logika je alat i dio uma. Um postavlja problem logičkom aparatu da ga riješi. Ako se problem postavi na krivi način aparat javi grešku, tj. paradoks. Paradoks se treba "nadići" dodatnom ili smanjenom količinom ulaznih podataka.

Um nastoji opisati/simulirati stvarnost, ali je istovremeno i dio stvarnosti. Jel to znači da može simulirati i samog sebe? Naravno, to se zove mišljenje o samom sebi. (Može li mišljenje o samom sebi imati mišljenje? )

Ovo sa kartama npr. uopće nije paradoks. Nego opis krivog shvaćanja problema aposteriori(?) vjerojatnosti.

Kvaka-22 jest logički paradoks, a javlja se u prirodi ako te netko želi je*** u zdrav mozak... Cirkularni argument?

IMHO
Da, kasije sam skužio da sam krivi primjer naveo.

taj paradox kvaka 22 me podsjeća na djedov paradsox kada je u pitanju putovanje kroz vrijeme, i tamo je odgovor da putovanje u prošlost nije moguće, pa zbog toga nema ni paradoxa.

da li se i kod te kvake 22 može reći da traženje testa o zdravlju ne može biti dovoljno da se proglasi nekoga zdravim pa ni tu nema paradoksa?
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 10:43   #8
Znam da nista ne znam
Jedan poznatiji paradoks.
maesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 11:14   #9
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Paradoks: kada žabi otkinemo sve 4 noge i pljesnemo rukama iznad nje, ona neće poskočiti. Zašto? Jer kada žabi otkinemo sve 4 noge - ona OGLUŠI


Da li svemogući Bogo može dekretom reći: od sutra je 1 + 1 jednako 5
Naravno da može, reći se može sve, kao i napisati. Vidljivo iz navedenog posta.
vyper is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 12:33   #10
Quote:
future kaže: Pogledaj post
taj paradox kvaka 22 me podsjeća na djedov paradsox kada je u pitanju putovanje kroz vrijeme, i tamo je odgovor da putovanje u prošlost nije moguće, pa zbog toga nema ni paradoxa.
Vremenski paradoksi u globalu su puno kompliciraniji i kompleksiji od ovog najpoznatijeg djedovog paradoksa.
Meni je osobno puno zanimljivi predestinacijski paradoks koji ujedno postavlja pitanje dali imamo slobodnu volju i dali je nešto što je "zapisano u povjesti" da je to već unaprijed bilo zapisano te da su promjene događaja od samog početka ne moguće.
Fitcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 19:03   #11
Quote:
maesa kaže: Pogledaj post
Znam da nista ne znam
Jedan poznatiji paradoks.
To je samo performativni paradoks. Duga priča.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 19:03   #12
Da se Bogo predomisli i da je od danas 1+1=5, promijenila bi se cijela stvarnost, a time i naši umovi i sklop za logiku. Jer naš um nastoji opisati stvarnost.

"Ako je Bog svemoguć, da li je u stanju napraviti kamen toliko težak da ga ni on sam ne može podići"...

E, svemogućnost boga je konačni paradoks u prirodi, po mom mišljenju. Tu mislim na materijalističko viđenje panteističkog boga. Da bi postojala Cjelina, i da bi bila omnipotentna mora i ostati Cjelina. A ako mi postojimo kao dio Cjeline onda očito Cjelina nije cjelina nego je podijeljena na dijelove. E pa odgovor na to jest da smo mi ekšueli Cjelina.

(I mislim da se pravi vjernik ne vrijeđa kada je njegova vjera dovedena u kušnju. Fitcher, nemaš se što ispričavati, ako nemaš zle namjere.)

Što se tiče putovanja kroz vrijeme. Tu je jako veliki problem ljudskog neshvaćanja prostorno-vremenskog kontinuuma. Vrijeme je mjera za povećanje entropije kozmosa (po drugom zakonu termodinamike). "S vremenom postojanja svemira" raste entropija, kompleksnost sustava. Ako uspiješ sastaviti natrag raspadnuto smanjuješ entropiju i putuješ natrag kroz vrijeme. Jel to rade crne rupe? Nisam siguran, ali oću reći da smo ograničeni s razmišljanjem o vremenskom toku kao linearnom problemu. Npr. problem reinkarnacije... Kažu da kako vrijeme teče, ima sve više duša u svijetu... otkud Bogu sve te duše, ako je prije na Zemlji bilo tako malo ljudi. Prvo, zašto se ljudi ne bi mogli reinkarnirati s nekog drugog planeta. A drugo, zašto se bi mogli reinkarnirati iz budućnosti u prošlost? :P
__________________
Svaka fufa ima svoje mišljenje, ali nije pozvana podijeliti ga s ostalima.
IgorKr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 19:08   #13
I taj "znam, a ništa ne znam" je samo gramatički paradoks. Ali i beba razumije da kad netko kaže "ništa ne znam" da se radi o hiperboli.

Gramatika nije jedino svojstvo jezika, isto kao što ni logika nije jedini aparat za shvaćanje svijeta.
__________________
Svaka fufa ima svoje mišljenje, ali nije pozvana podijeliti ga s ostalima.
IgorKr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 22:00   #14
Quote:
IgorKr kaže: Pogledaj post
Da se Bogo predomisli i da je od danas 1+1=5, promijenila bi se cijela stvarnost, a time i naši umovi i sklop za logiku. Jer naš um nastoji opisati stvarnost.

"Ako je Bog svemoguć, da li je u stanju napraviti kamen toliko težak da ga ni on sam ne može podići"...

E, svemogućnost boga je konačni paradoks u prirodi, po mom mišljenju. Tu mislim na materijalističko viđenje panteističkog boga. Da bi postojala Cjelina, i da bi bila omnipotentna mora i ostati Cjelina. A ako mi postojimo kao dio Cjeline onda očito Cjelina nije cjelina nego je podijeljena na dijelove. E pa odgovor na to jest da smo mi ekšueli Cjelina.
Zapravo to i nije paradoks jel se mogucnost ocituje istovremeno u nesto uciniti,misliti etc. ili to istodobno moc nenuciniti. Ako je netko ,nesto apsolutno. Znaci cim je primat stavljen na aspolutno poslje moras biti dosljedan "logici" tog pojma ne recenice kao cjeline i njene paradoksalnosti.
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 04:26   #15
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
Zapravo to i nije paradoks jel se mogucnost ocituje istovremeno u nesto uciniti,misliti etc. ili to istodobno moc nenuciniti. Ako je netko ,nesto apsolutno. Znaci cim je primat stavljen na aspolutno poslje moras biti dosljedan "logici" tog pojma ne recenice kao cjeline i njene paradoksalnosti.
Naravno, to pokušavam i reći...
__________________
Svaka fufa ima svoje mišljenje, ali nije pozvana podijeliti ga s ostalima.
IgorKr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:21   #16
Paradoks je nelogičan krajnji zaključak iz slijeda logičnih koraka zaključivanja - tako dijametralno suproten očekivanju.

Npr. zaključak "Put do pakla popločen je dobrim namjerama." (očekivalo bi se da je popločen zlim namjerama).
Ili, "Ako dovoljno ustraješ u putu k istoku, doći ćeš na zapad." (očekivalo bi se da ćeš stići na istok).
Ili, "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari., itd.

Stvar je u tome da ovakav zaključak nije logičan nego je nad-logičan, supralogičan, nadmašuje ovu ravan logike koja dovodi do njega, tj. logičan je -ali na drugoj ravni logičnog zaključivanja. Tako je, po ovoj igri miješanja ravni logika, paradoks zgodna jezična misaona forma i vježba.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.