Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2007., 13:47   #201
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post

-Tko ima želju vezati sve na jedan sustav može napraviti i to ali treba specijalne cijevi pa u podno može ići i 70ºC a da pod ne prelazi 27

Podno nije za nekog tko želi proći najjeftinje. ZAPAMTITE to.
Postoje i drugi po meni dosta bolji načini vezanja podnog i radijatorskog grijanja na isti krug......preko posebnih termostata za podno grijanje.....naravno u tom slučaju se ne spaja sve u seriju....
Tako sam ja dao napraviti podno u kuhinji, hodniku, kupaoni i wc-u, odnosno tamo gdje su pločice....(iako meni ne služi za grijanje nego prvenstveno kao topli pod)

Nije podno grijanje u izvedbi tako skupo....najskuplji je originalni stiropor sa utorima a može se i bez toga jednako kvalitetno izvesti......samo uz malo više truda
Cijevi za podno su čak vrlo jeftine.....ne trebaš kupovati radijatore i termostatske ventile za svaki i sl.....

Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 13:51   #202
Da, ako baš hodaš bos po pločicama ispod 30, definitivno nije "vruće". Osjet se može opisati: "nije baš hladno". A općenito nema nekih posebnih osjeta toplo-hladno jer je konstantno i posvud podjednaka temperatura.
Sad smo treću zimu u kući i najhladnije je bilo minus 12, a najgore kad je bilo 5dana za redom hladno i bez sunca. No i tada je bez problema držalo 21 bez previsoke temperature u sistemu.
Istina da je podno inertno, no s termostatima i s malim podešavanjem "tajmera" kod velike promjene vanjske temperature, nije problem.
Visina poda u kući je zapravo dodatnih 3-4 cm jer stiropor i glazuru ionako treba staviti. Jedino ostaje uvjet dobre izolacije, što treba predvidjeti kod gradnje.
Stef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:09   #203
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
1.Podno povisuje pod i do čak 12 cm i to je OK, pa u pitanju je podno.
znači da podno treba definitivno odmah staviti u projekat, da ne ispadne da računam na visinu prostorija 2,5 m, pa na kraju ispadne tek 2,4, ipak je razlika.

ima li tko kakvu računicu da li je podno financijski isplativije za razliku od grijanja na radijatore?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:16   #204
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
znači da podno treba definitivno odmah staviti u projekat, da ne ispadne da računam na visinu prostorija 2,5 m, pa na kraju ispadne tek 2,4, ipak je razlika.

ima li tko kakvu računicu da li je podno financijski isplativije za razliku od grijanja na radijatore?
koliko ja znam podno ako se stavlja kad se radi pod, povisuje priču za možda 1cm. Ako mi bude podno radio majstor za kojeg ja mislim da će raditi, onda će tako i biti. Kad se radi pod cijevi se polažu na stiropor s rasterom i onda gore ide uobičajena glazura. Dakle 5cm stiropora i 5 cm glazure i do 2cm za pod.
Opet nisi pazila, napisao sam gore (ali to ne mora biti točno) da je podno skuplje do 30% od klasičnog. No treba uzeti u obzir da je u cijeni podnog grijanja i stiropor za pod (s rasterom) koji bi ionako stavio kad bi radio glazuru. Dakle možda podno uopče i nije skuplje?!
Ekonomičnije je (kažu) 25% od klasičnog grijanja na radijatore, meni se čini da se sve skupa jako brzo isplati.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:19   #205
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
znači da podno treba definitivno odmah staviti u projekat, da ne ispadne da računam na visinu prostorija 2,5 m, pa na kraju ispadne tek 2,4, ipak je razlika.

ima li tko kakvu računicu da li je podno financijski isplativije za razliku od grijanja na radijatore?
tako je, treba ći u projekat. ne znam za računicu koliko to iznosi, ali veća isplativost se ostvaruje time što je bolja iskoristivnost (plina ili dr energenta) kod temperatura kakve se koriste za podno grijanje, te u činjenici da toplina dolazi odozgo te se zadržava bliže podu (temperaturni prijelaz od poda prema gore), stoga je potrebna manja količina topline da bi se stvorio isti efekt topline tj ista temperatura u razini tijela.
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:27   #206
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
Opet nisi pazila, napisao sam gore (ali to ne mora biti točno) da je podno skuplje do 30% od klasičnog. No treba uzeti u obzir da je u cijeni podnog grijanja i stiropor za pod (s rasterom) koji bi ionako stavio kad bi radio glazuru. Dakle možda podno uopče i nije skuplje?!
ma pitanje o financ. isplativosti se odnosilo na kasnije, kad griješ kuću. skužila sam da si rekao da je samo postavljanje skuplje.
no, prije par dana sam pričala s jednom majstorom i on kaže da postavljanje podnog nije skuplje od postavljanja klasičnog. ali dok ne vidiš ponudu, sve može biti rekla-kazala, tako da mu i ne vjerujem previše.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:29   #207
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Postoje i drugi po meni dosta bolji načini vezanja podnog i radijatorskog grijanja na isti krug......preko posebnih termostata za podno grijanje.....naravno u tom slučaju se ne spaja sve u seriju....
Tako sam ja dao napraviti podno u kuhinji, hodniku, kupaoni i wc-u, odnosno tamo gdje su pločice....(iako meni ne služi za grijanje nego prvenstveno kao topli pod)

Nije podno grijanje u izvedbi tako skupo....najskuplji je originalni stiropor sa utorima a može se i bez toga jednako kvalitetno izvesti......samo uz malo više truda
Cijevi za podno su čak vrlo jeftine.....ne trebaš kupovati radijatore i termostatske ventile za svaki i sl.....

Pozdrav,
Tomislav
Slažem se, postoji Oventrop RTL Box ili DANFOSS FJVR ventil za podno. Max 10m2 na jedan ventil, imaš li Dn. boravak 25m2 trebaš 3 komada x cca 650 kn.

Ok ali funkcionira.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:30   #208
codegun, pitanje za tebe, imaš najsvježija iskustva, malo skrećem s teme.
koliko je trebalo vremenski da sagradiš kuću pod krov i koliko onda treba čekati nekakvo sušenje da se može staviti stolarija?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:31   #209
znači, sve skupa, podno je nešto skuplje, ali kasnije se manje energije troši na zagrijavanje i puno je komfornije? i zanima me da li doista mora ići neki poseban parket ili laminat na takvo grijanje?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:31   #210
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
to ne znaš i ne možeš znati
Moramo priznati htjeli mi to ili ne da nemamo baš iskustva sa podnim grijanjima, pogledaj Nijemce, Austrijance, Švicarce da ne pričam. Pa svi bi obolili od vena. Ima onih kojima smeta i radijator pa......
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:38   #211
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
to ne znaš i ne možeš znati
Razmisli o temperaturi po ljeti u cipelama ili pak tenisicama, puno je viša od 30...
ninoras is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:41   #212
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
znači, sve skupa, podno je nešto skuplje, ali kasnije se manje energije troši na zagrijavanje i puno je komfornije? i zanima me da li doista mora ići neki poseban parket ili laminat na takvo grijanje?
Mislim "mora" se samo...
No parket ipak treba ići poseban, napisao sam kakav. To je oko 350 kn po kvadratu s postavljanjem. S laminatima je jeftinije ali treba imati oznaku da je prilagođen za podno.
Stef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:46   #213
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
znači da podno treba definitivno odmah staviti u projekat, da ne ispadne da računam na visinu prostorija 2,5 m, pa na kraju ispadne tek 2,4, ipak je razlika.

ima li tko kakvu računicu da li je podno financijski isplativije za razliku od grijanja na radijatore?
Isplativije je zbog uštede (niskotemperaturni sistem) a što se tiće projekta bolje je predvidjeti odmah a visine i nisu toliki problem, ak je projektom predviđeno 2,6 bit će u konačnici 2,47-2,48 i to je OK. U njemačkoj npr. stambeni prostor spuštaju na 2,45 u konačnici. 5cm manje je 5cm manje i za grijanje, a još uvjek dovoljno visoko. Naravno za stambeni prostor. A kvelitetno izvedeno podno sa original komponentama je cca 200-250kn/m2
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:47   #214
ne znam da li sam spremna onda na takvu investiciju. mislim, u računici cijele kuće se izgubi, ali imaju radijatori i neke druge prednosti. npr. možeš staviti nešto sušiti na njih kad je mokro! ili ako ti je jako hladno, približiš se radijatoru ili malo nasloniš na 5 min da se ugriješ. a ovako s podnim grijanjem, to nije moguće.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:50   #215
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
Razmisli o temperaturi po ljeti u cipelama ili pak tenisicama, puno je viša od 30...
ali je tada i temperatura kod tijela 30 stupnjeva a ne 20. ovako cirkulacija mora savladavati temperaturne raspone okoline od 20 stupnjeva za gornji dio tijela do 28 stupnjeva za donji dio, i pitanje je na koji način se to odražava na cirkulaciju. razmisli ti o tome.
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:52   #216
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Moramo priznati htjeli mi to ili ne da nemamo baš iskustva sa podnim grijanjima, pogledaj Nijemce, Austrijance, Švicarce da ne pričam. Pa svi bi obolili od vena. Ima onih kojima smeta i radijator pa......
kak znaš da nisu? ili da nema tipa 10, 20, 30 ili 50 ili 100% više oboljelih na vene u kućama koje koriste podno nego u ostalim kućama koje ne koriste podno? imaš li takvu statistiku?

nemaš? to sam si i mislio
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 14:55   #217
kod podnog, posao bi mogao biti skuplji a materijal čak i jeftiniji, ovisno o tom stiroporu i s kakvim se cijevima radi. ako se radi s plastičnim, em cijevi nisu skupe, em je rad brz pa ni on ne može biti skup. ja vjerujem da je u konačnici to tu negdje
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 15:04   #218
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
kak znaš da nisu? ili da nema tipa 10, 20, 30 ili 50 ili 100% više oboljelih u kućama koje koriste podno nego u ostalim kućama koje ne koriste podno? imaš li takvu statistiku?

nemaš? to sam si i mislio
Nemam, nit me interesira, imam 35 godina i cijeli život sam preživio na podnom. Moji su još stariji pa nemaju problema. Znam dosta njih baš u Njemačkoj gdje sam prije živio, imaju ljudi podno več 40 godina pa nisu oboljeli, pa..... To sam čuo samo kod nas u Hrvatskoj da je problem sa venama. Ali sam isto tako samo u Hrvatskoj vidio kojekakva izmišljanja sa podnim grijanjima, bez regulacije, bez miš ventila, sistemi grijanja bez vođenja prema vanjskoj temperaturi, bez sobnih termostata, razmak cijevi 40-50 cm, ulazne temperature 50-60, rasušenih parketa jer nisu za podno i slićno. Pa gdje toga ima. Trebaš vidjet u Njemačkoj male kućne kotlovnice, gdje su npr. miš ventili bili pogonjeni elektromotorima još prije 30-40 godina. Ja ne mislim da smo mi u Hrvatskoj glupi, ali mislim da sam u pravu kad velim da nemamo dovoljno iskustva. Istina je da dok se ući i griješi se. Što je više iskustva grešaka je manje. Vidjet češ za 5 godina, bit će bolja slika.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 15:05   #219
Moram Vas pohvaliti da je ovo jedan od konstruktivnijih topica. Svi dosta kuže problematiku.

Imam kombinirano radijatorsko i podno s Oventrop RTL (ograničenje temperature povratnog voda podnog grijanja) i vrlo sam zadovoljan. Mislim da je ključ svega pravilna dimenzionranost, te propisna izvedba. Preporuka.
samoborski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 15:09   #220
Quote:
samoborski kaže: Pogledaj post
Moram Vas pohvaliti da je ovo jedan od konstruktivnijih topica. Svi dosta kuže problematiku.

Imam kombinirano radijatorsko i podno s Oventrop RTL (ograničenje temperature povratnog voda podnog grijanja) i vrlo sam zadovoljan. Mislim da je ključ svega pravilna dimenzionranost, te propisna izvedba. Preporuka.
Hvala na pohvali, zato smo ovdje, više glava je pametnije nego jedna. Ja se nikad nebi odrekao podnog. A mogu svatiti da nekome smeta. Ali nemogu svatiti da je to u tolikoj mjeri.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.