Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2017., 17:35   #1
Dalmatinska zastava

Pozdrav svima

Di se moze kupit,narucit i sl. dalmatinska zastava odnosno tocnije zastava sa dalmatinski grbom? Nigdje na googlu odgovora... Jedan je tip postavio pitanje na nekom forumu i prvi odgovor je bio ˝Što fali hrvatskoj zastavi? ˝ tako da me takvi odgovori ne zanimaju.
I koliki je paradoks da u Dalmaciji nać dalmatinsku zastavu je ravno traženju igle u plastu sijena?

Hvala unaprid na infu
korla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 19:36   #2
naruči ovdi: https://www.facebook.com/HRUltrashop/
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 09:36   #3
Hvala na infu
korla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:21   #4
Dalmatinska zastava je vrlo slična hrvatskoj zastavi.
Naime, prije šahovnice postojao je grb koji je bio okvirno identičan dalmatinskom grbu, no osim tri zlatne lavlje glave na plavom polju, hrvatski je grb bio tri srebrne lavlje glave na crvenom polju..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 15:55   #5
Quote:
korla kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Di se moze kupit,narucit i sl. dalmatinska zastava odnosno tocnije zastava sa dalmatinski grbom? Nigdje na googlu odgovora... Jedan je tip postavio pitanje na nekom forumu i prvi odgovor je bio ˝Što fali hrvatskoj zastavi? ˝ tako da me takvi odgovori ne zanimaju.
I koliki je paradoks da u Dalmaciji nać dalmatinsku zastavu je ravno traženju igle u plastu sijena?

Hvala unaprid na infu
Zavisi što podrazumijevaš pod "dalmatinskom zastavom". Nisam ulazio u tu tematiku, ali zastava austrijske Kraljevine Dalmacije nije ono što se danas smatra zastavom Dalmacije, odnosno zastava s modrom pozadinom i grbom s tri okrunjena leparda u sredini.

Što se tiče nabavke, u Splitu je možeš naručiti na pazaru. Nije problem.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 16:51   #6
Šta mislite može li u budućnosti Dalmacija da postane nezavisna država i da nastane dalmatinska nacija? forum.net.hr/forums/t/334341.aspx
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 17:00   #7
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Šta mislite može li u budućnosti Dalmacija da postane nezavisna država i da nastane dalmatinska nacija? forum.net.hr/forums/t/334341.aspx
U principu ne može, jer stanovništvo Dalmacije ima jako izražen hrvatski nacionalni identitet. Čak i kad bi se, čisto teoretski rečeno, Dalmacija otcjepila od Hrvatske, ona bi bila samo još jedna hrvatska država bez ikakve mogućnosti nastanka posebne nacije i bilo bi samo pitanje vremena kada bi se dvije hrvatske države opet sjedinile.

Taj vlak stvaranja posebne nacije na jugu je prošao još u 19. stoljeću kada je bilo pokušaja autonomaša/talijanaša da se stvori zasebna slavenodalmatinska nacija (Slavo-Dalmati), ali njihova inicijativa nije naišla na plodno tlo.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 17:52   #8
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
U principu ne može, jer stanovništvo Dalmacije ima jako izražen hrvatski nacionalni identitet. Čak i kad bi se, čisto teoretski rečeno, Dalmacija otcjepila od Hrvatske, ona bi bila samo još jedna hrvatska država bez ikakve mogućnosti nastanka posebne nacije i bilo bi samo pitanje vremena kada bi se dvije hrvatske države opet sjedinile.

Taj vlak stvaranja posebne nacije na jugu je prošao još u 19. stoljeću kada je bilo pokušaja autonomaša/talijanaša da se stvori zasebna slavenodalmatinska nacija (Slavo-Dalmati), ali njihova inicijativa nije naišla na plodno tlo.
Crnogorci su pre 100 godina imali jak srpski nacionalni identitet, pa je Crna Gora postala nezavisna i nastala je crnogorska nacija.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 18:59   #9
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Crnogorci su pre 100 godina imali jak srpski nacionalni identitet, pa je Crna Gora postala nezavisna i nastala je crnogorska nacija.

Da je talijana više u Dalmaciji, možda bi i bila neka ideja "dalmatinstva", ovako nema baš smisla da od jedne nacije nastane druga.
Ne znam kakva je stvar bila s crnogorcima, kod njih su očito duže vrijeme bili paralelni crnogorski i srpski identitet.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 03:19   #10
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Crnogorci su pre 100 godina imali jak srpski nacionalni identitet, pa je Crna Gora postala nezavisna i nastala je crnogorska nacija.
Miješaš kruške i jabuke. Crnogorcima je postojanje državne neovisnosti kroz 19. stoljeće dalo posebnost identiteta, a zaseban nacionalni identitet dodatno su razvili u vrijeme druge Jugoslavije kada su dobili svoju republiku. Jednako tako, Dalmatinci su većinski Hrvati i može se ne znam što dogoditi, ali oni će i dalje biti Hrvati. Vjeruj mi, znam. Ja sam Dalmatinac i živim u Dalmaciji. Nego, znam ja gdje ti ciljaš. Maštaš o tome da nastane nekakva dalmatinska nacija koja bi se otcjepila od ostatka Hrvatske, pa bi je Srbi prigrabili pod svoje i "uvjerili" ih da su oni zapravo Srbi katolici i tako bi Srbija "konačno" dobila izlaz na more. Samo sanjaj, jer ništa od toga. More niste izgubili. Nikad ga niste ni imali. Shvati da ste kontinentalna država. Oduvijek.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 10:07   #11
Dalmacija je koljevka hrvatske nacije.
Stvarati novu naciju u Dalmaciji je kao da su Srbi na Kosovu postali Kosovari
Mislim, sve je moguće, no vjerojatnost nekih stvari je jako mala.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 14:06   #12
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
U principu ne može, jer stanovništvo Dalmacije ima jako izražen hrvatski nacionalni identitet. Čak i kad bi se, čisto teoretski rečeno, Dalmacija otcjepila od Hrvatske, ona bi bila samo još jedna hrvatska država bez ikakve mogućnosti nastanka posebne nacije i bilo bi samo pitanje vremena kada bi se dvije hrvatske države opet sjedinile.

Taj vlak stvaranja posebne nacije na jugu je prošao još u 19. stoljeću kada je bilo pokušaja autonomaša/talijanaša da se stvori zasebna slavenodalmatinska nacija (Slavo-Dalmati), ali njihova inicijativa nije naišla na plodno tlo.
Puno seljacina poznajem koji stavljaju reg. identitet ispred nacionalnog/etnickog
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 22:10   #13
U Dalmaciji su Hrvati odrasli i stvorili Hrvatsku. Mogu eventualno (pokušati) drugi dijelovi Hrvatske da se odvoje od Dalmacije koja bi zadržala naziv Hrvatska.
Mikolaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 01:37   #14
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Dalmatinska zastava je vrlo slična hrvatskoj zastavi.
Naime, prije šahovnice postojao je grb koji je bio okvirno identičan dalmatinskom grbu, no osim tri zlatne lavlje glave na plavom polju, hrvatski je grb bio tri srebrne lavlje glave na crvenom polju..
Nisu lavlje nego leopardove.

Naime, od prvog spomena grba Dalmacije (prijelaz 14. na 15. stoljeće, prema prof. dr. Dušku Kečkemetu) pa sve do Ustava RH, u svim dokumentima one se tri glave na plavom polju spominju samo kao leopardi i isključivo kao leopardi, dok likovna izvedba prikazuje sve samo ne leoparde!



Iz Ustava RH:

II. GRB REPUBLIKE HRVATSKE

Članak 7.

Grb Republike Hrvatske je povijesni hrvatski grb.....
....
Dalmatinski grb sadrži u štitu na plavom polju tri žute (zlatne) okrunjene leopardove glave.,,,,
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 12:42   #15
Radi se o heraldičkoj nomenklaturi. Kad su lavovi "en face", onda se heraldički nazivaju leopardima. Kad ih gledaš iz profila, onda su lavovi.
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2020., 15:17   #16
Je li se ta plavo žuta zastava ikad koristila na terenu?
Sve slike i razglednice iz Damacije iz doba AU, koje sam vidio, imaju trobojnicu (crven-bijel-plav) bez grba.
Nyittiuny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2020., 22:53   #17
Quote:
Mikolaj kaže: Pogledaj post
U Dalmaciji su Hrvati odrasli i stvorili Hrvatsku. Mogu eventualno (pokušati) drugi dijelovi Hrvatske da se odvoje od Dalmacije koja bi zadržala naziv Hrvatska.
Pa ne baš...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2020., 23:09   #18
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Pa ne baš...
Kako ne?

Najvažniji dijelovi Kraljevine Hrvatske su bili Knin-Nin-Solin.

Svi knezovi i kraljevi (osim teoretski Zvonimira) su rođeni u Dalmaciji.

Zoranić i Marulić su iz Dalmacije.

Ban Petar Berislavić je rođen u Trogiru.

Pavao i Mladen Šubić su iz Dalmacije, kao i svi Šubići i njihovi nasljednici Zrinski.

Dalmatinski Sabor od 1860-tih ima većinu sastavljenu od hrvatskih nacionalista.

Kada 1880-tih u banskoj Hrvatskoj Khuen vedri i oblači, u Dalmaciji vladaju narodnjaci, politički Hrvati.

HSS u Dalmaciji na svim izborima pobjeđuje u Kraljevini Jugoslaviji.

Izjašnjenih regionalno na bilo kojem popisu u bilo kojoj od 4 dalmatinske županije ne iznosi 1%.

Dalmacija je kolijevka nacije Hrvata.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 02:04   #19
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kako ne?

Najvažniji dijelovi Kraljevine Hrvatske su bili Knin-Nin-Solin.

Svi knezovi i kraljevi (osim teoretski Zvonimira) su rođeni u Dalmaciji.

Zoranić i Marulić su iz Dalmacije.

Ban Petar Berislavić je rođen u Trogiru.

Pavao i Mladen Šubić su iz Dalmacije, kao i svi Šubići i njihovi nasljednici Zrinski.

Dalmatinski Sabor od 1860-tih ima većinu sastavljenu od hrvatskih nacionalista.

Kada 1880-tih u banskoj Hrvatskoj Khuen vedri i oblači, u Dalmaciji vladaju narodnjaci, politički Hrvati.

HSS u Dalmaciji na svim izborima pobjeđuje u Kraljevini Jugoslaviji.

Izjašnjenih regionalno na bilo kojem popisu u bilo kojoj od 4 dalmatinske županije ne iznosi 1%.

Dalmacija je kolijevka nacije Hrvata.

Od svih regija, mislim i da je postotak Hrvata u Dalmaciji uvjerljivo najveći.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 11:28   #20
A kam ste zabrijali u off-topic i u bedastoće i u politiku s "dalmatinskom nacijom"! Držite se teme!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.