Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2016., 11:17   #1
Autizam i Savant sindrom

Pozdrav svima!
O autizmu su otvorene već brojne rasprave, ali primjetila sam da nije otvorena niti jedna o Savant sindromu.
Kako bi uputila u temu, kopirati ću neke definice koje sam pronašla Googlanjem:

Sindrom savant kombinira autističnost - odnosnu mentalnu retardaciju - s nevjerojatnim aritmetičkim ili umjetničkim sposobnostima, iako se u nekim slučajevima ovaj sindrom javlja i bez prisutnosti autizma, prilikom razvojne anomalije ili ozlijede.
Savant sindrom se dijeli na 3 kategorije:

1. splinter - kada osoba pokazuje preokupaciju stjecanju određenog znanja;

2. talented - svoje mogućnosti dovode na novu razinu koristeći individualne varijacije van onog naučenog;

3. prodigious (izvanredan) - su najrjeđa grupa poznato ih je tek oko 100 u cijelom svijetu, a njihove sposobnosti bile bi fascinantne i da ih posjeduje osoba bez hendikepa.

ONO ŠTO ME FASCINIRA JE SLJEDEĆE:

Najčešće vještine koje se javljaju kod savanata:

Pamćenje – izvanredna memorija je uobičajen dodatak savant sindromu, ali također može sama po sebi biti vještina. Postoje slučajevi gdje su savanti pamtili statističke podatke o populacijama, telefonske imenike, rasporede vožnje autobusa i sl.

Računanje – izvanredna sposobnost brzog zbrajanja, množenja, korjenovanja i ostalih računskih operacija.

Kalendarsko računanje – često uključuje sposobnost imenovanja dana u tjednu u bilo kojem vremenu – od prije 50 godina, pa sve do idućih 40 000 godina.

Glazbene sposobnosti – uobičajena vještina savanata, koji imaju savršenu boju glasa i mogu odsvirati bilo koji glazbeni komad ako čuju samo jedanput.

Slikarske sposobnosti – nisu toliko uobičajene kao glazbene sposobnosti, ali najčešće se očituju u izrazitom crtanju, kiparstvu i slikanju.

Govorne sposobnosti – jako rijetke, ali postoji dobro dokumentirani slučajevi, gdje su savanti s urođenim oštećenjima središnjeg živčanog sustava mogli prevoditi i pisati na 15 do 20 stranih jezika.

Iako se svugdje spominje kako je to rijedak sindrom sigurna sam da i u našoj malenoj Hrvatskoj postoje osobe sa spomenutim sposobnosti.
Ima li netko iskustva s time, zna nešto više od ovoga što se može pronaći na netu?

Hvala vam unaprijed!
<3
Ian e36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.