Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2010., 00:49   #41
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
zar nije ta gisella5 samo podloga na koju se nacijepi druga vrsta trešnje? I koja sorta se zove "hrušt"?
si senorita gisela 5 je podloga...izuzetno slabe bujnosti, rano ulazi u rod na sve divno

hrušt ćeš najlakše saznati koja je sorta ako odeš na pijacu i potražiš ga. sigurno ćeš naći. lijepa je trešnja. dosta krupna, čvrstog mesa, ugodna okusa i crvene boje
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 02:01   #42
gracias señor
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 14:37   #43
Strašno koliko ima zainteresirani za brzu zaradu,vidjeli na tv-u kako čovjek u plasteniku uzgaja trešnje,ima dobru kvalitetu a ponajviše vrhunsku cijenu.Ajmo svi u uzgoj takvih trešanja.Neka vi uspijete u svome naumu i nakon koju godinu trešnje se nemogu prodati zasičeno tržište,a uložili podosta novca i onda,što dalje,cjena trešnje skupa za naše uvjete a roba propada
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:52   #44
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Strašno koliko ima zainteresirani za brzu zaradu,vidjeli na tv-u kako čovjek u plasteniku uzgaja trešnje,ima dobru kvalitetu a ponajviše vrhunsku cijenu.Ajmo svi u uzgoj takvih trešanja.Neka vi uspijete u svome naumu i nakon koju godinu trešnje se nemogu prodati zasičeno tržište,a uložili podosta novca i onda,što dalje,cjena trešnje skupa za naše uvjete a roba propada
to su zakoni tržišta i samo najjači opstaju. oni sitniji će svoje nasade iskrčit i cijena će opet skočiti i to je to iako za proizvodnju trešanja u plastenicima mislim da nikad neće biti problem jer zapravo ništa od toga ne ostaje na našem siromašnom tržištu nego se izvozi tamo gdje se toga može prodati još 100 puta veća količina. živio izvoz.
moje lično je da mišljenje je luda svaka osoba koja se nada brzom bogatstvu u poljoprivredi. to će biti moguće nikad, a možda ni tad.
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 23:50   #45
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Strašno koliko ima zainteresirani za brzu zaradu,vidjeli na tv-u kako čovjek u plasteniku uzgaja trešnje,ima dobru kvalitetu a ponajviše vrhunsku cijenu.Ajmo svi u uzgoj takvih trešanja.Neka vi uspijete u svome naumu i nakon koju godinu trešnje se nemogu prodati zasičeno tržište,a uložili podosta novca i onda,što dalje,cjena trešnje skupa za naše uvjete a roba propada
sve što ste vidjeli na tv-eu je velika laž.tip je totalno popušio na trešnji.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 21:44   #46
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
sve što ste vidjeli na tv-eu je velika laž.tip je totalno popušio na trešnji.
ja ti vjerujem,Ali dražen govori da je svu trešnju proda u Rusiju 250 kn kg
to jest da je zaradija 4-5 miljona kuna
ali dodatak za patuljastu trešnju,lokacija sadnje Dalmacija
Bješte od toga ko vam to ponudi udarite ga nogom u guzicu
Zetu su mu uvalili na 1 ha mini trešanja ljepo napričali priču sredili kredit,analizirali tlo i uvalili ga u govna preko glave.prošlo 2 godine od sadnje a on nema ni 100 grama po stablu poček proša doša kredit na naplatu i on je počupa tu masu sadnica 3x1 m i vratia se staroj prokušanoj Prunus mahaleb(rašeljki) razmak 5x6 m i sam je počeo cijepit trešnje Cijeli trošak plantaže mu je 0 kn i svoj rad pošto u blizini plantaže rašeljka raste samonikla

Zadnje uređivanje more : 04.06.2010. at 22:15.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 22:27   #47
možda bi i zaradio da je imao uroda.lijepo je cvijetala,samo nije se zametnulo.razloga sto.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 22:55   #48
Orchard View Farms At-A-Glance
Established: 1923 by the Bailey family
Headquarters: The Dalles, OR
hectar: Approximately 900, nearly all cherries
Employees: 85 full-time, 700 at peak harvest in a big year

As a vice president for one of the biggest cherry growing operations in the U.S., Orchard View Farms, Ken Bailey would be expected to have a nice office with a window. And he does, but his window looks out not on the soaring slopes of The Dalles, OR, nor on lush orchards, but on a packingline. A packingline that on this July day near the end of the season is bagging and boxing a full 18 tons of fruit per hour.
Consider that in Washington alone, the nation’s top cherry producer, 182,000 tons of fresh market sweet cherries were produced, up nearly 100,000 tons from the 85,000 tons produced in 2008. As might be expected, the price tanked. According to USDA statistics released in late January, the average price per ton of fresh market sweet cherries dropped from $3,350 in 2008 all the way down to $1,120 last year. The high yield has pushed prices so low that growers are getting 25 to 35 percent less than what they received last year.
Ma kako je može brat na tako nisku cijenu,ali to su astronomski gubici

Zadnje uređivanje more : 04.06.2010. at 23:03.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 17:02   #49
Pitala ja na tržnici koja im je sorta trešanja hrušt i svi vele - pa to je hrušt, tako se zove sorta ne vidim nigdje u rasadniku da piše imamo sadnicu hrušta.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 23:59   #50
I zrela i nezrela trešnja svaka imaju crve, nisam ničim špricao, jer mi je to za klince. S čim da špricam i kada da mi se to ne ponovi sljedeće godine. Kaj se mane tiće ja ga izvadim van, ali djeca, "šta djete zna što je crv" a kamoli koštica 2 i 4 g.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 08:08   #51
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
I zrela i nezrela trešnja svaka imaju crve, nisam ničim špricao, jer mi je to za klince. S čim da špricam i kada da mi se to ne ponovi sljedeće godine. Kaj se mane tiće ja ga izvadim van, ali djeca, "šta djete zna što je crv" a kamoli koštica 2 i 4 g.
Da napraviš "eko" insekticid od koprive, buhača, kadulje i sličnih biljaka. Namočiš ih u vodi da puste esenciju i tom vodom kasnije prskaš voćnjak.


Za prskanje voca
Koprivom se mogu suzbijati i lisne vaši – rastvor može svako sam da napravi. U posudu od 10 litara napuni se sveže ubrana kopriva sa stabljikom, može i u fazi cvatnje, ali ne kada dozre i pojavi se seme. Prelije se vodom tako da koprive budu prekrivene 4-5 cm, a kao voda najpoželjnija je kišnica. Ostavi se da stoji jedan dan i noc. Tecnost se proocedi i njome nekoliko puta poprska napadnuto voce i povrce. Koristi se kod manjih napada vaši. Vaši uništava mravlja kiselina koja se nalazi u sveže pripremljenom rastvoru.

Da bismo u vrtu mogli primijeniti biološku zaštitu, važno je da zadržimo korisne životinje jer one pomažu u borbi protiv štetočina. Tako par sjenica dok hrani mlade prikupi i do 30 kg gusjenica i drugih štetnika. Da biste ih zadržali, ali i privukli druge ptice, postavite im kućice s otvorima prema jugoistoku. Ubrzo će ih naseliti kosovi, zebe, crvenperke. Zimi im vani ostavljajte hranu, a ljeti vodu u plitkim posudama. Osim ptica korisni su: ježevi i žabe koji jedu puževe, ali i neki kukci kao što su bubamare, uholaže, mrežokrilke, bogomoljke... koji su prirodni neprijatelji lisnih ušiju. Bubamare, ali i njezine ličinke pojedu dnevno i do 400 lisnih ušiju. Zato da bi imale što jesti ne treba uništavati prve lisne uši koje se pojave u proljeće, jer će se tako povećati broj bubamara. U vrtu nalazimo i pauke koji su prirodni neprijatelji muha i komaraca, postoje i grabežljive grinje koje su prirodni neprijatelji crvenog pauka, ali i nekih drugih štetnih grinja.

http://mojcvijet.hr/content/view/175/73/
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 09:54   #52
Znal netko kakvu dobru onlajn literaturu o uzgoju trešanja. Koje sorte, koju klimu traže, koliki su prinosi, kakva tla vole i sl.
Koliko se dobije po hektaru sa klasičnim (velikim) trešnjama (Tugarka npr.) a koliko sa patuljastima? Na koje se razmake sade velike a na koje male?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 01:27   #53
Što sa trešnjom koja je "zapuštena"?

Nedavno sam, preseljenjem u drugi stan gdje ima okućnice primjetila trešnju koja se skrivala u sjeni hrastova. Nije se mogla razvijati ali je ipak dala nekoliko divnih, ukusnih plodova ( neznam koja je vrsta, svjetlije je boje, krupna i hrskava). Zanima me što da napravimo da je potaknemo na rast i davanje plodova? Neke smo grane od hrastova orezali da ima više sunca, to je bio prvi korak. Ali što i kako sa nom? Neke su joj grane suhe i pročitali smo da to treba orezati u bilo koje vrijeme godine. Dali da orežemo i druge koje su visoke, krive.. da bi dobila lijepu krošnju i davala plodove. Kada? Treba li je nagnojiti i koje gnojivo? Molim za pomoć! Šteta je ne potaknuti je da sve stanare ne razveseli svojim izgledom i plodovima
Mira K is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 21:17   #54
Question trešnja,trešnja!!!

halo društvo,imam problem-pomagajte!
unutar okućnice imam pet stabala trešnje stare desetak godina.problem je u tome što ne znam koje su sorte.redovno procvjetaju -plodovi se formiraju ali
dozrije svega 10%-ostali propadnu u fazi dozrijevnaja.očito nedostaje oprašivač.
postoji li kakav univerzalni oprašivač bez obzira na sortu?
inače je to rana sorta tamno crvena i dozrijeva u prvoj polovini 6 mjeseca.
i konačno ima li tko kakvu ideju šta da radim u ovoj situaciji ako nije problem u
oprašivanju?
stefanius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 23:54   #55
Ako su se plodovi formirali kako onda nedostaje oprašivač? Možda ti klima ne odgovara za tu sortu a možda je napada kakva štetočina ili bolest.
Ako ti ta sorta ne podnosi klimu, uvijek ti postoji mogučnost nakalemljivanja neke domaće sorte koja se dokazala u tom podneblju.
Naravno, ovo sve govorim kao laik, odoka.
Pogledaj listove i koru, ima li kakvih znakova bolesti, napada štetočina? Obrati se nekoj savjetodavnoj službi. Računaj da je 100 kg trešanja oko 2000 kn, pa nemoj žalit platit za dobar savjet.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:26   #56
Question

Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ako su se plodovi formirali kako onda nedostaje oprašivač? Možda ti klima ne odgovara za tu sortu a možda je napada kakva štetočina ili bolest.
Ako ti ta sorta ne podnosi klimu, uvijek ti postoji mogučnost nakalemljivanja neke domaće sorte koja se dokazala u tom podneblju.
Naravno, ovo sve govorim kao laik, odoka.
Pogledaj listove i koru, ima li kakvih znakova bolesti, napada štetočina? Obrati se nekoj savjetodavnoj službi. Računaj da je 100 kg trešanja oko 2000 kn, pa nemoj žalit platit za dobar savjet.
lokalni voćar (bavi se uzgojem mladih sadnica različitih sorti) tvrdi da je u pitanju
oprašivač-usput ima li načina da se utvrdi o kojoj se sorti radi kao u mojem slučaju?
stefanius is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:02   #57
Quote:
stefanius kaže: Pogledaj post
lokalni voćar (bavi se uzgojem mladih sadnica različitih sorti) tvrdi da je u pitanju
oprašivač-usput ima li načina da se utvrdi o kojoj se sorti radi kao u mojem slučaju?
Ma čekaj malo ako su se plodovi formirali pa onda propali u dozrijevanju kakve veze ima oprašivač???

Taj ti voćar nema pojma.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:22   #58
Question

Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ma čekaj malo ako su se plodovi formirali pa onda propali u dozrijevanju kakve veze ima oprašivač???

Taj ti voćar nema pojma.
dobio odgovor od ministarstva poljoprivrede u kojem navode kao mogući uzrok
opadanja zelenih plodova-pazi sad-kozičavost listova,nedovoljnu i neadekvatnu
gnojidbu,kiselost tla,lisne uši,bujnost listne mase-sugeriraju prstenovanje,te razne druge bolesti-a da ja istinabog kao laik ništa od spomenutog nisam primjetio-razmišljam o analizi tla.
gnojidbu vršim u rano proljeće te u listopadu kako je propisano.
šta dalje poduzeti?
stefanius is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 19:21   #59
kupnja trešanja

Ima li tko da hoće saditi neku manju količinu trešanja. U Osijeku na poljuprivrednim fakultetu prodaju sadnice ali po nekim čudnim ciframa. Ako se kupuje na veliko (100 kom ili više) onda ja cijena 25 kn a ako se kupuje pojedinačno ili manje od 100 kom cijena je 65 kn za kom. To se odnosi na trešnje na podlozi gisela 5 i 6. Ako ima zainteresiranih ja bih kupio jedno 20-30 kom pa da se udružimo u kupnjii prođemo jeftinije . Zainteresirani javi te se na [email protected]
vela123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 19:02   #60
naša nova kuća imat će i mali (stvarno jako mali) vrt u koji, osim trave, namjeravamo posaditi i neko malo stabalce. spajajući lijepo s korisnim, razmišljamo o nekakvoj voćki. čitala sam o patuljastim trešnjama i sve mi zvuči privlačno, od lijepog cvijeta do ploda. e sad, koliko netko tko nema pojma o vrtu i biljkama općenito može uspješno uzgojiti trešnju? ima li tko kakav savjet? tipa gdje kupiti sadnicu, kako je i kada posaditi? ili savjet mani se toga, to je za znalce? svaki ću savjet ozbiljno razmotriti.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.