Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2016., 19:28   #11301
Quote:
nicked kaže: Pogledaj post
Sad već par puta sam ja, laik u knjigovodstvu, našao par grešaka kod svog knjigovođe, pa se sada pitam koliko su mi ostali papiri u redu i ima li još kakvih grešaka? Znam, svi smo mi ljudi i ljudski je griješiti i tko radi taj i griješi, međutim kako da napravim neku kontrolu, reviziju, ili kako se to već zove, da utvrdim eventualne nepravilnosti i iste otklonim ili makar umanjim štetu?
Postoji li neki općeprihvaćeni autoritet, netko specijaliziran za tako nešto odnosno netko tko to kvalitetno može odraditi i bez da se dogode ikakve greške?
Ako ima, kako doći do istih i kako se okvirno kreću cijene (vjerujem da je stvar dogovora, veličine tvrtke, broja zaposlenih, IR, UR i ostalih papira itd., ali me zanima ugrubo)?

Cilj toga je spriječavanje bilo kakvih kazni u slučaju bilo kakvih kontroli, pa makar češljali mjesecima i imali zadatak da pronađu bilo što.
Imala sam nekoliko kontrola i porezne i carine i inspekcije rada... i ono što znam je da svi ti inspektori definitivno znaju razliku između pogreške (a to se dešava u svakom poslu i svi griješimo) i namjere prikrivanja nečega.

Sve dok se radi o pogreškama, bez namjere utaje poreza, doprinosa, bez namjere zakidanja radnika u njihovim pravima .. nemaš brigu.
Pa čak ako i neki vrli inspektor odrapi kaznu za stvarnu potrešku, imaš mogućnost žalbe i šansu da dokažeš da nije bilo namjere bilo kakve utaje i sl.

Ukoliko se pak radi o stvarima i greškama zbog kojih je država, na bilo koji način oštećena ili radnik u svojim pravima , e onda imaš razloga za zabrinutost i promjeni knjigovođu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 00:17   #11302
Quote:
nicked kaže: Pogledaj post
Sad već par puta sam ja, laik u knjigovodstvu, našao par grešaka kod svog knjigovođe, pa se sada pitam koliko su mi ostali papiri u redu i ima li još kakvih grešaka? Znam, svi smo mi ljudi i ljudski je griješiti i tko radi taj i griješi, međutim kako da napravim neku kontrolu, reviziju, ili kako se to već zove, da utvrdim eventualne nepravilnosti i iste otklonim ili makar umanjim štetu?
Postoji li neki općeprihvaćeni autoritet, netko specijaliziran za tako nešto odnosno netko tko to kvalitetno može odraditi i bez da se dogode ikakve greške?
Ako ima, kako doći do istih i kako se okvirno kreću cijene (vjerujem da je stvar dogovora, veličine tvrtke, broja zaposlenih, IR, UR i ostalih papira itd., ali me zanima ugrubo)?

Cilj toga je spriječavanje bilo kakvih kazni u slučaju bilo kakvih kontroli, pa makar češljali mjesecima i imali zadatak da pronađu bilo što.
Možeš napraviti kontrolu knjiženja tako da to napravi neki revizor ili neka druga stručna osoba poput nekog knjigovodstvenog servisa ili samostalnog knjigovođe...

Ali! Odgovor na ovo pitanje je negativan: "Postoji li neki općeprihvaćeni autoritet, netko specijaliziran za tako nešto odnosno netko tko to kvalitetno može odraditi i bez da se dogode ikakve greške?" Ne postoji u apsolutnom smislu, ali te kvalitete možeš pronaći u gore spomenutim: samostalnom knjigovođi, revizoru ili knjigovodstvenom servisu. Moraš sam procijeniti tko je najkvalitetniji u svom poslu kako bi ti tim kvalitetnije napravio reviziju. Razina stručnosti je ovisna od osobe do osobe, nema pravila. Cijena ovisi opet o njima, o njihovom cjeniku.

Sprječavanje kazni na taj način je malo suludi posao jer ovisi o puno faktora, pa i tebi kako posluješ. Kako je netko ovdje spomenuo, naši propisi su sami po sebi loši i teško ih je pratiti bez odstupanja...
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 00:28   #11303
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Imala sam nekoliko kontrola i porezne i carine i inspekcije rada... i ono što znam je da svi ti inspektori definitivno znaju razliku između pogreške (a to se dešava u svakom poslu i svi griješimo) i namjere prikrivanja nečega.

Sve dok se radi o pogreškama, bez namjere utaje poreza, doprinosa, bez namjere zakidanja radnika u njihovim pravima .. nemaš brigu.
Pa čak ako i neki vrli inspektor odrapi kaznu za stvarnu potrešku, imaš mogućnost žalbe i šansu da dokažeš da nije bilo namjere bilo kakve utaje i sl.

Ukoliko se pak radi o stvarima i greškama zbog kojih je država, na bilo koji način oštećena ili radnik u svojim pravima , e onda imaš razloga za zabrinutost i promjeni knjigovođu.
Moja iskustva su takva da svi oni u svemu vide odmah ovo kako kažeš, namjeru prikrivanja nečega. Dobro, možda ne baš svi, ali velika većina. U startu im je sumnja. Posebno poreznoj inspekciji. Ostale su malo blaže, ali porezna ima svoju logiku gdje si automatski sumnjiv i potencijalno kriv. Onda ide proces uvjeravanja njih kako to nije tako. U tom procesu obično se šokiraš koliko oni sami ne kuže stvari, pa ti postane jasnije zašto u svemu vide sumnju.

U sjećanju mi je ostao jedan nadzor gdje je ira bila knjižena kao ura. Poduzetnik je morao ispraviti grešku, vratiti korišteni pretporez s kamatama, stvoriti si poreznu obvezu i uz to se odazvati sudu...ne znam kako je na kraju završilo, ali mi je ostalo zbunjujuće ovo sa sudom. Možda je to o čemu ti govoriš
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 00:44   #11304
Računi na tvrtku nakon upisa u registar (osnivanja), a prije upisa u sustav pd (početka rada), da li se uopće knjiže u ura?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 01:46   #11305
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Računi na tvrtku nakon upisa u registar (osnivanja), a prije upisa u sustav pd (početka rada), da li se uopće knjiže u ura?
pd pretpostavljam da bi trebao biti pdv?

da naravno knjiže se u uru, ali bez priznavanja pretporeza po njima...
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 10:42   #11306
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Moja iskustva su takva da svi oni u svemu vide odmah ovo kako kažeš, namjeru prikrivanja nečega. Dobro, možda ne baš svi, ali velika većina. U startu im je sumnja. Posebno poreznoj inspekciji.
Vjerovatno ovisi i o samoj djelatnosti. Moja firma uopće ne posluje gotovinom, sve ide preko računa. Tako da , ak je i nešto krivo knjiženo, pitaju što se desilo, pogledaju kako su knjižene slične situacije prije i , ak je sve to prije knjiženo kak treba, vide da je greška.

U zadnjem nadzoru našli su mi 2 ulazna računa bez svih propisanih elemenata , a ja priznala pdv. Nisam uopće primjetila da fali OIB naše firme. Al dali su nam priliku da zatražimo ispravne račune (vjerovatno zato što su ti računi bili od jedne veće i poznate firme, kojoj se isto tako potkrala greška ). Nije bilo kazne. Dobili smo mailom ispravljene račune (kasnije i original poštom) i sve prošlo ok.

Kako ide kod onih koji posluju gotovinom, ne bih znala. Al pretpostavljam, da tu zaista, sumnjaju u svašta.
Gledaju temeljito blagajnu i putne naloge. Tu su vjerovatno i najčešće kazne.
Nama je sve bilo ok jer smo svaki putni nalog (ali baš svaki) , mogli dokazati CMR-om ili ugovorom o obavljanju posla + faktura za obavljeni posao.

Ono... putni nalog jer smo obilazili potencijalne kupce.. to baš ne prolazi kod porezne. Ako nemaš dokaz da se iz tog puta izrodila poslovna suradnja, neće priznati garant.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 13:08   #11307
Da li postoji razlika između člana/članova uprave i direktora?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 14:41   #11308
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Da li postoji razlika između člana/članova uprave i direktora?
Ne.

Imaš članove društva (osnivače) i članove uprave (direktore).
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 09:09   #11309
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne.

Imaš članove društva (osnivače) i članove uprave (direktore).
Hvala.
Znači ova nova osnovica 5030,35 za obračun doprinosa se u biti odnosi samo na direktore.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 11:07   #11310
Pozdrav!

kako proknjižiti izvod EUR na kojem je vidljivo da je firma uplatila iznos u EUR, ustanovi za BITCOINE (virtualna valuta za koju HNB kaže da nije sredstvo plaćanja niti ima vrijednost novca), I iz te ustanove je plaćeno u BITCOINIMA kupcu iz Rusije koji je tražio povrat.

Od papira imam samo sporazum u kojem je dogovoren povrat, ali nigdje se ne spominje ime te ustanove kojoj je plaćeno.
Za sada sam izvod proknjižila normalno 1039,4652,1031, ali nemam s čime zatvorit 1039 kad nemam ulaznu deviznu fakturu.

Neki kažu staviti na 0646 – Ulaganje u vrijednosne papire.

molim pomoć ko zna kako ovo bar približno napraviti...


Hvala
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 16:52   #11311
Quote:
petrako kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

kako proknjižiti izvod EUR na kojem je vidljivo da je firma uplatila iznos u EUR, ustanovi za BITCOINE (virtualna valuta za koju HNB kaže da nije sredstvo plaćanja niti ima vrijednost novca), I iz te ustanove je plaćeno u BITCOINIMA kupcu iz Rusije koji je tražio povrat.

Od papira imam samo sporazum u kojem je dogovoren povrat, ali nigdje se ne spominje ime te ustanove kojoj je plaćeno.
Za sada sam izvod proknjižila normalno 1039,4652,1031, ali nemam s čime zatvorit 1039 kad nemam ulaznu deviznu fakturu.

Neki kažu staviti na 0646 – Ulaganje u vrijednosne papire.

molim pomoć ko zna kako ovo bar približno napraviti...


Hvala
Konta nisu unificirana. Što ti je koji konto?
Kupac iz Rusije je kupio uslugu/proizvod? On je vratio proizvod i tražio povrat ne u eurima nego bitcoinima?

Kod bitcoina imaš wallet. Imaš informacije o svome wallet-u i sve transakcije s njega na druge wallet-e. Kao i kod bankovnih računa vidiš sve transakcije bitcoina.

Ja sam svoje Bitcoine naveo kao ostalu dugotrajnu fin. imovinu. Oni nisu vrijednosni papiri.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 23:43   #11312
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Hvala.
Znači ova nova osnovica 5030,35 za obračun doprinosa se u biti odnosi samo na direktore.
Na one u radnom odnosu
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 11:12   #11313
Ako je neki inventar prodan 15.11.2016. da li se amortizacija obračunava do tada ili do 31.10.2016.?
Hvala unaprijed!
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 11:24   #11314
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Ako je neki inventar prodan 15.11.2016. da li se amortizacija obračunava do tada ili do 31.10.2016.?
Hvala unaprijed!
do 30.11.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:11   #11315
Quote:
Barrex kaže: Pogledaj post
Konta nisu unificirana. Što ti je koji konto?
Kupac iz Rusije je kupio uslugu/proizvod? On je vratio proizvod i tražio povrat ne u eurima nego bitcoinima?

Kod bitcoina imaš wallet. Imaš informacije o svome wallet-u i sve transakcije s njega na druge wallet-e. Kao i kod bankovnih računa vidiš sve transakcije bitcoina.

Ja sam svoje Bitcoine naveo kao ostalu dugotrajnu fin. imovinu. Oni nisu vrijednosni papiri.
hvala na odgovoru... znaci konta su sljedeca...
1039 devizni prijelazni
4652 tr. naknade banke
1031 devizni promet
Radi se o licencama i one su kao "usluga" koje su kao vraćene.... odnosno nisu iskorištene i povrat je učinjen u bitcoinima.

Znači može se isprintati transakcija bitcoina iz wallet-a i priložiti kao vjerodostojni dokument?
Znam da nisu vrijednosni papiri, al mi je na seminaru tako rečeno i to je jedina informacija koju sam dobila....Mislim da mi je ipak logičnije to što si rekao kao ostala dug. fin. imovina....

hvala na odgovoru
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:08   #11316
Quote:
petrako kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru... znaci konta su sljedeca...
1039 devizni prijelazni
4652 tr. naknade banke
1031 devizni promet
Radi se o licencama i one su kao "usluga" koje su kao vraćene.... odnosno nisu iskorištene i povrat je učinjen u bitcoinima.

Znači može se isprintati transakcija bitcoina iz wallet-a i priložiti kao vjerodostojni dokument?
Znam da nisu vrijednosni papiri, al mi je na seminaru tako rečeno i to je jedina informacija koju sam dobila....Mislim da mi je ipak logičnije to što si rekao kao ostala dug. fin. imovina....

hvala na odgovoru
Na kojem seminaru?

Mislim da sam ja prvi u RH koji je uopće knjižio Bitcoine.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:30   #11317
Smile

Quote:
Barrex kaže: Pogledaj post
Na kojem seminaru?

Mislim da sam ja prvi u RH koji je uopće knjižio Bitcoine.
hahah... lipo je bit prvi u nečemu
onda cu ja bit druga


na TEBovom seminaru o novoj poreznoj reformi sam pitala, pa je tako rekla predavačica da bi ona knjižila....

S obzirom da porezna nema mišljenje, odnosno čeka odluku EU suda o poreznom tretmanu...bla bla... sve koga sam pitala, nemaju pojma sta je bitcoin, a kamoli knjiženje...
Nisam ni ja upućena onoliko koliko bi tila, al trudim se da skužim...
A valjda ću nešto iskombinirat
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 17:59   #11318
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Na one u radnom odnosu
A oni koji su u radnom odnosu u društvu u kojem su direktori?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 23:02   #11319
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
A oni koji su u radnom odnosu u društvu u kojem su direktori?
To je to, ili nisam najbolje shvatila pitanje? Primjenjuje se na radni odnos direktora u društvu u kojemu je direktor prijavljen na to radno mjesto pri mirovinskom osiguranju.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 07:54   #11320
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
To je to, ili nisam najbolje shvatila pitanje? Primjenjuje se na radni odnos direktora u društvu u kojemu je direktor prijavljen na to radno mjesto pri mirovinskom osiguranju.
Znači ako je prijavljen na neko drugo radno mjesto u društvu u kojem je direktor ne odnosi se na njega, a niti na one koji su direktori u jednom društvu a prijavljeni su u drugom kao radnici?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.