Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2011., 09:07   #1
Krumpir - uzgoj, bolesti, zaštita

Nisam mogla da procitam o zastiti krompira.Ja imam posagjeno malo krompira koji je bio jako napredan i lep.Ali za veoma kratko vreme na liscu su se pojavile pege i listovi su se osusili a to se desilo i na granama.Ima li neko sa ovakvim iskustvom?
Bailo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 11:10   #2
Quote:
Bailo kaže: Pogledaj post
Nisam mogla da procitam o zastiti krompira.Ja imam posagjeno malo krompira koji je bio jako napredan i lep.Ali za veoma kratko vreme na liscu su se pojavile pege i listovi su se osusili a to se desilo i na granama.Ima li neko sa ovakvim iskustvom?
Kod tebe je u pitanju plamenjaća(bolest lišća),a u krumpiru može bit i više vrsta bolesti(alternarija,botritis....).Krumpir se mora štititi prskanjem svakih 12 dana,a po potrebi i češće(puno vlage).Dithan preventivno,sistemici,ridomil,melodi duo,acrobat.....
pozz!
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 20:31   #3
Krumpir za izvoz...

Ljudi bok....

Javljam se u ovom podforumu, jer imam poslovnu ponudu za izvoz krumpira, a smatram da je ovdje najbolje mjesto da dodjem do informacija, pa i do samih proizvođača krumpira.

Naime, radi se zbilja velikim količinama i to sljedeće sorte dolaze u obzir:

1. Challenger
2. Asterix
3. Lady Olimpia
4. Bintje

i 5. kao opcionalna Agria.

Znam da možda nije najbolje mjesto za takvo nešto, ali ako netko ima zainteresiran nek mi pošalje mail, jer postoji uz navedene sorte i priručnik o kvaliteti koje Ino kupac zahtjeva.
Moj mail je: [email protected]

Lp.
Valodja41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 12:46   #4
Ostale sorte takodjer ulaze u obzir:

Mona Lisa
Liset
Cleopatra
I eventualno Vineta
Valodja41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 11:19   #5
Krumpir na zaraslome docu pokraj Imotskoga

Pozdrav,

Imam jedan dolac, oko 1000m2 pokraj Imotskoga... do prije 10 godina se obrađivao i davao je dobar urod.
Trenutno je zarastao u travi.

Želim eko krumpir bez kemikalija.
Što mi je raditi po koracima da se riješim trave i da konačno zasadim krumpir i ostalu zelenjavu?

Hvala!
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:49   #6
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam jedan dolac, oko 1000m2 pokraj Imotskoga... do prije 10 godina se obrađivao i davao je dobar urod.
Trenutno je zarastao u travi.

Želim eko krumpir bez kemikalija.
Što mi je raditi po koracima da se riješim trave i da konačno zasadim krumpir i ostalu zelenjavu?

Hvala!
1. preorati
2. pognojiti
3. pofrezati.
4. saditi
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:45   #7
I budite spremni kopati ako ste se odlučili za ekološku i bilo je dugo pod travom
Baraba12321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 22:11   #8
Dali je najbolje prvo sa velikim traktorom preorati cijelu zemlju?

Što sa travom, kako se nje riješiti bez korištenja otrova?
Neki kažu da se nikada neću riješiti korova ako ga ne tretiram sada sa cidokorom
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 06:48   #9
Nikada se neces rijesiti korova osim ako nebudes dva tri puta godisnje spricao cidokorom, a to vec nema smisla zbog ostataka kemikalije. Samo preori traktorom i dalje znas postupak...
Inace 1000m2 nije bas tako puno osim ako inace nemas vremena za nista onda je.
Kod sadnje treba ti dovoljno veliki razmak izmedu redova da mos traktorom ili kopacicom/motokultivatorom s plugima nagrtati krumpir, pa motikom samo popravis.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 09:48   #10
Ovako...par godina sadimo kumpir za sebe i svaki put nakon par mj on dobije nekako zemljani okus.kako god da ga se termički obradi,čak i dok ga gulim osjetim takav miris.jedino čime je tretiran je onaj prah da ne proklija,mislim da je nešto sa t. Ne znam može li imati veze sa njim jer taman budemo pri zadnjoj trećini ili četvrtini količine kad je taj prah već poprilično nataložen na kumpiru.tako da ga na kraju ipak moram kupovati iako vamo imam još skoro tonu jer me ubija taj okus
__________________
Another mother's breakin'..heart is taking over..when the violence causes silence we must be mistaken...
šmizly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 10:54   #11
Quote:
šmizly kaže: Pogledaj post
Ovako...par godina sadimo kumpir za sebe i svaki put nakon par mj on dobije nekako zemljani okus.kako god da ga se termički obradi,čak i dok ga gulim osjetim takav miris.jedino čime je tretiran je onaj prah da ne proklija,mislim da je nešto sa t. Ne znam može li imati veze sa njim jer taman budemo pri zadnjoj trećini ili četvrtini količine kad je taj prah već poprilično nataložen na kumpiru.tako da ga na kraju ipak moram kupovati iako vamo imam još skoro tonu jer me ubija taj okus
Taj prašak protiv kiljanja je Tuberite i nije uzrok promjene okusa.
Okus je promijenjen zbog neodgovarajućeg skladištenja, vjerojatmo je vlaga u pitanju.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 20:55   #12
Jel ko posadio sortu Liseta da kaže nešto više o tome kako se uzgaja ?
Za što se može upotrijebiti kuhanje/pečenje ?
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 18:59   #13
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Jel ko posadio sortu Liseta da kaže nešto više o tome kako se uzgaja ?
Za što se može upotrijebiti kuhanje/pečenje ?
Uzgaja se normalno kao i svaki drugi krumpir. Dakle, standard. Ako stavljaš stajski gnoj onda stavi prije oranja, nakon toga frezanje, sadnja, a dalje ovisi da li ti želiš kopati ili špricati korov. Liseta je novija sorta krumpira, rana sorta i spada pod takozvani bijeli krumpir. Vrlo je slićan po strukturi sorti Marabel, mada se Liseta pri kuhanju ne raskuhava i zrnate je strokture pa ga stoga prakticiraju više za ponfri, mada je meni osobno prefini za variva. Moja osobnapreporuka je ukoliko želite ranu sortu krumpira svakako prije Marabel, naravno ukoliko imate priliku birati
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:24   #14
Pitanje za znalce.
Nakon koliko vremena se moze konzumirati krompir posut Tberiteom?
Netko kaze da moze odmah a po podacima karenca je 45 dana.
Premda vidim da to ne spada u otrove.

hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:21   #15
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Pitanje za znalce.
Nakon koliko vremena se moze konzumirati krompir posut Tberiteom?
Netko kaze da moze odmah a po podacima karenca je 45 dana.
Premda vidim da to ne spada u otrove.

hvala pozdrav
Molim napiši točno naziv preparata da se netko ne otruje.
Tuberite N karenca 42 dana. Nakon toga konzumiraj.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:50   #16
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Molim napiši točno naziv preparata da se netko ne otruje.
Tuberite N karenca 42 dana. Nakon toga konzumiraj.
Karenca po FIS-u je jedan dan.
Ozbiljan poljoprivrednik prati te stvari jer dnevno dolazi do promjena, kako do broja tretiranja iste aktivne tvari tako do karence, koja se ponekad produži ili skrati..i kad dođe inspekcija ili analiza-nema nisam znao.
Zbegecani is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:36.