Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2012., 12:50   #141
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
da može upisati faks iz struke koju voli i koju je učio
Ovo je potpuno pogrešno. Graditeljska škola lošije priprema za studij građevinarstva od gimnazije. Medicinska škola lošije priprema za studij medicine od gimnazije.
Quote:
Fakultet je samo još jedan viši stupanj obrazovanja uže specijaliziran za određenu struku.
Ako je ovdje napisano da je fakultet nekakav nastavak strukovne škole iste struke, to je teška besmislica.
Quote:
Zašto je on ne bi mogao položiti bez dodatnog rada?
Pa dobro, jel' itko pročita išta prije nego gnjevno replya?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:52   #142
A ni ti izgleda ne čitaš.
Želiš li reći da su svi gimnazijalci spremniji za maturu i kasnije fakultet čak i od najboljeg strukovnjaka?
Ajmo malo razmislit
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 12:54   #143
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ovo je potpuno pogrešno. Graditeljska škola lošije priprema za studij građevinarstva od gimnazije. Medicinska škola lošije priprema za studij medicine od gimnazije.

Ako je ovdje napisano da je fakultet nekakav nastavak strukovne škole iste struke, to je teška besmislica.

Pa dobro, jel' itko pročita išta prije nego gnjevno replya?
ne znam kakve su skole sada, ja sam svoje poodavno odradila. ali recimo, srednja kemijska u splitu je davala super buduce studente molekularne u zg, puno boljeg predznanja neko zg gimazije. mozda se sve to sad ispremijesalo, mozda je sad drugacije nego prije 20-ak godina.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:02   #144
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A ni ti izgleda ne čitaš.
Želiš li reći da su svi gimnazijalci spremniji za maturu i kasnije fakultet čak i od najboljeg strukovnjaka?
Svi gimnazijalci nisu spremni ni na samostalno vezivanje žniranaca.

Strukovnjak, pa da je budući nobelovac, kroz svoj redoviti nastavni program ne dobije svo gradivo potrebno za maturu. To je, naravno, dobro - pretvaranjem strukovnih škola u nekakve paragimnazije, sjebalo bi se stručni dio koji u takvim školama mora biti prioritet.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:07   #145
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Svi gimnazijalci nisu spremni ni na samostalno vezivanje žniranaca.

Strukovnjak, pa da je budući nobelovac, kroz svoj redoviti nastavni program ne dobije svo gradivo potrebno za maturu. To je, naravno, dobro - pretvaranjem strukovnih škola u nekakve paragimnazije, sjebalo bi se stručni dio koji u takvim školama mora biti prioritet.
Evo recimo u elektrotehničkoj su Hrvatski pojačali na svu obaveznu lektiru koju imaju i gimnazijalci, matematika je ista. Engleski također.
Problem?
I to ti je matura.
E sad, izborni predmeti su opcionalni i tu je istina da nisu spremni za sve kao oni iz opće gimnazije.
No nisu valjda toliko bedasti da idu upisivat nešto gdje im treba biologija koju imaju samo prvi srednje. Ali fiziku bi mogli i te kako.
No sasvim su se uspješno neki upisivali na pravo jer su skužili kaj u životu žele malo prekasno. Naravno tu treba dodatni rad.
Ali osnovnu maturu mogu i moraju moći svi položiti bez dodatnog rada.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:14   #146
Je li itko od vas pomislio da bi bilo najbolje ukinuti maturu?

Na fakultetima prijemni ispit, isti za sve, pa tko položi nek upiše.
Ako strukovnjak zna koliko i gimnazijalac , nek se upišu oba.


I naravno ,hrvatski jezik obavezan predmet na prijemnom.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:13   #147
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
jeste vi probali rijesiti te mature? ja imam isti postotak i na a i b maturi, a mislila sam da ce b biti laksa.. stajaznam, meni nije laksa
ja sam jučer riješila test iz hrvatskog i matematike.

i razmišljala da li da otvorim temu.

hrvatski iz književnosti je doslovno test čitanja s razumijevanjem + nešto pitanja gdje se moralo znati dodatno teorije (nije se moglo iščitati iz samog teksta).

matematiku nisam znala jedino zadatke sa trigonometrijskim funkcijama, ali da sam si dala truda i proučila formule, mislim da bih znala i to.



meni čitava ta priča oko preteške mature ne ide u glavu.
i onda primjeri teških pitanja iz hrvatskog. ide tekst "ima crveni rubin na prstima, i plavi safir na bijelim rukavima". ovo je prijevod na današnjem standardnom. pitanje je: koje je boje prsten. zašto je teško pitanje: jer se spominju sve tri boje koje su ponuđene u odgovorima.
očito bi onda trebalo izbaciti sve tekstove koji nisu na standardnom
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:16   #148
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Je li itko od vas pomislio da bi bilo najbolje ukinuti maturu?

Na fakultetima prijemni ispit, isti za sve, pa tko položi nek upiše.
Ako strukovnjak zna koliko i gimnazijalac , nek se upišu oba.


I naravno ,hrvatski jezik obavezan predmet na prijemnom.
naravno. ne vidim uopće neki smisao toga. neka svaki fakultet pojedinačno određuje kriterije za svoje studente i mirna bosna.
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:18   #149
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Je li itko od vas pomislio da bi bilo najbolje ukinuti maturu?

Na fakultetima prijemni ispit, isti za sve, pa tko položi nek upiše.
Tu se otvaraju dva problema.

Kao prvo, matura nije nekakav "zajednički prijamni" - matura je kvalifikacija u kvalifikacijskom sustavu.

Kao drugo, državnom maturom se, između ostalog, pokušao ukinuti fakultetski feudalizam u selekciji kroz razredbeni postupak. O tome koliko je taj pokušaj uspio, pa i o tome koliko je pametan, moglo bi se jako puno razgovarati, uz puno argumenata na ovbje raspravne strane. Rasprava bi bila još kompliciranija ako bi se u temu ubacila i priča o (ne)opravdanosti srednjoškolskih ocjena kao kriterija za upis na fakultete .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:19   #150
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Je li itko od vas pomislio da bi bilo najbolje ukinuti maturu?
Na fakultetima prijemni ispit, isti za sve, pa tko položi nek upiše.
Ako strukovnjak zna koliko i gimnazijalac , nek se upišu oba.
Ako maturu shvatis kao svojevrstan prijemni ispit..koji je isti za sve...koja je bitna razlika? Tko zna vise, tko ima vise bodova - taj upada.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:25   #151
Meni je jedno dijete prošlo maturu i upise i to prva generacija, doduše nemam iskustva sa upisima na faks dok su bili prijemni osim svojih prije puno godina, no kad sve zbrojiš i oduzmeš svodi se na isto čini mi se , da.
Njena prijateljica je godinu prije radila maturalni rad i bubala povijest i PIG za pravo, a kćer druge godine one predmete koje je uzela za izborne. Dobro, malo je stresnije za ovaj osnovni dio mature.
Jedino da srede kriterije kaj se tiče strukovnih pa da za upis na geodetski ili na FER ne traže recimo višu razinu HRV ili na ekonomiju višu HRV ali nižu MAT Ako su podaci iz tiska točni.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:28   #152
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Jedino da srede kriterije kaj se tiče strukovnih pa da za upis na geodetski ili na FER ne traže recimo višu razinu HRV ili na ekonomiju višu HRV ali nižu MAT Ako su podaci iz tiska točni.
Što znači boldano?

Koliko znam, propisivanje traženih predmeta i razina je diskrecijsko pravo fakulteta.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:30   #153
Ma naravno da je. Ali ako, dok su imali prijemne, za recimo geodeziju nije bilo prijemnog iz Hrvatskog čemu onda sad traženje više razine iz istog?
OK ako nosi neki manji postotak ukupnih bodova, ali čemu onda uopće viša razina
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:45   #154
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ma naravno da je. Ali ako, dok su imali prijemne, za recimo geodeziju nije bilo prijemnog iz Hrvatskog čemu onda sad traženje više razine iz istog?
OK ako nosi neki manji postotak ukupnih bodova, ali čemu onda uopće viša razina
Nosi 10% ukupnih bodova, dakle (ako se ne varam) 100 od 1000.
Matematika nosi 30%.
Mozda traze A da im doddju oni koji su u stanju proci prag na A tj. oni obrazovaniji. Jer prag na B se valjda ipak lako prodje i dobije bar minimalno bodova za hr.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:53   #155
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Vrlo je vjerojatno da iz strukovnih škola uskoro neće moći biti nikakvi studenti (preddiplomskih i kasnijih studija).
Da. oni pojma nemaju, gimnazijalci nek studiraju, nema veze što ne zna što je prekidač, što ventil, shvatit će on to, imao je fiziku.

Quote:
smijeh kaže: Pogledaj post
i da još nešto- užasno me nervira, a često se spominje- gimnazijalci su nakon školovanja nitko i ništa- takvo što može reći samo neobrazovana osoba

što su gimnazijalci nakon mature- pa recimo, obrazovani, kao maksimum svoje generacije, "istrenirani" za napore budućeg školovanja....
Što točno gimnazijalci mogu raditi, a da je u skladu s razinom obrazovanja i da ne može nitko tko se školovao baš za to(prodavači, konobari)?

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pritom treba razlikovati zabranu pristupanja maturi strukovnjacima (što nije OK), od trenutne snažne struje koja zahtijeva postavljanje mature tako da ju mogu položiti i strukovnjaci bez dodatnog rada.
A zašto bi uopće strukovnjaci trebali dodatni rad? Dok su gimnazijalci učili sve ostalo, strukovnjaci su učili struku, ako ćemo to izjednačavati, trebaju li onda gimnazijalci učiti dodatno gradivo stručnih škola?

Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
u DE ne mozes bas ni birat. ovisi o uspjehu u cetvrtom razredu, i preporuci tete uciteljice, mozes i ne upast u gimaziju, ako je bas ocito da nisi materijal za istu. kod nas je sustav bolji, nije super. ja samo ne vidim zasto forsirat gimnaziju, kao da su strukovnjaci bedaci. i kao da netko iz strukovne ne moze pozelit ic studirat. mozda ne sa 18, mozda sa 20 ili 25.
To je ok, ali se stvari moraju postaviti tako, a ne ograničiti pravo studiranja na gimnazijalce.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A ni ti izgleda ne čitaš.
Želiš li reći da su svi gimnazijalci spremniji za maturu i kasnije fakultet čak i od najboljeg strukovnjaka?
Ajmo malo razmislit
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja sam jučer riješila test iz hrvatskog i matematike.

i razmišljala da li da otvorim temu.

hrvatski iz književnosti je doslovno test čitanja s razumijevanjem + nešto pitanja gdje se moralo znati dodatno teorije (nije se moglo iščitati iz samog teksta).

matematiku nisam znala jedino zadatke sa trigonometrijskim funkcijama, ali da sam si dala truda i proučila formule, mislim da bih znala i to.

meni čitava ta priča oko preteške mature ne ide u glavu.
i onda primjeri teških pitanja iz hrvatskog. ide tekst "ima crveni rubin na prstima, i plavi safir na bijelim rukavima". ovo je prijevod na današnjem standardnom. pitanje je: koje je boje prsten. zašto je teško pitanje: jer se spominju sve tri boje koje su ponuđene u odgovorima.
očito bi onda trebalo izbaciti sve tekstove koji nisu na standardnom
Slažem se da bi trebalo, jer dovodi u neravnopravan položaj, prvo, dijalekti nisu službeni jezik, smije li se napisati dopis na čakavici i poslati ga nekome u Osijek ili Zagreb ili obratno?

Što se tiče težine, na jednom drugom forumu, jedan korisnik je stavio primjere američkih prijemnih ispita (SAT, ACT), lakše je 10 puta, i manje se traži znanje, a više razmišljanje, mislim da se taj ispit bez problema može uzeti za prijemni u naše srednje(istina, treba izbaciti trigonometriju i neke stvari koje se kod nas ne rade u osnovnoj).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 15:16   #156
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tu se otvaraju dva problema.

Kao prvo, matura nije nekakav "zajednički prijamni" - matura je kvalifikacija u kvalifikacijskom sustavu.
Mozes ovo malo pojasniti? Ja to gledam (pre)jednostavno...svi pisu maturu, oni s boljim rezutatom upadaju na fax, oni s losijim ne upadaju.
Ako izuzmeno to da neki fakulteti ipak imaju i neke dodatne prijemne...zasto ne mozemo gledati na maturu kao svojevsni test...kojim ti se otvaraju vrata fakulteta...bas kao sto je to bio i prijemni.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 16:25   #157
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Mozes ovo malo pojasniti?
Ako želiš (a vjeruj mi, ne želiš ), zabavi se: http://www.vlada.hr/hr/aktualne_teme...kacijski_okvir.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 20:41   #158
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nije bilo puno odlikasa, a ipak je veci dio razreda oslobodjen mature...dakle prosli su sva 4 razreda s odlicnim?
Ovo je moj lapsus, iz osnovne škole.
__________________
Od trnja pa do zvijezda

Zadnje uređivanje Azaleja : 29.05.2012. at 20:49.
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 20:52   #159
U srednjoj školi i to strukovne,veći dio razreda je bio oslobođen od mature (sastavljen od vrlo dobrih i odličnih učenika iz osnovne škole). Koliko znam 90% ih je uspješno završio studij i da su svi zaposleni.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 16:47   #160
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tu se otvaraju dva problema.

Kao prvo, matura nije nekakav "zajednički prijamni" - matura je kvalifikacija u kvalifikacijskom sustavu.

Kao drugo, državnom maturom se, između ostalog, pokušao ukinuti fakultetski feudalizam u selekciji kroz razredbeni postupak. O tome koliko je taj pokušaj uspio, pa i o tome koliko je pametan, moglo bi se jako puno razgovarati, uz puno argumenata na ovbje raspravne strane. Rasprava bi bila još kompliciranija ako bi se u temu ubacila i priča o (ne)opravdanosti srednjoškolskih ocjena kao kriterija za upis na fakultete .
Nakon linka koji si dao niže na temi (na starnicama Vlade) malo mi je jasnije.

Ali..Koji bi onda bio smisao mature, kako predlaže ministar Jovanović, posebno za gimnazijalce, posebno za strukovne škole?
Ministar govori o socijalnoj pravednosti, ravnopravnosti ..Meni se taj prijedlog čini diskriminirajući.
Ili se misli ograničiti mogućnost upisa na fax ovisno o vrsti mature?
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.