Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2013., 10:08   #81
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Koliko strke oko jednog grebena. Mislim, ajde da je taj greben prikopcan za Veliku Britaniju, ali zaista ne znam sto ce im taj kamen par stotina kilometara daleko, koji je ionako u produzetku spanjolskog teritorija. Jel mi moze netko objasniti zasto Britanija i dalje drzi taj greben i koja joj je korist od njega? Uostalom, kako su uopce dosli u njegov posjed, buduci da nikad nisu imali svoju koloniju na teritoriju Spanjolske? Kako se dogodilo da imaju taj komad kamena tamo?
a Faklandi?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 10:11   #82
GIB od FIFE dobio pravo da igra kvalifikacije za EP i SP!!! ESP dobila slom živaca
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 10:15   #83
UK ne dobiva nista od Falklanda, dapace, vise se novac trosi na njih. South Georgia im je dovoljna za claim na Antartiku tako da im Falklandi u biti i ne trebaju, oni su se njih kroz referendum(e) i pokusali rijesiti, ali su otocani glasali za ostanak pod UK i to je to.
Gibraltar je vec drugi par rukava, i iako danas Sredozemno more vise nije toliko strateski vazno kao i prije, svejedno je lijepo moci kontrolirati jedan od ulaza. Uz to, sluzi im kao pogodno mjesto za pruzanje logisticke potpore operacijama na Bliskom Istoku.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 12:00   #84
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
GIB od FIFE dobio pravo da igra kvalifikacije za EP i SP!!! ESP dobila slom živaca
Znači gotovo je. Sad će granica u Linei biti ne zatvorena nego zabetonirana, i to dovoljno visoko da se ne može ni nogometna lopta prebaciti

Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Power loce, samo ispravka na tvoje iznimno kvalitetne upise na ovoj temi, Zapatero (postolar) je u zemlji s najboljim nogometasima, rukometasima svijeta, te najboljim kosarkasima Europe bio na vlasti dva mandata (ne jedan kako pises), od 2004-2012. Galicijac Mariano (ne Mario kako pises) Rayoy je dobio vruci krumpir u ruke (nakon spomenutih osam godina najnesposbnije mirnodopske vlasti u povijesti starog kontinenta), i treba mu dati sansu, a ne odmah po njemu drvljem i kamenjem.
Hvala na ispravkama i hvala što si se pojavio na temi. Da, Zapatero je vladao dva mandata. Nisam o tome razmišljao kad sam ono bio pisao nego me više zanimala fenomenologija te jako čudne konzervativne stranke Partido Popolar, koja se zadnji put kada je bila na vlasti od iste oprostila jednim nevjerojatnim hara-kiri potezom kada je pošto poto htjela da Baski budu odgovorni za masakr na madriskoj željeznici (Rajoy je ako se ne varam u toj Vladi bio Ministar vanjskih ili unutrašnjih poslova, nisam ziher). Sada su se teškom mukom uspjeli vratiti na vlast i opet rade gluposti. To mi je u političkom smislu totalno nevjerovatno ponašanje. Ne mogu ga shvatiti.

Zapatero je u dva mandata izveo totalnu svjetonazorsku revoluciju u zemlji, zapostavivši gospodarstvo, htio je i dobrim dijelom uspio u nakani da Španjolska bude perjanica novog socijalizma latinoameričkog tipa i takozvanih progresivnih vrijednosti. Čovjek bi očekivao da će se Partido Popolar po povratku na vlast i nakon gorkog iskustva kojeg su imali sa atentatom na Atochi (jer po svim anketama na tim izborima su trebali pobjediti, ali kada su nagazili Baske za nešto što je uradila Al Qaeda, španjolci su ih - potpuno zasluženo - otjerali u oporbu) neće raditi pizdarije tipa pucanja gumenim mecima po turistima na Gibraltaru, nego da će reverzijom nekih od Zapaterovih ideoloških zabluda potaknuti Španjolce da se ekonomski ponovo aktiviraju i krenu izlaziti iz gospodarskog kaosa u kojem su se našli.

Nadalje, sadašnja britanska i sadašnja španjolska vlada su ideološke saveznice. Čovjek bi očekivao da će surađivati i razvijati već ionako sjajne međusobne bilateralne odnose. Malo ljudi možda zna, ali španjolska zrakoplovna tvrtka Iberia i britanska British Airways de facto funkcioniraju kao jedna kompanija sa dva različita brendinga. Obje su u vlasništvu iste holding korporacije, a British Airways puni Iberijine avione za latinsku Ameriku sa putnicima iz Britanije i iz Sjeverne Europe, dok Iberia španjolce i portugalce usmjerava na BA letove prema azijskim i pacifičkim destinacijama. Suradnja je spasila i jednu i drugu kompaniju od bankrota i učinila ih ponovo profitabilnima i nikako nije jedini primjer uspješne anglo-španjolske suradnje (Banka Santader je drugi, a ima ih još...)

Dakle iz te perspektive ovo ponašanje prema Gibraltaru čini mi se potpuno samoubilačko, a onda druga stvar - činjenica da je Rajoy sada Premijer, a bio je izravno odgovoran za pad ranije PP vlade nakon terorističkog napada u Madridu, mi sugerira da ta stranka u zadnja 2 mandata nije uopće ozbiljno preispitala razloge koji su doveli do njihovog izbornog poraza te godine. Jer da jesu, očekivao bih da Rajoy bude prvi kojeg će torpedirati što dalje od stranačkog čelništva, a ne ga sada još učiniti i Premijerom.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 12:15   #85
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
To nije bila provokacija nego poruka
Poruka da je ok oskvrnjivati nacionalne simbole drugih država, pred njihovom mornaricom, diplomatski nema šta. Živo me zanima kako bi forumaši reagirali da, recimo, srpski specijalci na Dunav stave plutaču obojanu u hrvatske boje pa je koriste kao metu za gađanje. Gesta dobre namjere.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 12:28   #86
Quote:
veruda kaže: Pogledaj post
Istine radi, treba spomenuti i incidente od strane Brita, nisu baš ni oni nevinašca u cijeloj toj priči.Jedna od zadnjih provokacija ako me sjećanje ne vara, prije nekoliko godina je jedan ili nekoliko glisera britanskih marinaca imalo laganu vježbu gađanja na jednu bovu koja je "slučajno" bila obojena u španjolsku zastavu, i to sve pred nosom španjolske mornarice.

Naravno da je danas nemoguće vratiti to područje pod nadležnost španjolske vlade mirnim putem. Stoljeća okupacije Brita ostavili su posljedice tako da danas 90% stanovništva ne želi ni u snu pod Španjolsku, sasvim razumljivo.

Meni je jedino žao što su se Nizozemci povukli i prepustili to područje Britaniji, ipak mislim da bi oni bolje održavali situaciju dole i politički bi bili znatno mudriji a manje prepotentni...
decko, Shpanjolci na toj vodenoj granici gadjaju turiste gumeniim metcima ako slucajno, ne namjerno, samo malo prijedju na shpanjolsku stranu.

brijem to se nije radilo ni u Albaniji za vrijeme Enwer Hodze valjda...

istovremeno shpanjolski ribari recimo ilegalno zalaze i ribare u Gibraltarskim vodama otkad GiB postoji - i ovi im to gledaju kroz prste. sada kada su s prvom odlucili tome stati na kraj susjedi shpanjolci ih maltretiraju.\

u svijetlu svega toga takve neke moralne osude jednih ( a ne drugih) su ti svakako krajnje cudne jer to sto ti navodis je random slucaj i neka zdrava logika (ili objektivnost) valjda prije nalaze da se gleda 'cijela slika', ne detalji. i malo dublje izanalizira sve to...plus osobno ne vjerujem u to sto navodis, Britima bi bilo glupo raditi tako nesto i ne vidim zasto. pa to su gluposti, zasto bi uopce radili tako nesto. nema mi bas previse smisla to.

(a da nisi objektivan ili cak dobronamjeran s tim stavom, potvrdjuje zadnje recenica tog upisa gore...da 'lazes' s tim navodnim incidentom ne mogu reci, ali ne vjerujem ni to, nimalo)

Zadnje uređivanje Grazia : 13.08.2013. at 13:37. Reason: dodatak
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 13:48   #87
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Poruka da je ok oskvrnjivati nacionalne simbole drugih država, pred njihovom mornaricom, diplomatski nema šta. Živo me zanima kako bi forumaši reagirali da, recimo, srpski specijalci na Dunav stave plutaču obojanu u hrvatske boje pa je koriste kao metu za gađanje. Gesta dobre namjere.
upravo to, jer tako nesto je zakonom zabranjeno i kaznjivo - bas zato i mislim da se to nikada nije ni desilo nego da onaj forumash izmislja...(trolla s tim jel)
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:05   #88
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post

Treba pitat Gibraltarce šta oni o tome misle. A sigurno je jedno: ne žele postat sirotinja kakav je španjolski jug.
je, a oni se ocito osjecaju ugrozeni jer su teritorijalno mali i jer Sphanjolci kroz povijest glede GiB-a po defoltu jesu bili neprincipijelni (na stanu Franco i sve ostale extremne poiticke metode koje su postojale nekada)> ali opet me iznenadila izjava Gibraltarskog glavnog ministra Picarda koji je optuzio Spain da se koriste metodama Sjeverne Koreje.

pa te ljude na Gibraltaru onda odista maltretiraju do krajnje mjere i mi valjda ni ne znamo pola sto se desava tamo. wow

iz zanimljivog linka kojeg je PL stavio tu:


Quote:
Gibraltar's view: Gibraltar's chief minister Fabian Picardo has
accused Spain of "sabre-rattling like North Korea"

http://www.bbc.co.uk/news/magazine-23617910
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:15   #89
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
upravo to, jer tako nesto je zakonom zabranjeno i kaznjivo - bas zato i mislim da se to nikada nije ni desilo nego da onaj forumash izmislja...(trolla s tim jel)
Dogodilo se

Španjolci su se bili silno iznenadili i uvrijedili. Bilo ih je užitak gledati. Pogotovo jer je to onda bila Zapaterova vlada
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:19   #90
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Poruka da je ok oskvrnjivati nacionalne simbole drugih država, pred njihovom mornaricom, diplomatski nema šta. Živo me zanima kako bi forumaši reagirali da, recimo, srpski specijalci na Dunav stave plutaču obojanu u hrvatske boje pa je koriste kao metu za gađanje. Gesta dobre namjere.
Nećeš vjerovati ali dobar dio će govoriti da desničari se uzbuđuju radi gluposti te kako je rat završio, da se treba okrenuti budućnosti i shvatiti to kao zajebanciju.

Premijer Hrvatske bi pak rekao nešto u stilu "da bi bio dobar Hrvat ne trebam nikoga mrziti"
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:20   #91
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Dogodilo se

Španjolci su se bili silno iznenadili i uvrijedili. Bilo ih je užitak gledati. Pogotovo jer je to onda bila Zapaterova vlada
a onda, nije to nista sta ce se jos dogoditi



btw kad se dogodilo to? a da shaka Gibraltarca se stalno nesto natezu s njima je bilo na jednom dokumenatarcu nedavno - mislim prije mjesec. dva se to emitiralo.

imaju cak i svoj jezik, kombinacija engleskog i shapanjolskog.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:27   #92
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Nećeš vjerovati ali dobar dio će govoriti da desničari se uzbuđuju radi gluposti te kako je rat završio, da se treba okrenuti budućnosti i shvatiti to kao zajebanciju.
Više sam ciljao na onu forumašku populaciju koja bi zahtjevala trenutačan prekid diplomatskih odnosa i objavu rata sve dok Srbija ne bi potpisala bezuvjetnu kapitulaciju. I imam osjećaj da bi među njima bili oni kojima je ovo, u španjolskom slučaju, "zabavno".
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 15:08   #93
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
btw kad se dogodilo to?
Joj... ima tome... odfrlje bi rekao 2007 godine, plus ili minus koja godina...

To je vremenski bilo dosta blizu onom desantu podmorničkog voda britanske mornarice na plažu u La Linei, u perajama i punom naoružanju (sa automatskim harpunima i podvodnim bombama

Španjolske cure su bile duboko impresionirane onim što je "more izbacilo"

Pa ondaa hopla-cupla u koloni i u perajama do graničnog prelaza...

Pre-komično, s tim što su se tada Englezi crvenili od muke i ispričavali. Lako moguće da im je taj incident sa plutačom bila "osveta" za tu sramotu par mjeseci ranije. Pišem napamet i bez provjere, ali mislim da je to otprilike tako izgledalo kronološki
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 16:47   #94
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Treba pitat Gibraltarce šta oni o tome misle. A sigurno je jedno: ne žele postat sirotinja kakav je španjolski jug.
Spanjolaca je vise nego Engleza na Gibraltaru, Britanci gube na tom referendumu...

Dobro nije sad bas Andaluzija Svedska, ali da smo sirotinja, to je pretenciozno tvrditi. Nakon Baskije, Katalonije, Madrida, Kantabrije, Navarre i Valencije, Andaluzija je najbogatija regija u Spanjolskoj.
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 18:16   #95
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Hm, nisam bio pa ne znam. Pretpostavljam da bi trebali imati dosta veliko i kvalitetno pristanište, posebno tamo na sjevernoj strani prema Algecirasu. Inače brodovi se mogu usidriti i na pučini pa se na njima obaviti carinjenje.

A postoje, naravno i druge luke, uključujući i Ceutu. Gibraltar nema nikakav monopol na te usluge.
Nemoj se ljutiti nije ništa osobno! Ali takve izjave danas u doba interneta nisu za pohvalu. Imaš Google Earth, a s obzirom na veličinu Gibraltara, to se može osobno pogledati za manje od dvije minute, pa se ne mora nagađati!
mikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 18:28   #96
Quote:
mikoli kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti nije ništa osobno! Ali takve izjave danas u doba interneta nisu za pohvalu. Imaš Google Earth, a s obzirom na veličinu Gibraltara, to se može osobno pogledati za manje od dvije minute, pa se ne mora nagađati!
Ma nemam Google Earth

To tako silno opterećuje comp i hard disk da mi ga je žao. A i doista ne znam kako bi razlikovao brodsko pristanište od rive, šetnice ili nemam pojma čega. Ja sam ti u duši jedan analogni tip koji bi bio najsretniji da je živio u vremenu Kraljice Viktorije i bio podanik "Carstva u kojem sunce nikada ne zalazi". Google Earth? Pih!

Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Spanjolaca je vise nego Engleza na Gibraltaru, Britanci gube na tom referendumu...
Nema ih više od Gibraltaraca. Pogotovo ne onih koji bi imali pravo glasa na tom referendumu
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 18:52   #97
Gibraltar je ratni plijen iz napoleonskih ratova.Dalje od toga nije vazno,i Heraklova vrata ostaju u engleskim rukama.
Sloterdijck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 19:06   #98
Quote:
Sloterdijck kaže: Pogledaj post
Gibraltar je ratni plijen iz napoleonskih ratova.Dalje od toga nije vazno,i Heraklova vrata ostaju u engleskim rukama.
Gibraltar nema više vojno značenje kao nekada, prolaz se kontrolira iz Španjolske baze Rota od strane Nato-a, inače španjolska ima nekoliko velikih baza u području tako da nema šanse da bi UK mogla samostalno blokirati prolaz bez da se pita Španjolska...
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 19:07   #99
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
A etnička komponenta i nije previše bitna budući da je i sam Boris oženjen za azijaktkinju.
Kaj nije bila priča da je napravio nekoj dijete?
Ili sam zamijenila s nekim britanskim političarem.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 19:08   #100
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Kaj nije bila priča da je napravio nekoj dijete?
To se ubraja u nestašluke
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.