Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2016., 21:25   #1
Koliko Srbi znaju o povijesti

https://www.youtube.com/watch?v=KDimorIkJsk
https://www.youtube.com/watch?v=72mkzQybkpM

Dubravka Stojanović je dobitnica nekoliko prestižnih nagrada, autor nebrojenih članaka, pisac, profesor na beogradskom FF-moderna istorija Srbije, ekspert za modernu povijest, istraživač.

Kako je rekla Dubravka: "U Srbiji je prošlost neizvjesnija od budućnosti."


Tito, Hitler pa Isus najvažniji u svjetskoj povijesti. Tesla prije Einsteina.

Poraz je duplo više cijenjen. Viktimiziranje. Oslobođenje manje bitno. Porobljavanje najbitnije.

Srbi neprekidno žive u istom vremenu. Srbi su ista generacija sa kraljević Markom.

Gavrilo Princip 53% je reklo: heroj.

Najslabije znanje građani su pokazali o ratovima 90-ih. Oko 10% je znalo da je postojala opsada Sarajeva i masakr u Ovčari.

Srbi ne znaju ništa o vjerama niti o crkvi. 73% građana ne zna kome pripada Hilandar.

4% građana zna da SPC postoji tek od 20 stoljeća pod tim imenom.

30% stalno govorilo da ne zna odgovor. Oni ne žele da znaju.
Habsburg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 23:53   #2
Em ne znaju ništa, em često dolaze na tuđe (uglavnom hr. forume) da šire svoju "istinu".
I onda se nađu u šoku.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 23:57   #3
Quote:
I onda se nađu u šoku.
Ovde si definitivno u pravu
Defke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 15:14   #4
Pismenost na Balkanu...

E,to je posebna tema..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 16:28   #5
Danas nikoga vise povijest i nezanima. Zivot je previse kratak da bi se bavili mitomanijama i proslosti, koja i onako nema vise uticaj na danasnji svit. Pametnima to ne triba.
Plavi555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 17:56   #6
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Em ne znaju ništa, em često dolaze na tuđe (uglavnom hr. forume) da šire svoju "istinu".
I onda se nađu u šoku.
Istraživanje je poražavajuće. Zamisli najznačajnija osoba u svijetu Tito. Tesla je bitniji od Einsteina. Ovo za Osmanlije je i djeci jasno. Porobljavanje je najbitnije. Viktimiziranje. Oni i židovi. Nitko drugi nije patio.
Pazi 10% zna za Ovčaru i opsadu Sarajeva.
Kunu se u vjeru a 73% građana ne zna kome pripada Hilandar i 4% građana zna da SPC postoji tek od 20 stoljeća pod tim imenom.

Bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate u RH.
__________________
Sabljom preko usta.
Habsburg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 01:15   #7
Quote:
Habsburg kaže: Pogledaj post
Istraživanje je poražavajuće. Zamisli najznačajnija osoba u svijetu Tito. Tesla je bitniji od Einsteina. Ovo za Osmanlije je i djeci jasno. Porobljavanje je najbitnije. Viktimiziranje. Oni i židovi. Nitko drugi nije patio.
Pazi 10% zna za Ovčaru i opsadu Sarajeva.
Kunu se u vjeru a 73% građana ne zna kome pripada Hilandar i 4% građana zna da SPC postoji tek od 20 stoljeća pod tim imenom.
Nebeski narod
Quote:
Habsburg kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate u RH.
Slažem se.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 19:19   #8
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Em ne znaju ništa, em često dolaze na tuđe (uglavnom hr. forume) da šire svoju "istinu".
I onda se nađu u šoku.
na ovom forumu nemam ni jednog prijatelja iz srbije ili barem nekoga tko će potvrditi njihove mitove...par dana priče sa mnom i odlaze podvijenog repa u okruženje srbijanskih foruma lizati rane i liječiti se rakijom deretićevicom i šešeljevicom...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 20:50   #9
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
na ovom forumu nemam ni jednog prijatelja iz srbije ili barem nekoga tko će potvrditi njihove mitove...par dana priče sa mnom i odlaze podvijenog repa u okruženje srbijanskih foruma lizati rane i liječiti se rakijom deretićevicom i šešeljevicom...
Pa klasika.
Nemaju argumente, pa ...
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 21:13   #10
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Pa klasika.
Nemaju argumente, pa ...
moram se i ja posuti pepelom da nije bilo interneta ja ni za DAI ne bi znao možda malo za LJPD ali vrlo malo...tek nakon što sam vidio što sve postoji i uz genetiku stvar je postala prosta kao pasulj...pa mi smo ustvari svi hrvati i albanci...:klap:
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 21:47   #11
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
moram se i ja posuti pepelom da nije bilo interneta ja ni za DAI ne bi znao možda malo za LJPD ali vrlo malo...tek nakon što sam vidio što sve postoji i uz genetiku stvar je postala prosta kao pasulj...pa mi smo ustvari svi hrvati i albanci...:klap:
Internet je super stvar
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:19   #12
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
moram se i ja posuti pepelom da nije bilo interneta ja ni za DAI ne bi znao možda malo za LJPD ali vrlo malo...tek nakon što sam vidio što sve postoji i uz genetiku stvar je postala prosta kao pasulj...pa mi smo ustvari svi hrvati i albanci...:klap:
Drtim od iščekivanja do kojih ćeš zaključaka doći ako usmjeriš svoj intelekt u proučavanje kvantne mehanike.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:42   #13
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Drtim od iščekivanja do kojih ćeš zaključaka doći ako usmjeriš svoj intelekt u proučavanje kvantne mehanike.
A sad..Ne mozes bas biti vrstan neurokirurg i odmah na prvu operaciju nakon svrljanja po netu,ali ukrstiti teze i pilemizirati sa bilo kojim povjesnicarem mozes..Cak i jakim nasim imenima

Nije da ovime omalovazavam struke,ali masa izvora i knjiga danas je dostupna na netu..Plus vecina nasih povjesnicara nije niti za ovaj forum po kolicini znanja,zalosno ali je tako..


Nego ovo za istrazivanje i Hrvatsku..A bili bi tu negdje,uopce nema iluzija..Tak da se opce ne moramo smijati Srbiji po tom pitanju..
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 00:23   #14
Quote:
feenian kaže: Pogledaj post
A sad..Ne mozes bas biti vrstan neurokirurg i odmah na prvu operaciju nakon svrljanja po netu,ali ukrstiti teze i pilemizirati sa bilo kojim povjesnicarem mozes..Cak i jakim nasim imenima

Nije da ovime omalovazavam struke,ali masa izvora i knjiga danas je dostupna na netu..Plus vecina nasih povjesnicara nije niti za ovaj forum po kolicini znanja,zalosno ali je tako..


Nego ovo za istrazivanje i Hrvatsku..A bili bi tu negdje,uopce nema iluzija..Tak da se opce ne moramo smijati Srbiji po tom pitanju..
Ne bi se složio da je baš lako ravnopravno ukrstiti teze sa školovanim povjesničarom nakon edukacije na Internetu.
Samo mislim da je lakše fingirati takvu raspravu (za razliku od npr. mehanike fluida ili molekularne biologije).

Proučavanje povijesti, baš kao i svake znanosti, čovjeku zapravo otvara više pitanja no što nudi gotovih odgovora, jer što više učiš postaješ svjesniji vlastitog neznanja.
Zato sam skeptičan u odnosu na neke forumaše iz kojih pršti uvjerenje, jer me podsjete na onu poznatu sentenciju Bukowskog.

A kaj se tiče mitomanije, mislim da se nemamo čega sramiti.
Po tomu ne zaostajemo nimalo za mrskim nam neprijateljima.
Čovjeku je dovoljno da proleti po ovom podforumu da se uvjeri u to.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 07:12   #15
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Drtim od iščekivanja do kojih ćeš zaključaka doći ako usmjeriš svoj intelekt u proučavanje kvantne mehanike.
koji doktorirani hrvatski povjesničar koristi izjašnjavanje rodbine današnjih tkz. srba iz hrvatske djelom i iz bosne koji se pri ulasku u ameriku izjašnjavaju hrvatima...

koji hrvatski povjesničar danas spominje hrvatsku do drača u albaniji..

koji hrvatski povjesničar svaki dan spominje da su hrvati naselili lirik panoniju i dalmaciju..

koji povjesničar spominje svjetske putopisce i njihov spomen spominju hrvata do crne gore...

tko spominje službeni popis bosanske vojske 1526 i hrvate u podrinju, nikšiću, sandžaku...


čitao sam neku knjigu o vlasima i pisac kaže da u arhivama zagrebačke nadbiskupije postoje brojni zapisi o hrvatima do banja luke i bosanske krajine...dali je to mit ili zaista postoje ti zapisi jer ni jedan školovani hrvatski povjesničar to ne iznosi niti sam to ja igdje vidio..

dali si čuo nekog povjesničara osim budaka koji je na osnovu primorčevih teza prije 14 godina u seriji hrvatski kraljevi rekao da je vrlo malo hrvata došlo a da su skoro svi ovdje autohtoni...

sada nitko ne spominje genetiku a koja je jedina točna....

prema tome od hrvatskih povjesničara izraslih na bratstvu i jedinstvu nema ništa....ni jedan od tih silnih povjesničara nakon novih genetskih istraživanja ne bi mogao sa mnom ni par minuta pričati...džaba im njihovo školovanje...

da sublimiram...na balkan dolaze hrvati koji se kasnije dijele na ove ili one...srbi su mješavina hrvata iz crvene hrvatske i lokalnog vlaškog danas u većini albanskog stanovništva dok je najveći broj tkz. srba postao odlaskom turaka kada su svi pravoslavni hrvati i vlasi sa područja bosne i hrvatske postali srbi...sve je to zapisano u krvi a ne na fakultetu povijesti....točka....

i još jednom da shvatiš, to je nepobitno konačno i vječno a nema čovjeka na kugli zemaljskoj koji bi to osporio...točka
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 07:22   #16
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post

prema tome od hrvatskih povjesničara izraslih na bratstvu i jedinstvu nema ništa....ni jedan od tih silnih povjesničara nakon novih genetskih istraživanja ne bi mogao sa mnom ni par minuta pričati...
Istina

Kako ne mogu ni oni, ne mogu ni ja
Čini mi se da malo tko može.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 07:51   #17
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Istina

Kako ne mogu ni oni, ne mogu ni ja
Čini mi se da malo tko može.
trebao si se baviti poljoprivredom a ne poviješću....još ni jedan povjesničar me nije opovrgnuo...jedino srbijanskim mitovima koji se dokazuju kristalnom kuglom...

zato imam malo sugovornika ovdje, srbi bježe kao opareni a hrvatski povjesničari okreću jugoslavensku enciklopediju da nađu nešto što im ide u prilog..

ljudi moji morate ići logikom i sve će vam se otvoriti kao na dlanu...malo istraživanja genetike ovog područja i doktorirao si povijest za mjesec dana...

šta je to pok. tibor živković veliki srbijanski povjesničar novo rekao, ništa...shvatio je da porfirogenet piše o istim ljudima samo nije htio reći o kojim to ljudima govori...prema tome ako si povjesničar budi to do kraja a nemoj skrivati svoja saznanja...

još jednom ti i još sto takvih ne može osporiti moje tvrdnje....i to sada kad još ima relativno malo genetskih podataka...a ča će tek biti za 10 godina..vjerojatno će se sirene oglasiti u srbiji...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 08:05   #18
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
trebao si se baviti poljoprivredom a ne poviješću....još ni jedan povjesničar me nije opovrgnuo...jedino srbijanskim mitovima koji se dokazuju kristalnom kuglom...

zato imam malo sugovornika ovdje, srbi bježe kao opareni a hrvatski povjesničari okreću jugoslavensku enciklopediju da nađu nešto što im ide u prilog..

ljudi moji morate ići logikom i sve će vam se otvoriti kao na dlanu...malo istraživanja genetike ovog područja i doktorirao si povijest za mjesec dana...

šta je to pok. tibor živković veliki srbijanski povjesničar novo rekao, ništa...shvatio je da porfirogenet piše o istim ljudima samo nije htio reći o kojim to ljudima govori...prema tome ako si povjesničar budi to do kraja a nemoj skrivati svoja saznanja...

još jednom ti i još sto takvih ne može osporiti moje tvrdnje....i to sada kad još ima relativno malo genetskih podataka...a ča će tek biti za 10 godina..vjerojatno će se sirene oglasiti u srbiji...
Čuj, moram ti reći da si zašao u offtopic...Ovo je ipak thread gdje raspravljamo o srpskim mitovima.

Ali ti svejedno hvala što si dokazao moju tezu o hr mitomaniji
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 09:06   #19
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
na ovom forumu nemam ni jednog prijatelja iz srbije ili barem nekoga tko će potvrditi njihove mitove...par dana priče sa mnom i odlaze podvijenog repa u okruženje srbijanskih foruma lizati rane i liječiti se rakijom deretićevicom i šešeljevicom...
E tu grijesis. Nas prijatelj lijencina1 misli da ti je "dokazao tezu o hrvatskoj mitomaniji".

Kao i ranije kad je operirao pod jednim drugim nikom, da bi lakse "dokazivao teze", on voli rabiti pojmove kao "mi", i prodaje se kao Hrvat.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 09:14   #20
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Čuj, moram ti reći da si zašao u offtopic...Ovo je ipak thread gdje raspravljamo o srpskim mitovima.

Ali ti svejedno hvala što si dokazao moju tezu o hr mitomaniji
ne mogu iz jednog mjesta na jedno mjesto u isto vrijeme stići 7 naroda...dali ti kužiš šta je genetika...ne može jovo iz istočne hercegovine biti srbin, frane čakavac sa šolte hrvat, ante iz zapadne hercegovine hrvat, mujo iz doboja bošnjak, momo iz crne gore crnogorac, anastasije iz južne srbije srbin, janez iz gorenjske slovenac a imaju istog zajedničkog pretka u istom području a gdje se ne spominju duklja, srbija, bosna, raška, slovenija, crna gora, zagorje itd..

pa nije mit ako kažem da iz tvog stana gdje su živjela četiri brata a svi su bili hrvati ta braća su danas srbi, turci bugari i hrvati...ili su hrvati ili su turci....nema druge..

koji mit...dali ti čitaš povijesne zapise..

Kostantin Porfirogenet 10st, navodi slijedeće..
Od Hrvata, koji su došli u Dalmaciju, jedan se dio odvojio, i zaposjeo Ilirik (Illurikon) i Panoniju (Pannonian), oni su također imali svoga neovisnoga kneza, koji je održavao prijateljske sveze, i to samo putem poslanika, sa knezom Hrvatske..

Teritorija Ilirikuma protezala se od rijeke Drim u današnjoj Albaniji do Istre u Hrvatskoj i od obale Jadranskog mora do Panonske nizije. Salona u blizini današnjeg Splita u Hrvatskoj bila je središte rimske provincije Ilirikum.

pop dukljanin 12st
Opisujući Crvenu Hrvatsku, Dukljanin kaže, da su se u njoj nalazili ovi gradovi: Kotor, Budva, Bar, Ulcinj, Skadar, Trebinje, Pilot i dr., a također i ove oblasti: Hum, Trebinje, Podgorje i Zeta..

Historia Salonitana Toma Arhiđakon 13st
Prema Tominu se kazivanju Hrvati dakle zovu po starim Kuretima, a Hrvatska po staroj Kureciji. Oni se zovu i Slaveni jer su njihovu vlast osnovali plemeniti rodovi doseljeni iz Poljske i Češke

Nikifor Brienije (1062-1137)
..-Hrvati i Dukljani, opet odmetnuvši se (1073. god.), pustošahu čitav Ilirik..
.-Kad Hrvati i Dukljani pustošahu Ilirik", Brijenijev otac skupi vojsku po .
naređenju cara Mihajla VII,(1071-1078) te je povede "na Dukljane i Hrvate"

-Nikita Honijat (grč. Νικήτας ὁ Χωνιάτης, oko 1155–1217), poznat i kao Nikita Akominat
..-govoreći o Stefanu Nemanji i njegovu djelovanju između 1160. i 1173. god., kaže za nj: "Ne znajući pravu meru, poče osvajati Hrvatsku i sebi prisvajati vlast nad Kotorom"

Theodore Skoutariotes..
Teodor Skutariota o osvajanju Duklje od strane Stefana Nemanje:
I čuo je, da je srpski vladar Nemanja Stjepan postao drzak više nego se pristoji, da se lukavo miješa u poslove u stvari okolnih zemalja, da istorasne narode [Slavene] tlači i oružjem napada te da nastoji Hrvate sebi podvrći i skučiti pod svoju vlast oblast Kotor.

John Skylitzes, Latinized as Ioannes Scylitzes (1040-1101)
Bugarske starješine zamole Mihajla, tadašnjega vladara onih, koji se zovu Hrvati, a koji je stolovao u Kotoru i Prapratnici, i koji je imao ne malo zemlje pod sobom, da im pomogne i da s njima zajedno radi te da im dadne svoga sina kojega će oni proglasiti carem Bugarske"
Mihailo, na ćirilici Михаило, prvotni kralj u dukljanskoj i crnogorskoj povijesti, poglavar dukljanske države iz dinastije Vojislavljevića od 1046. do 1081. godine.

popis Bosanske vojske pred bitku na Mohaču iz 1526 i velika većina vojnika se izjašnjavaju kao Hrvati kojih čak tada ima i na području Rasa u južnoj Srbiji srcu srednjovjekovne Srbije, Nikšića, podrinja itd.. što dokazuje postojanje Crvene Hrvatske.

http://www.scribd.com/doc/132776360/...Du-1526-godine

Evlija Čelebi (Čelebija), glasoviti turski putopisac XVII. st 1660. i 1661
U neposrednoj blizini Foče na Drini, u starom gradu Prači, njemu (Čelebiji)
"dadoše 50 hrvatskih momaka pod oružjem za pratioce". Na Gatačkomu polju "dobi 300 lijepih po izbor hrvatskih gazija (junaka)". Pridjevak gazija (junak) mogao se dati jedino muslimanima...
U svomu putopisu više puta spominje Hrvate u Bosni. Tako kaže, da je "jezik bosanskog i hrvatskog naroda" čist. Njemu je dakle jezik Bošnjaka i Hrvata jedan te isti, hrvatski. Livno i Bihać su mu hrvatski gradovi. Hrvate on nalazi i u Boki Kotorskoj. Navodi, da su stanovnici Herceg-Novoga Arnauti, Bošnjaci i Hrvati.
Iz grada Risna pošla je tada vojska da pokori odmetnike po planinama Pive i Nikšića, kojoj se priključio i Evlija. Najprije su stigli u nahiju Pivu. Tu kaže, da su to sve čisti, pravi Hrvati, kojima daje i pridjevak dušmani (VI. tom, 467.)

Osmanskoturski povjestnik Aali (1542.-1599.), rodom iz Galipolja
Što se tiče plemena Hrvata, koji se pripisuje rijeci Bosni, njihov se značaj odrazuje u veseloj naravi; oni su po Bosni poznati i po tekućoj rijeci prozvati.
Bez sumnje Bošnjaci, koji se pribrajaju hrvatskom narodu, odlikuju se kao prosti vojnici dobrotom i pobožnosti, kao age i zapovjednici obrazovanošću i vrlinom
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.