Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2016., 12:43   #1
Rimljani su bili protiv isključivosti, a ne protiv kršćana?

Rimljani su bili jednako isključivi kao i krščani.
U biti Rim je odgovorio na krščansku isključivost jednakom mjerom.

Doista,sa time se mogu u potpunosti složiti.

Kako se vjera širi?
Mačem i ognjem ili milosrđem i ljubavi?

Što su Rimljani mogli učiniti protiv tako nasrtljive i isključive vjere?

Čitajući Azazela doista jest tako.
Krščani nisu imali sluha za toleranciju ostalih vjera.Bili su vrlo isključivi i fanatični.
Dakle,što su onda Rimljani i mogli učiniti?!

”Nemaj drugih bogova osim Mene”, propovijedali su prkosno. Cijelu su vjersku scenu željeli samo za sebe.

Za razliku od pomirljivo inkluzivnih mnogobožaca, jednobošci su neumoljivo ekskluzivni, isključivi.

Kršćanstvo, kao i druga velika monoteistička religija islam, poput je neke opake invanzivne vrste što stremi istrebljenju svih drugih vrsta.

I to se Rimljanima, razumljivo, u svoje vrijeme nije svidjelo. Doživjeli su neodgojenim da im nekakvi kozari iz prašnjave palestinske zabiti dolaze pametovati kako valja odbaciti Merkura, Junonu, Minervu i sve druge bogove kojima su se u Rimu stoljećima klanjali.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:50   #2
Imao si me do ovoga;

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Čitajući Azazela doista jest tako.
Sljedeci put jos bolje uzmi stripove Conana Pustolova za povijesni argument.



Autor clanka tapse po istini no ne shvaca da je iskljucivost bila obostrana.

Rimljani su bili ti koji su zahtijevali priznanje njihovih bogova, rituala i bozanskog autoriteta Cara i Rimljani su bili ti koji su agresivno reagirali na negiranje religijskih institucija.

Dakle, s jedne strane Krscani su imali "drugih Bogova nema" dok su Rimljani imali "uz svoju vjeru, moras ipak stovati i to sto ti mi kazemo, nema iznimke".


Da je autor malo dublje proucio povijest umjesto baljezgario o kojekakvim desecima/stotinama milijuna ubijenih u ime krscanstva, mozda bi razmislio zasto je imao potrebu relativizirati masovno ubijanje civila od strane drzavnog aparata samo zbog vjeroispovjesti.


Siguran sam da istu stvar nece ponoviti kad napise clanak sa krscanima sa druge strane maca.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 16:06   #3
Kako je uopće moguće da je Kršćanstvo došlo u Rim? To je bila sekta po katakombama? Kako im je to uspjelo?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:15   #4
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Imao si me do ovoga;



Sljedeci put jos bolje uzmi stripove Conana Pustolova za povijesni argument.



Autor clanka tapse po istini no ne shvaca da je iskljucivost bila obostrana.

Rimljani su bili ti koji su zahtijevali priznanje njihovih bogova, rituala i bozanskog autoriteta Cara i Rimljani su bili ti koji su agresivno reagirali na negiranje religijskih institucija.

Dakle, s jedne strane Krscani su imali "drugih Bogova nema" dok su Rimljani imali "uz svoju vjeru, moras ipak stovati i to sto ti mi kazemo, nema iznimke".


Da je autor malo dublje proucio povijest umjesto baljezgario o kojekakvim desecima/stotinama milijuna ubijenih u ime krscanstva, mozda bi razmislio zasto je imao potrebu relativizirati masovno ubijanje civila od strane drzavnog aparata samo zbog vjeroispovjesti.


Siguran sam da istu stvar nece ponoviti kad napise clanak sa krscanima sa druge strane maca.
Post ti je dovoljno argumentiran da ga ne kanim opovrgavati,ali neće mi nimalo laskati te naprotiv,zadržat ću se kod naslova teme..

Rimljani svakako jesu bili štošta lošeg,ali vjerski fanatici nisu bili.
Kažeš da ti Azazel nije zvučao povoljno,ali ja sam htio dati isječak kako su prvotni krščani napadali i fizički uništavali ondašnje znanstvenike i poništavali znanost grčkih učenjaka,tako i rimskih.
Sve je podilazilo slijepoj vjeri,unatoč tome što je nauk Isusa iz Nazareta bio milosrdan i da je postojala mogućnost on sam bi zaustavio naglo krščansko nasilje nad ostalima koji su se držali svojih vjera i Bogova..

Ne kažem stoga da su automatizmom Rimljani bili u pravu,ili da je Poncije Pilat bio puki krvolok,samo želim reći da je nastup krščana bio vrlo izravan i isključiv.Stoga netolerantan..
A,kada spominješ krščanstvo kao uzrok smrti milijuna,kao i razne ideologije mnogo kasnije,onda ubrajamo stradanja od križarskih ratova do inkvizicija i mračnog doba crkvenjaštva..

Autor A.Tomić nije mnogo pogriješio..Možda su brojke pretjerane,ali sasvim je jasno da je krščanstvo prouzročilo mnogo boli ljudskom rodu.Jednako kao i svaka druga isključiva religija.
Ne moram ići do današnjih dana i spominjati pedofile,ali zadržimo se kako su svećenici blagoslivali oružje pa će nam mnogo toga biti jasnije...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:15   #5
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Kako je uopće moguće da je Kršćanstvo došlo u Rim? To je bila sekta po katakombama? Kako im je to uspjelo?

Zato sto krscanstvo ima zanimljiv i zavodljiv mitos u usporedbi sa rimskim bogovima i ostalim politeistickim religijama.

Bog utjelovi sebe kroz svoga sina da bi samoga sebe predao smrtnicima i pobijedio smrt tako da umre.

I sve to da bi spasio duse ljudi.

Osobno sam ateist, i s mog stajalista, kada sagledavam razne religije, Krscanstvo i Islam imaju daleko racionalniji prikaz svemocnog bica nego anticke poganske religije koje uglavnom to zamisljaju kao ljude sa nadnaravnim mocima, kao superheroje iz stripova.

Jos cak bih rekao da je Zoroastrizam daleko bolja verzija od oboje.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:16   #6
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Kako je uopće moguće da je Kršćanstvo došlo u Rim? To je bila sekta po katakombama? Kako im je to uspjelo?
Dobro pitanje...kako?

Računaj da se radi o dugom vremenskom periodu,o snažnoj volji pojedinaca,o masi koja je željna istinske promjene i okolnostima koje su išle u prilog zasićenja i stvaranja novog..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 17:39   #7
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Kažeš da ti Azazel nije zvučao povoljno,ali ja sam htio dati isječak kako su prvotni krščani napadali i fizički uništavali ondašnje znanstvenike i poništavali znanost grčkih učenjaka,tako i rimskih.
Ta knjiga je obicni roman, a ne povijesni izvor.


Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
ali sasvim je jasno da je krščanstvo prouzročilo mnogo boli ljudskom rodu.Jednako kao i svaka druga isključiva religija.
Istina, ali je donijelo i dobra.

Recimo, sredovjekovno krscanstvo je prakticki unistilo masivnu trgovinu robova na europskom kontinentu i zatrlo je do te mjere da se u Europi nije pojavila u njenom antickom obliku sve do Novog Vijeka.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 21:21   #8
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post


Istina, ali je donijelo i dobra.

Recimo, sredovjekovno krscanstvo je prakticki unistilo masivnu trgovinu robova na europskom kontinentu i zatrlo je do te mjere da se u Europi nije pojavila u njenom antickom obliku sve do Novog Vijeka.
Umesto robstva uveden je feudalizam, koji je također predstavljao poveću kočnicu razvoju ondašnjih europskih država.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 21:52   #9
Današnje velike svjetske religije nisu opstale slučajno. U njima postoje dosta moralnih pravila koje su omogućavale opstanak dosta kompleksnih društava.

Postoji ideja i da su ogromna carstva tog doba (Rimsko, Perzijsko, Indijsko i Kinesko) zapravo sami od sebe potaknuli protok ljudi i ideja pa prouzročili evoluciju u vjeri.
Netko je rekao da bi monoteističke (hinduizam je isto monoteistička religija u nekom obliku, ako se sva božanstva gledaju kao avatari/utjelovljenja jednog boga, iako ta reforma dolazi kasnije, a budizam dobrim djelom ne govori o božanstvima nego o načinu života) religije ionako izašle iz takvih društava (pojedini oblici su upitni).

Što se tiče feudalizma, ono nije produkt kršćanstva.
Ljudi zaboravljaju da je duugo poslije pada grada Rima (istočno)rimsko carstvo opstalo i da je nabitniji europski grad dugo vremena bio Novi Rim/Carigrad koji baš i nije bio feudalan.
Feudalizam u europi je direktna posljedica franačkog carstva, ili bolje reći njegova raspada na manje grofovije koje su omogućile lokalnim feudalcima privatizaciju lena preko doživotnog do nasljednog posjeda, koje se događalo slomom Franaka pred vanjskim napadačima.
I to je to.
Kršćanstvo se nije aktivno odupiralo feudalizmu, ali to nije robovlasništvo, a i razina prava najamnika (kasnijih kmetova) varira.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 21:55   #10
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Ta knjiga je obicni roman, a ne povijesni izvor.
Roman je crpljen iz povijesnih vrela...
No,ono što je važno,jest tih nekoliko stranica koje živopisno svjedoče o nasilju krščana protiv ondašnjeg svijeta..
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Recimo, sredovjekovno krscanstvo je prakticki unistilo masivnu trgovinu robova na europskom kontinentu i zatrlo je do te mjere da se u Europi nije pojavila u njenom antickom obliku sve do Novog Vijeka.
Krščanstvo je ubijalo i rađalo,krščanstvo je stvaralo i uništavalo,zatvaralo i spaljivalo,kamenovalo i štitilo,i gradilo itd.
Sve je to krščanstvo..

No,u vrijeme nastanka...Kako kriviti rimsku vlast za grubost,kada su krščani istim grubošću vratili?!
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 00:15   #11
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Roman je crpljen iz povijesnih vrela...
No,ono što je važno,jest tih nekoliko stranica koje živopisno svjedoče o nasilju krščana protiv ondašnjeg svijeta..
Ako to zelis prikazati, onda koristi povijesna vrela, kakvog smisla ima koristiti moderne romane u povijesnim diskusijama tako ti svega?


Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
No,u vrijeme nastanka...Kako kriviti rimsku vlast za grubost,kada su krščani istim grubošću vratili?!
Ti stvarno pitas kako kriviti jednu vlast sto je proganjala i ubijala neduzne civile, vlastite gradjane?
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 00:40   #12
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Sve je to krščanstvo..

No,u vrijeme nastanka...Kako kriviti rimsku vlast za grubost,kada su krščani istim grubošću vratili?!
Nemas ti pojma sto je krscanstvo.A neces ni znati ako ce ti jedina literatura biti povjesni romani i razno razni gmazovi koji u potpunosti iskoristavaju dobrobiti demokracije te se nazivaju novinarima a ustvari su najobicniji aktivisti.

U vrijeme nastanka krscanstvo se siri pacifizmom i altruizmom,primamljivom i vrlo razumljivom porukom i za seljaka i za gospodara .I za vrijeme najzescih progona krscana postoje naredbe Crkvenih otaca da se poganska mjesta ne diraju a da osobu koja bude ubijena radi vandaliziranja poganskog mjesta molitve nitko nesmije smatrati mucenikom.

Rimski progon krscana nije odgovor na nekakve krscanske nemire nego represivna mjera kako bi se privolilo krscane volji Rima koja je bila u potpunosti jasna: "zrtvuj otvoreno, iskazi lojalnost Caru zrtvujuci bogovima javno".

To je u suprotnosti sa svime sto krscanstvo predstavlja.Nekakvi lokalni progoni (sto su u vecini slucaja i bili) su potaknuti nezadovoljstvom i strahom lokalne zajednice buduci da su krscani svoje mise drzali u tajnosti (bili su zabranjeni),nerazumjevanje Euharistije (optuzbe za kanibalizam) itd.

U Rimu nije bilo bitno sto vjerujes nego kako vjerujes tj. vjerovanje je trebalo biti,po njihovom shvacanju,javni spektakl zrtvovanja. Rimska tolerancija prestala je onog trenutka kad bi religija pocela unositi nemir u drustvo,kad nebi nila slicna ili ista njihovoj ili ako nije bila dovoljno stara (judeizam).Ako neni ispunjavala ove uvjete onda ona postaje superstitio.

Osim ocitog odgovora zasto je krscanstvo zavladalo RC postoji i niz pokusaja relevantnih i manje relevantnih povjesnicara da daju odgovor na to pitanje. Niti jedad od njih nespominje mac kao metodu sirenja utjecaja.

Sto se kasnijih nemira tice.Oni su pokrenuti od strane careva i njihovih dekreta a nije ni pomoglo sto se izmjenilo puno careva u malom vremenskom razdoblju a svaki od njih je imao svoje vidjenje kako bi stvari trebale funkcionirati pa imas neke koji ukidaju poganstvo i objavljuju dekrete o zabrani poganstva a onda imas druge koji pak pokusavaju vratiti poganstvo kao drzavnu religiju.

Premisa ti je kriva a samim time i naslov koji bi trebao biti kao nekakav zakljucak.
Krscanstvo je u odnosu na Rimski paganizam iskljucivo jer nepozna nijednog boga osim pravog i jedinog Boga.
Na kraju krajeva , i judeizam je u potpunosti iskljuciv ali nije dozivio ovakvu vrstu progona kakvu je dozivilo krscanstvo.
Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..

Zadnje uređivanje p3ro : 26.09.2016. at 00:54.
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 19:45   #13
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva , i judeizam je u potpunosti iskljuciv ali nije dozivio ovakvu vrstu progona kakvu je dozivilo krscanstvo.
Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
A šta sa Holokastom, ili recimo sa nizom progroma u Istočnoj Europi kroz povijest?
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 10:37   #14
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
A šta sa Holokastom, ili recimo sa nizom progroma u Istočnoj Europi kroz povijest?
Jesi se ti udario u glavu dok si bio mali?

Tema je Rimsko carstvo.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 12:40   #15
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Ako to zelis prikazati, onda koristi povijesna vrela, kakvog smisla ima koristiti moderne romane u povijesnim diskusijama tako ti svega?
Ok,sto mu gromova...Htjedoh biti neobavezan jer tema lako može zaći u vode fanatičnih odnosa.Koristio sam Azazela jer govore da je to arapski Da Vincijev kod...Nisam htio nabrajati silne teme i izvore jer bi to potrajaol i zagušilo bi temu odmah u začetku.
Može biti komotno o tome razgovarati jer o religiji se nikad ne smije govoriti slobodno i opušteno...Dakle,komotno.
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Ti stvarno pitas kako kriviti jednu vlast sto je proganjala i ubijala neduzne civile, vlastite gradjane?
Ja stvarno pitam kako je vlast Rima mogla biti kriva prema rastućoj sekti u ono vrijeme...
Ili još bolje...kako je kasnije Sveta Stolica vodila križarske ratove npr.?
Vlast je uvijek vlast.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 12:44   #16
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Nemas ti pojma sto je krscanstvo.A neces ni znati ako ce ti jedina literatura biti povjesni romani i razno razni gmazovi koji u potpunosti iskoristavaju dobrobiti demokracije te se nazivaju novinarima a ustvari su najobicniji aktivisti.

U vrijeme nastanka krscanstvo se siri pacifizmom i altruizmom,primamljivom i vrlo razumljivom porukom i za seljaka i za gospodara .I za vrijeme najzescih progona krscana postoje naredbe Crkvenih otaca da se poganska mjesta ne diraju a da osobu koja bude ubijena radi vandaliziranja poganskog mjesta molitve nitko nesmije smatrati mucenikom.

Rimski progon krscana nije odgovor na nekakve krscanske nemire nego represivna mjera kako bi se privolilo krscane volji Rima koja je bila u potpunosti jasna: "zrtvuj otvoreno, iskazi lojalnost Caru zrtvujuci bogovima javno".

To je u suprotnosti sa svime sto krscanstvo predstavlja.Nekakvi lokalni progoni (sto su u vecini slucaja i bili) su potaknuti nezadovoljstvom i strahom lokalne zajednice buduci da su krscani svoje mise drzali u tajnosti (bili su zabranjeni),nerazumjevanje Euharistije (optuzbe za kanibalizam) itd.

U Rimu nije bilo bitno sto vjerujes nego kako vjerujes tj. vjerovanje je trebalo biti,po njihovom shvacanju,javni spektakl zrtvovanja. Rimska tolerancija prestala je onog trenutka kad bi religija pocela unositi nemir u drustvo,kad nebi nila slicna ili ista njihovoj ili ako nije bila dovoljno stara (judeizam).Ako neni ispunjavala ove uvjete onda ona postaje superstitio.

Osim ocitog odgovora zasto je krscanstvo zavladalo RC postoji i niz pokusaja relevantnih i manje relevantnih povjesnicara da daju odgovor na to pitanje. Niti jedad od njih nespominje mac kao metodu sirenja utjecaja.

Sto se kasnijih nemira tice.Oni su pokrenuti od strane careva i njihovih dekreta a nije ni pomoglo sto se izmjenilo puno careva u malom vremenskom razdoblju a svaki od njih je imao svoje vidjenje kako bi stvari trebale funkcionirati pa imas neke koji ukidaju poganstvo i objavljuju dekrete o zabrani poganstva a onda imas druge koji pak pokusavaju vratiti poganstvo kao drzavnu religiju.

Premisa ti je kriva a samim time i naslov koji bi trebao biti kao nekakav zakljucak.
Krscanstvo je u odnosu na Rimski paganizam iskljucivo jer nepozna nijednog boga osim pravog i jedinog Boga.
Na kraju krajeva , i judeizam je u potpunosti iskljuciv ali nije dozivio ovakvu vrstu progona kakvu je dozivilo krscanstvo.
Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Vidi se da razumiješ o čemu pričaš...
Ne mogu se upustiti u debatu naširoko,pa mi molim te objasni ovo boldano...

Krscanstvo je u odnosu na Rimski paganizam iskljucivo jer nepozna nijednog boga osim pravog i jedinog Boga.

Zar to ne odiše isključivošču?Zar to nije ista mantra koju laprdaju ovi bradati luđaci džihadisti?!
Moj je bog jedini...Moj je bog jedini pravi...
Dakle nije to vjerovanje u svog jedinog Boga nego se usude reći da drugi Bogovi ne postoje i to se kasnije nametnulo..


Nisu li to čuli i Rimljani...
Ne samo da imaju svog Boga nego su krščani tvrdili da je jedan jedini i da drugog nema...
Mogli su to zadržati za sebe,pa tko voli nek izvoli..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 13:59   #17
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post

Zar to ne odiše isključivošču?
Pa napisao sam ti da je to isključivo. Naslov ti je oksimoron.


Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Zar to nije ista mantra koju laprdaju ovi bradati luđaci džihadisti?!
Moj je bog jedini...Moj je bog jedini pravi...
Nije. Za razliku od Islama Kršćanstvo se širi pacifizmom,milosrdnim djelima te propovjednim radom . Islam je religija rata i od samih svojih početaka širi se isključivo i jedino mačem sa naglaskom na dužnost muslimana za vjerskim ratom.

Fanatika ima svugdje ali kršćanstvo nije militantna religija.

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Dakle nije to vjerovanje u svog jedinog Boga nego se usude reći da drugi Bogovi ne postoje i to se kasnije nametnulo..


Nisu li to čuli i Rimljani...
Nisu. Ponovo ti govorim. Rimljani su imali specifičan pogled na vjeru . Nije im bitno što se govori nego kako se vrši praksa . Imali su problem ako je ta praksa djelovala kao remetilački faktor unutar Carstva.


Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ne samo da imaju svog Boga nego su krščani tvrdili da je jedan jedini i da drugog nema...
Mogli su to zadržati za sebe,pa tko voli nek izvoli..
Istina se mora čuti a na pojedincu je da je prihvati ili ne . Nije bilo prisile .
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:17   #18
čudno kak je sve krenulo nizbrdo nakon što je dupušteno da krćanstvo bude službena religija. Carstvo je nakon toga poživjelo još 150 godina
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:25   #19
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čudno kak je sve krenulo nizbrdo nakon što je dupušteno da krćanstvo bude službena religija. Carstvo je nakon toga poživjelo još 150 godina
I naravno, po 100 put to jednostavno nije istina. Raspad Carstva je dugotrajan proces a kršćanstvo nema nikakve veze sa tim . A kao vrhunski povjesni argument imamo Bizant koji je još poživio 1000 godina a svih 1000 godina je bio 100% kršćanski.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:30   #20
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Pa napisao sam ti da je to isključivo. Naslov ti je oksimoron.




Nije. Za razliku od Islama Kršćanstvo se širi pacifizmom,milosrdnim djelima te propovjednim radom . Islam je religija rata i od samih svojih početaka širi se isključivo i jedino mačem sa naglaskom na dužnost muslimana za vjerskim ratom.

Fanatika ima svugdje ali kršćanstvo nije militantna religija.



Nisu. Ponovo ti govorim. Rimljani su imali specifičan pogled na vjeru . Nije im bitno što se govori nego kako se vrši praksa . Imali su problem ako je ta praksa djelovala kao remetilački faktor unutar Carstva.




Istina se mora čuti a na pojedincu je da je prihvati ili ne . Nije bilo prisile .
Usudjujes se drugima govorito da su udareni u glavu i da nemaju pojma sta je Hriscanstvo da bi nametnuo neko svoje misljenje, a ne gledas sebe.
Cemu takvo obracanje ljudima ?

Nije bilo prisile ? Hahahahahah

''It is Our will that all the peoples who are ruled by the administration of Our Clemency shall practice that religion which the divine Peter the Apostle transmitted to the Romans.... The rest, whom We adjudge demented and insane, shall sustain the infamy of heretical dogmas, their meeting places shall not receive the name of churches, and they shall be smitten first by divine vengeance and secondly by the retribution of Our own initiative" (Codex Theodosianus XVI 1.2.).

A da ti sad ne nabrajam sta su sve Hriscani radili (pogotovo katolici) tokom istorije.
Xtra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.