Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2017., 02:11   #1
Tesla - Andrić

Hrvati su jako cudan narod, zasto svojatamo Andrića koji nema nikakve veze sa Hrvatskom a odbacujemo Teslu?

Andrić rođen u okolici Travnika nema teritorijalno rodbinske veze sa Hrvatskom dok Tesla ima, Andrić je hrvat a Tesla nije?

Ivi je na osobnoj iskaznici pisalo da je srbin dok je Nikola u svome dnevniku pisao o hrvatskom rodbinskom porijeklu ali Andrić je hrvat a Tesla nije?

Andrić je živio u Beogradu i pisao na srbskom jeziku i cirilicnom pismu ,Tesla nikada nije došao u Srbiju kamoli Beograd, govorio hrvatski, pisao hrvatski kao materinski jezik uz sest stranih jezika ali on nije hrvat dok Andrić je?

Nije bitno tko je tko bio samo pitam zasto se toliko borimo da posvojimo nekoga tko se nije smatrao hrvatom niti je rođen u Hrvatskoj a odbacujemo nekoga tko je rođen u Hrvatskoj i smatrao se hrvatom samo jer je režim u nesretnoj drzavi tako rekao zbog njegovog pravoslavnog porijekla kako bi dao neku važnu ličnost narodu bez ikakvih drugih dostignuća...

Kad je Jugoslavija konacno istrnula zasto nismo konacno istrazili tko i sto je Tesla zapravo bio i potvrdili jednom jeli bio hrvat ili srbin ali ne, mi idemo na sud sa istocnim susjedima zbog Andrića...

Pa Andrić ako je i bio hrvat trebao bi biti proglašen izdajnikom svoga naroda, jedina razlika između njega i maršala je sto Andrić nikoga nije ubio a obojica su u tom slucaju zanemarili porijeklo i prodali dušu vragu...

I tko je stavio Andrića na popis lektira i to pod rubriku hrvatske književnosti? Da stvar bude još gora svi primjerci njegovih romana su pisani na srbskom jeziku i takve su ih hrvatski učenici prisiljeni citati? Kao da živimo u velikoj verziji jos veceg brata, tragedija
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 09:09   #2
Nećeš vjerovati ali i Vojislav Šešelj, ćosavi četnički vojvoda, je Hrvat. Teslin otac je bio pravoslavni prota, a Andrićev, po svemu sudeći, franjevac iz Travnika dok mu je majka bila Hrvatica. To što se on deklarirao srbinom drugi je par opanaka i ne mijenja, kao ni kod Šešelja, činjenicu da je to što je. Druga je stvar što bi se morali ponositi svima koji su toga vrijedni, no na to vrlo snažan učinak imaju političari a oni su mahom glupani.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 09:50   #3
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Nećeš vjerovati ali i Vojislav Šešelj, ćosavi četnički vojvoda, je Hrvat. Teslin otac je bio pravoslavni prota, a Andrićev, po svemu sudeći, franjevac iz Travnika dok mu je majka bila Hrvatica. To što se on deklarirao srbinom drugi je par opanaka i ne mijenja, kao ni kod Šešelja, činjenicu da je to što je. Druga je stvar što bi se morali ponositi svima koji su toga vrijedni, no na to vrlo snažan učinak imaju političari a oni su mahom glupani.
Itekako mijenja. On je ono što je odabrao biti. Nacionalno opredjeljenje se ne nasljeđuje u genima.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 11:48   #4
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Itekako mijenja. On je ono što je odabrao biti. Nacionalno opredjeljenje se ne nasljeđuje u genima.
Nisam dječak već curica s ku*rcem. Onaj kog je Hrvatica rodila a Hrvat napravio teško da može biti srbin, eventualno posrbica.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 14:47   #5
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Nisam dječak već curica s ku*rcem. Onaj kog je Hrvatica rodila a Hrvat napravio teško da može biti srbin, eventualno posrbica.
Zašto ne, i Hrvati i Srbi su nacija, Andrić može biti Srbin hrvatskog porijekla.
Kao što je recimo Ružička Hrvat češkog porijekla.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:53   #6
Andrić je bio oportunist.
Rođen je kao Hrvat, pa je politički bio četnik (nije bio jedini, kako je to lijepo pocrtano), pa je pokušavao biti ustaša za ww2, a kad mu to nije uspjelo onda je nastavio po starom (samo s komunističkim pedigreom ).
Da nikad nije bio Hrvat, da se kao takvim nije nikad izjašnjavao, onda bi bio Srbin hrvatskog podrijetla.
No nije, čovjek je bio Hrvat, uz svašta ostalog.
Nobelovu je dobio vjerojatno po političkoj liniji, umjesto Krleže.

Tesla se rodio u Hrvatskoj, ali jbg. nije bio Hrvat, iako se ponosio svojom hr. domovinom.
Dakle među njima postoji neka razlika.
Inače Travnik je bio u Banovini Hrvatskoj, koje je današnja RH sljedbenica.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 14:50   #7
Tehnički Tesla se rodio u Austrougarskoj monarhiji. Nacija je pitanje osjećaja, svatko se može deklarirati i osjećati kako želi. I jednom i drugom nacija je bila nešto gadno.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 15:06   #8
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Tehnički Tesla se rodio u Austrougarskoj monarhiji. Nacija je pitanje osjećaja, svatko se može deklarirati i osjećati kako želi. I jednom i drugom nacija je bila nešto gadno.
Unutar koje je imao hrvatsku putovnicu.
Naravno da je nacija pitanje osjećaja i da se svatko može deklarirati i osjećati kako želi.
Podrijetlo, kultura u kojoj se osoba rodila i koja ju oblikovala, te mjesto/entitet rođenja s druge strane ne ovise o samoj osobi.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 15:20   #9
Nije istina da Andrić nema nikakve veze s Hrvatskom. Živio je u Zagrebu prije odlaska u Beograd, bio član Hrvatskog društva književnika, prve pjesme objavio u Hrvatskoj mladoj lirici pred Prvi svjetski rat skupa s Ujevićem i ostalima. Prve zbirke Ex Ponto i Nemiri objavljene su u Zagrebu na hrvatskom, kao i pripovijetka Put Alije Đerzeleza. Primao je stipendiju Hrvatskog kulturnog društva Napredak.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 15:42   #10
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Nisam dječak već curica s ku*rcem. Onaj kog je Hrvatica rodila a Hrvat napravio teško da može biti srbin, eventualno posrbica.
Srbin, hrvatskog porijekla. Isto kao što je Svetozar Borojević bio Hrvat srpskog porijekla. Ono si čime se osjećaš.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 17:09   #11
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Srbin, hrvatskog porijekla. Isto kao što je Svetozar Borojević bio Hrvat srpskog porijekla. Ono si čime se osjećaš.

O Borojeviću nisam čuo da je srpskog porijekla iako je pravoslavan.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 18:24   #12
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
O Borojeviću nisam čuo da je srpskog porijekla iako je pravoslavan.
Ne znam druge pravoslavce koji nose ime Svetozar i prezime Borojević. Nisam ekspert za imena i prezimena ali ovo mi bjelodano zvuči bas srpski.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 23:39   #13
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ne znam druge pravoslavce koji nose ime Svetozar i prezime Borojević. Nisam ekspert za imena i prezimena ali ovo mi bjelodano zvuči bas srpski.
A kako ti zvuči ime Adam, očevo mu?

Ako danas zvuči srpski, ne mora i prije 200g bit.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 23:42   #14
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ne znam druge pravoslavce koji nose ime Svetozar i prezime Borojević. Nisam ekspert za imena i prezimena ali ovo mi bjelodano zvuči bas srpski.
Prezime je bilo Boroević (ili von Boroević, nisam više zicer), a ne Borojević (iako se isto čita).
To što ti nešto ne znaš, ne znači da ih nema.
Uostalom, zašto pretpostavljaš da je etnogeneza pravoslavaca (većinom vlaha podrijetlom) zapadno od Drine ravna crta ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 22:09   #15
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
A kako ti zvuči ime Adam, očevo mu?

Ako danas zvuči srpski, ne mora i prije 200g bit.
Adam je biblijsko ime. I ima ih i među Srbima. Mater mu je bila Stana Kovarbašić(većinsko srpsko prezime https://actacroatica.com/hr/surname/...;C5%A1i%C4%87/) i kršten je u pravoslavnoj crkvi u Baniji u Mečenčanima koje je godine 1905. bilo 91.1% srpsko. Tako piše. Ne vlaško već srpsko i vjerujem da je tako bilo i 1856. godine kad se Borojević rodio.

https://en.wikipedia.org/wiki/Me%C4%8Den%C4%8Dani

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Prezime je bilo Boroević (ili von Boroević, nisam više zicer), a ne Borojević (iako se isto čita).
To što ti nešto ne znaš, ne znači da ih nema.
Uostalom, zašto pretpostavljaš da je etnogeneza pravoslavaca (većinom vlaha podrijetlom) zapadno od Drine ravna crta ?
Pa eto engleska(američka?) wikipedija kaže drugačije. Tko laže? Inače ja nemam problema s tim da je bio srpskog porijekla, bitno je da je on ono kako se osjećao i kako se izjasnio. Inače njemački i mađarski zapisi su često modificirali prezimena. I Jelačić ima svakakvih zapisa "Jellasics", "Jellachich" itd. Iskreno meni to ide na kurac. Imena i prezimena se ne modificiraju ali ok to sad nije tema.

Quote:
Boroević was of Serb descent. Boroević himself stated once that he was a Croat and that Croatia was his homeland, while he is often simply called "Croatia

https://en.wikipedia.org/wiki/Svetozar_Boroevi%C4%87

Zadnje uređivanje saurs : 28.01.2017. at 22:20.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 23:08   #16
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Srbin, hrvatskog porijekla. Isto kao što je Svetozar Borojević bio Hrvat srpskog porijekla. Ono si čime se osjećaš.
Posrbica, druže, posrbica isto kao što ni Mustafa iz Sarajeva nikad neće postati Turčin.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 11:25   #17
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Posrbica, druže, posrbica isto kao što ni Mustafa iz Sarajeva nikad neće postati Turčin.
Točno ali eto, ako Andrić kaže da se osjeća Srbinom, kao i Borojević koji je pohrvatica kaže da se osjeća Hrvatom, tko smo mi da kažemo drugačije? Volja ljudi se mora poštovati.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 12:37   #18
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
A kako ti zvuči ime Adam, očevo mu?

Ako danas zvuči srpski, ne mora i prije 200g bit.
pa ako se prvi čovjek zvao Adam logično je da je bio Srbin.

Inače Andrić se nikad nije deklarirao Srbinom. Toliko ima njegovih izjava da bi se opet guslalo o istom.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 12:50   #19
Nikad se ne izjasnio Hrvatom..kako da ne..

Dakle: hrvatsko do povratka u Beograd, 1941.
Ne postoji nijedan papir kojim Andrić potpisuje srpsku narodnost. Josip Vidmar prema Josipu Brozu i Ivi Andriću bio je više nego otvoren.
»Ne, druže Andriću, po svemu ti si Hrvat«, kaže Vidmar Ivi Andriću.
»Čujte, druže Vidmar, ja nikada nisam poput Svetoga Petra zatajio ono što jesam. Ako mi vi govorite da sam Hrvat, ja kao Hrvat tome nemam što dodati«
,



Radovan Popović, marljivi istraživač činjenica iz Andrićeva života, objavio je u spominjanom Životopisu pismo što ga Andrić 1923. godine piše Vojislavu Jovanoviću Marambou, sastavljaču školske čitanke (i visokom činovniku Ministarstva spoljnih poslova), zahvaljujući na “laskavom sudu” i tražeći da se isprave neki njegovi biografski podaci. Pod tačkom 1. Andrić piše: “Nema sumnje da sam ja Hrvat po rodu, koliko sam pak kao pisac ‘hrvatski’, to je drugo pitanje o kom neću da govorim, niti sam ja zvan da ga rešavam.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 08:00   #20
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Točno ali eto, ako Andrić kaže da se osjeća Srbinom, kao i Borojević koji je pohrvatica kaže da se osjeća Hrvatom, tko smo mi da kažemo drugačije? Volja ljudi se mora poštovati.
Ta manimo se postmodernističkih samoodređivanja. Ono si što jesi pa makar se na glavu postavio. Možeš se deklarirati i Turčinom ili Gruzijcem, ali ako te je rodila Hrvatica a napravio Hrvat, Hrvat si pa bio ti na diku ili na porugu svom rodu, svejedno.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:28.