Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2003., 17:44   #1
Placanje kave

...ili kako natjerati kolege strance ( u njihovoj zemlji) da prihvate nas obicaj placanja pica svima za stolom te prijateljskog druzenja tokom radnog vremena.
Nisam sigurna iako vjerujem da se ovakva tema vec pojavljivala , no ocito njena aktualnost ne zastarijeva.
Dakle, kako se vi nosite s tim?
Evo, moj je suprug "dresirao" svoje kolege sa posla da je to OK iako ne bez muke i znoja!!
Ja taj problem nisam imala - jos iz studentskih , kad niko nije imao dovoljno love da svima placa, bilo je normalno da svatko plati svoje u koliko nije u pitanju bio rodendan ili nesto posebno - kao prolazenje ispita za kojeg nije bilo sanse da prodes.
Jedan nas frend, inace roden ovdje, imao je lijepo iskustvo s tim jednom prigodom kad se skupila rodbina u restoranu povodom nekog slavlja i pozamasan cek je ostavljen njemu za platiti ( iako on nije bio onaj koji je zvao), sa objasnjenjem od "americke strane" rodbine da je to OK jer da je u HR takav obicaj.

Ono sto mene zapravo zanima - zasto je toliko tesko platiti svoj dio i biti OK s tim?
Ne traziti od "hladnih" domacina da se mjenjaju po nasem modelu?
Zasto nije OK druziti se s kolegama poslije radnog vremena ili u pauzi s tim da pauza ne traje duplo od predvidenog vremena?
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 21:36   #2
Re: Placanje kave

Quote:
diadora kaže:
Ono sto mene zapravo zanima - zasto je toliko tesko platiti svoj dio i biti OK s tim?
Ne traziti od "hladnih" domacina da se mjenjaju po nasem modelu?
Zasto nije OK druziti se s kolegama poslije radnog vremena ili u pauzi s tim da pauza ne traje duplo od predvidenog vremena?
To je istina sto si rekla. Pa plemenski obicaji imaju jos uvijek potrebu starijeg ili Gazde koji ce se brinuti o ostalima, drugim rijecima placati kavu za sve. Naime taj obicaj nebi bio toliko los jer postoji medju Englezima, priznat je, da se neocekuje protusluga za taj cin kao na ex. prostorima. Naime neplacanjem kave se razumijeva u mnogih osjecaj gubitka sigurnosti ili zastitnika.
Naravno da se "hladni domacini" nemoraju mijenjati i placati za sve vec reci kako se osjecaju bolje.
Druziti se s kolegama poslije radnog vremena je u redu ali samo petkom poslije 5. Sve ostalo je ustvari pitanje nesigurnosti pojedinca koji se mora druziti da bi opstao u grupi. Petkom poslije 5 je dobro jer se ostvaruje jedan diskretan kontakt ljudskosti a nemijesa posao s privatnoscu ako je svaki dan.
__________________
P.S. There is always a way!
Z-Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2003., 23:30   #3
Ja i moja ekipa smo uvijek placali cugu svatko sebi u hr. Isto radim i sada.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 01:38   #4
Mi u Australiji placamo runde redom jedan za drugim, petkom poslije 5 svima koji se zateknu u drustvu. Ima tu s nama na poslu i jedan Skot. I on placa.

Sad vise ne znam what's wrong?! Nesto sa mnom ili s Ozijima?

A kako je ono bilo u Hrv? Godine idu, vec sam zaboravio.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 10:01   #5
Quote:
...ili kako natjerati kolege strance ( u njihovoj zemlji) da prihvate nas obicaj placanja pica svima za stolom te prijateljskog druzenja tokom radnog vremena.
uzasno mi je iritantno kad se doseljenici trude domoroce uciti obicajima koje su donjeli sa sobom, a pogotovo nekoga natjeravati na nesto

Zato sto apriori polazimo da se svi moraju ponasati jednako kao mi.

Inace, PRIJATELJI se ovdje kuze pa ih ne moram sama na nista natjeravatia za ove ostale - kad znas kakvi su, zasto jos uvijek ocekujes nesto od njih ?

Zasto bi ja krivila ljude koji mi nisu platili cugu aj sam to od njih ocekivala - pa sama sam si kriva, ocekivanja su tako i tako zahebana stvar.

Quote:
Ono sto mene zapravo zanima - zasto je toliko tesko platiti svoj dio i biti OK s tim?
Ne traziti od "hladnih" domacina da se mjenjaju po nasem modelu?
s ovim se slazem

Inace, takva sam osoba da volim sama platiti svoje pice, a kad mi je netko drag mogu to pokazati na bezbroj drugih nacina i najcesce onda kupim nesto, bez ikakvog povoda.

Sto je obicno mnogo veci izdatak nego jedna runda cuge.

Jednostavno ne patim na to da mi netko placa pice ni da si ljudi medjusobno placaju ( iako ima toga i sad pa necu biti crna ovca u drustvu koja kvari stimung, pa se runde redaju po fair bazi )...

Inace tema je vec bila.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 11:30   #6
Ja sam isto uvijek bila ta koja je placala runde, a ostali nisu nikad tak da su na kraju svi pili na moj racun Tu su se nasli pogotovo Englezi, Australci, Svicarci, da ne spominjem Njemce i Nizozemce. Od sad vise nikom nista ne placam i uvijek placam sebi svoje jer tak i drugi rade. Odnosno uvijek prihvate da ti njima platis, a oni tebi nebi nikad - da ne spominjem kad je dijeljenje love za veceru - uvijek plate manje koji franak, kao jadnici nemaju sitno uvijek se nekako desi da bas taj dan nemaju kusur. Tak da ko ih j*be - meni bar ostane vise love

Jedino kad se nadjem sa svojim frendovima Hrvatima onda naravno jedni drugima placamo runde.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 17:51   #7
Ako sa time i mas problem u svojoj glavi onda ti je bolje da se vratis u HR. I to sto prije.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 19:49   #8
Quote:
Indi kaže:
Ja sam isto uvijek bila ta koja je placala runde, a ostali nisu nikad tak da su na kraju svi pili na moj racun Tu su se nasli pogotovo Englezi, Australci, Svicarci, da ne spominjem Njemce i Nizozemce. Od sad vise nikom nista ne placam i uvijek placam sebi svoje jer tak i drugi rade. Odnosno uvijek prihvate da ti njima platis, a oni tebi nebi nikad - da ne spominjem kad je dijeljenje love za veceru - uvijek plate manje koji franak, kao jadnici nemaju sitno uvijek se nekako desi da bas taj dan nemaju kusur. Tak da ko ih j*be - meni bar ostane vise love

Jedino kad se nadjem sa svojim frendovima Hrvatima onda naravno jedni drugima placamo runde.
:klap:
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 20:25   #9
Indi: Tu su se nasli pogotovo Englezi, Australci, Svicarci, da ne spominjem Njemce i Nizozemce.

delija:
Izvini ali meni tu nesto ne stima.
Zivim dugo vremena u Nizozemskoj i mogu samo reci da dosad nisam nikad dozivio ili vidio da Nizozemac, ako mu ti pozoves turu pica, nece tebi za uzvrat pozvati turu.
Moze se desiti, ali samo ako negdje zuri, iako, u tom ce slucaju mnogi otici do sanka i naruciti i platiti pice za uzvrat.

To je moje iskustvo.

(Jedino ako to nisu mozda bili "jugo-nizozemci").
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 20:46   #10
suedeci po postovima po Forumu bas oni koji su se najmanje uklopili ( i to namjerno ) znaci ni trunke se nisu socijalizirali u niz godina - bas takve najvise smetaju obicaji njihovih domacina.

A to te zemlje za njih i jesu - domacini.

Pitam se dali tako i kad dodjete u goste kod nekih prijatelja nastojite ih nauciti redu na vas nacin.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 09:01   #11
Quote:
Indi kaže:
Ja sam isto uvijek bila ta koja je placala runde, a ostali nisu nikad tak da su na kraju svi pili na moj racun
Meni ovo nije bas potpuno jasno.

nisi bila primorana placati runde.

Placala si ih jer si htjela kolege pocastiti. I pocastila si ih, bas lijepo.

A oni nisu imali potrebu uzvratiti reciprocno. Pa sto onda? Zasto to to ljuti? Ili ste mozda potpisali ugovor? ili jos gore - to sto sam nekog pocastila znaci ucjenu - nemoj otici iz mog zivota dok mi ne uzvratis jednakom mjerom? Dali netko sjedi i zapisuje tko je potrosio koliko koju vecer? Koga proglasavamo najboljim? Onog koji je najvise potrosio na druge ili onaj kojemu su najvise rundi naplacali...


BTW: Oduvijek sam placala sebi, i doma i ovdje. A ponekad bih imala poriv platiti drustvu i napravila bih to iz zadovoljstva. Ponekad sam dozvolila da me caste. Dozvoliti nekome da me casti, meni je stvar bliskosti.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 09:06   #12
Cujte svi - moje iskustvo je da sto su ljudi bogatiji, to su skrtiji, a meni se nazalost poklopilo da poznam dosta bogatijih ljudi i kad dodje red na placanje svi se prave blesavi... A ja nebudi cicija sam uvijek u tom slucaju potegla za novcanikom, al vise ne. I ne uzrujavam se neg se sad i ja pravim blesava i placam svoj dio tocno na cent (cast izuzetcima).

Svojima (Hrvatima) cu uvijek platit, a naravno pogotovo kad navratim u Hrvatsku.

Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 10:44   #13
O ovoj temi nema smisla raspravljati. Neki nikad nece (necemo) shvatiti cari placanju rindi svima, ma koliko bogati bili.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 10:48   #14
Ja itekako shvacam cari placanja rundi (odgojena tako), al ocito ima njih puno kojima je to zesci bad u zivotu...
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 15:20   #15
Quote:
Mr Spiker kaže:
Mi u Australiji placamo runde redom jedan za drugim,
I kod mene je tako. A na vecerama svak svoje ili se dijeli jednako racun na prisutne, zavisi ko je i kakav je dogovor. Mada u biti svak placa svoju veceru. Al sto se tice pica, zna se. Ide u rundama.
__________________
Ljudi koji tvrde da sve znaju idu na živce nama koji sve znamo.
sotona69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 15:27   #16
Kod mene u društvu nema nikakvih problema.

Kada me netko zove na piće plaća taj koji zove i
to je rješeno.

Uvijek plaćamo ture, nitko nikada ne plaća sam svoje.

S tim da onaj tko ima najviše para plati najviše turi a onaj tko nema toliko para plati jednu-dvije i to je to. Bitno je samo pokazati dobru volju i da nisi škrt.

Desilo se mnogo puta da smo izašli van i to subotom navečer i da sam se napio bez kune. Isto vrijedi i obrnuto.

Eto toliko, pozdraf
FIREBOY is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 15:56   #17
Re: Placanje kave

[QUOTE]diadora kaže:
[Ono sto mene zapravo zanima - zasto je toliko tesko platiti svoj dio i biti OK s tim?
Ne traziti od "hladnih" domacina da se mjenjaju po nasem modelu?
Zasto nije OK druziti se s kolegama poslije radnog vremena ili u pauzi s tim da pauza ne traje duplo od predvidenog vremena? [/B][/QUOTE



uopce me ne zanima da mi netko nesto plati radi novaca,vec je cijeli taj "ritual" nesto vise od ispijanja tekucine zato sto si zedan.barem kod nas.dogovor, nalazenje,pice, razgovor,novine i placanje ,sa dobrim frendovima (sto ovdje ne postoji-svi su ti poznanici ili kolege)podrazumjeva i placanje s tim da onaj drugi ili vise njih znaju dace platiti drugi put ili ako smo vani drugu rundu.uvijek je funkcioniralo.ovdje rade sjedim doma nego da prebrajam par centi i cekam da ostali prebroje svoje.pa ja popijem tri pica a ovaj casu vode jer mu se ne uklapa u budzet.
ako se krenulo van onda novci nemaju vaznost.nemas ti ?danas imam ja,ti ces imat sutra.ili necu voditi frenda koji nema?kak da ne.
travno is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 18:19   #18
Quote:
Indi kaže:
Ja itekako shvacam cari placanja rundi (odgojena tako), al ocito ima njih puno kojima je to zesci bad u zivotu...
da li si i odgojena da ne osudjues razlicito od sebe ?

Pogotovo kad je to zemlja koja te primila i u kojoj zaradjujes za kruh ?

Samo pitam...
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 18:23   #19
Stefitza kao i obicno krasan post !

Travno, koliko se sjecam ti si tek nekoliko mjeseci ( ako i toliko ) u Canadi i vec si ekspert canadska pitanja i obicaje

Cini mi se da je glavni problem sto mogi NE SHVATE da VISE NISU U SVOJOJ EKIPI, GRADU ili DRZAVI.

I da umjesto da pljuju po domacinima, mogli bi se malo potruditi po pitanju socijalizacije pa kad domacin skuzi da lik nije zadrti balkanac koji pljuje na sve razlicito od njemu poznatog - moda ce mu domacin i rundu platiti.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 19:08   #20
Quote:
Winona1 kaže:
da li si i odgojena da ne osudjues razlicito od sebe ?

Pogotovo kad je to zemlja koja te primila i u kojoj zaradjujes za kruh ?

Samo pitam...
Vjeruj mi, nema tolerantnijeg od mene. I mislim da nikako nebi mogla radit posao koji radim da sam osoba koja osudjuje razlicito od sebe same.

Jedino sto sam promijenila je da sam poprimila nacin i navike zemlje u kojoj zivim - inace nebih prezivjela ovolko kolko jesam.

Samo sam se opametila
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.