Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2012., 11:19   #1561
Quote:
artisan kaže: Pogledaj post
Bok!
Kako u Norveškoj stoji sa maserima...pretpostavljam, nikako Imam svoj salon, i dooosta iskustva...al da li ima potražnje tamo za tim...nisam fizioterapeut...ali imam hrpu nekih sertifikata..uglavnom za ove istočnjačke varijante...al što bi im trebao neki europljanin za npr.thai masažu...vaše mišljenje???
Ne znam za mesare ali koliko vidim vecinom se velike firme bave obradom mesa i butici to prodaju nema ono mesnica i ti folovi...

ali pitaj Ranka u Eurocashu ) to je svedska ali kao da je norveska )
http://youtu.be/-tY1x2EQntw

http://youtu.be/XKbiryI-zrM
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 11:32   #1562
Quote:
artisan kaže: Pogledaj post
Bok!
Kako u Norveškoj stoji sa maserima...pretpostavljam, nikako Imam svoj salon, i dooosta iskustva...al da li ima potražnje tamo za tim...nisam fizioterapeut...ali imam hrpu nekih sertifikata..uglavnom za ove istočnjačke varijante...al što bi im trebao neki europljanin za npr.thai masažu...vaše mišljenje???
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
Ne znam za mesare ali koliko vidim vecinom se velike firme bave obradom mesa i butici to prodaju nema ono mesnica i ti folovi...

ali pitaj Ranka u Eurocashu ) to je svedska ali kao da je norveska )
http://youtu.be/-tY1x2EQntw

http://youtu.be/XKbiryI-zrM
Plačem!
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 12:04   #1563
tek sada ugledah

i jos jedan razlog zasto nije dobro raditi 5 stvari odjednom

eto ako neko pita a mesara ima odgovor

a za masere
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 12:38   #1564
ajde ajde... i najboljima se dogodi

nego... jel' još uvijek u Coop-u ima za kupiti TGI Friday's proizvode????
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 15:42   #1565
Gdje?

Pitanjce za nase norvezane, sve upucuje da cu morati preseliti iz manjeg mjesta u grad, Stavanger, Oslo?! To jos nisam odlucila. Ima kakvih preporuka, ZA i PROTIV, i drugo htijela bih u neki mirni obiteljski kvart, koji je najbolji u Oslu?
Veroonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 22:13   #1566
Ne marim ja, može i mesar Ne znam uostalom što je to toliko smiješno apropo mog joba, posao kao i drugi
artisan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 23:02   #1567
Quote:
Veroonika kaže: Pogledaj post
drugo htijela bih u neki mirni obiteljski kvart, koji je najbolji u Oslu?
Nordre Aker
http://en.wikipedia.org/wiki/Nordre_Aker
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 01:23   #1568
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
ahhahaha ni manje ni više ha

ja sam živjela u Lørenskogu

lijep miran gradić u blizini Osla... prometno dobro povezan, blizina škole, dućana.. svega... pretežito domaće stanovništvo.... toplo preporučam
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 08:13   #1569
Quote:
Veroonika kaže: Pogledaj post
Pitanjce za nase norvezane, sve upucuje da cu morati preseliti iz manjeg mjesta u grad, Stavanger, Oslo?! To jos nisam odlucila. Ima kakvih preporuka, ZA i PROTIV, i drugo htijela bih u neki mirni obiteljski kvart, koji je najbolji u Oslu?
Sto se tice Osla to ti je vjecito pitanje. Barem jednom sedmicno u novinama izade neka reportaza kako je zivjeti sa djecom u Oslu, u nekom posebnom dijelu grada ili je bolje zivjeti izvan Osla ali ne predaleko... po mom nekom subjektivnom misljenju mislim da ti niko ne moze odgovoriti na to pitanje jer samo ti znas sebe, svoju familiju i naravno svoje finansije. Hoce li stan u gradu od 50 kvm ili ces kucu izvan grada od 300 kvm... smog ili cist vazduh... cime se bavite u slobodno vrijeme....

Ako ti nije problem dati nekih minimum 6 miliona za stan eto neko vec spomenu Nordre Aker (pitas koji je najbolji) tamo je puno familija gdje su roditelji zavrsili vise skole, tamo se najvise zaraduje po glavi, i naravno nekretnine su naskuplje. Koliko sam shvatila i skole su bolje i sa tim onda i sve ostalo, manje kriminala, ljepse ponude za rekreaciju i hobije itd ali ako mislis da ti djeca imaju prijatelje onda racunaj da im treba 1000 kruna za zvake par puta sedmicno otprilike.

Imas i dijelova koja su prosta suprotnost a i sve ono izmedu... sve to nosi sa sobom prednosti i mane... koje su prednosti vama bitnije to samo vi znate.

Roga spomenu jedno mjesto oko Osla ali imas takvih nekoliko, mjesta gdje mozes kupiti stan ili kucu za neku "normalnu" sumu, gdje zive vecinom familije sa djecom, gdje zive oni nekim normalnijim prosjecnim primanjima (oko 600 000 - 1 200 000 po familiji) i gdje djeca nece biti mobana ako sa 18 godina ne dobiju na poklon svog licnog porsea. Imas ti toga i u Oslu ali tamo je sve puno skuplje pa se dosta toga zrtvuje da bi se bilo u gradu... samo ti znas koliko si spremna zrtvovati za zivot u gradu...

Ovo je moje subjektivno misljenje ako ti skontas sta podieli sa nama...
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 11:57   #1570
A ne znam, moja jedna frendica zivi u Eidsvollu, to po karti izgleda na pola puta prema Lillehammeru, ali ona kaze da je za 40min vlakom u centru Osla. To je brzi vlak za aerodrom koji ne staje na svakoj stanici, a cetvrta je zona prigradskog prijevoza Osla. Zapravo to nije prigradski vlak nego brzi vlak za Lillehammer ali pokrajina Akershus subvencionira cijenu karte za ljude koji tamo zive, pa ne placas pola karte Oslo-Lillehammer nego najsiru prigradsku zonu Osla.
Npr. ako zivis u gradu zapadno od Osla koji se zove Drammen, a radis u Oslu, em dulje putujes jer vlak staje na svakoj stanici, em skuplje placas jel nije u sustavu Rutera (koji je samo za Oslo+Akershus).
Eidsvoll je mali gradic na jezeru, i poznat po tome sto je tamo potpisan norveski ustav. To bi bilo nesto kao Samobor u odnosu na Zg. A kazu mi da su kuce jeftinije nego mali stan u Zapadnom ili Sjevernom Oslu. A klima je ista kao i u Oslu, po ljeti temperature idu do toplih 25 oC.

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 15.03.2012. at 12:11.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 20:32   #1571
Bila sam i u Eidsvoll i Drammen i kada bih birala neki od njih mislim da bi to bio Drammen jer koliko sam shvatila treba samo 30 minuta vozom do Osla normalnim vozom koji ide jako cesto a ima sigurno i brzi. Gradic je bas onako nekako fin imas osjecaj da si u nekom gradicu a ne malom mjestu, kafici pokraj vode, nesto kao riva za setnju, butici svakakvi, na ulicama ima svijeta.

Dok u Eidsvollu mi se bas nekako sve cinilo vise pusto plus u Drammenu imas bolnicu i fakultet dok Eidsvoll to nema. Ako je nekome to bitno... Ali pogledaj ma google maps koja razlika

Drammen setaliste http://maps.google.no/maps?q=drammen...64.43,,0,-1.64

Jedna ulica
http://maps.google.no/maps?q=drammen...18.46,,0,-0.55

Trg
http://maps.google.no/maps?q=drammen...346.66,,0,1.74
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 10:42   #1572
Da, ali mislim da su u Drammenu kuce skuplje, i nema toliko prirode (Drammen je ''bivsi'' industrijski grad)... Uostalom, sve je to okay samo da nije u onom potezu krajnji istok Osla pa do Lillestrøma (doduse L. je kako cujem okay, ali zapadno od njega nije).

Hvala na slikama, Drammen se cini fin
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 11:44   #1573
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Da, ali mislim da su u Drammenu kuce skuplje, i nema toliko prirode (Drammen je ''bivsi'' industrijski grad)... Uostalom, sve je to okay samo da nije u onom potezu krajnji istok Osla pa do Lillestrøma (doduse L. je kako cujem okay, ali zapadno od njega nije).

Hvala na slikama, Drammen se cini fin
Zivim u Oslu, radim u podrucju Lillestrøma tako da poznajem to podrucje poprilicno dobro.
Ima mnogo mjesta u okolini Lillestrøma koja su prelijepa, sve zavisi sta covjek trazi.
Lillestrøm je samo prije 10-15 godina bio obicna rupa, no kako se izgradio novi aerodrom Gardermoen tad su pocele nicati kuce, zgrade i ostale stvari u Lillestrømu. Cijene su od tada odskocile u tom gradicu, a ima mjesta nedaleko od L.strøma gdje se moze kupiti za znatno nizu cijenu.
ps Ko ne voli komarce neka ne seli u Lillestrøm, ljeti ih je pun grad.

ps Eidsvoll je na slici fin, ali ja licno sebe tu ne bih mogla vidjeti (ali nikad ne reci nikad ). Opet to ne znaci da to mjesto ne valja.

Meni su se i ovdje ljudi javljali (cak i koje zive u Norveskoj) da me pitaju za savjet zivota u Oslu. To je individualno, davati savjete na osnovu par recenica je kratko i jasno nemoguce. Po mom misljenju treba se doci, vidjeti, osjetiti leptirice u stomaku kad se bira mjesto, stan/kuca.

Mnogi ljudi sa nasih podrucja imaju strasne predrasude o drugim strancima (tragikomicno), te nece da ih imaju u komsiluku, te hoce ovo, te hoce ono - a i sami nose ime i prezime koje ih oslikava u svakom pogledu.
Za takve (ne)ljude ja ne preporucujem ni Oslo, ni okolicu Osla (pokrajina Akershus), a zna se zbog cega.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 16:22   #1574
Norway Faces Housing Bubble as Krone Steals Policy Agenda
http://www.bloomberg.com/news/2012-0...mortgages.html
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 19:18   #1575
Prošlo je točno mjesec dana da nitko nije ništa rekao...mora da su svi u šopingiranju...uglavnom, evo za 10 kruna jeftinih krušaka i banana, Lillestrom, poštanski broj 2000......akcija traje do 21.4.!!!
http://kundeavis.coop.no/aviser/mega/ost/?sapid=1063

Zadnje uređivanje parademann : 17.04.2012. at 19:24.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 20:17   #1576
Evo ja planiram otići gore poslije ljeta, što prije to bolje. Tada ću imati bakalarsku diplomu elektrotehnike, i 3 godine radnog iskustva, vrlo dobro znanje norska i dovoljno nagomilane hrpe novčanica zarađenih tokom ljeta (koje će se gore istopiti u mjesec dana ). Ali mislim da nije toliki problem naći posao, bar ne za moju struku.

Pretraživao sam malo finn.no, i ima poslova, za razliku od moj posao i hzz-a, gdje 1500 strvrinari nad jednim radnim mjestom koje bude fiktivno :P. Uglavnom, osim toga ovdje je bakalar izgubio vrijednost, sasvim neopravdano za ovu struku. Većina bakalara elektroteničara ima i bolje i praktičnije znanje od magistara. Bakalarima samo otežavaju život sa svojim uvjetima, komorama i stručnim ispitima.
E pa izgleda da vani nije tako. U norveškoj skoro nigdje ne traže masters za ovu struku. A i prijatelj kaže da i kanađani zapošljavaju bakalare. Srećom ima još normalnog svijeta.

Čitam na jednom drugom forumu, mnogi Indijci, Pakistanci, Afganistanci, Somalijci i razni ameri i kanađani upitnog podrijetla pokušavaju ući u Norvešku i onda se čude kako su ovi postali ovakvi rasisti , a i prijatelj gore mi tvrdi da nije baš "sklon" crncima i muslimanima, pa evo da čujem iz vaše perspektive da li je istina ono sve o silovanjima i svemu što oni uzrokuju?
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 02:53   #1577
Nisu bas ni skloni ni s exYU, cesto komentiraju ''oni iz exYu su agresivni, i sve rjesavaju tucom, to je valjda nasljedje krvavog rata''.

Norvezani ne vole strance, osim ako nisu Englezi i Amerikanci...
Voljeli su Svedjane i Dance do prije 10godina, do kad nisu se masovno poceli doseljavati u Norge.

Kad su ksenofobne i rasisticke shale sastavni dio kulture (afera s grupom Plumbo na dodijeli godisnjih nagrada), sto ocekivati?
Ali nije po tome Norveska specificna, nego je ta tiha ksenofobija i rasizam danas u svakoj zemlji zapadne Europe, od Svicarske do Irske...

Moze biti samo gore...Eto prije par mjeseci norveska ministrica socijale i imigracija je rekla Spanjolcima da ne dolaze,
ako nemaju radnu ponudu i nisu prosli Bergenstest ("Test i norsk - høyere nivå'').

Bergenstest je obavezan za sve strance koji zele raditi u komunikaciji s Norvezanima (radnici u turizmu, apotekari, veterinari, lijecnici...).
[Sto mislite zasto vecinom Svedjani rade kao konobari u Norveskoj: jer ovi drugi stranci nisu mogli proci Bergenstest! ]
(ako radis u uredu ili naftnoj firmi onda Bergenstest nije nuzan, jer se shef akomodira tebi: prica na engleskom vecinom ).

Zasto se zove Bergen test? Jer su svi tecajevi norveskog utemelji na standardnom jugoistocnom norveskom (oko Osla),
a cijeli je usmeni dio Bergentesta utemeljen na slusanju i razumijevanju bergenskog dijalekta, koji strancima koji su ucili samo dijalekt zapadnog Osla zvuci kao drugi jezik.
Zato nije ni cudo da tek iz petog pokusaja stranci prodju. Pomocu tog trika, norveska drzava zaradi pet puta vise. (jer svaki pokusaj se placa).

Zapravo sluzbeno se test zove "Test i norsk - høyere nivå'',
ali nakon sta prvi put padnes ti ze zove Bergenstesten.
To je kao neformalno ime koje se udomacilo.

http://norwegianlanguage.info/resour...rgenstest.html

To je isto kao da strancima Hrvati uvjetuju znanje hrvatskog, i svi tecajevi poducavaju samo stokavski. A na usmenom ispitu im pushtash razgovore i reportazhe na medjimurskom kajkavskom. Koliko bi ljudi proslo?

To je samo jedan od nacina da na finjaka kazes strancima: nemojte dolaziti ili ne trebate nam.

Vjerojatno ce Norveska slijediti put Svicarske, i ponovo uvesti kvote za istocnu EU, od Estonije, preko Poljske do Slovenije. A kad udjemo u EU ce nam uvesti ogranicenje od 20 godina.
No to je sve kozmeticki, umesto da reguliraju imigraciju s Bliskog Istoka i Afrike, oni ce ograniciti EU, jer s ovim dalekim zemljama nemaju nikakve ugovore, a osim toga, Norveska se moze praviti vazna i pametovati prema jednoj Sloveniji ili (uskoro) Hrvatskoj, ali za Iran, Pakistan i Indiju nece imati muda...

Savjetovala mi je jedna Norvezanka neka osim norveskog naucim i ruski. Norvezanima slabo ide ruski (i Rusima norveski), a trenutno imaju dobre gospodarske odnose, i velika je potraznja za prijevodima rusko-engleski i rusko-norveski.

Ako za 20g Hrvatska bude bogata, neka kopira Bergen test, i neka ga nazove Test Zbregov
Stranci ce morati razumijeti medjimurski, zagorski, lastovski, vishki, bracki, i istrijanski dijalekt ako zele prismrditi u HR. Na usmenom dijelu testa bit ce razumijevanje '"Gruntovcana'' i ''Velog mista''

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 20.04.2012. at 03:45.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 11:30   #1578
Dobio sam pismo u vezi obracuna poreza za proslu godinu ali ne pisu nikakve konkretne cifre koliko bih trebao dobiti nazad, samo neke meni nerazumljive stavke a online prevoditelji mi nisu od neke velike pomoci.

Moze li mi netko od vas koji zivite duze u Norge to malo pojasniti??

Poslao sam slike tog mom bivsem sefu ali on kaze da to nije krajnji obracun vec samo prijedlog koji ja mogu dopuniti i poslati dopunu nazad a ako ne posaljem dopunu da se smatra da su to tocni podaci pa ce mi na temelju tog poslati drugi, konacni obracun.

Ali mi svejedno nije sve jasno.

Je li netko zainteresiran da mu posaljem slike pa da mi to pojasni??

Bilo bi idealno ako bi se mogli cuti na skype pa da mogu postaviti sva pitanja i dati sve odgovore.

Hvala unaprijed.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:07   #1579
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Nisu bas ni skloni ni s exYU, cesto komentiraju ''oni iz exYu su agresivni, i sve rjesavaju tucom, to je valjda nasljedje krvavog rata''.

Norvezani ne vole strance, osim ako nisu Englezi i Amerikanci...
Ovo je tocno. Primjetio sam da mnogi nasi ljude zive u zabludi kako se na nas gleda nesto boljim ocima nego na Arape ili Pakistance. Mi bi kao htjeli vjerovat da smo nesto bolji od drugih ali to se svodi na "rugala se sova sjenici".

Quote:
Ali nije po tome Norveska specificna, nego je ta tiha ksenofobija i rasizam danas u svakoj zemlji zapadne Europe, od Svicarske do Irske...
Bas tako kao sto kazes, Norveska po tome nije specificna, citava Europa je manje vie takva a i kod nas su predrasude prema strancima ogromne. No na kraju se sve svodi na individualan slucaj. Meni je to nekako s vremenom cak postalo OK jer idiotima koji samo gledaju na to jesi li te i te rase ili narodnosti, s takvim ljudima niti ne zelim druziti iili imati nesot zajednicko. A na poslu je opet bitno da si dobar u tome sto radis. Najvece zrtve ksenofobije su ipak nizi slojevi. Kolgega sa bakalarom ne vjerujem da ce imat nekih problema (osim onih formalnih prepreka naravno).
No sve u svemu, rekoa bih da su u usporedbi sa ostatkom Europe Norvezani ipak puno napredniji u smislu tolerancije. Puno vise cijene znanje nego rasu, nego sto je to slucaj u mnogim drugim drzavama (vjerojatno ukljucujuci i nasu).

Quote:
Moze biti samo gore...Eto prije par mjeseci norveska ministrica socijale i imigracija je rekla Spanjolcima da ne dolaze,
Ja u tome nisam prepoznao nista shovinisticki ili ksenofobno. Ako se dobro sjecam rekla je nesto u stilu da se svaki 3ci razocara ili ne uspije zadovoljit kriterije pa bolje da niti ne dolaze. Ili tako nesto.

Quote:
ako nemaju radnu ponudu i nisu prosli Bergenstest ("Test i norsk - høyere nivå'').
Pa i nije bas nelogicno.

Quote:
No to je sve kozmeticki, umesto da reguliraju imigraciju s Bliskog Istoka i Afrike, oni ce ograniciti EU, jer s ovim dalekim zemljama nemaju nikakve ugovore, a osim toga, Norveska se moze praviti vazna i pametovati prema jednoj Sloveniji ili (uskoro) Hrvatskoj, ali za Iran, Pakistan i Indiju nece imati muda...
Iran nije emigracijska zemlja, iz nje odlazi relativno malo ljudi a to su onda uglavnom educirani kadrovi. Pkaistan, indija... to je nesto sasvim drugo. Zbog toga se i na Irance gleda puno drugacijim ocima nego na drzave ciji su emigranti najcesce socijalni slucajevi, a to pak nije pitanje rase ili drzavljanstva nego imigracijske politike koja ne vodi puno racuna o drustvenom sloju imigranata (ili vodi racuna pa ih ciljano uvoze).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:43   #1580
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ovo je tocno. Primjetio sam da mnogi nasi ljude zive u zabludi kako se na nas gleda nesto boljim ocima nego na Arape ili Pakistance. Mi bi kao htjeli vjerovat da smo nesto bolji od drugih ali to se svodi na "rugala se sova sjenici".
to je ponajprije najobičniji autohtoni hrvatski fašizam, u kojem su bijeli kršćani bolji od nebijelih nekršćana da ti je bog brat. koji onda dovodi do takvih iluzija. analogno s činjenicom da su naši ludi desničari u zagrebu ugošćavali mađarske, koji pretendiraju na hrvatski teritorij. nema tu ni pameti ni logike.
u austriji ekstremno desne stranke već koriste to pa masovno skupljaju pristaše među srbima i hrvatima.
pa slušaj samo komentare na ovo u švicarskoj, nije problem što švicarska ograničava imigraciju, nego je problem što je ograničava slavenima, a ne afrikancima s portugalskim putovnicama. ma. fala bogu, zasad je još moguće živjeti i u hrvatskoj i u europi, a da te to smeće kači samo toliko što se živciraš na forumu i u žutoj štampi. al kako je to krenulo, bog zna šta će biti za trideset godina...
spishka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.