Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2008., 21:58   #21
Ma kupiti ću konzervu pelata,ubaciti ih u mikser doati malo mirisnih trava i valljda će biti ok.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 00:25   #22
Quote:
Kyra kaže: Pogledaj post
Aha, ok.
Prava pizza pobjegne kad čuje za kečap.
uh to mi je najgore ketchup na pizzi,
ili pasirana ili pelati
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 10:03   #23
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Ma kupiti ću konzervu pelata,ubaciti ih u mikser doati malo mirisnih trava i valljda će biti ok.
i više nego ok.
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 11:52   #24
meni origano nema sto raditi na pizzi. a ni kecap
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 12:13   #25
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Italija je toliko velika zemlja da govoriti o talijanskoj pizzi kao jedinstvenom jelu na cijelom teritoriju nije baš zahvalno. Ima ih svakojakoh ( nijedne s kečapom , fala bogu) . Inače u Rim je pizza stigla prije tridesetak godina dakle i njima je to novo ”usvojeno” jelo s juga, pa tako i nama. A isto tako mi je smiješno govoriti o hr pizzi jer ima toliko različitih pizzerija i stilova da je dosta teško svesti ih pod isti nazivnik. Ja sam, npr, bila u šoku kad sam se početkom devedesetih doselila u zgb i ”otkrila” pizzu s kečapom, pa još na onom mljackavom tijest brrrrr Al ko voli nek izvoli
btw Nedavno sam jela izvrsnu pizzu u voloskom, a pizeria se zove goja galaxy ( ili nešto u tom stilu)
Debelo tijesto sirovo u sredini. Fuj
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 15:33   #26
spaljena, žao mi je što ti ovo moram priopćiti, ali ne postoji hrvatska pizza.
piza je samo i isključivo talijanska.
u hrvatskoj rade milijun verzija, no to nije hrvatska pizza margerita, hrvatska quattro stagione itd. može se samo pričati o tzv. slavonskoj verziji pizze koja u većini pizzeria označava neku čudnu verziju pizze s jajima, pancetom i sl.

mislim da bi uputnije bilo raspravljati da li je to što negdje diljem hrvatske serviraju još uvijek pizza ili neki njen mutant?

zamisli da talijani kažu: je li vam bolji talijanski ili hrvatski kulen? talijanski kulen ne postoji. ni hrvatska pizza.
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 16:19   #27
Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
spaljena, žao mi je što ti ovo moram priopćiti, ali ne postoji hrvatska pizza.
piza je samo i isključivo talijanska.
u hrvatskoj rade milijun verzija, no to nije hrvatska pizza margerita, hrvatska quattro stagione itd. može se samo pričati o tzv. slavonskoj verziji pizze koja u većini pizzeria označava neku čudnu verziju pizze s jajima, pancetom i sl.

mislim da bi uputnije bilo raspravljati da li je to što negdje diljem hrvatske serviraju još uvijek pizza ili neki njen mutant?

zamisli da talijani kažu: je li vam bolji talijanski ili hrvatski kulen? talijanski kulen ne postoji. ni hrvatska pizza.
Jel to nešto kao ona glupost da ne postoji burek od sira? Pretpostavljam da onda npr ovo ne postoji? http://en.wikipedia.org/wiki/New_York-style_pizza

Ono, hrana istog naziva varira od zemlje do zemlje, poznato?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 16:43   #28
JPK, kao prvo, nisi uopće morao sve citirati, jer je jasno da repliciraš meni - time nepotrebno opterećuješ server.

da, ne postoji burek od sira. burek je od mesa.

dalje, pizza je isključivo talijanska, a u raznim pizzerijama diljem svijeta je modificiraju kako im padne na pamet, što ne znači dda je to npr. njemačka ili češka pizza.

možeš li mi, molim te, objasniti, po čemu se razlikuju talijanska i tzv. hrvatska pizza?
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 16:54   #29
znači da ak skuhaš sarmu u Uzbekistanu da to onda nije uzbekistanska sarma, iako oni vjerojatno ne poznaju fermentirane listove zelja? a kladim se da onda nije ni hrvatska sarma jer se zna kako ta izgleda. što li je onda?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 17:26   #30
Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
JPK, kao prvo, nisi uopće morao sve citirati, jer je jasno da repliciraš meni - time nepotrebno opterećuješ server.

da, ne postoji burek od sira. burek je od mesa.

dalje, pizza je isključivo talijanska, a u raznim pizzerijama diljem svijeta je modificiraju kako im padne na pamet, što ne znači dda je to npr. njemačka ili češka pizza.

možeš li mi, molim te, objasniti, po čemu se razlikuju talijanska i tzv. hrvatska pizza?
Koji je ovo uskok u vlastita usta

Po tebi je pizza samo ona talijanska, dakle, bitno je kakva je u originalu. A pazi ovo, za burek, koji je u originalu najčešće od sira(u Turskoj), sad više nije bitno kakav je u originalu, nego je bitan onaj kakav su lokalni Bosanci napravili(od mesa). Za ovakav uskok u vlastita usta treba imati talenta

Osim toga, po čemu njujorška pizza nije pizza? Došli talijani u New York i s vremenom se iz raznih razloga modificirao recept. Isto kao i kad je npr. pizza došla iz Napulja u Rim. Ili po tebi, ni to nije istinska pizza?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 20:30   #31
da, a u turskoj se pojam bureka proteže sve do pite pa čak i kolača. i šta sad?
i sad ću ti ja reć da i tursku kavu u grčkoj zovu grčka i kažu da su je oni izmislili, a turci im ukrali recept i pronijeli ga po zemljama koje su osvojili.

nego, nisi mi dao recept niti za jednu hrvatsku pizzu.
jer ga nema.

poanta je: kad bi hrvatske pizzerije servirale, ali sve, pizzu s npr. tijestom debelim 1 cm i na rubu i na sredini - znači kad bi postojala tako neka opća i svim pizzama zajednička odrednica, onda bismo mogli govoriti o tzv. hrvatskoj pizzi. a kako takve opće odrednice nema, onda je izlišano govoriti o hrvatskoj pizzi.

ili ti znaš bar jedan recept za hrvatsku pizzu?
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 20:35   #32
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Osim toga, po čemu njujorška pizza nije pizza? Došli talijani u New York i s vremenom se iz raznih razloga modificirao recept. Isto kao i kad je npr. pizza došla iz Napulja u Rim. Ili po tebi, ni to nije istinska pizza?
ne, oni rade talijansku pizzu i to je pizza, kao i sve ostale.
a ta njujorška - mislim, to moš popušit valjda samo ako si mađarski turist koji je prvi put izašao nakon pada komunizma negdje van države njujorška pizza koja postoji kao takva jer joj se neki lukavi poduzetnik sjetio dati takvo ime. i sad aaaajmo svi na njujoršku pizzu pa onda vjerovatno pizza 5th avenue i tako to


nego, budi ljubazan pa navedi jedan recept za hr pizzu
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 20:42   #33
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
znači da ak skuhaš sarmu u Uzbekistanu da to onda nije uzbekistanska sarma, iako oni vjerojatno ne poznaju fermentirane listove zelja? a kladim se da onda nije ni hrvatska sarma jer se zna kako ta izgleda. što li je onda?
upravo o tome se i radi - znači, sarma postoji u više verzija, ali se negdje redi od kupusa, negdje od vinove loze, negdje od kiselog kupusa - i ako se samo u hrvatskoj radi od kiselog kupusa onda je hrvatska. a sarma sa šećerom može biti npr. poljska - jer se samo tamo tako radi (sad izmišljam, ali ne bih se čudila da je rade sa šećerom, kad ga svugdje trpaju).
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 21:05   #34
Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
ne, oni rade talijansku pizzu i to je pizza, kao i sve ostale.
a ta njujorška - mislim, to moš popušit valjda samo ako si mađarski turist koji je prvi put izašao nakon pada komunizma negdje van države njujorška pizza koja postoji kao takva jer joj se neki lukavi poduzetnik sjetio dati takvo ime. i sad aaaajmo svi na njujoršku pizzu pa onda vjerovatno pizza 5th avenue i tako to


nego, budi ljubazan pa navedi jedan recept za hr pizzu
Budi ti pristojna i nemoj mi stavljati riječi u usta. Nisam nigdje ni rekao da postoji hrvatska pizza koja se razlikuje od talijanske. Nego sam odgovorio na tvoju tvrdnju da je pizza isključivo talijanska, što nije točno. Ovo o njujorškoj isto nije točno, a osim nje u Americi postoji hrpa varijacija pizze kakvih nema u Italiji, najpoznatija je recimo Chicago-style:

Quote:
Chicago-style pizza is a deep-dish pizza style developed in Chicago. The term also sometimes refers to "stuffed" pizza, another Chicago style. True Chicago-style pizza features a buttery crust, generous amounts of cheese and chunky tomato sauce. Chicago also has many pizzerias serving thin-crust pizzas, some of which are in a style unique to the Windy City, but as a term Chicago-style pizza generally refers to deep-dish styles.
Ako nisi čula ni za Chicago pizzu i misliš da je to marketinški naziv nekog poduzetnika, onda blago rečeno nemaš pojma o čemu pričaš. Koja je razlika između Chicago-style pizze i Napolitane? Ovu drugu je izumio Talijan u Napulju, pa je prava pizza, a onu prvu Talijan imigrant u Americi, pa nije?


Quote:
da, a u turskoj se pojam bureka proteže sve do pite pa čak i kolača. i šta sad?
Ne samo u Turskoj, nego i u Grčkoj, Albaniji, Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, etc. Tj. svim zemljama osim Bosne.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 21:28   #35
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post

Ako nisi čula ni za Chicago pizzu i misliš da je to marketinški naziv nekog poduzetnika, onda blago rečeno nemaš pojma o čemu pričaš. Koja je razlika između Chicago-style pizze i Napolitane? Ovu drugu je izumio Talijan u Napulju, pa je prava pizza, a onu prvu Talijan imigrant u Americi, pa nije?
gle, mislim da se nismo razumjeli.
i ta famozna čikaška i naša slavonska su pizze. varijacije talijanske pizze. nikakve hrvatske ili američke pizze, to su naprosto napolitana i čikaška pizza.

a propos naziva, ako malo obratiš pažnju, na meniju skoro svake pizzerije postoji uvijek i pizza koja nosi naziv kuće - i ta je obično najskuplja i najnatrpanija svim i svačim. i to je taj marketinški potez, što nije ništa loše, dok god postoje ljudi koji će to jesti.

i tih smiješnih naziva ima milijardu, po svim meridijanima - jer se netko sjetio eto, malkice modificirati recept i sad je to čikaška pizza, jer. npr. rajčica nije passata nego je sjeckana. ili je kod nas lokalni poduzetnik u omišu odlučio ubaciti par listova rukole iz svog vrta i sad je to pizza alla šime - ali to nije niti američka niti hrvatska pizza.
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 21:33   #36
Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
upravo o tome se i radi - znači, sarma postoji u više verzija, ali se negdje redi od kupusa, negdje od vinove loze, negdje od kiselog kupusa - i ako se samo u hrvatskoj radi od kiselog kupusa onda je hrvatska. a sarma sa šećerom može biti npr. poljska - jer se samo tamo tako radi (sad izmišljam, ali ne bih se čudila da je rade sa šećerom, kad ga svugdje trpaju).
a zašto onda ne postoji hrvatski burek? i to onaj sa sirom?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 21:54   #37
@yazz krivoooo krivooo to je pizza karijola
nemoj potezati temu "burek sa sirom" to je opasna tema

iskreno meni svejedno, pojest ću bilo koju ako je pristojno spremljena sa dobrim namirnicama, kečap out naravno

čemu inzistiranje na autentičnosti kad su i ostale kuhinje poput kineske, meksičke pohrvaćene odn. prilagođene lokalnim običajima.
čisto sumnjam da bi hrvati uživali u originalnim meksičkim receptima.... pa tako i pizza

misli globalno, klopaj lokalno
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 22:00   #38
Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
gle, mislim da se nismo razumjeli.
i ta famozna čikaška i naša slavonska su pizze. varijacije talijanske pizze. nikakve hrvatske ili američke pizze, to su naprosto napolitana i čikaška pizza.
Dakle, u redu je reći 'čikaška pizza', ali nije u redu reći 'američka pizza'? Ovo drugo je malo preširok toponim po tvom ukusu, ili postoji neki razlog?

Quote:
Yazz kaže: Pogledaj post
a propos naziva, ako malo obratiš pažnju, na meniju skoro svake pizzerije postoji uvijek i pizza koja nosi naziv kuće - i ta je obično najskuplja i najnatrpanija svim i svačim. i to je taj marketinški potez, što nije ništa loše, dok god postoje ljudi koji će to jesti.

i tih smiješnih naziva ima milijardu, po svim meridijanima - jer se netko sjetio eto, malkice modificirati recept i sad je to čikaška pizza, jer. npr. rajčica nije passata nego je sjeckana. ili je kod nas lokalni poduzetnik u omišu odlučio ubaciti par listova rukole iz svog vrta i sad je to pizza alla šime - ali to nije niti američka niti hrvatska pizza.
Ne, nema ih milijardu po svim meridijanima. Pobijaš već drugi put nešto što nisam ni približno rekao. Chicago style pizza je jelo poznato u cijeloj Americi, a očito i izvan, dakle prepoznatljivo je i etablirano u skupini od preko 300 mil. ljudi. A ti meni ovdje pričaš o nekakvoj pizzi a la Šime i još izjednačavaš to dvoje?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 22:14   #39
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
a zašto onda ne postoji hrvatski burek? i to onaj sa sirom?
a dobro, ajd nek postoji

bili mi na službenoj večeri tu u zg, za stolom francuzi, slovenci, bosanci i hrvati.

i sad, za desert bili štrukli.
pitaju francuzi šta je to, kad slovenci brzo: to je naš specijalitet i zove se (ne sjećam se šta su rekli ).
a, ne daju se ni naši, pa oni objašnjavaju francuzima: neeee, to je naš specijalitet i zove se štrukl.
kad će bosanac: nije to nikakav štrukl, to je sirnica i to loša
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 22:18   #40
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@yazz krivoooo krivooo to je pizza karijola
je, pretpostavila sam po receptu da je karijola
da ne velim calzone

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post

iskreno meni svejedno, pojest ću bilo koju ako je pristojno spremljena sa dobrim namirnicama, kečap out naravno

čemu inzistiranje na autentičnosti kad su i ostale kuhinje poput kineske, meksičke pohrvaćene odn. prilagođene lokalnim običajima.
čisto sumnjam da bi hrvati uživali u originalnim meksičkim receptima.... pa tako i pizza

misli globalno, klopaj lokalno
potpisujem od riječi do riječi - da nije bilo varijacija i eksperimenata, još bi mi samo margeritu jeli.
i ja sam isto happy da se malo ta hrana prilagodi lokalnom tržištu, jer inače ne bih u meksički ni ušla
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.