Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2015., 22:21   #1
Stav ljudi prema meni

Pozdrav, pratim forum vec neko vrijeme pa sam odlucio napisat par crtica o sebi i svojim problemima.

Otkad znam za sebe u kojem god okruzenju da sam se nasao(od OŠa pa nadalje) uvijek bi se s vremenom ljudi s kojima se druzim okrenuli protiv mene - u smislu zajebavanja, maltretiranja, iskoristavanja... koliko god se ja trudio bit dobar ili nenametljiv - s vremenom bi na kraju ispalo isto, bili bismo 'si dobri' ali ako bi trebalo nekoga ismijavat iz bilo kojih razloga uvijek bi tu bio ja.

U isto vrijeme na drugoj fronti kod kuce, trpio sam godine maltretiranja starog(galame, buke, bacanje stolica po kuci) koji bi uz sve to stalno ponavljao kako on sve nas voli, međutim imao je tu granicu koju kad prijedje vise nema kontrole... a stara umjesto da nesto poduzme je to samo gledala. Uglavnom nije to sad bilo svakodnevno, no kako god bilo da bilo uvijek bi se trudio zaboravit sva ta losa iskustva i povuc se u sebe dok to ne prodje... Bilo je ono, s jedne strane sve mi kupi, s druge strane kad poludi sve te stvari hoce unistit i 'kaznit me'

Nakon srednje skole gotovo da nisam ni imao prijatelja, mislim da, druzio bi se s cijelim razredom, ali van 'radnog vremena' nikad nije bilo nista, u pocetku sam zbilja htio i sve, no na kraju je opet ispalo kao i prije pa sam jednostavno odlucio samo sto prije docekat kraj srednje i okrenut novi list.

Sve to je naravno ostavilo traga na meni, međutim sve me to i nevjerojatno osnazilo i dalo mi motivaciju za dalje i u roku 2-3 godine od kad studiram uspio sam upoznat hrpu novih ljudi i postat popularan(prakticki sam sve okrenuo,a stari se vise ne usudi radit pizdarije kad sam sad i ja puno stariji), no opet unatoc svemu tome moje drustvo prestaje bit drustvom cim pocne ljeto jer svi imaju 'zivote sa strane' (tako da zapravo to opet nije drustvo, vec samo kolegijalno drustvo, naravno izuzev 1-2 ljudi)- a i opet se s vremenom javio fenomen da se opet kad se baca zajebancija previse opet fokusira na mene, iskoristava, ne cijeni moja pomoc jednakim intenzitetom i slicno.

Dakle kao sto sam naveo, prosao sam svasta i uspio se 'vratit' i ostvarit svakakve uspjehe i vec provodim neke ambicije u djelo, no ipak uvijek ima taj neki prekriveni osjecaj da s vremenom kako upoznajem nove ljude malo se previse zajebava na moj racun i da vise manje sluzim drugima da im upotpunim dan bez obzira koliko si mi bili dobri.

Isto tako, koliko god sad bio 'snazan', primjecujem da sam u nekim situacijama na prvu dosta plasljiv, nesiguran i slicno, a tek nakon relativno kratkog vremena stavljam na sebe masku samopouzdanog i sigurnog covjeka koji zna sta hoce i zasto hoce i onda pocinjem ostavljat drugaciji dojam.

No eto, mene zanima zasto je bas to tako, zasto tako na prvu budem dosta nesiguran i bude mi neugodno, zasto mi osoba X nakon sto sam joj 100 puta pomogao ne moze barem jednom jednakim intenzitetom to vratit - vec cijelo vrijeme imam osjecaj da preko kurca to radi samo da sto prije prodje... i jeli zbilja problem u meni, mislim gdje god da idem, trudim se bit opusten, nasmijan i pristupacan(i zbilja tako i bude, nekako bez nekog veceg truda uspijem sakrit nezadovoljstvo jer sam jako fokusiran na svoje zamisli i ciljeve pa me to ne koci toliko) - i ljudi na kraju opet to idu iskoristavat, ismijavat i slicno.

Kako da promijenim taj 'friendly' look i postanem hladniji i cvrsci odmah na prvu da se nitko vise ne zajebava samnom. Realno, glupo sve to ispadne, ono, osjecam se jako lose sad kad razmisljam o svemu tome - jer unatoc mojim naporima, i dalje se pojave ljudi koji se doslovce naslađuju kad u necemu imaju prednost(recimo oni nesto znaju a ja neznam, ili oni su nesto napravili, a ja nisam - a realno boli me k i za jedno i za drugo )

Uglavnom ima toga jos(recimo djelic o tome da mi je iskustvo sa zenama skoro pa nikakvo jer nisam okruzen njima, a teen godine su prosle vec i sami znate kako... pa me cak toliko ni samoca ne ubija koliko cinjenica da sam neiskusan unatoc svim kvalitetama i promjenama koje sam uveo u zivot , a i izgledu te stilu oblacenja koji nimalo nije los ), no pokusao sam nekako to sve skratit kako bih priblizio dragim citateljima svoju 'sliku' i zapoceo neku kvalitetniju diskusiju.

Kazem, ne razumijem taj ljudski stav koji se s vremenom okrene protiv mene i pocne 'predaleko odlazit sa zajebancijom i iskoristavat moje prijateljstvo' i ne, nisam naivan u smislu da sve toleriram - vec ono, smatram da si ljudi malo previse dopustaju u nekim situacijama i ne znaju stat. e i da, 22 mi je godine.
flipflop7 is offline  
Old 30.07.2015., 22:51   #2
Quote:
Otkad znam za sebe u kojem god okruzenju da sam se nasao(od OŠa pa nadalje) uvijek bi se s vremenom ljudi s kojima se druzim okrenuli protiv mene - u smislu zajebavanja, maltretiranja, iskoristavanja... koliko god se ja trudio bit dobar ili nenametljiv - s vremenom bi na kraju ispalo isto, bili bismo 'si dobri' ali ako bi trebalo nekoga ismijavat iz bilo kojih razloga uvijek bi tu bio ja.
vjerojatno jer ostavljaš dojam lake žrtve, to se često dešava ljudima kad su jednom maltretirani od nekog kasnije se samo budale lijepe za njih kao da zrače nečim što ih baš privlači. I ja gdje god maknem na mene se uvijek nakači po nekoliko idiota, pa sam se pretvorila u dežurnu svađalicu. ne daj na sebe, neko te ismijava suprostavi se, nemoj samo dopustiti da te ismijavaju, nemoj im šutiti, postavi granice


Quote:
zasto mi osoba X nakon sto sam joj 100 puta pomogao ne moze barem jednom jednakim intenzitetom to vratit - vec cijelo vrijeme imam osjecaj da preko kurca to radi samo da sto prije prodje...
bolje pitanje je zašto ti pomažeš toj osobi toliko puta kad ti ne može ni jednom vratit, opet dopuštaš sebi da te iskorištavaju

Quote:
Kako da promijenim taj 'friendly' look i postanem hladniji i cvrsci odmah na prvu da se nitko vise ne zajebava samnom.
vježbaj na forumu sad će ti se javiti hrpa osoba koji će te popljuvat zapravo forum je općenito dobar za treniranje obrambenog stava još pogotovo što se ovdje nađe svega
__________________
I don't wanna come back down, I don't wanna touch the ground
malamicika is offline  
Old 30.07.2015., 22:54   #3
Stav ljudi prema tebi je tvoj stav prema njima.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Old 31.07.2015., 10:38   #4
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Stav ljudi prema tebi je tvoj stav prema njima.
Potpisujem.
__________________
Empire met its end
Katharina is offline  
Old 31.07.2015., 12:32   #5
Quote:
flipflop7 kaže: Pogledaj post
zasto mi osoba X nakon sto sam joj 100 puta pomogao ne moze barem jednom jednakim intenzitetom to vratit
Pomaganje i dobrota ne funkcioniraju na taj način. Kad ti daješ puno bez da postoji balans u odnosu, pitanje je trenutka kad će te druga strana početi shvaćati olako. Traži uvijek zauzvrat. Ne u smislu "ja sam tebi pa ti moraš meni". Ali moraš osjetiti da se tvoj trud i tvoja pomoć cijene. Makar i mala gesta, netko ti plati kavu, iskreno ti se zahvali na pomoći, nije bitno. I ne se dovoditi u situaciju da si uvijek ti taj koji pomaže, nikome ne treba toliko pomoći, samo ljudi shvate da bi te mogli iskoristiti.
__________________
Rome wasn't built in a day.
Golden Circle is offline  
Old 31.07.2015., 13:55   #6
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Stav ljudi prema tebi je tvoj stav prema njima.
Ispada da sam ja zasluzio ismijavanja i svasta jos od strane ljudi koji su i dan danas kreteni jer nista pametno ne rade u zivotu vec samo piju kave i glume frajere po klubovima svakodnevno.... jer sam kao navodno bio los prema njima? Pa da ako je pojam drugacijeg karaktera ekvivalentan s pojmom loseg ponasanja... onda da, svakako

Po tome jednako tako ispada da su zrtve bilo kakvog maltretiranja same krive
flipflop7 is offline  
Old 31.07.2015., 14:00   #7
Quote:
flipflop7 kaže: Pogledaj post
Po tome jednako tako ispada da su zrtve bilo kakvog maltretiranja same krive
to ti je današnja popularna psihologija
__________________
I don't wanna come back down, I don't wanna touch the ground
malamicika is offline  
Old 31.07.2015., 15:03   #8
Quote:
flipflop7 kaže: Pogledaj post
Po tome jednako tako ispada da su zrtve bilo kakvog maltretiranja same krive
Quote:
malamicika kaže: Pogledaj post
to ti je današnja popularna psihologija
iliti brigo moja, da ne velim zrtvo moja , prijedji na drugoga

a to "sta je danas popularno" ne mjenja drek od onoga sto je stvarnost

ima puno toga danas popularno kao npr pranje mozgova .. laganje .. zavaravanje .. cenzura .. korupcija .. pedofilija .. ooo da .. popularno je .. bar u praksi .. mozda ne toliko u medijima (cenzura )

inace ima jedna baba u jednom selu sto prica svasta drugim babama .. kazu da je popularna .. bolje da se zanemare sva sranja i koncentrirat se na traceve .. baba

nikad ne napravit nekaj kaj nije popularno
F.A.Q is offline  
Old 31.07.2015., 15:12   #9
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
a to "sta je danas popularno" ne mjenja drek od onoga sto je stvarnost
a tebi je stvarnost da je žrtva zlostavljanja kriva za svoje zlostavljanje. odakle da krenem žena je kriva jer je silovana, neko je kriv što je ubijen, mučen, djeca su kriva što ih pedofili vole, žrtve terorizma su krive što su ih teroristi napali.....
__________________
I don't wanna come back down, I don't wanna touch the ground
malamicika is offline  
Old 31.07.2015., 15:13   #10
Quote:
flipflop7 kaže: Pogledaj post
Ispada da sam ja zasluzio ismijavanja i svasta jos od strane ljudi koji su i dan danas kreteni jer nista pametno ne rade u zivotu vec samo piju kave i glume frajere po klubovima svakodnevno.... jer sam kao navodno bio los prema njima? Pa da ako je pojam drugacijeg karaktera ekvivalentan s pojmom loseg ponasanja... onda da, svakako

Po tome jednako tako ispada da su zrtve bilo kakvog maltretiranja same krive
Svi smo mi kovači svoje sreće, i u psihološkom smislu. Svojim stavom, svojom energijom kojom zračimo, cijelom pojavom, a i na koncu onim što govorimo, određujemo u ogromnoj mjeri kako će se drugi postaviti i ponašati prema nama.

Ljudi su do zla Boga površni. Nitko se neće truditi oko neke povučene i šutljive osobe, svi će radije biti oko nekog vedrog, nasmijanog i neopterećenog.

Ima ljudi koji imaju sadističke porive i znaju nanjušiti žrtvu, nekog na kome se mogu iskaliti.

Zato pišemo svoju stvarnost onim što jesmo.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Old 31.07.2015., 15:20   #11
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Svi smo mi kovači svoje sreće, i u psihološkom smislu. Svojim stavom, svojom energijom kojom zračimo, cijelom pojavom, a i na koncu onim što govorimo, određujemo u ogromnoj mjeri kako će se drugi postaviti i ponašati prema nama.

Ljudi su do zla Boga površni. Nitko se neće truditi oko neke povučene i šutljive osobe, svi će radije biti oko nekog vedrog, nasmijanog i neopterećenog.

Ima ljudi koji imaju sadističke porive i znaju nanjušiti žrtvu, nekog na kome se mogu iskaliti.

Zato pišemo svoju stvarnost onim što jesmo.
većina ljudi nije ni svjesna kakav dojam ostavlja na nekog niti kakvim energijama zrači, nekad ljudi nisu svjesni ni onoga što govore, tako reći, tj. ne znaju kakav to utjecaj pravi, povučeni ljudi ne žele biti povučeni niti šutljivi, neki ne znaju što reći, svi žele biti vedri, neopterećeni i nasmijani, ali to sve ne znači da je neko IZABRAO biti to što jest i IZABRAO život kakav ima. ljudi se pretvaraju u neku osobu godinama, a da nisu ni svjesni toga, tek nakon nekog vremena uoče da su zapravo postali drukčiji nego što su bili,tako da jedva da nešto mi pišemo svoju stvarnost, imamo utjecaja ali nije sve tako jednostavno
__________________
I don't wanna come back down, I don't wanna touch the ground
malamicika is offline  
Old 31.07.2015., 16:17   #12
Svatko je izabrao biti baš ono što je. Svaki naredni put nakon osobno zadanog perioda/ciklusa "rekapitulacije".
To što je netko xyz vremena zatvarao oči, zatvarao ih je s namjerom. Namjerom koja omogućava to ne bi li naredno mogao biti/postati, prepoznati se takvim kakav je trenutno. Takav; kakav ne bi mogao biti; da se konstantno mjerio, pratio, samo/kritizirao, usmjeravao.... Stvarnost pišemo onime što nismo. Da je obrnuto; stvarnost ne bi bio konsenzusno, pod normalno prihvaćeni kaos u kojem nitko ne želi boraviti. Osim možda onih, kojima je kaos zabavno mjesto za zadovoljiti neke svoje "bizarne", prihvaćene osobnosti.....
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Old 31.07.2015., 16:28   #13
Mislim da je odlično što si uočio problem i želiš raditi na sebi. S obzirom da ti se slične situacije stalno u životu ponavljaju, vrijeme je da nešto poduzmeš i pomogneš sebi.

Sliku o sebi stvaramo na osnovu informacije koju dobijemo iz svoje okoline kad smo djeca. Ukoliko postoji problematičan odnos s roditeljem, dijete sebi pripiše grešku i počinje se osjećati manje vrijednim.Tako da se kasnije, u društvu, ponaša u startu kao žrtva, odnosno samo sebe sa svojim ponašanjem dovodi u situacije da ga drugi iskorištavaju ili omalovažavaju.

Nauči prepoznati svoje mane i radi na njima, i također nauči bolje procijeniti ljude. Druži se sa onima koji te poštuju, sa kojima se osjećaš dobro i ugodno
Elica Page is offline  
Old 31.07.2015., 21:30   #14
Quote:
flipflop7 kaže: Pogledaj post
Ispada da sam ja zasluzio ismijavanja i svasta jos od strane ljudi koji su i dan danas kreteni jer nista pametno ne rade u zivotu vec samo piju kave i glume frajere po klubovima svakodnevno.... jer sam kao navodno bio los prema njima? Pa da ako je pojam drugacijeg karaktera ekvivalentan s pojmom loseg ponasanja... onda da, svakako

Po tome jednako tako ispada da su zrtve bilo kakvog maltretiranja same krive
Naravno da nisi zasluzio ismijavanja. Ta ismijavanja znaju utjecati , barem gledam po sebi, cak i kada vec dosta vremena prodje od toga. Taj kaos u kojeg oni koji podcijenjuju i ismijavaju veoma utjece na samopouzdanje.

Tako da, ponekad kad neke situacije u sadasnjosti pocnu podsjecati na neke losije situacije relativno nedavne proslosti, tada je nezgodno prihvatiti takve situacije, i samim time je nekako i motivacije manje.

Tu je jos i ponekad previse dogadjaja u kracem vremenu , a nekako se negativniji dogadjaji nazalost vise pamte u okolini.

Rekao bih da si u prednosti u odnosu na ove koji ti se rugaju, jer oni ne znaju cijeniti dobrotu.
A i oni nisu bitni, jer ako se i dalje u zivotu planiraju tako ponasati, oni propustaju puno vise, propustaju jer ne znaju drugacije od toga, ili mozda i znaju, ali im je radi bolje reputacije u okolini potreban takav stil ponasanja.

Tako da eto, cim vise ljudi upoznas, to je veca mogucnost da naidjes na ljude s kojima ces se bolje slagati, ali opet, naici ces i na one koji mozda i nece imati dobar odnos prema tebi.
Ipak, prosirenjem horizonta se postepeno i moze doci do nekih boljih ideja kroz koje je ipak barem djelomicno i privremeno lakse se suociti s problemima.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Old 01.08.2015., 02:52   #15
Quote:
malamicika kaže: Pogledaj post
a tebi je stvarnost da je žrtva zlostavljanja kriva za svoje zlostavljanje. odakle da krenem žena je kriva jer je silovana, neko je kriv što je ubijen, mučen, djeca su kriva što ih pedofili vole, žrtve terorizma su krive što su ih teroristi napali.....
ma jok .. nisi prepoznala ili sam ja dobro (za)kamuflirao sarkazam/ironiju/cinizam .. svaka cast za reakciju :klap: .. pravo osvjezenje u ovom masovnom zrtvovanju i genocidu zdravog razuma bez ikakvih odgovornosti i ignoriranja posljedica .. (opet ja na svoj nacin koji prolazi cenzuru saljem "poruke" )

da bar ima ovakvih reakcija vise

respect!
F.A.Q is offline  
Old 01.08.2015., 16:46   #16
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Svi smo mi kovači svoje sreće, i u psihološkom smislu. Svojim stavom, svojom energijom kojom zračimo, cijelom pojavom, a i na koncu onim što govorimo, određujemo u ogromnoj mjeri kako će se drugi postaviti i ponašati prema nama.

Ljudi su do zla Boga površni. Nitko se neće truditi oko neke povučene i šutljive osobe, svi će radije biti oko nekog vedrog, nasmijanog i neopterećenog.

Ima ljudi koji imaju sadističke porive i znaju nanjušiti žrtvu, nekog na kome se mogu iskaliti.

Zato pišemo svoju stvarnost onim što jesmo.
Nisam nigdje napisao da sam bio sutljiv i povucen.

Ne bih rekao da toliko toga ovisi o nasoj pojavi, dakako ima veliki utjecaj, ali samo u plodnoj okolini. U losoj okolini ili jesi ili nisi. To sam naucio kad sam otisao iz srednje - svoju pojavu nisam ispocetka mijenjao i svejedno se vidjela velika razlika.
flipflop7 is offline  
Old 01.08.2015., 17:44   #17
Budi ono što jesi. Ali do kraja. Ljudi koji te takvog prihvate čuvaj i cijeni.
Ako si nekom pomogao,a taj netko to ne cijeni ili ti ne želi pomoći kad tebi treba,jednostavno se pomiri s tim i udalji se od takvih ljudi.
Nemoj ići u nešto protiv svoje volje,jer na kraju ćeš kriviti više sebe nego druge. Taj proces se najteže uči i najčešće na svojim greškama.

Nemoj glumiti da bi se uklopio. Razvijaj socijalne vještine,interakciju,govor tijela...ali glumiti ili mjenjati sebe da bi se uklopio je naporan posao. I to se osjeti.
Vitalina is offline  
Old 01.08.2015., 17:46   #18
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Budi ono što jesi.
Budi što jesi, ali razmišljaj, izgrađuj se, stječi nova iskustva i vještine.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Old 01.08.2015., 20:24   #19
Probaj ne/biti ono što [misliš/vjeruješ da/kakav] nisi..
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Old 05.08.2015., 12:33   #20
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Probaj ne/biti ono što [misliš/vjeruješ da/kakav] nisi..
Budi sto jesi {pokazi sto {sa}znas}

A mozda je i zivot greska...kroz stigmu crno bijele podjele na dobro i zlo.
Nemiri, strahovi mnoze se s novim spoznajama, a sto je ono sto je uistinu potrebno?

Trazenje snage u surovoj realnosti?
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.