Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2023., 13:15   #1
Hripavac - 2023.godina

Izdvojila sam s teme o cjepivima, jer se radi o bolesti koja je do nedavno bila pod kontrolom zog visoke procijepljenosti djece. Pisite dvojbe, pitanja, iskustva. Takodjer, moguce da ce ici raznih preporuka vezano uz cijepljenje trudnica i odraslih koji su u kontaktima s malom djecom pa stavljajte ovdje nove informacije.



Koliko je beba zaštićena prvom dozom cjepiva protiv hripavca? Prvu je primio u rujnu s 2,5 mjeseca, a za 10ak dana idemo po drugu.

Užasno me frustrira i plaši ovo nepotrebno širenje bolesti, a malo tješi što je u Zagrebu ipak veća procijepljenost.

Zadnje uređivanje Monstera : 12.11.2023. at 12:42. Reason: uvodni post...
bugbugbug is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 20:29   #2
Quote:
bugbugbug kaže: Pogledaj post
Koliko je beba zaštićena prvom dozom cjepiva protiv hripavca? Prvu je primio u rujnu s 2,5 mjeseca, a za 10ak dana idemo po drugu.

Užasno me frustrira i plaši ovo nepotrebno širenje bolesti, a malo tješi što je u Zagrebu ipak veća procijepljenost.
Nedavno sam u novinama citala da nije neka zastita od prve doze, ali od druge da ima neku. Nesto tipa index, nije direktna izjava nekog doktora pa ne znam, nazovite kod pedijatra pa pitajte. Bas grozno i glupo, radi beba i radi starije djece koja se ne smiju cijepiti, nedavno sam bila na zaraznom odjelu i doktorica je šizila koliko ima hripavca, bas je bila ljuta na necijepljenost (nije zagreb)
tutankamonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 21:21   #3
O ima hripavaca i u zg... evo frendica mi rekla u razredu od njenog sina (viši razredi oš) potvrđen slučaj, naravno pola razreda kašlje.
Moja kašlje već četvrti tjedan (navodno i pola njenog razreda), kašljali su i sin i muž doma, ne znam ima li više uopće smisla ići se testirati, valjda više nije zarazno štogod da je bilo
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 21:47   #4
ima...
i kod mog mladjeg djeteta potvrdjen hripavac u razredu
dobili smo obavijest da pratimo simptome
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 21:54   #5
Zamolila sam pedijatricu da ga ranije cijepi pa da sam bar malo mirnija. Vidjet ću u pon što će odgovoriti. Nemam školsko dijete, ali imam trogodišnju curicu koja ide u vrtić.
Cijelo ljeto, zapravo više od 4 mjeseca, je bila doma nakon što je braco stigao jer smo, između ostalog, htjeli da mali primi bar prvu dozu cjepiva. Napokon se vratila u vrtić i ponovno prilagodila kolektivu i sad smo opet na sto muka.
bugbugbug is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 23:02   #6
Objašnjeno je da novorođenče nije zaštićeno prvom dozom te je preporuka da se trudnice cijepe u drugom ili trećem trimestru. Preko placente se zaštita prenese na bebu.
I moj suprug hriplje već 2 tjedna, ali po simptomima ne bih rekla da je hripavac. Uglavnom od danas ujutro je ipak uzeo sumamed i već ide polako na bolje.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 23:14   #7
Quote:
bugbugbug kaže: Pogledaj post
Zamolila sam pedijatricu da ga ranije cijepi pa da sam bar malo mirnija. Vidjet ću u pon što će odgovoriti. Nemam školsko dijete, ali imam trogodišnju curicu koja ide u vrtić.
Cijelo ljeto, zapravo više od 4 mjeseca, je bila doma nakon što je braco stigao jer smo, između ostalog, htjeli da mali primi bar prvu dozu cjepiva. Napokon se vratila u vrtić i ponovno prilagodila kolektivu i sad smo opet na sto muka.
mozda se netko od lijecnika s teme javi sa strucnijim objasnjenjem ili savjetom, ali...ja bih ovak razmisljala:
prvo, jbg, nek curica ostaje doma dok ne pocne djelovat druga doza.
a drugo, ak je i bila u kolektivu, sanse da se ona razboli (cijepljena je) su zapravo jako male. Zastita od hripavca opada s godinama, mi odrasli nemamo nikakvu zastitu, al ona stara tri godine ima jos uvijek ful.
Dakle, veci je rizik da ti ili muz pokupite od nekoga i prenesete bebi, a pitanje je kuda se krecete tj s kakvom je ekipom okruzen muz na poslu (Ima li tko djece u kolektivu)

(ne zelim ti dizat paniku vise od ovoga sto je, jer te u potpunosti razumijem , al da ne uvalis odgovornost curici...)
hripavac se i po osnovnim i srednjim skolama siri, ima ga po zagrebu vec podosta. Ja bih rekla i puno vise nego po vrticima. Jer u vrtice ak nisu cijepljeni ne upisu pa se tam manje siri, a ne znam kak je s upisima u skolu, dal ih samo prijave da nisu cijepljeni ili ih i cijepe. jer jbg, u skolu moraju ici.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 23:16   #8
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Objašnjeno je da novorođenče nije zaštićeno prvom dozom te je preporuka da se trudnice cijepe u drugom ili trećem trimestru. Preko placente se zaštita prenese na bebu.
I moj suprug hriplje već 2 tjedna, ali po simptomima ne bih rekla da je hripavac. Uglavnom od danas ujutro je ipak uzeo sumamed i već ide polako na bolje.
sad kad je rodila joj ta informacija nista ne znaci.
jedino ne znam dal se prek dojenja prenosi, jesu to rekli? ima li smisla cijepit majku nakon poroda?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2023., 10:25   #9
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
mozda se netko od lijecnika s teme javi sa strucnijim objasnjenjem ili savjetom, ali...ja bih ovak razmisljala:
prvo, jbg, nek curica ostaje doma dok ne pocne djelovat druga doza.
a drugo, ak je i bila u kolektivu, sanse da se ona razboli (cijepljena je) su zapravo jako male. Zastita od hripavca opada s godinama, mi odrasli nemamo nikakvu zastitu, al ona stara tri godine ima jos uvijek ful.
Dakle, veci je rizik da ti ili muz pokupite od nekoga i prenesete bebi, a pitanje je kuda se krecete tj s kakvom je ekipom okruzen muz na poslu (Ima li tko djece u kolektivu)

(ne zelim ti dizat paniku vise od ovoga sto je, jer te u potpunosti razumijem , al da ne uvalis odgovornost curici...)
hripavac se i po osnovnim i srednjim skolama siri, ima ga po zagrebu vec podosta. Ja bih rekla i puno vise nego po vrticima. Jer u vrtice ak nisu cijepljeni ne upisu pa se tam manje siri, a ne znam kak je s upisima u skolu, dal ih samo prijave da nisu cijepljeni ili ih i cijepe. jer jbg, u skolu moraju ici.
Hvala ti.

Kod muža na poslu su mlađi ljudi, tek nekoliko njih ima vrtićarce. Nitko nema školsku djecu. Znam da nema garancije.

Dojim i nije mi se problem cijepiti, ali mali uskoro prima drugu dozu pa ne znam ima li dodatne koristi. Nadam se da će nam pedijatrica izaći u susret pa da ju primi ovaj tjedan.

Sigurno bi se cijepila u trudnoći da sam mogla predvidjeti ovo, nije mi uopće palo na pamet.
bugbugbug is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2023., 10:33   #10
Ja bi se u tvom slučaju raspitala za booster za tebe i supruga.
__________________
Škorpija okružena Blizancima. Drugo dijete bit će Škorpija.
Atrama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2023., 11:13   #11
Pitat ću doktoricu sutra.
bugbugbug is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2023., 17:47   #12
Zna li netko može li se docijepiti protiv hripavca u odrasloj dobi? Naime, čitao sam da imunitet pada nakon 5 do 10 godina i da oboljeli u Zagrebu uglavnom nisu necijepljena djeca, nego učenici 7. i 8.razreda kojima je imunitet već pao. Budući da sam zadnju dozu dobio s 3 i pol godine zanima me mogu li (uz plaćanje) sada dobiti booster (imam 19 godina i ionako sam propustio difteriju i tetanus iz 8.razreda, pa bi bilo idealno da sad dobijem jedno difterija tetanus hripavac)
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2023., 18:00   #13
Moj sin od 11 god ima hripavac,redovno se cijepio i opet dobio,ima jače simptome,temperaturu i jaki kašalj drugi tjedan već.dr ne bi ni slala na testiranje da nismo tražili. Epidemiologica nas je zvala i pitala za kontakte.rekla je da su današnja cjepiva koja više nisu monocjepiva,puno slabija i da zaštita rapidno opada.i da su necijepljeni primarno prenositelji. Eto ispada da pravilo tko je cijepljen ne može dobiti ovu bolest,više ne drži vodu.
andreazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2023., 18:05   #14
Moze. Raspitaj se kod svojeg lijecnika.
Zla barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2023., 20:02   #15
Quote:
andreazg kaže: Pogledaj post
Moj sin od 11 god ima hripavac,redovno se cijepio i opet dobio,ima jače simptome,temperaturu i jaki kašalj drugi tjedan već.dr ne bi ni slala na testiranje da nismo tražili. Epidemiologica nas je zvala i pitala za kontakte.rekla je da su današnja cjepiva koja više nisu monocjepiva,puno slabija i da zaštita rapidno opada.i da su necijepljeni primarno prenositelji. Eto ispada da pravilo tko je cijepljen ne može dobiti ovu bolest,više ne drži vodu.
Nikad nitko nije ni tvrdio da je imunost protiv hripavca dozivotna. Stovise, citala sam da u nekim zemljama razmatraju uvodjenje docjepljivanja s 12, 13 godine, bas zato sto u toj dobi imunost vec znatno padne.
Ipak su najugrozenija novorodjencad i dojencad i zato je bitno da su oni cijepljeni (sto opet ne znaci da nitko cijepljen nece oboljeti, ali je rizik teskih oblika smanjen).
Merion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2023., 20:03   #16
Quote:
andreazg kaže: Pogledaj post
Moj sin od 11 god ima hripavac,redovno se cijepio i opet dobio,ima jače simptome,temperaturu i jaki kašalj drugi tjedan već.dr ne bi ni slala na testiranje da nismo tražili. Epidemiologica nas je zvala i pitala za kontakte.rekla je da su današnja cjepiva koja više nisu monocjepiva,puno slabija i da zaštita rapidno opada.i da su necijepljeni primarno prenositelji. Eto ispada da pravilo tko je cijepljen ne može dobiti ovu bolest,više ne drži vodu.
To pravilo nikad niti nije vrijedilo.
Ne znam odakle ljudima to da ako se cijepe su 100% zaštićeni. Pogotovo ako procjepljenost u općoj populaciji padne ispod 80%.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2023., 20:05   #17
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
sad kad je rodila joj ta informacija nista ne znaci.

jedino ne znam dal se prek dojenja prenosi, jesu to rekli? ima li smisla cijepit majku nakon poroda?
Nije pisalo da se prenosi putem dojenja, isključivo putem placente.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2023., 20:46   #18
Quote:
andreazg kaže: Pogledaj post
Moj sin od 11 god ima hripavac,redovno se cijepio i opet dobio,ima jače simptome,temperaturu i jaki kašalj drugi tjedan već.dr ne bi ni slala na testiranje da nismo tražili. Epidemiologica nas je zvala i pitala za kontakte.rekla je da su današnja cjepiva koja više nisu monocjepiva,puno slabija i da zaštita rapidno opada.i da su necijepljeni primarno prenositelji. Eto ispada da pravilo tko je cijepljen ne može dobiti ovu bolest,više ne drži vodu.
Znalo se i prije da to nije dozivotno cjepivo. ALi nama s godinama ta bestija ne radi nit priblizne teskoce ko novorodjencadi i djeci do godine dana
Takodjer, sanse da se netko zarazi su jako male ako imamo veliku procijepljenost (i bolest je bila zaista zaista rijetka, zato se nisu razboljevali).
Nazalost, procijepljenost nam pada jer se ljudi vise boje autizma nego bakterija, pa sad imamo ovo.
Bojim se da mozemo ocekivat online nastavu (nazalost, zbog idijota) u razredima gdje se javi neka mater koja ima novorodjence.
Nadam se da sam ukrivu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2023., 12:09   #19
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Nije pisalo da se prenosi putem dojenja, isključivo putem placente.
Ja sam se danas cijepila. Rekla je doktorica da se antitijela prenose i preko placente i dojenjem.
Missy Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2023., 12:19   #20
uletavam s marsa, citam da odrasli nemaju neke probleme s hripavcem, znaci li to da je ovaj kasalj kaj se vrtio a koji traje po 6 tjedana zapravo hipavac?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.