Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2013., 20:33   #201
Quote:
tomislav10 kaže: Pogledaj post
Obzirom da ne idem često zubaru danas sam se iznenadio računom od svog stomatologa, koji radi preko HZZO-a, pa mi, molim vas, recite slijedeće:

- je li cijena od 200,00kn za ortopan (rentgen, slikanje svih zubi) realna?
- jel li cijena za bijelu plombu na petici od 220,00kn previsoka (5 kompozitna ispuna)?
cijena od 220 za plombu uz račun je minimalna propisana od strane stomatološke komore ...
a cijena ortopana može eventualno biti manja za par desetaka kuna.
haiku9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 22:44   #202
http://danas.net.hr/hrvatska/dragomi...ta-ne-placajte

'Gdje god od vas zatraže zdravstvenu iskaznicu, ništa ne plaćajte!'

'Ne plaćajte stomatolozima ništa osim razlike u cijeni materijala za 'crne' i 'bijele' plombe, a to može iznositi najviše 50 kuna. Sve što vam naplate preko toga, najobičnija je pljačka, zloupotreba položaja i kazneno djelo!'


U Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje neslužbeno priznaju da "ima različitih pristupa" kod naplaćivanja usluga stomatologa, te podsjećaju osiguranike da imaju pravo na besplatne preglede te liječenje ili vađenje zuba, kao i svu kurativnu, palijativnu i preventivnu zaštitu, poput čišćenja kamenca do dva puta godišnje, pa anesteziju, šivanje desni, čišćenje zubnih kanala ili liječenje paradentoze i afti...
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 23:54   #203
Ovo je klasican primjer novinarskog senzacionalizma a bez da se stvar ispita u dubinu. Doticni je u sukobu s Komorom jer su s punim pravom prijavili osoblje doma zdravlja koje mimo zakona provodi samovolju ravnateljstva, a na stetu kolegama koncesionarima i privatnicima. Zna se jako dobro na sto pacijent ima pravo-a to npr nisu bijele plombe iza trojke. Na te se usluge placa puna cijena (uz racun, bitno!), ne manja od minimalne propisane komorinim cjenikom. Zaboravlja se da vise nismo u socijalizmu i da kvalitetno, jos jednom naglasavam kvalitetno! moderno Oralno zdravstvo nije i ne moze biti besplatno-pogotovo ne za cijenu od 18kn koju hzzo daje ugovornom lijecniku za pacijenta mjesecno.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 21:19   #204
Meni je uredno naplatila bijelu plombu na jedinici. Jer naravno nisam znala neke stvari koje se ovdje pišu.

Zanima me, ako imam samo osnovno zdravstveno osiguranje, koliko se plaća vađenje zuba? (o šestici je riječ). Hvala
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 11:14   #205
Bijelu plombu na 1 ti ne bi smjela naplatiti, ev ak ti pondi vrhunski materijal (razlika u nabavnoj cijeni je npr 400%). Vadjenje je kod ugovornog doktora besplatno
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 13:02   #206
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Bijelu plombu na 1 ti ne bi smjela naplatiti, ev ak ti pondi vrhunski materijal (razlika u nabavnoj cijeni je npr 400%). Vadjenje je kod ugovornog doktora besplatno
Hvala. Ali moja stomatologinja ne vadi sestice i ostale kutnjake, to bi me poslala u perkovcevu na kirurgiju. Koliko to tamo dodje ako nemam dopunsko?

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk 2
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 13:07   #207
Quote:
tomislav10 kaže: Pogledaj post
Obzirom da ne idem često zubaru danas sam se iznenadio računom od svog stomatologa, koji radi preko HZZO-a, pa mi, molim vas, recite slijedeće:

- je li cijena od 200,00kn za ortopan (rentgen, slikanje svih zubi) realna?
- jel li cijena za bijelu plombu na petici od 220,00kn previsoka (5 kompozitna ispuna)?
slične su cijene i kod moje ali ona je samo privatnik...mislim da ti to ovisi o materijalu s kojim se radi barem je meni tako objašnjeno bilo ...ako je kvalitetniji materijal i cijene je skuplja
crvena8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 13:21   #208
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Ovo je klasican primjer novinarskog senzacionalizma a bez da se stvar ispita u dubinu. Doticni je u sukobu s Komorom jer su s punim pravom prijavili osoblje doma zdravlja koje mimo zakona provodi samovolju ravnateljstva, a na stetu kolegama koncesionarima i privatnicima. Zna se jako dobro na sto pacijent ima pravo-a to npr nisu bijele plombe iza trojke. Na te se usluge placa puna cijena (uz racun, bitno!), ne manja od minimalne propisane komorinim cjenikom. Zaboravlja se da vise nismo u socijalizmu i da kvalitetno, jos jednom naglasavam kvalitetno! moderno Oralno zdravstvo nije i ne moze biti besplatno-pogotovo ne za cijenu od 18kn koju hzzo daje ugovornom lijecniku za pacijenta mjesecno.
Ovo je jako dvojbeno. Tako je propisano, ali nije mi baš jasno. Naime, ako dođem popravit recimo peticu, kod oba načina ispune posao je isti (brušenje, čišćenje...), razlika je jedino u ispuni. I kako se onda mora naplatiti cijela usluga kada zdravstveno pokriva popravak zuba. Znači trebala bi se nadoplatiti samo razlika u cijeni materijala + korištenje lampe, a to sigurno nije minimalnih i pretjeranih 220 kn. U redu je da bude nadoplata za bijelu ispunu, ali ne ovolika.
simba_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 19:03   #209
Bijela plomba u posteriornom segmentu nije propisana - zdravom logikom ne može se nadoplaćivati nešto što nije propisano ni normirano. Ako bi se već i nadoplaćivalo, ok neka donesu takav zakon, ali neka nadoplate budu realne: skrenuo bih ti pažnju da tuba vrhunskog kompozita od 3 grama košta 400 kn. Toliko košta i pakung od 50 amalgama (crnih plombi). Što ti to govori? A uz bijelu plombu obavezno ide i adheziv od 700 kn te kiselina od 100 kn, jednokratni aplikatori, lampa, veći utrošak vremena (ako se radi po ps-u) itd.
U toj računici 220 kn nije ni puno ni pretjerano, već živimo u usranoj državi gdje je sve naopako. Za usporedbu, njemački stomatolog istu uslugu s istim materijalom računa 100 EUR, a engleski 150 funti i mene osobno to degradira. Kad Slovencu kažem da cirkon dođe 350 eur a ne 500-600 on me pogleda i pita što s tom krunicom ne valja. Socijala je vani druga stvar - zna se da ako nemaš onda nećeš ništa ni dobiti, tj dobit ćeš minimum - prvu pomoć i nekakvu jadnu sanaciju.
Poštena sanacija UVIJEK košta. Tako da budite zahvalni što su cijene kakve jesu.
Problem je u sustavu koji valjda jedini na svijetu propagira sistem da "što manje radiš više ti ostane". Zašto? Imaš fiksnih 18 kn mjesečno po pacijentu. Tih 18 kn potrošiš kada ti čovjek sjedne na stolac, a ti mu upališ svjetlo, obučeš rukavice, staviš čašu, pregaču i sisaljku. "Socijalni" stomatolog ne živi od vaših plombi, čišćenja kamenca, vađenja zuba i (očajne) endodoncije nego od protetike koju zaradi u fušu. Dobri i moderni materijali su jednostavno preskupi i tu se stomatološki zahvati ne mogu poistovjećivati s ambulantom opće medicine koja ne troši gotovo ništa (iz koje dolazi dotični koji proziva struku), a ima jednake financijske uvjete (u usporedbi). Tu je i pitanje vremena - kada ti u 7 radnih sati dođe 20-25 ljudi, jednostavno ne možeš održati kvalitetu rada - nedgje stvar mora faliti.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 22:13   #210
A kakva je "fora" da jedna te ista plomba s računom stoji 220 kn (minimalno) a bez računa 100 kn? Zašto ju jednom dobijem bez računa, a drugi put ne, i dobijem objašnjenje "plomba je velika, pa smo ti pisali račun"?! wtf
A ovo u vezi tih 18 kn mjesečno ... pa nije baš da je svaki pacijent baš svaki mjesec na zubarskom stolcu ... tak da ...
haiku9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 22:39   #211
Tamo gdje sam ja radio nitko živ ne bi plombu platio više od 100 kn, i to im je bilo puno...i sad da je šef izdao račun na 100 kn, to je automatski dovoljno da ga netko od kolega iz zlobe tuži Komori.
Ovo drugo funkcionira ako si npr Dom zdravlja na Savici gdje dnevno dođe 5 ljudi (jer svi s imalo soli i kojim dinarom idu privatno) pa ne potrošiš ništa, ili ako si u nekoj zabiti pa imaš maksimum od 2800 pacijenata koji nemaju kuda ići i kojima možeš prodavati muda pod bubrege, onda je to super i ostane ti fajn love. Inaće stvar ne funkcionira iz prostog razloga što je nužna računica" usluga X novac" a ne "više usluge/manje novca" - za to država nema love, niti će je biti.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 10:53   #212
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
... ali neka nadoplate budu realne: skrenuo bih ti pažnju da tuba vrhunskog kompozita od 3 grama košta 400 kn. Toliko košta i pakung od 50 amalgama (crnih plombi). Što ti to govori? A uz bijelu plombu obavezno ide i adheziv od 700 kn te kiselina od 100 kn, jednokratni aplikatori, lampa, veći utrošak vremena (ako se radi po ps-u) itd.
U toj računici 220 kn nije ni puno ni pretjerano, već živimo u usranoj državi gdje je sve naopako. ...
A kolika bi bila realna cijena ispuna napravljenog s takvim vrhunskim materijalima - za veći ispun / za manji - orijentaciono?
Amelie77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 13:54   #213
Što se mene tiće, ja bi bio sretan sa 100 eura A realno, sukladno minimalnim cijenama Komore, mislim da su ok (250 - 300 -350) + nadoplata za eventualnu podlogu iz glassionomernog cementa ili indirektno prekrivanje kalcij hidroksidom (npr 50 kn)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 20:49   #214
100 eura

... ove cijene mi se čine vrlo ok, ako se stvarno radi o najkvalitetnijim fensi-šmensi ispunima... ja sam svoje "malo" više plaćala.

Što se tiče glassionomernog cementa i ovog drugog, tu sam se pogubila
Amelie77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 23:59   #215
Kaj bas sve moras znati :P
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 02:07   #216
Molim savjet - trenutacno sam u Bosni te se razmisljam raditi cirkonij navlake. Cijena u ovoj ordinaciji je 200 EUR. Izgledaju mi korektni ali da li je to prihvatljiva cijena i ima li neko iskustva sa cirkonijem?
grilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 02:22   #217
Cjena navlaka na zube, ne znam tocan naziv ugl. brusenje zubi i onda stavljanje keramicke navlake, Napravila bi to na 2 zuba pa me zanima koliko kosta otprilike u zg ili slavoniji.
__________________
I don't shackle myself to people I don't know.
sarNevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 13:43   #218
Quote:
grilec kaže: Pogledaj post
Molim savjet - trenutacno sam u Bosni te se razmisljam raditi cirkonij navlake. Cijena u ovoj ordinaciji je 200 EUR. Izgledaju mi korektni ali da li je to prihvatljiva cijena i ima li neko iskustva sa cirkonijem?
Bok-molim javi mi se-jezic
jezic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:58   #219
Quote:
NeveCro kaže: Pogledaj post
Cjena navlaka na zube, ne znam tocan naziv ugl. brusenje zubi i onda stavljanje keramicke navlake, Napravila bi to na 2 zuba pa me zanima koliko kosta otprilike u zg ili slavoniji.
u Zg-u od 950 - 1600 kn za metal keramiku, 2000 - 3200 za punu keramiku
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 22:46   #220
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
u Zg-u od 950 - 1600 kn za metal keramiku, 2000 - 3200 za punu keramiku
bitt cu malo off, al nisam bas upucena, ugl puna keramika su porculanske zar ne?
__________________
I don't shackle myself to people I don't know.
sarNevera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.