Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2008., 17:39   #21
Jel netko zna konkretno koliko košta izgradit solarnu elektranicu od 20- 30 m/2 i koliko bi to otprilike struje davalo.
__________________
Ah penny, brown penny, brown penny....I am looped in the loops of her hair. William Butler Yeats
Mcuseless is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 21:10   #22
Quote:
Mcuseless kaže: Pogledaj post
Jel netko zna konkretno koliko košta izgradit solarnu elektranicu od 20- 30 m/2 i koliko bi to otprilike struje davalo.
Struju je neisplativo proizvoditi... Stvar ima krači radni vijek, nego je potrebno da postane isplativa...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:46   #23
Quote:
heheh kaže: Pogledaj post
ne znan nista konkretno o ovome, ali cini mi se nekako cudno da bi drzava trebala davat poticaje za ugradnju kolektora za solarnu energiju

nek me neko ispravi ako grijesim, ali jel mi o istoj drzavi govorimo?
Bude davala, jer je solarna energija cista energija
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 15:11   #24
Ne daju poticaje ali daju primamljivo visoku otkupnu cijenu. Mislim da bi vjetrenjača bila bolje rješenje nego solarni kolektori jer već u startu daje izmjeničnu struju.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 16:55   #25
http://www.net.hr/znanost/page/2008/02/24/0024006.html

Ulozeno 237 milijuna Eura u solarnu elektranu koja ce davati 93 GWh godisnje ili po 5c oko 4,5 milijuna Eura godisnje.
A mi smo mislili da se samo u Hrvatskoj bacaju novci...
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 22:42   #26
U pogledu ekonomske isplativosti, solarna energija za proizvodnju el. ener. je neisplativa. Negdje na netu sam pronašao da jedan sustav snageP=2400 W košta 22 500 dolara. Uzmimo da taj sustav radi 5 godina, energija koju on za to vrijeme može dati je E=P*G*D*S=2400*5*365*24=105120 kWh. Cijena tog kWh (kilovatsata) je oko 0,214 dolara ili prema trenutnom tečaju kune 1,07 kn. Računao sam da su ploče cijelo vrijeme radile, što je nemoguće, znači da je ta cijena veća, usudio bi se reći, skoro pa dupla.
Ako se promatra solarna elektrana velikog kapaciteta, mora se u cijenu uzeti u obzir i troškovi održavanja, potrebe za velikom površinom (150-200 puta većom nego npr.plinske elektrane), troškovi recikliranja jer se koriste poluvodiči, teški metali i sl. U svakom slučaju jako je skupa i nije toliko ekološki čista koliko neki misle.
Koliko mi je poznato, do sada nije izgrađena nijedna SE kojoj je primarni cilj proizvodnja el. ener., nego se koriste za pokuse, jako skupe pokuse. Ali, opet, takve pokuse treba raditi i ulagati u njih kako bi se pronašli novi učinkovitiji i jeftiniji načini korištenja sol. ener.

Ako me sjećanje dobro služi, mislim da je prije rata Hrvatska bila među prvih 10 zemalja u istraživanju sol. ener.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 03:55   #27
Proptimistican si. Kod proracuna se obicno uzima faktor 4, ne 2, tako da je tvoja cijena jos duplo veca.
No ono sto je mene iznerviralo u clanku je da
- dok u Americi planiraju gradnju prve komercijalne SE od 500MW bazirane na Sterlingovom motoru (razlika temperature) koja bi trebala davati struju po cijeni od cca 15 centi,
- dok u Australiji, Kini i zemljama Bliskog istoka eksperimentiraju sa solarnim tornjevima koji bi trebali imati slicne karakteristike,
- dok sve te tehnologije pokazuju znakove da bi mogle biti ekoloski ciste i isplative,
-ovi nemaju drugog posla negu ubiti 1/4 milijarde u totalno neisplativ projekt, a vecina ljudi koji su ikad istrazivala ovu temu znaju koliko ce zagadenje nastati od tih silnih teskih metala i poluvodica prvo sad, a potom za nekih 20 godina kad sve to ostave da istrune.
I jos im se svi dive.
Pitam se koja je relacija Vlasnik tvornice solarnih panela - Ministar za ekologiju u spanjolskoj.
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 00:05   #28
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
momak, ja sam više-manje u energetici 20-tak godina, tako da nemam što čitati, već mogu eventualno koju knjižicu napisati, par puta sam bio u napasti da isključivo iz ekoloških pobuda montiram sebi solarno, no uvijek bih nakon ozbiljnijeg razmišljanja odustao...možda jednom kad budem imao love i vremena na bacanje....i da tuširamo se redovito. Najviša mjesećna rata plina 80 kuna ljeti i tako već pet godina, pa ti računaj.

možda ne mislimo na istu državu
marijaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 19:45   #29
Quote:
Solar_Digi kaže: Pogledaj post
Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7...lektoriir1.jpg
Dobar dan1
molim te reci mi gdje postoje ti jeftini kolektori,gdje ih prodaju i koliko litra zagrijavaju.jako sam zainteresirana.Hvala
Ovu stranicu koji si dao ne uspijevam otvoriti??
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 21:41   #30
[solar digi,molim te ,bas me interesirA GDJE SI VIDIO TE SOLAR. KOLEKT. OD 400 EURA!!HVALA
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 09:29   #31
S.D.!
Pa kamo si nestao?
Cekam tvoj odgovor k o suha zemlja kisu!
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:09   #32
Pozdrav ljudi.evo par stvari o kolektorima.Ja sam planirao ugradit kolektore ali samo za proizvodnju struje jer ovo sa toplom vodom u zimi ne funkcionira baš najbolje.Mislim nemam ništa protiv sveg tog,pohvalno tko ima takav nacn zagrijavanja vode.ovako stoje stvari.Za ugradnju solarnih kolektora za proizvodnju struje trebate cca 10 000 e.Može bit i jeftinije ali vdje se radi o kolektorima koji rade i po magli,kiši,oblačnom vremenu i po noći.Znači svim lošijim uvjetima.usporedbu sam napravio za sjeverozapadnu HR ,jer tu živm,a i to je dio HR sa skoro najmanje sunčanih dana.Sa ovim sustavom za 10 000 e (za koji nećete dobitpoticaj-NAŽALOST) MJESEČNO MOGU PROIZVODIT NAJMANJE 750 A NAJVIŠE CCA. 850 KN STRUJE.bROJILO KOJE CE VAM UGRADIT JE DVOSMJERNO,TAKO DA VI I DALJE TROŠITE STRUJU IZ MREŽE A PROIZVEDENA STRUJA IDE U MREŽI I SADA ONO NAJVAŽNIJE.Ako imate jednu solarnu ploču od 1kw tada vam država plaća 3,4 kn za 1kw,što se smanjuje ako imate 2,3 ili više ploča.Svaka sljedeća ploča je 35 000kn više kod ugradnje.Govorim za najkalitetnije ploče na tržištu.E i sad sve to skupa funkcionira dotle kad država vama treba platit proizvedenu struju.A i to plačanje je izglasano u saboru i podpisano od strane "sosorice"-znate na koga se odnosi ;-).Ja imam te ugovore doma ali mi neznače ništa jer iako su to u saboru izglasali nitko neobrača pažnju na to.Normalno jer ovi iz sabora od toga nemaju koristi pa ih zaboli za cijeli projekat ali su pokupili dnevnicu od par stotina kuna za taj dan kada su o tome glasali.Tako da solarno kod nas je još uvijek velika pušiona kao i poticaj za PEĆI PELETE-ODNOSI SE NA PEĆI ZA GRIJANJE PROSTORIJA SA 92% ISKORISTIVOSTI ENERGENATA KOJI SE KORISTE, ODNOSNO PREŠANA PILJEVINA.Dok vani imate i do 50 % poticaja na te peći.Eto toliko o tome od mene.I da sorry na gramatičkim greškama.;-) BYEEEEE
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 00:44   #33
Quote:
bricki kaže: Pogledaj post
Sa ovim sustavom za 10 000 e (za koji nećete dobitpoticaj-NAŽALOST) MJESEČNO MOGU PROIZVODIT NAJMANJE 750 A NAJVIŠE CCA. 850 KN STRUJE.bROJILO KOJE CE VAM UGRADIT JE DVOSMJERNO,TAKO DA VI I DALJE TROŠITE STRUJU IZ MREŽE A PROIZVEDENA STRUJA IDE U MREŽI I SADA ONO NAJVAŽNIJE.Ako imate jednu solarnu ploču od 1kw tada vam država plaća 3,4 kn za 1kw,što se smanjuje ako imate 2,3 ili više ploča.Svaka sljedeća ploča je 35 000kn više kod ugradnje.
Zakon govori o kW, pretpostavljam da si ti to preveo u ploce iako to bas i ne mora biti tako.
BTW, teska idiotarija. Drzava subvencionra nesto od cegfa korist nemamo mi vec Nijemci, Kinezi i slicni. Solarna energija je jednostavno preskupa a instalacija ne traje duze od 20 godina i nema sanse da se sama od sebe isplati. Jedino ako poskupe sva druga goriva ili ako kod nas nikne industrija solarne tehnologije (sto mozemo zaboravit) bi sve skupa imalo smisla. Pretpostavljam da je neki bogati svabo potplatio nekog da se donese taj zakon.

Jel mozes ti solarnu energiju svu prodavat a koristit samo onu iz mreze koja je visestruko jeftinija?

Quote:
Govorim za najkalitetnije ploče na tržištu.E i sad sve to skupa funkcionira dotle kad država vama treba platit proizvedenu struju.A i to plačanje je izglasano u saboru i podpisano od strane "sosorice"-znate na koga se odnosi ;-).Ja imam te ugovore doma ali mi neznače ništa jer iako su to u saboru izglasali nitko neobrača pažnju na to.Normalno jer ovi iz sabora od toga nemaju koristi pa ih zaboli za cijeli projekat ali su pokupili dnevnicu od par stotina kuna za taj dan kada su o tome glasali.Tako da solarno kod nas je još uvijek velika pušiona kao i poticaj za PEĆI PELETE-ODNOSI SE NA PEĆI ZA GRIJANJE PROSTORIJA SA 92% ISKORISTIVOSTI ENERGENATA KOJI SE KORISTE, ODNOSNO PREŠANA PILJEVINA.Dok vani imate i do 50 % poticaja na te peći.Eto toliko o tome od mene.I da sorry na gramatičkim greškama.;-) BYEEEEE
Moram priznat da nisam znao da se lova ne isplacuje. Si zvao institut Hrvoje Pozar ili ministarstvo energetike?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 00:23   #34
jedna ploča 1kw.Može se vijek trajanja svega produžit na 40 godina sigurno jer imaš 40god garancije na ploče.Jedna je 40 000kn.Uvoze se iz amerike.to ovisi i tko ti ugrašuje solarnu.ali ako imaš dvije ploče znači 2kw više nije cijena kw 3,4 KN nego manja,neznam sad koliko ali za 15-ak lipa.Da tako i funkcionira da ti trošiš struju iz mreže a tvoja proizvedena ide u mrežu.Izvošač to ugrašuje u suradnji sa elektrom jer se treba sve podesit na istu snagu šta se tiče herca jer ako je samo mala distanca u hercima može se cijeli kvart izbacit iz mreže,ali čemu truda ako gospođa "Sosor" koja je to sve lijepo potpisala i sročila 30-ak stranica ugovora nedaje lovu za proizvedenu struju.provjerio sam na nekolicini mjesta ali svi te upučuju na HEP Zagreb a oni opet nešto muljaju i tako ukrug.Meni je čisto čovjek koji mi je trebao sve to spajat rekao kako stvari stoje tako da odustajem.Oni manji sustavi di ti trošiš solarnu ,funkcioniraju.
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 08:30   #35
Ok, svašte nešto ste tu pisali i ajmo sada konkrentno postaviti stvari. Kako je struja poskupila a u doglednoj budučnosti pretpostavljam da će samo poskupljivati, može li netko tko se razumije pojasniti slijedeće.

Naime htio bih ugraditi na krov katnice (krov je istok - zapad) četveročlana obitelj, sa obje strane solarne kolektore za proizvodnju struje za kućanstvo. Gdje kupiti, koja je cijena i ako slučajno netko zna korist/isplativnost relaciju + hrvatski zakoni (ako se što u međuvremenu promijenilo...

Thx
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 22:26   #36
Neke elementarne činjenice o solarnoj energiji
21. srpnja (LPAC)

Unatoč genocidnim Al Gore-ovim naveliko reklamiranim tvrdnjama u suprotno, nema značajnog poboljšanja u tehnologiji solarne pretvorbe koje bi od prijedloga solarne energije stvorile išta drugo osim mokrog sna zelenih—i, iz osnovnih znanstvenih razloga, nikad ne će ni biti išta drugo. Ako se primjeni, veliko dostignuće solarne energije bilo bi uzaludna smrt stotina milijuna, čak i milijarde širom svijeta zbog uskraćivanja nuklearne energije.

Osnovni problem s uporabom solarne energije kao izvorom električne energije je niska gustoća protoka energije iz Sunca. Mjereno u vatima po četvornom metru tla Zemljine površine godišnji prosječni sunčani protok varira preko Sjedinjenih Država od oko 160 u Novoj Engleskoj do 240 u Albuquerqeu u N.M. dajući za čitave SAD prosjek od 200 W/m2. Kad bi se svu tu energiju moglo pretvoriti izravno u električnu struju, mogli biste upaliti dvije žarulje od 100 W za svaki četvorni metar zemlje—danju, naravno.

Naravno, sva sunčeva toplina ne može se pretvoriti u električnu energiju. Uzmite najnoviju solarnu elektranu koju će pustiti u pogon, Nevada Solar One, postrojenje solarnog koncentratora pokraj grada Boulder City u Nevadi, koje uključuje najnovija parabolična zrcala izrađena u Njemačkoj za fokusiranje sunčeve topline na posebno konstruirane prijemnike od vakuumom izoliranog čelika i stakla od njemačke tvrtke Schott. Iako procijenjena na 64 MW najvišeg generirajućeg kapaciteta (to jest kod punog Sunca bez oblaka), stvarni prosječni generirajući kapacitet postrojenja preko 24-satnog dana je negdje ispod 15 MW. Ta se proizvodnja ostvaruje na zemljinoj površini od 1.3 milijuna četvornih metara, dajući stvarni kapacitet generiranja električne energije postrojenja od 11.4 W/m2. Prema tome ovo uzima 9 m2 površine pogona da se proizvede dovoljno električne struje za upaliti žarulju od 100 W—na dnevnom svijetlu [vidi opasku].

Usporedite to s gustoćom energije modernih nuklearnih reaktora koji proizvode od 2 milijuna do 100 milijuna W/m2 reaktorske jezgre. No usporedba nije samo puko pitanje veličine. Moderni visoko temperaturni reaktor daje izlaznu električnu energiju i temperature jezgre koje omogućuju dodatne sposobnosti kao što su snabdijevanje toplinom za korištenje u industrijskim procesima, desalinizaciju morske vode, proizvodnju vodika za goriva, i stvaranje izotopa za uporabu u industriji, medicini i istraživačkom radu. Još važnije, razvoj kadra znanstvenika, inženjera i srodnih zvanja stručnih u proizvodnji i istraživanjima nuklearne energije, utire put čovjekovom ovladavanju nad sub-nuklearnim područjem gdje će se otkriti tajne fuzije, i s vremenom reakcije materije-antimaterije. Na udaru prijedloga Gore-a, ustvari zastupnika anglo-holandske oligarhijske težnje za povratak u novi Mračni vijek, stvarno je sama znanost. Nakon što su uspjeli uglavnom uništiti nuklearne sposobnosti SADa, nakana [tih krugova] je kanalizirati preostali znanstveni impuls sljedećeg pokoljenja u traganje za boljom solarnom ćelijom, za klimatskim prijevarama i vođenjem kataloga izumirućih vrsta od kojih najveće ubrzanje [izumiranja] pokazuje čovječanstvo.

Opaska: Da bi se svih 1,090 GW generirajućeg kapaciteta SADa zamijenilo solarnim pogonima zahtijevalo bi površinu zemlje od 37,000 četvornih milja [oko 96,000 km2]—približno površina države Virginije. Da bi se proizvela moderna razina električne energije stanovništvu svijeta, koristeći solarne pogone, zahtijevalo bi 1,420,000 km2 [548,000 četvornih milja], pet puta površine Ujedinjenog Kraljevstva i Nizozemske zajedno. Njemačka, koja je napustila razvoj nuklearne energije u korist vjetra, Sunca i drva, još uvijek se oslanja na nuklearnu energiju za 26% svoje električne mreže, na ugljen za 63% a vjetar, Sunce, geotermalnu energiju i izgaranje drva čini samo 7%.
__________________
Opinions Are Like Assholes; Everybody's Got One.
IRON_STRIKER is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 09:26   #37
Quote:
IRON_STRIKER kaže: Pogledaj post
Neke elementarne činjenice o solarnoj energiji
21. srpnja (LPAC)
Ovo meni zvuci ko proizvod nekog lobby-a.
Ako netko ima pustinje ili visak prostora, to sto treba puno prostora za solarnu elektranu je apsolutno nebitna cinjenica.
A ono sto mi se cini promaseno u citavom clanku je ideja da solarna energija treba zamjenit nuklearnu. Pa to uopce nije smisao solarne energije. Ti niti ne mozes kontrolirat solarnu energiju, odnosno kad je sunce, kad su oblaci, kad je mrak kad je dan) vec ona sluzi kao nadopuna za ostale oblike energije.
Najbolje mi je kad se pocne barata ovim brojkama te usporedjivat nesto u velicinama stadiona kako bi se fasciniralo citatelje, smijesno
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 05:12   #38
Suncevo zracenje je cca 1000W/m2, da nisi malo pobrkao square feet i m2?
Trenutno je proizvodnja struje >10 puta isplativija iz nuklearke, ali nemoj zaboraviti da je uran ogranicen resurs kojeg ce trebati kopati sve dublje i dublje i traziti na sve nedostupnijim mjestima, sto bi uz povecanu potraznju moglo lansirati cijenu nuklearnog goriva u nove visine, dok se vec ozbiljno prica o cetverostrukim smanjenjima troskova solarnih elektrani.
Uostalom, nitko nije pricao o 100%-om prijelazu na solarno, i male količine od 10% mogu uciniti cuda.
Npr. navodno ce novi Prius na krovu imati solarnu plocu. Iako nema nikakve sanse da solarna energija pokrece auto, pokretanje ostali potrosaca u autu na solarnu energiju moze dovesti od 0,5 do 1 litre ustede goriva na svakih 100km.
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 17:24   #39
Dakle ja sa svoga krova ne mogu dobiti dovoljno energije da palim svjetla, televizor i ostale potrošače ( do 100-500 W)?
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 00:03   #40
Quote:
Pollux kaže: Pogledaj post
Dakle ja sa svoga krova ne mogu dobiti dovoljno energije da palim svjetla, televizor i ostale potrošače ( do 100-500 W)?
Pusti ove gore šta ti govore gluparije a nemaju pojma i nisu nikad vidili jedan kolektor. i koji žive u stanu za koji su im priključak na EL mrežu drugi sredili
Moja situacija je sljedeća da razumite
Na jednoj lokaciji mi elektra traži za priključak na EL mrežu 40 m2 mog zemljišta 40 x 400 eura 12000 Eura ili sudjelovanje u proširivanja trafo stanice
100 000 tisuća kuna za priključak + moje kopanje kanala 100-200 m dužnih

Ja sam kupio 4 panela Sunflower SF 150 M 2320 eura 20A garancija 25 god
http://ecosolarshop.de/sess/utn;jses...dex.shopscript
Baterije trakciske midac 620 amph 24V 14,88 kwh 1200 Eura vijek trajanja do 15 god
Inverter pure sinusni 3000 wati 1000 Eura
Regulator punjenja 100 eura
Vjetrenjaća 500 Wat 500 Eura puni do 21 A
Kablovi,stup,sajla,montaža 500 Eura

Sveukupno me je koštalo 5520 Eura
Moja potrošnja
Dubinska bunarska pumpa 750 W radi 2-3 sata
Hidrofor 800 W radi sat vrimena dan
Svjetlo 300 W 4 sata
PC 230 W 4 sata
Ostalo 300 W par sati

Za sada sve funkcionira izvrsno čak ovih dana non stop puše vjetar i stvara se višak struje i regler isključuje punjene baterija agregat još nisam trebao upalit osim kada radim sa aparatom za varenje,brusilica i slićni veliki potrošaći
Sada kupujem energy saving reflector,led osvjetljenje,štedne neonke


Još nisam kupio punjać baterija koji bi pokretao agregat

Zadnje uređivanje more : 01.11.2008. at 00:35.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:00.