Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2011., 13:09   #21
Knjigu sam pročitao ka' 15godišnji klinac. Kad bih ju danas čitao, vjerojatno bih zamislio protagonista ka' bubuljičavog ter iritantnog klinca, prestao bih čitati nakon deset strana... ali, čitao sam kad sam i sam bio iritantni ter prištavi klinjo, poistovjetio se s njim (koliko se može poistovjetiti?!) i istinski uživao. Jeans proza koja me naučila voljeti knjige. Ako budem imao djece, čitat će ovo u isto vrijeme kad i ja -- ni godinu prije, ni godinu poslije.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:08   #22
Knjigu sam čitala kad sam bila na faksu i kako je netko već rekao, ne sjećam se baš radnje jer je knjiga u nekim dijelovima bila objektivno dosadna. Ono što mi je ostalo u sjećanju je to da se lik tijekom cijele radnje knjige nešto, oprostite na izrazu, "kurči", on bi to ovako, on bi to onako, ljudi su ovakvi, onakvi, on će...pokoriti svijet, maltene, a onda na kraju dolazi do obrata, pokrije se po ušima i ne napravi ništa od toga jer je običan ŠUPAK. Kao većina ljudi koji radi u državnoj upravi,u svojoj glavi živi uzbudljive živote, a u stvarnosti 30 godina udiraju jedan žig na isto mjesto u nekom dokumentu i tako potroše život.

Malo me knjiga asocirala na Kafkinu struju. Kao što vidite ja sam to shvatila totalno filozofski :-) Pročitala sam vaše komentare i pitam se jel mi pričamo o istoj knjizi :-) Baš ću ju uzeti u knjižnici da provjerim jel bi ju i sad tako doživjela ili drugačije.

Inače, primjetila sam da se ta knjiga jako sviđa ljudima koje ja u stvarnom životu doživljavam kao teške pasivce, povučene, tihe..mislim da je to zato što se oni prepoznaju u toj knjizi, vjerojatno, kao nekom svom "glasu"....
nee_postojim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 19:23   #23
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
...jer je običan ŠUPAK. Kao većina ljudi koji radi u državnoj upravi,u svojoj glavi živi uzbudljive živote, a u stvarnosti 30 godina udiraju jedan žig na isto mjesto u nekom dokumentu i tako potroše život.
Tak znači. Ljudi u državnim službama su obični šupci. Nisam u državnoj upravi, ali sam u gradskoj "službi" referent i između ostalog lupim štambiljem na ono što sam napravila, misliš da sam običan šupak?? Ili da spadam u onu manjinu koja nisu šupci? A nakon što potratim tih bijednih 8 sati na poslu pokušavajući u glavi stvoriti uzbudljiv život, jer jadna ga u stvarnosti nemam - a sve zato što radim posao koji radim, što misliš da radim onih preostalih 8 sati do spavanja?? Ma bravo - ništa, jer ipak sam ja običan šupak iz gradske firme i vjerojatno ću se skoro ubiti jer moj život je taaaaakoooo neuzbudljiv.
Mislim da se idem odmah ubiti.

Moj komentar nema veze s knjigom, to je samo osvrt na tvoju vrlo kulturnu primjedbu o određenim ljudima.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:14   #24
Žao mi je što si se prepoznao. Ja sam govorila o knjizi.
nee_postojim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 10:12   #25
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Knjigu sam čitala kad sam bila na faksu i kako je netko već rekao, ne sjećam se baš radnje jer je knjiga u nekim dijelovima bila objektivno dosadna. Ono što mi je ostalo u sjećanju je to da se lik tijekom cijele radnje knjige nešto, oprostite na izrazu, "kurči", on bi to ovako, on bi to onako, ljudi su ovakvi, onakvi, on će...pokoriti svijet, maltene, a onda na kraju dolazi do obrata, pokrije se po ušima i ne napravi ništa od toga jer je običan ŠUPAK. Kao većina ljudi koji radi u državnoj upravi,u svojoj glavi živi uzbudljive živote, a u stvarnosti 30 godina udiraju jedan žig na isto mjesto u nekom dokumentu i tako potroše život.
Očito si bila prestara i prezrela kad si čitala ovu knjigu, a čini se i prekruta da bi mogla imati razumjevanja za adolescenta koji se, užasnut svijetom odraslih, opire odrastanju. Ne znam kakva si ti bila u tom periodu svog života i možeš li se još uopće sjetiti sebe u Holdenovoj dobi, svojih razmišljanja i strahova, želja i očekivanja.

Nisu svi poput Holdena, ali većina klinaca na pragu odrastanja u njemu pronalazi barem dio sebe, vjeruju da će oni biti drugačiji, pa i da mogu promijeniti svijet i to je ono što ovu knjigu čini posebnom i zbog čega je ona tako svježa i danas, najdraža knjiga mnogih šesnaestogodišnjaka koji je i nakon što ih život u odrasloj dobi lupi po glavi i pokori, pamte kao jednu od najboljih knjiga koje su čitali.

Holden na kraju ne poduzme ništa jer je samo klinac, a ne šupak. Što je bilo dalje s njim i u kakvog se je čovjeka pretvorio, ne možemo znati jer knjiga ne ide tako daleko, a pretpostavljati možemo bilo što, sve je moguće.

Usporedba s državnim službenicima je potpuno neprimjerena. Usput, većina ljudi potroši veliki dio svog života na nekom dosadnom poslu, većina ih u svom životu ne napravi ništa doista značajno, ne ostavi za sobom trag u povijesti, ali to ne znači da nisu imali ili nemaju zanimljive i uzbudljive živote, da su šupci. Da bi se to shvatilo, treba odrasti.

Ono što se Holdenu vrti po glavi i njegova zapažanja, sve je to vrlo točno. Odrasli ljudi su upravo onakvi kakvima ih on opisuje, a oni koji mu se i nakon adolescencije odupiru, odbijaju se uklopiti i skliznuti u tu licemjernu, sebičnu močvaru odraslosti, suoćeni s vlastitom nemoći, imaju velike šanse završiti na psihijatriji. Možda je to bio jedan od razloga zbog kojih je Selinger imao psihičkih problema i napisao Lovca u žitu, jedino njegovo djelo koje se smatra vrijednim i navodno odskače od svega drugoga što je napisao.



Quote:
Malo me knjiga asocirala na Kafkinu struju. Kao što vidite ja sam to shvatila totalno filozofski :-) Pročitala sam vaše komentare i pitam se jel mi pričamo o istoj knjizi :-) Baš ću ju uzeti u knjižnici da provjerim jel bi ju i sad tako doživjela ili drugačije.
Obrati pažnju na ovaj post:

Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Knjigu sam pročitao ka' 15godišnji klinac. Kad bih ju danas čitao, vjerojatno bih zamislio protagonista ka' bubuljičavog ter iritantnog klinca, prestao bih čitati nakon deset strana... ali, čitao sam kad sam i sam bio iritantni ter prištavi klinjo, poistovjetio se s njim (koliko se može poistovjetiti?!) i istinski uživao. Jeans proza koja me naučila voljeti knjige. Ako budem imao djece, čitat će ovo u isto vrijeme kad i ja -- ni godinu prije, ni godinu poslije.

Quote:
Inače, primjetila sam da se ta knjiga jako sviđa ljudima koje ja u stvarnom životu doživljavam kao teške pasivce, povučene, tihe..mislim da je to zato što se oni prepoznaju u toj knjizi, vjerojatno, kao nekom svom "glasu"....
Vrlo površno zaključivanje. Da bi mi se neka knjiga svidjela, ne moram se poistovjetiti s glavnim likom. Dapače, intrigantniji su mi likovi koji su potpuno drugačiji od mene i moram se potruditi da bih mogla shvatiti njihov mentalni sklop.


Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Tak znači. Ljudi u državnim službama su obični šupci. Nisam u državnoj upravi, ali sam u gradskoj "službi" referent i između ostalog lupim štambiljem na ono što sam napravila, misliš da sam običan šupak?? Ili da spadam u onu manjinu koja nisu šupci? A nakon što potratim tih bijednih 8 sati na poslu pokušavajući u glavi stvoriti uzbudljiv život, jer jadna ga u stvarnosti nemam - a sve zato što radim posao koji radim, što misliš da radim onih preostalih 8 sati do spavanja?? Ma bravo - ništa, jer ipak sam ja običan šupak iz gradske firme i vjerojatno ću se skoro ubiti jer moj život je taaaaakoooo neuzbudljiv.
Mislim da se idem odmah ubiti.

Moj komentar nema veze s knjigom, to je samo osvrt na tvoju vrlo kulturnu primjedbu o određenim ljudima.
Nemoj se ubiti, propast će nam klub.

Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Žao mi je što si se prepoznao. Ja sam govorila o knjizi.
Bktr se nije prepoznala u tvom generaliziranju, zato je reagirala.

Barem ja sam stekla dojam da ti nisi govorila o knjizi koje se, po vlastitim riječima, slabo sjećaš nego da si iz nekog razloga nabrušena na službenike u državnoj upravi.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 22:59   #26
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
....oni koji mu se i nakon adolescencije odupiru, odbijaju se uklopiti i skliznuti u tu licemjernu, sebičnu močvaru odraslosti, suočeni s vlastitom nemoći, imaju velike šanse završiti na psihijatriji.
Damn, haralampije, ovo ću si na zid u uredu naljepit.....
__________________
When in doubt, tell the truth.
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 08:20   #27
Ova knjiga je obilježila moje adolescentske godine. Pročitala sam ju 4-5 puta, a i sad bi joj se rado vratila. Sa Holdenom sam dijelila neke poglede na život, osjećaj izoliranosti, otuđenosti i mladenačkog bunta. Današnji Caulfield, primjerice, ne bi imao facebook, prezirao bi MTV i ove današnje zvjezdice i i dalje ne bi išao u kina... Možda tek na neki festival.
Ljepota je (i tužno) što književni likovi nikad ne odrastu, ili barem nađu sreću.
Lavender-Love is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 13:32   #28
@haralampije - da mama, da tata. HA HA HA HA
nee_postojim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 13:33   #29
I ne možete vi meni govoriti kako ja trebam doživjet neku knjigu niti što je ispravan DOŽIVLJAJ umjetničkog djela. Pa ni ak si moderator na forumu Ja imam pravo doživjet knjigu kako ja hoću :-)

Zadnje uređivanje haralampije : 30.11.2011. at 13:40. Reason: izbrisano vrijeđanje
nee_postojim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 13:50   #30
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
I ne možete vi meni govoriti kako ja trebam doživjet neku knjigu niti što je ispravan DOŽIVLJAJ umjetničkog djela. Pa ni ak si moderator na forumu Ja imam pravo doživjet knjigu kako ja hoću :-)
Naravno, imaš pravo doživjeti knjigu kako god hoćeš, čak i generalizirati, ali nemaš nikakvo pravo vrijeđati one koji su knjigu doživjeli drugačije od tebe, forumaše i druge, vrijeđati i omalovažavati. Svoje predrasude rješavaj negdje drugdje.

Shvati ovo kao opomenu.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 13:54   #31
Lovca u žitu sam prvi puta posudio negdje u 8 razredu, nije mi krenula pa nisam dovršio čitanje. Drugi put sam je posudio prije pola god. i pročitao s užitkom. Knjiga je tipično "američka".
ogrebotina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 14:35   #32
Znači ja ne smijem napisati kako sam doživjela knjigu niti na što me asocira? Jer se tebi ne svidja ta moja asocijacija? Zgodno :-)

Ja sam knjigu shvatila kao primjer kukavice koja će cijeli svoj život provesti kao kukavica. Jesam se sad bolje izrazila? Jel ti to više po volji demokratu?
nee_postojim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 15:01   #33
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Znači ja ne smijem napisati kako sam doživjela knjigu niti na što me asocira?
Smiješ, ali time ne smiješ nikoga vrijeđati i sve ostalo što ti je navedeno u forumskim pravilima.

Quote:
Jer se tebi ne svidja ta moja asocijacija? Zgodno :-)
Nevažno je što se meni sviđa, a što ne. Moje je samo da te opomenem i po potrebi sankcioniram zbog neprimjerenog ponašanja na forumu.

Quote:
Ja sam knjigu shvatila kao primjer kukavice koja će cijeli svoj život provesti kao kukavica. Jesam se sad bolje izrazila? Jel ti to više po volji demokratu?
Knjigu ili Holdena?
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 18:31   #34
Dakle, moji roditelji su krenuli u veliko predbožićno čišćenje kuće. I ja sam pritom dobila svoj zadatak - počistiti svoje stare bilježnice, knjige itd. Uglavnom, naletila sam na prastaru bilježnicu iz lektire iz srednje škole. A unutra, "Lovac u žitu".

Prva rečenica koju piše tinejdžerska ja: "Ovo je definitivno jedna od najboljih knjiga koje sam ikad pročitala".
__________________
When in doubt, tell the truth.
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 14:58   #35
pročitala sam ovu knjigu kad san imala 16-17 godina i bila mi je odlična. nekidan mi je ponovo došla u ruke, i pročitala sam samo par strana i prekinula jer sam odlučila da je bolje da mi ostane u sjećanju od prije. sada mi to nije to
pleskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 19:53   #36
Knjigu sam pročitao prije 3 tjedna i svidjela mi se.
Nije nešto nevjerojatno super, ali mi se svidjelo.
Pisana je vrlo jednostavnim stilom i vrlo ju je lagano čitati.
Posebno mi se dojmio glavni lik Holden i grad u kojem se radnja odvija, New York.
JackBonesStanie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 18:50   #37
Jesam li ja jedina kojoj se ova knjiga ne sviđa ?
__________________
Audiatur et altera pars. // Those who give up liberty for security deserve neighter.
Golden lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 21:45   #38
Ide mi na živce to što je klasik i onda svi pričaju joj kak je to super, duboko, intelektualno štivo... Mene knjiga naživcirala kao nijedna druga. Ja uopće nisam imao dojam kao što su neki napisali ovdje, da je bio povučen dječačić sa manjkom samopouzdanja. Meni je bio umišljeni idiot s egom do neba koji je mrzio sve ostale, a za sebe mislio da je ne znam ni ja što. Samim tim je i on jedan od tih idiota koje mrzi. I ok, kužim, to je bila ta neka ideja te knjige. On je licemjer kakve mrzi, sve ja to kužim. Jednostavno me to živciralo.
I kako netko može mislit za njega da je inteligentan i zreo? Na jednom dijelu u knjizi kaže kao za nekog lika da misli da je peder, iako nema predugu kosu, ali se tako nekako ponaša. Otkad to pederi imaju samo dugačku kosu? I kako se to oni točno ponašaju? Razmišlja ko da je neka zadrta seljačina pobjegla iz kromanjonske špilje bogu iza lijevog rebra.
I svako malo ode na čašicu s nekim svojim prijateljem na 'inteligentan' razgovor, a o čem pričaju? O curama, seksu itd. Pa da se to tak
I onda mi netko kaže da je Holden zreo i da još nisam naučio cijenit tu knjigu jer sam premlad, da će mi kasnije imati više smisla
aske is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 23:08   #39
Vjerojatno ne ostavlja prevelik dojam jer je Holden prekritičan. O svakoj sitnici promišlja, raspravlja, secira i to iritira čitatelja. S druge strane, njegova promišljanja o Shakespeareu,po meni, prepametna su za njegov uzrast. Mislim da se tipični hrvatski tinejdžer teško može identificirati s Holdenom i njegovim pogledima na život. Sve mu je prenaglašeno...sjeo bi na atomsku bombu...želio bi hvatati djecu u žitu...Jednom sam pročitala da je Salinger pio vlastitu mokraću kako bi usporio starenje. Nisam pristaša biografske kritike, no čini mi se da je velik dio Holdena sam Salinger.
jessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 16:37   #40
Ja sam tu knjigu pročitala kao lektiru u prvom razredu, a da nisam tada vjerojatno ne bih nikada s obzirom na onaj, malo je reć, depresivni početak. No, što sam više čitala, to me više zanimalo što će biti dalje, i na kraju je ispala veoma solidna knjiga, jedna od meniboljih i dražih lektira.
ženska glava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.