Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2009., 16:10   #1661
jel mi možete reć išta o prezimenu Duran???!!!
__________________
Nothin' sweet about me
KatyxD is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 16:35   #1662
Quote:
KatyxD kaže: Pogledaj post
jel mi možete reć išta o prezimenu Duran???!!!
1. Hipokoristik od poljskog i češkog osobnog imena DURA.

2. DURAN - lat. izdržljiv, otporan.

Quote:
Surname: Duran

This interesting name is of Norman origin, introduced into England after the Conquest of 1066 as the personal name "Durant", it is recorded in the Domesday Book of 1086 as "Durandus", and derives from the Olde French "durant" meaning "enduring", from "durer", to endure, last, itself from the Latin "durus", hard, firm.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 16:43   #1663
dakle u obzir dolazi poljsko češko ili pak romansko podrijetlo.../falla na odgovoru// vidjela sam negdje da se tako preziva jedan Francuz ...još sam čula i poveznicu da je i talijanskog podrijetla,imaju i oni riječ ''durante''..isto znači što i u franc ''durant''...tko će znati onda...
__________________
Nothin' sweet about me
KatyxD is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 18:29   #1664
@ Shain - sorry kaj te opet gnjavim,al ak možeš pogledat samo još za 2 prezimena Leš i Halozar...btw. ti imaš doma knjigu s tim,pa pogledaš ili...?
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 14:07   #1665
Wink Prezime: kojemu narodu to pripada

Pozz ljudi sori ako sam fulo forum...Zanima me kojemu narodu (Hrvatsko, bosansko...itd) pripada prezime "memedović"?
Banyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 18:40   #1666
Quote:
Banyyy kaže: Pogledaj post
Pozz ljudi sori ako sam fulo forum...Zanima me kojemu narodu (Hrvatsko, bosansko...itd) pripada prezime "memedović"?
Prezime pripada SAMO onom tko ga nosi a ne nekom narodu...

Memedović - patronimik, pretpostavljam da je nastalo od osobnog imena Mehmed...

Često se izostavlja H: Alilović, Asanović, Ibraimović, Adžić (?), Ečimović, Batijarević...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 19:43   #1667
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Prezime pripada SAMO onom tko ga nosi a ne nekom narodu...

Memedović - patronimik, pretpostavljam da je nastalo od osobnog imena Mehmed...

Često se izostavlja H: Alilović, Asanović, Ibraimović, Adžić (?), Ečimović, Batijarević...
Asanović,proslvljeni nogometaš i činilo mi se nekako to prezime orijentalno.Zna li itko išta možda o aljinović,jel to poteklo od alija
Jastreb01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 23:28   #1668
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Prezime pripada SAMO onom tko ga nosi a ne nekom narodu...

Memedović - patronimik, pretpostavljam da je nastalo od osobnog imena Mehmed...
Ovo prvo objašnjenje stoji, većina prezimena nije striktno nacionalna,ali ipak, tip koji se preziva Memedović je ili Bošnjak ili Rom...nema treće mogućnosti
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 05:35   #1669
porijeklo prezimena hrkać

Quote:
Floridita kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! molim pomoć!!! tražim porijeklo prezimena hrkać i perković. ukoliko itko išta zna, molim vas da mi javite! puuuuno hvala!
Makarski Ljetopis koga je pisalo nekoliko fratara od 1773. do 1794.
Franjevački ljetopisac piše o poznatom hajduku iz imotske krajine Ivanu Bušiću-Roši harambaši, rimokatoliku koji je još slavio svoju krsnu slavu Svetog Jovana Krstitelja, ali po novom gregorijanskom kalendaru, kada je 1775. godine, na dan njegove krsne slave Svetoga Ivana Krstitelja u Imotskom polju ubio tri pravoslavna Srbina (šizmatika) – rkaća jer su orali, a nisu poštovali rimokatolički praznik. Rošo je presreo i duvanjske trgovce, a među njima i jednog Rkaća – pravoslavnog Srbina (koga je vjerovatno pogubio) jer nije umio da očita Očenaš Rimske crkve. Franjevački ljetopisci bilježe kako su mletačke vlasti u Makarskoj 1778. godine zaplenile robu jednog mostarskog trgovca – rkaća.

Vidite možda ovde propoznate nesto sto moze dati odgovor o porijeklu ovog prezimena.
daxdare is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 09:18   #1670
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ovo prvo objašnjenje stoji, većina prezimena nije striktno nacionalna,ali ipak, tip koji se preziva Memedović je ili Bošnjak ili Rom...nema treće mogućnosti
Mislim da ima Memedovića Crnogoraca i Srba...a i siguran sam da ih ima i Hrvata ipak u manjem broju...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 09:49   #1671
Quote:
daxdare kaže: Pogledaj post
Makarski Ljetopis koga je pisalo nekoliko fratara od 1773. do 1794.
Franjevački ljetopisac piše o poznatom hajduku iz imotske krajine Ivanu Bušiću-Roši harambaši, rimokatoliku koji je još slavio svoju krsnu slavu Svetog Jovana Krstitelja, ali po novom gregorijanskom kalendaru, kada je 1775. godine, na dan njegove krsne slave Svetoga Ivana Krstitelja u Imotskom polju ubio tri pravoslavna Srbina (šizmatika) – rkaća jer su orali, a nisu poštovali rimokatolički praznik. Rošo je presreo i duvanjske trgovce, a među njima i jednog Rkaća – pravoslavnog Srbina (koga je vjerovatno pogubio) jer nije umio da očita Očenaš Rimske crkve. Franjevački ljetopisci bilježe kako su mletačke vlasti u Makarskoj 1778. godine zaplenile robu jednog mostarskog trgovca – rkaća.

Vidite možda ovde propoznate nesto sto moze dati odgovor o porijeklu ovog prezimena.


Pa odakle si ovo bre izvuko?

ps. nije Rošo nego Roša
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 15:06   #1672
Quote:
daxdare kaže: Pogledaj post

tri Srbina rkaća (...) jednog Rkaća Srbina (...) robu jednog mostarskog trgovca rkaća. - Porijeklo ovog prezimena?
Prezime Hrkać (ili Rkać) nastalo je od nadimka Hrkać, koji je označavao pravoslavce u nekim dijelovima Hrvatske. U Dalmaciji u 18. i 19. st. katolici su pravoslavce pejorativno nazivali hrkaćima, a pravoslavci katolike latinima.

Porijeklo riječi "hrkać" nije sigurno. Neki lingvisti tvrde da je postalo od "grkać" prema riječi Grk (jer se radio o grkoistočnim kršćanima), drugi tvrde da je postalo od glagola "hrkati" u značenju "disati kroz nos" (zbog navodnog crkvenog pjevanja kroz nos).

U Hrvatskoj danas živi oko 100 osoba s prezimenom Hrkać.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 15:27   #1673
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Mislim da ima Memedovića Crnogoraca i Srba...a i siguran sam da ih ima i Hrvata ipak u manjem broju...
Vjerojatno Srba romskog porijekla i Hrvata polu-bošnjačkog.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 23:42   #1674
Zanima me značenje i podrijetlo prezimena Miljak, unaprijed zahvaljujem
etna0403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 18:22   #1675
Quote:
etna0403 kaže: Pogledaj post
Zanima me značenje i podrijetlo prezimena Miljak, unaprijed zahvaljujem
Poreklo im je u dalm.zagori,posavini,srenjoj dalmaciji!
Ima ih i Hrvata i Srba!

Značenje je dvojako! , Miljak je jednostavno može biti ime od prideva "Mio" , kao i mnoga druga imena :" Milan,Miljan,Miljko...."

Ali sama reč Miljak nekad je značila "imanje,dobro,nekretnina,posed..!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 08:58   #1676
prezime Putnik............Ruda......Sinj.......

pronašao sam u knjizi pok. fra solde- sinj i cetinska krajina u 16. i 17. stoljeću da se prilikom popisa stanovništva 1705. cvitko putnik vratio na starinu u rudu iz garduna..........kako znam, u cetinsku krajinu je većina stanovništva doseljavala od 1685. i dalje iz rame, tomislavgrada i poljica i nigdje u zapisima došljaka ne nalazim prezime putnik........hvala......
sabici is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 09:52   #1677
zanima me porijeklo prezimena Finderle. ne mogu nigdje niš naći
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 22:46   #1678
znate li nešto o prezimenu Šterpin?

hvala unaprijed
croat1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 13:44   #1679
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
@ skig



Pišeš Kuznar a misliš na Kužnar, samo na tipkovnici nemaš slovo ž. Trebao bi srediti ta slova.

Kužnari su na popisu 2001. bili kod kuće. Popisano ih je 52, Najviše u Zabočkoj Dubravi 28, Sisku 6, Zaboku i Vratnu (kraj Cestice) 5, Oroslavju 3 i dr. Vjerojatno je to isto prezime koje i Kužner, a s njim su na popisu bile ukupno 4 osobe (u Hlevnici i Vojsaku). - Porijeklo i značenje prezimena nije objašnjeno.
sorry,navikao sam se pisat sa s,z,c ,a ne š,ž,č...hehe
Uglavnom,hvala na svim odgovorima...

jos imam par pitanja ako može...
zanimaju me jos prezimena: Bratković,Faraj,Šeremet te Bettini(nije hrvatsko već talijansko,ali možda netko zna nešto više)...
Hvala unaprijed!
skig is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 02:13   #1680
a martinović?? znam da je sigurno bilo već do sada, ali ne da mi se listati 43 stranice...
mata000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.