Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2017., 09:22   #41
Quote:
Mantel kaže: Pogledaj post
Pa, ima smisla naseljavati planete u "sigurnoj zoni", a ne one koji će biti pojedeni. Ima planeta na bacanje .. samo biraj. Kud baš Venera?
Vrsta koja u sljedećih milijardu godina planira sjediti u svom sustavu i gledati smrt svoje zvijezde nije baš pametna vrsta. I umrijeti će zajedno sa svojom zvijezdom.

Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Čini se da ti ne razumiješ što će se dogoditi kad se Sunce pretvori u Novu.
To što će se naktratko "napuhnuti" i progutati Zemlju je manji problem. Prvo će spaliti sve u Sunčevu sustavu, a onda će eksplodirati, i ta eksplozija bi otpuhnula atmosferu i zasipala radijacijom sve u krugu i do 150 svjetlosnih godina. To je termonuklearna eksplozija svemirskih razmjera. A slično možemo nahebat i ako eksplodira Alfa Centauri, Sirius ili neka od bližih nam zvijezda.
Sunce se ne može pretvoriti u novu. Nova se dešava u dvojnom sustavu gdje bijeli patuljak krade materiju od druge zvijezde, pa kad skupi dovoljno materijala, nakratko započne fuziju primljenog vodika.

Alfa centauri je pak crveni patuljak. Tako malene zvijezde imaju puno dulji životni vijek od Sunca i neće eksplodirat već se samo ugasiti.

A Sunce će pred kraj vijeka izbacivati materijal sa površine i na kraju će nastati prekrasna planetarna maglica (na linku su fotke). Sunce nije dovoljno veliko da napravi bilo kakvu štetu u susjedstvu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 10:25   #42
Pa zar neko u 21 stoljeću misli da se modu naseljavati mars ,venera...
mmk67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 12:00   #43
Zemlja neće postati nenastanjiva za 4-5 milijardi godina već za milijardu godina.

Zašto? Sunce postupno sjaji sve jače, otprilike 10% na milijardu godina. Procjenjuje se kako će za milijardu godina temperature na Zemlji toliko porasti da početi oceani isparavati što će stvoriti pozitivnu povratnu vezu (vodena para = staklenički plin) i planet će nam ubrzo nakon toga izgledati kao Venera.

S druge strane, tektonik ploča će se usporiti kako opada brzina radioaktivnog raspada elemenata u jezgri. Usporavanje tektonike znači manje vulkana, što pak znači manje nutrijenata na površini za život koji će tada postojti na Zemlji. Taj stres i rast temperatura dovest će do izumiranja i konačne sterilizacije planeta. A Sunce će sjati još 3-4 milijarde godina nakon toga i tek onda preći u fazu crvenog diva.

Ono što mene interesira, hoće li baštinici ljudske vrste koji će naseljevati Svemir biti ljudi, genetski poboljšni ljudi, kibernetički organizmi ili umjetna inteligencija. Čini mi se da smo nekako na raskrsnici puteva i kako ćemo za 10-20 godina imati zrele tehnologije koje će nas moći odvesti u jednom od tri navedena tehnološka smjera ili ćemo postati uber konzervativni pa ostati ljudi.


Vezano uz Veneru, kada bi veliki dio CO2 nekako pretvorili u kisik modrozelenim bakterijama/algama, imali bi jako opasnu atmosferu. Dovoljna bi bila i najmanja iskra da uzrokuje izgaranje tolikog kisika i njegovo ponovno pretvaranje u CO2. Veneri treba neki slabo reaktivan plin ubaciti u atmosferu, kao što je na Zemlji dušik, kako bi se postigla neka ravnoteža i smanjila reaktivnost atmosfere. Imati atmosferu od gotovo čistog kisika nije sigurno, sjetite se nesreće Apolla 1.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 10:16   #44
Quote:
mmk67 kaže: Pogledaj post
Pa zar neko u 21 stoljeću misli da se modu naseljavati mars ,venera...
Da mi je vidjeti ekipu iz prvog svjetskog rata da im u ruke tutneš moderni smartphone...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 19:26   #45
ipak, brzo bi oni skužili smartphone ako bi imali signal mreže...ako ne , bila bi super igračka dok bi trajala baterija...
naselit planetu pod kupolama za održavanje života je jedno ali transformirati cijelu planetu da bi imala karakteristike Zemlje je ipak nešto što je iznad naših mogućnosti...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:04   #46
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
naselit planetu pod kupolama za održavanje života je jedno ali transformirati cijelu planetu da bi imala karakteristike Zemlje je ipak nešto što je iznad naših mogućnosti...
Nisi shvatio ponatu. Do prije 100 godina je bio SF letjeti zrakom, a sada se možemo hvaliti da smo bili na Mjesecu, imamo svemirsku postaju i cijelu mudrost svijeta u džepu na smartphoneu.

Ljudski vijek je kratak. 10, 50 ili 100 tisuća godina je ništa u smislu vremenskog razdoblja Sunčevog sustava, kamoli cijelog univerzuma. A ovih sto godina je još veća nula - samo što si mi tome dajemo veliko značenje jer, eto, trenutno živimo u tom razdoblju. Želimo li preživjeti kao vrsta, moramo se maknuti sa Zemlje, a to nije proces koji će se odvijati unutar jedne generacije, kamoli ove sadašnje. Ipak, čim prije, tim bolje.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:31   #47
al opet...za preživjet treba nešto trajnije od privremene destinacije Marsa...a za odlazak na 150 svj. godina udaljeni planetarni sistem navodno nećemo imat rješenja u ove 3 dimenzije...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:44   #48
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nisi shvatio ponatu. Do prije 100 godina je bio SF letjeti zrakom, a sada se možemo hvaliti da smo bili na Mjesecu, imamo svemirsku postaju i cijelu mudrost svijeta u džepu na smartphoneu.

Ljudski vijek je kratak. 10, 50 ili 100 tisuća godina je ništa u smislu vremenskog razdoblja Sunčevog sustava, kamoli cijelog univerzuma. A ovih sto godina je još veća nula - samo što si mi tome dajemo veliko značenje jer, eto, trenutno živimo u tom razdoblju. Želimo li preživjeti kao vrsta, moramo se maknuti sa Zemlje, a to nije proces koji će se odvijati unutar jedne generacije, kamoli ove sadašnje. Ipak, čim prije, tim bolje.
Zašto bi se micali sa Zemlje gdje su uvjeti za život nama savršeni? Taj dio priče ne razumijem, odlazak s našeg doma na planete na kojima nema nikakvih uvjeta za život. Zar nije ispravan put taj da se najbolje mjesto za život čuva i pospješuje? Jednostavno tvoja izjava da "želimo li preživjeti kao vrsta, moramo se maknuti sa Zemlje" nema nikakvo uporište. Ne možeš nikako to dokazati. Svaka kataklizma koja može zadesiti Zemlju može i bilo koji drugi planet koji bi naselili.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 16:32   #49
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Zašto bi se micali sa Zemlje gdje su uvjeti za život nama savršeni? Taj dio priče ne razumijem, odlazak s našeg doma na planete na kojima nema nikakvih uvjeta za život. Zar nije ispravan put taj da se najbolje mjesto za život čuva i pospješuje? Jednostavno tvoja izjava da "želimo li preživjeti kao vrsta, moramo se maknuti sa Zemlje" nema nikakvo uporište. Ne možeš nikako to dokazati. Svaka kataklizma koja može zadesiti Zemlju može i bilo koji drugi planet koji bi naselili.
Ako naseliš tisuće planeta, ista kataklizma ih ne može sve uništiti.
Nije mi baš jasno kako ne shvaćaš, no...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 20:05   #50
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Jednostavno tvoja izjava da "želimo li preživjeti kao vrsta, moramo se maknuti sa Zemlje" nema nikakvo uporište. Ne možeš nikako to dokazati. Svaka kataklizma koja može zadesiti Zemlju može i bilo koji drugi planet koji bi naselili.
Može. No ako smo na više planeta, ima više šanse za preživljavanjem vrste. Pogledaj kako izgleda Mjesec i drugi planeti koji nemaju atmosferu - puni su kratera. Sjeti se nedavnih udara u Čeljabinsku i Sibiru. Asteroid koji je razorio dinosaure zveknuo je prije 65 milijuna godina - što je to prema još milijardu koliko imamo dok Sunce ne podivlja?

Samo je pitanje vremena.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 00:31   #51
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Zašto bi se micali sa Zemlje gdje su uvjeti za život nama savršeni? Taj dio priče ne razumijem, odlazak s našeg doma na planete na kojima nema nikakvih uvjeta za život. Zar nije ispravan put taj da se najbolje mjesto za život čuva i pospješuje? Jednostavno tvoja izjava da "želimo li preživjeti kao vrsta, moramo se maknuti sa Zemlje" nema nikakvo uporište. Ne možeš nikako to dokazati. Svaka kataklizma koja može zadesiti Zemlju može i bilo koji drugi planet koji bi naselili.
Tehnicki, Zemlja je marginalno nastanjiv planet. Svaka veca klimatska promjena, asteroid, supervulkanska erupcija mogu znatno smanjiti broj ljudi. Ono sto bi bilo dobro je razviti sposobnost stvaranja kvalitetnog stanista bilo gdje gdje nas pukne, pogotovo s obzirom na to da je Zemlja izrazito siromasna resursima.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 11:36   #52
Naša civilizacija je puno krhkija nego što se misli. Strahuje se od pretvaranja Sunca u crveni div, od udara asteroida, a zaboravlja se da nas malo jači koronarni izbačaj mase sa Sunca može vratiti u kameno doba pa da povijest krene ispočetka, i da za par tisuća godina sjećanje na našu dičnu civilizaciju bude samo u okviru mitova i legendi u koje nitko ne vjeruje.
A koronarni izbačaji su mnogo češće pojave nego udari asteroida. Navodno je krajem 19 st. jedan takav izbačaj spržio kompletnu telegrafsku mrežu. Da se desi danas, najmanji problem bi nam bio što bi nam naši smartfoni rekli laku noć.
Zato mislim da su te priče o osvajanju Marsa i Venere samo pričice za veliku djecu.
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 14:57   #53
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Navodno je krajem 19 st. jedan takav izbačaj spržio kompletnu telegrafsku mrežu. Da se desi danas, najmanji problem bi nam bio što bi nam naši smartfoni rekli laku noć.
Desio se nedavno (2012), ali srecom ne u smjeru tadasnje zemljine pozicije, odnosno promasio nas na knap (9 dana). Osiguranje LLoyds procijeniva stetu ovakve erupcije, kad bi pogodila zemlju (zbog odredjenog vremena nedostatka struje) na 0,6-2,6 bilijuna dolara.

Solar storm of 2012
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 15:58   #54
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
A koronarni izbačaji su mnogo češće pojave nego udari asteroida. Navodno je krajem 19 st. jedan takav izbačaj spržio kompletnu telegrafsku mrežu. Da se desi danas, najmanji problem bi nam bio što bi nam naši smartfoni rekli laku noć.
Nije navodno nego se desilo: https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_storm_of_1859

Quote:
Zato mislim da su te priče o osvajanju Marsa i Venere samo pričice za veliku djecu.
Ne kužim logiku. Toliko je opasnosti po dugotrajno održanje inteligentnog života na Zemlji da mi se čini logično razmišljati o naseljavanju drugih objekata.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 19:32   #55
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ne kužim logiku. Toliko je opasnosti po dugotrajno održanje inteligentnog života na Zemlji da mi se čini logično razmišljati o naseljavanju drugih objekata.
Stvar je u tome što ima puno stvari koje moramo riješiti prije toga. Razmišljanje o koloniziranju susjednih planeta je slično ko da razbijaš glavu oko toga kuda ćeš na more, a kuća ti gori. Postoji neki prioritet rješavanja stvari.

Negdje sam čuo ili pročitao pravilo koje kaže da civilizacija koja nije u stanju riješiti probleme na svom matičnom planetu, nema šta tražiti u svemiru. Ne sjećam se di sam to čuo ili pročitao, ali nije ni bitno. Pravilo je sasvim na mjestu. To sam zapravo želio reči svim upisima na ovoj temi.

@Gauss
Glede koronarnog izbačaja mase, mislim da nije jedina šteta pad električne mreže. Kudikamo veču štetu bi izazvao radio bljesak sličan onome kod eksplozije A bombe. Dovoljno da nas vrati u kameno doba.
Mehanizam je sljedeći. Zamislimo Zemljino magnetsko polje kao divovski mjehur. Zamislimo da u taj mjehur udari drugi mjehur (kao da se je dio Sunčevog magnetskog polja otrgnuo i pogodio Zemlju). Čitavo Zemljino polje bi se zanjihalo. Ako se sjetimo magnetske indukcije, nije teško zaključiti što bi to značilo za našu el. mrežu. E ali tu nažalost nije kraj. Električni proboji bi uzrokovali radio bljesak koji bi izbacio iz funkcije i svu ostalu elektroniku. Preživilo bi samo ono što je zaštićeno Faradayevim kavezom. Naša civilizacija potpuno ovisi o elektronici jer su i svi podaci odavno u elektronskom obliku. To je samo jedan aspekt takvog katastrofalnog događaja. Šta bi to značilo za naše društvo je druga priča. Padaju mi na pamet scene iz Mad Maxa.
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:08   #56
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što ima puno stvari koje moramo riješiti prije toga. Razmišljanje o koloniziranju susjednih planeta je slično ko da razbijaš glavu oko toga kuda ćeš na more, a kuća ti gori. Postoji neki prioritet rješavanja stvari.

Negdje sam čuo ili pročitao pravilo koje kaže da civilizacija koja nije u stanju riješiti probleme na svom matičnom planetu, nema šta tražiti u svemiru. Ne sjećam se di sam to čuo ili pročitao, ali nije ni bitno. Pravilo je sasvim na mjestu. To sam zapravo želio reči svim upisima na ovoj temi.
...
Ima nas sasvim dovoljno (sedam milijardi) da se neki bave razmišljanjem i o tim stvarima. Ionako nas se veliki broj bavi raznim glupostima.

A ovo "pravilo" koje spominješ smo dobili od anunakija prilikom zadnjeg prolaska nubirua pored Zemlje. Ono, znaš, pred onaj zadnji smak svijeta koji je bio.

I tako, od tad neke civilizacije razmišljaju i o naseljavanju drugih mjesta, a druge civilizacije se bave prizemnijim stvarima, tipa, smiju li se ćevapi jesti s lukom ili isključivo bez luka, kao što to Hrkljuš(tm) propisuje.

Čak i na ovoj našoj Zemlji postoje razne civilizacije. Neke evo lete već u svemir, a neke to neće vjerojatno nikad.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 22:01   #57
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Zašto bi se micali sa Zemlje gdje su uvjeti za život nama savršeni? Taj dio priče ne razumijem, odlazak s našeg doma na planete na kojima nema nikakvih uvjeta za život. Zar nije ispravan put taj da se najbolje mjesto za život čuva i pospješuje? Jednostavno tvoja izjava da "želimo li preživjeti kao vrsta, moramo se maknuti sa Zemlje" nema nikakvo uporište. Ne možeš nikako to dokazati. Svaka kataklizma koja može zadesiti Zemlju može i bilo koji drugi planet koji bi naselili.
Da smo tako razmišljali u prošlosti još bi tucali kamen u kakvoj špilji

Vatra je nekad bila strah neukrotiva sila sad je sila koja nas pokreče i u budučnosti nas bude pomaknula sa ovog otoka zvanog zemlja

Znatiželjna smo vrsta i uz dosta padova u prošlosti imamo puno više uspona mislim da će jedan od večih događaja u budučnosti biti kad ljudska noga stupi na drugi planet ne zbog koloniziranja nego dokaza da idemo dalje u našem razvoju
Davorček is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 23:03   #58
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što ima puno stvari koje moramo riješiti prije toga. Razmišljanje o koloniziranju susjednih planeta je slično ko da razbijaš glavu oko toga kuda ćeš na more, a kuća ti gori. Postoji neki prioritet rješavanja stvari.
Dobar primjer. Kad ti kuća gori, bježiš negdje drugdje, ne držiš sve stvari u jednoj kući. A kada je sva civilizacija u jednoj kući, samo je pitanje vremena kada će se ta kuća uništiti...

Quote:
Negdje sam čuo ili pročitao pravilo koje kaže da civilizacija koja nije u stanju riješiti probleme na svom matičnom planetu, nema šta tražiti u svemiru. Ne sjećam se di sam to čuo ili pročitao, ali nije ni bitno. Pravilo je sasvim na mjestu. To sam zapravo želio reči svim upisima na ovoj temi.
To je u principu teorija evolucije. I tu nemaš pravo stavljati ograničenja jer ako je život uspio doći iz mora na kopno i opet natrag, jednako vrijedi i za civilizacije koje se mogu širiti svemirom.

@Gauss
Glede koronarnog izbačaja mase, mislim da nije jedina šteta pad električne mreže. Kudikamo veču štetu bi izazvao radio bljesak sličan onome kod eksplozije A bombe. Dovoljno da nas vrati u kameno doba.
Mehanizam je sljedeći. Zamislimo Zemljino magnetsko polje kao divovski mjehur. Zamislimo da u taj mjehur udari drugi mjehur (kao da se je dio Sunčevog magnetskog polja otrgnuo i pogodio Zemlju). Čitavo Zemljino polje bi se zanjihalo. Ako se sjetimo magnetske indukcije, nije teško zaključiti što bi to značilo za našu el. mrežu. E ali tu nažalost nije kraj. Električni proboji bi uzrokovali radio bljesak koji bi izbacio iz funkcije i svu ostalu elektroniku. Preživilo bi samo ono što je zaštićeno Faradayevim kavezom. Naša civilizacija potpuno ovisi o elektronici jer su i svi podaci odavno u elektronskom obliku. To je samo jedan aspekt takvog katastrofalnog događaja. Šta bi to značilo za naše društvo je druga priča. Padaju mi na pamet scene iz Mad Maxa.[/QUOTE]
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.